Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 20. 6. 2012 21:43

vitto
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 23. 10. 2008
Příspěvky: 622

MADEIRA!!!

Asi tak hodinu tady píšu podrobný cestopis a těsně před koncem mi zmizel, kvůli věčně trucujícímu touch padu sad ....upřímně se mu nedivím, dvě deci vína nalité do noasu neustojí ani solidní Dell:)) ..........................................................................................................................
Druhý pokus : pokud sexistuje (tak tohle je překlep, který zámerně ponechám, protože přesně vystihuje mé rozpoložení smile) ráj na zemi, tak jsem z něj práve přijela, Madeira je portugalské území, 1000 km od pobřeží, uprostřed Atlantiku, vyvřelina velká jako Ostrava, s přibližně stejným počtem obyvatel, 2000 metrů vysoká. Ostrov plný rozeklaných skal, fataskních útesů, tisíc a více metrů hlubokého oceánu a naprosto unikátní vegetace. Na Madeiře je večné jaro, celý rok se teplota pohybuje od 19 do 25 stupňů, v zimě, když je fakt kosa, tak mají 17, ale pamětníci říkají, že jednou bylo i 7 stupňů nad nulou a to byl v horách asi 15 minut sníh.  O počasí, celkově se rozepíšu zítra - je to složitější a informace na netu zkreslující. Madeira rozhodně není vhodná k válení na pláži - ostatně klasické pláže tam ani nejsou, pouze místy umělé přístupy k oceánu, z betonového mola, chránícího plavce před příbojem, na které musíte sjet 6 - 9 pater výtahem dolů (ano, opravdu, moře je 6-9 běžných pater pod vámi a pod úrovní ulic, či silnic, je to prostě The ROCK!), mola jsou většinou u hotelů, navíc oceán má 19 -21 stupňů, čili pro otužilé jedince, každý hotel má ale minimálně jeden, většinou více ,krásných bazénů, obvykle s mořskou vodou. Hornatostí ostrova je taky dáno, že málokde máte volný sestup k moři, byli jsme přímo v hlavním městě Funchalu a restaurací s výhledem na moře je poskrovnu, většinou jsou hotelové, tuto vzácnost mají jako velkou devizu za příplatek k ubytování, veřejnou plហjsme našli jednu, ve Starém městě, ale pro skromné a mladé osoby smile Asi nejpohodlnější je v tomto městečko Porto Moniz, na opačné straně ostrova, s pobřežní kolonádou a nádhernými lávovými jezírky na úrovni moře, ale s velmi ospalou atmosférou a minimem aktivit. Klima, jak píšu je mírné, ale blízkost rovníku způsobuje  velkou proměnlivost pocitových teplot (měření platí ve stínu, žejo) , v závislosti na tom, kde konkrétně se nacházíte, u hotelového bazénu je to úplně jiné, než o ulici níže, či výše, u oceánu jakbysmet, prostě najít odpověď na otázku, jaké je na Madeiře počasí je nemožné - hovořím o výšce do 500 m.nm.- stále vane příjemný vánek od oceánu, pokud jste v přirozeném stínu, je kolem 20 stupňů, na slunci cca 25-27, ale jestliže se ocitnete na slunci a v závětří, je rázem pocitově 35 ! Opravdu se vyplatí mít více vrstev oblečení. Stín je samostatná kapitola - v této zeměpisné poloze téměř není - slunce je stále nad hlavou a slunečníky moc nepomáhají, jestliže se chcete ochladit, je dobré vyhledat přirozený stín, pak je to optimální. Ovšem nejpozději kolem 6 večer začne být velice příjemně, dokonce uvítáte dlouhé kalhoty a svetr. Nutností je krém s vysokým faktorem, nacházíte se v oblasti s mimořádně silným UV zářením. Já sama jsem fototyp 3 a spálila jsem se za 8 dní třikrát, s faktorem 50. Vyplatí se mazat po každém koupání, ve vysokých polohách i bez něj, já se mazala pečlivě, ale například jsem si do trekových sandálů nenamazala nárty a spálení dost velké... přičemž stačí být na procházce městem, kde je dostatek stromů, palem a stínu a stejně je minimálně padesátka nutná, zvláště proto, že díky chladnému větříku žár slunce nevnímáte. Stejné je to i s pitným režimem, nemáte pocit, že se potíte, protože průběžně stále osycháte a pak přijde z ničeho nic pekelná dehydratace. My jsme zjistili, jak doplňovat tekutiny až třetí den - nejlepší zásada je - každou hodinu velkou sklenici vody, nebo ještě lépe minerálky, ideálně nějakého iontového nápoje navíc, rovněž pravidelné jídlo a zejména dohled na cukry a soli je důležitý. Místní kuchyně je postavená na hlubinných rybách a hovězím, které se importuje z Holadska a je výtečné! Mořské živočichy, žijící v teplých mořích bych nedoporučovala, jsou většinou dovezené mražené (krevety, chobotnice, langusty,kalamáry).

Upravil(a) vitto (20. 6. 2012 23:37)

Není tady

 

#2 20. 6. 2012 22:39

vitto
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 23. 10. 2008
Příspěvky: 622

Re: MADEIRA!!!

Pokouším se pokračovat, ale nelze, tak když tak zítra:) Z místních nápojů bych jednoznačně volila víno Madeira, ač jsem milovníkem suchých vín, tady jsem vybrala polosuché, u něj podle mě nejlépe vynikne jeho výjimečnost, je trochu podobné Portskému, ale klima je v něm jiné, velmi slušnou, pět let zrající kvalitu koupíte za necelých 10 E (...obchodní řetězce jsou samo všude, stejně tak i prodejní akce, mnohdy velmi výhodné...). Z běžných vín jsem si oblíbila značku Atlantis, zejména rosé. Víno i mnoho potravin je na úrovni našich cen, něco málo levnější a něco opět málo dražší. Pro kuřáky : Ještě asi dva měsíce budou na Madeiře cigára levnější než u nás, nevyplatí se je tedy vozit sebou a tzo ani v závislosti kurzu koruny. Nerada na dovolené počítám peníze - pokud jich nemám dost, zůstanu doma a chodím na koupaliště smile Ale vím, že pro spoustu lidí jsou ceny na dovolené klíčové. Zájezdy na Madeiru jsou poměrně drahé, ale samotný pobyt je v mnohém levnější, než Chorvatsko a v poměru kvalita/cena je to neporovnatelné ve prospěch Madeiry. My měli zaplaceny pouze snídaně, protože jsme plánovali téměř každý den cestovat, Obrovskou výhodou ubytování v místních hotelích je, že každý, nebo 99% pokojů, má malou kuchyňku, s lednicí, varnou konvicí, vařičem, veškerým nádobím - a to i hotely v nejvyšších cenových relacích 4-5*****. To nám maximálně vyhovovalo, protože jsme byli od rána do večera pryč, cestou jsme se vždy najedli a večer si dělali ovocné mísy. Ovoce je samostatná kapitola - tak dobrá jablka, hroznové víno, ananas, meloun, mučenky, švestky, jahody...... jsem v životě nejedla, to, co kupujeme u nás musí být nějaká filmová atrapa. Proč to zmiňuji - večeře v hotelích jsou neúměrně drahé, vetšinou se jedná o švédské stoly, kde cena jídla není předem daná - my jsme první večer ve dvou za cca 100 gramů masa a misku ovoce a malý zeleninový salát zaplatili dokromady přes 60 euro., přičemž večeře v opravdu dobré restauraci, ve složení :2 krát předkrm, 2 krát úžasný hovězí stejk s přílohou+ láhev vína stojí kolem  50 Eur. V hotelích jsou i velmi drahé nápoje - místní koktejl Poncha - dobrota nesmírná smile Stál v našem hotelu 6,80 a o dvacet metrů dál 1,50 E.  Je tedy lepší si dát jídlo cestou a večer pak ovocný salát, my nakoupili první den dvě tašky ovoce asi za 20 Eur a stačilo nám to na 8 dní. Ještě poslední praktické informace, protože mě to opravdu strašně nebaví a trochu mi to kazí euforii smile Cestovní kanceláře nabízejí autobusové výlety - na jednom jsme byli - fajn, krásná místa, bez starostí, ale taky časový pres a stádnost. Na místě se dají koupit individuální výlety jeepem, s domorodým řidičem, s autentickým piknikem v horách, nebo tůrou kolem levád, mnohem levněji než u nás, zařídí recepční, nebo delegát, nutnost termoprádla, goretexu a dobrých bot, zítra popíšu proč.. Vyžaduje to ovšem hovořit pokud možno anglicky, nebo aspoň německy. Není to přímo nutnost, ale my s naším řidičem a ještě dvěma turisty ze zámoří trávili celý den a pokud bychom se nedomluvili, asi by to nebylo tak fajn. Ovšem pokud mluvíte pouze česky, ani tehdy se nemusíte bát, řidiči (a vůbec veškerý personál) jsou nesmírně srdeční a vstřícní a věřím, že i když Čechů na Madeiře moc nepotkáte, tak pár základních slov umí smile A poznámka na konec : přiletěli jsme minulé pondělí a první konverzace po přistání proběhla následujícím zbůsobem : "From where you are? Czech Republic.... Hhahahahahaha Euro, you loose first game:))))))))))...with Russia!!!! smile))))".... dík, no.... sad  V neděli večer slavili tak mohutně a neuvěřitelně intenzivně, takže ani nevím, komu fandit, jestli nám, aby se taxikář chytl za nos, nebo Portugalsku. jehož obyvatelé se umí tak radovat, že se to s námi nedá srovnat, naši fanoušci jsou už po první polovině ožralí a skandují blbá nacionalistická hesla, Portugalci napjatě sledují zápas, téměř nepijí, max malé pivo ( mmch velmi dobrá značka Koral). ale po vítězství vyrazí auty do ulic a hodiny jezdí, troubí, výskají a šíří čistou radost. A ještě - Ronaldo je Madeirský rodák, tož tak... Dobrou noc, zítra budu pokračovat a čeká vás třeskutá romantika, tak bacha, kynici si vezmou stylově "kynedril" smile

Upravil(a) vitto (20. 6. 2012 23:19)

Není tady

 

#3 20. 6. 2012 22:49

vitto
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 23. 10. 2008
Příspěvky: 622

Re: MADEIRA!!!

A ještě úplně nejvíc naposled - já žiju a pracuju v Ostravě, v oblasti stavebnictví - jak už mnozí víte - nejsem zástupcem žádné cestovky, tož mi to prosím nemažte, bo jsem to napsala asi na 10 pokusůsmile   ................( Firma Dell považuje vytopení noasu za reklamovatelné, ale nebo se mi totéž povedlo podruhé za půl roku, a oni mi opět vyrobili komplet nový počítač, tak už ten zatracený touch pad toleruju a průbežně zálohuju, no....i když je to otravné, furt kopírovat a zmizelé znovu vkládat... smile Inu Blbeček v akci! Dobrou noc, zítra květena, západy slunce, klimatická pásma a nejúžasnější postel mého života:)

Není tady

 

#4 20. 6. 2012 23:39

vitto
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 23. 10. 2008
Příspěvky: 622

Re: MADEIRA!!!

...

Upravil(a) vitto (20. 6. 2012 23:51)

Není tady

 

#5 21. 6. 2012 1:28

vitto
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 23. 10. 2008
Příspěvky: 622

Re: MADEIRA!!!

--

Upravil(a) vitto (21. 6. 2012 2:08)

Není tady

 

#6 21. 6. 2012 2:02

vitto
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 23. 10. 2008
Příspěvky: 622

Re: MADEIRA!!!

...

Upravil(a) vitto (21. 6. 2012 2:16)

Není tady

 

#7 21. 6. 2012 19:08

vitto
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 23. 10. 2008
Příspěvky: 622

Re: MADEIRA!!!

Madeira pokračování :  Jakkoliv jsou praktické informace nutné, v případě tohoto ostrova jsou opravdu podružné. Nejúžasnější dominantou je vegetace, vzhledem k tomu, že tam nikdy není zima, jsou rozkvetlé všechny stromy  a keře celoročně, na Madeiře jsou vysazeny rostliny a stromy z celého světa, ale fascinující pro mě bylo, že tam rostou kvetoucí kultury stejné, jako u nás - fuchsie, fíkusy, muškáty, kopretina, hortenzie - jenom je vše v poměru 1:10, fíkus, jaký máte v obýváku, tam dorůstá 9-12 metrů, Hortenzie rostou v podobě temně morých plantáží, orchideje jsou běžné, jsko naše kopretiny a místní kopretiny mají minimálně metr na výšku...všude jsou rozkvetlé oleandry, pnoucí buganvílie, celé háje rozkvetlých Vistárií...

Upravil(a) vitto (22. 6. 2012 20:34)

Není tady

 

#8 22. 6. 2012 15:39

lupina montana
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Polabí
Registrovaný: 14. 2. 2007
Příspěvky: 17877

Re: MADEIRA!!!

Copak  obrfíkusy, to najdeš ve Středomoří taky.....ale co ty pralesy???


Hou, hou, vlci jdou, už jsou tady, už tu jsou......

Není tady

 

#9 22. 6. 2012 20:27

vitto
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 23. 10. 2008
Příspěvky: 622

Re: MADEIRA!!!

Pralesy jsou fontastické, klima, vegetace, všecko, takový klid... neumím to popsat. Něco věčného a nekonečného. Asi už jsem to psala - ale znovu upozorňuju, že je třeba mít dobré turistické vybavení, boty i nepromokavé oblečení. Je to taková úžasná dvojkombinace - prales a oceán, věčnost.... Máš-li takovou možnost, určitě se tam podívej, je to prostě zážitek, vymykající se všemu, co jsem zatím procestovala. Napíšu jěště další pokračování smile

Není tady

 

#10 22. 6. 2012 21:14

majkafa
Host

Re: MADEIRA!!!

vitto, normálně jsi mě nalákala big_smile

 

#11 22. 6. 2012 21:30

vitto
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 23. 10. 2008
Příspěvky: 622

Re: MADEIRA!!!

To jsem ráda, madeirská samospráva by mi měla asi platit provizi:))) Jsem ale ráda, pokud se tam vypravíš, budeš mít nezapomenutelný zážitek! Já to ještě doplním, ale momentálně mě tak bolí záda z blbého posezu a notebooku, že si musím dát pauzu sad

Není tady

 

#12 22. 6. 2012 21:56

lupina montana
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Polabí
Registrovaný: 14. 2. 2007
Příspěvky: 17877

Re: MADEIRA!!!

Já jsem necestovač. Zápecník. Dobrovolně a sama od sebe nikam za hranice nepojedu lol Ale madeirský pralesy jsem viděla na pár krásnejch fotkách a od tý doby po nich toužím....


Hou, hou, vlci jdou, už jsou tady, už tu jsou......

Není tady

 

#13 22. 6. 2012 21:57

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 12. 4. 2008
Příspěvky: 1971

Re: MADEIRA!!!

majkafa napsal(a):

vitto, normálně jsi mě nalákala big_smile

Mně taky. Ráda bych se tam jednou podívala.

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů