Oznámení

4.března : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

4.března : Směňování věcí provází lidstvo od jeho počátků.Nový SWAP Babinet pro všechny!

4.března : Stálice mezi moučníky? Vláčná a rychlá hrníčková bábovka z Granka

4.března : Krásná velikonoční dekorace. Stačí stará dřevěná krabička

#51 16. 11. 2014 18:58

eremuruss
♥♥♥♥♥♥♥

Re: Žije se vám lépe než v roce 1989?

helena napsal(a):

Zato ted toho s te vyplaty poridis
erem - jakou máš pracovní dobu?

dříve na tom byli lidi stejně .... dnes jsou velké rozdíly
Ale běž...

Stejne hodin jako kazdy jiny zamestnanec.165-180 HODIN.Podle poctu dni v mesici

Za jednu minutu člověk pozná, zda se mu někdo líbí, za hodinu pozná, zda by jej dokázal mít rád či milovat, za jeden den zjistí, jestli by s tou osobou dokázal strávit celý život...ale poté trvá celý život než na tu osobu zapomene.

Není tady

#52 16. 11. 2014 18:59

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči

eremuruss napsal(a):

helena napsal(a):

Ale běž...

ty už neděláš na zkrácený úvazek?

Není tady

#53 16. 11. 2014 19:02

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Nejsem si jistá, jestli lze porovnávat dobu před rokem 89 a nynější. Protože bez ohledu na politiku, jde o celkový vývoj. Ano, lidé k sobě měli bezesporu dřív blíž, ale to souvisí i s rozvojem technologií, které by se i k nám bezesporu dostaly, i když možná o něco později.
Svoboda slova - nejsem si jistá, zda je to teď lepší. Ano, nikdo mě za můj názor nezavře, ale i nyní se lidi bojí říct nahlas třeba to, že volili komunisty. Nebo třeba i to, že dřív bylo líp, jelikož jsou hned označeni téměř za hlupáky. Takže se poopravím - ano, je to lepší, ale ne dobré. Já osobně jsem si třeba nikdy servítky nebrala a přeci se nic nestalo. Ale možná by k tomu došlo, kdyby nebylo revoluce, nevím. Třeba to byla jen otázka času. V práci jsem mohla říct svůj názor a navrhnout řešení problému dokonce i nadřízenému. Teď když udělám to samé, vypadá to na vyhazov. Ale zase - to je jen můj konkrétní případ.
Pracovní podmínky v poprůměrně placených zaměstnáních jsou dostatečně známy - někde jde doslova i o lidskou důstojnost. A lidé, kteří pracují za plat do 10 000 měsíčně (jsem z malého města a je jich kolem mě dost), mají co dělat, aby se uživili. Ale je to lepší než nic, když odejdou, práci těžko seženou. A lidé 50+, tak ti se myslím určitě měli za socíku líp  - viz to, že měli zaměstnání (dnes je prý zhruba polovina z těchto lidí nejen nezaměstnaných, ale nezaměstnatelných) a měli krátce do důchodu. Ale to už vůbec nemůžu porovnat, jelikož mi v době revoluce bylo 24 let.
Co se týče potravin - dřív jich opravdu moc nebylo, ale nyní aby byl člověk "mladým chemikem", aby si dokázal vybrat z toho kvanta náhražek něco lepšího. Ale zase - za to si můžem trochu i my sami tím, že koukáme na kvantitu a ne na kvalitu. Když zahraniční výrobci zjistili, že jsme ochotni komzumovat i jídlo, které je nekvalitní,  tak proč by nám to "nedopřáli"? (Ale může si např. samoživitelka s platem okolo 10 000 moc vybírat? Ovšem to si nemohla ani za totáče).
Bydlení - bydlím v tom samém bytě, co před rokem 89 a v poměru k platu je pro mě bydlení teď levnější.
Teď je svět otevřený, což je dobře, máme fůru informaci, což je dobře v případě, že všemu nebudeme slepě věřit. Na jednu stranu nás dnešní doba nutí víc na sobě pracovat a tak to má být.

Jakmile si uvědomíš svoji pravou hodnotu, bude se okolo tebe točit celý svět.
Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#54 16. 11. 2014 19:08

helena
♥♥♥♥♥♥♥

A lidé 50+, tak ti se myslím určitě měli za socíku líp  - viz to, že měli zaměstnání
Drobnej přípodotek - zaměstnání měli prakticky všichni, protože ho (až na drobný výjimky) mít museli, jinak se dostali do konfliktu s trestním zákonem.
Takže padesátníci zaměstnaní sice byli... ale taky se ptej jak a kde.

http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

#55 16. 11. 2014 19:30

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Helo, pokud jsem si v té době stačila všimnout, tak bylo hodně lidí, kteří ve svém zaměstnání vydrželi až do důchodu.

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#56 16. 11. 2014 19:37

venuše
♥♥♥♥♥♥-

Grainne napsal(a):

holcina napsal(a):

Žije se mi mnohem lépe než v roce 1989, i když jsem byla o 25 let mladší:-) nechápu jak se někomu mohlo tenkrát žít líp, lidi mají opravdu krátkou paměť :-(

mně se líp žilo , nevzpomínám si,, že by mi něco chybělo .... nejsem cestovatelský typ ani náročná na jídlo  , takže tohle mně nijak neovlivnuje ... určitě období revoluce byla doba , kdy jsem na tom v životě byla finančně nejlépe

Mne taky celkem nic nechybelo, jidla bylo u nas vzdycky dost, bydleli jsme ve velkem meste, meli jsme auto, chatu.
Jedine, co mi vadilo, bylo to, ze se nedalo cestovat a ta komunisticka propaganda.... to byl fakt des.
Ziju pres 20 let v cizine, takze nemuzu posoudit, jestli by se mi v Cesku ted zilo lip. Co mi teda docela vadi, ze kdyz prijedu, tak vidim malo ceskeho.... mizi me oblibene obchody i hospudky a jsou nahrazovany zahranicnimi spolecnostmi.
Cesi by si vice meli vazit vsechno ceskeho a nelezt do zadku zapadnim zemim!
Urcite by si toho vsichni vice vazili, kdyby museli zit v cizine. Treba takovy cesky chleba - tak dobry nesezenete na celem svete! Jo a jeste jsem zapomnela na pivo, taky unikat.

Není tady

#57 16. 11. 2014 19:43

lupina montana
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Polabí

Hm, já myslím, že lidi +50 se neměli o moc líp v tom smyslu, že kategorie "důchodce" se tenkrát skoro rovnala kategorii "polomrtvej bezdomáč". Jen si vzpomeň na Krylovu písničku.
Četla jsem tuhle jakousi detektivku z roku 63, bůhví, kde se ten sešitek objevil - no a čtu, že to byla "stárnoucí žena" - a pak zjistím, že jí bylo TŘICET! A pak tam byl stařec, kterýmu bylo šedesát lol no fakt.
Nikdy nezapomenu, jak jsem na Hradčanským náměstí uzřela autobus s anglickými důchodci....mně, sedmnáctileté spadla úplně čelist a léta jsem si to neuměla pořádně srovnat. To prostě nebyli důchodci jako ti naši..........
Jen tak mmch, když jsme měli 20 let od matury a koukali se na starý fotky zjistili jsme, že bez výjimky všichni vypadáme o sto procent lépe, než tehdy.
Ale jak říkám; to nebylo to nejpodstatnější. Nejhorší byl ten pocit mouchy v jantaru. Umrtvení.
Ale musím uznat, že mizerná pracovní morálka měla něco do sebe.....produkovala lepší mezilidské vztahy, apoň u nás v ústavu. smile

Hou, hou, vlci jdou, už jsou tady, už tu jsou......

Není tady

#58 16. 11. 2014 19:54

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Je fakt, že dnes o sebe lidi víc dbají a vypadají líp než lidi v jejich věku vypadali dřív. To je další pozitivum dnešní doby.

Ale Lupi, já píšu o době před důchodem. Ta je teď náročnější než dřív. A dnešní důchodci? Ty si myslíš, že mají lepší statut než důchodci za totáče? Tak to bych opravdu neřekla, jelikož právě dnes se na důchodce hloupí lidé dívají jako na ty, kteří ubírají ze společného. To dřív nebylo. Dnes být starý (starší než 40) je horší, vládne kult mládí. A to je právě vidět i v té nezaměstnanosti lidí 50+.

Co se týče pracovní morálky konkrétně u mě, tak u nás je pořád stejná. Jen podmínky k tomu, abychom mohli pracovat dobře, jsou horší.

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#59 16. 11. 2014 20:17

helena
♥♥♥♥♥♥♥

tak bylo hodně lidí, kteří ve svém zaměstnání vydrželi až do důchodu
Vždyť říkám - protože jim nic jinýho nezbejvalo...

kategorie "důchodce" se tenkrát skoro rovnala kategorii "polomrtvej bezdomáč"
No... čím dál od tak konce šedesátejch let, tím se to lepšilo. Zažila jsem dost penzistů (vědce, umělce a jim podobný pomíjím), co si k důchodu přivydělávali ne proto, že by museli, ale buď jako bonus nebo aby se doma nenudili - si vzpomeň na baby vrátný, členy závodní stráže, ale třeba i učitele/ky - "ona je soudružka taková zasloužilá..." - a podobně.
Jo a taky - pamatuješ? - třeba sekretářiky na opravdouvu práci, když na reprezentaci byla vzhledná, leč tupá kačenka.

Není tady

#60 16. 11. 2014 20:52

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Helo a ty to snad považuješ za mínus - že lidé měli zajištěnou práci až do důchodu? Ty si myslíš, že dnes jsou na tom lidi před důchodem líp? A to před důchodem" myslím tak 7 - 15 let před. Ty si opravdu myslíš, že to,k že nemohou sehnat práci, je lepší? V čem prosím?
A dnešní důchodci jsou podle tebe na tom také líp než byli důchodci dřív? A mají i lepší pozici ve společnosti?

Upravil(a) Judyna (16. 11. 2014 21:01)

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#61 16. 11. 2014 21:15

Damila
♥♥♥♥♥♥-

lupina montana napsal(a):

. Nejhorší byl ten pocit mouchy v jantaru. Umrtvení.
Ale musím uznat, že mizerná pracovní morálka měla něco do sebe.....produkovala lepší mezilidské vztahy, apoň u nás v ústavu. smile

Pocit mouchy v jantaru...hodně zvláštní, ale dost přesný příměr.
A ta druhá myšlenka-méně práce, více prostoru na mezilidské vztahy...jo, na tom taky něco bude.
I když mně přijde, že se to zhoršuje rok od roku, ne v rámci revoluce. Teď v práci už nemáme čas ani na to, co jsme měli před čtyřmi pěti lety. Ani na oběd si spolu nemáme čas sednout, vyměnit informace, nic. Připadám si jak v centrifuze, kde se zvyšují otáčky.neutral
Na jednu stranu dobrý, že máme hodně práce, že jsme potřební, na druhou stranu ten neustálý pocit, že jsem ve vleku, bordel na psacím stole v práci, vršící se lístečky co musím udělat, zařídit, donést...to není dobré.kapitulation

Není tady

#62 16. 11. 2014 21:18

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Co je dnes opravdu lepší, je ochrana životního prostředí. To se před rokem 89 ničilo naprosto bezohledně.

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#63 16. 11. 2014 23:01

Barča
♥♥♥♥♥♥-

Já si myslím, že se mi žije v podstatě asi stejně. Co mě na nynějšku těší je otevřenost do světa a to, že jsem i jaksi úředně (i když od jaktěživa geograficky) Evropanka. Dlužno říci, že mě čím dál tím víc mrzí rozpad Rakouská-Uherska. Jak jsem se stala tou cestující Evropankou, vhání mi slzy do očí, když vidím kraj, kde jsem taky mohla být doma.

Není tady

#64 17. 11. 2014 5:40

eremuruss
♥♥♥♥♥♥♥

aprill napsal(a):

eremuruss napsal(a):

helena napsal(a):

Ale běž...

ty už neděláš na zkrácený úvazek?

Da se rict,ze ne,protoze beru hodiny navic,kdyz potrebuji,treba misto brigadniku.A pridali nam hodinu na vic rano takze chodime ,uz na 5 hodinu.

Za jednu minutu člověk pozná, zda se mu někdo líbí, za hodinu pozná, zda by jej dokázal mít rád či milovat, za jeden den zjistí, jestli by s tou osobou dokázal strávit celý život...ale poté trvá celý život než na tu osobu zapomene.

Není tady

#65 17. 11. 2014 5:42

eremuruss
♥♥♥♥♥♥♥

Damila napsal(a):

lupina montana napsal(a):

. Nejhorší byl ten pocit mouchy v jantaru. Umrtvení.

Pocit mouchy v jantaru...hodně zvláštní, ale dost přesný příměr.
A ta druhá myšlenka-méně práce, více prostoru na mezilidské vztahy...jo, na tom taky něco bude.
I když mně přijde, že se to zhoršuje rok od roku, ne v rámci revoluce. Teď v práci už nemáme čas ani na to, co jsme měli před čtyřmi pěti lety. Ani na oběd si spolu nemáme čas sednout, vyměnit informace, nic. Připadám si jak v centrifuze, kde se zvyšují otáčky.neutral
Na jednu stranu dobrý, že máme hodně práce, že jsme potřební, na druhou stranu ten neustálý pocit, že jsem ve vleku, bordel na psacím stole v práci, vršící se lístečky co musím udělat, zařídit, donést...to není dobré.kapitulation

Ani mi nemame zadnou prestavku na obed,neni cas.

Není tady

#66 17. 11. 2014 5:52

eremuruss
♥♥♥♥♥♥♥

Judyna napsal(a):

Nejsem si jistá, jestli lze porovnávat dobu před rokem 89 a nynější. Protože bez ohledu na politiku, jde o celkový vývoj. Ano, lidé k sobě měli bezesporu dřív blíž, ale to souvisí i s rozvojem technologií, které by se i k nám bezesporu dostaly, i když možná o něco později.
Svoboda slova - nejsem si jistá, zda je to teď lepší. Ano, nikdo mě za můj názor nezavře, ale i nyní se lidi bojí říct nahlas třeba to, že volili komunisty. Nebo třeba i to, že dřív bylo líp, jelikož jsou hned označeni téměř za hlupáky. Takže se poopravím - ano, je to lepší, ale ne dobré. Já osobně jsem si třeba nikdy servítky nebrala a přeci se nic nestalo. Ale možná by k tomu došlo, kdyby nebylo revoluce, nevím. Třeba to byla jen otázka času. V práci jsem mohla říct svůj názor a navrhnout řešení problému dokonce i nadřízenému. Teď když udělám to samé, vypadá to na vyhazov. Ale zase - to je jen můj konkrétní případ.
Pracovní podmínky v poprůměrně placených zaměstnáních jsou dostatečně známy - někde jde doslova i o lidskou důstojnost. A lidé, kteří pracují za plat do 10 000 měsíčně (jsem z malého města a je jich kolem mě dost), mají co dělat, aby se uživili. Ale je to lepší než nic, když odejdou, práci těžko seženou. A lidé 50+, tak ti se myslím určitě měli za socíku líp  - viz to, že měli zaměstnání (dnes je prý zhruba polovina z těchto lidí nejen nezaměstnaných, ale nezaměstnatelných) a měli krátce do důchodu. Ale to už vůbec nemůžu porovnat, jelikož mi v době revoluce bylo 24 let.
Co se týče potravin - dřív jich opravdu moc nebylo, ale nyní aby byl člověk "mladým chemikem", aby si dokázal vybrat z toho kvanta náhražek něco lepšího. Ale zase - za to si můžem trochu i my sami tím, že koukáme na kvantitu a ne na kvalitu. Když zahraniční výrobci zjistili, že jsme ochotni komzumovat i jídlo, které je nekvalitní,  tak proč by nám to "nedopřáli"? (Ale může si např. samoživitelka s platem okolo 10 000 moc vybírat? Ovšem to si nemohla ani za totáče).
Bydlení - bydlím v tom samém bytě, co před rokem 89 a v poměru k platu je pro mě bydlení teď levnější.
Teď je svět otevřený, což je dobře, máme fůru informaci, což je dobře v případě, že všemu nebudeme slepě věřit. Na jednu stranu nás dnešní doba nutí víc na sobě pracovat a tak to má být.

Tak se vsim souhlasim,az na to bydleni.Bydleni je o hodne drazsi.Ja v dobe komunistu sice nemela svuj byt,ale vim,ze kdyz jsem v roce 1995 zustala sama s dvema detma zila jsem ze socialnich davek s castkou 5800kc a bydleni me v tu dobu stalo 1600 kc.S porovnanim s dnesni dobou kdy muj plat cinil nez jsem se prestehovala 8500 kc a bydleni 7200 kc.

Není tady

#67 17. 11. 2014 6:59

helena
♥♥♥♥♥♥♥

ty to snad považuješ za mínus - že lidé měli zajištěnou práci až do důchodu?
Tos mě špatně pochopila... tu práci "měli zajištěnou" pod sankcema
"Kdo se soustavně vyhýbá poctivé práci a dává se někým vydržovat nebo si prostředky k obživě opatřuje jiným nekalým způsobem, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta."
přičemž pod pojem "nekalým způsobem" se vešlo úplně všechno, včetně třeba toho, že ti sousedka ušila šaty - pokud ji někdo prásknul, mohla mít větší či menší potíže.
A dnešní důchodci jsou podle tebe na tom také líp než byli důchodci dřív?
To jsem taky neřekla... jasně jsem napsala, že tehdejší důchodci - nebo aspoň většina - si k penzi nepřivydělávali kvůli holýmu přežití... na rozdíl od těch současnejch.

Není tady

#68 17. 11. 2014 9:54

Damila
♥♥♥♥♥♥-

eremuruss napsal(a):

Ani mi nemame zadnou prestavku na obed,neni cas.

To je špatné, když nejsou vytvořeny základní podmínky k práci, a mezi ně patří samozřejmě i odpočinek a možnost se občerstvit, zajít na záchod...bez stresu, že mezitím po mě někdo bude něco chtít, a já nebudu tam kde mě hledá.

K čemu jsou všechny ty semináře o syndromu vyhoření, když to zůstává v teoretické rovině?
Zaměstnavatel chápe naše potřeby, ale prakticky není schopen nám je umožnit, protože je tlačen zase shora. Nesplníte, nebudete fungovat-nedostanete dotace, granty, a tedy skončíte.

Kam asi dlouhodobě tento tlak povede?

Není tady

#69 17. 11. 2014 9:59

Damila
♥♥♥♥♥♥-

helena napsal(a):

"Kdo se soustavně vyhýbá poctivé práci a dává se někým vydržovat nebo si prostředky k obživě opatřuje jiným nekalým způsobem, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta."
přičemž pod pojem "nekalým způsobem" se vešlo úplně všechno, včetně třeba toho, že ti sousedka ušila šaty - pokud ji někdo prásknul, mohla mít větší či menší potíže.
To jsem taky neřekla... jasně jsem napsala, že tehdejší důchodci - nebo aspoň většina - si k penzi nepřivydělávali kvůli holýmu přežití... na rozdíl od těch současnejch.

A tak s tím musím jaksi souhlasit.
Tohle všechno je pravda.

Ale stejně mám nějaký vnitřní pocit, že bych neměnila.
Cítím se více jako tvůrce svého života.
I když ta cena je vysoká. Mám pocit, že nyní mám větší zodpovědnost sama za sebe, zatímco dříve to bylo pohodlnější, ale nesvobodnější.

Mě tahle doba ubíjí, protože nejsem moc průbojný typ a v přírodě bych nepřežila, přesto cosi ve mně je spokojené s tím, že ty možnosti jsou, a že si svůj život řídím sama. Pocit svobody. Vnitřní svobody. Mohu se rozhodnout téměř jakkoliv. Třeba umřít. A je mi dovoleno umřít. Můj život už nepatří státu, straně...přeháním, vím, jde o ten pocit.

Není tady

#70 17. 11. 2014 10:12

helena
♥♥♥♥♥♥♥

dříve to bylo pohodlnější, ale nesvobodnější
Jak praví klasik - v tomto případě Jean de La Fontaine (s přispěním Wiki, páč se mi to nechce psát "vlastními slovy" http://fora.babinet.cz/img/smilies/big_smile.png):

Jednoho času byli psi tak ostražitými hlídači, že se nechtělo vlkům v oblíbeném jim loupení domácího skotu nikterak dařiti. Byla to bída pro vlky, kteří tak dosti hladu zakusili a tím až na kost a kůži zhubeněli.
Takovýto vychrtlý, sesláblý vlk potkal kdysi psa krásného, silného, vykrmeného, jehožto srst tučností se leskla. Rád by se byl vlk na něj vrhl, jej zadávil a do svého brlohu zavlekl, aby si zas jednou pochutnal; avšak necítil se k tomu dosti silným a na psu bylo viděti, žeby se statečně bránil. Protož přiblížil se k němu pokorně a jal se oulisně jej chválit, jak jest tučný, že se jeho mocné postavě obdivuje.
„Záleží jenom na tobě,“ odpověděl pes, „abys byl rovněž tak vykrmený jako já. Opusť les, tím si prospěješ, neboť ty i tvoji soudruzi tam trpíte nouzi, a konečně vám tam nezbude nic jiného, než hladem zahynout; a k tomu jste ve stálém nebezpečí a nejistotě, smrt na vás číhá se všech stran. Následuj mne, a povede se ti výborně.“
„A co bych musel činit?“ ptal se vlk.
„Skoro nic,“ řekl pes; „štěkat na lidi, kteří nosí hole, a na žebráky a vyhánět je, lichotit se k domácím a lísati se k pánovi. Zato se ti dostane kostí kuřecích, holubích a jiných lahůdek.“
„Což o to, to vše by se mně líbilo,“ pravil vlk a již běží vedle psa k domovu jeho. Cestou ale spozoroval, že krk psův jest odřen. „Co to znamená?“ ptal se.
„Nic, maličkost,“ odpověděl pes; „to jest od obojku, kterým jsem připoután.“
„Připoután?“ s úžasem zvolal vlk. „Nemůžeš tedy běhat kudy ti libo?“
„Ne vždycky,“ byla odpověd. „Ale co na tom záleží?“
„Tolik, že ze všech tvých rozkoší se mi už nechce žádné a že bych za tu cenu nechtěl žádný poklad.“
To praviv odběhl vlk a posud volně lesem se toulá.

Není tady

#71 17. 11. 2014 10:17

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

helena napsal(a):

Helo, já vím, že před rokem 89 byla práce pro všechny povinná a lidi dělat prostě museli.  Ale ptala jsem se tě na něco jiného - jestli to, že lidi měli práci (i když někteří nedobrovolně - nemakačenka byli a jsou) považuješ za mínus?

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#72 17. 11. 2014 10:24

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Pocit svobody. Vnitřní svobody

Ale ten pocit já měla i před rokem 89. Jak jsem psala dřív - nikdy se mi nestalo, že jsem za svoje názory dostala přes prsty, ale možná jsem jen měla štěstí na lidi. Když jsem chtěla opravdovou svobodu - šla jsem se prostě toulat, jít kam chceš, spát, kde tě napadne. Ale na to jsem nepotřebovala být za hranicemi.....
I když teď máme svobodu politickou - můžeš volit, koho chceš, můžeš ovlivnit dění ve svém městě - to je super. Ale může se svobodně cítit člověk, který má nad sebou hypotéku nebo onemocní a má strach, že neuživí rodinu nebo už je dokonce bez práce? A když se do takového svrabu dostaneš, tak se na tebe ještě někteří dívají jako na póvl?

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#73 17. 11. 2014 10:28

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

eremuruss napsal(a):

Judyna napsal(a):

Tak se vsim souhlasim,az na to bydleni.Bydleni je o hodne drazsi.Ja v dobe komunistu sice nemela svuj byt,ale vim,ze kdyz jsem v roce 1995 zustala sama s dvema detma zila jsem ze socialnich davek s castkou 5800kc a bydleni me v tu dobu stalo 1600 kc.S porovnanim s dnesni dobou kdy muj plat cinil nez jsem se prestehovala 8500 kc a bydleni 7200 kc.

Erem, náš byt byl drahý i za komunistů. za bydlení i s energiemi jsme dali 600 Kč, vlastně Kčs měsíčně a já měla nástupní plat 1600 hrubého. Teď jsem m tom v tomto poměru o malinko líp.

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#74 17. 11. 2014 10:42

helena
♥♥♥♥♥♥♥

jestli to, že lidi měli práci považuješ za mínus?
Mám dojem, že si nerozumíme... jo, (skoro) všichni "lidi měli práci" - ale jednak zdaleka ne všichni mohli dělat tu "svoji", jednak právě proto, že ji měli, respektive mít museli, byly výsledky takový, jaký byly, lépe řečeno nebyly.
Ona je určitá jistota hezká věc, s tím souhlasím... ovšem když je "vyvážená" tím, že tu není k dstání tohle, jindy je "úzkej profil" něco jinýho, o tom, zda vyjedeš za hranice rozhoduje baba z uličního výboru a jestli tvý dítě bude študovat závisí na "dělnickým původu" předků do třetího kolena... no, nevím.

Není tady

#75 17. 11. 2014 10:45

Damila
♥♥♥♥♥♥-

Judyna napsal(a):

Pocit svobody. Vnitřní svobody

Ale ten pocit já měla i před rokem 89. Jak jsem psala dřív - nikdy se mi nestalo, že jsem za svoje názory dostala přes prsty, ale možná jsem jen měla štěstí na lidi. Když jsem chtěla opravdovou svobodu - šla jsem se prostě toulat, jít kam chceš, spát, kde tě napadne. Ale na to jsem nepotřebovala být za hranicemi.....
I když teď máme svobodu politickou - můžeš volit, koho chceš, můžeš ovlivnit dění ve svém městě - to je super. Ale může se svobodně cítit člověk, který má nad sebou hypotéku nebo onemocní a má strach, že neuživí rodinu nebo už je dokonce bez práce? A když se do takového svrabu dostaneš, tak se na tebe ještě někteří dívají jako na póvl?

U mě je to asi nynější potřeba vidět věci pozitivně, abych přežila.
Zároveň vnímám, že to co píšeš, je také pravda.

Ale rozhodla jsem se cítit dobře, tak se tak cítím. Zatím. A nějak nechci vědět, co bude pak.  "Pak" tady nemusíme být....

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí