Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#26 11. 5. 2014 11:12

Damila
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 23. 4. 2007
Příspěvky: 4679

Re: Funus

Pan, na těch rituálech něco určitě je.
Svou funkci plnily, a dnes je to jaksi jinak. Není to tak úplně naše rozhodnutí jako jedince odpoutat se od rituálů-je to nejspíš tím, že už neplní to co původně plnily, i když proběhnou...nemají ten účinek. Proto se lidi od toho odvracejí.
O důvodech by se dalo polemizovat asi dlouze. tohle je jen konstatování. ne  postoj.

Líbí se mi oslavy které plní účel. Vítání občánků na úřadě  to tak úplně není.
U pohřbu a svatby je to podobné.


K těm přechodům od dětství k adolescenci, pak k dospělosti...to mě zaujalo, to je pravda, tam mi to chybí (předání občanky a úřadu, nebo složení maturity není asi úplně to ono), ale zas když si představím domorodé kmeny, jak tam ten "přechod" probíhá často bolestivě a krvavě, tak to fakt radši volím ten úřad. :-)

Není tady

 

#27 11. 5. 2014 11:17

Damila
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 23. 4. 2007
Příspěvky: 4679

Re: Funus

aprill napsal(a):

vidím, že to máme každý jinak... já chodím na hřbitov na návštěvu (jen to kafe jaksi není).  vzpomínání doma u stolu u fotky mi nic nedá.

Jo, tomuhle docela rozumím.
Něco do sebe to má, že se člověk musí zvednout a někam dojít.
Divadlo doma v TV by mě asi taky tolik nebavilo, jako když za ním musím do Národního...
Stejně tak restaurace a večeře doma je podstatný rozdíl v prožitku.
Jojo, takhle když na to koukám, má to význam.

Není tady

 

#28 11. 5. 2014 11:18

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Funus

Damila napsal(a):

Pan, na těch rituálech něco určitě je.
Svou funkci plnily, a dnes je to jaksi jinak. Není to tak úplně naše rozhodnutí jako jedince odpoutat se od rituálů-je to nejspíš tím, že už neplní to co původně plnily, i když proběhnou...nemají ten účinek. Proto se lidi od toho odvracejí.
O důvodech by se dalo polemizovat asi dlouze. tohle je jen konstatování. ne  postoj.

Líbí se mi oslavy které plní účel. Vítání občánků na úřadě  to tak úplně není.
U pohřbu a svatby je to podobné.


K těm přechodům od dětství k adolescenci, pak k dospělosti...to mě zaujalo, to je pravda, tam mi to chybí (předání občanky a úřadu, nebo složení maturity není asi úplně to ono), ale zas když si představím domorodé kmeny, jak tam ten "přechod" probíhá často bolestivě a krvavě, tak to fakt radši volím ten úřad. :-)

ano, dneska je to jinak, protože je nedodržujeme a vymlouváme se na cokoliv... na nedostatek času, na to, že to tak nechceme... pokaždé se nějaká dobrá výmluva najde.

Není tady

 

#29 11. 5. 2014 11:34

holcina
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 30. 10. 2009
Příspěvky: 4292

Re: Funus

Damila napsal(a):

Pan, na těch rituálech něco určitě je.
Svou funkci plnily, a dnes je to jaksi jinak. Není to tak úplně naše rozhodnutí jako jedince odpoutat se od rituálů-je to nejspíš tím, že už neplní to co původně plnily, i když proběhnou...nemají ten účinek. Proto se lidi od toho odvracejí.
O důvodech by se dalo polemizovat asi dlouze. tohle je jen konstatování. ne  postoj.

Líbí se mi oslavy které plní účel. Vítání občánků na úřadě  to tak úplně není.
U pohřbu a svatby je to podobné.


K těm přechodům od dětství k adolescenci, pak k dospělosti...to mě zaujalo, to je pravda, tam mi to chybí (předání občanky a úřadu, nebo složení maturity není asi úplně to ono), ale zas když si představím domorodé kmeny, jak tam ten "přechod" probíhá často bolestivě a krvavě, tak to fakt radši volím ten úřad. :-)

Proč myslíš, že by dnes ty rituály neměly plnit svoji funkci? Pokud se dodržují tak určitě plní.
Když bylo dětem 15 předali jsme jim občanku s tím, že teď za sebe jsou plně zodpovědní atd., když jim bylo 18 něco podobného s řidičákem. Jasně, není to jako u těch domorodých kmenů, ale to si myslím, že je úplně jedno. Jde o to uvědomění si toho přechodu. I pro mě to bylo hodně důležité, uvědomila jsem si, že jsou dospělí a bylo to tak nějak "lehčí". Stejně to mám s těmi pohřby a svatbami

Není tady

 

#30 11. 5. 2014 11:38

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 21400
Web

Re: Funus

Damila napsal(a):

Pan, na těch rituálech něco určitě je.
Svou funkci plnily, a dnes je to jaksi jinak. Není to tak úplně naše rozhodnutí jako jedince odpoutat se od rituálů-je to nejspíš tím, že už neplní to co původně plnily, i když proběhnou...nemají ten účinek. Proto se lidi od toho odvracejí.
O důvodech by se dalo polemizovat asi dlouze. tohle je jen konstatování. ne  postoj.

Líbí se mi oslavy které plní účel. Vítání občánků na úřadě  to tak úplně není.
U pohřbu a svatby je to podobné.


K těm přechodům od dětství k adolescenci, pak k dospělosti...to mě zaujalo, to je pravda, tam mi to chybí (předání občanky a úřadu, nebo složení maturity není asi úplně to ono), ale zas když si představím domorodé kmeny, jak tam ten "přechod" probíhá často bolestivě a krvavě, tak to fakt radši volím ten úřad. :-)

Dam, já myslím, že lidé se odvrátili od rituálů ne proto, že by nefungovay, ale proto že se nechali přesvědčit, že je nepotřebují a nebo je nahradily těmi, které skutečně nefungují, viz vítání občánků,k teré mělo vymýtit křest.

Osobně za velmi důležitý považuji krom rituálu uvítání do života a rozloučení se s mrtvým, rituál:
- přechod chlapce do světa mužů
- přechod dívky do světa žen
Kdyby tyto rituály byly naplněny - je jedno, jak je kdo provede, hlavně, když to bude cítit dobře - nepobíhalo by kolem nás tolik dezorientovaných čtyřicetiletých chlapců a zmatených stejně starých žen nedospělých holek....

Například tuhle rituální pou bych doporučila každé žene, která hledá sama sebe:
http://www.zenskekruhy.cz/kurzy?task=vi … vent_id=34


Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Pomluvy vymýšlejí závistivci, šíří je blbci a věří jim jen idioti.

Není tady

 

#31 11. 5. 2014 11:50

Modroočka
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 31. 10. 2006
Příspěvky: 11401

Re: Funus

Na pohřbech svých blízkých jsem byla.
Ale když to vezmu sama za sebe, svoje milovaný mám "v srdci". Vlastně v hlavě, tam je mám, tam jsou se mnou. Nemusím jim klečet u hrobu, myslím na ně, nezapomínám. Pro mě je to takhle správně, pro druhýho ne. Ale řídím se tím, co považuju za správný podle sebe. Ne, že by se to mělo dělat takhle. To, že nebudu mít obřad při pohřbu se spoustou lidí, o který bych třeba ani nestála. Obřad pro mě bude, když mě mí blízcí "rozpráší" tam, kde si to budu přát. V tichosti, v klidu.


Dokud dýchám, žiju....aspoň to tak zatím vypadá

Není tady

 

#32 11. 5. 2014 12:01

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Funus

Modroočka napsal(a):

Na pohřbech svých blízkých jsem byla.
Ale když to vezmu sama za sebe, svoje milovaný mám "v srdci". Vlastně v hlavě, tam je mám, tam jsou se mnou. Nemusím jim klečet u hrobu, myslím na ně, nezapomínám. Pro mě je to takhle správně, pro druhýho ne. Ale řídím se tím, co považuju za správný podle sebe. Ne, že by se to mělo dělat takhle. To, že nebudu mít obřad při pohřbu se spoustou lidí, o který bych třeba ani nestála. Obřad pro mě bude, když mě mí blízcí "rozpráší" tam, kde si to budu přát. V tichosti, v klidu.

a kde jsi přišla na to, že se u hrobku klečí???? že by mi něco uniklo va

Není tady

 

#33 11. 5. 2014 12:07

Damila
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 23. 4. 2007
Příspěvky: 4679

Re: Funus

Pandorraa napsal(a):

Osobně za velmi důležitý považuji krom rituálu uvítání do života a rozloučení se s mrtvým, rituál:
- přechod chlapce do světa mužů
- přechod dívky do světa žen
Kdyby tyto rituály byly naplněny - je jedno, jak je kdo provede, hlavně, když to bude cítit dobře - nepobíhalo by kolem nás tolik dezorientovaných čtyřicetiletých chlapců a zmatených stejně starých žen nedospělých holek....

Asi by to tu bylo dost offtopic, ale tohle mě zaujalo, vlastně jsem nikdy nad tím takhle nepřemýšlela. Ale vnímám, že je to důležité téma.

Co se týče naplněnosti a nenaplněnosti rituálů, tak když budu tedy mluvit za sebe, tak já jsem od nich ustoupila právě proto, že moji potřebu prostě nenaplňovaly. Mně způsobily frustraci. Tak jak jsem je poznala, byly pro mě vždy zátěží. Hlavně ty pohřby.

Naplňovalo mě to znechucením, když o mých blízkých mluvila cizí paní nezúčastněným hlasem a četla z papíru o jejich životě...bylo to jako zneuctění. Měla jsem chu vzít si tu svou část bolesti a utéct s ní daleko, daleko od té šaškárny. Tohle je to, co ve mně z těchto "rituálů" zůstalo. Pocit trapnosti, neosobnosti a moje zlost.



Celkově jsem tedy ustoupila od rituálů a oslav i svátků, já už jsem to dopracovala tak daleko, že neslavím Velikonoce , a Vánoce jen z musu-žádná výzdoba nic. Silvestr nesnáším, neslavím a přenáším to na své blízké. Ale pořád mi to přijde upřímnější, než si na něco hrát, co tam není. A přešlo to i do osobní roviny, nedávno jsem měla kulatiny, prošly aniž bych je slavila. Jsem z těch oslav tak znechucená, že mi bylo nepříjemné i když mi někdo přál. ne proto, že jsem stará, ale proto, že už v mé mysli pozbyly smyslu oslavy veškeré.

Upravil(a) Damila (11. 5. 2014 12:13)

Není tady

 

#34 11. 5. 2014 12:12

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Funus

Damila napsal(a):

Pandorraa napsal(a):

Osobně za velmi důležitý považuji krom rituálu uvítání do života a rozloučení se s mrtvým, rituál:
- přechod chlapce do světa mužů
- přechod dívky do světa žen
Kdyby tyto rituály byly naplněny - je jedno, jak je kdo provede, hlavně, když to bude cítit dobře - nepobíhalo by kolem nás tolik dezorientovaných čtyřicetiletých chlapců a zmatených stejně starých žen nedospělých holek....

Asi by to tu bylo dost offtopic, ale tohle mě zaujalo, vlastně jsem nikdy nad tím takhle nepřemýšlela. Ale vnímám, že je to důležité téma.

Co se týče naplněnosti a nenaplněnosti rituálů, tak když budu tedy mluvit za sebe, tak já jsem od nich ustoupila právě proto, že moji potřebu prostě nenaplňovaly. Mně způsobily frustraci. Tak jak jsem je poznala, byly pro mě vždy zátěží. Hlavně ty pohřby.

Naplňovalo mě to znechucením, když o mých blízkých mluvila cizí paní nezúčastněným hlasem a četla z papíru o jejich životě...bylo to jako zneuctění. Měla jsem chu vzít si tu svou část bolesti a utéct s ní daleko, daleko od té šaškárny. Tohle je to, co ve mně z těchto "rituálů" zůstalo. Pocit trapnosti, neosobnosti a moje zlost.



Celkově jsem tedy ustoupila od rituálů a oslav i svátků, já už jsem to dopracovala tak daleko, že neslavím Velikonoce , a Vánoce jen z musu-žádná výzdoba nic. Silvestr nesnáším, neslavím a přenáším to na své blízké. Ale pořád mi to přijde upřímnější, než si na něco hrát, co tam není.

dam, z toho co jsi napsala je cítit, že nejsi v pohodě ...až se srovnáš, věř, že to bude jiné.
cizí paní...tak proč jsi nepožádala někoho známého , aby se ujal smuteční řeči? všechno se dá vyřešit.
vánoce miluji, velikonoce taky... jenom ten silvestr nemusím hmm

Není tady

 

#35 11. 5. 2014 12:14

helena
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 12. 1. 2006
Příspěvky: 31213

Re: Funus

Pro mě je důležitý nerušit a neobtěžovat... takže (nejen co do pohřbu) vybírám nejméně obtěžující možnosti a s těma seznamuju ty, jichž se to týká...
Vyberou-li si jinak - jejich věc, ale nemusejí si vyčítat, že se na něco vykašlali.


http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

 

#36 11. 5. 2014 12:16

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 21400
Web

Re: Funus

Modroočka napsal(a):

Na pohřbech svých blízkých jsem byla.
Ale když to vezmu sama za sebe, svoje milovaný mám "v srdci". Vlastně v hlavě, tam je mám, tam jsou se mnou. Nemusím jim klečet u hrobu, myslím na ně, nezapomínám. Pro mě je to takhle správně, pro druhýho ne. Ale řídím se tím, co považuju za správný podle sebe. Ne, že by se to mělo dělat takhle. To, že nebudu mít obřad při pohřbu se spoustou lidí, o který bych třeba ani nestála. Obřad pro mě bude, když mě mí blízcí "rozpráší" tam, kde si to budu přát. V tichosti, v klidu.

M9t své blízkí v srdci je samozřejmé a nesouvisí to s rituálem rozloučení - pohřebním obřadem.
To jsou dvě různé věci.
A obřad by měl být OK pro pozůstalé, nikoliv šou pro veřejnost.
Vůbec nejde o to, dělat to tak, jak se sluší, ale tak, jak to vyhovuje zemřelému - pokud jasně deklaroval své přání - a jeho blízkým.

Takže ještě jednou opakuji: rozloučit se pomocí vyhovujícího rituálu a ponechat si svého blízkého v srdci. Honosný mramorový hrob není třeba, klidně i nebeský obřad, jak to probíhá v Tibetu.
Bez toho rozloučení to ale moc nefunguje....


Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Pomluvy vymýšlejí závistivci, šíří je blbci a věří jim jen idioti.

Není tady

 

#37 11. 5. 2014 12:18

Damila
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 23. 4. 2007
Příspěvky: 4679

Re: Funus

aprill napsal(a):

dam, z toho co jsi napsala je cítit, že nejsi v pohodě ...až se srovnáš, věř, že to bude jiné.
cizí paní...tak proč jsi nepožádala někoho známého , aby se ujal smuteční řeči? všechno se dá vyřešit.
vánoce miluji, velikonoce taky... jenom ten silvestr nemusím hmm

Aprill,
já se nesrovnám, takhle já to mám už roky. Mně nikdo teď neublížil, můž životní postoj je důsledkem mých zkušeností.
Jsem takový melancholik. Flegmatik. Mám to takhle.
Nejsem s tím extrémně šastná, ale ani ne nešastná.
Tohle není duševní stav, ale životní postoj.
Na tohle AD fakt nejsou. smile

Že si oslavy umíš užít, to ti přeji. Aspoň je dobrý důvod, proč ještě existují. A taky pro děti, pro ty to význam má, a pro ty jsem to taky roky dokázala dělat...

je dobře, že to mᚠtakhle, že ti rituály pomáhají. Aspoň si nemusíš přijít jako mimozemšan, jako já. lol

Není tady

 

#38 11. 5. 2014 12:19

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Funus

Damila napsal(a):

aprill napsal(a):

dam, z toho co jsi napsala je cítit, že nejsi v pohodě ...až se srovnáš, věř, že to bude jiné.
cizí paní...tak proč jsi nepožádala někoho známého , aby se ujal smuteční řeči? všechno se dá vyřešit.
vánoce miluji, velikonoce taky... jenom ten silvestr nemusím hmm

Aprill,
já se nesrovnám, takhle já to mám už roky. Mně nikdo teď neublížil, můž životní postoj je důsledkem mých zkušeností.
Jsem takový melancholik. Flegmatik. Mám to takhle.
Nejsem s tím extrémně šastná, ale ani ne nešastná.
Tohle není duševní stav, ale životní postoj.
Na tohle AD fakt nejsou. smile

Že si oslavy umíš užít, to ti přeji. Aspoň je dobrý důvod, proč ještě existují. A taky pro děti, pro ty to význam má, a pro ty jsem to taky roky dokázala dělat...

je dobře, že to mᚠtakhle, že ti rituály pomáhají. Aspoň si nemusíš přijít jako mimozemšan, jako já. lol

tak to jsem opravdu neměla na mysli..

Není tady

 

#39 11. 5. 2014 12:20

Damila
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 23. 4. 2007
Příspěvky: 4679

Re: Funus

Pan, ale když si to zemřelý nepřál, aby měl pohřeb s obřadem, tak bys mu ho taky vystrojila?

Není tady

 

#40 11. 5. 2014 12:24

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Funus

Damila napsal(a):

Pan, ale když si to zemřelý nepřál, aby měl pohřeb s obřadem, tak bys mu ho taky vystrojila?

já si myslím, že to že zemřelý "nechce" pohřeb je ze několika důvodů - nemá peníze, nechce obtěžovat rodinu se zařizováním pohřbu.

Není tady

 

#41 11. 5. 2014 12:25

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 21400
Web

Re: Funus

Damila napsal(a):

Asi by to tu bylo dost offtopic, ale tohle mě zaujalo, vlastně jsem nikdy nad tím takhle nepřemýšlela. Ale vnímám, že je to důležité téma.

Co se týče naplněnosti a nenaplněnosti rituálů, tak když budu tedy mluvit za sebe, tak já jsem od nich ustoupila právě proto, že moji potřebu prostě nenaplňovaly. Mně způsobily frustraci. Tak jak jsem je poznala, byly pro mě vždy zátěží. Hlavně ty pohřby.

Naplňovalo mě to znechucením, když o mých blízkých mluvila cizí paní nezúčastněným hlasem a četla z papíru o jejich životě...bylo to jako zneuctění. Měla jsem chu vzít si tu svou část bolesti a utéct s ní daleko, daleko od té šaškárny. Tohle je to, co ve mně z těchto "rituálů" zůstalo. Pocit trapnosti, neosobnosti a moje zlost.



Celkově jsem tedy ustoupila od rituálů a oslav i svátků, já už jsem to dopracovala tak daleko, že neslavím Velikonoce , a Vánoce jen z musu-žádná výzdoba nic. Silvestr nesnáším, neslavím a přenáším to na své blízké. Ale pořád mi to přijde upřímnější, než si na něco hrát, co tam není. A přešlo to i do osobní roviny, nedávno jsem měla kulatiny, prošly aniž bych je slavila. Jsem z těch oslav tak znechucená, že mi bylo nepříjemné i když mi někdo přál. ne proto, že jsem stará, ale proto, že už v mé mysli pozbyly smyslu oslavy veškeré.

To znechucení z profesionálního "rituálu" v krematoriu znám..... tehdy mi umřela milovaná babička a já, když to poslouchala, byla vzteky bez sebe...když jsme vycházeli ven, uvolnily se moje emoce a já se na schodech krematoria smála jak blázen....
Bylo to děsný.
TOHLE nejsou žádné rituály, tohle jej jejich karikatura.
Trvalo mi několik let, než jsem si to srovnala.

Pokud jde o oslavy narozenin, měla jsem to podobné jako ty. Dnes už to vnímám tak, že je třeba poděkovat za každý rok, den... je to krása na světě, i když je to někdy na střílení do hlavy.

Taky se mi blíží kulatiny a já už vím, jak je oslavím.
Bude to velkej čarodějnickej mejdan smile
Rituální oslava života těsně před zimním slunovratem.
Tedy pokud se toho dožiju, ale těším se moc stolt
Takže dožiju.
A když nedožiju, tak to stejně oslavím :jjojo:


Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Pomluvy vymýšlejí závistivci, šíří je blbci a věří jim jen idioti.

Není tady

 

#42 11. 5. 2014 12:26

Damila
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 23. 4. 2007
Příspěvky: 4679

Re: Funus

aprill napsal(a):

Damila napsal(a):

Pan, ale když si to zemřelý nepřál, aby měl pohřeb s obřadem, tak bys mu ho taky vystrojila?

já si myslím, že to že zemřelý "nechce" pohřeb je ze několika důvodů - nemá peníze, nechce obtěžovat rodinu se zařizováním pohřbu.

Důvody mohou být různé. Ale jak by ses k tomu postavila ty? Respektovala bys to jako jeho rozhodnutí? Nebo by sis řekla, že to "nemyslel vážně", případně byl moc skromný a udělala podle svých potřeb?
Nemyslím, že je to špatně, on ten obřad je především pro pozůstalé, tomu mrtvému je to fuk, takže význam to určitě má, pokud to splní účel alespoň pro pozůstalé.

Není tady

 

#43 11. 5. 2014 12:27

Modroočka
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 31. 10. 2006
Příspěvky: 11401

Re: Funus

Pandorraa napsal(a):

Modroočka napsal(a):

Na pohřbech svých blízkých jsem byla.
Ale když to vezmu sama za sebe, svoje milovaný mám "v srdci". Vlastně v hlavě, tam je mám, tam jsou se mnou. Nemusím jim klečet u hrobu, myslím na ně, nezapomínám. Pro mě je to takhle správně, pro druhýho ne. Ale řídím se tím, co považuju za správný podle sebe. Ne, že by se to mělo dělat takhle. To, že nebudu mít obřad při pohřbu se spoustou lidí, o který bych třeba ani nestála. Obřad pro mě bude, když mě mí blízcí "rozpráší" tam, kde si to budu přát. V tichosti, v klidu.

M9t své blízkí v srdci je samozřejmé a nesouvisí to s rituálem rozloučení - pohřebním obřadem.
To jsou dvě různé věci.
A obřad by měl být OK pro pozůstalé, nikoliv šou pro veřejnost.
Vůbec nejde o to, dělat to tak, jak se sluší, ale tak, jak to vyhovuje zemřelému - pokud jasně deklaroval své přání - a jeho blízkým.

Takže ještě jednou opakuji: rozloučit se pomocí vyhovujícího rituálu a ponechat si svého blízkého v srdci. Honosný mramorový hrob není třeba, klidně i nebeský obřad, jak to probíhá v Tibetu.
Bez toho rozloučení to ale moc nefunguje....

Rozloučit se, ano, ale rozloučení a rozloučení nemusí znamenat, že chci pohřeb s množstvím lidí. Rozloučit se se mnou můžou jinak. Mí blízcí ví jak. A já si určitý věci představuju jinak. I rozloučení se mnou. Naštěstí ti, kterých se to týká, mě chápou a rozumí.


Dokud dýchám, žiju....aspoň to tak zatím vypadá

Není tady

 

#44 11. 5. 2014 12:27

modrovous
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 1. 2013
Příspěvky: 3285

Re: Funus

Damilo, mě vůbec nepřipadᚠjako mimozemšan. Naopak, chvílemi mám pocit, že tvoje příspěvky píšu já.
Občas z toho až mrazí. Virtuální klon. smile storstark


Vůl zůstane volem a pařez pařezem.

„Proti blbosti i bohové bojují marně.“
Jan Werich

Není tady

 

#45 11. 5. 2014 12:32

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 21400
Web

Re: Funus

Damila napsal(a):

Pan, ale když si to zemřelý nepřál, aby měl pohřeb s obřadem, tak bys mu ho taky vystrojila?

Jde o to, co myslíš tím "pohřeb s obřadem".

Moje babička například taky nechtěla žádný "pohřeb s obřad". Máma její přání nerespektovala a dopadlo to tak, jak to dopadlo, protože to udělala tak, jak to bylo zvykem, jak se "to sluší", ne tak, jak to cítila, jak jsme to tehdy všichni cítili.... Chtěla ale naplnit zvyklosti. Byla to chyba.

Dnes si myslím, spíš jsem přesvědčená, že to mamka udělala, protože babička někdy něco říkala, něco jiného myslela....
Ve skutečnosti tohle rozloučení chtěla, protože to tak bylo vždy a u všech. Ona nenarušovala zažité zvyklosti ani za života, natož ve smrti.
A pro mámu to bylo poučení. Její přání jsme pak naplnili, neměli jsme s tím žádný problém..

Faktem je, že já mám o pohřebních obřadech jiné představy než je zvykem a to zatím není problém pro nikoho z mých blízkých.


Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Pomluvy vymýšlejí závistivci, šíří je blbci a věří jim jen idioti.

Není tady

 

#46 11. 5. 2014 12:33

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Funus

Damila napsal(a):

aprill napsal(a):

Damila napsal(a):

Pan, ale když si to zemřelý nepřál, aby měl pohřeb s obřadem, tak bys mu ho taky vystrojila?

já si myslím, že to že zemřelý "nechce" pohřeb je ze několika důvodů - nemá peníze, nechce obtěžovat rodinu se zařizováním pohřbu.

Důvody mohou být různé. Ale jak by ses k tomu postavila ty? Respektovala bys to jako jeho rozhodnutí? Nebo by sis řekla, že to "nemyslel vážně", případně byl moc skromný a udělala podle svých potřeb?
Nemyslím, že je to špatně, on ten obřad je především pro pozůstalé, tomu mrtvému je to fuk, takže význam to určitě má, pokud to splní účel alespoň pro pozůstalé.

záleželo by jak moc by to myslel vážně....ale určitě bych  dodržela přání kde chce být pochován.... teda mimo "veselých"  míst - vysypat na hnůj, pod ořech či do malin usch

Není tady

 

#47 11. 5. 2014 12:34

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 21400
Web

Re: Funus

aprill napsal(a):

Damila napsal(a):

Pan, ale když si to zemřelý nepřál, aby měl pohřeb s obřadem, tak bys mu ho taky vystrojila?

já si myslím, že to že zemřelý "nechce" pohřeb je ze několika důvodů - nemá peníze, nechce obtěžovat rodinu se zařizováním pohřbu.

Ano, to je typické hlavně pro starší generaci.
Ve skutečnosti se každý člověk touží rozloučit, aby mohl odejít.


Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Pomluvy vymýšlejí závistivci, šíří je blbci a věří jim jen idioti.

Není tady

 

#48 11. 5. 2014 12:35

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Funus

Pandorraa napsal(a):

Damila napsal(a):

Pan, ale když si to zemřelý nepřál, aby měl pohřeb s obřadem, tak bys mu ho taky vystrojila?

Jde o to, co myslíš tím "pohřeb s obřadem".

Moje babička například taky nechtěla žádný "pohřeb s obřad". Máma její přání nerespektovala a dopadlo to tak, jak to dopadlo, protože to udělala tak, jak to bylo zvykem, jak se "to sluší", ne tak, jak to cítila, jak jsme to tehdy všichni cítili.... Chtěla ale naplnit zvyklosti. Byla to chyba.

Dnes si myslím, spíš jsem přesvědčená, že to mamka udělala, protože babička někdy něco říkala, něco jiného myslela....
Ve skutečnosti tohle rozloučení chtěla, protože to tak bylo vždy a u všech. Ona nenarušovala zažité zvyklosti ani za života, natož ve smrti.
A pro mámu to bylo poučení. Její přání jsme pak naplnili, neměli jsme s tím žádný problém..

Faktem je, že já mám o pohřebních obřadech jiné představy než je zvykem a to zatím není problém pro nikoho z mých blízkých.

a to jsem přesně měla na mysli... někdy (teda docela často)  lidé říkají něco jiného,  než ve skutečnosti chtějí kapitulation

Není tady

 

#49 11. 5. 2014 12:36

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 21400
Web

Re: Funus

Modroočka napsal(a):

Pandorraa napsal(a):

Modroočka napsal(a):

Na pohřbech svých blízkých jsem byla.
Ale když to vezmu sama za sebe, svoje milovaný mám "v srdci". Vlastně v hlavě, tam je mám, tam jsou se mnou. Nemusím jim klečet u hrobu, myslím na ně, nezapomínám. Pro mě je to takhle správně, pro druhýho ne. Ale řídím se tím, co považuju za správný podle sebe. Ne, že by se to mělo dělat takhle. To, že nebudu mít obřad při pohřbu se spoustou lidí, o který bych třeba ani nestála. Obřad pro mě bude, když mě mí blízcí "rozpráší" tam, kde si to budu přát. V tichosti, v klidu.

M9t své blízkí v srdci je samozřejmé a nesouvisí to s rituálem rozloučení - pohřebním obřadem.
To jsou dvě různé věci.
A obřad by měl být OK pro pozůstalé, nikoliv šou pro veřejnost.
Vůbec nejde o to, dělat to tak, jak se sluší, ale tak, jak to vyhovuje zemřelému - pokud jasně deklaroval své přání - a jeho blízkým.

Takže ještě jednou opakuji: rozloučit se pomocí vyhovujícího rituálu a ponechat si svého blízkého v srdci. Honosný mramorový hrob není třeba, klidně i nebeský obřad, jak to probíhá v Tibetu.
Bez toho rozloučení to ale moc nefunguje....

Rozloučit se, ano, ale rozloučení a rozloučení nemusí znamenat, že chci pohřeb s množstvím lidí. Rozloučit se se mnou můžou jinak. Mí blízcí ví jak. A já si určitý věci představuju jinak. I rozloučení se mnou. Naštěstí ti, kterých se to týká, mě chápou a rozumí.

Souhlas.
Je to pro tebe a tvou rodinu.
Ostatní do toho nemají co mluvit.


Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Pomluvy vymýšlejí závistivci, šíří je blbci a věří jim jen idioti.

Není tady

 

#50 11. 5. 2014 12:36

helena
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 12. 1. 2006
Příspěvky: 31213

Re: Funus

Aspoň si nemusíš přijít jako mimozemšan, jako já.
V tom případě vítej do klubu... big_smile
Vánoce a Velikonoce - ty jsou hlavně kvůli dětem, takže nějaký ty dárečky jsou, abych prckům nepletla hlavy. Na Silvestra ssi v devět vezmu prášek s jistotou, že mě o půlnoci nic nevzbudí... a moje vlastní oslavy jsem z kalendáře dokonale vyškrtala... což vůbec neznamená, že na svátky, narozeniny a další významný dny mýho okolí kašlu taky.

Ve skutečnosti se každý člověk touží rozloučit, aby mohl odejít.
Skutečně "každý"? va
Výjimky se nepřipouštějí? Nebo dokonce nedovolují?

Upravil(a) helena (11. 5. 2014 12:39)


http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů