Oznámení

9.srpna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

9.srpna : Bleskový koláč jako od babičky. Jednoduchý recept, který se nedá pokazit!

10.července : Potřebujete pomoc, nebo pomoci někomu v nouzi chcete? Dejte o sobě vědět na Pomahejtesi.cz!

#151 23. 6. 2011 13:35

Ametyst
♥♥♥♥♥--

Re: Deprese a její zvládání

Makafo,
a Ty jsi nakonec našla ten důvod, proč tady zůstat a žít?
Opravdu jsi ten důvod našla mimo sebe?
Já myslím, že ten jediný a hlavní důvod, proč tu chcem zůstat, jsme my sami.
Když něco budu dělat "kvůli někomu" nebo "kvůli něčemu", tak to nemůže dlouho fungovat.

Já jsem si tady na světě udělala hodně záchytných bodů, které mají za úkol mě držet.
Jenže i když je to výborná motivace, nemají tu moc mě tu udržet.
Poslouží mi dobře teprve až budu chtít tu být kvůli sobě.

Já tedy asi chci, jinak bych to vůbec neřešila, a šla se podříznout rovnou.

Celé tohle povídání je pro mě vlastně jen utvrzování v tom, že tu chci být.
Kvůli sobě.

I hide my feeling behind a smile.

Není tady

#152 23. 6. 2011 13:35

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Web

Blossom napsal(a):

I tak mi to nesedí, já to vnímám jinak.
Například tady na Babinetu se velmi často najdou příkladné ukázky přebujelého ega, když někteří prostě nesnesou přítomnost odlišného názoru od názoru jejich a bezhlavě píšou útočné až nenávistné příspěvky.

Tam je nejlíp vidět, že jejich egoušek to nevydržel a píše rychleji, než myslí.
To rozvášněné ego pak používá pouze emoce, rozum (a logika) tam často zcela chybí. smile

Bloos,
jak to vnímáš, tak to máš právě TY SAMA.

Já to zase vnímám tak, že Egoušek ani nemyslí, ani necítí.
Skrývá se za rádobyrozumem, ale emoce ho vždy prozradí. Zápo*né emoce.
Nu a je tu hodně málo těch, kteří je u druhých umějí přes sklo skutečně rozeznat. Ti o tom většinou nepíší, nesoudí a neposuzují.
Většina rozeznává jen ty svoje vlastní emoce. A pak o nich hodně píše, ale jako o emocích těch druhých... Ego má prostě navrch neutral

Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Pomluvy vymýšlejí závistivci, šíří je blbci a věří jim jen idioti.

Není tady

#153 23. 6. 2011 13:38

Blossom
Host

Bramborka napsal(a):

Blossom napsal(a):

Arcanum napsal(a):

Ty si teda Blossom dokazes rozumem-rozumove-logicky oduvodnit proc se Ti to deje?
A neboli jinak: oduvodnit rozumem proc tedy nemas k temhle strasnym pocitum (emoce) duvod i kdyz tu jsou?

Ano, dovedu si rozumově a logicky zdůvodnit, proč jsem se propadla do deprese. Ve velké zkratce - hodně stresů v podnikání, nedostatek pasivního odpočinku, a do té oslabené psychiky přišla těžká (mnou nezaviněná) autohavárie, která to u mě vše spustila.

A zrovna tak si dovedu rozumověa logicky zcela jasně zdůvodnit, že k pocitům beznaděje, touhy nežít apod. zrovna u mě skutečně nebyla příčina - mám zdravé a šikovné děti, já jsem (mimo té deprese) taky naprosto zdravá a relativně spokojená. V práci sice přes zimu byly větší problémy a nedostatek zakázek, a měla jsem běhání po pojišťovnách kolem rozbitého auta,  ale to není nic, proč by se měl člověk cítit tak hrozně, jak jsem se cítila, a už vůbec ne že by měl důvod raděj se vším skončit.
Toto vše jsem si racionálně i v nejtěžších chvílích uvědomovala. A přesto mi bylo pocitově tak nesnesitelně zle, že se mi až chtělo nebýt. sad

Někde na duchovním fóru je o příčinách nemocí a úrazů. Nemáš pocit, Blos, že ta autohavárie byla součástí té tvé krize  a následné katarze?

Vnímám to tak, že ta autohavárie byla náhodnou událostí a hlavně obrovským psychickým šokem (kdo něco podobného zažil, ví) , který to vše spustil. Takovou poslední kapkou.
Sice o mnoha věcech, i svém životě, přemýšlím i z duchovních hledisek, ale tak jak Ty to píšeš, to necítím.

Ale to bychom se do toho zamotali a za chvilku byli offtopic, tady jsme na psychologické, ne na duchovní...

#154 23. 6. 2011 13:42

Revliba
♥♥♥♥♥♥-

O mně se deprese pokouší už asi 8 let,a to od rozvodu a následných událostí..Mám pocit jakoby neukotvenosti,nejistoty,obrovské zodpovědnosti za nás tři.Vždycky mě ta mrcha dohání ve chvílích,kdy mám pocit,že jsem na všechno sama....když přemýšlím,kde budeme bydlet,jestli dceru a následně syna udržím na škole,jestli dostaneme někdy alimenty,ty by nám bodly...
a taky a asi to hlavně, z křivdy a z toho,co se mi v životě stalo a proč a proč toho na jednoho člověka ten Lojza zeshora naložil tolik....pak mám pocit beznaděje a zbytečnosti toho pinožení..

Mch.velice se obávám toho,co se stalo Bloss...že mě nějaká "banální" nehoda položí,čili se modlím,aby bylo vše jak má být..

Upravil(a) Revliba (23. 6. 2011 13:44)

Není tady

#155 23. 6. 2011 13:43

Blossom
Host

Pandorraa napsal(a):

Blossom napsal(a):

I tak mi to nesedí, já to vnímám jinak.
Například tady na Babinetu se velmi často najdou příkladné ukázky přebujelého ega, když někteří prostě nesnesou přítomnost odlišného názoru od názoru jejich a bezhlavě píšou útočné až nenávistné příspěvky.

Tam je nejlíp vidět, že jejich egoušek to nevydržel a píše rychleji, než myslí.
To rozvášněné ego pak používá pouze emoce, rozum (a logika) tam často zcela chybí. smile

Bloos,
jak to vnímáš, tak to máš právě TY SAMA.

Já to zase vnímám tak, že Egoušek ani nemyslí, ani necítí.
Skrývá se za rádobyrozumem, ale emoce ho vždy prozradí. Zápo*né emoce.
Nu a je tu hodně málo těch, kteří je u druhých umějí přes sklo skutečně rozeznat. Ti o tom většinou nepíší, nesoudí a neposuzují.
Většina rozeznává jen ty svoje vlastní emoce. A pak o nich hodně píše, ale jako o emocích těch druhých... Ego má prostě navrch neutral

To je věc názoru, kdo to takhle má. smile A co člověk, to názor, že...

Ale v jednom máš pravdu: Emoce takové lidi (egoušky) vždycky prozradí. Zápo*né emoce. stolt

#156 23. 6. 2011 13:44

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Web

Ametyst napsal(a):

má to v sobě, ale stát se tím nemusí a pokud se tím už i stane, může se zase "odestát", protože svobodnou volbu, jak naložit se svým životem, má každá bytost nepřetržitě, den co den.... dokud nezemře.

Jo, to je pravda.
Jen ti, kdy byli formováni negativně mají tu volbu směrem k dobru trochu těžší. Ne?

Před časem bych ti odpověděla, že ano.
Dnes popravdě nevím.... Moje zkušenost mi říká, že těžké je jen odhalit a rozpoznat hry Ega. Pochopit, že věci nejsou tak, jak se doposud jevily a že to, co se tvářilo jako největší ochránce, je vlastně největší škůdce. Pak už to jde samo.

Nejsem si jistá, že lze poměřovat, kdo to má jednodušší a kdo těžší.
Každý to má prostě jen jinak a myslím, že platí, že koho "pánbůh miluje, toho křížkem podaruje".
Takže každý dostane naloženo přesně tolik, kolik zvládne.

Kdo dostane hodně, není už nejspíš žádné ořezávátko a má na to, aby zvládl to, pod čím by jiný padl.
A taky asi platí, že existuje něco, jako život za odměnu - ti šťastlivci, kterým od počátku vše vychází a pokud se něco zvrhne, přivede jim Život do cesty někoho, kdo jim s tím pomůže stolt

Není tady

#157 23. 6. 2011 13:47

Wiki
♥♥♥♥♥♥-

Bramborka napsal(a):

Ametyst napsal(a):

Terapeut mi na tohle vždycky řekne:
"A kdybyste tu omáčku kolem toho vynechala, a řekla jen podstatu, tak byste řekla co?"

A já najednou zjistila, že bych řekla, že mě to bolí, navzdory tomu, co říká rozum, strašně to bolí a už nechci, fakt nechci, aby to pokračovalo...sad

Ametyst, ten tvůj teraput vypadá, že bude fakt dobrej tummenupp !
(Někde jsem četla, že dobrý psychoterapeut se pozná podle toho, že vás (relativně brzy) začne štvát smile ).

Mně se to taky líbí - to co ti řekl - asi už ví čím se klient zdržuje a snaží se ho posunout, zažil-li tuto situaci vícekrát. Prostě že ho člověk neoblafne. smile
A nekecá se naplano.

Není tady

#158 23. 6. 2011 13:49

Blossom
Host

Revliba napsal(a):

O mně se deprese pokouší už asi 8 let,a to od rozvodu a následných událostí..Mám pocit jakoby neukotvenosti,nejistoty,obrovské zodpovědnosti za nás tři.Vždycky mě ta mrcha dohání ve chvílích,kdy mám pocit,že jsem na všechno sama....když přemýšlím,kde budeme bydlet,jestli dceru a následně syna udržím na škole,jestli dostaneme někdy alimenty,ty by nám bodly...
a taky a asi to hlavně, z křivdy a z toho,co se mi v životě stalo a proč a proč toho na jednoho člověka ten Lojza zeshora naložil tolik....pak mám pocit beznaděje a zbytečnosti toho pinožení..

Mch.velice se obávám toho,co se stalo Bloss...že mě nějaká "banální" nehoda položí,čili se modlím,aby bylo vše jak má být..

Revlibo, úplně mě při čtení Tvého příspěvkubleskla  jedna myšlenka:
Někdy v zimě, když mi deprese začla plíživě nastupovat, a já tehdy ještě vůbec netušila, že to je nemoc deprese, jen jsem začla mít divné stísňující pocity, tak jsem tu založila vlákno Tíha zodpovědnosti.
A tam popisuju přesně ty pocity, co píšeš ve svém příspěvku teď Ty...

To je neuvěřitelné, jak ty pocity se u nás všech podobají....

#159 23. 6. 2011 13:50

Arcanum
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Na druhem brehu a tady

Blossom napsal(a):

Ale měla jsem pocity, že ztrácím schopnost obstát v tomto světě, že se stejně svět řítí do záhuby, cítila jsem strašný strach a úzkost - prostě ze všeho, z ničeho konkrétního.

Emoce vyvstavaji jako odezva na vnejsi a vnitrni podnety,nejsou tedy bezduvodne.
Pocit strachu,uzkosti ze ztraty schopnosti obstat v tomhle svete prichazi jako odezva na nejaky podnet. Tedy neco co vyvolalo tenhle pocit.

Kde sidli strach ,tam neni misto pro soucit,
protoze strach je postaveny na nelasce a odporu.
Nemame strach kdyz nekoho a neco milujeme,
mame strach pouze kdyz nemilujeme.   

Není tady

#160 23. 6. 2011 13:52

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Web

Blossom napsal(a):

Toto vše jsem si racionálně i v nejtěžších chvílích uvědomovala. A přesto mi bylo pocitově tak nesnesitelně zle, že se mi až chtělo nebýt. sad

Další "důkaz", že tvoje hlava nebyla propojena se srdcem stolt

Rozumově si zdůvodníme kde co, ale pokud to nepříjmeme i citem - srdcem, stačí další podobná stresová situace a všechno se zase vrátí.
A všechno se to odehrává na podvědomé úrovni, kam rozumem nedosáhneme, takže stále můžeme úspěšně tvrdit druhým i sami sobě, že to neexistuje.

Například KBT s tím umí celkem úspěšně pracovat, takže se tyhle ataky dají zvládnout, to ale neznamená, že blok, který propojení mezi hlavou(egem) a srdcem(duší) brání, je odstraněný. Je to pak nekončící "boj" o zdravou mysl.

Není tady

#161 23. 6. 2011 13:54

Wiki
♥♥♥♥♥♥-

Ametyst napsal(a):

Blossom napsal(a):

Vytučnila jsem to, tak to (aspoň u mě) rozhodně nebylo. Já pořád byla schopná racionální úvahy, ve smyslu -: Nic tak děsného se ti neděje, nic tak strašného ti nehrozí. Tak sakra proč ale se cítím tak mizerně?

Racionální složka mé osoby fungovala normálně.
Ale emoce a pocity byly navzdory veškeré racionalitě prostě hrozné, nesnesitelné, k nevydržení. Až tak, že by člověk raděj nebyl.

Řekla bych, že racinální složka právě u Tebe nefungovala normálně, ale přehnaně.
Ty sis z racionalizace udělala obranný mechanizmus.
Začala sis to rac. zdůvodňovat, že nemáš proč být smutná.
Ale ono to nefunguje, co?
Taky si to často říkám, že se mi zas tak moc neděje, že nemám právo se cítit jak se cítím.
Jenže to vůbec nepomáhá. Naopak. Cítím se po tom ještě hůře.

"A kdybyste tu omáčku kolem toho vynechala, a řekla jen podstatu, tak byste řekla co?"

A já najednou zjistila, že bych řekla, že mě to bolí, navzdory tomu, co říká rozum, strašně to bolí a už nechci, fakt nechci, aby to pokračovalo...sad

Bloss píše - že rac složka fungovala normálně. Já v podstatě myslela to samé, ale asi jsem to blbě napsala.
Já teda - dovysvětlím -nemyslela jsem, že by byl člověk mimo reál úplně, že by byl jako nenormální - nevím jak to přesně nazvat -že by byl cvok. To probůh vůbec!
Já myslela, že rac složka nepřeváží dejme tomu tu  samotnou emoci smutku, nedokáže převáhnout emoce, ačkoliv si uvědomuje iracionalitu. Nedokáže, tak jako za třeba mého nynějšího stavu (nedepresivního) se rozhodnout a vykonat. To je to, co jsem měla pocit že oraganismus "vede".

Není tady

#162 23. 6. 2011 13:55

Blossom
Host

Arcanum napsal(a):

Blossom napsal(a):

Ale měla jsem pocity, že ztrácím schopnost obstát v tomto světě, že se stejně svět řítí do záhuby, cítila jsem strašný strach a úzkost - prostě ze všeho, z ničeho konkrétního.

Emoce vyvstavaji jako odezva na vnejsi a vnitrni podnety,nejsou tedy bezduvodne.
Pocit strachu,uzkosti ze ztraty schopnosti obstat v tomhle svete prichazi jako odezva na nejaky podnet. Tedy neco co vyvolalo tenhle pocit.

Ano, a tento pocit beznaděje a úzkosti vyvolává právě ta sama nemoc - deprese.
Přesto, že žádné jiné, logické,  vnější podmínky pro beznaděj ten člověk zrovna nemá.

Upravil(a) Blossom (23. 6. 2011 13:55)

#163 23. 6. 2011 13:57

Blossom
Host

Wiki napsal(a):

Ametyst napsal(a):

Blossom napsal(a):

Vytučnila jsem to, tak to (aspoň u mě) rozhodně nebylo. Já pořád byla schopná racionální úvahy, ve smyslu -: Nic tak děsného se ti neděje, nic tak strašného ti nehrozí. Tak sakra proč ale se cítím tak mizerně?

Racionální složka mé osoby fungovala normálně.
Ale emoce a pocity byly navzdory veškeré racionalitě prostě hrozné, nesnesitelné, k nevydržení. Až tak, že by člověk raděj nebyl.

Řekla bych, že racinální složka právě u Tebe nefungovala normálně, ale přehnaně.
Ty sis z racionalizace udělala obranný mechanizmus.
Začala sis to rac. zdůvodňovat, že nemáš proč být smutná.
Ale ono to nefunguje, co?
Taky si to často říkám, že se mi zas tak moc neděje, že nemám právo se cítit jak se cítím.
Jenže to vůbec nepomáhá. Naopak. Cítím se po tom ještě hůře.

Bloss píše - že rac složka fungovala normálně. Já v podstatě myslela to samé, ale asi jsem to blbě napsala.
Já teda - dovysvětlím -nemyslela jsem, že by byl člověk mimo reál úplně, že by byl jako nenormální - nevím jak to přesně nazvat -že by byl cvok. To probůh vůbec!
Já myslela, že rac složka nepřeváží dejme tomu tu  samotnou emoci smutku, nedokáže převáhnout emoce, ačkoliv si uvědomuje iracionalitu. Nedokáže, tak jako za třeba mého nynějšího stavu (nedepresivního) se rozhodnout a vykonat. To je to, co jsem měla pocit že oraganismus "vede".

Ano, takto to taky vnímám. stolt

#164 23. 6. 2011 14:00

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Web

Revliba napsal(a):

Myslím, že se bojíš zbytečně. Ty ses nezabarikádovala v racionalitě a právě naopak hledáš odpovědi na své otázky i jinde než právě tam.
Jak tě znám, vím, že ty přijmeš i nepříjemné pravdy o svém Egu a tak změníš svoje nastavení.
Neboj se pussastolt

Není tady

#165 23. 6. 2011 14:02

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Web

Blossom napsal(a):

To není věc názoru, to je fakt.
Jak uvnitř, tak i navenek - to je zákon, který nikdo z nás neokecá.

Není tady

#166 23. 6. 2011 14:07

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Web

Arcanum napsal(a):

Blossom napsal(a):

A ten pocit mohl vzniknout tak dávno, že si to už nepamatuješ....
Nebo jsi ho vědomě vytěsnila, protože je to "blbej" pocit a za ním jsou "blbý" myšlenky, které způsobila nějaká "blbá" událost...to, co to bylo už třeba nevíš. Pořád to tam sedí a aktivuje se v identických situacích.
Je to jako vir v počítači, který číhá na to "správné" zmáčknutí klávesnice...

To, co se stalo, to se už neodestane, nezmění....ale ty "blbý" myšlenky, které způsobují ty "blbý" pocity, se dají změnit vždy.

Chce to ovšem odvahu zatočit s Egouškem stolt

Není tady

#167 23. 6. 2011 14:13

Blossom
Host

Pandorraa napsal(a):

Blossom napsal(a):

Pandorroo, pro mě za mě, mysli si o příčinách a následcích mé deprese co sama chceš.
Ale neprohlašuj to za jedinou a  univerzální pravdu. Je to vždy jen tvůj osobní názor. stolt Ovlivněný tvojí osobností a často hlavně případnými sympatiemi a nebo nesympatiemi k jednotlivým účastníkům diskuse. Tak jako u každého z nás.

#168 23. 6. 2011 14:14

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Web

Blossom napsal(a):

Není ono to právě naopak?
Nebo spíš: nefunguje ono to jako začarovaný kruh?

"Blbá událost" -> "blbá" myšlenka -> blbý pocit -> deprese a úzkost -> "blbá myšlenka -> :blbý" pocit -> deprese a úzkost -> ......................................

Není tady

#169 23. 6. 2011 14:15

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Web

Blossom napsal(a):

Přesto, že žádné jiné, logické,  vnější podmínky pro beznaděj ten člověk zrovnanemá.

Ano, ZROVNA.
To slovo je velmi důležité a právě o tom mluvím stolt

Není tady

#170 23. 6. 2011 14:18

Wiki
♥♥♥♥♥♥-

A co kdyby se oslovilo podvědomí, které by mohlo emoci a racionalitu dostat do souladu. Psychowolkmen apod.

Já osobně jsem měla "nějaký problém" potřebu, a tak jsem si opatřila něco na způsob diktafonu s mp3 , ne samotný psychowolkmen, toho jsem se trochu bála, ten pracuje na bázi až oslovování hemisfér atd, včetně nějakých vnímáníé barev (jsou u toho i brýle). I když možná, že zrovna TO - je ono...ale o tom nechci psát -to neznám.

A já jsem každou noc usínala s tím svým "výrobkem", kde jsem do sebe hučela (nahrála co potřebovala, ale dobře nahrála ), v kombinaci s hudbou, adfirmace apod. Prostě TO , co mě v tu chvíli oslovovalo a co jsem chtěla do sebe dostat.
A mám to tam. smile Jsem si TOHO vědoma stále.

U D. samozřejmě netuším jak by to u  vypadalo. Ale je co ztratit?

Není tady

#171 23. 6. 2011 14:18

Blossom
Host

Pandorraa napsal(a):

Arcanum napsal(a):

Blossom napsal(a):

Nebo jsi ho vědomě vytěsnila, protože je to "blbej" pocit a za ním jsou "blbý" myšlenky, které způsobila nějaká "blbá" událost...to, co to bylo už třeba nevíš. Pořád to tam sedí a aktivuje se v identických situacích.

To, co se stalo, to se už neodestane, nezmění....ale ty "blbý" myšlenky, které způsobují ty "blbý" pocity, se dají změnit vždy.

Tak k tomu lze snad říct jediné: Kdo umí, umí. Kdo neumí-učí. big_smile

Ale doporučuju vrátit se blíže k jádru tématu. Kdo si chce tento problém rozebrat z duchovního pohledu, nechť si založí vlákno na duchovním. Tady jsme na fóru psychologickém... stolt

#172 23. 6. 2011 14:22

Arcanum
♥♥♥♥♥♥-

Blossom napsal(a):

Arcanum napsal(a):

Blossom napsal(a):

Přesto, že žádné jiné, logické,  vnější podmínky pro beznaděj ten člověk zrovna nemá.

Zkusim to Bloss rict snad co nejjednoduseji dovedu.

Tomu uz prave nejake emoce vyvolane podnety predchazely.  Naakumulovaly se a pak uz vsechno vypada jako jedna velka boles,ktera probukla v neco co se uz neda skryvat.

Není tady

#173 23. 6. 2011 14:24

Arcanum
♥♥♥♥♥♥-

Blossom napsal(a):

Pandorraa napsal(a):

Blossom napsal(a):

Pandorroo, pro mě za mě, mysli si o příčinách a následcích mé deprese co sama chceš.
Ale neprohlašuj to za jedinou a  univerzální pravdu. Je to vždy jen tvůj osobní názor. stolt Ovlivněný tvojí osobností a často hlavně případnými sympatiemi a nebo nesympatiemi k jednotlivým účastníkům diskuse. Tak jako u každého z nás.

Blossom co kdyby jsi s timhle uz prestala,hm ? smile

Není tady

#174 23. 6. 2011 14:26

Arcanum
♥♥♥♥♥♥-

Blossom napsal(a):

Pandorraa napsal(a):

Arcanum napsal(a):

Tak k tomu lze snad říct jediné: Kdo umí, umí. Kdo neumí-učí. big_smile

Ale doporučuju vrátit se blíže k jádru tématu. Kdo si chce tento problém rozebrat z duchovního pohledu, nechť si založí vlákno na duchovním. Tady jsme na fóru psychologickém... stolt

Blossom ,mam to chapat tak ze nerespektujes nase vstupy?

Není tady

#175 23. 6. 2011 14:40

Bramborka
♥♥♥♥♥♥-

Blossom napsal(a):

Blossom, duchovní jako duševní ...............hodinky jako holinky .............. oboje se natahují big_smile
Proč tady tu debatu nevést?

Upravil(a) Bramborka (23. 6. 2011 14:43)

Lež se nastoluje jako světový řád.
Franz Kafka

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí