Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 8. 6. 2011 13:25

Blossom
Host

Stařecká plačtivost

Mému tátovi je 75 let. Na svůj věk je relativně fit a ještě si života užívá - chodí na krátké výlety, plavat, a zajímá se o dění.
Ale už několik let pozoruju jev, se kterým si moc nevím rady:
Když se s tátou bavíme, o úplně normálních, nijak emočně zabarvených věcech, někdy se tátovi třeba uprostřed věty najednou začne třást hlas, v očích se mu objeví slzy, na chvíli musí zmlknout a teprv pochvíli je schopen větu třesoucím se hlasem dokončit. Jsou období, kdy se mu tohle stává častěji a zas někdy se mu to nestává vůbec.

Přiznám se, je to pro mě taková rozpačitá chvilka, čekám vždy, až bude zas táta schopen slova...
Jednou jsme o tom spolu dokonce mluvili, a on sám říkal, že to prostě patří k projevům stáří, a si z toho nedělám hlavu. Že prý když on byl kdysi na přednášce myslím že Pavla Tigrida, takže pan Tigrid na toto dokonce upozorňoval obecenstvo předem, že už je starý a že to takhle má....

Tak se chci zeptat - máte s něčím podobným zkušenost? Jak se v takové chvíli k vašemu blízkému chováte?
Jak je nejlepší reagovat? (a nebo možná je nejlepší na to nereagovat?)

 

#2 8. 6. 2011 13:28

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava
Registrovaný: 27. 4. 2006
Příspěvky: 40307

Re: Stařecká plačtivost

Prečo starecká? Mne sa to stáva aj v 43... pri veciach, ktoré väčšinu žudí nechajú chladnými. No a čo? To nie je nič proti ničomu, ani sa od nikoho nič neočakáva... Proste si vožne zaslzím alebo zatrasiem hlasom a o chvížu je všetko OK.


Vesmír vám nie je nič dlžný, ak nie ste spokojný so svojím životom, zmeňte ho. Arpád Soltész, slovenský novinár, čo práve odchádza natrvalo z vlasti, o svojom rozhodnutí.
Brita

Není tady

 

#3 8. 6. 2011 13:33

majkafa
Host

Re: Stařecká plačtivost

Možná to není věkem.
Mně se to nestalo nikdy.
Mému tatínkovi, kterému bude letos 76, se to taky nikdy nestalo.

 

#4 8. 6. 2011 13:39

xxxx
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 23. 9. 2006
Příspěvky: 3804

Re: Stařecká plačtivost

tohle bohužel řeším docela často se svojí máti...je to činorodá ženská, pálí jí to a najednou narazím na téma o dětství, o nemocech, o věcěch z práce a ona najednou brečí. Říkala jsem jí, že mě to znervozňuje a že nevím proč vlastně brečí a ona neví a povětšinou řekne :" Vždy já nebrečím" je to opravdu vyčerpávající...starším lidem koluje v hlavě miliony zážitků, miliony vzpomínek i těch zlých a nekdy stačí se zmínit o něčem co s tématem zdánlivě nesouvisí a slzy se valí sami. Nejhorší je, že asi budu to samé, už dneska mi občas pitomost zvlhčí oči, ale protože to sama nesnáším dělám všechno proto, abych to potlačovala...počítám, že až budu starší bude to ovládání t잚í.
Včera zrovna jsem mluvila s máti po telefonu /voláme si několikrát denně/ a ona najednou:"ježiši já mám klíště" bydlím od ní 50 km nechtělo se mi je absolvovat kvůli klíštěti a ona už brečela...že prostě nesnáší ten pocit že jí něco žere a že si ho neumí vyndat, znělo to opravdu zoufale a hystericky. Za chvíli klíště vyndala a zase byla pohodička. Jako by se nic nestalo...je to skutečně projev stáří setkávám se s tím i v práci, tam mě to nechává klidnou, u vlastní matky to je ale strašně vysilující


dum spiro spero

Není tady

 

#5 8. 6. 2011 13:40

helena
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 12. 1. 2006
Příspěvky: 31213

Re: Stařecká plačtivost

Já tohle měla po porodech... normální konverzace "o počasí", doprovázená proudem slz. Prý hormonální nerovnováha, čistě fyziologická záležitost. Akorát to nešlo zastavit a neznalí byli na rozpacích podobně jako ty. Nejlíp je buď nereagovat nebo to přejít nějakým fórkem, pokud to tatínek vezme.


http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

 

#6 8. 6. 2011 13:46

Arcanum
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Na druhem brehu a tady
Registrovaný: 24. 5. 2011
Příspěvky: 3279

Re: Stařecká plačtivost

Osobne si vubec nemyslim ze je to vekem.

Reaguju na to tak ze cekam az to prejde.


  Kde sidli strach ,tam neni misto pro soucit,
protoze strach je postaveny na nelasce a odporu.
Nemame strach kdyz nekoho a neco milujeme,
mame strach pouze kdyz nemilujeme.   

Není tady

 

#7 8. 6. 2011 13:55

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 5. 2006
Příspěvky: 19170

Re: Stařecká plačtivost

U mého taky to bylo taky tak. U mamky (75) také, ale v menší míře. Největší sranda ovšem je, že se to začíná stávat i mně. Dosud jsem to neznala, byla jsem naopak typ, který pláč vždy potlačoval. Teď mi stačí nějaký nablblý film a mě vlhnou oči. Ale nepotlačuji to, možná si to trošku i užívám a rozhodně mi to nevadí. Ani u mě, ani u mamky.


Jakmile si uvědomíš svoji pravou hodnotu, bude se okolo tebe točit celý svět.
Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

 

#8 8. 6. 2011 13:59

Frigo
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 12610

Re: Stařecká plačtivost

xxxx napsal(a):

tohle bohužel řeším docela často se svojí máti...je to činorodá ženská, pálí jí to a najednou narazím na téma o dětství, o nemocech, o věcěch z práce a ona najednou brečí. Říkala jsem jí, že mě to znervozňuje a že nevím proč vlastně brečí a ona neví a povětšinou řekne :" Vždy já nebrečím" je to opravdu vyčerpávající...starším lidem koluje v hlavě miliony zážitků, miliony vzpomínek i těch zlých a nekdy stačí se zmínit o něčem co s tématem zdánlivě nesouvisí a slzy se valí sami. Nejhorší je, že asi budu to samé, už dneska mi občas pitomost zvlhčí oči, ale protože to sama nesnáším dělám všechno proto, abych to potlačovala...počítám, že až budu starší bude to ovládání t잚í.
Včera zrovna jsem mluvila s máti po telefonu /voláme si několikrát denně/ a ona najednou:"ježiši já mám klíště" bydlím od ní 50 km nechtělo se mi je absolvovat kvůli klíštěti a ona už brečela...že prostě nesnáší ten pocit že jí něco žere a že si ho neumí vyndat, znělo to opravdu zoufale a hystericky. Za chvíli klíště vyndala a zase byla pohodička. Jako by se nic nestalo...je to skutečně projev stáří setkávám se s tím i v práci, tam mě to nechává klidnou, u vlastní matky to je ale strašně vysilující

není tohle spíš hysterčení ? tillfreds   a to s věkem nemá nic společného.. snad..


Motto ženy :  :-)  :-)
Všichni si myslí, že největším snem každé ženy je mít dokonalého muže...
Zbláznili jste se..?!     Největším snem ženy je žrát a nepřibrat!  :-)

Není tady

 

#9 8. 6. 2011 14:01

helena
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 12. 1. 2006
Příspěvky: 31213

Re: Stařecká plačtivost


http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

 

#10 8. 6. 2011 14:22

xxxx
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 23. 9. 2006
Příspěvky: 3804

Re: Stařecká plačtivost

Frigo napsal(a):

xxxx napsal(a):

tohle bohužel řeším docela často se svojí máti...je to činorodá ženská, pálí jí to a najednou narazím na téma o dětství, o nemocech, o věcěch z práce a ona najednou brečí. Říkala jsem jí, že mě to znervozňuje a že nevím proč vlastně brečí a ona neví a povětšinou řekne :" Vždy já nebrečím" je to opravdu vyčerpávající...starším lidem koluje v hlavě miliony zážitků, miliony vzpomínek i těch zlých a nekdy stačí se zmínit o něčem co s tématem zdánlivě nesouvisí a slzy se valí sami. Nejhorší je, že asi budu to samé, už dneska mi občas pitomost zvlhčí oči, ale protože to sama nesnáším dělám všechno proto, abych to potlačovala...počítám, že až budu starší bude to ovládání t잚í.
Včera zrovna jsem mluvila s máti po telefonu /voláme si několikrát denně/ a ona najednou:"ježiši já mám klíště" bydlím od ní 50 km nechtělo se mi je absolvovat kvůli klíštěti a ona už brečela...že prostě nesnáší ten pocit že jí něco žere a že si ho neumí vyndat, znělo to opravdu zoufale a hystericky. Za chvíli klíště vyndala a zase byla pohodička. Jako by se nic nestalo...je to skutečně projev stáří setkávám se s tím i v práci, tam mě to nechává klidnou, u vlastní matky to je ale strašně vysilující

není tohle spíš hysterčení ? tillfreds   a to s věkem nemá nic společného.. snad..

jj určitě to je přehnaná reakce,ale dřív máti taková nebyla a tak je to nejspíš věkem


dum spiro spero

Není tady

 

#11 8. 6. 2011 15:07

Blossom
Host

Re: Stařecká plačtivost

Díky za vaše příspěvky.

Chápu, když se člověk dojme třeba u romantického filmu, a nebo třeba při vyprávění nějaké vzpomínky z mládí...

Ale mému takovi se toto stává při naprosto běžných tématech typu počasí, politika, sousedi, co nového ve městě.

Vlastně jednou to se to stalo, když jsme mluvili o Tatrách, kam on dřív rád jezdil...
Ale ve valné většinš případů to je u témat praktických, neemočně zbarvených.... s tím si právě nevím moc rady.

 

#12 8. 6. 2011 15:22

xxxx
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 23. 9. 2006
Příspěvky: 3804

Re: Stařecká plačtivost

Blossom napsal(a):

Díky za vaše příspěvky.

Chápu, když se člověk dojme třeba u romantického filmu, a nebo třeba při vyprávění nějaké vzpomínky z mládí...

Ale mému takovi se toto stává při naprosto běžných tématech typu počasí, politika, sousedi, co nového ve městě.

Vlastně jednou to se to stalo, když jsme mluvili o Tatrách, kam on dřív rád jezdil...
Ale ve valné většinš případů to je u témat praktických, neemočně zbarvených.... s tím si právě nevím moc rady.

...víš ono je to téma emočně plochý třeba pro nás, ale máti si při mluvení o tom co nového ve městě vybaví, že tam už moc nejezdí, protože už nechodí do práce a je tak vlastně stará a nepotřebná a přitom by tak chtěla zase vstávat v pět /nad čímž lomila 40 let rukama/  a už se slzy valí, to samé krásné počasí, my si libujem, že budeme opékat špekáčky, opalovat se a koupat a máti už tohle všechno nemá s kým sdílet a zase jsou tu slzy, nahlas důvod neřekne, jen to odbyde tím : "já nebrečím" protože nás nechce otravovat a přiznat třeba, že je jí smutno. Dřív se žilo s mladýma na vejminku. Dneska jsou lidi na stáří hodně sami. Stačí se podívat do nejaké LDNky kam příbuzní odkládají nepotřebné babičky...jen na ně promluvíte a už pláčí. Protože se jim spojí to, že vlastní rodina se jich na to jak se mají ani nezeptá sad jen zahlédnou něco z venku mají v očích slzy, protože sami už ven nemohou. Brečí tam jako děti ve školce...ty taky nechtějí být sami mezi cizími


dum spiro spero

Není tady

 

#13 8. 6. 2011 17:40

Kubula
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 1. 5. 2006
Příspěvky: 1248

Re: Stařecká plačtivost

Já to mám celej život, jsem taková okresní plačka. dumbombig_smile  Nestává se to nějak často, ale tuhle jsem byla u kámoše a on měl karaoke na písničky našeho mládí, pokoušela jsem se zazpívat Zalúbil sa chlapec a asi padesátkrát se mi zlomil hlas, nevím proč, nemám na tuhle písničku ani žádný konkrétní vzpomínky typu první pusa a tak. va   Občas zůstávám v kině jako poslední a musím se vybrečet, prostě to nejde zastavit. Okolí varuju předem a je na to zvyký. par

Není tady

 

#14 8. 6. 2011 18:49

Konvalinka 21
♥♥-----
Registrovaný: 6. 5. 2011
Příspěvky: 89

Re: Stařecká plačtivost

Já to mám taky v podstatě po celý život. Někdy se mi zlomí hlas ani nevím proč...jsem prostě taková cía smile

Není tady

 

#15 8. 6. 2011 22:54

Arcanum
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Na druhem brehu a tady
Registrovaný: 24. 5. 2011
Příspěvky: 3279

Re: Stařecká plačtivost

xxxx napsal(a):

Blossom napsal(a):

Díky za vaše příspěvky.

Chápu, když se člověk dojme třeba u romantického filmu, a nebo třeba při vyprávění nějaké vzpomínky z mládí...

Ale mému takovi se toto stává při naprosto běžných tématech typu počasí, politika, sousedi, co nového ve městě.

Vlastně jednou to se to stalo, když jsme mluvili o Tatrách, kam on dřív rád jezdil...
Ale ve valné většinš případů to je u témat praktických, neemočně zbarvených.... s tím si právě nevím moc rady.

...víš ono je to téma emočně plochý třeba pro nás, ale máti si při mluvení o tom co nového ve městě vybaví, že tam už moc nejezdí, protože už nechodí do práce a je tak vlastně stará a nepotřebná a přitom by tak chtěla zase vstávat v pět /nad čímž lomila 40 let rukama/  a už se slzy valí, to samé krásné počasí, my si libujem, že budeme opékat špekáčky, opalovat se a koupat a máti už tohle všechno nemá s kým sdílet a zase jsou tu slzy, nahlas důvod neřekne, jen to odbyde tím : "já nebrečím" protože nás nechce otravovat a přiznat třeba, že je jí smutno. Dřív se žilo s mladýma na vejminku. Dneska jsou lidi na stáří hodně sami. Stačí se podívat do nejaké LDNky kam příbuzní odkládají nepotřebné babičky...jen na ně promluvíte a už pláčí. Protože se jim spojí to, že vlastní rodina se jich na to jak se mají ani nezeptá sad jen zahlédnou něco z venku mají v očích slzy, protože sami už ven nemohou. Brečí tam jako děti ve školce...ty taky nechtějí být sami mezi cizími

X   tummenupp Sohlasim.


  Kde sidli strach ,tam neni misto pro soucit,
protoze strach je postaveny na nelasce a odporu.
Nemame strach kdyz nekoho a neco milujeme,
mame strach pouze kdyz nemilujeme.   

Není tady

 

#16 9. 6. 2011 7:36

Ametyst
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 22. 5. 2008
Příspěvky: 812

Re: Stařecká plačtivost

xxxx napsal(a):

Frigo napsal(a):

xxxx napsal(a):

tohle bohužel řeším docela často se svojí máti...je to činorodá ženská, pálí jí to a najednou narazím na téma o dětství, o nemocech, o věcěch z práce a ona najednou brečí. Říkala jsem jí, že mě to znervozňuje a že nevím proč vlastně brečí a ona neví a povětšinou řekne :" Vždy já nebrečím" je to opravdu vyčerpávající...starším lidem koluje v hlavě miliony zážitků, miliony vzpomínek i těch zlých a nekdy stačí se zmínit o něčem co s tématem zdánlivě nesouvisí a slzy se valí sami. Nejhorší je, že asi budu to samé, už dneska mi občas pitomost zvlhčí oči, ale protože to sama nesnáším dělám všechno proto, abych to potlačovala...počítám, že až budu starší bude to ovládání t잚í.
Včera zrovna jsem mluvila s máti po telefonu /voláme si několikrát denně/ a ona najednou:"ježiši já mám klíště" bydlím od ní 50 km nechtělo se mi je absolvovat kvůli klíštěti a ona už brečela...že prostě nesnáší ten pocit že jí něco žere a že si ho neumí vyndat, znělo to opravdu zoufale a hystericky. Za chvíli klíště vyndala a zase byla pohodička. Jako by se nic nestalo...je to skutečně projev stáří setkávám se s tím i v práci, tam mě to nechává klidnou, u vlastní matky to je ale strašně vysilující

není tohle spíš hysterčení ? tillfreds   a to s věkem nemá nic společného.. snad..

jj určitě to je přehnaná reakce,ale dřív máti taková nebyla a tak je to nejspíš věkem

Sice nešílím když mám klíště, ale že někomu hodně vadí ten pocit, že má v sobě cizopasníka, to se ani nedivím. Dokážu se do toho vžít. přece jen to je cizí tvor zavrtaný v mé kůži, blé. Hnus. raději na to nemyslím, a klíště si vyndám. Ale dobře mi ten pocit taky nedělá.


I hide my feeling behind a smile.

Není tady

 

#17 9. 6. 2011 14:12

Kiara
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha - východ
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 9643

Re: Stařecká plačtivost

Bloss, stařecká plačtivost je poměrně běžným jevem u starých lidí. Je to proto, že hodně - pro nás banálních věcí - staří lidé věkem zkrátka vnímají jinak a reagují také jinak, než mladí lidé a lidé středního věku. Patří to prostě ke stáří, s tím už nic neudělᚠa jediný způsob zacházení se starým, plačtivým člověkem je naslouchání, vlídná tolerance a bezbřehá trpělivost wink


"Náhody neexistují - to jen Bůh chce zůstat inkognito ..."

Není tady

 

#18 9. 6. 2011 14:19

rejka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: kousek od matičky stověžaté
Registrovaný: 1. 12. 2009
Příspěvky: 1888

Re: Stařecká plačtivost

Bloss,já si nemyslím,že to souvisí se stářím.V průběhu života se psychika vyvíjí a mění,to co s námi nehnulo před 10-ti lety s námi dneska zacloumá. To co jsme před lety odsuzovali,dnes děláme apod.Nevím jak ty,ale já na sobě za posledních 20 let zaznamenala celkem dost změn v chování. Jsem trpělivější,klidnější,málo co mě doopravdy vyvede z míry,jsem také ale citlivější k utrpení druhého a mám větší pochopení.


„Nevyčítej životu, co ti nedal, uč se oceňovat to, co ti dal.“
Seneca
http://pdgf.pitapata.com/C9u1p2.png

Není tady

 

#19 9. 6. 2011 16:10

Wiki
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 5. 2006
Příspěvky: 3988

Re: Stařecká plačtivost

V tom článku  je to popsáno - všechno. I organické poškození mozku- které třeba nebylo diagnostikováno, souvislost s hormonálními změnami..

Můj otec dělal to samé, ale byl nemocný , ačkoliv mu bylo teprve asi  55let, tak byl po mozkové mrtvici. Z ní se docela dobře vyrehabilitoval, takže fyzicky byl téměř ok, ale psychické změny - emoční labilita - tam byla. Byl nesmírně lítostivý. Předtím to byl chlap.

Sousedi, dovolená- může vyvolat takové emoce - pro něj jsou to vzpomínky, třeba i pocit že už se něco nezopakuje a soused , kamarád , že už třeba nežije atd.. Kolem něj věkově lidé odcházejí a víc citlivě to vnímaj. Většinou si povídaj na hřbitově - neznáte to?

Ale ne každý starý člověk to tak má - to mám z vlastní zkušenosti - znala jsem velmi dobře takovou babu big_smile
A jak píše kiara... dát mu lásku, nic jiného nemůžeme. smile

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů