6. prosince : Váení uivatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to poruení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení! 6. prosince : Objevte kouzlo brambor po římsku. Jednoduchý recept, kdy vás tlačí čas i finance! 6. prosince : Je vám čtyřicet a u řeíte menopauzu? Co je příčinou předčasného nástupu, vysvětluje gynekolog |
|
|
kdy dítě není schopno to vůbec posoudit s nadhledem a co je pro dospělé prkotina,z toho jsem měla kolikrát těkou hlavu - známky,nějaké ty nevinné lumpárny.A na tohle seteda taky tedy pamatuju a právě proto u bych nechtěla,a se moje dětství opakuje
Já bych taky nechtěla vrátit roky zpátky. Znovu chodit do koly, znovu se nervovat u maturity.
Pamatuju si, jak jsem ve třetí třídě dostala svou první trojku (z diktátu) a byla jsem z toho tak patná, e jsem notýsek schovala pod vanu.
Lupi - promin e ti to tu plevelím ze sedmdesátýho
Není tady
Jako dítě jsem se cítila jako mimoň, ale bylo to mnou.
Jako opravdu malou holku mě hrozně zajímaly (nevím, proč, fakt je, e v té době pravděpodobně byla kubánská krize) mezinárodní vztahy. O socialismu vs. kapitalismu jsem nic moc nevěděla, ačkoli jsem něco tuit musela, protoe jsem věděla/cítila tu bipolárnost. I kdy spí jsem věděla, e Sovětský svaz a Spojené státy jsou ti velcí. Pamatuju si, jak velmi jsem proívala smrt Kennedyho. Myslím, e o tom vem rodiče a jejich přátelé museli mluvit a nějak nám to nesmlčovali, zdá se. Protoe nás přes den hlídala "babička", která byla romantická due, celkem jsem proívala i sňatek kníete Rainiera a spol..
Teď si uvědomuji, jak to píu, e můj svět byl tehdy jakoby otevřenějí, mezinárodnějí, více můj, ne dnes, ačkoli máme internet, svobodu a rozum.
Ta zavřenost asi přila a se sedmdesátkami.
Do kolky jsem nechodila a do koly jsem začala chodit celkem lhostejně, nijak zvlá jsem se netěila, ale ani nechovala odpor. Číst jsem předem neuměla, psát taky ne (myslím, e mě rodiče spí schválně zabraňovali, pokud jsem v tomto smyslu vyvinula předkolní aktivitu), take jsem se ani nenudila.
Rok 1968 pro mě představoval zlom. Vpád vojsk mi přiel pozoruhodný, sprostý, ale zatím pro mě nic neměnil, ale přela jsem v tom roce na jinou - výběrovou kolu. To byla docela velká změna. Samozřejmě futrovaná okupací a následky, ale to nebylo dosud zjevné.
Jak jste vy, moje zhruba vrstevnice, vnímaly rok 1968? A teď, kdy si, díky Lupině, vybavuji, začínám si uvědomovat, e v tom roce se asi změnilo víc věcí, ne jsem tuila. Teď jen zjistit, byla-li to "pouhá" synchronicita, nebo příčinná souvislost ...
Není tady
Bramborko jestli můu mluvit za mamku, v 68 jí bylo 16náct. Od 15ti makala ve fabrice a vyprávěla, e kdy vrthli vojáci, mysleli si vichni, e je válka. Bráchu tenkrát měli na vojně a hodně se o něho báli. Pak vyprávěla, e nevím jestli v 68 nebo v 69 bylo mistrovství světa v hokeji a my byli porazili Rusáky a ona z odpolední kdy vyla z práce tak se připojila k průvodu, který slavil vítězství - a LM je rozehnala.
Ale jestli se jí změnil nějak ivot po události, myslím e ne. Dál pracovala ve fabrice, s tatkou se namluvili a byla svatba.
Není tady
Nojo, do smrti dobrý
Dui a hrozilo ti něco, nebo jsi byla takovej vzorňas ambiciózní? Moje starí toti byla a měly jsme na toto téma debatu zhruba ve stejným věku, jako ty - debata byla na téma "neer tu kolu tolik, dítě" "mami, ty jsi hrozná"
Jaku - o řece mi ani nehovoř! Pamatuju pionýrák v roce 65,nebo 66 - na Vltavě. Co za s.ačky tam vylili ví bůh - ale plavaly tam mrtvý ryby po stovkách a kdy jsme do toho vlezli, kadej krábanec pak pálil jako čert. Nejspí čistá kysleina
A Labe se (natěstí) nedá srovnat - kdy sem prvně přijela sestřenka (asi tak v 80 roce), ptala se mně, kde prej tu máme chemičku, e cejtí fenoly......no, nejblií chemka je v Nerátkách, asi 30 km daleko. Labe jí vonělo....
Není tady
Dui, tak to jsme s mamkou stejně starý.
Já proívala 68 hrozně...straně. Teda, jednak proto, e táta jezdíval docela pravidelně do kapitalistický ciziny a barvitě vyprávěl, konče kadý druhý vyprávění větou "komunisti zasraný"
Take my jsme ten rok proívali nějak dramatičtějc, pravděpodobně v naději, e bude větí sranda. Taky jsem ze čtvrtiny Ruska, take o to hůř.
Navíc jsem koncem srpna odjela na chmel (e mně nai pustili, se dodnes divím) a tam jsme s klukama ruskejma na tancích taky zaili věci.
Pro nai rodinu to byla straná frustrace - a pro generaci naich u druhá, od Mnichova. Zrada. Takhle to cítil tehdy kdekdo....a ta frustrace se pak změnila v naprostou malomyslnost.
K tomu uzavření v sedmdesátých, jak píe, Bramborko, dolo asi logicky - lidi u nevěřili ničemu "venku" a u to venku bylo cokoliv - a začli si budovat vlastní, vnitřní světy. Do těch u se tehdy tolik nezasahovalo, jako v letech padesátých - vlastně to nikoho "shora" moc nezajímalo. Jim u lo jen o teplý pelechy, ne o revoluční ideje a nadení.
Ono to bylo svým způsobem osvobozující - ale a tak od let osmdesátých, kdy jsme se v tom naučili chodit.
Není tady
Lupi - tak do pátý třídy jsem byla vzornas, snaivá, samý jedničky. KDy jsme to s mamkou probírali, proč jsem se bála, kdy jsem dostala z diktátu trojku - dodneska si pamatuju e jsem napsala hloupka. Tak já fakt nevím, nikdo mi za známky nikdy nenadával.
Není tady
Jo taky vyprávěla, e do toho sedmdesátýho to bylo takový ve volnějí, mohli si poutět v rádiu písničky z ciziny. Ale po sedmdesátým - konec. Buzerace, nic se nesmělo, atd.
Není tady
Bramborko přesně jak píe,v době kubánské krize si vzpomínám,e byl otec povolán na cvičení a vichni se báli co bude dál a vím,e kolem toho stále mluvili poznamenáni pořád druhou světovou válkou,moje máti říkávala,e měla-li by být znovu válka,tak nás otráví plynem,protoe u to nikdy nechce zaít.
Smrt Kennedyho byl ok,měl v sobě určité charisma,které nepřerazilo ani to,e vedl válku ve Vietnamu,byl synonymem něčeho "nového"jak jsem to tehdy jako malá vnímala.
v 1968 mi bylo 13 a "praské jaro" jsem také pod vlivem okolí vnímala jako pozitivum a ten ok z vpádu vojsk byl velký.
Docela zblízka,na vlastní oči jsem viděla,jak velitelé posádek v naem městě nepustili tanky do kasáren a na letitě a dohadování lidí se s těmi vojáky na tancích,divím se,e nás rodiče nechali jít přímo do centra dění, zamalované značky,popsané domy různými hesly,polepené plakáty na podporu vládních představitelů a také vylepené fotky tzv.zrádců, ve městě se i střílelo,pamatuju se,jak jsem leela pod peřinou vyděená z toho co bude dál.
A cítila jsem to semknutí lidí proti nespravedlnosti a chu bojovat a posléze jsem byla překvapení z toho,jak se pomalu začalo vechno to nadení opadávat a ne se rok s rokem seel,tak u bylo vechno jinak,o některých věcech se přestalo úplně mluvit,pak začaly nějaké,pro mě tehdy nepochopitelné prověrky a vyhazování lidí z práce za to,za co se jim předtím klepalo na rameno,viz velitelé posádek,co nepustili Rusy do kasáren.
A to byl začátek.V roce 1970 jsem nastoupila na gymnázium a učitele jsme jetě oslovovali paní profesorko a pane profesore.Následující rok u pouze soudruko....
Není tady
dusička napsal(a):
Lupi - tak do pátý třídy jsem byla vzornas, snaivá, samý jedničky. KDy jsme to s mamkou probírali, proč jsem se bála, kdy jsem dostala z diktátu trojku - dodneska si pamatuju e jsem napsala hloupka. Tak já fakt nevím, nikdo mi za známky nikdy nenadával.
Třeba jste taková generace.....narozená povadlejm, unavenejm rodičům, kteří neměli v co moc věřit. Třeba jste se to snaili kompenzovat.
To rádio a písničky - to byly a léta edesátý. Zhruba deset let relativně větí volnosti a srandy. Ale stejně byla větinou dechovka, nemysli si
Sedmdesátá stranejch lidí prosedělo u televize. Co taky v tom marastu. Ale komu se povedlo, ten si s tím docela poradil - my třeba jezdili s partou na vodu a hory, hodně lidí víceméně ilo na "osadách" těch chatovejch - a ili tam docela hezky, pokud mohli. Teda, co jim dovolovaly monosti. VYkalali jsme se zkrátka na svět v nějí a ili jsme si po svým.
Ale ten pocit, e na sobě máme tlustou deku, ten holt byl pořád
Není tady
ajka50 napsal(a):
A to byl začátek.V roce 1970 jsem nastoupila na gymnázium a učitele jsme jetě oslovovali paní profesorko a pane profesore.Následující rok u pouze soudruko....
Já la na gympl v 68 direktně - jetě pomalu nezačal kolní rok a u jsme měli stávkovej výbor
My jsme si soudruhy u vnutit nenechali, jene jsme měli do 70 takovýho nekodnýho opilce za říďu. Pak přiel novej kotě - jejda A hodně jsme na sebe narazili, my u jsme stihli bejt vzpurný. Dodnes si pamatuju rozhovor mezi ním a mou drzou spoluačkou (děsně jsem jí tu drzost záviděla). Teda rozhovor....no
"Blablabla, bla, blabla!!"
"Ano prosím, pane řediteli!" (pukrle)
"Já pro vás nejsem ádný PAN ředitel!"
"No, to je pravda, to nejste, pane řediteli..."
"Nebuďte drzá! A vyplivněte okamitě tu vejkačku"
"Jéi, vodpuste, pane řediteli,mám si ji nechat v ruce?"
"Ne! Vyhoďte ji! Kam, jdete????"
"Ke koi, pane řediteli"
"Vy mi prostě nebudete říkat pane řediteli, ale soudruhu řediteli, slyíte??" (Hrozí infarkt)
"Ano prosímpěkně, pane řediteli, slyím dobře"
No....takhle nějak to probíhalo tak průběně, jen samozřejmě v daleko jemnějích formách
Není tady
Mně bylo v 68. na podzim devět. Byli jsme s rodiči o prázdninách u moře v Jugoslávii a měli odlétat 21. srpna. Vrátili jsme se a po 10 dnech. Nezaila jsem ty obavy přímo zúčastněných, ale pro změnu dezinformace, ádné informace, obavy ztráty domova a vlasti. Na druhou stranu, ili jsme si v hotelu jak pámbů ve Frankrajchu, vichni na nás byli nesmírně laskaví, litovali nás, utěovali nás, obdivovali nás a tak. Prostě my děti jsme brzo na ty obavy pozapomněly a stalo se z toho takové "dobrodruství ve vatě". Věřím, e dospělí na tom byli mnohem hůř, ale to nám (mně) tehdy bylo dost fuk, jen jsem si občas říkala, e jsou neuvěřitelně protivní.
A prověrky, to teda byl opravdový hnus. Mám pocit, e tehdy mnoho lidí definitivně zrosolovatělo a u se nikdy nedalo dohromady. Ty mi přily jako poslední hřebíček po vech těch tanečcích a kličkování desetiletí trvajících ........
Není tady
V divadle, kde pracoval táta, natěstí zřejmě pojali prověrky vyloeně formálně....neumím si toho naeho cholerika představit, jak by to dopadlo, kdyby se ho zeptali, jeslti souhlasí se vstupem
Navíc, táta byl 67-68 v Bejrútu, kde učil a vrátil se v červenci, take spad do ivýho a rovnou začal balit kufry, e sebere rodinu a jedem nazpátek. My se ale vzepřeli a nejelo se nikam.
No, tak do toho jetě prověrky.....natěstí, jak říkám, byly asi velmi formální. Aspoň doufám - nepamatuju si ádný stralivý nadávání a scény.
Máma toté - pracovala u tehdy na Památkový péči a to bylo potom léta odkladitě různých ivlů Ve straně tam bylo celkem asi est lidí, nebo tak nějak.
Není tady
Jaku napsal(a):
Vlaďka napsal(a):
No, to byla trochu nasázka, u nejsem, shodila jsem 10 kg, ale je fakt, e jako dospělý má člověk monost volby. Jako dítě prostě musí poslouchat. To byl asi smysl toho, co jsem napsala.
Ano, přesně tak,dítě je vlastně loutkou v rukách dospělých a proto vl.dětství u nikdy více.Jsem radi zodpovědná sama za sebe no a jetě furt za své děti.
Kdy jsem byla dítě i mlaďoch dlouho po 20tce,tak jsem si myslela,e ti starí dospělí jsou fakt chytří a tak,prostě jsem k nim měla jakýsi respekt (např.vůči tchánům a tak).Nyní v období stř.věku u jsem dávno zjistila,e jsem si tenkrát namlouvala pěknou blbost,no věk mi byl tenkrát omluvou.
Taky ta řeka vypadala jinak. I kdy je fakt, e dnes tam u syn zase chodí na ryby. - take to někteří dotáhly jetě dál,ne kdy tam tetky praly "jen" prádlo.Fuj,takový humáč jetě navíc jíst.Ale co,na něco se umřít musí a sardinky od Fukuimi či z oblasti havárií tankeru taky asi nebudou tím pravým ořechovým,ejo.
Jaku, zdá se, es měla dost smutný a drsný dětství.
Buď si zodpovědná sama za sebe a za svý děti, nic to nezmění na tom, e budu hezky vzpomínat na tety - ne tetky - a na řeku. Ćhodili jsme do ní i plavat, později, kdy jsem u uměli.
Dnes ta řeka je taky čistá - Orlice - neijeme ve velkoměstě, tam bych do vody teda opravdu nevlezla.
No a odkud si myslí, e jsou ryby které jí? Ze skleníku?
A končím, nebudu to tu ničit vzpomínkami na léta sedmdesátá.
Není tady
Vlaďko, je to jedno - mrzí mě, jestli jsem vás nějak zarazila v rozletu.
Nech to bejt - ono se to nějak vystříbří
Není tady
Mně byly v 68. 3 roky. Prověrky se nás netkly. Ty počáteční byly myslím pouze s přísluníky strany, a později s bezpartijními. Taka vystoupil ze strany v roce 67, odeel z okresu normálně dělat do továrny, ale nikdy jsem ho nezaila nějak zapklého či nespokojeného.On prostě udělal to, co cítil a nesl za to odpovědnost. Jsem naim vděčná, e mě do politiky jako dítě nezatahovali. My jsme se natěstí zabývali jinými věcmi. Myslím, e nás nai dobře vychovali a za to jim děkuji. Měla jsem pohodové dětství a to bych přála vem dětem ve vech dobách.
Není tady
Nechci vám tady moc zasahovat, vůbec sem nepatřímm, jsem ročník 87
Ale musím vám napsat, jak tu pročítám vae vzpomínky na ivot na vesnici,pan řídící, pavlačové domy....atd. To jsou věci, které znám jen z kníek a hodně věcí i závidím. Krásně se to čte.
A mimochodem, Pikao, Jesenka i Piknik se normálně prodává, znám to od dětství a často kupujeme. nedávno jsem viděla i Vitacit
A mejdlíčko jsem si letos na pouti koupila a je to pěkný hnus
Upravil(a) Abby21 (16. 11. 2011 0:13)
Není tady
Bramborka napsal(a):
ajka50 napsal(a):
Ti-ki se to jmenovalo,ty tvrdé kostičky,já si ale pamatuju dvpubarevná barevná kolečka,kostičky u byly jednobarevné,ovem stejně drsné,moná,e mi ty dvoubarevné kostičky vypadly z paměti....
Dík, dvě kostičky pamatuju, kolečka nepamatuju.
Sahleb, to nebyla mejdlíčka. Mejdlíčka byla lutá, růová a moná jetě jiná, nepěnila a měla opravdu mejdlový mak.
To Ti-ki bylo určeno k "tvorbě" limonád, čili pěnilo a rozpoutělo se ve vodě (jako umáky a vitacity).
Sahleb, není-li vztah k ivotnímu prostředí zároveň vztahem k dítěti, pak není.
Jezis diky za upresneni. Fakt si matne vzpominam, ze neco takoveho existovalo. Myslim ze jsme si to sumidlo rvali primo do huby!!!!
Ovsem ja jsem zboznovala: syrove oplatky v zelenem obalu nebo muj vecny sen : turecky med v cokolade. Ach jo. Ale misa je muj favorit. Je to trapny...kdyz prijedu do Cech jdu si hned koupit 4 kusy.
Není tady
Vlaďka napsal(a):
Jaku napsal(a):
Vlaďka napsal(a):
No, to byla trochu nasázka, u nejsem, shodila jsem 10 kg, ale je fakt, e jako dospělý má člověk monost volby. Jako dítě prostě musí poslouchat. To byl asi smysl toho, co jsem napsala.
Ano, přesně tak,dítě je vlastně loutkou v rukách dospělých a proto vl.dětství u nikdy více.Jsem radi zodpovědná sama za sebe no a jetě furt za své děti.
Kdy jsem byla dítě i mlaďoch dlouho po 20tce,tak jsem si myslela,e ti starí dospělí jsou fakt chytří a tak,prostě jsem k nim měla jakýsi respekt (např.vůči tchánům a tak).Nyní v období stř.věku u jsem dávno zjistila,e jsem si tenkrát namlouvala pěknou blbost,no věk mi byl tenkrát omluvou.
Taky ta řeka vypadala jinak. I kdy je fakt, e dnes tam u syn zase chodí na ryby. - take to někteří dotáhly jetě dál,ne kdy tam tetky praly "jen" prádlo.Fuj,takový humáč jetě navíc jíst.Ale co,na něco se umřít musí a sardinky od Fukuimi či z oblasti havárií tankeru taky asi nebudou tím pravým ořechovým,ejo.Jaku, zdá se, es měla dost smutný a drsný dětství.
Buď si zodpovědná sama za sebe a za svý děti, nic to nezmění na tom, e budu hezky vzpomínat na tety - ne tetky - a na řeku. Ćhodili jsme do ní i plavat, později, kdy jsem u uměli.
Dnes ta řeka je taky čistá - Orlice - neijeme ve velkoměstě, tam bych do vody teda opravdu nevlezla.
No a odkud si myslí, e jsou ryby které jí? Ze skleníku?
A končím, nebudu to tu ničit vzpomínkami na léta sedmdesátá.
Vlaďko, dětství jsem měla fajn,neříkám e úplně nejpohádkovějí,ale vo to tady nejde.A ničí vzpomínky ani ty tvoje ti samozřejmě brát nechci.A kdy píe o té Orlici - no tak to je jiná a konkrétně Kláterec nad Orlicí je vesničkou mých letních prázdnin,kam jsme jezdívaly s mamkou na dovču,Orlice a ve kolem,táboráky s buřtama i násl.nevolnost z přejedení (sluně napsáno),to opravdu nemělo chybu.V Orlických horách to byl úplně jiný svět - jak se dnes říká: tam byl svět jetě v pořádku:D
A ohl.těch ryb - vak jsem to taky psala - e i dnes nevíme co jíme,je zamořeno u snad vechno,Fukuimou počínaje.
Lupino,je koda,e jen ta padesátá a edesátá léta - větina je nás tady těch,kteří byly v 68.kolkové děcka,a tak by se to mohlo vzít z jedné vody na čisto,ni? Protoe jinak je to pěkné a takové milé téma,které u to dlouho nebylo.
Upravil(a) Jaku (16. 11. 2011 10:51)
Není tady
Jj, Kláterec je fajn. Manel a kluci tam jezdí na soustředění do toho bývalého tábora.
Kdy tu byl jetě Ota, vzpomínali jsme na tábor a řeku u Brandýsa nad Orlicí
Na rok 68 jaksi nemám vzpomínky - jen moje mamka při příjezdu Ruských tanků potratila moji starí sestřičku v estém měsíci.
Upravil(a) Vlaďka (16. 11. 2011 11:26)
Není tady
Já vám do toho nechci zasahovat, pač jsem rozená a v letech 80tých.
Ale kdy jste u té Orlice a tábora u Brandýsa, Vlaďko Řadov jetě funguje (ten blí k UO) ale ten druhý je rozmlácený na cucky, jaká koda.
A Orlice, Tichá i Divoká...paráda. Od té Tiché jsem bydlela asi 300m, tam bylo lumpáren !
A moná proto e jsme bydleli u lesa, kde dávají liky dobrou noc, tak plno záitků mám totoných i se starími ročníky. To lítání po venku, lezení po stromech a třeních zvlá. I to klepadlo
Upravil(a) misha88 (16. 11. 2011 11:32)
Není tady
Krásný téma a jak si krásně ije svým krásným ivotem Straně ráda jsem si to pročítala, ty vae vzpomínky..
nejde se tomu vyhnout, nevzpomenout ty reálie, přestoe Lupina mířila asi spí na ty vztahy rodičů a dětí
a i kdy si je člověk vědom, e čas mění optiku
stejně se to moc hezky čte
Mně byly 4 roky v tom 68. Pamatuju z té doby jenom takové útrky. Jak k nám chodili tátovi kolegové. Dostala jsem bonbóny a mohla jsem být potichu zalezlá v peřiňáku a čumět dírkama. Měli saka a kravaty a kouřili a hovořili. Hovořit jsem říkala mluvení, kterému jsem nerozuměla. Oni hodně mluvili a táta hodně mlčel. Jen semtam něco řekl, nějakou stručnou větu. Po jejich odchodu zůstával velký popelník plný vajglů.
Pak si pamatuju dalí zimu, jak mě táta vodíval na dlouhé procházky lesem. Chodili jsme a mlčeli. Kdy kolem proběhla srnka, táta řekl srnka, já jsem řekla srnka a li jsme dál. Pak bylo a druhá, já řekla a druhá a zase jsme li dál a pak byl třeba zajíc nebo jabko, to kdy někde utrhl pár těch zimních kouchů - a jedno mi podal. Nevěděla jsem nic o tom, e ho vyhodili z práce
.bylo mu tehdy přes padesát, nevěděl, co s ním bude
na jeho místo odborníka přiel straník, ti kolegové u k nám pak nechodili kouřit a hovořit
.chodil po lese, někdy sám, někdy se mnou
.a po letech jsem se dozvěděla, jak to probíhalo a e tehdy měl velmi zlé mylenky. Kvůli ztracené práci, mnoha letům úsilí ne se dopracoval výsledků, po přestálých ivotních tragédiích, kdy u si myslel, e bude mít konečně hezký ivot
.. kvůli lidem, kterým do té doby věřil
.
Asi díky mamce a její vitalitě a jejímu mládí to nějak pomaloučku vydýchával, ona mu tehdy byla oporou, i kdy samotné jí asi taky nebylo bůhvíjak. Já ji moc neuila, brzy ráno mě vodila k chůvě, později do kolky, vyzvedávala mě a mezi posledníma dětma, někdy starí sestra, ne se dolo domů, rychle kdesi cosi, pak večeře a po večerníčku spat. Nejdelí čas, co jsme spolu tehdy bývaly, byly vlastně ty cesty k chůvě a do kolky. Hodně mi povídala. Znala jsem vechny stromy při cestě, ptáky, co bydleli v korunách, věděla, kdo sedí za kadým oknem kancelářské budovy a kde je jaká dílna,kdy jsme ly kolem fabriky, kterou paní jsme zrovna potkaly, kam se vozí starý papír, kde mají asi 12 koček..
a tak.
Kdy jsem pak začala chodit do koly, vídala jsem rodiče a po večerech, teda s vyjímkou svátků. Sestra se vdala a odstěhovala, a co bych sama doma, tak jsem trajdala, kde mě napadlo. Večer jsem byla bita, e není uklizeno a nedělám úkoly. Den za dnem. U jsem měla reflex, máma vela do dveří a já u jsem si kryla hlavu. Stejně mě to nepřinutilo se líp učit nebo víc pomáhat. Kromě dnů, kdy bývala u nás babička, to si nai před ní nedovolili na mě ani zle pohledět, nato mě uhodit. Táta s odstupem času vyhodnotil svoji výchovu jako zbytečně tvrdou, já jsem vůči němu ale hořkost nechovala, znala jsem jeho minulost a věděla, e má nárok mít nervy v hajzlu, on byl jako ten Kodet v Pelíkách
.. Mamce jsem to měla víc za zlý, ona to bití ospravedlňovala tím, e vak oni doma jako děcka taky byli bitý.
Moji kamarádi a spoluáci to měli doma podobný a někteří jetě horí. Z naeho baráku jsme byli doma bitý vichni, kdo byl na dvoře, tak slyel řev z oken bytů, protoe jsme měli společný dvůr. A tak se vědělo, kdo zas co vymastil, přinesl poznámku nebo přiel pozdě dom. Dospěláky jsme museli zdravit a poslouchat a neodmlouvat, take jsme vecko odkejvali a pak si tajně ili po svým.
Upravil(a) haiel (16. 11. 2011 13:02)
Není tady
Hezky se to čte, tak děvčata pite. Odjídím na dloooouhý víkend bez TV a netu do hvozdů svého dětství, budu dočítat v ponědlí. Ahojte.
Není tady
haiel napsal(a):
Moji kamarádi a spoluáci to měli doma podobný a někteří jetě horí. Z naeho baráku jsme byli doma bitý vichni, kdo byl na dvoře, tak slyel řev z oken bytů, protoe jsme měli společný dvůr. A tak se vědělo, kdo zas co vymastil, přinesl poznámku nebo přiel pozdě dom. Dospěláky jsme museli zdravit a poslouchat a neodmlouvat, take jsme vecko odkejvali a pak si tajně ili po svým.
Jj, haiel Jsme stejný ročník a co se týče fyzických trestů, tak si pamatuju, e to bylo bohuel v té době úplně normální. Moje kamarádky bývaly bity, já jsem doma také bývala bita (vařečkou, hadičkou na stáčení vína, matka o mě jednou přerazila tu velkou prádelní vařečku na vytahování prádla atd. atd.). V dnení době by taková matka měla problémy se sociálkou, tenkrát kdy dítě dostalo vejřez, tak se to bralo jako "výchova" a pokud dítěti nebylo nijak váně ublíeno, nikdo to moc neřeil
I kdy se bavím se svými vrstevníky nebo s lidmi o něco málo starími, výchovu s pravidelným pouíváním tělesných trestů měli doma vichni
Není tady
Holky, u toho nechte - jo, měla jsem jakési oumysle, ale je to fuk.
ije si to svým vlastním ivotem a to je dobře - na oumysle se vykalem, vzpomínejte si, jak chcete
jj, nás taky řezali. Tedy, táta hlava-nehlava, kdy si vzpomněl, sebral řemen - ale jednou se mu to nevyplatilo, brácha uhnul a táta si udělal výron ve vech prstech na ruce - natěstí pravý, ta drela smyčec - ale stejnak
Máma bráchu řezala, jen kdy byl malej, pak ne - ale on byl vztekloun. To nelo - necha vztekat se dítě na ulici, nebo nedejbóe v krámě, nebo tramvaji! Hnedle byl člověk za vyvrhele, a asociála.
Mně máma fackovala, co bylo horí. A měli dlooooouhý přednáky typu "co si vůbec (o sobě) myslí"?
Zkusila jsem na tu otázku odpovědět jen jednou To jsem vdycky seděla, bulela dovnitř a modlila se, a mi radi nařeou.
A vzpomněla jsem si, jak se bavívávali dlouze se jedním metařem, co chodil s kotětem od tramvaje k nám dolů. Bylo mně to divný, protoe máma byla dost snob a bavit se s metařem rozhodně nebyla její parketa - a jsem někde zaslechla, e je doktor filosofie. Páč jsem nevěděla, co je filosofie, tak mi utkvěl jen ten doktor a bylo mi divný, proč zametá - ale neptala jsem se, my jsme si zvykli se dost brzo neptat. I kdy se mnou měli při mý zvědavosti co dělat
Není tady
Napadlo mě, e naopak bude dost zajímavý to srovnávat, jak se věci změnily a chtěla jsem opravit nadpis, ale u se mi to nepovedlo
Není tady