Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 23. 2. 2014 22:03

Holga
♥♥♥----
Registrovaný: 19. 2. 2013
Příspěvky: 193

Proč vlastně slavíte Vánoce?

K tomuto tématu mi dalo podnět vlákno o žampionech, kde se řeší, jestli je loupat, nebo ne. Při větě - "loupu, protože SE to tak dělá" mě napadla nedávná debata, kterou jsme měli v práci a to, proč slaví Vánoce lidé, co nevěří v Boha. Kolega se hrozně rozčiloval na druhého kolegu lol že žádný Bůh neexistuje, že je to jen výplod čísi fantazie a tudíž nesmysl. Na mou otázku, jestli slaví Vánoce mi odpověděl že slaví a když jsem se ho ptala proč, tak nevěděl. Jeho jedině odpověď zněla - slavím, protože SE to tak dělá.
A mě by zajímalo, proč? Proč slaví Vánoce lidé, co nevěří na Boha, na Ježíška, kovaní komunisté? Je tady mezi vámi někdo takový? Kdo slaví Vánoce jen protože SE to tak dělá a vlastně nemá ani páru co vlastně tedy o Vánocích slaví?


Dobrá zásada je – nevědět.

Není tady

 

#2 23. 2. 2014 22:24

Dvořka
♥♥-----
Registrovaný: 16. 1. 2014
Příspěvky: 84

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Jsem Žid. Tudíž vánoce neslavím, nikdy jsem je neslavila a slavit nikdy nebudu.
Spousta lidí dělá věci protože se to tak dělá a vlastně nemají ponětí proč to dělají. Ale když už něco dělám, tak snad musím vědět proč. A kdo neví proč dělá to co dělá, je trouba dumbom

Není tady

 

#3 24. 2. 2014 10:17

annie
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 7. 2. 2006
Příspěvky: 2920

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

No, možná bych vánoce neměla slavit... jsem vlažná věřící, do kostela nelítám, poslední roky ani na vánoce, ale považuju se za věřící...
Abych byla upřímná, vánoce poslední roky slavíme hlavně kvůli synovi - máme s manželem krásné vzpomínky na vánoce svého dětství a nerada bych ho  o podobné vzpomínky připravila.
Synovi vyprávíme, proč se vánoce slaví - tak aby to vzhledem ke svému věku pochopil.
On ten vánoční stromeček, dárečky a cukroví je výdobytkem nové doby a s narozením Ježíše nemá nic společného...ale když mi se to tak líbí...smile
Ale čtyřicet druhů cukroví nepeču /ač se to tak dělá/, velkoúklid nedělám /ač se to tak dělá/... jsem hrozný člověk - vycucla jsem si z toho všeho jen to, co se mi hodí...fuj. lol

Není tady

 

#4 24. 2. 2014 10:23

Míša Kulička
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 8. 9. 2006
Příspěvky: 16397
Web

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Holga napsal(a):

... co vlastně tedy o Vánocích slaví?

Slunovrat smile


"Každý něco miluje, třeba jenom chleba." Čögyam Trungpa rinpoče
"Je velký omyl domnívat se, že když lidé ztratí víru, nebudou věřit v nic. Budou věřit v cokoli!" Gilbert Keith Chesterton
“Vede-li tě skuhrající havran, dojdeš k mršině.“ Arabské přísloví

Není tady

 

#5 24. 2. 2014 12:15

Eva.
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 10. 2012
Příspěvky: 11783

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Slavím Vánoce proto, že se mi líbí tento čas, mám ráda předvánoční kulturní akce, mám ráda Rybovu Českou mši vánoční,... Ráda si dělám čas ztišení, přemýšlení, spojení se vzdálenou rodinou. Líbí se mi vánočně nazdobený byt, stromek strojím už začátkem prosince, abych si ho užila. Mám ráda návštěvu vánočního hřbitova, kdy svítí svíčky a na hrobech jsou stromečky, vzpomínám tam na své blízké, kteří jsou pohřbeni daleko ode mě.
Mám ráda Štědrý večer, spojení s blízkou i vzdálenou rodinou, kdy usedáme ke Štědrovečernímu stolu na různých místech Zeměkoule, víme o sobě, že teď děláme totéž a že teď na sebe myslíme, i na naše zemřelé, které jsme milovali.
Líbí se mi atmosféra Vánoc kolem mě i ve mně.
Vím o historii Vánoc, vím, co SE slaví. Vánoce nejsou jen o narození Ježíše. O něm jsou jen pro některé církve. Že Vánoce slaví jen věřící v Boha, je pouze domněnka některých lidí. Myslím si, že je osobní věcí každého, co, proč a kdy (jestli vůbec) slaví.
Já slavím blízkost mé rodiny, že ji mám. To slavím každý den, ale o Vánocích ještě intenzivněji, ve svém ztišení.
Jo, a taky mám ráda tohle období proto, že nastal zimní slunovrat, jsou za námi podzimní plískanice a nevlídný listopad a že už se začíná zase prodlužovat den.

Upravil(a) Eva. (24. 2. 2014 12:29)


May the road rise to meet you, may the wind be always at your back.
The sun shine warm upon your face, the rain fall soft upon your fields.
And until we meet again, may God hold you in the hollow of his hand.

Není tady

 

#6 24. 2. 2014 12:30

helena
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 12. 1. 2006
Příspěvky: 31213

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Protože je to pro mě jednodušší, než vysvětlovat proč je neslavím...


http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

 

#7 24. 2. 2014 12:30

Holga
♥♥♥----
Registrovaný: 19. 2. 2013
Příspěvky: 193

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Já vím, Evo. Ale mě spíš zajímá, jestli lidé vůbec vědí co to Vánoce jsou. Když už pečou cukroví, zdobí stromeček, zabíjí kapry, dávají si dárky atd. tak jestli vůbec vědí proč to dělají.
Spousta lidí nadáva na křesany, nenávidí je, ale že právě Vánoce jsou křesanský svátky asi vůbec nevědí. O Vánocích chodí na půlnoční i ti, co v Boha vůbec nevěří. To samé o Velikonocích.


Dobrá zásada je – nevědět.

Není tady

 

#8 24. 2. 2014 12:34

Holga
♥♥♥----
Registrovaný: 19. 2. 2013
Příspěvky: 193

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

helena napsal(a):

Protože je to pro mě jednodušší, než vysvětlovat proč je neslavím...

To asi potom slavíš i židovský svátky.


Dobrá zásada je – nevědět.

Není tady

 

#9 24. 2. 2014 12:37

helena
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 12. 1. 2006
Příspěvky: 31213

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

To asi potom slavíš i židovský svátky.
Něco podobnýho jsem očekávala... http://fora.babinet.cz/img/smilies/vissla.gif
Myslíš, že ten, kdo neslaví Vánoce, je automaticky jinýho vyznání nebo rovnou "nevěřící pes"?


http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

 

#10 24. 2. 2014 12:44

Eva.
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 10. 2012
Příspěvky: 11783

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Holga napsal(a):

Já vím, Evo. Ale mě spíš zajímá, jestli lidé vůbec vědí co to Vánoce jsou. Když už pečou cukroví, zdobí stromeček, zabíjí kapry, dávají si dárky atd. tak jestli vůbec vědí proč to dělají.
Spousta lidí nadáva na křesany, nenávidí je, ale že právě Vánoce jsou křesanský svátky asi vůbec nevědí. O Vánocích chodí na půlnoční i ti, co v Boha vůbec nevěří. To samé o Velikonocích.

Já si myslím, že to lidé vědí. Aspoň v mém okolí ano.
Ale jestli ty víš, že to není jenom křesanský svátek?
Je to ve skutečnosti starý "pohanský" svátek. Jak píše Míša, zimní slunovrat...


May the road rise to meet you, may the wind be always at your back.
The sun shine warm upon your face, the rain fall soft upon your fields.
And until we meet again, may God hold you in the hollow of his hand.

Není tady

 

#11 24. 2. 2014 12:49

Eva.
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 10. 2012
Příspěvky: 11783

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

http://novazeme2010.ning.com/profiles/b … an-arthuan

Oslavy zimního slunovratu se datují od let kolem roku 3800 př. n. l. Byl slaven Římany, Angličany, Egypany, starověkými germánskými a keltskými kmeny, ale styl a podstata jejich oslav byl velmi rozmanitý. Zimní slunovrat splývá s přijatými křesanskými vánočními svátky. Vánoce byly jedny z pohyblivých svátků, slavily se v mnoha různých termínech během roku. Ve 14. století vybral papež Julius 25. prosinec, který se shodoval právě s pohanskými rituály zimního slunovratu. Záměr byl jasný - nahradit pohanské oslavy křesanskou symbolikou. Podle legend víme, že Keltové považovali zimní slunovrat za den, kdy se narodil, nebo spíše znovuzrodil, sluneční bůh Belen, syn Bohyně a jeleního boha Cernunna. Zimní slunovrat byl den naděje, nebo slunce začalo posilovat svou moc a dávalo tak příslib nového života. Ovšem nejen Keltové, ale i další kultury považují 21. prosinec za den narození svého buď slunečního, nebo jiného vysoce postaveného boha. A vlastně i křesanské Vánoce nejsou ničím jiným než oslavou narození Ježíše Krista, který tak symbolicky přináší nové světlo do nejhlubší tmy.Tento svátek přežil až do současnosti, jenže dnes mu říkáme vánoce.

Upravil(a) Eva. (24. 2. 2014 12:49)


May the road rise to meet you, may the wind be always at your back.
The sun shine warm upon your face, the rain fall soft upon your fields.
And until we meet again, may God hold you in the hollow of his hand.

Není tady

 

#12 24. 2. 2014 12:51

Ivana
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 1. 2006
Příspěvky: 3806

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Vím, že je spousta lidí, kteří jsou ateisté tak nějak prostě proto, že je k víře v Boha nikdy nikdo nevedl a o křesanství nevědí lautr nic a ani vědět nechtějí, protože mají "důležitější" starosti. Vědí jenom, že křesané jsou blbci, kteří věří v něco, co přece neexistuje a církvi jde jen o peníze a taky upalovala ty čarodějnice. pak se nedivím, že tito lidé nevědí, proč se slaví Vánoce a sami je slaví proto, že je to prostě zvyk - stromeček, dárky, plno dobého jídla, cukroví, návštěvy rodiny a volno z práce.
Já se také nepovažuji za křesana a slavím Vánoce tak nějak podobně jako Eva. Líbí se mi ta symbolika o narození děátka jakožto nové naděje pro všecky lidi. A líbí se mi ty dávné mýty o oslavě zimního slunovratu. A moc ráda dávám dárečky.

Není tady

 

#13 24. 2. 2014 12:54

clare01
♥------
Registrovaný: 2. 2. 2014
Příspěvky: 24

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Myslím, že slavit Vánoce je taková tradice, kdy i právě nevěřící lidé se sejdou, jsou na sebe hodnější, dávají si dárky.
Mají zkrátka všichni důvod si odpočinout, být s rodinou a svými nejbližšími a připadá mi to správné a hezké.
Děti by byly ochuzené, vždyt se na to těší vždycky celý rok a je krásné to pro ně chystat.
Nejde o to, aby člověk byl věřící, je to svátek klidu a míru pro všechny, kdo to chtějí slavit. Je to každého věc. A když se to dělá s láskou:)

Nesmíme se nechat ovšem strhnout davovým šílenstvím a lítat po obchodech, umývat honem okna a soutěžit o počet druhů cukroví a celé noci kvůli tomu nespat. Tohle není učel Vánoc. Lidé z toho udělali bohužel něco, co to není. Tak si každý slavte co chcete a kdy chcete, vždyt je to krásné.

Není tady

 

#14 24. 2. 2014 12:54

Holga
♥♥♥----
Registrovaný: 19. 2. 2013
Příspěvky: 193

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

helena napsal(a):

To asi potom slavíš i židovský svátky.
Něco podobnýho jsem očekávala... http://fora.babinet.cz/img/smilies/vissla.gif
Myslíš, že ten, kdo neslaví Vánoce, je automaticky jinýho vyznání nebo rovnou "nevěřící pes"?

Ještě jsem se s nikým takovým kdo Vánoce neslaví přímo nesetkala. Hodně se setkávám s tím, že lidé nadávají na Boha, nadávají na křesany, na církev jako takovou. A pak se těší na Vánoce. Nedává to smysl.


Dobrá zásada je – nevědět.

Není tady

 

#15 24. 2. 2014 12:56

Holga
♥♥♥----
Registrovaný: 19. 2. 2013
Příspěvky: 193

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Eva. napsal(a):

Holga napsal(a):

Já vím, Evo. Ale mě spíš zajímá, jestli lidé vůbec vědí co to Vánoce jsou. Když už pečou cukroví, zdobí stromeček, zabíjí kapry, dávají si dárky atd. tak jestli vůbec vědí proč to dělají.
Spousta lidí nadáva na křesany, nenávidí je, ale že právě Vánoce jsou křesanský svátky asi vůbec nevědí. O Vánocích chodí na půlnoční i ti, co v Boha vůbec nevěří. To samé o Velikonocích.

Já si myslím, že to lidé vědí. Aspoň v mém okolí ano.
Ale jestli ty víš, že to není jenom křesanský svátek?
Je to ve skutečnosti starý "pohanský" svátek. Jak píše Míša, zimní slunovrat...

Dost pochybuju, že když někdo neví co jsou to Vánoce ví co je to slunovrat.


Dobrá zásada je – nevědět.

Není tady

 

#16 24. 2. 2014 13:02

helena
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 12. 1. 2006
Příspěvky: 31213

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Ještě jsem se s nikým takovým kdo Vánoce neslaví přímo nesetkala.
Zase špatně... nepíšu přece, že je neslavím.
Hodně se setkávám s tím, že lidé nadávají na Boha, nadávají na křesany, na církev jako takovou. A pak se těší na Vánoce. Nedává to smysl.
Ale dává... dává.
Dosaď si namísto "nadávají na Boha... křesany... církev" slova "Ústřední výbor, soudruzi a komunistická strana" a
místo Vánoc třeba 9. květen... to bylo radosti, když vyšel na prodlouženej víkend...


http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

 

#17 24. 2. 2014 13:02

Holga
♥♥♥----
Registrovaný: 19. 2. 2013
Příspěvky: 193

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Když se dnešních dětí zeptáte jak si představují Ježíška, tak 20% odpoví že neví a zbytek je přesvědčený že je to ten pán v červeném obleku - santaklaus. Že na Šedrý den se narodil santaklaus roll


Dobrá zásada je – nevědět.

Není tady

 

#18 24. 2. 2014 13:03

Holga
♥♥♥----
Registrovaný: 19. 2. 2013
Příspěvky: 193

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

helena napsal(a):

Ještě jsem se s nikým takovým kdo Vánoce neslaví přímo nesetkala.
Zase špatně... nepíšu přece, že je neslavím.
Hodně se setkávám s tím, že lidé nadávají na Boha, nadávají na křesany, na církev jako takovou. A pak se těší na Vánoce. Nedává to smysl.
Ale dává... dává.
Dosaď si namísto "nadávají na Boha... křesany... církev" slova "Ústřední výbor, soudruzi a komunistická strana" a
místo Vánoc třeba 9. květen... to bylo radosti, když vyšel na prodlouženej víkend...

Kdyby to bylo na komunistech, vánoce by byly zrušeny úplně..


Dobrá zásada je – nevědět.

Není tady

 

#19 24. 2. 2014 13:08

helena
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 12. 1. 2006
Příspěvky: 31213

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Kdyby to bylo na komunistech, vánoce by byly zrušeny úplně
Opět mluvíš o něčem jiným...
Tak ještě jednou a pomalu - to, že lidi na něco nadávají ještě neznamená, že se nebudou těšit na osobní požitky, který díky tomu mají.


http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

 

#20 24. 2. 2014 13:14

Holga
♥♥♥----
Registrovaný: 19. 2. 2013
Příspěvky: 193

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Jsem si vzpomněla na svýho švagra. Ničemu nevěří, ale na Šedrý den si doma staví Betlém.


Dobrá zásada je – nevědět.

Není tady

 

#21 24. 2. 2014 13:21

Eva.
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 10. 2012
Příspěvky: 11783

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Holga napsal(a):

Jsem si vzpomněla na svýho švagra. Ničemu nevěří, ale na Šedrý den si doma staví Betlém.

Holgo, mᚠs tím problém? Jestli ano, tak proč?
Mně je jedno, jestli a co jiní dělají. Žij a nech žít.
To je přece věc tvého švagra. Není žádný zákon, že kdo nevěří (v co vlastně?), nesmí si postavit Betlém.


May the road rise to meet you, may the wind be always at your back.
The sun shine warm upon your face, the rain fall soft upon your fields.
And until we meet again, may God hold you in the hollow of his hand.

Není tady

 

#22 24. 2. 2014 13:22

Ivana
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 1. 2006
Příspěvky: 3806

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Holgo, jenže dnes už Vánoce nejsou jen křesanské svátky. Užívají si je klidně i ateisté, protože je berou jako svátky klidu, míru a rodiny.

Není tady

 

#23 24. 2. 2014 13:26

helena
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 12. 1. 2006
Příspěvky: 31213

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Ničemu nevěří, ale na Šedrý den si doma staví Betlém.
No a?
Může se mu líbit.


http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

 

#24 24. 2. 2014 13:37

Jaku
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 10. 2011
Příspěvky: 2761

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Holga napsal(a):

helena napsal(a):

Ještě jsem se s nikým takovým kdo Vánoce neslaví přímo nesetkala.
Zase špatně... nepíšu přece, že je neslavím.
Hodně se setkávám s tím, že lidé nadávají na Boha, nadávají na křesany, na církev jako takovou. A pak se těší na Vánoce. Nedává to smysl.
Ale dává... dává.
Dosaď si namísto "nadávají na Boha... křesany... církev" slova "Ústřední výbor, soudruzi a komunistická strana" a
místo Vánoc třeba 9. květen... to bylo radosti, když vyšel na prodlouženej víkend...

Kdyby to bylo na komunistech, vánoce by byly zrušeny úplně..

ty si ale brepta! Kolik znás tady má právě krásné vzpomínky na své vánoce z dětství,které bylo za těch "zpropadených" komoušů.Nikdo z nás nebyl komunista,ale přitom jsme všichni za každé doby byli nevěřící.

A co se rušení svátků týká,v tom vede skvělý kapitalismus - např. zrušení mdž,ke kterému se opět nyní s velkou slávou vracíme. A je tu snaha o zavádění nových amerických poblbaných svátků typu valentýna,kdy je každému dospělému jasné,že je to svátek především businessu.

Není tady

 

#25 24. 2. 2014 14:15

Holga
♥♥♥----
Registrovaný: 19. 2. 2013
Příspěvky: 193

Re: Proč vlastně slavíte Vánoce?

Eva. napsal(a):

Holga napsal(a):

Jsem si vzpomněla na svýho švagra. Ničemu nevěří, ale na Šedrý den si doma staví Betlém.

Holgo, mᚠs tím problém? Jestli ano, tak proč?
Mně je jedno, jestli a co jiní dělají. Žij a nech žít.
To je přece věc tvého švagra. Není žádný zákon, že kdo nevěří (v co vlastně?), nesmí si postavit Betlém.

Já ale nemám problém. Já se jen ptala "proč vlastně slavíte Vánoce" A výsledek? Je to jako s těma žampionama. Většina je loupe ani neví proč. Prostě proto, že se to tak dělá.


S tím švagrem - tobě přijde normální, když někdo nadává na Boha, na Ježíška, na panu Marii, zatracuje všechny svatý a pak si ze všech těhle postaviček staví Betlém? lol


Dobrá zásada je – nevědět.

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů