Oznámení

21. října : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

21. října : Strašidelné čokoládové muffiny pro odvážné děti. Zabaví i zasytí!

21. října : Jak využít skořápky z vlašských ořechů? Odvar z nich dodá chybějící jód a pomůže i s kašlem

#1 28. 3. 2006 7:55

bylinkax
Host

balkonove kvetiny

Ahojky,
chtela bych vas pozadat o radu. Uz druhym rokem se marne snazim ze seminek vypestovat nejake kvetouci balkonove kvetiny, ale stale se mi to nedari. Taky se mi nedari vypestovat tulipany v truhliku. Nevykvetly ani minuly rok na jaro ani letos doma v zime, kdyz jsem si je chtela urychlit.
Jine pokojove rostliny se mi dari pestovat s velkymi uspechy. Ale ty bylkonove kvetinky teda vubec.
Jake mate zkusenosti s pestovanim v truhliku ze seminek? Jaky druh kyticky na JZ stranu, tedy prime slunce cca od 13 hodin az do vecera? Hlavne mi nerikejte, ze takove slunicko nezvladne zadna kvetinka. Snim o krasnem porostlem balkonu, ale dva roky se mi nic nepodarilo, vzdy jen nejake povadle chciplinky.

Dekuji za radu!

#2 28. 3. 2006 8:01

Bety
♥♥♥♥♥♥♥

Re: balkonove kvetiny

Myslím že by se mohly podařit ze semínek afrikány. Pokud by to nemuselo být přímo ze semínka, mně se osvědčila bacopa, kupuju každým rokem sazeničky v květinářství. Do truhlíku dávám 3 ks - když se kupuje, je hodně malá ale NEUVĚŘITELNĚ se rozroste - když jsem dala 4 sazeničky, stejně jednu zadusily. Tvoří zelený závěs velmi hustý a dlouhý, obsypaný bílými nebo modrými drobnými květy, kvete až do mrazu. Nepoláme ji ani ta největší vichřice.

Strach je malá smrt...

Není tady

#3 28. 3. 2006 8:39

jsem.sva
♥♥♥♥♥--
Místo: Plzeň

Já pěstuju Černookou Zuzanu. Je to polehavá rostlinka se spoustou žlutých nebo bílých květů s černým okem uprostřed. Kvete skoro celé léto a semínka vyrostla jako z vody smile

Není tady

#4 28. 3. 2006 10:38

Megan
♥♥-----

Ze semínek pěstuji převislé petunie, vytvoří kvetoucí závěs. Když se ulomí větvička, rostlina obrazí a roste dál. Na slunci se musí víc hlídat zálivka, jsou citlivé na přeschnutí, které tak nevadí třeba muškátům. Muškáty jižní stranu snáší velmi dobře, prodávají se sazenice a v srpnu je můžeš nařízkovat a pak už pěstovat sama. Afrikány (aksamitníky) jsou na pěstování ze semínek úplně ideální, vyklíčí určitě, jsou nízké nebo vyšší, ne do závěsu. A kde mᚠta zasetá semínka? Mně nejlíp klíčí při pokojové teplotě ve vlhké kupované zemině, ale ne v mokré!

smile  smile  smile

Upravil(a) Megan (28. 3. 2006 10:42)

Není tady

#5 28. 3. 2006 11:26

bylinkax
Host

ahojky, mne vyklicily skoro vsechny, teda uplne vsechny, ale pak se rust vzdy zastavi pri nejakych 5 cm a hotovo, chradnou. tak nevim, kde delam chybu. Muskaty nechci. Libi se mi podobne kyticky jako je Lobelka nebo Verbena. Letos jsem rekla, ze si uz asi koupim predpestovane kyticky, ale mam strach, aby mi neumrely...
Begonie jsou taky krasne, ale nevim jak by snesly ten slunecni zar. Zkusim tu Cenookou zuzu:)
Moc se mi libi Verbena cervena, ale jak ji pestovat?

Dekuji vsem za odpovedi!

#6 28. 3. 2006 11:56

PetaZ
♥♥♥♥♥♥-

Tak já jsem totální anti-mičurinec, takže jsem měla obrovskou radost, když loni mi v truhlíkách vyrostly lobelky, které se držely až do října big_smile
takže já doporučuji tuto nenáročnou kytičku, která snese snad všechno. Máme balkon na západní stranu....

Není tady

#7 28. 3. 2006 12:12

Bebe
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Morava

Já pěstuji lobelku,semínka zaseju do substrátu pro výsev a množení,potom ji po malých trsech zasadím do malých květináčků nebo kelímků od jogurtů.Až jsou dostatečně velké, přesadím do truhlíků.Dají se kombinovat i s jinými květinami.Mám jich vždy moc a kvetou taky dlouho.

http://www.gify.nou.cz/mini_ikon7_soubory/484.gif

Není tady

#8 28. 3. 2006 12:15

jsem.sva
♥♥♥♥♥--
Místo: Plzeň

Lobelky a zvl᚝ ty převislé jsou nádherné...

Není tady

#9 28. 3. 2006 12:18

Dana
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Východní Čechy

já jsem na tom ještě hůř, mě chcípne úplně všechno.

http://www.gify.nou.cz/divky_mini1_soubory/49.gif
Problémy přicházejí v řadě za sebou a při zvláště příznivých okolnostech i v dvojstupech.
Opravdoví přátelé jsou ti, kteří vám nikdy nezmizí ze srdce, i kdyby na čas zmizeli ze života....

Není tady

#10 28. 3. 2006 13:51

Anni
♥♥-----

Begonie určitě ne. Nemají rády prudké slunce. Já mám balkon směrovaný stejně. Pěstuji lobelky, petunie,fuchsie, mám i dva durmany. Tulipány i narcisky mi také vykvetli, ale musíš každý rok vybrat největší cibulky a po odkvětu je přesadit do zahrádky, nebo koupit jiné - silné. Co se týká uhynutí sazeniček, jaká byla hlína při vysazení? Já si kupuji hlínu pro výsev a nemám problém. Sazeničky přepichuji, když jim naroste pravý lístek do kelímku. Když zesílí dávám je na balkon, ale ne na přímé sluníčko, ale do rohu balkonu. Po týdnu už je nechávám na přímém sluníčku. Potom je přesadím do truhlíků a zase je dám mimo dosah stálého sluníčka tak na 3-4 dny. Držím palce, určitě se to jednou povede.

Upravil(a) Anni (28. 3. 2006 13:53)

Není tady

#11 28. 3. 2006 14:05

kornoutek
♥♥♥♥---
Místo: Střední čechy

Dana napsal(a):

já jsem na tom ještě hůř, mě chcípne úplně všechno.

tak to bud v klidu, nejsi sama:)

Není tady

#12 29. 3. 2006 18:34

rozana
♥♥-----
Místo: sever.kraj

Ahoj moc ráda čtu o květinách a zvl᚝ o balkonových .Mám taky balkon směr jihozápad a doposud jsem pěstovala muškáty,ale nikdy je nemám tak krásné jako na obrazcích.Letos jsem si pořídila truhlíky,které jsou samozavlažovací a doufám,že se mě podaří mít krásné bohaté závěsy.Je zajímavé,že si každý chrání rady pro sebe když se zeptám v blízkém okolí jak dosáhli takové parády a odpovídají tak všeobecně.Dnes mě to nedalo a koupila jsem sadbu Million Bells červenou,ještě jsem ji nikdy neměla.A právě jsem tam viděla i bakopu o té květince nevím vůbec nic.Jsou jenom bílé?

Není tady

#13 29. 3. 2006 22:10

Bety
♥♥♥♥♥♥♥

Bacopa může být i modrá. Zasadila jsem a polévala, truhlík byl obyčejný. Jednou týdně jsem hnojila roztokem tekutého hnojiva na kvetoucí rostliny. Narostla od okna až po zem. Žádné rady k tomu nemám - ani si nedovedu představit jak by taková rada mohla vypadat.

Strach je malá smrt...

Není tady

#14 29. 3. 2006 22:32

Megan
♥♥-----

rozana napsal(a):

Ahoj moc ráda čtu o květinách a zvl᚝ o balkonových .Mám taky balkon směr jihozápad a doposud jsem pěstovala muškáty,ale nikdy je nemám tak krásné jako na obrazcích.Letos jsem si pořídila truhlíky,které jsou samozavlažovací a doufám,že se mě podaří mít krásné bohaté závěsy.Je zajímavé,že si každý chrání rady pro sebe když se zeptám v blízkém okolí jak dosáhli takové parády a odpovídají tak všeobecně..........

Je to těmi truhlíky. S knoty.  smile

Není tady

#15 29. 3. 2006 22:37

Bety
♥♥♥♥♥♥♥

Megan: bez knotů to taky jde, já ty s těmi knoty nepoužívám. Když zaleješ, tak zemina je vlhká tak jak tak.

Strach je malá smrt...

Není tady

#16 30. 3. 2006 0:39

Isidia
♥♥♥----
Místo: Česká republika

To rozana: aby jsi měla bohaté muškáty, či jiné balkonovky - převislé, tak je to dosti jednoduché. Aspoň já to tak dělám a mám každý rok opravdu velké břehy květin na balkoně.
1. samozavlažovací truhlíky jsou nejlepší, protože nedochází k zasychání hlíny a rostliny mají stále dost vody
2. květiny se musí zalévat ráno, nebo navečer, kdy už nepálí sluníčko, pokud jsou velká vedra tak ráno i večer, protože to květiny vypijí
3. do každé zálivky přidávám tekuté hnojivo na pokojové a balkonové květiny, které podporuje jejich kvetení
4. odstraňovat odkvetlé květy a zasychající listy

Květiny se musí pěstovat s láskou a ony se vám květy odmění.

Není tady

#17 30. 3. 2006 8:06

Megan
♥♥-----

Bety - bez knotů to taky jde, ale když jsem vyzkoušela samozavlažovací truhlíky s knoty, byla jsem nadšená!  Do podmisky se vejdou až  4 l vody, přesto kořeny nejsou ve vodě, ale ,,nasávají" podle potřeby. Takže na jižní straně zalévám 2 - 3x týdně. S obyčejným truhlíkem jsem zalévala pořád a stalo se občas, že bylo přelito nebo přeschnuto.

Já mám teda truhlíky od Lebiše, jsou promyšlené. Napřed jsem koupila 2 na zkoušku, teď jich mám 10. Miska nesedí na podmisce, ale je asi 4 cm nad a pod tím je ta voda s knoty.

Jinak  dělám vše jak Isidia, teda kromě bodu 2.  cool  gloria  hjarta

Není tady

#18 30. 3. 2006 18:46

llenka
♥♥-----
Web

Já pěstuju vitálku, je to převislá kytka a květy má jako malé slunečnice. Je to nezmar, rychle se rozrůstá a roste krom zcela severní strany všude.

Není tady

#19 30. 3. 2006 20:19

rozana
♥♥-----

Ilenka- chci se optat co je to za květinku ta vitalka?Pěstuje se ze semen nebo se kupují sazeničky,díky.

Není tady

#20 30. 3. 2006 20:38

rozana
♥♥-----

Bety napsal(a):

Bacopa může být i modrá. Zasadila jsem a polévala, truhlík byl obyčejný. Jednou týdně jsem hnojila roztokem tekutého hnojiva na kvetoucí rostliny. Narostla od okna až po zem. Žádné rady k tomu nemám - ani si nedovedu představit jak by taková rada mohla vypadat.

Ahoj,zkusím i tu bakopu moc mě to láká,kolik do truhlíku zasadíš sazenic.Dík.

Není tady

#21 30. 3. 2006 20:45

rozana
♥♥-----

Megan napsal(a):

Bety - bez knotů to taky jde, ale když jsem vyzkoušela samozavlažovací truhlíky s knoty, byla jsem nadšená!  Do podmisky se vejdou až  4 l vody, přesto kořeny nejsou ve vodě, ale ,,nasávají" podle potřeby. Takže na jižní straně zalévám 2 - 3x týdně. S obyčejným truhlíkem jsem zalévala pořád a stalo se občas, že bylo přelito nebo přeschnuto.

Já mám teda truhlíky od Lebiše, jsou promyšlené. Napřed jsem koupila 2 na zkoušku, teď jich mám 10. Miska nesedí na podmisce, ale je asi 4 cm nad a pod tím je ta voda s knoty.

Jinak  dělám vše jak Isidia, teda kromě bodu 2.  cool  gloria  hjarta

Ahoj mám pořízené truhlíky taky od Lebiše a přesně tak to dopadlo i u nás s tím zalívaním,i když jsem se snažila zalívat ráno tak se přemočily a nevyschly když se počasí změnilo a do toho ještě pršelo a zeptám se hnojivo dávᚠdo podmisky s vodou?Kolik vysazuješ do těch truhlíku sazenic,podle p.Lebiše jich tam patří 9-12 ks.Mě se to zdá moc,můžeš poradit? Dík.

Není tady

#22 30. 3. 2006 21:34

llenka
♥♥-----
Web

rozana napsal(a):

Ilenka- chci se optat co je to za květinku ta vitalka?Pěstuje se ze semen nebo se kupují sazeničky,díky.

Vitálku pěstuju ze semen,celým jménem se nazývá Vitálka položená, předpěstovává se doma, včera jsem ji rozesazovala do kelímků, sela jsem ji asi před 14 dny, takže bys ji zaset ještě stihla. Už to, jaká je, má v názvu, opravdu je to velice vitální kytka. Květ vydrží i měsíc, ne jako např. u surfinií 2-3 dny. Květy po odkvětu stříhám, ale pokud to neudělám, nic moc se neděje a vyráží stále další. Samozřejmě je potřeba hnojit, tak 1 krát týdně a pokud je na přímém slunci, tak hodně zalévat. Kvete až do prvních mrazíků.

Není tady

#23 31. 3. 2006 13:08

Megan
♥♥-----

rozana napsal(a):

Ahoj mám pořízené truhlíky taky od Lebiše a přesně tak to dopadlo i u nás s tím zalívaním,i když jsem se snažila zalívat ráno tak se přemočily a nevyschly když se počasí změnilo a do toho ještě pršelo a zeptám se hnojivo dávᚠdo podmisky s vodou?Kolik vysazuješ do těch truhlíku sazenic,podle p.Lebiše jich tam patří 9-12 ks.Mě se to zdá moc,můžeš poradit? Dík.

Jasně, poradím ráda. Není to moc, do truhlíku 50-60cm sázím tak těch 12 ks, aby vytvořily bohatý převis a lehce zalévám shora jen vodou. Za čas (2-3t.) začnu přihnojovat rozpuštěným Kristalonem, leju ho do podmisky.

Co mám ty samozavlažovací truhlíky, mám nárůsty jednou takové. Jéžiši, kdyby se dařilo vše jako ty muškáty, to by bylo...... 

Láká mě vyzkoušet tu vitálku, je hezká a je fakt, že u petunek a surfinek se musí pořád odstraňovat zvadlé květy.

Není tady

#24 31. 3. 2006 19:52

llenka
♥♥-----
Web

Zjistila jsem, že vitálka se dá koupit i sazeničky.

Není tady

#25 2. 4. 2006 19:14

rozana
♥♥-----

llenka napsal(a):

Zjistila jsem, že vitálka se dá koupit i sazeničky.

Ahoj,jak se dostanu někde k té vitálce chtěla bych si ji koupit a vyzkoušet.Dík za radu.

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí