Oznámení

19. dubna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

19. dubna : Obyčejný citrón a jeho netradiční využití beze zbytku. V kuchyni i v domácnosti je skvělý pomocník!

19. dubna : Rodičovství podle zvěrokruhu: Štíři jsou přísní, Panny umí ustoupit.

#26 26. 6. 2011 9:11

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Re: Státní maturity

Jaký výsledek bereš jako průměrný?

Jinak ano - ty maturity jsou neskutečně předražené. To se na nich zase napakovalo lidí a vytvořilo nových pracovních míst. Ale když už jsou, a se proboha zveřejní výsledky. A nejen u státních škol, ale hlavně u těch soukromých. Vždy´t i tam stát hodně sype.

Jakmile si uvědomíš svoji pravou hodnotu, bude se okolo tebe točit celý svět.
Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#27 26. 6. 2011 9:44

Frigo
♥♥♥♥♥♥♥

Judyno, nepamatuji si body a percentily a já nevím co všechno to tam bylo..  ale byly tam pod tabulkou i slovní komentáře.. nadprůměrné.. průměrné... a tak..
V tabulce byla procenta se srovnáním ve třídě, v gymplech, ve všech školách a vše bylo v procentech..  Ale musela bych na to kouknout znovu.. 

Taky nechápu, proč nezveřejní výsledky všech škol, spousta rodičů by se podle toho mohla orientovat, kam své dítě dát nebo nedat.  A co se týká financí, které stát do škol cpe, tak si myslím, že dává stejně na žáka, a je to státní nebo soukromá škola. U státní však platí asi ještě
i provoz. Na soukromé nesou větší část asi rodiče a není to málo... my jsme začínali na 27 tis. a končili po 8mi letech na 40ti.  Ale nelituji toho, do vzdělání mých dětí jsem ochotna to dát.
Dcera šla loni na státní střední a byla jsem docela v šoku, že jsme museli koupit i všechny učebnice, nejen učebnice a pracovní sešity  na jazyky.. A dcera říkala, že spousta spolužáků ty doporučené knihy vůbec neměla, což nějak nechápu.  (ale teď se asi dám na modlení, aby tu matiku povinně neodsouhlasili, protože by to byly zbytečné 4 roky.. šanci by nejspíš neměla).

Motto ženy :  :-)  :-)
Všichni si myslí, že největším snem každé ženy je mít dokonalého muže...
Zbláznili jste se..?!     Největším snem ženy je žrát a nepřibrat!  :-)

Není tady

#28 26. 6. 2011 10:27

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Ano, na všech středních školách si žáci učebnice kupují, stát je neposkytuje. Určitě existují dobré soukromé školy. ale na předních žebříčcích podle výsledků státních maturit jich je velice málo. Podle tohoto žebříčku daleko lépe dopadly školy veřejné. A také vím, že do této doby děti, které měly na střední škole problémy a pak přešly na soukromou, tak ji v pohodě udělaly. Což o něčem svědčí. Mluví o svém okolí. Ale znovu opakuji, určitě existují i kvalitní soukromé školy.

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#29 26. 6. 2011 17:28

Frigo
♥♥♥♥♥♥♥

A teď je otázka, jestli to těm dětem jde na soukromých lépe proto, že jsou tam lepší profesoři, nebo proto, že je rodiče chytli pod krkem.vissla O tom by se mohlo docela polemizovat a to nechci. Nebo spíš nemůžu. Syn se tenkrát na státní nedostal a po debatě a doporučení  jeho první učitelky a tenkrát i třídní na soukromý gympl šel.  Ony dvě paní učitelky mi přemlouvali, abych ho na základce nenechávala a pokud je to jen trochu v mých silách, soukromou platila.A on tam chtěl. Byla to dobrá škola, reference super..  Naučil se hodně, ale poslední dva roky už ta kvalita z mého pohledu klesla.. Ale nechodila jsem tam s ním, takže to může být i tím, že "nevěděl, co se s ním děje" vissla Že přestal být šprt, i když nevím, jak k tomu přišel, protože fakt nešprtal, jen dával asi ve škole pozor a neotravoval profesory.

Není tady

#30 26. 6. 2011 20:06

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Frigo napsal(a):

A teď je otázka, jestli to těm dětem jde na soukromých lépe proto, že jsou tam lepší profesoři, nebo proto, že je rodiče chytli pod krkem.vissla O tom by se mohlo docela polemizovat a to nechci. Nebo spíš nemůžu. Syn se tenkrát na státní nedostal a po debatě a doporučení  jeho první učitelky a tenkrát i třídní na soukromý gympl šel.  Ony dvě paní učitelky mi přemlouvali, abych ho na základce nenechávala a pokud je to jen trochu v mých silách, soukromou platila.A on tam chtěl. Byla to dobrá škola, reference super..  Naučil se hodně, ale poslední dva roky už ta kvalita z mého pohledu klesla.. Ale nechodila jsem tam s ním, takže to může být i tím, že "nevěděl, co se s ním děje" vissla Že přestal být šprt, i když nevím, jak k tomu přišel, protože fakt nešprtal, jen dával asi ve škole pozor a neotravoval profesory.

Ještě je tady jedna varianta. e rodiče chytnou pod krkem kantory... A to i na státních školách....

Tvůj syn je určitě šikovný, gympl rozhodně není lehká škola. Ten můj dělal taky osmiletý, i když já jsem chtěla, aby po čtyřech letech přešel na průmyslovku, aby měl nějakou kvalifikace. Sama totiž gympl mám taky, tak vím, že je to docela těžká škola, ze které nejsi vlastně nic. A když Ti pak nevyjde VŠ, tak je to blbé. No ale synáčkovi se tam taky moc líbilo, tak zůstal.

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#31 26. 6. 2011 21:23

Frigo
♥♥♥♥♥♥♥

Judy ano, někteří rodiče jsou zvláštní.. Přiznám se, že občas jsem měla taky takové záchvěvy, ale nic dobrého to většinou nepřineslo..  hlavně tedy s problémovou  holčičkou..(bože..po kom to dítě je..lol) ..  Vím, že gympl je na prd a teď si taky říkám, jestli neměl přejít na školu, která by mu snad lépe umožnila dělat to, co by chtěl dělat... vlastně už od malinka. No, blbé na té škole bylo, že spolužáci měli asi krapet jiný přístup k financím .. pár jich dostalo k 18ti nám mercedesy a podobná vozítka.... muselo to pro něj být asi docela náročné i v tomto směru....

Občas přemýšlím, jestli se nemají lépe ti s nějakým dobrým vyučením...

Není tady

#32 26. 6. 2011 22:04

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

A co chce synek dělat? Ten můj je teď na technice a gympl byla procházka růžovým sadem....

Jo a k těm maturitám - děcka u nás na gymplu zjistila, že státní maturita je pro ně tak lehká, že prý každodenní docházka do školy nebude nutná. No tak to taky není dobré. Měli to nechat, jak to bylo dřív. Maturity prakticky státní - určitý okruh měla gymnázia a ta měla pak srovnání mezi sebou, jiný obsah učiva zase měly ekonomky, průmyslovky...Jestliže tato státní maturita je pro gymnazisty příliš lehká, tak to nepovede k ničemu dobrému. Je pravda, že letos to bylo poprvé, takže příštím rokem si budou brát více tu t잚í formu a kdyby k tomu přihlédly i VŠ, tak by to svůj smysl mělo. Jinak ne. Zvl᚝, když - nevím proč - chce Dobeš poslat detailní informace na školy až v září. A nezveřejnění výsledků znemožní rodičům budoucích středoškoláků ještě na poslední chvíli dát děti na kvalitní školu.

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#33 26. 6. 2011 23:13

Frigo
♥♥♥♥♥♥♥

Jo a k těm maturitám - děcka u nás na gymplu zjistila, že státní maturita je pro ně tak lehká, že prý každodenní docházka do školy nebude nutná.
Jo, tak to mi něco připomíná...:lol Také si myslím, že to není dobré.. A myslím si, že dokud nebudou vš uznávat státní maturitu, tak vůbec není nutné, aby na gymplech dělali t잚í verzi.. Proč si komplikovat život..  Vždy my jsme také dělávali státní jednotné maturity, a to bylo na učňáku nebo na jakékoliv
střední..  Možná byl pak jen rozdíl v té školní části. Ale já si pamatuji, jak u nás měli profesoři možná větší strach než my. A vlastně totéž mi líčil i syn u všech předmětů.. a tak na poslední zkoušku už úplně vypustil.. i přípravu na potítku. Akorát už si nepamatuju, jak šly ty jednotlivé předměty za sebou,
ale kluk to měl šílené.. první češtinu v 8 ráno, druhou v 11, pak ve 3 biologii a na konec tu slávu..vissla

Technika musí být šílený záběr.. , ale ono je to asi všude.. Co pak může dělat ?
Kluk by chtěl být (zjednodušeně) policajt.. právo ale studovat nechce a myslí si, že jako civil by i na té jejich škole neměl šanci, že by to byla jen práva.  A teď nemá ani šanci nastoupit do práce a šlapat ulici..
takže vymyslel.. minulý týden, že půjde na ekonomku.  Tak uvidíme..  Každopádně to bude asi záhul pro nás oba..  (tatínek už se těšil, že bude konečně ve vatě, že mu odpadne jedno placení..vissla Trochu to nechápu, protože sám ma také jen gympl a ví, že vlastně nic neumí..)

Není tady

#34 26. 6. 2011 23:15

Frigo
♥♥♥♥♥♥♥

a Dobeš..asi má nějakého kámoše na škole, která neuspěla.--to můj názor. A co ten pán vypouští za perličky, to je na přes ústa..

Není tady

#35 3. 7. 2011 20:51

Káča
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Morava

Bláža.. napsal(a):

Káča napsal(a):

Bláža.. napsal(a):

Káčo, bude mi 60.
Vždy v okolí někdo maturuje. Ale co je letos, to nebylo nikdy. Líčily mi to letošní maturantky.

Souhlasím, že mají mít znalosti hodné maturity.
Ale nesouhlasím s touhle formou maturit. Připadá mi to, že je to zase nějaký tunel.

Aha, tak to jo, já myslela, že jsi nějaká hodně mladá kočena big_smile .
No nevím, ale nějak se mi zdá, že by měly být přísnější kritéria, vždy my jsme to taky přežily, no ne?
Úroveň škol jde opravdu rapidně dolů a o znalostech dnešních maturantů (nechci říkat všech) se nebudu raději ani vyjadřovat, je to hrůza a ostuda. Neví základní věci, je mi z toho smutno.

Káčo, mě se vůbec nezdá, že úroveň středních škol jde dolů. Mladí jsou šikovní, vzdělaní,
myslím si, že toho znají více než my před 40 lety jsme potřebovali znát. Vzdělanost je celkově
vyšší. Je toho k životu třeba čím dále více. Skoro každý má řidičák, umí na počítači, pořád se něco
vyplňuje a počítá, doba je celkově náročnější na duševní práci, spíše zvažuji, jestli to není ke škodě zdraví, mladí jsou více tlustí než jsme byli my, co jsme se jako děti vyběhali, máme lepší kostry.
Já bych tedy na oplátku nechala změřit IQ těch co o státní maturitě rozhodovali.
A kolik je Tobě let? Káčo?

Je mi 47let

Není tady

#36 4. 11. 2011 18:39

váhavá
♥♥♥----

Také jsem podepsala petici proti státním maturitám.Moje dcera sice úspěšně maturitu zvládla,ale stejně srovnání škol o ničem nevypovídá.Při didaktickém  testu ,(který byl součástí státní maturity) u dcery ve škole pečlivě hlídali,aby nikdo nemohl opisovat,ale ve škole kam chodila kamarádky dcera to byla kolektivní práce.Obě dívky chodily na SOŠ státní ve stejném městě,ale každá na jinou.

Není tady

#37 4. 11. 2011 18:49

holcina
♥♥♥♥♥♥-

státní maturita je nesmysl, hlavně pokud má něco srovnávat nebo by se dle ní přijímalo na VŠ. Nejde srovnávat gymnázia s odbornými školami. Už jen počet hodin matiky týdně se liší

Není tady

#38 3. 1. 2012 22:51

Georg
♥♥♥----

Státní maturity se v naší zvláštní zemi připravují mnoho let. Nevím přesně ale tuším deset let. Tento projekt stál daňové poplatníky miliony. I toto je důvod proč se tento projekt uskutečňuje přes odmítavé reakce veřejnosti i mnoha politiků.         mad

Není tady

#39 3. 5. 2012 18:25

REŇAS
Host

Nepodceňovala bych úroveň a znalosti dnešní mládeže. Jen se možná jeví,že nic neumí,jsou sebevědomí a zajímají je jen pařby. A ani si nemyslím,že to mají lehčí než kdysi. Mimochodem mě matura, ta státní na státní škole, čeká příští školní rok. Má chytrá kamarádka ji absolvovala,už před více léty na té samé škole a stejný obor a říká,že teď,už by to nezvládla  a že se to vůbec nedá srovnat s tím,co je tehdy učili a z čeho pak maturovala! To samé její sestra,která kdysi studovala a nyní maturuje i její dcera na gymnáziu a ta má výborné studijní výsledky.
A mám spoustu známých maturantů v mém věku nebo starších a říkají,že jsou rádi,že,už maturitu mají a nemusí ji absolvovat nyní.. A zase naopak kamarádky mám i ve věku 23-29,které studovaly SŠ a nyní VŠ a velmi dobře a řekla bych,že spíš náročnost je dnes větší. Kvanta učiva,které jsme se kdysi ani my nebo Vy neučili a možná některé věci jsou,až zbytečné,protože to v životě k ničemu nepoužijí a sotva vylezou ze školy,spoustu toho zapomenou,né proto,že by byli hloupí,ale protože to je více méně samá teorie plná odborných výrazů,pouček,především v některých odborných předmětech.
A odbornost škol si také nemyslím,že klesla,ba naopak.

#40 3. 5. 2012 19:23

Ivana
♥♥♥♥♥♥-

Moc tomu humbuku se státními maturitami nerozumím. Já jsem maturovala před 34 lety, naše maturita byla státní, pro všechny střední školy stejné otázky z matiky, češtiny a ruštiny, zbytek byly buď odborné předměty (průmyslovky) nebo volitelné předměty (gymply).
Myslím, že úroveň maturit šla dolů tím, jak každý učňák nabízí maturitu. Za chvíli bude i zedník s maturitou.
Někde jsem četla, že to, co uměl maturant z matiky za Rakouska, umí dnes s bídou vysokoškolák u státnic. Takže úroveň vzdělanosti klesá a klesá.
Tyhlety čachry se státními maturitami mi jdou proti srsti, ale obecně si myslím, že by měla být úroveň maturantů stejná, a maturují na jakékoli škole.

Není tady

#41 3. 5. 2012 22:39

REŇAS
Host

Ivana napsal(a):

Moc tomu humbuku se státními maturitami nerozumím. Já jsem maturovala před 34 lety, naše maturita byla státní, pro všechny střední školy stejné otázky z matiky, češtiny a ruštiny, zbytek byly buď odborné předměty (průmyslovky) nebo volitelné předměty (gymply).
Myslím, že úroveň maturit šla dolů tím, jak každý učňák nabízí maturitu. Za chvíli bude i zedník s maturitou.
Někde jsem četla, že to, co uměl maturant z matiky za Rakouska, umí dnes s bídou vysokoškolák u státnic. Takže úroveň vzdělanosti klesá a klesá.
Tyhlety čachry se státními maturitami mi jdou proti srsti, ale obecně si myslím, že by měla být úroveň maturantů stejná, a maturují na jakékoli škole.

No tak já například jsem na škole,kde jsou učební obory,ale i studijní, např.hotelovka,polygrafie atd. Všude se píše,že by se člověk měl stále vzdělávat,takže já nevidím nic špatného na tom,že si třeba i ten zedník dodělá maturitu,možná to totiž kdysi ve škole jen flákal a teď si to uvědomil a chtěl by něco více! A nemyslím si,že opravdu každý zedník má na to,aby si tu maturitu udělal. Tím to nemyslím nijak urážlivě,já si naopak všech řemeslníků a podobných profesí vážím. Ale prostě některý  zedník je spíše třeba odborník ve své práci,je zručný,šikovný, ale na  studium nemá buňky.  Navíc,dnes opravdu se nás týká státní maturita jako všech ostatních,takže bez rozdílů,navíc nám samí přiznávají učitelé,že my to máme ještě naopak o něco stížené,tím,že máme školu jen jedenkrát týdně,ale musíme zvládnout to stejné kvantum učiva co na denním studiu,kdy se samozřejmě chodí do školy každý den a ti 15-18 letí studují ty stejné věci jako my!! A některé věci ani nestíháme a musíme si to sami nastudovat! Takže já si nemyslím a právě teď tím obzvl᚝,že by někomu tu maturitu dali pro jeho krásné oči.. kapitulation

#42 9. 5. 2012 22:02

sahleb
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: MIMO CESKO

Statni maturity ano, ale radne pripravene. Nechapu dnesni svet, driv preci za mych mladych let byly maturity samozrejme statni. Dneska taky a kupodivu se pripravuji pres 10 let astoji miliony a miliony. Proste tunel.

Ovsem tohle me zaujalo:

"Zdejší škola kadeřnic (jakoby učnák s maturitou - soukromý)- má lepší výsledky, než gymnázium."

To je preci katastrofa pro ceske skolstvi. Samozrejme v realu kadernice nejsou lepsi na jazyky, fyziku a matiku , cestinu nez gymnasisti, ale nejak prosly s tou lehci maturitou. Tenhle vymysl s lehci a tezsi maturitou povazuji za skandalni, kadernice ukazaly zretelne proc.

Bydlim v zahranici a dodavam, ze maturita v normalnim state je pozvanka  na vysoko skolu. Maturitu muze delat pouze a jedine zak gynmnasia. Nikdo jiny. Zadny stat, kteremu zalezi na vzdelani obyvatel, si nemuez dovolit rozdavat matruritu treba tem kadernicim. Svym zpusobem jim toto ceske zrizeni dalo pozvanku na universitni vzdelani. A to je nesmysl.

Kultura je založena na tom, co se od lidí vyžaduje, ne na tom, co se jim poskytuje.

ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY

Není tady

#43 11. 5. 2012 9:27

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Web

Bláža.. napsal(a):

Káčo, bude mi 60.
Vždy v okolí někdo maturuje. Ale co je letos, to nebylo nikdy. Líčily mi to letošní maturantky.

Souhlasím, že mají mít znalosti hodné maturity.
Ale nesouhlasím s touhle formou maturit. Připadá mi to, že je to zase nějaký tunel.

Ano, je to tunel jako prase, protože i státní maturity by daly udělat za daleko menší cenu, než to stálo, stojí a stát bude.
Nicméně "děti" netřeba litovat. Ty, co poctivě celé roky studují, se ze státní maturity hroutit nemusí - letošní jsem neviděla, ale loňské byly sranda podnik - a ty, co na to kašlou, se alespoň proberou, protože šance to nějak ošidit je menší a menší stolt

Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Pomluvy vymýšlejí závistivci, šíří je blbci a věří jim jen idioti.

Není tady

#44 11. 5. 2012 22:57

REŇAS
Host

sahleb napsal(a):

Statni maturity ano, ale radne pripravene. Nechapu dnesni svet, driv preci za mych mladych let byly maturity samozrejme statni. Dneska taky a kupodivu se pripravuji pres 10 let astoji miliony a miliony. Proste tunel.

Ovsem tohle me zaujalo:

"Zdejší škola kadeřnic (jakoby učnák s maturitou - soukromý)- má lepší výsledky, než gymnázium."

To je preci katastrofa pro ceske skolstvi. Samozrejme v realu kadernice nejsou lepsi na jazyky, fyziku a matiku , cestinu nez gymnasisti, ale nejak prosly s tou lehci maturitou. Tenhle vymysl s lehci a tezsi maturitou povazuji za skandalni, kadernice ukazaly zretelne proc.

Bydlim v zahranici a dodavam, ze maturita v normalnim state je pozvanka  na vysoko skolu. Maturitu muze delat pouze a jedine zak gynmnasia. Nikdo jiny. Zadny stat, kteremu zalezi na vzdelani obyvatel, si nemuez dovolit rozdavat matruritu treba tem kadernicim. Svym zpusobem jim toto ceske zrizeni dalo pozvanku na universitni vzdelani. A to je nesmysl.

Opravdu nemůže kadeřnice umět stejně dobře jako ten maturant na gymnáziu??  Mám známou na gymnáziu,která nyní maturuje a srovnávala jsem její vypracované otázky z literatury s tím,co si já pomalu připravuji. Nevidím tam žádný rozdíl,teda snad jen v tom,zda si ona vybere 20 děl od autorů nebo 40  děl autorů,tzn.t잚í verzi. Také češtinu si myslím,že ta kadeřnice může umět velmi dobře nebo je snad nějaký rozdíl mezi českou gramatikou pro gymnazisty nebo studenty sš? Pak jsem si vzpomněla na matematiku,má spolužačka měla na doučování vysokoškoláka,který právě původně studoval dříve gymnázium,s něčím ji poradil a s něčím si prostě nevěděl rady.. Takže já bych netvrdila,že ten gymnazista musí mít rozhodně lepší znalosti než ten žák na sš.. A pokud vím i ten gymnazista má právo výběru u těch základních předmětů. Pokud vyloženě nehodlá dále studovat čj,třebaže by ji chtěl vyučovat,může si vybrat také lehčí formu. Ale samozřejmě  v něčem můžou být gymnazisté lepší,tak stejně jako na středních školách mají žáci znalosti u svých odborných předmětů. Já například budu kromě těch základních,povinných předmětů maturovat také z práva,managmentu,mezinárodního obchodu,ekonomiky,účetnictví a volitelného předmětu.. Dále musím vypracovat písemně práci,která bude mít 10 stran a ty zmíněné znalosti z těch předmětů,které jsem vyjmenovala tam musí být obsaženy a tuto práci musím obhájit u maturity.
Nemyslím si,že by maturita měla být jen pro studující na gymnáziu. Můj názor je,že je více než dobře,že jsou sš odborné,průmyslovky,umělecké školy.. Proč by můj syn měl jít studovat gymnázium,aby měl maturitu,když by ho to tam nebavilo,protože je  dobrý v něčem jiném,zajímá ho to od malička,věnuje se tomu maximálně,připravuje podklady dospělým,kteří se tím zabývají s ním a vybral si právě školu,která má toto zaměření a bude ho to bavit? A základní předměty tam bude mít tak stejně, matematiku,čj,minimálně 2 cizí jazyky,fyziku,chemii atd. a samozřejmě ty odborné.. a maturitu mu také bez znalostí nikdo nedá zadarmo.

Upravil(a) REŇAS (11. 5. 2012 23:01)

#45 11. 5. 2012 23:23

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Na státních maturitách se asi napakoval kde kdo, je to až neskutečné, kolik let a paněz se tomu věnovalo a co z toho vzniklo...
Ale o tom, že je potřeba, aby úroveń středoškoláků šla opět nahoru, o tom žádná. Teď teda opravdu nic moc.

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#46 12. 5. 2012 23:12

laminanonte
♥♥♥♥♥♥-

no,tak letošní maturita z matematiky byla tak obtížná, že ji v limitu nezvládl ani vzorek vysokoškoláku,ani sám předseda Cermatu.
T잚í verzi si prý vybralo 1700 studentů a bez chyby jí zvládlo jen 5. Nemyslím, že by to bylo tím, že mají SŠ tristní znalosti..

Každý je génius.
Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom,
bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná.

* Albert Einstein

Není tady

#47 13. 5. 2012 1:18

Bláža..
♥♥♥♥♥♥-

Zaujaly mne reakce, kde se srovnávala úroveň maturantů na středních školách odborných, gymnasiích a na odborných učilištích s maturitou.
Ještě doplním svůj názor. Mě se líbí systém o kterém jsem slyšela, že je v Kanadě. Všichni chodí do školy do 17 let a končí nějakou zkouškou nazpůsob naší maturity. Potom nastupují buď na vysoké školy nebo jdou pracovat a při práci si dělají nástavbu. Kdo pracuje v nemocnici, ten si dělá zdravotnický kurz, v podstatě nástavbu, jakou si u nás dříve dělali absolventi gymnasií, kteří nepokračovali na vysoké škole, aby měli nějaký obor. To samé je prý u technických směrů. Je to pružné a člověk si takhle může měnit kvalifikaci i ve středním věku, ne jako u nás, kde se někdo náhodou vyučí obuvníkem a kdyby se naučil opravovat auta jako Pánbůh, tak mu nepovolí živnost na opravu aut, protože naše ministerstva nejsou schopná najít odborníky, kteří by takového člověka přezkoušeli a dali mu osvědčení. Takový člověk si musí najít odborného, zástupce, který se tím kdysi vyučil, dnes už tomu vůbec nerozumí a je to úplně jedno. Za to doktorů a vědátorů na všechno možné, co si dělají o našem školství vědecké práce, máme dost. Mě připadá nᚠsystém vzdělávání těžkopádný, zatuhlý, přežilý. Vůbec se mi zdá, že rozdíl, jak se dnes říká úroveň, mezi středními školami a některými učilišti není téměř žádný. Třeba letecký mechanik nebo autoelektrikář či zlatnice nebo i prodavači složitých přístrojů musí mít hluboké znalosti a stále je obměňovat.
Maturita měla cenu podle mne, spíše za Rakouska-Uherska a ještě za první republiky, kdy bylo studium na střední škole oproti praktickým, pokračovacím učebním směrům intelektově  náročnější, rozdíly ve znalostech byly propastné a maturita to bylo určité vyznamenání a důkaz duševní způsobilosti. Ale dnes je vše již složitější a úroveň znalostí, které jsou potřebné pro běžný život se stále rozšiřuje. Řekla bych, že dnes, rozdíl je spíše mezi vysokoškoláky a společně mezi vyučenými a maturanty.
Připadá mi, že naše společnost je přeintelektuovaná, úroveň řídících pracovníků díky jejich letitému studiu, úplně odlehlého praktickému životu a nepraktické přeštudovanosti klesá.
Umějí spoustu složitých statistik, umí anglicky, ale kolikrát pořádně neví co řídí. Na to mají nižší kádry, dávají někdy až nesmyslné pokyny a komplikují život tam, kde by měli sloužit a být ku prospěchu. Za to rozdíl ve mzdách oproti nižším pracovníkům stoupá. To Vám teda můžu říct, to dříve nebylo, takové rozdíly. Každý druhý je manažer, na pozicích, které se dříve obsazovali předáky, kteří rozuměli oboru. Vůbec se mi zdá, že naše děti stále studují, jen aby měli papír, jedno na co, rodiče je dlouho živí, děti nemají prostor na to, aby si vydělávali na své kapesné a aby věděli co je život.

Upravil(a) Bláža.. (13. 5. 2012 1:44)

Není tady

#48 13. 5. 2012 10:36

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

laminanonte napsal(a):

no,tak letošní maturita z matematiky byla tak obtížná, že ji v limitu nezvládl ani vzorek vysokoškoláku,ani sám předseda Cermatu.
T잚í verzi si prý vybralo 1700 studentů a bez chyby jí zvládlo jen 5. Nemyslím, že by to bylo tím, že mají SŠ tristní znalosti..

Ano, jednalo se o tu obtížnější verzi. Jak je možné, že po tolika letech příprav a utracených peněz k tomuto došlo? Copak tam nemají odborníky?

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#49 13. 5. 2012 15:57

haiel
♥♥♥♥♥♥-

Naprosto souhlasím, Blážo, vidím to stejně jako Ty.  Požadavky na schopnosti dospělého člověka jsou dnes úplně někde jinde než v minulosti a současný způsob vzdělávání za nimi jen trapně škobrtá.  Stále se jaksi vychází z mylného předpokladu, že platí přímá úměra mezi úrovní vzdělání a šancemi na uplatnění v životě. A přitom nikdy to neplatilo zcela a dnes to neplatí téměř vůbec.  To, co se chce nazývat vzděláním, je z velké části zcela mimo toho, co může člověka potkat v samostatném životě v dnešní době.  Student je napěchován informacemi, ale jinak zcela nepřipraven,  v životě neustále překvapován, nachytáván při neschopnosti správně reagovat a ve finále i podveden. Protože s tím, co „umí“, ho nenaučili zacházet hmm
Jsem si jistá, že drtivá většina ekonomů a jiných odborníků, kteří přivedli hospodaření civilizované společnosti do toho marastu, ve kterém se nyní nachází, má z matematiky, ekonomiky a společenských věd minimálně maturitu skurt

Není tady

#50 13. 5. 2012 22:10

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Web

Děvčata v mnohém s vámi souhlasím, jen v jednom jste celkem mimo. A to v tom, že student je napěchován informacemi. To není a když, tak jen na tu jednu chvíli vyzkoušení a nebo písmky. Pak to klidně pustí z hlavy a láduje do sebe další nesmysly, jen aby prošel u nějaké další nesmyslné vědomosní zkoušky. Děcka neumějí samostatně myslet, jen v lepším případě chroustaj info na zkoušky - a něco jim v hlavě pece jen zůstane - v horším případě kopírují z netu a vydávají to pak za svou vlastní práci, což je jim tolerováno.
No to, že umějí anglicky, tak to bych zase taky až tak netvrdila. Někteří dají dohromady gramatický text, ti schopnější se i domluví, ti ostatníé nějak proplouvají.
Je to prostě ještě horší, než to zvenku vypadá....

Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Pomluvy vymýšlejí závistivci, šíří je blbci a věří jim jen idioti.

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí