Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 26. 2. 2012 23:37

Jesi
♥♥♥♥---
Registrovaný: 12. 1. 2006
Příspěvky: 421

tréma při školení

Ahoj, poraďte prosím, jak na trému. Čeká mě během pár dní přednáška pro asi 40 lidí a během následujících 2 měsíců asi 15 školení v rámci firmy, kde budou mj. i vysokoškoláci. Já VŠ nejsem. Povahou jsem introvert a samotář. Když jsem do práce nastupovala, o školeních nebylo ani řeči, to se zavedlo až v poslední době. Jinak bych tu práci nevzala. A ted mám strach, že budu kuňkat, koktat, budu všem pro smích a v práci budu chodit kanálama. Co pomáhá Vám? Děkuji za každou radu. Bára

Není tady

 

#2 27. 2. 2012 9:44

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 21400
Web

Re: tréma při školení

Jesi, nech si tu trému "oukat", najdi si terapeuta EFT, to na tohle funguje naprosto spolehlivě a rychle.
Možná se ale nakonec budeš divit, co "za" tou svou trémou všechno najdeš smilestolt


Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Pomluvy vymýšlejí závistivci, šíří je blbci a věří jim jen idioti.

Není tady

 

#3 27. 2. 2012 10:39

Míša Kulička
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 8. 9. 2006
Příspěvky: 16397
Web

Re: tréma při školení

Jesi napsal(a):

Ahoj, poraďte prosím, jak na trému. Čeká mě během pár dní přednáška pro asi 40 lidí a během následujících 2 měsíců asi 15 školení v rámci firmy, kde budou mj. i vysokoškoláci. Já VŠ nejsem. Povahou jsem introvert a samotář. Když jsem do práce nastupovala, o školeních nebylo ani řeči, to se zavedlo až v poslední době. Jinak bych tu práci nevzala. A ted mám strach, že budu kuňkat, koktat, budu všem pro smích a v práci budu chodit kanálama. Co pomáhá Vám? Děkuji za každou radu. Bára

Jé to přesně znám, mně se v podobných situacích klepou kolena dodnes a nepomohly mi ani roky, kdy jsem učila, páč je to úplně jiná situace. No jak na to:

1. Nachystat si prezentaci - Já to brala hlavně jako pomůcku pro sebe. Měla jsem tam v bodech vypsaná základní fakta a když mi došla nit (a začala panika, třesavka a tak), tak se stačilo podívat na plátno a hned bylo jasno, kde navázat (nutno ověřit, jaká je ve vašem školícím centru technika). Prezentačku si 2-3x projdi doma v soukromí, třeba i před zrcadlem.

2. Vzdělání posluchačů nehraje roli. Oni se školí z nějakého důvodu - nejčastěji z toho, že o dané oblasti nemají ani páru. Tzn. že v tu chvíli víš o dané problematice víc, než oni. Má zkušenost je, že čím vzdělanější člověk, tím lepší posluchač, páč má většinou též praxi s přednášením a ví, jak ti je.

3. Já měla z počátku tendenci všechno strašně rychle odhrkat a to je špatně. Mluv raději pomalu, případná odmlka není žádný průšvih, dávᚠtak oddech sobě i jim. Nepanikař. Vždycky mᚠmožnost mrknout na svou prezentaci a část z ní přečíst slovo od slova - tak se uklidníš a zas navážeš svými slovy. Občas to udělají všichni.

4. Snaž se nekoukat jen na plátno s prezentačkou. Vyber si v sále někoho sympatického a usměvavého a občas mluv k němu. Čím víc podobných lidí v sále najdeš, tím líp.

5. Hezky a pohodlně se oblékni a namaluj se tak, jak jsi zvyklá, najez se tak, jak jsi zvyklá. Není nic horšího, než když u přednášení přemýšlíš nad tím, že ti nesedí kostým, teče oko nebo kručí v žaludku. Udělej všechno proto, aby ses cítila dobře. Tréma bohatě stačí, není třeba působit si další trauma.

6. Toto je hrozná rada, ale já si první dva tři roky dávala před přednáškou malinkatýho frana na povzbuzení.

Každopádně cítím s tebou. Taky to nesnáším. Ale dá se to zvládnout.


"Každý něco miluje, třeba jenom chleba." Čögyam Trungpa rinpoče
"Je velký omyl domnívat se, že když lidé ztratí víru, nebudou věřit v nic. Budou věřit v cokoli!" Gilbert Keith Chesterton
“Vede-li tě skuhrající havran, dojdeš k mršině.“ Arabské přísloví

Není tady

 

#4 27. 2. 2012 10:41

JuliePraha
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 17. 8. 2011
Příspěvky: 530

Re: tréma při školení

Jes - skolila jsem 4 roky, v podstate se zavedl inf. system a musela jsem proskolit celou firmu (ucetni, spravce, IT...)... O VS nejde, pokud je to normalni vysokoskolak, tak byl na skole naucen tomu, ze nekdo ¨natukne¨ problem a pak si to clovek musi nastudovat a ¨osahat¨¨ sam... Obcas se nekdo v necem chtel stourat, pokud jsem odpoved na otazku nevedela, tak otevrene jsem rekla NEVIM .... zjistim, priste odpovim ... i ten vysokoskolak neumi vsechno (jsem VS smile a umim prd smile ... )... po asi 10 skoleni uz to slo, pak po par letech uz ti to ani neprijde ... jeden muj byvaly kolega dokonce na tom skoleni u toho vypraveni usnul, skolil 12 let smile

Není tady

 

#5 27. 2. 2012 10:49

JuliePraha
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 17. 8. 2011
Příspěvky: 530

Re: tréma při školení

Míša Kulička napsal(a):

2. Vzdělání posluchačů nehraje roli.... Souhlas....

Oni se školí z nějakého důvodu - nejčastěji z toho, že o dané oblasti nemají ani páru....

bohuzel zalezi o co a o koho jde, skolila jsem ucetni a obcas se muselo jit ¨hloubeji¨ do ucta, rozhodne meli ¨paru¨ .... smile pokud se to treba otocilo a byla jsem skolena ja smile tak jsem se priznala, ze jsem to nevedela a ted jsem o neco chytrejsi ... smile clovek nemuze vedet vsechno smile

Není tady

 

#6 27. 2. 2012 11:23

majkafa
Host

Re: tréma při školení

Jesi, to časem přejde, zvykneš si a už ti to ani nepřijde.
Kdysi jsem měla stejný problém, po letech už je to v pohodě.
Taky jsem v reálu hluboký introvert a dost velký samotář.
Teď ti má zkušenost asi nepomůže, ale časem to bude lepší a lepší, neboj.
Kdyby ne, pak bych zkusila psychologa, kdyby to bylo pořád hodně špatný.
Myslím, že je normální mít trému. I herci a jiní veřejně činní ji mají, to není nic proti ničemu.

 

#7 27. 2. 2012 11:33

dusička
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: DC
Registrovaný: 14. 6. 2006
Příspěvky: 24389

Re: tréma při školení

Já sice zkušenosti jako dospělá nemám.
Ale jako dítě jsem recitovala básně . Doma jsem trénovala před velkým zrcadlem a mluvila na sebe. stolt


Každý den je jen jednou za život

Není tady

 

#8 27. 2. 2012 12:25

Míša Kulička
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 8. 9. 2006
Příspěvky: 16397
Web

Re: tréma při školení

JuliePraha napsal(a):

2. Vzdělání posluchačů nehraje roli.... Souhlas....

Oni se školí z nějakého důvodu - nejčastěji z toho, že o dané oblasti nemají ani páru....

bohuzel zalezi o co a o koho jde, skolila jsem ucetni a obcas se muselo jit ¨hloubeji¨ do ucta, rozhodne meli ¨paru¨ .... smile pokud se to treba otocilo a byla jsem skolena ja smile tak jsem se priznala, ze jsem to nevedela a ted jsem o neco chytrejsi ... smile clovek nemuze vedet vsechno smile

o tak školení účetních je trochu jiná liga smile ... každopádně mᚠpravdu, přiznat, že teď tady něco nevím(ale mohu to zjistit a dát vědět třeba mailem), je daleko lepší, než ze sebe udělat troubu. smile


"Každý něco miluje, třeba jenom chleba." Čögyam Trungpa rinpoče
"Je velký omyl domnívat se, že když lidé ztratí víru, nebudou věřit v nic. Budou věřit v cokoli!" Gilbert Keith Chesterton
“Vede-li tě skuhrající havran, dojdeš k mršině.“ Arabské přísloví

Není tady

 

#9 27. 2. 2012 13:12

majkafa
Host

Re: tréma při školení

Jo, u školení účetních se hnedka pozná, která u školitele bije.
Jsem účetní :-)
Ale jsou i super ajáci, kteří fakt umí. Před těmi smekám, že nebyli líní a ponořili se do hloubky, když už mají programovat něco do účta.

 

#10 27. 2. 2012 14:43

sahleb
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: MIMO CESKO
Registrovaný: 14. 5. 2008
Příspěvky: 5109

Re: tréma při školení

Musim rici, ze rady od Misy Kulicky jsou naprosto dokonale. Lip to nejde. ja jsem mela taky silenou tremu, musela jsem v cizim jazyce a jeste caasto s publikem, ktere kritizovalo. A bohuzel musim se stale cvivit abych nemluvila moc rychle, mam taky tendenci odhrkat.

Cviceni ? sezen si kamarady a nebo rodinu a udelej jim malou prednasku. tummenupp


Kultura je založena na tom, co se od lidí vyžaduje, ne na tom, co se jim poskytuje.

ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY

Není tady

 

#11 27. 2. 2012 17:28

JuliePraha
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 17. 8. 2011
Příspěvky: 530

Re: tréma při školení

majkafa napsal(a):

Jo, u školení účetních se hnedka pozná, která u školitele bije.
Jsem účetní :-)
Ale jsou i super ajáci, kteří fakt umí. Před těmi smekám, že nebyli líní a ponořili se do hloubky, když už mají programovat něco do účta.

Jo jo, byla jsem tak napul itak smile ale to proste nejde,
podstata ucta je jednoducha, ale pokud v tom clovek deno denne neplave tak hold se to samou toho skoleni pozna ....
hlavne danova problematika je silena, pokud se  k tomu prida i Slovensko, tak dumbom

Upravil(a) JuliePraha (27. 2. 2012 17:29)

Není tady

 

#12 27. 2. 2012 17:36

JuliePraha
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 17. 8. 2011
Příspěvky: 530

Re: tréma při školení

majkafa napsal(a):

Jo, u školení účetních se hnedka pozná, která u školitele bije.
Jsem účetní :-)

v cem uctujes? nebo uctujete??

Není tady

 

#13 27. 2. 2012 19:16

majkafa
Host

Re: tréma při školení

.

Upravil(a) majkafa (27. 2. 2012 19:18)

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů