Oznámení

19. dubna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

19. dubna : Obyčejný citrón a jeho netradiční využití beze zbytku. V kuchyni i v domácnosti je skvělý pomocník!

19. dubna : Rodičovství podle zvěrokruhu: Štíři jsou přísní, Panny umí ustoupit.

#1 28. 2. 2013 22:38

dominika1
♥------

Nechci,aby se dcera odstěhovala k příteli.

Ahoj všem,

už několikrát jsem zde chtěla poradit a prosím o radu i nyní...Dcera, za pár dní plnoletá, si loni v létě našla nového přítele. O sedm let starší kluk, na první pohled celkem sympaák, ale něco mi na něm nesedlo i dceři na něm něco vadilo...neuměla jsme ten pocit z něj ani jedna popsat. Ten samý pocit z něj má skoro každý z naší rodiny. Mě se pocit potvrdil, je to arogantní člověk, vždy musí být po jeho, žárlivá stíhačka, opatrný na každou korunu...Ví, jaký na něj mám názor, že nesouhlasím s tím, že s ním dcera chodí, proto se moc nestýkáme. Celkem s ní zametá, snaží se jí vychovat k obrazu svému. Dcera to vnímá, ale nechce prý být sama (přecitlivělá Ryba, nedostatek sebevědomí, což u ní nechápu, je pěkná holka, navíc chytrá, studuje třetím rokem, ve třídě patří k nejlepším).
On si teď kupuje byt a chce, aby bydlela s ním. Nevím, jestli mi vadí to, že bude bydlet zrovna s ním nebo to, že chce tak brzy odejít z domu...ale nejde mi se s tím vyrovnat a "pustit ji" od sebe...Chtěla jsem alespoň, a to tedy zkusí, ale až dodělá školu,   jenže tvrdí, že to zvládne i u něj (chce jít ještě na vysokou). On jí podle mě živit nebude, i když se vždy kasal, že ano (dcera si musí platit sama veškeré útraty např.když někam jdou, kino, lyžování, prostě všechno...to se mi moc normální nezdá, ale asi je jiná doba:-). Počítá s tím, že jí budu dávat alimenty od otce a že si najde brigádu...podle mě stejně dá všechno jemu na nájem a nezbyde jí nic.
Nevím, jestli jí to mám nadále vymlouvat (to dělám, i když vím, že je to asi chyba) nebo jí prostě nechat jít a doufat, že se nebude mít tak zle, jak očekávám já...
Na jednu stranu se jí nedivím, že chce pryč...pořídila jsem jí ročního brášku:-),před pár týdny se k nám nastěhovala přítelova dcera a odstěhovali jsme se z velkého města do menšího, což se jí moc nelíbí, musí dojíždět do školy...to by u něj nemusela, v tom vidím jediné plus pro ni...

Není tady

#2 1. 3. 2013 0:00

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-

Re: Nechci,aby se dcera odstěhovala k příteli.

Poradit ti neumím, můžu ti jen sdělit svůj názor na věc. Taky by se mi to nelíbilo, byla bych z toho dost špatná, jelikož to beru tak, že je prvořadé, aby dítě dodělalo střední školu (tj. mělo maturitu nebo výuční list). Moc bych se bála, že tvoje dcera školu nakonec nedodělá. A ještě když píšeš, že je její přítel arogantní...

Není tady

#3 1. 3. 2013 7:43

KALIK
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Město piva

Já to naopak vidím pozitivně. Holka je dospělá, chce se starat sama o sebe, tak a se stará. To jí může jen prospět. S tím souvisí i určitá rizika a "zkoušky", které si budete muset obě projít. Ty zkouškou důvěry a ona samostatností. Na cestu pár rad, ale to je asi tak vše, co se s tím dá dělat.

Neni nic horšího, než když hlupák dostane myšlenku o které nepochybuje.

Bída a hlad na světě není proto, že nedokážeme nasytit chudé, ale proto, že nedokážeme nasytit bohaté. — Matka Tereza.

Není tady

#4 1. 3. 2013 8:04

dusička
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: DC

Dominiko - stejně s tím nic neuděláš.Mladý si dělaj věci po svém. A jestliže má naletět a spálit se, musí sama holt narazit čumáčkem na zeď. Ty ji v tom neochráníš.

Každý den je jen jednou za život

Není tady

#5 1. 3. 2013 8:13

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči

KALIK napsal(a):

Já to naopak vidím pozitivně. Holka je dospělá, chce se starat sama o sebe, tak a se stará. To jí může jen prospět. S tím souvisí i určitá rizika a "zkoušky", které si budete muset obě projít. Ty zkouškou důvěry a ona samostatností. Na cestu pár rad, ale to je asi tak vše, co se s tím dá dělat.

já to nevidím pozitivně. je to začátek konce. a vlastně se ani holce moc nedivím.....
jako matka bych ovšem nadšená nebyla. neřešila bych ani tak jejího přítele, spíš to její nedokončené vzdělání kapitulation

Není tady

#6 1. 3. 2013 8:33

helena
♥♥♥♥♥♥♥

i dceři na něm něco vadilo... je to arogantní člověk, vždy musí být po jeho, žárlivá stíhačka, opatrný na každou korunu... Celkem s ní zametá...
To teda děvečka hodně "nechce prý být sama"...
Jenže jakmile bude zletilá, nic nenaděláš.
Počítá s tím, že jí budu dávat alimenty od otce a že si najde brigádu...
... a mimo to může požadovat i výživné od tebe - a je dost možný, že to udělá. Buď sama, nebo jí přítel poradí.
Nevím, jestli jí to mám nadále vymlouvat... nebo jí prostě nechat jít
Rozhodnutí bude na tobě... za sebe můžu říct, že bych ji nechala "vyzkoušet", co všechno takovej samostatnej život obnáší a to doslova. Takže (i když je to hodně tvrdý, vím) bych jí sdělila, že dnem 18. narozenin si má nechat výživné od otce posílat ke svým rukám a alimenty, které budou případně určeny tobě rovněž... s tím, že nedostane ani korunu navíc - s výjimkou například dárků k narozeninám a podobně - a k vám bude jezdit akorát na návštěvu, ne si třeba prát, pro jídlo a další pomoc.
Samozřejmě, že bych ji ale měla z dálky "pod kontrolou"... a kdyby to bylo nutný, samozřejmě by se mohla domů vrátit. Jen bych jí to neříkala předem.

http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

#7 1. 3. 2013 9:00

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-

aprill napsal(a):

KALIK napsal(a):

já to nevidím pozitivně. je to začátek konce. a vlastně se ani holce moc nedivím.....
jako matka bych ovšem nadšená nebyla. neřešila bych ani tak jejího přítele, spíš to její nedokončené vzdělání kapitulation

Jsem ráda, že to někdo vidí podobně.

Jak jsem psala, byla bych z počínání Dominičiny dceři zoufalá. Ale mám před sebou jeden moc smutný případ, teda ten člověk je velmi nemocný, jedná se o mého schizofrenního bratra, je to vlastně něco jiného, ale pár prvků mají společných. U bratra jsem si uvědomila, že kdybych náhodou měla někdy dítě, jasně bych mu pomalu celý druhý stupeň ZŠ vtloukala do hlavy, že je třeba si vybrat buď učňovský obor nebo obor s maturitou (nevadilo by mi, kdyby mé dítě šlo na učňák, dnes je s učňákem mnohdy lepší uplatnění než s VŠ), ale tu školu je třeba dodělat! Jasně bych řekla pravidla - budeš se v rámci možností snažit, já tě budu finančně podporovat, což ale neznamená, že ti budu kupovat, co chceš!, ale na základní oblečení, jídlo, učebnice ti peníze dávat budu, neexistuje, abys místo studia/učení pracoval na poloviční úvazek, v úvahu připadají prázdninové brigády a příp. brigády o víkendu, ale ne na úkor školy!, poté, co budeš mít v ruce výuční list/maturitní vysvědčení, tak si dělej, co uznᚠza vhodné, třeba odjeď do Tramtárie, nastěhuj se k příteli, ale střední škola je základ, přes který nejede vlak.
Zpátky k mému bratrovi. V době, kdy si našel práci na poloviční úvazek, mu ještě schizofrenie nebyla diagnostikovaná, teprve asi za rok se mu pomalu rozjížděly psychické problémy, až o tři roky mu byla diagnostikovan jistý druh schizofrenie, tak to vypadalo jinak. Zdůrazňuju, že ho nikdo nenutil, aby si našel práci, naši mu základní potřeby platili, SŠ si vybral sám, kdyby chtěl jít na učňák, naši by mu to nezakazovali. Nenaléhali na něho, že pak musí jít na VŠ.
Pak musím zmínit to, že si samozřejmě jsem vědoma toho, že i kdybych svému dítěti vtloukala výše zmíněné do hlavy několik let, neznamená to, že mě poslechne, ale snažila bych se pro to udělat všechno, aby mělo ve 20 ukončené SŠ vzdělání. To beru jako základ, který mu chci poskytnout.

Není tady

#8 1. 3. 2013 9:04

helena
♥♥♥♥♥♥♥

snažila bych se pro to udělat všechno, aby mělo ve 20 ukončené SŠ vzdělání. To beru jako základ, který mu chci poskytnout.
Víš, Vilemíno, to co TY bys chtěla (nebo kterýkoliv jiný rodiče) nebývá občas pro dítko rozhodující... a můžeš/můžou se snažit do aleluja...

Není tady

#9 1. 3. 2013 9:12

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-

Dominiko, samozřejmě, že nemusí tvá dcera dopadnout špatně, určitě existuje řada případů, kdy dítě sice opustilo rodiče, ale SŠ ve standardní době udělalo, ale já znám bohužel ty případy se špatným koncem. Proto to nedovedu vnímat optimisticky. Přeju ti, aby dcera dostudovala.

Není tady

#10 1. 3. 2013 9:14

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-

helena napsal(a):

snažila bych se pro to udělat všechno, aby mělo ve 20 ukončené SŠ vzdělání. To beru jako základ, který mu chci poskytnout.
Víš, Vilemíno, to co TY bys chtěla (nebo kterýkoliv jiný rodiče) nebývá občas pro dítko rozhodující... a můžeš/můžou se snažit do aleluja...

Toho jsem si vědoma, však jsem to v závěru svého příspěvku psala, přesto bych se snažila pro to udělat všechno, co je v mých silách.

Není tady

#11 1. 3. 2013 9:18

aprill
♥♥♥♥♥♥♥

Vilemína napsal(a):

helena napsal(a):

Toho jsem si vědoma, však jsem to v závěru svého příspěvku psala, přesto bych se snažila pro to udělat všechno, co je v mých silách.

tummenupp, taky to mám tak nastaveno.

Není tady

#12 1. 3. 2013 9:59

Eva.
♥♥♥♥♥♥♥

Chovala bych se tak, jak píše helena.
Ostatně, stejně nic jiného nezbývá, když bude dcera dospělá.

Vilemíno, otázkou ovšem je, kdo a jestli vůbec dokáže určit, co přesně znamená - udělala bych vše, co je v mých silách. Ve "tvých silách" může být třeba i to, že dceru zamkneš do sklepa a nepustíš ji ven, dokud nezmění názor, když půjdu do extrému.

V životě se učím řídit tímto:
Bože, dej mi sílu, abych změnil věci, které změnit mohu,
dej mi trpělivost, abych snášel věci,které změnit nemohu
a dej mi moudrost, abych obojí od sebe odlišil.

May the road rise to meet you, may the wind be always at your back.
The sun shine warm upon your face, the rain fall soft upon your fields.
And until we meet again, may God hold you in the hollow of his hand.

Není tady

#13 1. 3. 2013 10:07

helena
♥♥♥♥♥♥♥

přesto bych se snažila pro to udělat všechno, co je v mých silách
Tak jinak... nejenže to pro dítko nebývá rozhodující, ale ono toho po jeho osmnáctinách v tvejch silách moc není... prakticky vůbec nic. Zvl᚝ když je studující a tedy nezaopatřené - to sice nemᚠžádný práva, ale povinnost  postarat se, tu ano.

Není tady

#14 1. 3. 2013 10:27

kostka
♥♥♥♥---

Neumím si takovou situaci ani představit, protože mám zatím malé dítě.
Ale dva příklady z mého okolí. V práci jsem měla kolegyni, 21letou slečnu, která žila s přítelem od svých 17 let. Nechápala jsem, že jí to rodiče dovolili, ale asi jim to nevadilo. Dokončila střední školu, našla si práci, později odletěla za práci do USA a rozešli se, ale to nehraje roli.
Druhý příklad, od jedné známé dvacetiletý syn si domů přivedl stejně starou slečnu, že s nimi bude bydlet. Známá byla zděšená, ale syn plnoletý a na druhou stranu byla ráda, že je mají "pod dozorem". Letos v lednu se známá stala babičkou a mladí s nimi samozřejmě zůstali, na nějaké vlastní bydlení němají prostředky....
Dominiko, myslím, že nenadělᚠvůbec nic, pokud se bude chtít dcera odstěhovat. Ale je důležité, aby jste měly stále pěkný vztah, aby v Tebe měla důvěru, pokud bude mít nějaké problémy, a už s přítelem, ve škole, apod., aby se nebála jít za Tebou, svěřit se, nechat si poradit.

Není tady

#15 1. 3. 2013 10:52

eremuruss
♥♥♥♥♥♥♥

Dominiko to co prozivas ty, ja mam pul roku za sebou.S vyjimkou,ze dcera se vyucila,nasla si praci ktera ji bavi.Tezce jsem nesla a stale tezce nesu,ze dcera bydli se svym pritelem.Dcery pritel sice pracuje,ale obcas hodi acko,jelikoz ma znameho v podniku kde pracuje stale se tam drzi.Obcas si do spolecneho bytu pozve kamaradku,kdyz moje dcera je v praci....Co nadelam, rozmluva nepomuze.Dcera ho ma rada,mozna je tam strach,ze by si jineho nenasla,ale alespon jedno pozitivum,ze dite s nim neplanuje,ze pry ho chce az dyl s nejakym spolehlivejsim.

Za jednu minutu člověk pozná, zda se mu někdo líbí, za hodinu pozná, zda by jej dokázal mít rád či milovat, za jeden den zjistí, jestli by s tou osobou dokázal strávit celý život...ale poté trvá celý život než na tu osobu zapomene.

Není tady

#16 1. 3. 2013 11:20

dusička
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: DC

kostka napsal(a):

Ale dva příklady z mého okolí. V práci jsem měla kolegyni, 21letou slečnu, která žila s přítelem od svých 17 let. Nechápala jsem, že jí to rodiče dovolili, ale asi jim to nevadilo. Dokončila střední školu, našla si práci, později odletěla za práci do USA a rozešli se, ale to nehraje roli.
Druhý příklad, od jedné známé dvacetiletý syn si domů přivedl stejně starou slečnu, že s nimi bude bydlet. Známá byla zděšená, ale syn plnoletý a na druhou stranu byla ráda, že je mají "pod dozorem". Letos v lednu se známá stala babičkou a mladí s nimi samozřejmě zůstali, na nějaké vlastní bydlení němají prostředky....
Dominiko, myslím, že nenadělᚠvůbec nic, pokud se bude chtít dcera odstěhovat. Ale je důležité, aby jste měly stále pěkný vztah, aby v Tebe měla důvěru, pokud bude mít nějaké problémy, a už s přítelem, ve škole, apod., aby se nebála jít za Tebou, svěřit se, nechat si poradit.

není o tom, že by jim to nevadilo. Ale copak se dá něco plnoletému zakázat? Ano, můžeš zakázat, budeš doma, ale dítě se stejně zabejčí a půjde, i přes zákaz. Takže já být Dominikou, co nejmín zákazů. Nějaké pravidla, jak píše Helena. A je jedno, jestli spolu budou nebo nebudou.
Erem - je to smutný, ale děti už jsou svéprávný a musí na to přijít sami. Já vím,je to těžký na to koukat ,můžeš říct svůj názor, ale to je tak všechno.
S tím druhým vytučněním naprosto souhlasím

Upravil(a) dusička (1. 3. 2013 11:20)

Každý den je jen jednou za život

Není tady

#17 1. 3. 2013 11:34

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-

Eva. napsal(a):

Chovala bych se tak, jak píše helena.
Ostatně, stejně nic jiného nezbývá, když bude dcera dospělá.

Vilemíno, otázkou ovšem je, kdo a jestli vůbec dokáže určit, co přesně znamená - udělala bych vše, co je v mých silách. Ve "tvých silách" může být třeba i to, že dceru zamkneš do sklepa a nepustíš ji ven, dokud nezmění názor, když půjdu do extrému.

V životě se učím řídit tímto:
Bože, dej mi sílu, abych změnil věci, které změnit mohu,
dej mi trpělivost, abych snášel věci,které změnit nemohu
a dej mi moudrost, abych obojí od sebe odlišil.

Do sklepa bych ji určitě nezavírala, to nic neřeší. Jen to prostě nedovedu brát jako něco pozitivního jako Kalik.

Není tady

#18 1. 3. 2013 11:56

Jaku
♥♥♥♥♥♥-

kostka napsal(a):

Tak ten 1.případ dopadl pro všechny zúčastněné dobře,ale ten.2.případ bych tedy zažít ve své domácnosti nechtěla;i když jsou děti plnoleté,tak to není vůbec důvodem k tomu,že si někoho nastěhují do mé domácnosti.A protože jsou plnoleté není důvod je mi pořád na očích a je tohle taky pěkná blbost takhle to ospravedlnovat - at jsou plnoleté či nikoli.
Dominiko - popsala si tady situaci u vás doma,svým způsobem se tvé dceři ani nedivím,že z nové domácnosti plné nových kidí vycouvala+ještě to stěhování na maloměsto.
Jejího přítele pochopitelně neznám,každý máme špatné vlastnosti a bude jedině na tvé dceři,co mu bude ochotná tolerovat - a o tom vztah je především,ty však na něj dost pliveš - přitom není dnes tak moc schopných mladých lidí,kteří mohou bydlet ve svém a že to je velké plus pro začátek vztahu!Tak bacha na to.

Zrovna tak si nic moc lichotivého nemusí myslet tvoje dcera o tobě a tvém soudném uvažování,když si na stará kolena pořídíš mimino.

Není tady

#19 1. 3. 2013 12:53

algebrana
Zablokovaný

Tak já nevím  o čem se tady bavíme, ona se přece nemusí živit sama, ona má nárok na peníze od obou rodičů , na výživné , takže se klidně může odstěhovat a rodiče jí budou živit, protože studuje. Škola tím pádem ohrožená není .

Mně by to možná taky vadilo,ale když má pohodlí pro studia , není nebezpečí, že by toho nechala.

Není tady

#20 1. 3. 2013 13:04

agewa
♥♥♥♥♥♥-

Vilemína napsal(a):

helena napsal(a):

co konkrezne

Není tady

#21 1. 3. 2013 13:07

algebrana
Zablokovaný

eremuruss napsal(a):

Dominiko to co prozivas ty, ja mam pul roku za sebou.S vyjimkou,ze dcera se vyucila,nasla si praci ktera ji bavi.Tezce jsem nesla a stale tezce nesu,ze dcera bydli se svym pritelem.Dcery pritel sice pracuje,ale obcas hodi acko,jelikoz ma znameho v podniku kde pracuje stale se tam drzi.Obcas si do spolecneho bytu pozve kamaradku,kdyz moje dcera je v praci....Co nadelam, rozmluva nepomuze.Dcera ho ma rada,mozna je tam strach,ze by si jineho nenasla,ale alespon jedno pozitivum,ze dite s nim neplanuje,ze pry ho chce az dyl s nejakym spolehlivejsim.

Na tomhle mi přijde děsivý jak se ta situace přesně opakuje, ona má krásnýho kluka, kterýho chce mnoho žen a ještě nespolehlivýho , úplně stejně jako jsi to měla ty.
Jakoby se ta situace měla tendenci pořád opakovat donekonečna.

Není tady

#22 1. 3. 2013 13:10

aprill
♥♥♥♥♥♥♥

agewa napsal(a):

Vilemína napsal(a):

helena napsal(a):

co konkrezne

vím ,že se ptᚠvil, ale já bych se snažila udělat doma takové podmínky, aby mi děti z neutíkaly z domu před dokončením studia (rozhodně bych na " stará kolena" neměla další dítě dumbom )

Není tady

#23 1. 3. 2013 13:17

helena
♥♥♥♥♥♥♥

rozhodně bych na " stará kolena" neměla další dítě
To jako všechno podřídit tomu prvnímu jedinýmu?
Podívej... já po letech nemůžu než konstatovat, že časnej odchod z domova ve mně sice zanechal nějaký rezidua... ale na druhou stranu mi neskutečně pomohl v tom, že od ranýho mládí jsem se naučila spolíhat hlavně sama na sebe a uvědomila si, že budu mít vždycky jen to, co si zajistím. Cokoli "navíc" byl jen příjemnej bonus, bez kterýho ale umím žít.

Není tady

#24 1. 3. 2013 13:26

aprill
♥♥♥♥♥♥♥

helena napsal(a):

rozhodně bych na " stará kolena" neměla další dítě
To jako všechno podřídit tomu prvnímu jedinýmu?
Podívej... já po letech nemůžu než konstatovat, že časnej odchod z domova ve mně sice zanechal nějaký rezidua... ale na druhou stranu mi neskutečně pomohl v tom, že od ranýho mládí jsem se naučila spolíhat hlavně sama na sebe a uvědomila si, že budu mít vždycky jen to, co si zajistím. Cokoli "navíc" byl jen příjemnej bonus, bez kterýho ale umím žít.

odešla jsi z domova s ukončeným vzděláním?

Není tady

#25 1. 3. 2013 13:29

helena
♥♥♥♥♥♥♥

odešla jsi z domova s ukončeným vzděláním?
Odešla jsem z domova ještě jako frekventantka ZŠ... ale to fakt není jediná škola, kterou jsem dokončila.

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí