Oznámení

3. července : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

3. července : Praktické grilovací desatero pro úspěšný start letních grilovaček!

3. července : Prázdniny jsou tady a s nimi i doba dovolených a výletů. Kam vyrazit? Mrkněte na naše tipy!

#1 5. 10. 2017 21:38

neteř
♥------

strčit do domova?

Ahoj, objevil se mi v rodině takový problém.
Strejdovi je 84. Je celkem soběstačný, obědy mu vozí, nádobí si umyje a celkem zvládne vše kolem domu.
Jenže sestřenice si usmyslela barák prodat a tak chce strejdu "strčit" do domova.
Chudák brečí že tam nechce, ale já nevím co teď. Manžel mi říká a se do toho nemíchám, ale já nevím.
Měla bych kontaktovat jeho vnuky, nebo je to fakt jen jejich věc? Strejda byl na mě vždycky hodný,
nevím co mám dělat. Díky jestli mi poradí někdo kdo to taky řešil.

Není tady

#2 6. 10. 2017 0:40

pepe22
♥♥-----

Re: strčit do domova?

Pomozte mu jednou se vám to vrátí.

Není tady

#3 6. 10. 2017 13:38

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava

Myslím, že to stojí minimálne za rozhovor v širšej rodine... ;-)

Boh nás má rád, keď pracujeme, ale miluje nás, keď tancujeme
Brita

Není tady

#4 6. 10. 2017 15:09

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Souhlas se Selimou.

Jinak je to hrozné. To je tak, když se daruje majetek ještě za života, pán nemá zřejmě ani věcné břemeno. Že se ta jeho dcera nestydí. Když to napíšu hodně blbě - to nemůžou ještě pár let počkat? Dlouho to trvat nebude...

Jakmile si uvědomíš svoji pravou hodnotu, bude se okolo tebe točit celý svět.
Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#5 6. 10. 2017 17:03

helena
♥♥♥♥♥♥♥

Pokud nějak zasáhneš bez toho, aby ses pokusila zjistit důvody a stanovisko druhý strany, tak si skutečně zadělávᚠna prů*er.
Nevím, jaký máte se sestřenkou vztahy... ale abys je nezlikvidovala na furt nějakou neuvážeností. Takže se přidávám k ostatním a říkám promluvte si.

http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

#6 7. 10. 2017 10:06

Kiara
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha - východ

neteř napsal(a):

Ahoj, objevil se mi v rodině takový problém.
Strejdovi je 84. Je celkem soběstačný, obědy mu vozí, nádobí si umyje a celkem zvládne vše kolem domu.
Jenže sestřenice si usmyslela barák prodat a tak chce strejdu "strčit" do domova.
Chudák brečí že tam nechce, ale já nevím co teď. Manžel mi říká a se do toho nemíchám, ale já nevím.
Měla bych kontaktovat jeho vnuky, nebo je to fakt jen jejich věc? Strejda byl na mě vždycky hodný,
nevím co mám dělat. Díky jestli mi poradí někdo kdo to taky řešil.

neteř: já se také přikláním k tomu si se sestřenicí promluvit, abys alespoň vyslechla stanovisko druhé strany. Obávám se ale, že to je asi jediná věc, kterou pro starého pána můžeš udělat a obávám se také, že Tvůj zásah asi nebude moc platný. Jak správně napsala Judyna: To je tak, když se daruje majetek ještě za života, pán nemá zřejmě ani věcné břemeno.

Bohužel, každý dárce by si již před podpisem darovací smlouvy na svůj dům měl uvědomit tvrdou skutečnost, že tímto právním aktem se vydává naprosto na milost a nemilost novému majiteli domu a pokud ho nový majitel bude chtít z domu po nějaké době vyšoupnout, nepomůže mu ani svěcená voda grater Jedná-li se navíc o seniora, který bude v dohledné době potřebovat stálou péči třetí osoby, nepomůže mu ani věcné břemeno s právem užívání nemovitosti, protože tento právní akt sice zaručuje seniorovi právo bydlet, ale pro nového majitele z něj - po právní stránce - již nijak nevyplývá povinnost věcnému břemeni tuto péči poskytovat. To už se pohybujeme pouze v rovině dobrých mravů, nikoliv v rovině právní hmm Z toho vyplývá, že darování své nemovitosti ještě za života by si měl každý dárce pečlivě rozmyslet a pokud jde o mě, takovýto krok nikomu raději nedoporučuji, protože konce mnohých dárců  - a obzvl᚝ na stáří - bývají velmi hořké grater

V tomto konkrétním případě starý pán skutečně nemá žádnou možnost obrany proti nátlaku na odchod do domova důchodců a domovu by se vyhnul jedině tak, že by si ho některý příbuzný byl ochoten nastěhovat na dožití k sobě domů. Jediná slabá útěcha je, že čekací doby na umístění do domovů jsou dnes dlouhé a než se v některém domově uvolní místo, uplyne hodně vody a to i tehdy, jedná-li se o nadstandardní zařízení hmm Takže to není tak, že by si sestřenice usmyslela prodat barák a za tři měsíce by už děda byl v domově důchodců, takovéto představy jsou hodně naivní a dobu přijetí bych neviděla na měsíce, ale spíš na roky.  Moc se omlouvám za to, co teď napíšu, ale bohužel pro seniory bývá stres z takového jednání hodně rizikovým faktorem a mnohdy přispěje k tomu, že se někteří senioři nástupu do domova ani nedožívají grater

Upravil(a) Kiara (7. 10. 2017 10:22)

"Náhody neexistují - to jen Bůh chce zůstat inkognito ..."

Není tady

#7 7. 10. 2017 13:42

Barča
♥♥♥♥♥♥-

Třeba strýc zatím svůj dům nedaroval.... Ale stejně by bylo dobré se sejít a probrat to. Může sestřenice prodat dům s břemenem svého otce?

Není tady

#8 7. 10. 2017 16:13

Kiara
♥♥♥♥♥♥♥

Barča napsal(a):

Třeba strýc zatím svůj dům nedaroval.... Ale stejně by bylo dobré se sejít a probrat to. Může sestřenice prodat dům s břemenem svého otce?

Já si myslím, že daroval, jinak by si těžko jeho dcera mohla dovolit uvažovat o umístění právoplatného vlastníka do domova důchodců a následném prodeji nemovitosti, která jí neříká "pane" hmm

A ano, zákon vůbec nebrání prodeji domu s věcným břemenem v podobě stařečka na dožití. Kupec musí přitom počítat s tím, že kupuje nemovitost i s cizím člověkem, kterého je povinen v domě strpět. Skutečnost, že na domě vázne věcné břemeno v podobě doživotního práva bydlení dost podstatně snižuje prodejní hodnotu nemovitosti, takže tím se zřejmě dostáváme k pravému důvodu umístění ještě poměrně soběstačného stařečka do domova důchodců hmm

Není tady

#9 7. 10. 2017 18:42

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Zrovna dnes jsem četla, že na umístění seniora do domova důchodců se někde čeká až 7 let. A to je hodně seniorů, kteří bydlí sami, nemohou ani sejít schody či vykonat osobní hygienu. Je to hrozná situace.
Populace stárne a situace bude čím dál horší. Jsou lidé, o které se nemůže nikdo postarat a i kdyby chtěli, do domova se nedostanou.

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#10 7. 10. 2017 23:55

Dorka
Zablokovaný
Místo: HK

Kiara napsal(a):

A ano, zákon vůbec nebrání prodeji domu s věcným břemenem v podobě stařečka na dožití. Kupec musí přitom počítat s tím, že kupuje nemovitost i s cizím člověkem, kterého je povinen v domě strpět. Skutečnost, že na domě vázne věcné břemeno v podobě doživotního práva bydlení dost podstatně snižuje prodejní hodnotu nemovitosti, takže tím se zřejmě dostáváme k pravému důvodu umístění ještě poměrně soběstačného stařečka do domova důchodců hmm

Bohuzel styrka

Sláb jenom ten, kdo v sebe ztratil víru a malý ten, kdo má jen malý cíl...
... ještě jsem nezmoudřel, a už zas blbnu...

Není tady

#11 9. 10. 2017 9:31

helena
♥♥♥♥♥♥♥

Já si myslím, že daroval, jinak by si těžko jeho dcera mohla dovolit uvažovat o umístění právoplatného vlastníka do domova důchodců a následném prodeji nemovitosti, která jí neříká "pane"
Velmi pravděpodobně ano - ale nemusí to bejt vždycky možnost jediná.
Nemluvím o konkrétním případu - ale dovedu si představit například dům, který dítě zdědí po jednom rodiči a nechá v něm druhého bydlet... nebo jiný zůsob nabytí vlastnictví nemovitosti potomkem a nastěhování rodiče, a už je důvod jakýkoli (od ztráty vlastního bydlení po jeho třeba prodej)...
Mimoto bych si netroufala tak jednoznačně "soudit" - informace o pánově soběstačnosti máme jen z jedné strany... a to, že si umeje nádobí a podělá něco kolem baráku ještě nemusí znamenat, že např. taky bere řádně léky, nenecháva puštěnej plyn a podobně, jak už to tak staří lidé dovedou...
Zrovna tak jako nevíme, proč si "sestřenice usmyslela barák prodat" - klidně může mít důvod, kterej je "silnější" než táta v domově.

Není tady

#12 9. 10. 2017 21:08

neteř
♥------

Díky za odpovědi.
Je to tak, že dům jí daroval - na úkor ostatních sourozenců - s tím, že se o rodiče musí postarat. Takže ti se dost naštvali a nepomůžou.
Teta letos umřela a sestřenici jaksi najednou jeden důchod od táty nestačí...
Najednou tvrdí, že elektrika a plyn jsou drahé a že musí do domova.
Důchody a sociální příspěvky jí chodí na účet. Ona má na sociálce známé a do domova jí kamarádka pomohla přeskočit pořadník.  (Nechci vypadat, že jí závidím - tak to opravdu není.)
Dokonce strejdovi domů přišel vynadat pán, který tam měl tatínka už na prvním místě.
No hrůza co si strejda musí vytrpět. Já už naznačovala vnukům, jestli by jako něco vymysleli, nejdřív to vypadalo že by pomohli, ale jaksi všichni splácí hypotéky, tak se asi tady pomoci nedočká.
Manžel tvrdí, že když to budu řešit, tak bude jenom v rodině zle. Já jí řekla, že bych to rodičům nikdy neudělala a a ho nechá dožít v klidu. Řekla mi že do toho nevidím, že nikdo neví jak jí ta péče ubíjí. Jede tam jednou týdně..
A že si chce taky ty peníze za barák užít - chce nové auto a rozděluje komu z dětí co dá. Je to hnus.

Není tady

#13 9. 10. 2017 22:24

Kiara
♥♥♥♥♥♥♥

Je to tak, že dům jí daroval - na úkor ostatních sourozenců - s tím, že se o rodiče musí postarat. Takže ti se dost naštvali a nepomůžou.
neteři, ostatní sourozenci jsou rozčarováni a zklamáni plným právem a nelze se jim divit, že od celé věci dávají ruce pryč sad Strýc si svým neuváženým počinem pod sebou v rodině podřízl větev tak dokonale, že mu v jeho tíživé situaci nikdo nebude mít chu podat pomocnou ruku a za daných okolností vidím jeho odchod do domova důchodců jako velmi reálný stolt

Tato situace bohužel žádné jiné řešení nemá kromě toho, že by se nad strýcem někdo z rodiny ustrnul a vzal si ho k sobě na dožití. Podle toho, jak jsi ale popsala okolnosti převodu domu a faktické vydědění ostatních sourozenců - nebo ve své podstatě to skutečně JE vydědění - je taková možnost velmi nepravděpodobná. A strašně nerada to říkám, ale vzít si domů seniora na dožití je nesmírná zátěž, nedivím se, že se do toho nechce ani vnukům, obzvl᚝ mají-li kromě hypotéky doma i partnerky a malé děti sad

Upravil(a) Kiara (10. 10. 2017 0:34)

Není tady

#14 10. 10. 2017 11:03

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Jojo. Smutná záležitost....Vidím to stejně jako Kiara.

Neteři, jediné co můžeš je, že nabídneš rodině, že si strýčka vezmeš domů - pokud to tak cítíš a mᚠmožnost se postarat. Ovšem připrav se na to, že Tě může někdo obvinit z toho, že Ti jde o jeho důchod.... Lidi jsou totiž různí....

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#15 10. 10. 2017 12:00

modrovous
♥♥♥♥♥♥-

Smutná záležitost to určitě je. Zvl᚝ když se děti starají o rodiče pouze v případě, že ti za to poskytují nemovitosti. grater

Vůl zůstane volem a pařez pařezem.

„Proti blbosti i bohové bojují marně.“
Jan Werich

Není tady

#16 10. 10. 2017 12:59

helena
♥♥♥♥♥♥♥

Je to tak, že dům jí daroval - na úkor ostatních sourozenců - s tím, že se o rodiče musí postarat.
Hm... ale smluvně ošetřeno to pravděpodobně nemá, co?
A pokud by i měl, zřejmě mu bude žinantní se soudit s vlastní dcerou... a taky už je na to starej... sad
Důchody a sociální příspěvky jí chodí na účet.
Má pán vůbec nějaký peníze k dispozici, nebo jsou mu "přidělovány"?
Manžel tvrdí, že když to budu řešit, tak bude jenom v rodině zle.
Říkám to nerada... ale manžel má pravdu. I kdybys to dělala stokrát nezištně, vždycky se najde někdo, kdo ti vpálí, jak se na dědovi napakuješ... nebo kdovíjakej jinej důvod - někudy se to (nikdy nepřiznaný) špatný svědomí vyvalit musí... tak holt budeš za mrchu ty. Jak prosté...

Zvl᚝ když se děti starají o rodiče pouze v případě, že ti za to poskytují nemovitosti.
Mýlíš se... ani darovaná nemovitost nezaručí péči obdarovaného, jak vidět zde.

Není tady

#17 10. 10. 2017 13:37

Selima
♥♥♥♥♥♥♥

neteř napsal(a):

Díky za odpovědi.
Důchody a sociální příspěvky jí chodí na účet. Ona má na sociálce známé a do domova jí kamarádka pomohla přeskočit pořadník.  (Nechci vypadat, že jí závidím - tak to opravdu není.)
Dokonce strejdovi domů přišel vynadat pán, který tam měl tatínka už na prvním místě.
No hrůza co si strejda musí vytrpět. Já už naznačovala vnukům, jestli by jako něco vymysleli, nejdřív to vypadalo že by pomohli, ale jaksi všichni splácí hypotéky, tak se asi tady pomoci nedočká.
Manžel tvrdí, že když to budu řešit, tak bude jenom v rodině zle. Já jí řekla, že bych to rodičům nikdy neudělala a a ho nechá dožít v klidu. Řekla mi že do toho nevidím, že nikdo neví jak jí ta péče ubíjí. Jede tam jednou týdně..
A že si chce taky ty peníze za barák užít - chce nové auto a rozděluje komu z dětí co dá. Je to hnus.

No, tak to je bohužiaž jeho chyba... za ktorú musí zaplati. Tetička mala šastie, že vedela včas umrie (cynicky povedané, ale asi pravda). Zrejme má otec a dcéra úplne iné predstavy o tom, čo znamená "postara sa". dumbom

Brita

Není tady

#18 10. 10. 2017 13:37

modrovous
♥♥♥♥♥♥-

helena napsal(a):

Zvl᚝ když se děti starají o rodiče pouze v případě, že ti za to poskytují nemovitosti.
Mýlíš se... ani darovaná nemovitost nezaručí péči obdarovaného, jak vidět zde.

To jistě, já ale reagovala hlavně na "takže ti se dost naštvali a nepomůžou" a Kiařino "ostatní sourozenci jsou rozčarováni a zklamáni plným právem"
Na pochopení tohohle nějak nemám potřebné mozkové závity. sad  Jako by rodiče byli povinni (podarovat, přepsat, rozdělit), a až potom se dětičky možná uráčí věnovat stařečkům taky nějakou tu pomoc. Samozřejmě zcela nezištnou. usch

Jan Werich

Není tady

#19 10. 10. 2017 13:38

Selima
♥♥♥♥♥♥♥

modrovous napsal(a):

Smutná záležitost to určitě je. Zvl᚝ když se děti starají o rodiče pouze v případě, že ti za to poskytují nemovitosti. grater

Ja to nevidím až takto striktne... ale skôr by za tým mohla by žiarlivos a celoživotná revnivos - ak bola jedna dcéra uprednostňovaná celý život, tak sa zas až tak nečudujem. Pravda, láska (rodiča) sa nedá nijakovsky vynúti - ale platí to aj pre lásku detí k rodičom a starostlivos o ne. Ktovie, kde je pravda v tomto prípade...

Upravil(a) Selima (10. 10. 2017 13:40)

Brita

Není tady

#20 10. 10. 2017 13:55

modrovous
♥♥♥♥♥♥-

Selima napsal(a):

Pravda, láska (rodiča) sa nedá nijakovsky vynúti - ale platí to aj pre lásku detí k rodičom a starostlivos o ne. Ktovie, kde je pravda v tomto prípade...

O tom žádná. Jen mi připadá hodně ubohé, podmiňovat pomoc rodičům darováním majetku. Ale to se netýká jenom tohohle konkrétního vlákna, myslela jsem to obecně. Jinak jak píšeš - kdoví... hmm

Jan Werich

Není tady

#21 10. 10. 2017 15:33

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

modrovous napsal(a):

Selima napsal(a):

Pravda, láska (rodiča) sa nedá nijakovsky vynúti - ale platí to aj pre lásku detí k rodičom a starostlivos o ne. Ktovie, kde je pravda v tomto prípade...

O tom žádná. Jen mi připadá hodně ubohé, podmiňovat pomoc rodičům darováním majetku. Ale to se netýká jenom tohohle konkrétního vlákna, myslela jsem to obecně. Jinak jak píšeš - kdoví... hmm

Ano. mám stejný pohled .
Ale v tomto konkrétním případě - pokud už k darování majetku došlo a obdarováno bylo pouze jedno z dětí a to za podmínky pomoci rodičům ve stáří, pak je přístup těch opomenutých aspoň trošku pochopitelný.
Taky je důležité, zda šlo o domluvu a všechny děti s tím takto souhlasily, nebo ty ostatní děti prostě a jednoduše šly ze hry. To by bylo ještě horší.

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#22 10. 10. 2017 16:03

mia
♥♥♥♥♥♥-

"Jen mi připadá hodně ubohé, podmiňovat pomoc rodičům darováním majetku"
.

Jo, to je smutné, zvl᚝ takhle řečeno .......ale stejně si myslím, že za nastavení vztahů v rodině jsou zodpovědní v převážné míře rodiče - tím, jak do svých dětí vloží nezaujatost, nepředpojatost, férovost a největší váhu má, jak známo,  vlastní příklad těch rodičů.
Je otázkou, jak dalece je každý z nás zodpovědný za své činy, zda je má nést, nebo jestli lze různé věci omluvit stářím a sníženými rozpoznávacími schopnostmi. Ale říká se, že ve stáří se jen umocňují a jsou více patrné vlastnosti, které tam vždycky byly.
Snažím se aplikovat to pro lepší pochopení sama na sebe a nemůžu se ubránit přesvědčení, že pokud zvýhodním jedno dítě, ublížím těm druhým, protože je to určitý signál, jestli chci nebo ne.
My jsme se tedy taky postarali o tchýňku až do jejího náročného konce, přestože taky takhle obdarovala jiné své dítě. Ale nebyl to "blesk z čistého nebe", to obdarované dítě bylo jaksi preferované vždycky.
Ale zásadní chybou je rozdat si střechu nad hlavou, na to je čas až po smrti.

Není tady

#23 10. 10. 2017 16:39

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči

neteř napsal(a):

Díky za odpovědi.

jaké sociální příspěvky mᚠna mysli? podle toho jak píšeš, že je strýc soběstačný, nenapadá mě co by jiného (snad jenom příspěvek na bydlení a to v případě, že má nízký důchod) by mohl ještě pobírat.

Není tady

#24 21. 10. 2017 19:25

kalupinka
♥♥♥♥♥♥-

Chudák starý pán si to zařídil špatně. Co kdyby se pokusil domoci se vrácení daru? Přece je něco takového, že pokud se obdarovaný chová k dárci špatně....on by mohl argumentovat, že za ním dcera nejezdí a že ho chce z domova vystěhovat...a potřebuje neteř skutečně vycházet se svými příbuznými za tu cenu, že se nezastane člověka, který to potřebuje? Takovou sestřenici bych asi přestala považovat za svou příbuznou. Pokud mu chce pomoci, a jí pán ukáže znění darovací smlouvy a a mu pomůže najít právníka. Jestli dceři chodí důchod na účet, pak otci omezuje svobodné nakládání s jeho penězi. Šla bych i proti všem, ale tomu strejdovi bych se snažila pomoct. Je fakt, že ji za to sestřenice bude nenávidět a její sourozenci osočovat, že pomáhá strejdovi, asi aby barák shrábla pro sebe, tomu se nevyhne. Každý soudný člověk uzná, že vystěhovat toho pána z domu a odložit ho kamkoli, je sviňárna. Ony jí to jednou její děti vrátí i s úroky, o to se nebojím. Pro dědu už ale bude pozdě. Za sebe říkám - pomohla bych a šla bych do toho hlava nehlava. Lidi by si takhle ubližovat neměli.

Není tady

#25 22. 10. 2017 13:07

Kiara
♥♥♥♥♥♥♥

kalupinko, soudní řízení ohledně navrácení daru je bohužel běh na dlouhou tra. V první řadě to vyžaduje ochotu a odhodlání starého pána takové soudní řízení vůbec vyvolat, což je zásadní kámen úrazu. Uvědom si, že jde o seniora, kterému je 84 roků, který pravděpodobně nikdy neměl se soudy a právníky co do činění a teď by měl zažalovat vlastní dceru se vším všudy, co to obnáší sad Soudní řízení jakéhokoliv druhu je nesmírná psychická zátěž i pro poměrně mladého člověka, natož pro téměř bezbranného dědu, který už má nárok na svůj klid grater

Druhá věc je, že při takovém kroku by měl mít starý pán zázemí a podporu v podobě příbuzných nebo známých, kteří by si ho byli ochotni na dobu, než proběhne soudní řízení nastěhovat k sobě. Ve chvíli, kdy by jeho dcera dostala soudní obsílku by totiž logicky začala vyvíjet na chudáka starého pána neuvěřitelný psychologický nátlak, aby žalobu o navrácení nemovitosti zase stáhl. A když už je teď schopna zajít tak daleko, že navzdory darovanému domu uvažuje o umístění otce do domova důchodců, kdo ví, čeho by byla proti otci schopna v momentě, kdy obdrží soudní obsílku grater V momentě, kdy bych rozjela soudní řízení bych starého pána rozhodně v předmětném domě nenechala bydlet samotného, ale zajistila bych mu alespoň přechodné ubytování mimo dům. Což jsou dva další kameny úrazu - jednak najít pro starého pána útočiště a druhak starého pána přesvědčit, aby opustil svůj nynější domov a přestěhoval se.

Já Ti nevím, kalupinko. Určitě to myslíš dobře, ale nedomyslela jsi, že se jedná o seniora a to, co by poměrně mladší člověk zvládl, to je pro seniora téměř neřešitelný problém, navíc vyžadující zapojení širšího spektra příbuzných hmm Bohužel neteř napsala, že všichni přímí příbuzní jejího strýce dávají od celé záležitosti ruce pryč a ona je jediná, kdo projevuje nějaký zájem. Bohužel ji od nějakých významnějších kroků zrazuje i její manžel, takže si myslím, že celá záležitost asi nedospěje ke šastnému konci sad

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí