Oznámení

1. prosince : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

1. prosince : Maraton pečení cukroví začíná. Finty, jak jednoduše upéct to nejlahodnější cukroví!

1. prosince : Začínají adventní svátky. Připomeňme si je všechny a také tradice s nimi spojené.

#1 17. 9. 2018 18:37

AndreaP.
Administrátor
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 12297

Výživné a vše kolem něj

Vážení uživatelé,

jelikož téma placení výživného je asi nejpalčivější problém dnešní doby, dovolte mi, abych tímto zde přivítala Mgr. Ivetu Novotnou, ředitelku největšího českého asistenčního programu  VašeVýživné.cz, který bezplatně pomáhá rodičům s problematikou neplacených alimentů.  S nástupem podzimu 2018 oznámil, že měsíčně vyplácí rodičům, kteří požádali o pomoc při vymáhání, již 5 milionů korun.

„Jsme tu proto, abychom přispěli ke zlepšení situace rodičů samoživitelů,“ říká ředitelka programu, Mgr. Iveta Novotná.
"Naši asistenti poradí, jaké dokumenty budete potřebovat, co lze ve vaší konkrétní situaci dělat, a to z pozice nezávislých odborníků. Zároveň si uvědomují, že proces vymáhání je citlivou záležitostí a náporem na psychiku. V případě zájmu přebírá program kompletně celý proces komunikace s právníky či exekutory a ohlídá za vás veškeré potřebné termíny".

Dnešním dnem jsme navázali s paní ředitelkou spolupráci, budeme vám zde přinášet novinky v této problematice a pochopitelně se zde otevírá prostor na veškeré vaše dotazy, týkající se tohoto tématu.

Není tady

 

#2 18. 10. 2018 15:47

AndreaP.
Administrátor
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 12297

Re: Výživné a vše kolem něj

Jaké kroky je třeba podniknout, když vám dluží alimenty

Domoci se svého práva a financí pro rodinu se pro samoživitele může zdát jako nadlidský úkol, nehledě k tomu, že situaci často komplikují psychické bloky. Co všechno a kdy musíte podniknout, radí odborníci z bezplatného asistenčního programu pro pomoc při řešení problémů s dlužným výživným, VašeVýživné.cz.

S otcem svých dětí nežijete, děti máte svěřené do péče. Jste domluveni na pravidelné platbě výživného, ale peníze vám nejdřív přestaly chodit v plné výši, a teď vám nechodí vůbec. Najednou vám přestal zvedat telefony a vy s hrůzou sledujete, jak se finanční rezerva na vašem osobním účtu tenčí. Sice vám pár korun půjčí rodiče, ale vy dobře víte, že sami toho moc nemají.

Projděte si s námi 5 důležitých bodů, abyste se dozvěděla, jak v takovém případě postupovat a co vůbec očekávat.

Krok 1 – je otec zapsán v rodném listě?
Možná to někomu bude připadat jako samozřejmost, ale v případě dětí z volného svazku občas dochází i k opomenutí této skutečnosti. K tomu, aby soud mohl stanovit povinnost platit alimenty, je třeba mít zapsaného otce v rodném listě dítěte. Pokud tomu tak není, čeká vás bohužel poměrně dlouhá cesta k určení otcovství. To je v případě, kdy se k dítěti „nikdo nehlásí“, bohužel poměrně složitý proces, který by vydal na samostatné téma. Jakmile máte otce v rodném listě zapsaného, je možné postupovat dál.

Krok 2 – vyměření výše alimentů
Je třeba vyměřit výši výživného. Pokud jste byli s otcem dětí manželé a nyní se rozvádíte, provede to ve svém rozhodnutí soud automaticky. Jiná situace nastává, pokud se dítě narodilo ve volném svazku. V takovém případě je třeba obrátit se s žádostí o vyměření výživného na soud s místní působností dle vašeho trvalého bydliště. Tím bude přesně určena finanční povinnost partnera vůči dítěti.
Soud rozhoduje o výši výživného na základě životních podmínek obou rodičů. Existuje tabulka, která určuje orientační výživné podle procenta z čistých příjmů. Je však třeba říci, že se jedná pouze o nezávaznou metodickou pomůcku. Pokud dlužník odmítá sdělit svůj příjem, soud určí výživné z předpokládaného příjmu dlužníka ve výši 25násobku životního minima.

Orientační výpočet je možné zjistit třeba zde: https://www.vasevyzivne.cz/kalkulacka-vyzivneho/
VĚK DÍTĚTE    VݎIVNÉ Z ČISTÉ MZDY
0–5 let    9–13 procent
6–9 let    11–15 procent
10–14 let    14–18 procent
15–17 let    17–21 procent
18 a více let    20–24 procent

Na výši alimentů je možné dohodnout se také mimosoudně Ne vždy to je lepší cesta než nechat rozhodovat soud – v případě problémů si můžete spíše přitížit. Na druhou stranu v případě oboustranné důvěry a například s využitím rodinných mediátorů máte větší šanci nastavit si podmínky podle vlastních potřeb.

Krok 3 – jak je to s pravidelným placením a dalšími náklady?
Pokud jste se mimosoudně nedohodli jinak, platí se alimenty vždy v měsíčním předstihu. Pro závislé děti do 18 let věku se platí do rukou rodiče, který se o děti či dítě stará. Jakmile je dítě starší osmnácti let, dostává peníze napřímo.

Alimenty musí být zaslány ve výši, kterou určil soud. A opět platí, že pokud se rodiče nedohodli jinak, nemohou od nich být odečítány dodatečné náklady, které povinný dětem platí v rámci návštěv u něj nebo ze své vůle.

A pokud vás zajímá, do kdy má dítě na alimenty nárok, je to jednoduché – dokud se neosamostatní a nebude pracovat. Hranici zákon neurčuje a je třeba se řídit selským rozumem.
Dokud dítě pilně studuje (řečí zákona „se připravuje na budoucí povolání“) a nemá kvůli tomu čas na zaměstnání na plný úvazek, mají jeho rodiče vyživovací povinnost. Nicméně se není třeba bát – všechny věčné studenty již v minulosti varoval svým rozhodnutím soud – studium totiž musí být řádné a úspěšné.

Krok 4 – co když partner dohodnuté výživné neplatí?
Bohužel i to se může stát. Pokud není výživné placeno na základě dobrovolné dohody, je třeba obrátit se na soud. České právo zatím neumí uznat předchozí mimosoudní dohodu jako platný podklad pro budoucí vymáhání. Pokud již soud potvrdil výši výživného, je možné postoupit dál.
Jedná-li se o první výpadek partnera, který navíc komunikuje a k závazku se hlásí, je situace jednodušší. V takovém případě je možné domluvit se na splátkovém plánu. V případě, kdy partner například ztratil práci a nemůže hradit smluvenou výši výživného, může soud výši splátky upravit takzvanou valorizací.
Pokud však dochází k omezení plateb z důvodů, které nemůžete respektovat nebo k nim dochází déle než 4 měsíce, je třeba začít jednat hned. Přestože to zákon nenakazuje, je vhodné kontaktovat místní oddělení policie, a to především ve chvíli, kdy dluh způsobuje problémy v zajištění vašeho dítěte nebo hrozí, že by vás dlužník vystavoval psychickému tlaku či dokonce týrání.
Na druhou stranu policie nemá mandát dlužné prostředky od dlužníka získat. V takovém případě je vhodné dát návrh k vymožení dlužného výživného soudním exekutorem, který může na jeho základě provést exekuci mzdy nebo donutit dlužníka přehodnotit svůj přístup například zabavením řidičského průkazu. Tato cesta se na základě dlouhodobých zkušeností tisíců samoživitelů ukazuje jako nejefektivnější a nejrychlejší.

Krok 5 – asistent, který zdarma zajistí vše za vás
Kdo si prošel problémy s neplacením alimentů, ví, že získat zastání je neuvěřitelně složité. V Česku neexistuje státní úřad, do jehož kompetence by tento problém spadal. Můžete se tedy snadno dostat do byrokratického kolečka, kde si vás bude přehazovat policie, úřad práce a místní OSPOD. A žádný z nich vlastně nedokáže zařídit to, co doopravdy potřebujete – tedy finance pro vaši rodinu.

Naštěstí se neúplným rodinám v posledních letech začíná blýskat na lepší časy. Zejména díky rozvoji takzvaných asistenčních programů. Jak z názvu vyplývá, přiřadí vám asistenta, který vám pomůže se v problematice zorientovat a zajistí vše potřebné, včetně předání případu advokátovi či exekutorovi. Všechny popsané služby asistenta jsou zdarma.

Potřebujete další informace ? Přidejte svůj dotaz, odborníci vám poradí.

Není tady

 

#3 14. 4. 2019 2:42

Vasis
♥------
Registrovaný: 14. 4. 2019
Příspěvky: 1

Re: Výživné a vše kolem něj

Dobry den.Nevim jestli to sem patri.S pritelkyni uz neziji,posilam ji alimenty ve vysi 9000 korun na dve deti (4 a 10 let).Pracuji v nemecku kde pobiral pdidavky na deti.Moje Ex taky zacla pracovat v De na castecny uvazek.Domluvili jsme se ze si o pridavky zazada sama a ja uz nebu zadat.....Muj dotaz je jestli se v zadosti do kolonky POBiRATE JINE DAVKY NADETI uvadeji take vyse alimentu,nebo jestli jen priznavaji davky od statu...Snad mi s tim poradite.Dekju

Není tady

 

#4 28. 1. 2020 15:04

fanda
♥------
Registrovaný: 10. 12. 2018
Příspěvky: 3

Re: Výživné a vše kolem něj

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak se počítá výživné při střídavé péči (50:50). Soud stanovil výživné na 3 děti (16,14,9) podle tabulek .. 18%+18%+15% = 51% z příjmu. Konkrétně otci 15500 z příjmu 31 tis. matce 10500 z příjmu 24 tis. Jenže mám pocit, že paní soudkyně zapomněla vydělit hodnotu dvěma, neb se jedná o střídavou péči a výživné je na půl měsíce. Výživné na celý měsíc je dvojnásobné a tedy stanoveno ve výši 102 % příjmu, což mi přijde poněkud mnoho.
Jak to bude až budou děti plnoleté? To se bude platit výživné přímo jim, ale v jaké výši?

Není tady

 

#5 28. 1. 2020 16:42

rina
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 26. 3. 2019
Příspěvky: 5314

Re: Výživné a vše kolem něj

fanda napsal(a):

Soud stanovil výživné na 3 děti (16,14,9) podle tabulek .. 18%+18%+15% = 51% z příjmu. Konkrétně otci 15500 z příjmu 31 tis. matce 10500 z příjmu 24 tis. Jenže mám pocit, že paní soudkyně zapomněla vydělit hodnotu dvěma, neb se jedná o střídavou péči a výživné je na půl měsíce. Výživné na celý měsíc je dvojnásobné a tedy stanoveno ve výši 102 % příjmu, což mi přijde poněkud mnoho.

Jak to bude až budou děti plnoleté? To se bude platit výživné přímo jim, ale v jaké výši?

Špatné počty!
31+24=55; 15,5+10,5=26tis, teda žádných 102%.
Uvědomuješ si, že těch 15,5tis jí přidᚠk jejím 13.500,-kc a naopak, ona tobě k tvým 15.500,-kc přidá 10.500,-kc?

V plnoletosti za studií k jejich rukám, vypočte se podle jejich potřeb a vašich možností


Klid v duši přeji všem.

Není tady

 

#6 28. 1. 2020 18:51

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 5. 2006
Příspěvky: 19095

Re: Výživné a vše kolem něj

...Pokud dospělé děti neboTy zažádáte o nové projednání, o změnu ve výši výživného. Soudit se už ale budeš s dětmi.


Jakmile si uvědomíš svoji pravou hodnotu, bude se okolo tebe točit celý svět.
Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

 

#7 28. 1. 2020 19:33

rina
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 26. 3. 2019
Příspěvky: 5314

Re: Výživné a vše kolem něj

To přichází do úvahy až za dva roky. Fanda se ptal na nynější možný problém s výpočtem výživného, já psala, že je to vpořádku.
Pravdu mᚠv tom, že se musí při dovršení dospělosti žádat znovu a soudí se s dospělým dítětem, což pro obě strany není nikterak příjemné.
Do doby, než některá ze stran nepožádá o změnu, bude platit dosavadní rozhodnutí.


Klid v duši přeji všem.

Není tady

 

#8 29. 1. 2020 1:45

fanda
♥------
Registrovaný: 10. 12. 2018
Příspěvky: 3

Re: Výživné a vše kolem něj

rina napsal(a):

Špatné počty!
31+24=55; 15,5+10,5=26tis, teda žádných 102%.
Uvědomuješ si, že těch 15,5tis jí přidᚠk jejím 13.500,-kc a naopak, ona tobě k tvým 15.500,-kc přidá 10.500,-kc?

V plnoletosti za studií k jejich rukám, vypočte se podle jejich potřeb a vašich možností

těch 26 tis. souhlas, ale je to na půl měsíce. U matky jsou děti půl měsíce a dostane na ně výživné 15500 od otce a sama přidá svých 10500. Takže 26 tis má na děti matka na 14 dní a otec to samé. Otec a matka během měsíce vydají na děti 52 tisíc, což se blíží 100 %. Nebo jinak, během dvou měsíců má matka v péči děti jeden měsíc, ale na ten jeden měsíc péče má na ně k dispozici výživné za dva měsíce, tedy 52 tisíc. Řekl bych, že stejně jako rina uvažovala i soudkyně, proto to spočítala špatně.
Soudy vůbec neumí pracovat s jinou variantou, než že jsou děti u matky. Advokát mi ukazoval rozsudek, kde děti byly svěřeny do výhradní péče otci a výživné má platit otec k rukám matky. Nejspíš používají nějaký vzorový rozsudek a jen tam bezmyšlenkovitě změní jména.

Upravil(a) fanda (29. 1. 2020 2:04)

Není tady

 

#9 29. 1. 2020 5:23

rina
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 26. 3. 2019
Příspěvky: 5314

Re: Výživné a vše kolem něj

Říkᚠblbosti.
A to výživné bude na rozvedenou manzelku.


Klid v duši přeji všem.

Není tady

 

#10 31. 1. 2020 20:58

eremuruss
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 6. 3. 2007
Příspěvky: 12356

Re: Výživné a vše kolem něj

Pred lety tu radila ohledne vyzivneho Klara Slamova,pouze sliby a sliby za tu dobu se nic nestalo co se tyce vymahani vyzivneho.


Za jednu minutu člověk pozná, zda se mu někdo líbí, za hodinu pozná, zda by jej dokázal mít rád či milovat, za jeden den zjistí, jestli by s tou osobou dokázal strávit celý život...ale poté trvá celý život než na tu osobu zapomene.

Není tady

 

#11 31. 1. 2020 21:01

rina
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 26. 3. 2019
Příspěvky: 5314

Re: Výživné a vše kolem něj

Fanda se neptal na vymahani výživného. On zpochybnuje rozhodnuti soudcu, a hloupe se plete. kapitulation


Klid v duši přeji všem.

Není tady

 

#12 31. 1. 2020 21:47

Palomita
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 9. 2019
Příspěvky: 3488

Re: Výživné a vše kolem něj

No a nebo dá Fanda manželce 5000, ona jemu nic, udělají si vzájemný zápočet a mají vystaráno. smile


Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Není tady

 

#13 31. 1. 2020 22:32

rina
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 26. 3. 2019
Příspěvky: 5314

Re: Výživné a vše kolem něj

Ano, zhruba tak to vypada. Jenže soudy musí v situaci "střídavky" určit výživné na děti každému z nich. To Fanda jaksi nechce vidět, počítá a počítá, a může se z toho pos.at, promiňte!


Klid v duši přeji všem.

Není tady

 

#14 1. 2. 2020 5:24

eremuruss
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 6. 3. 2007
Příspěvky: 12356

Re: Výživné a vše kolem něj

rina napsal(a):

Fanda se neptal na vymahani výživného. On zpochybnuje rozhodnuti soudcu, a hloupe se plete. kapitulation

Krok 4 – co když partner dohodnuté výživné neplatí?


Za jednu minutu člověk pozná, zda se mu někdo líbí, za hodinu pozná, zda by jej dokázal mít rád či milovat, za jeden den zjistí, jestli by s tou osobou dokázal strávit celý život...ale poté trvá celý život než na tu osobu zapomene.

Není tady

 

#15 1. 2. 2020 13:01

fanda
♥------
Registrovaný: 10. 12. 2018
Příspěvky: 3

Re: Výživné a vše kolem něj

Tak je to na dobré cestě, už to mám i na papíře. Rozsudek zrušen a vrácen k novému projednání - prý běžná chyba. Předběžným opatřením výživné sníženo na polovinu. Při střídavé péči se částka dělí poměrem péče. Při střídání 50:50 se částka dělí dvěma - což bylo špatně spočítáno.
Inu, kdo zvládá matematiku půjde na matfyz a ne na práva :-)

Není tady

 

#16 1. 2. 2020 15:39

rina
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 26. 3. 2019
Příspěvky: 5314

Re: Výživné a vše kolem něj

fanda napsal(a):

Tak je to na dobré cestě...

Já se teda hluboce omlouvám, i když myslím, že výsledek je stejný.
Teda vlastně není, akorát výklad toho výroku se musí pochopit a realizovat jako půlka, že ano, když se to jmenuje měsíční výživné.
Já jsem uvažovala hloupě.
Myslím ale, že nejjednodušší by to bylo tak, jak psala Palomita. Rodič s vyšším příjmem by rozdíl dál tomu druhému, aby práva, povinnosti a životní úroveň zůstaly stejné.


Klid v duši přeji všem.

Není tady

 
NÁŠ TIP:

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů