Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#26 29. 4. 2008 20:07

ajaE
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 7. 8. 2007
Příspěvky: 713

Re: Povinná koncovka u příjmení- ová ????

Tak to tedy nevim  jake urednice funguji v Cechach,mam ceske obcanstvi alejiz 18 let ziji v Nemecku,par let jiz bez -ova.

Není tady

 

#27 30. 4. 2008 0:06

Kubula
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 1. 5. 2006
Příspěvky: 1248

Re: Povinná koncovka u příjmení- ová ????

Mně sami nabízeli, jestli se chci jmenovat -ová nebo bez, jen proto, že manželovo příjmení končilo na -o. Jsem teda -ová, ale nemusela jsem být a nemusela bych pro to hnout prstem.

Upravil(a) Kubula (30. 4. 2008 0:07)

Není tady

 

#28 30. 4. 2008 12:58

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 21400
Web

Re: Povinná koncovka u příjmení- ová ????

ajaE napsal(a):

Tak to tedy nevim  jake urednice funguji v Cechach,mam ceske obcanstvi alejiz 18 let ziji v Nemecku,par let jiz bez -ova.

Ty žiješ v cizí zemi, jsi pravděpodobně její občankou a příjmení s -ová by ti působilo problémy - zní i vypadá jiínak než příjmení tvého manžela. Pro Němce by bylo zcela nepochopitelné a nesrozumitelné příjmení s -ová, protože to neodpovídá tamnímu jazykovému úzu.
Odstranění koncovky v tomto případě jazyková norma naprosto nebrání.
A stejně je tomu i u žen, které žijí v ČR, ale často samy nebo s manželem cestují do jeho vlasti.


Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Pomluvy vymýšlejí závistivci, šíří je blbci a věří jim jen idioti.

Není tady

 

#29 30. 4. 2008 23:11

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Povinná koncovka u příjmení- ová ????

Přestože jsem v mládí byla dost odbojná na to, aby příjmení s koncovkou -ová asociovalo moji osobu coby nějaký mužův majetek, dnes bych se bez té koncovky cítila jako chlap big_smile. Nechtěla bych se jmenovat třeba ... Lenka Novak. Zřejmě záleží především na zvyku smile.

Není tady

 

#30 1. 5. 2008 13:39

ajaE
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 7. 8. 2007
Příspěvky: 713

Re: Povinná koncovka u příjmení- ová ????

No v Cechach mi rikaji normalne -ova,  v Nemecku jsem bez,ale jinak jak jsem jiz psala,mam ceske obcanstvi a tak to zustane,i kdyz vidim  a ctu tu opicarnu v Cechach,no ale ono je to skoro vsude stejne,nekde vic,nekde mene,zalezi jak dlouho si tamni lide nechaji sr---- na hlavu!!!

Není tady

 

#31 1. 5. 2008 15:54

mia
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 11. 9. 2006
Příspěvky: 3739

Re: Povinná koncovka u příjmení- ová ????

Mě hrozně vadí, jak u nás v televizi a tisku przní jména cizinkám a všude cpou příponu -ová, Riceová, Lopezová atd. - nechápu to,ony se tak přece nejmenují! Jména Češek všude ve světě tolerují tak jak jsou a taky jim neusekávají koncovky podle místních pravidel. A např. na Islandu /pokud se nepletu/  taky nepřidávají cizinkám ke jménu to jejich -dottir,to by to vypadalo / Condoleeza Ricedottir /. Když to vidím u nás např. ve zprávách,berou mě čerti.

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů