Oznámení

19. dubna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

19. dubna : Obyčejný citrón a jeho netradiční využití beze zbytku. V kuchyni i v domácnosti je skvělý pomocník!

19. dubna : Rodičovství podle zvěrokruhu: Štíři jsou přísní, Panny umí ustoupit.

• Diskuse
  •  » Duchovní
  •  » Robert Monroe - Návrat k pramenům (dotazy ke knize)

#1 6. 6. 2011 9:13

DaiTerr
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Valašsko

Robert Monroe - Návrat k pramenům (dotazy ke knize)

Hezký den vespolek přeji,

dočetl jsem knihu Roberta Monroea - Návrat k pramenům a doslova mě fascinovalo, jak pan Monroe dokázal nejen astrálně opouštět tělo a přefázovávat se mezi jednotlivými oblastmi a "světonázory", ale jak také dokázal fantasticky zmapovat ony oblasti, ve kterých se naše "já" ocitne po "smrti".. 

Nicméně mám pár dotazů, a byl bych potěšen, kdyby se k tomu, prosím, vyjádřili ti, kteří mají tuto problematiku lépe nastudovanou a pomohli mi tak více pochopit situaci. To, co píšu níže, je prozatímní pochopení oné knihy tak, jak ji osobně chápu a i když níže položené dotazy můžou mít vyloženě "schizofrenní nádech", doufám, že tomu tak není. V podstatě jen neumím tak úplně přesně (momentálně) popsat vše tak, jak bych si přál. Až snad časem.

Dotazy:

1. Pan Monroe píše, že jako původce všech "zázraků" a jiných prapodivných událostí, co se nám stávají, je "EM" energie, která je prazákladem celého vesmíru, jakási tvořivá energie, kterou se lze naučit postupně používat. Jaký máte názor na toto?

2. Naše "Já" je jen jednou částí naší ohromně velké podstaty (ono zářivé bílé světlo, co považujeme za Boha a vlastně je to naše velké "Já"..), jedním z tisíců složek našeho "Já", které se vyskytuje kdesi v jiné a přesto tak blízké realitě. Je to jako když jeden prst na ruce, ktarý je součástí těla, vystavíme jisté zkoušce. tento prst bude sice zkoušen, ale je stále propojen se svou vlastní prapodstatou - tělem a po zkoušce celé tělo ví,  co ten prst zakoušel a co se dělo. Může to být takto zhruba vyloženo i na naše "Já" dle Monroea?

(Krásně tam popisuje případy, kdy v podstatě pomáhal odvádět několik svých dřívějších "Já", které se zrodily v minulých životech a vyskytovaly se dlouhou dobu v jednom ze světonázorů a nemohly tak postupovat zpět ke své společné prapodstatě.)

3. Monroe psal, že jeho vlastní "Já" obsahuje několik tisíc vtělení v různých dobách a všechna tato "Já" jsou jednou velkou součástí. Zjímalo by mě, zda ve chvíli, kdy se vrátí jedno z těchto malinkých "Já" ze svého vtělení a "splyne s ním", zda ještě má identitu a nebo ji ztrácí a nebo naopak nejen, že má identitu, ale navíc navýšenou o zkušnosti všech ostatních vtělených "Já" a takto je to vzájemně v rámci celého toho "velkého Já"?

4. Bůh, jakého si "představujeme", je v podstatě obranným mechanismem a jakýmsi zástupným archetypem, vysněným ochráncem. Dle Monroea ono jasné světlo, které vídávají klinicky mrtví lidé, není Bohem, ale naším společným "Já", ke které se naše část "jáství" vrací, když před tím odešla na "zkušenou" a zrodila se na Zemi, akorát že většina lidí toto ještě úplně nechápe a tak ono světlo mylně považuje za Boha. Zatím jsem z toho pochopil (možná i mylně), že jedno takové "světlo", jedno "Já", dělící se na několik stovek až tisíc částí, z nichž každá se vtěluje na Zemi a vlastně tak zkoumá, co všechno tohle vtělení obnáší - tak že je v podstatě jednou velkou, samoučící se entitou a po skončení "průzkumu" (výuky), dy se "všechny části vtělení (já)" vrátí "domů" (rozuměj - k tomu velkému světlu (Já) - tak pak odejde zase někam jinam a vše začne asi nanovo (průzkum, výuka..) Jak to vidíte vy?

Podotýkám, že pan Monroe Stvořitele jako takového nezamítl, psal, že určitě je, akorát si jej pleteme s naší vlastní podstatou, kterou za něj mylně považujeme. Tvůrce jako takový, je někde už mnohem dále  a není vyloučeno, že jednotlivá velká "světla (Já.. Entity)" se kněmu nevrátí tak, jako se části jednotlivých malých "já" (jednotlivá naše vtělení) vrací ke svému vlastnímu velkému "Já".

Předem děkuji za odpovědi.

Nehledejme dokonalých květů.. nebo všechny květy jsou dokonalé.  Všichni jsme naprosto dokonalí a naše cesta životem - to je postupné uvědomování si této dokonalosti.

Není tady

#2 6. 6. 2011 10:01

BB
♥♥♥♥♥♥-

Re: Robert Monroe - Návrat k pramenům (dotazy ke knize)

Ahoj DT ... sice nemám odpovědi na tvé otázky, ale každopádně mám pocit, že tady  do téhleté formy se  vydáváme za zážitky, které bychom nemohli zažít jinde. Jsem sama zvědavá, kam se dostanu po smrti svého fyzického těla  a do jaké míry si budu uvědomovat zážitky, které jsem zažila a jaké to bude mít vliv na další  moji existenci ... a budu-li si ji uvědomovat jako  existenci  svého Já a nebo splynu-li s  čímsi  a kam se pak moje Já poděje ... krásně se o tom diskutuje ... pouze však v teoretické rovině .... zatím jsem nihoho " z druhého břehu"  nepotkala, aby  mi pověděl, co nastane .....  stejně jako miminko v bříšku maminky .... když je uvnitř ... může si  okolní svět jen představovat .....

BB

Není tady

#3 6. 6. 2011 11:16

Arcanum
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Na druhem brehu a tady

Cau DT. smile

Povazuju tu energii za zdroj odkud vsechno vychazi. Ten zdroj je vedomou energii.
Cim dal od tehle vedome energie se jeji dilky-parsky vzdaluji tim mene vedoma ta energie je.
Cim naopak vedomejsi,tim naopak blize ke zdroji. smile

Kde sidli strach ,tam neni misto pro soucit,
protoze strach je postaveny na nelasce a odporu.
Nemame strach kdyz nekoho a neco milujeme,
mame strach pouze kdyz nemilujeme.   

Není tady

#4 7. 6. 2011 10:52

haiel
♥♥♥♥♥♥-

Ahoj, R.Monroea asi neznám , ale vidím, že EM energií míní, co Paracelsus nazval Azoth,  následovníci pak  Astrální světlo….
Paracelsův popis utvoření matric:  (pozor, archaika a symbolika v jednom smile ) "....že jsou dány tři věci, ze kterých vzniká člověk, totiž makrokosmos a mikrokosmos Adama a mikrokosmos Evy; nejprve se podívejme na dělohu makrokosmu. Chci podat přirozený popis materiálního Limbu, jenž Bůh vsadil do dělohy mikrokosmu. Bůh vzal semeno z elementů ze všech míst celého světa, dal je na jedno místo a utvořil z nich člověka — to se stalo na vodě; to byla děloha velkého světa. Na této a v této děloze byla stvořena nebesa a Adam  s Evou  byli v těchto nebesích utvořeni z Limbu, který byl rozmanitě poskládán a pospojován z mnoha tisíc kousků látek a sil. A jak je shora řečeno, Bůh ze všech míst celého světa, ze všech kousků velkého světa na jednom místě utvořil jeden kus, totiž Adama. Stejně jako má na ploše znázorněný kruh uprostřed bod, ze kterého vychází mnoho linií k periferii kruhu a linie a čáry se opět sbíhají v jednom bodě, tak bral Bůh ze všech míst všechny síly všech živoucích, všech existujících, všech pevných a pohyblivých („nefixovaných“) tvorů a udělal jednu věc, jednu sílu, a z ní Adama. Tak se staly všechny tyto síly skrze Slovo „Budiž“ jedním kusem a ten se tehdy nazval  A Z O T H…….“

E. Lévi:  „Myšlenka se realizuje tím, že se stává slovem, uskutečňuje se znamením, zvukem a obrazem těchto znamení. To je první stupeň realizace. Potom vtiskuje do astrálního světla (Azoth) znaky písma nebo slova, ovlivňujíc jiné duchy tím, že se v nich zrcadlí. Spěje dál, zatímco proniká diaphanem jiných lidí, přijímá nové tvary a podoby, přenáší se ve skutky a pozměňuje lidskou společnost i svět. To je poslední stupeň realizace. Lidé rodící se ve světě pozměněném nějakou ideou, přinášejí sebou její otisk. Takto Slovo stává se Tělem………..Bylo nástrojem Adamovy všemohoucnosti, jeho hříchem zkaleno a porušeno, stalo se zdrojem jeho utrpení. Vrhlo nečistý reflex na první obrazy, které tvořily knihu všezahrnujícího vědění pro jeho tehdy čisté představy………………………………………Astrální světlo se v okamžiku početí proměňuje ve světlo lidské a stává se prvním obalem duše, sjednocuje se s nejjemnějšími fluidy a vytváří étherické tělo (siderální fantom), o němž píše Paracelsus ve Philosophia sagax. Smrtí osvobozeno, toto hvězdné tělo přitahuje skrze sympatii odlesky minulého života a dlouho je udržuje nashromážděné. Přitáhne-li je nyní silná sympatická vůle do svého proudu, tehdy se manifestuje, nebo nic není přirozenějšího než zázraky………..“

Jaký na to mám názor? Žádný, protože mám zkušenost. Je stejně jednoznačná jako ta, o které píše Lazarev a zaplacená "rozbitou hubou". V tomhle platí, že jaký člověk, takové dílo.  Dobré dílo se podaří jen a výhradně s čistým „materiálem“  a ten je k dosažení jen čistému člověku. Když člověk nedbá na pravidelnou duševní hygienu a chtěl by s tímhle zacházet, tak přitáhne jenom „upatlaný materiál“ a z toho nemůže ve finále vzniknout nic jiného než zmetek, i když by jeho úmysl byl takzvaně bohulibý. . (viz např. očistné rituály šamanů, půsty, pokání….)  Takovou to má dokonalou pojistku. Na rozdíl od en. reiki, kterou používají spoléhajíc se na zakoupené znaky kýmsi utvořené a chrání je ono proklamované, že „tím nejde ublížit“,  Astrální světlo je zcela nekompromisní. V tomhle je člověk sám za sebe. Jakmile po něm vědomě a se záměrem sáhne, je navždy podepsán pod každým svým krokem, každým svým dílem v této oblasti a neznalost zákona neomlouvá. Člověk pak své dílo sebou nese jako znamení. Jako stále neseme (my – lidi) prvotní hřích.

K tomu jasnému světlu viděnému např v klinické smrti – tak s tím zkušenost nemám, takže na to mohu mít jenom názor big_smile a ten je zcela otevřený zkušenostem těch, kteří to zažili a byli tak dobří, že se o své zážitky podělili smile

Není tady

#5 7. 6. 2011 11:27

lupina montana
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Polabí

Ale kurňa, Draku? vapar
Paracelsa, ani Monroa jsem nečetla, Stainer předpokládá podobně (s tím zdrojem, částečkami a podobně)
De Chardin předpokládá, že bůh je "ve stavu vzniku", že totiž celek se stane znovu celkem v bodě Omega. Což mně se líbí - nejspíš proto, že mi to přijde logický.
Ale nechtějte na mně, abych teď šla někde ty knihy lovit a citovat lol

Ad 3. Dai - já si myslím, že má identitu a navíc bohacenou - ponevadž, k čemu by pak celá tahle šaškárna, zvaná vývoj, vůbec byla?
Bohužel si nevzpomenu na autora, tuším, že to byl docela sám Tatíček Jung - vyprávěl, že se mu několikráte zdálo o otci, který už byl v té době dávno mrtvý. No a tenhle otec v těch snech tvrdošíjně žádal nějakou informaci ze současnosti s tím, že sám už si ji opatřit nemůže, a že ji potřebuje. Dotyčný snící se zdráhal docela dlouho snům uvěřit, až nějak přitvrdily, tak informaci poskytl, tatínek se uspokojil a už se nezdál lol

Hou, hou, vlci jdou, už jsou tady, už tu jsou......

Není tady

#6 7. 6. 2011 11:32

Arcanum
♥♥♥♥♥♥-

haiel napsal(a):

K tomu jasnému světlu viděnému např v klinické smrti – tak s tím zkušenost nemám, takže na to mohu mít jenom názor big_smile a ten je zcela otevřený zkušenostem těch, kteří to zažili a byli tak dobří, že se o své zážitky podělili smile

Kdyz jsem poprve prisla sem na babinet,popisovala jsem tady svuj zazitek -spontanni zkusenost mimo telo.
V tom stavu jsem se setkala s jasnym svetlem a muzu rict ze v ten okamzik jsem si neuvedomila ze to svetlo neni vne,ale ze jsem to Ja sama.
Clovek ma tendenci (dokud se neprobudi-neuvedomi si to v ten jisty okamzik ze je svetlo)  chapat tohle svetlo stale jako vnejsi objekt,protoze neni schopen,neni pripraven rozpoznat a rovzpomenout si ,uvedomit si sama sebe-sve byti jako svetlo.   smile

Není tady

#7 7. 6. 2011 11:42

haiel
♥♥♥♥♥♥-

Arcanum napsal(a):

haiel napsal(a):

Kdyz jsem poprve prisla sem na babinet,popisovala jsem tady svuj zazitek -spontanni zkusenost mimo telo.
V tom stavu jsem se setkala s jasnym svetlem a muzu rict ze v ten okamzik jsem si neuvedomila ze to svetlo neni vne,ale ze jsem to Ja sama.
Clovek ma tendenci (dokud se neprobudi-neuvedomi si to v ten jisty okamzik ze je svetlo)  chapat tohle svetlo stale jako vnejsi objekt,protoze neni schopen,neni pripraven rozpoznat a rovzpomenout si ,uvedomit si sama sebe-sve byti jako svetlo.   smile

Arcanum, a jak jsi teda nakonec dospěla k tomu přesvědčení, že jsi to ty?

Není tady

#8 7. 6. 2011 11:50

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Web

Monroa jsem četla tuším před třemi lety.
Několik jeho knih. Bylo to zajímavé, bylo to u moře, četlo se to samo.
Vím jen, že jsem tehdy dospěla k názoru, že ještě není můj čas. Nemám na to, abych pochopila všechno to, co to tam vlastně píše... Nevím, kdy se k němu vrátím a zdali vůbec.

Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Pomluvy vymýšlejí závistivci, šíří je blbci a věří jim jen idioti.

Není tady

#9 7. 6. 2011 11:56

Arcanum
♥♥♥♥♥♥-

Jednou jsem mela znovu zazitek s timhle jasnym svetlem.Bylo to vecir kdyz jsem ulehla do postele. V jeden okamzik kdy se to svetlo zkoncentovalo do paprsku jsem se pod nej (do nej) postavila a natahla k nemu ruce (nad hlavu) ,pak me to na kratky okamzik doslo,ze to jsem Ja.
Nicmene v momente kdy jzem si to uvedomila,se v zapeti do toho zapojilo to pozemske jastvi,mysl ktera to prerusila. Zmizelo to,rozplynulo se to a nahle jsem byla zase clovekem. smile

Není tady

#10 7. 6. 2011 12:04

haiel
♥♥♥♥♥♥-

lupina montana napsal(a):

...................

De Chardin předpokládá, že bůh je "ve stavu vzniku", že totiž celek se stane znovu celkem v bodě Omega. Což mně se líbí - nejspíš proto, že mi to přijde logický.
Ale nechtějte na mně, abych teď šla někde ty knihy lovit a citovat lol
................

De Chardina neznám. Mně se taky líbí logický smile Jen aby to naše lidský logický bylo to samý, co to Shora logický cool 
Knihy lovit? Já mám některé knihy v kompu, to se to potom cituje lol Vot těchnika big_smile

Není tady

#11 7. 6. 2011 12:24

lupina montana
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Polabí

Aha - tak to já je mám v knihovně.
No mᚠpravdu, nevím, jestli jsem "obecnou" nebo vševesmírnou logiku chytla za ocásek. Ale co už - jsme holt omezení a ještěže tak. Protože pokud je naše poznání správné, bývali jsme kdysi neomezení a patrně v tom byla nějaká chyba cool
A když k tomu uvážím Sheldrakeovo tvrzení, že KAŽDÁ zákonitost je vlastně je zvykem, tak když to domyslím, zjistím, že všechno mohlo být jinak - a kdoví, jestli ještě nemůže...patrně to záleží pouze na hloubce kolejí, které zmíněná zákonitost stihla vyrejt - a taky na síle vnějších tlaků, jestli stačí na to, z těch kolejí ji vyhodit lol

Upravil(a) lupina montana (7. 6. 2011 12:25)

Hou, hou, vlci jdou, už jsou tady, už tu jsou......

Není tady

#12 17. 8. 2011 1:22

Crabat
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Krušné hory

Ano, DaiTerr, takhle nějak to skutečně Monroe myslel. Háček je v tom, že máme tendenci uplatňovat svou přísně logickou mysl i pro svět duchovní. A to nejde, nebo se jedná o odlišný projev bytí. Musíme se v něm teprve naučit vnímat nové zákonitosti a na jejich podkladě pak uvidět souvislosti. Co z Monreových knih naprosto jasně vyzařuje, je sdělení, že určitá situace, kterou právě prožil, se nedá odít do slov, že je tedy pro ostatní v podstatě nesdělitelná. A i když to nakonec učiní, to podstatné (transformace mysli, jež byla spuštěná oním zážitkem), tam právě především chybí anebo je jen okrajově naznačená. Ale je to vědec a přistupuje k celému tomu experimentu zcela seriosně, takže jeho závěry jsou přesvědčivé a opravdové.

Abys porozuměl, jak to s tím odlišným vědomím oproti smyslové realitě je, dám Ti malý příklad: Mᚠpřed sebou na stole nádherné jablko. V tom vstoupí někdo, na němž Ti záleží, a Ty mu chceš dát alespoň nepatrnou pozornost i nabídneš mu ho. On nebo ona se usměje, přijme ho a Ty už ho nemáš. Takže když vzápětí vstoupí někdo jiný, koho bys také chtěl zahrnout do svého malého dárku, už mu nemᚠco nabídnout. Ne, tak v duchovním světě. Jablko, které jsi právě teď daroval, pouhým svým pomyšlením opět máš. I dᚠho tomu druhému. A každý z nich má jedno, ačkoliv v hmotném světě bys ho musel rozpůlit, pokud bys je chtěl podělit oba.

Jedná se o malý, dočista nepatrný příklad, ale ukazuje nám, že přírodní zákony, tak, jak je známe, v duchovním světě nemusí platit. Avšak pokud si budeš přát, aby byly zachovány, pak se tak stane. Je to tedy Tvé vědomí, které určuje povahu věcí, jež Tě obklopují, odehrávají se anebo Tě zahrnou do svých aktivit. Jakmile tohle ve své mysli zpracuješ do všech důsledků (a věř, že se budeš muset hodně odpoutat od reality), pak teprve lépe vyhodnotíš, co se nám vlastně Monroe snaží sdělit.

I tak si ale myslím, že duchovní svět je tvárnější, než ho rozkryl sám Monroe. A že tedy objevil něco, nad čím doslova zůstává rozum stát! Přesto jsem přesvědčen, že je to jen jeho jedna možná alternativa, která se zvídavé, vědecky založené mysli nabídla jako nejpravděpodobnější verze oné Paracelsovy matrice, o níž se zmiňuje Haiel. Že tedy Monroe, jeho team a následovníci sami vytvořili tento svět, který se však pro někoho jiného (kdo nepůjde v jejich šlépějích) může projevovat dočista jinak. Ale tohle je opravdu jen můj ryze subjektivní názor. To, co dokázal rozkrýt Monroe, je úžasné a naprosto geniální.

Crabat

Není tady

#13 22. 5. 2012 14:53

pomněnka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Ústecký kraj

Nechci zakládat nové vlákno.... stejně to má souvislost. Zajímaly by mě vaše názory na R. Monroa a C. Castanedu..... Mám ráda oba dva a zdá se mi, že i když píší zdánlivě o něčem jiném, zážitky s tím spojené mohou být ze stejného nebo podobného prostředí. Co vy na to?

Jsme slepí a hluší k tomu nejkrásnějšímu co je ukryto v nás samých.

Není tady

#14 24. 11. 2012 19:18

pomněnka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Ústecký kraj

A už jste někdo byl na zážitkovém semináři Přechod bránou pod vedením ing. Petra Šimkoviče?

Jsme slepí a hluší k tomu nejkrásnějšímu co je ukryto v nás samých.

Není tady

• Diskuse
  •  » Duchovní
  •  » Robert Monroe - Návrat k pramenům (dotazy ke knize)
NÁŠ TIP:

Zápatí