Oznámení

3. července : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

3. července : Praktické grilovací desatero pro úspěšný start letních grilovaček!

3. července : Prázdniny jsou tady a s nimi i doba dovolených a výletů. Kam vyrazit? Mrkněte na naše tipy!

#201 18. 1. 2021 7:19

Palomita
♥♥♥♥♥♥-

Re: Péče o staré rodiče

Selima napsal(a):

Buď tu, alebo na Skuhry: mama asi bude ďalšia nepriama obe korony a karantény... Posledné týždne sa začala poddáva a v posledných dňoch sme s brachom skonštatovali, že je úplne apatická - asi depresia. Už ani nevstáva z postele, sotva si nakúpi a naje sa, rozhovory nevníma, odpovedá na autopilota (alebo na čo si myslí, že hovoríme), neupratuje, prakticky nevarí, nechodí plati šeky na poštu, nehovoriac o odpovediach na vianočné pohžadnice. grater kapitulation To už nie je vôbec ona. albert

Seli, držte se storstark

Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Není tady

#202 18. 1. 2021 15:44

vrabčák
♥♥♥♥♥♥♥

Taky držím palce, aby se mama zase zaktivizovala. storstark

Je zcela zbytečné se ptát, jaký má život smysl.
Má takový smysl, jaký mu dáme.
                                                           Seneca

Není tady

#203 18. 1. 2021 16:40

Barča
♥♥♥♥♥♥-

Selima napsal(a):

Buď tu, alebo na Skuhry: mama asi bude ďalšia nepriama obe korony a karantény... Posledné týždne sa začala poddáva a v posledných dňoch sme s brachom skonštatovali, že je úplne apatická - asi depresia. Už ani nevstáva z postele, sotva si nakúpi a naje sa, rozhovory nevníma, odpovedá na autopilota (alebo na čo si myslí, že hovoríme), neupratuje, prakticky nevarí, nechodí plati šeky na poštu, nehovoriac o odpovediach na vianočné pohžadnice. grater kapitulation To už nie je vôbec ona. albert

A nebo pneumonie, případně infekce močových cest.......
Co vyšetřeni a případně antidepresiva?

Není tady

#204 18. 1. 2021 17:13

Irma
♥♥♥♥---

Seli, přeji, a se všechno v dobré obrátí! hjarta

De gustibus non est disputandum. Proti gustu žádný dišputát.

Není tady

#205 18. 1. 2021 17:47

LENNNA
♥♥♥♥♥♥-

Selima napsal(a):

Selimo, to je mi opravdu líto! sad  Nechala by se maminka přesvědčit, aby šla k lékaři?

"Před 150 lety by vás považovali za blázny, pokud byste se zasazovali za konec otroctví. Před 100 lety by se vám smáli za návrh, že by ženy měly mít volební právo. Před 25 lety by vás nazvali perverzním za obhajobu práv gayů. Dnes se nám smějí, když chceme, aby skončilo otroctví zvířat. Jednoho dne se smát nebudou."
- Gary Smith

Není tady

#206 23. 5. 2021 9:53

Soleil
♥♥♥♥♥--

Maminka zemřela 21. ledna v půl osmé večer, v hospici, klidná a vyrovnaná, s úsměvem na rtech. Byla jsem u ní a držela ji za ruku.
Ještě týden před smrtí byla plná energie. Hospic zorganizoval autorské čtení jejích povídek a besedu. To bylo ve středu 13. ledna. Maminka tam byla čilá, aktivní, povídala o svém životě, byla šastná, že se to lidem líbilo. Druhý den jen zářila. Pak se jí udělalo špatně. Měla jsem nahlášenou návštěvu na pátek odpoledne. Volali mi v poledne, a hned přijedu, že se mamince přitížilo a že je to terminální stadium. Ležela, ale pořád chtěla vstávat, volala pořád svou maminku. V neděli ráno přijel její milovaný mladší bratr, ještě ho docela vnímala. A pak jsem byla u ní ve dne v noci ještě týden. Posledních pár dní už jen spala. Zpívaly jsme jí s pastorační pracovnicí její oblíbené písničky, a pak už jen v klidu odešla..22. února by slavila 80.

Upravil(a) Soleil (23. 5. 2021 9:54)

Není tady

#207 23. 5. 2021 9:57

rina
♥♥♥♥♥♥♥

To je smutné a zároveň krásné pussa

Klid v duši přeji všem.

Není tady

#208 23. 5. 2021 13:24

LENNNA
♥♥♥♥♥♥-

Soleil napsal(a):

Maminka zemřela 21. ledna v půl osmé večer, v hospici, klidná a vyrovnaná, s úsměvem na rtech. Byla jsem u ní a držela ji za ruku.
Ještě týden před smrtí byla plná energie. Hospic zorganizoval autorské čtení jejích povídek a besedu. To bylo ve středu 13. ledna. Maminka tam byla čilá, aktivní, povídala o svém životě, byla šastná, že se to lidem líbilo. Druhý den jen zářila. Pak se jí udělalo špatně. Měla jsem nahlášenou návštěvu na pátek odpoledne. Volali mi v poledne, a hned přijedu, že se mamince přitížilo a že je to terminální stadium. Ležela, ale pořád chtěla vstávat, volala pořád svou maminku. V neděli ráno přijel její milovaný mladší bratr, ještě ho docela vnímala. A pak jsem byla u ní ve dne v noci ještě týden. Posledních pár dní už jen spala. Zpívaly jsme jí s pastorační pracovnicí její oblíbené písničky, a pak už jen v klidu odešla..22. února by slavila 80.

Upřímnou soustrast Solei hjarta

"Před 150 lety by vás považovali za blázny, pokud byste se zasazovali za konec otroctví. Před 100 lety by se vám smáli za návrh, že by ženy měly mít volební právo. Před 25 lety by vás nazvali perverzním za obhajobu práv gayů. Dnes se nám smějí, když chceme, aby skončilo otroctví zvířat. Jednoho dne se smát nebudou."
- Gary Smith

Není tady

#209 23. 5. 2021 13:51

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Připojiji se k Leně - upřímnou soustrast. Myslím, že maminka měla odchod z tohoto světa moc pěkný a laskavý (pokud se to dá o umírání říct).

Upravil(a) Judyna (23. 5. 2021 13:52)

Jakmile si uvědomíš svoji pravou hodnotu, bude se okolo tebe točit celý svět.
Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#210 23. 5. 2021 19:06

Irma
♥♥♥♥---

Taky přeji upřímnou soustrast... Maminka byla obklopena láskou svých blízkých hjarta

De gustibus non est disputandum. Proti gustu žádný dišputát.

Není tady

#211 23. 5. 2021 20:05

vrabčák
♥♥♥♥♥♥♥

Soleil, je moc hezké, že maminka prožila tak aktivní tvůrčí život a že jste se jí až do poslední chvíle tak věnovali. hjarta

Seneca

Není tady

#212 23. 5. 2021 20:21

Soleil
♥♥♥♥♥--

Díky všem za účast, už je to 4 měsíce, tak už to docela přebolelo...i když někdy mi hrozně chybí...nemám se s kým poradit. Tatínek zemřel už před několika lety.

Není tady

#213 23. 5. 2021 20:24

vrabčák
♥♥♥♥♥♥♥

Soleil, jsem ráda, že jsi tady. big_smile  pussa  storstark

Seneca

Není tady

#214 23. 5. 2021 21:36

Soleil
♥♥♥♥♥--

Děkuju Vrabčáku hjarta

vrabčák napsal(a):

Soleil, jsem ráda, že jsi tady. big_smile  pussa  storstark

Není tady

#215 23. 5. 2021 21:45

Barča
♥♥♥♥♥♥-

Přijmi prosím upřímnou soustrast Soleil. Zní to asi zvláštně, ale tvoje maminka měla dobrou smrt.

Není tady

#216 24. 5. 2021 14:09

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava

Barča napsal(a):

Selima napsal(a):

A nebo pneumonie, případně infekce močových cest.......
Co vyšetřeni a případně antidepresiva?

Boli sme s ňou u odborníka, riešil hlavne zabúdanie (neviem, či najakútnejšie) - bola na CT, dostala nejaký liek a v júli ide na kontrolu... uvidíme. Mne sa zdá trochu lepšia už teraz, pokiaž ide o o tú apatiu. Ale než začnem jasa, ešte si počkám. stolt

Boh nás má rád, keď pracujeme, ale miluje nás, keď tancujeme
Brita

Není tady

#217 24. 5. 2021 14:11

Selima
♥♥♥♥♥♥♥

Soleil napsal(a):

Úprimnú sústras a zároveň... ako to napísa...  znie to pekne. V rámci možností. (Čo mama písala?)

Brita

Není tady

#218 25. 5. 2021 17:55

Soleil
♥♥♥♥♥--

Seli, psala takové příběhy, úvahy a postřehy ze života, z dětství, z mládí...Některé jsou vtipné, některé smutné. Nechala jsem vytisknout pár exemplářů a ty pak v hospici kolovaly. Lékaři i sestřičky si je četli třeba na noční a tak, chtěli je pak po mamince podepsat...Měla s nimi velký úspěch. Přemýšlím o tom, že je nechám vydat. Ostatně, maminčin bratranec byl spisovatel a scénárista Jan Procházka (Ucho, Kočár do Vídně, Už zase skáču přes kaluže...), tak možná že tam nějaké rodinné spisovatelské geny byly (nebo i jsou smile) Musím ještě dodat, že maminka byla taky milovnice různých lampiček a světýlek, diktafonů, rádií a vůbec různých technických vychytávek. Maturovala jako jediná holka ze třídy z fyziky a i když pak vystudovala práva, byla docela technický typ.
A já s vámi o něco podělím...snad si nebudete klepat na čelo. Celý život mě provází číslo 21. Narodila jsem se 21., bydlíme v 21 a nakonec i maminka zemřela 21. Když ještě maminka žila, každý den, přesně v 19:30 jsem jí volala. Zalezla jsem si do kuchyně aby mě nikdo nerušil a povídaly jsme si, co se za ten den stalo a tak. Zemřela (jak už jsem psala dřív) 21. ledna v 19:30.
Tento pátek to tedy byly přesně 4 měsíce. Ani jsem si to nějak neuvědomila co je za datum, jen mě bylo celý den hrozně blbě (psychicky). Večer jsem uklízela v kuchyni a najednou bliklo světlo. Bliklo jednou, dvakrát, potřetí. Podívala jsem se na hodiny, bylo přesně 19:30. Šla jsem se zeptat manžela do obýváku i dcery do pokoje, jestli jim taky bliklo světlo. Koukali na mě oba...ne.
Myslím, že mně tím maminka chtěla dát vědět, že tady někde...všude, je. Abych se nebála.

Není tady

#219 25. 5. 2021 18:54

rina
♥♥♥♥♥♥♥

Moc hezký, všechno. Taky mám moc ráda 21ičku, a cítím se příjemně, když ji kdekoliv vidím. Narodila jsem se 21., a mám ji i v hesle, které ještě s jinými znaky používám. 🤗

Klid v duši přeji všem.

Není tady

#220 25. 5. 2021 19:58

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Myslím, že mně tím maminka chtěla dát vědět, že tady někde...všude, je. Abych se nebála.
Soleil, to je krásný. Určitě to tak je.
Když umřel taka, také dal mně i mamce (každé trochu jinak) najevo, že je tu s námi...

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#221 25. 5. 2021 19:59

Soleil
♥♥♥♥♥--

Judy, a můžu se zeptat jak?

Není tady

#222 25. 5. 2021 20:18

vrabčák
♥♥♥♥♥♥♥

Soleil, moc krásné hjarta a zajímavé tummenupp.

Jo, číselná magie, s tou já mám své zkušenosti... stolt (Už jsem tu o tom psala několikrát.)

Seneca

Není tady

#223 25. 5. 2021 20:21

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Bylo to také nějaký měsíc potom, co umřel. Zdál se mi živý sen - spala jsem v posteli mých rodičů v baráčku, ve které jsem se narodila. ale já jsem nebyla dítě, já byla současná. Vtom ke mně přišel taka a stál u postele. Já se probudila (v tom snu), byla jsem hrozně udivená, že ho vidím a říkala jsem mu, co tady dělá, že přece umřel. On se jen lehce usmál a kroutil hlavou, že ne. On nemluvil a dlouho v mých snech nepromluvil.

Mamince se sny nezdají, ale brzy po takově úmrtí se jí tento sen zdál. Ještě podotknu, že mamka je nějak zaměřená na ruce, hodně si jich u lidí všímá, jsou pro ni důležité. V tom snu stál taka mezi futrama, viděla jeho nohy, pas a hlavně ty ruce, jak se o ta futra opírají, směrem nahoru se jakoby rozplýval. A řekl jí - neboj se, já vás budu chránit.

Jednou  k ránu, když mamka spala, tak jí velice důrazně budily ruce - tentokrát její maminky. Ty ruce s ní třásly, cítila, jak jsou teplé a měkké a slyšela babiččin hlas, a neleží, a hned vstane. Mamka se fakt probudila, vstala a bylo jí dost špatně. Hrozně se jí motala hlava a byla slabá. Tak se napila, asi hodinku pocházela po bytě a udělalo se jí lépe...
(Jen dodávám, že babička v té době už také nežila)

Upravil(a) Judyna (25. 5. 2021 20:22)

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#224 25. 5. 2021 21:34

Soleil
♥♥♥♥♥--

Děkuji za odpověď, Judy, je to moc zajímavé hjarta

Není tady

#225 26. 5. 2021 8:43

Selima
♥♥♥♥♥♥♥

Soleil napsal(a):

Seli, psala takové příběhy, úvahy a postřehy ze života, z dětství, z mládí...Některé jsou vtipné, některé smutné. Nechala jsem vytisknout pár exemplářů a ty pak v hospici kolovaly. Lékaři i sestřičky si je četli třeba na noční a tak, chtěli je pak po mamince podepsat...Měla s nimi velký úspěch. Přemýšlím o tom, že je nechám vydat. Ostatně, maminčin bratranec byl spisovatel a scénárista Jan Procházka (Ucho, Kočár do Vídně, Už zase skáču přes kaluže...), tak možná že tam nějaké rodinné spisovatelské geny byly (nebo i jsou smile) Musím ještě dodat, že maminka byla taky milovnice různých lampiček a světýlek, diktafonů, rádií a vůbec různých technických vychytávek. Maturovala jako jediná holka ze třídy z fyziky a i když pak vystudovala práva, byla docela technický typ.
A já s vámi o něco podělím...snad si nebudete klepat na čelo. Celý život mě provází číslo 21. Narodila jsem se 21., bydlíme v 21 a nakonec i maminka zemřela 21. Když ještě maminka žila, každý den, přesně v 19:30 jsem jí volala. Zalezla jsem si do kuchyně aby mě nikdo nerušil a povídaly jsme si, co se za ten den stalo a tak. Zemřela (jak už jsem psala dřív) 21. ledna v 19:30.
Tento pátek to tedy byly přesně 4 měsíce. Ani jsem si to nějak neuvědomila co je za datum, jen mě bylo celý den hrozně blbě (psychicky). Večer jsem uklízela v kuchyni a najednou bliklo světlo. Bliklo jednou, dvakrát, potřetí. Podívala jsem se na hodiny, bylo přesně 19:30. Šla jsem se zeptat manžela do obýváku i dcery do pokoje, jestli jim taky bliklo světlo. Koukali na mě oba...ne.

Paráda, to mamino písanie. Určite to skús vyda, takéto veci by si mohli nájs čitatežov... A ja si nemyslím, že si blázon, lebo ja viem a cítim, že naši zosnulí blízki tu ešte s nami nejaký čas sú - v podstate dovtedy, kým to oni alebo my potrebujeme. Ja som po ocovej smrti (ktorý bol regulérny spisovatež) cítila, akoby bol stále "tu niekde" naokolo - a napr. som vedela, že je OK aj so zádušnou omšou, hoci sám bol ateista fundamentalista... ale kvôli mame. Raz, krátko po smrti, aj prejavil nespokojnos, ale postupne sme prišli na to, čo chce (aby sme dali vedie do Slovinska, kde mal kamaráta-kolegu a čulé pracovné kontakty), splnili sme mu to  a ukžudnil sa. stolt

Brita

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí