Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#26 26. 3. 2014 16:36

gymnasión
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 9. 2. 2014
Příspěvky: 2392

Re: Velikonoce

helena napsal(a):

ZMĚNY?
Jistě... hodně svátků kopíruje i přírodu (teda letos moc ne - to bylo jaro i v prosinci http://fora.babinet.cz/img/smilies/wink.png) - to mᚠslunovraty, jaro, podzim, sklizeň...

JO tááák! Že se chodí v tričku? Jasná zprávaaaa lol


Zpomal.

Není tady

 

#27 29. 3. 2014 12:26

krnefertiti
♥------
Registrovaný: 29. 3. 2014
Příspěvky: 5

Re: Velikonoce

Velikonoce trávíme na chatě, je to tradice. Jsme tam taková osada, vzájemně se navštěvujeme. nedovedu si představit velikonoce někde ve měste, určitě to zkuste kdo máte možnost.

Není tady

 

#28 8. 4. 2014 10:32

kostka
♥♥♥♥---
Registrovaný: 3. 2. 2013
Příspěvky: 406

Re: Velikonoce

Včera se mě jedna paní snažila přesvědčit, že Bílá sobota (před Velikonoci) je největší a nejvýznamnější den z Velikonočních svátků. Je tomu opravdu tak? Na internetu jsem nic zásadního o tom, který den z Velikonoc je nejvýznamnější nenašla. Víte někdo, jak to je?

Není tady

 

#29 8. 4. 2014 10:53

Eva.
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 10. 2012
Příspěvky: 11783

Re: Velikonoce

Ano, pro křesany tomu tak je. Na netu je toho spousta.
http://velikonoce.vira.cz/clanky/Bila-s … gilie.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/B%C3%ADl%C3%A1_sobota
http://cs.wikipedia.org/wiki/Velikono%C … AD_vigilie

Když se zúčastníš velikonočních liturgií, zjistíš, že tomu tak je.


May the road rise to meet you, may the wind be always at your back.
The sun shine warm upon your face, the rain fall soft upon your fields.
And until we meet again, may God hold you in the hollow of his hand.

Není tady

 

#30 8. 4. 2014 11:02

Jessika
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 30. 10. 2007
Příspěvky: 4571

Re: Velikonoce

Pro mně mají Velikonoce největší význam v tom, že je den volna navíc.
Nejsem věřící a na Velikonoce pravidelně bývá zima jak v morně, takže se o svátku jara taky nedá mluvit smile

Upravil(a) Jessika (8. 4. 2014 11:02)


Člověk je moudrý, ale lidstvo je hloupé...

Není tady

 

#31 8. 4. 2014 11:09

Ivana
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 1. 2006
Příspěvky: 3806

Re: Velikonoce

kostka napsal(a):

Včera se mě jedna paní snažila přesvědčit, že Bílá sobota (před Velikonoci) je největší a nejvýznamnější den z Velikonočních svátků. Je tomu opravdu tak? Na internetu jsem nic zásadního o tom, který den z Velikonoc je nejvýznamnější nenašla. Víte někdo, jak to je?

Největší svátek je neděle velikonoční,  neboli Hod boží velikonoční, nebo v ten den vstal Ježíš Kristus z mrtvých.

Není tady

 

#32 8. 4. 2014 11:10

kostka
♥♥♥♥---
Registrovaný: 3. 2. 2013
Příspěvky: 406

Re: Velikonoce

Evo, děkuji za objasnění. Nejsem křesan, nikdy jsem se o toto nezajímala, proto mě tvzení paní překvapilo. Myslela jsem, že největší svátek je neděle velikonoční. Tebou uvedené odkazy jsem si prostudovala již dříve, ale nebyla jsem z nich nijak moudrá, zda je sobota největším svátkem. Teď už to vím. :-)

Není tady

 

#33 8. 4. 2014 11:11

kostka
♥♥♥♥---
Registrovaný: 3. 2. 2013
Příspěvky: 406

Re: Velikonoce

Ivana napsal(a):

kostka napsal(a):

Včera se mě jedna paní snažila přesvědčit, že Bílá sobota (před Velikonoci) je největší a nejvýznamnější den z Velikonočních svátků. Je tomu opravdu tak? Na internetu jsem nic zásadního o tom, který den z Velikonoc je nejvýznamnější nenašla. Víte někdo, jak to je?

Největší svátek je neděle velikonoční,  neboli Hod boží velikonoční, nebo v ten den vstal Ježíš Kristus z mrtvých.

Tak teď jsem z toho opravdu jelen dumbom

Není tady

 

#34 8. 4. 2014 12:00

Ivana
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 1. 2006
Příspěvky: 3806

Re: Velikonoce

kostka napsal(a):

Ivana napsal(a):

kostka napsal(a):

Včera se mě jedna paní snažila přesvědčit, že Bílá sobota (před Velikonoci) je největší a nejvýznamnější den z Velikonočních svátků. Je tomu opravdu tak? Na internetu jsem nic zásadního o tom, který den z Velikonoc je nejvýznamnější nenašla. Víte někdo, jak to je?

Největší svátek je neděle velikonoční,  neboli Hod boží velikonoční, nebo v ten den vstal Ježíš Kristus z mrtvých.

Tak teď jsem z toho opravdu jelen dumbom

No, na Velký pátek Krista ukřižovali a na Boží hod vstal z mrtvých. Na Bílou sobotu se podle legendy vracejí zvony, co odletěly do Říma, ale s křesanskými svátky to nemá nic společného, je to legenda. Pondělí velikonoční je lidový svátek a s křes´tanstvím taky nemá nic společného.

Není tady

 

#35 8. 4. 2014 12:17

Eva.
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 10. 2012
Příspěvky: 11783

Re: Velikonoce

kostka napsal(a):

Ivana napsal(a):

kostka napsal(a):

Včera se mě jedna paní snažila přesvědčit, že Bílá sobota (před Velikonoci) je největší a nejvýznamnější den z Velikonočních svátků. Je tomu opravdu tak? Na internetu jsem nic zásadního o tom, který den z Velikonoc je nejvýznamnější nenašla. Víte někdo, jak to je?

Největší svátek je neděle velikonoční,  neboli Hod boží velikonoční, nebo v ten den vstal Ježíš Kristus z mrtvých.

Tak teď jsem z toho opravdu jelen dumbom

Když si pozorně přečteš mé odkazy, zjistíš, že křesané to berou tak, že Bílá sobota po soumraku už patří k neděli ke zmrtvýchvstání. A že je to největší křesanský svátek. Ta Bílá sobota po soumraku. Proto tam mᚠi odkaz na vigilie.
Btw Ivana myslím, že nebyla vychovaná jako křesan. Já ano, všechny tyto obřady znám a zúčastňovala jsem se jich. smile

Upravil(a) Eva. (8. 4. 2014 12:44)


May the road rise to meet you, may the wind be always at your back.
The sun shine warm upon your face, the rain fall soft upon your fields.
And until we meet again, may God hold you in the hollow of his hand.

Není tady

 

#36 8. 4. 2014 12:55

Ivana
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 1. 2006
Příspěvky: 3806

Re: Velikonoce

Eva. napsal(a):

kostka napsal(a):

Ivana napsal(a):

Největší svátek je neděle velikonoční,  neboli Hod boží velikonoční, nebo v ten den vstal Ježíš Kristus z mrtvých.

Tak teď jsem z toho opravdu jelen dumbom

Když si pozorně přečteš mé odkazy, zjistíš, že křesané to berou tak, že Bílá sobota po soumraku už patří k neděli ke zmrtvýchvstání. A že je to největší křesanský svátek. Ta Bílá sobota po soumraku. Proto tam mᚠi odkaz na vigilie.
Btw Ivana myslím, že nebyla vychovaná jako křesan. Já ano, všechny tyto obřady znám a zúčastňovala jsem se jich. smile

Nebyla. Naši byli ateisti a maminka dokonce nebyla ani křtěná. ale křesanství mě odjakživa zajímá, Bibli jsem četla a i mnoho knížek o křesanství, tak nějaké to povědomí mám stolt

Upravil(a) Ivana (8. 4. 2014 12:55)

Není tady

 

#37 8. 4. 2014 13:03

Eva.
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 10. 2012
Příspěvky: 11783

Re: Velikonoce

Pro nekřesany je myslím celkem jedno, který z těch svátků velikonočních je nejdůležitější. Já mám ráda Velikonoční pondělí, na slovenské vesnici, kde jsem vyrostla, je to báječný den. big_smile
Křesané považují Velikonoce a zmrtvýchvstání za důležitější, než Vánoce. Já mám Vánoce raději.
Každý si to prostě udělá, jak to cítí. Třeba taky nijak.


May the road rise to meet you, may the wind be always at your back.
The sun shine warm upon your face, the rain fall soft upon your fields.
And until we meet again, may God hold you in the hollow of his hand.

Není tady

 

#38 18. 4. 2014 23:19

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 5. 2006
Příspěvky: 19170

Re: Velikonoce

Přeji všem krásné svátky.
Budete doma? Chodí u vás na červené pondělí koledníci?


Jakmile si uvědomíš svoji pravou hodnotu, bude se okolo tebe točit celý svět.
Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

 

#39 18. 4. 2014 23:34

Eva.
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 10. 2012
Příspěvky: 11783

Re: Velikonoce

Půjdeme s přítelem v 11 hodin do kostela na mši. Je to kostel, kde se mše konají jen výjimečně, ve vesnici, kde vyrostly děti, kde jsme bydleli 11 let. Ráda chodím rozjímat do kostela. Vzpomenu si na syna, který je daleko a na dcerku a její rodinu a na mé blízké na Slovensku. Jak tam zrovna chodí koledníci a maminka nabízí uzené, domácí zavařené okurky, štamprličku smile A tatínek s pomlázkou obchází sousedky.


May the road rise to meet you, may the wind be always at your back.
The sun shine warm upon your face, the rain fall soft upon your fields.
And until we meet again, may God hold you in the hollow of his hand.

Není tady

 

#40 18. 4. 2014 23:44

Eva.
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 10. 2012
Příspěvky: 11783

Re: Velikonoce

Připojuji se k Judyně a také přeji krásné prožití Velikonočních svátků.


May the road rise to meet you, may the wind be always at your back.
The sun shine warm upon your face, the rain fall soft upon your fields.
And until we meet again, may God hold you in the hollow of his hand.

Není tady

 

#41 18. 4. 2014 23:46

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 5. 2006
Příspěvky: 19170

Re: Velikonoce

Já teda do kostela nechodím, ale poslechnu si zvony - ráda. Zítra uklidím a něco napeču, v neděli projdem s mamkou hřbitov - na to se těším - no a v pondělí....Já vím, tradice jsou tradice, ale každým rokem vymýšlím, jak svým kamarádům říct, a už si to odpustí. Zase jsem letos nic nevymyslela. Přece jen - nakonec to je docela fajn a už se dostávám do věku, kdy potřebuju omladit.....


Jakmile si uvědomíš svoji pravou hodnotu, bude se okolo tebe točit celý svět.
Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

 

#42 20. 4. 2014 22:32

karfice
♥♥♥♥---
Registrovaný: 28. 2. 2014
Příspěvky: 276

Re: Velikonoce

Zítra to vidím na relax, mazanec upečený. Akorát půjdu na hřbitov a pak zasednu k televizi nebo budu něco smysluplného dělat. Zatím nevím.

Není tady

 

#43 21. 4. 2014 9:49

karfice
♥♥♥♥---
Registrovaný: 28. 2. 2014
Příspěvky: 276

Re: Velikonoce

Dnes ráno kolem 9 přišli koledníci, všichni 3 kolem 15 let a zásadně chtěli pouze alkohol.
Jakože sladkosti, čokoládová vajíčka nechtěli, v 9 ráno chtěli štamprli alkoholu.
Tak jsem jím řekla, chlapci, ukažte občanky, že je Vám 18! Jeden z nich řekl, tak nic, jdeme o barák dál.....
15letí fracci, jeden z nich měl tak 11 a po 9 hodině ráno už chlast......
Se ti mladí pěkně zkazili.

Není tady

 

#44 9. 3. 2019 17:23

DalimilH
♥------
Registrovaný: 9. 3. 2019
Příspěvky: 4

Re: Velikonoce

Dnes jsem začala hledat isnpiraci na Velikonoce a narazila jsem na tento článek. Nejdřív jsem si teda myslela, že se dozvím, jestli se ženy na Velikonoce týrají a nebo ne...jak to berete vy? V dnešní době mee too, atd.? Není na čase tu tradici zrušit?

Není tady

 

#45 9. 3. 2019 18:42

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 5. 2006
Příspěvky: 19170

Re: Velikonoce

A ty to bereš jako týrání?
Pak doporučuji si o tom něco nastudovat.
Vyšlehání mladým vrbovým proutkem má dívce přinést mládí a krásu, omlazení. Jako poděkování za toto pak dívky dávají malované vejce jako symbol života a vzkříšení. Vejce se malují od dob pohanských, při jarních obřadech.


Jakmile si uvědomíš svoji pravou hodnotu, bude se okolo tebe točit celý svět.
Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

 

#46 23. 3. 2023 9:22

Bělousek
♥------
Registrovaný: 17. 1. 2023
Příspěvky: 10

Re: Velikonoce

Velikonoce jsou jednou z nejdůležitějších křesanských svátků a připomínají vzkříšení Ježíše Krista. Pro křesany jsou Velikonoce nejen oslavou vzkříšení, ale také symbolizují naději na nový život a odpuštění hříchů.
Velikonoce jsou nejen svátkem víry, ale také příležitostí ke sdílení radosti s rodinou a přáteli, tradičními jarními zvyky, velikonoční/jarní výzdoba, zdobení vajec, pečení sladkostí, pomlázka, návštěva rodiny a jarní úklid.

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů