Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 29. 11. 2012 11:13

aminel
♥♥♥----
Registrovaný: 6. 10. 2012
Příspěvky: 224

Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Známá se strašně pohádala se svými sousedy (bydlí v paneláku). Její syn cvičí na fagot, od 10 do 17ti hodin, s různě dlouhými přestávkami, celkem tak asi 3 hodiny.  Sousedé jsou zapšklí důchodci, pořád doma, přes den spí, nelze se s nimi domluvit na jiné hodině. Synovi cvičení zakázali, ale on se bez toho neobejde.

Nevím, jak to je, myslím si, že takové případy by měly být právně ošetřené. Nepletu se do toho, ale zajímalo by mě, jak to opravdu je. Nevíte někdo? Díky za radu.

Upravil(a) aminel (29. 11. 2012 11:19)

Není tady

 

#2 29. 11. 2012 11:45

helena
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 12. 1. 2006
Příspěvky: 31213

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

takové případy by měly být právně ošetřené
Obč. z. § 127
1) Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek.

Otázka je, co v tomhle případě znamená "nad míru přiměřenou poměrům"... ale fakt je, že bych jako jejich sousedka taky nejásala.
V panelácích občas bývají nevyužitý prostory, třeba kočárkárny, technický místnosti a pod. - co se poohlídnout po něčem podobným?


http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

 

#3 29. 11. 2012 12:06

aminel
♥♥♥----
Registrovaný: 6. 10. 2012
Příspěvky: 224

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Heleno, na tebe je spoleh, dík.
Já se do toho nevměšuji, ani se k tomu nevyjadřuji, chtěla jsem jen pro sebe vědět. To víš, že bych také nejásala, donekonečna poslouchat hluk, ale na druhou stranu zase chápu, že momentálně doma cvičí výjimečně (má zlomenou nohu), ke zkoušce musí být připraven bez výmluv.  Z provozních místností v paneláku jsou obchůdky a sklady. Nezáviděníhodná situace. Kdyby bylo na mně, tak bych se hluku zdržela já, protože ho způsobuji. To známá nechce slyšet, trvá na tom, že její syn má právo se připravit ke zkoušce a chová se jak smyslů zbavená.  Uvidím, jak to dopadne. Ještě jednou děkuji.

Není tady

 

#4 29. 11. 2012 14:39

Nela
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 1891

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Je to složitá situace pro obě strany.   Moje sousedka hraje na klavír už asi 15 let.  Je tak zodpovědná, že hraje opravdu  prakticky celý den.  Je to někdy šílené. Neslyšíme televizi, rádio, ruší to hrozně.   Dohání nás to k šílenství.   Jsou to jinak fajn sousedé, ale čím déle hraje, tím to zvládáme hůře.


"Člověk si uvědomí, že byl šastný, až už je to pryč."

Není tady

 

#5 29. 11. 2012 16:14

aminel
♥♥♥----
Registrovaný: 6. 10. 2012
Příspěvky: 224

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Nela:
Nedivím se ti, zvl᚝ když tě omezuje např. v poslechu televize či rádia, neumím si to představit. Když hraje profesionálně a denně, tak by si měla zajistit nějakou zkušebnu, kde by to nikom nevadilo. I když je hudba krásná, tak stejně obtěžuje. To si nemusíš nechat líbit.

Není tady

 

#6 30. 11. 2012 7:55

Nela
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 1891

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Animel:   Je to fakt složité.  Nejsem konfliktní typ a nějaké rozpory mne  zničí ještě více než klavír.   Už jsme jí několikrát říkali, že a aspoň nehraje večer.  Nejhorší to je o víkendech, manžel jezdí kamionem, když je na víkend doma, chce si odpočinout, podívat se v klidu na televizi  a to prostě nejde.   Doma jsme se domluvili, že to budeme tolerovat do příštího roku, měla by ukončit VŠ a pak jim prostě řekneme, že už ne.


"Člověk si uvědomí, že byl šastný, až už je to pryč."

Není tady

 

#7 30. 11. 2012 7:57

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Nela napsal(a):

Animel:   Je to fakt složité.  Nejsem konfliktní typ a nějaké rozpory mne  zničí ještě více než klavír.   Už jsme jí několikrát říkali, že a aspoň nehraje večer.  Nejhorší to je o víkendech, manžel jezdí kamionem, když je na víkend doma, chce si odpočinout, podívat se v klidu na televizi  a to prostě nejde.   Doma jsme se domluvili, že to budeme tolerovat do příštího roku, měla by ukončit VŠ a pak jim prostě řekneme, že už ne.

Neli, obdivuji tě! Asi by mě kleplo kapitulation

Není tady

 

#8 30. 11. 2012 8:01

helena
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 12. 1. 2006
Příspěvky: 31213

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Co zvážit možnost protihlukový izolace?


http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

 

#9 30. 11. 2012 8:21

Tulipánka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Turnov
Registrovaný: 30. 11. 2006
Příspěvky: 4741
Web

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Souhlasím s Helenou. Já pocházím z domku, kde bylo zvykem na sebe volat. A nějak jsme si to neuvědomili v paneláku roll . Paní sousedka nic neřekla a pak jsme ji jednou potkali a že prý si udělala protihlukovou zeď a je to v pohodě :-)


Žiju svůj život naplno bez strachů.

Není tady

 

#10 30. 11. 2012 10:36

Nela
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 1891

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Aprill, to si fakt nedovedeš představit, co to je za ústupky. sad

O protihlukové izolaci jsme uvažovali taky, jenže si myslím, že by ji mělii udělat spíše sousedi.  Navíc prostředky na to mají.   Hraje na křídlo, které je navíc otevřené.   U nás je to více slyšet, než u nich, protože se to táhne po zdi. Bydlíme v řadovém domku.   Slyší to i sousedi před ulici.


"Člověk si uvědomí, že byl šastný, až už je to pryč."

Není tady

 

#11 30. 11. 2012 11:23

helena
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 12. 1. 2006
Příspěvky: 31213

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Další možnosti např. tady
http://www.pravnik.cz/a/77/obtezovani-h … useda.html

Z občanského zákoníku se nám dále nabízí použít § 5 : "Došlo-li ke zřejmému zásahu do pokojného stavu, lze se domáhat ochrany u příslušného orgánu státní správy. Ten může předběžně zásah zakázat, nebo uložit, aby byl obnoven předešlý stav. Tím není dotčeno právo domáhat se ochrany u soudu." V případě sousedských práv bude tímto orgánem obecní úřad, na jehož území k zásahu do pokojného stavu došlo. Obecní úřad v případě, že skutečně došlo k zásahu do pokojného stavu ve správním řízení sousedovy zásah zakáže. Za porušení nočního klidu jako přestupek může obec udělit pokutu do výše 1 000 Kč. Pokud by rušení klidu bylo soustavné, je možné se obrátit na orgány ochrany veřejného zdraví, kterými jsou v tomto případě okresní hygienici. Pokud se prokáže překročení limitních hodnot hluku, které jsou sice proměnlivé, nejvyšší však 40 decibelů, je oprávněn hygienik uložit provozovateli takového zařízení pokutu až do výše 2.000.000,- Kč, v případě opakování dokonce může být pokuta uložena až do výše 20.000.000,- Kč. Obec může také pořádání hlučných akcí upravit svojí vyhláškou, v rámci které by rušitel mohl být postihnut sankcí do výše 30 000 Kč.
Ochrany svých práv se samozřejmě můžeme domáhat i u soudu podáním žaloby, ve které se žalobce bude navrhovat vyslovení rozsudku, který stanoví sousedovi povinnost zdržet se rušení práv žalobce spočívající v obtěžování.


http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

 

#12 30. 11. 2012 13:06

Nela
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 1891

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Já bych to přes právníky určitě neřešila,  se sousedy máme dobrý vztah, jen jim neumíme říct naplno, že se to většinou nedá už vydržet. Což je naše chyba, bohužel.  Jen se někdy zamýším nad tím, že přece určitě musí vědět, že je to tak slyšet.


"Člověk si uvědomí, že byl šastný, až už je to pryč."

Není tady

 

#13 30. 11. 2012 14:11

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Nela napsal(a):

Já bych to přes právníky určitě neřešila,  se sousedy máme dobrý vztah, jen jim neumíme říct naplno, že se to většinou nedá už vydržet. Což je naše chyba, bohužel.  Jen se někdy zamýším nad tím, že přece určitě musí vědět, že je to tak slyšet.

oni možní ví, že to je asi slyšet, ale netuší, že tě to ruší kapitulation . na tvém místě bych jim to určitě řekla.

Není tady

 

#14 30. 11. 2012 14:21

helena
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 12. 1. 2006
Příspěvky: 31213

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Já bych to přes právníky určitě neřešila... jen jim neumíme říct naplno, že se to většinou nedá už vydržet
Obecní úřad a soud je jen jedna z možností - většinou ta poslední před ublížením na těle http://fora.babinet.cz/img/smilies/big_smile.png
Ale když s prominutím držíš zobák, pak se nediv. Sousedi zřejmě opravdu "musí vědět, že je to tak slyšet", jenže si můžou myslet (a radovat se) jak mají tolerantní okolí...


http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

 

#15 30. 11. 2012 15:58

aminel
♥♥♥----
Registrovaný: 6. 10. 2012
Příspěvky: 224

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Já bych je při produkci pozvala na kafe. Možná vědí, že je to slyšet, ale netuší, že tak moc.

Není tady

 

#16 30. 11. 2012 16:18

Aneri
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 4. 2006
Příspěvky: 4438

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

To nebude moc dobrý vztah sousedů, to by asi  pochopili, že zasahují nepříjemně do životů jiných lidí !
To nemusí být člověk konfliktní, ale pokud má domov k odpočinku a svému žití a nechá se obtěžovat , proč by na to brali sousedé ohled, že? Já mít sousedy, kteří by se podřizovali mým zálibám a trpěli hluk, nechají si třeba i s@át na hlavu, tak jsem s nimi také v pohodě. To já bych raději sousedy, se kterými se nemusím bavit, ani zdravit, kdyby nechtěli, ale neobtěžovali moje bydlení. To nemᚠdoma chlapa,ale bačkoru, pořádný by s nima zatočil tak, aby si doma mohl po práci třeba i odpočinout.

Není tady

 

#17 30. 11. 2012 17:48

laminanonte
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 1. 8. 2007
Příspěvky: 2636

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

mojí babičce soused pouštěl hlasitě televizi o patro výš. Zašla tam, zaklepala a pozvala ho k sobě.. a všechno nechá jak je, že je to jen na chvíli. Usadila ho v obýváku a čuměl jako puk..od té doby je klid.


Každý je génius.
Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom,
bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná.

* Albert Einstein

Není tady

 

#18 30. 11. 2012 21:04

sandra
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 2784

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

aprill napsal(a):

Nela napsal(a):

Animel:   Je to fakt složité.  Nejsem konfliktní typ a nějaké rozpory mne  zničí ještě více než klavír.   Už jsme jí několikrát říkali, že a aspoň nehraje večer.  Nejhorší to je o víkendech, manžel jezdí kamionem, když je na víkend doma, chce si odpočinout, podívat se v klidu na televizi  a to prostě nejde.   Doma jsme se domluvili, že to budeme tolerovat do příštího roku, měla by ukončit VŠ a pak jim prostě řekneme, že už ne.

Neli, obdivuji tě! Asi by mě kleplo kapitulation

Já se tedy spíš divím, že ty roky prohraných víkendů a volných dní vás ještě nedonutily otevřít pořádně pusu a něco jim říct. Studiem to jen tak neskončí. Jestli se tomu bude věnovat i dál, tak bude muset někde trénovat....

Není tady

 

#19 30. 11. 2012 21:14

aminel
♥♥♥----
Registrovaný: 6. 10. 2012
Příspěvky: 224

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Aneri, není vůbec problém tvrdě zakročit, i za cenu, že se sousedé budou dlouhá léta ignorovat. Někdy to jinak nejde, ale já bych volila dohodu a navrhla jim odhlučněnou zeď. Především by měli vědět, jak je to slyšet, jinak jim to "nedojde". Kdyby to nepomohlo, pak tvrdý zákrok je na místě. Jednala bych s vědomím, že tam třeba budu bydlet celý život a se sousedy být "na nože" není žádná pohoda, si myslím.

Není tady

 

#20 30. 11. 2012 21:35

Aneri
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 4. 2006
Příspěvky: 4438

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Aminel, ono to právně ošetřeno je, jak píše Helanka ...OZ § 127.....,  nevím, co je na tom nepochopitelného.
.....nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem....... ani krátkodobě, ani dlouhodobě. Takže návrh ke komisi by měl dát ten, kdo je obtěžován, koho právo je porušeno a může se známá stavět na hlavu, synek bude trénovat někde úplně jinde tak, aby nikoho neobtěžoval. At si pronajme třeba kotelnu mimo obydlí. Je to jen otázka, kdo si nechá co líbit.
Já to beru tak, že nikoho ničím neobtěžuju, ale totéž čekám od jiných.
Pokud starší člověk,možná unavený životem ,chce ve svém bytě odpočívat - normálně žít, nevím, proč by měl trpět hluk sousedů. Nedivím se, že jsou třeba zapšklí, jak píšeš.....možná by nebyli, kdyby měli klid ve svém bytě.No a právě proto, že můžeš bydlet v jednom bytě celý život, si nedovedu představit, že by mě celý život někdo obtěžoval. To je bezcharakterní.

Není tady

 

#21 30. 11. 2012 22:58

aminel
♥♥♥----
Registrovaný: 6. 10. 2012
Příspěvky: 224

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Aneri,
dobře rozumím tomu, co psala Helena. Jen já bych nejdříve zkusila jít cestou smíru, teprve kdyby to nepomohlo, pak bych zakročila nekompromisně, podle zákona.
Když Nela nic neříká, tak ani sousedi nemusí vědět, jak moc je to slyšet a jak moc je hluk  obtěžuje. Rozhodně bych trvala na tom, aby se postarali sousedi, protože jsou to oni, kdo hluk způsobují. Je na nich, jak si to zařídí.

Moje rodina také nikoho neobtěžuje a se sousedy vycházíme dobře, přímo přátelsky. Tu a tam proběhne hlučná oslava, jak u nás, tak u sousedů, ale na tu jsme stejně vzájemně pozváni, tak to nikomu nevadí. Jinak máme klid.  Proto si neumím představit, že bych se sousedy byla "na nože" a pak v té atmosféře žít.

Aneri, můj první dotaz se týkal problému známých,ani s nimi nekamarádíme a nemáme s nimi nic společného, jen je shodou okolností známe.  Já jsem chtěla sama pro sebe vědět, jak to je, nic víc.

Upravil(a) aminel (30. 11. 2012 22:59)

Není tady

 

#22 3. 12. 2012 7:34

helena
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 12. 1. 2006
Příspěvky: 31213

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

"nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem"... ani krátkodobě, ani dlouhodobě
Ale no tak... s tím krátkodobým obtěžováním bych to nebrala tak přísně. Když vím, že u jinak slušnejch sousedů probíhá nějaká výjimečná oslava - svatba, kulatý narozky a podobně - tak si asi stěžovat nebudu...


http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

 

#23 3. 12. 2012 8:20

Nela
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 1891

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Holky, máte téměř ve všem pravdu.   Už jsme si říkali, že je pozveme do obýváku, asi budou překvapení.  I když před pár lety u nás byli a  slyšeli to  (to ještě neměla křídlo) a divili se, že to tak jde slyšet.   

Je to jen na nás, odhodlat se a znovu to říct.  Abych nevypadala, že jen nadávám doma a nic neřeknu.  Loni, učila jsem se na státnice, tak jsem na sousedku zvonila a řekla jí, že to prostě už nemůžeme vydržet, a to přehodnotí. Bohužel se až tak úplně nestalo.


"Člověk si uvědomí, že byl šastný, až už je to pryč."

Není tady

 

#24 3. 12. 2012 9:52

aminel
♥♥♥----
Registrovaný: 6. 10. 2012
Příspěvky: 224

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Nela:
Někomu to holt musíš vysvětlit  polopatě, to ale neznamená, hned útočně. Alespoň v prvním pokusu .

Není tady

 

#25 3. 12. 2012 10:13

hhanca
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 31. 10. 2008
Příspěvky: 2343

Re: Cvičení na hudební nástroj a sousedé.

Název této diskuze mi nedal ji neotevřít... Já to vidím taky z té druhé strany. Máme sousedy (pod námi) jejich 2 holky hrají každý den na hudební nástroje...během dne střídají klavír, flétnu a trumpetu ...kolikrát děkuji za to, že nemají bicí! A je to teda hrůza, kdyby to znělo alespoň jako hudba!!! Ale za ty 2 roky co tu bydlíme umí zahrát na všech nástrojích tak možná stupnici...takže to je spíše neřízené bouchání do klavíru nebo foukání do trumpety...za ty 2 roky žádný pokrok. Někdy toho už mám fakt plný kecky, když jsem se učila byl to děs a teďka jsem zvědavá jestli nám to nebude budit ditě sad
Člověk se snaží být tolerantní a nekonfliktní, ale když pak jiná sousedka příjde s tím, že jsme nahlas otevřeli šoupací skříň a jí to vyrušilo u televize, tak to fakt nevím, co na to říct. Skříň otevřu 2x za den, hraní slyší celý panelák každý den min. 3 hoďky a to nemluvím o sousedech jejich hlasitý sex si užívá opět celý panelák. A pak se člověk nemá zbláznit smile


http://lb1f.lilypie.com/TikiPic.php/cW3AKDk.jpghttp://lb1f.lilypie.com/cW3Ap1.png

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů