27. února : Váení uivatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to poruení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení! 27. února : Jednoduchá kefírová buchta na plech. Rychlý recept zcela bez vajec! 21. února : Jak vyuít skořápky z vlaských ořechů? Odvar z nich dodá chybějící jód a pomůe i s kalem |
|
|
Ahojky, prosim poradte mi co mam delat....... Kdy jsem začala z oetřování své babičky, protoe mi ji bylo líto, e se na ni vichni vykalali, bylo vecko v pohodě. Babicka byla ráda e nemusí do domova a já byla ráda e dělám dobrý skutek. jene asi po pul roce zacali byt problemy. ........
Zhorsil se jeji stav a prave tim to zacalo.........
Nechce se koupat, protoze ceka na setrenku, ktera za ni byla za tu dobu jednou a slibila ji ze ji umyje, ale nikdy to neudela.
Kdyz počůra plinu nechce si ji prevleknout, protoze pro ni to neni duvod proc ji vyhodit a vzit si jinou.
Prosim poradte mi co mam delat, kdyztak napisu dalsi podrobnosti......
ale predstavte si jak to sní vypada. Problem je v tom ze me denno denne nebavi se s ni dohadovat co je spravne..... mam z toho strasne deprese........ ma podano nekolika zadosti do domovu ale je jen v pozadniku. prosim prosim poradte mi co mam delat.
PS: kdyby mi chtel nekdo rict ze se mam zeptat jejiho doktora, tak ten mi na to rekl ze nevi co se deje u nas doma
Upravil(a) baksheesh (15. 2. 2011 20:12)
Není tady
Babičku mi u před rokem a půl zemřela.
Také byla doma, chodila tam za ní teta, moje mamka a táta, já, bratránek...
Kdy se koupala, byla to velká procedura, musela teta s mamkou, přidrovat jí a tak, take jen jednou za týden.
Plínku si nechala vyměnovat, ale teta byla netastná, e se babička chová jak malé dítě. Nadarmo se neříká, e starý člověk jde do dětských let. Obědy jí vozili z pečovatelského domu.
Tak mě napadá, co s nima nějaký kontakt, třeba by poradili, mohla by od nich pani chodit Ti pomoc.
Jestlie má podáno několik ádosti a není místo, vím, e se to dělalo tak, e babička bude umístěna oproti bytu. To tedy řekli nám, babička měla obecný byt.
Moje babička nakonec měla náběh na infarkt (já u přesně nevím, bylo tam i slabé srdíčko) odvezli jí do nemocnice - pro trvalé, nemohoucí. Tak zemřela.
Není tady
Taky jsem měla velmi nemocnou babičku. Staral se o ní děda a moje máma. Mamka tam dojíděla 3-4 týdně a o domově s pečovatelskou slubou nechtěla ani slyet. A to byla babička o berlích, jeliko měla rouby v noze. Ze začátku třeba dědovi utíkala ven ve spodničce, kdy el nakoupit. Později u byla úplný leák. Jednu dobu i odmítala jíst....bylo to déle a celý den nedala ani sousto do pusy. Pamatuji si, jak u byla máma s dědou na práky a vyhroovali nemocnicí a infuzemi. Ví co pomohlo....vlídné jednání, úsměv a povídání. Prostě jak s malým dítětem.
Vím, e je to hodně psychicky náročné a můj názor je, e by takovýto lidé měli být právě v domovech s pečovatelskou slubou. Máma se vdy zlobila, e to jsme ale děti je tam tak odloit a ona to nikdy neudělá. Ale to není o odloení. To je o té jistotě, e o ně bude postaráno. Je tam odborná péče, kdyby se cokoliv dělo. Budou tam mít i "sousedy" v podomném věku a s podobnými problémy.
jene co jsem slyela tak dostat se tam je velký problém. Hodně to jde přes známosti a úplatky
Není tady
Záleí, jak je na tom babička psychicky, asi ne moc dobře, kdy si nedá normálně něco vysvětlit. Pokud u ní nastala demence, je třeba to řeit s doktorem. Nám doporučil nějakou sestru bezplatnou, e nám bude u takových příleitostí, jako koupání, přebalování a pod. chodit pomáhat a naučí nás s maminkou jednat. Pak jsme si jetě sestru připlatili, ta docházela za miminkou, kdy my jsme byli vichni v práci. Jetě jsme za pár koruń platili paní v domě, aby na ni dohlíela.
Při podání ádosti do domova se hlavně hledí na to, zda je dotyčný/á konfliktní, či klidný. Konfliktní lidi nechtějí, nezvládají je. Ty hodné, klidné berou přednostně. Přítelův tatínek byl moc hodný a klidný, tak ho vzali brzy.
Moná by se dalo domluvit na nějakou dobu na LDN,ale oetřující lékař by měl vědět, jak s takovým člověkem a co doporučit rodině. Jasně, e je to o úplatcích či sponzorských darech někomu či nemocnici. To se dá také domluvit. Take já bych se ptala doktora, co by doporučil v takové situaci.
Není tady
Zkus se zeptat, kolik by si tak představovali sponzorský dar. Já vím, je to blbý, ale ty peníze co by si jim dala, jdou na pečovatelák. JJ, je to psychicky hodně náročný. To není o tom,e by se člověk neuměl věnovat, ale. Babička si i nae vymýlela, pomlouvala tetu,e ji nepomůe a tak. Prostě se doadovala pozornosti.
Upřímně, a jednou budu stará, nechci, kdy bych byla nemohoucí, aby si o mě starali děti, maj svůj ivot, nechci je zatěovat.
Není tady
Ahojky, jsem z oboru, takové příběhy slyím skoro denně - je to problém. Největí je v tom, e babička (přestoe je prokazatelně zmatená a neuvědomuje si svůj stav), je svéprávná. Tudí si o tom co, jak a kde bude dělat rozhoduje sama. A to i v případě, e je např. zcela leící, odkázaná na pomoc jiné osoby. U starých lidí jsou různé druhy demencí, kromě Alzheimera i různé smíené typy - někdy ani nejsou diagnostikovány lékařem, ten jen mávne rukou e jde o stáří..... Take pokud se babička rozhodne, e do domu s pečovatelskou slubou nepůjde, tak s tím nikdo nic neudělá. Navíc do těchto typů domovů se umisují lidé spíe soběstačnějí, např. u nás by u paní nevzali, doporučili by Domov pro seniory.
Zbavení nebo omezení ve způsobilosti v takovém věku málokterý soud udělá, navíc je to tahanice na několik měsíců - take nemá smysl, i podle mně je to zbytečné.
Jediné, co můu rodinným přísluníkům v takovém případě poradit je buď aby vydreli, co je ale velmi psychicky náročné a často se to odrazí i na zdravotním stavu toho co pečuje, nebo poádat oetřujícího lékaře o vypsání LDN - nejdelí doba pobytu je 3 měsíce (to hradí pojiovna) - pečující osoba si aspoň trochu odpočine - problém je v tom, e staří lidé LDN odmítají...co se někdy ani nedivím.
Existuje i varianta pro tvrdí povahy - pokusit se vysvětlil babičce, e pokud se nechce koupat apod. za mé pomoci, okoupe ji pečovatelka a basta. A trvat na svém, případně dodret. Cizí člověk v domácnosti je pro mnoho starích lidí nepříjemným "elementem" v jejich domácnosti, tak raději "strpí" pomoc rodiny
Měla jsem teď podobný případ, dcera pečovala o maminku, tam taky demence nebyla diagnostikovaná, nakonec se dcera sama objednala na psychiatrii, vysvětlila lékařce o co jde, pak tam ly spolu a maminka dostala nějaké léky. Nikdy to nebude jako dřív, ale situace se zlepila.
Je to nepříjemná a vyčerpávající situace - člověk chce pomoci někomu blízkému a ničí ho, kdy ten pomoc odmítá. Je těké se smířit s tím, e babička, kterou zná jako laskavou, milou a milující osobu je najednou "jiná". Pořád bys ji chtěla vidět takovou jaká byla, ale demence prostě ten mozek mění, zdravým lidem se to moc těko chápe. A babička zase nechápe mylení zdravých lidí a bere Tvoji pomoc jako útok na svou osobu, nechápe, proč by měla dělat něco co nechce.
Přeji hodně sil, bude je potřebovat
Není tady
Má babička příspěvek na péči? Pokud ne, a o něj okamitě poádá. Pokud ano, a poádá o zvýení.
Nota bene: ty pleny vydrí obvykle více, ne 1 čůrání. Jestli její ne, opatři mohutnějí.
Jestli se nechce koupat a není opruzená nebo smradlavá, nekoupej ji.
Není tady
Ahoj, necetla jsem vsechny prispevky, napada mne, ale jedna vec, mozna to treba vubec nezabere. Stari lide se prakticky v tomto veku premenuji v male deti. Jestli mas male dite, tak jiste sama vis jak ho presvedcit aby se slo okoupat, aby si uklidilo sve hracky atp. Vyzkousej tuto taktiku i na svou babicku. Mozna to zabere. Ja s osetrovanim starych lidi nemam zadnou zkusenost. Ale kazdopadne moc drzim palce at se to u vas zlepsi.
Není tady
Mnohokrát Vám děkuji, drobet mě utěilo, e nejsem jediná a e to můe být i horí...
S babičkou se da povidats úplně normálně(samozdejmě v mezích jejího věku), jen celý ivot bylo ve podle ní a co řekla to muselo platit.
A zdá se mi e to váně začínám nezvládat psychicky, nejen proto e mě neposlouchá, ale kdy ji třeba stelu postel nebo strojim tak má u toho různé komentáře a rady jak to mám dělat atd. Nevím jak to přesně popsat jsou to takové nesmyslné rady, jako e kadý roh peřiny má být naklepán jinak a tak podobně, prostě takové hlouposti. Začínám z toho chytat nervy a abych neřekla něco co by mě pak mrzelo musím se jít uklidnit do jiné místnosti a pak se zase vráttit zpátky. A poslední dobou mi u jen pohled na dveře od jejího pokoje (a vědomí toho e tam zase musím jít a e přesně vím co mě zas čeká) dělá deprese. Jako bych u měla nějaký odpor nebo co... Nevím jak to přesně popsat.
Také nevím co mám dělat a kdy třeba ve dvě hodiny ráno buí na dveře a kříčí a bych přila. A ona pak po mě chce úplnou blbost např. rozbalit bombon a tak.
Jinak baička má nemoc mozková ateroskleroza...
Není tady
To vechno je těké, ale spoustu věcí se při tom můe naučit. Hlavně to, co u chybí tvé babičce (a moná to nikdy neměla, kdy je zvyklá, e bylo stále po jejím) - duevní prunost a rozpoznání co je důleité a co ne. A taky trpělivosti a sebevědomí a lásce... a hlavně se z toho nezbláznit !
Není tady
Úplně Ti rozumím. Moje mamka se 1,5 roku starala o babičku s dědou, babička sice "samostatná" ale trochu hysterická a děda téměř leák na plínách. Pocity měla pak u stejné jako Ty a myslím, e je pak ke konci u vnitřně nenáviděla za to vechno. Sice se to snaila chápat, e za to asi u ani nemohou, ale kdy pořád slyí čaj málo teplej, pak zas moc, blbej hrníček, málo naklepaná peřina atd. tak bys je pratila.. perličkou bylo, kdy jim můj strýc (její bratr) aby ukázal jak se o ně stará (návtěva jednou týdně na půl hodiny, pár úsměvů, kritika mé matky a pryč ) dal k posteli zvonek, aby si na mámu mohli zazvonit. Jistě si dokáe představit, jak to dopadlo.. několikrát za noc zvonění - mám vyhrnutou nohavici od pyama, potřebuju naklepat poltář atd. A to máma chodila do práce. Nakonec poádala o příspěvěk na bezmocnost nebo jak se to jmenuje a za ten platila paní, co tam s nimi přes den byla - bývalá zdravotní sestra v důchodu - přebalila dědu, vykoupala je atd a nakonce se ukázalo, e na ní si a tak netroufli. Odpoledne a víkendy pak byly ale u na mámě. Jediný efekt té snahy být hodná dcera a nedat je někam do pečováku bylo, e máma byla zralá na zhroucení a měla jsem fakt o ni strach. Naprosto vynervovaná, nervózní atd. Babička pak umřela a dědu do toho pečováku nakonec dala. U to nezvládala, psychicky a navíc se z něj stal totální leák a ona ho u ani nedokázala zvednout. Jezdila pak za ním kadý den a myslím, e to oběma prospělo, máma se zklidnila a děda si taky některý věci uvědomil.
Někomu můe přopadat snadný říkat si, klid, neber si to osobně, oni za to nemohou atd, ale kdy máma u fakt nemohla a potřebovala na víkend vypadnout, jela jsem je hlídat já. A můu říct, e u jsem v neděli odpo mámu vyhlíela, protoe u jsem měla pocit, e jestli nepřijede, tak je něčím pratím po palici..
Zkus se domluvit s obvodním lékařem, můe napsat pečovatelskou slubu - přijedou, vykoupou, přebalí atd. A ty "zatvrzelé děti" docela umí zpacifikovat..
Není tady
baksheesh a neuvaovala jsi o domácí péči? Erudované zdravotní sestry dochází k nemocným lidem domů,krom oetřovatelské péče poskytnou i rady ostatním členům rodiny,monitorují vývoj nemoci,psychicky podpoří.Zeptej se ve svém okolí,moná můe poradit i oetřující lékař babičky.Ty mívají kontakty i doporučení na tyto agentury.
Není tady
Jestli se to během poslední doby nezměnilo, je monost
1) tzv, homecare, domácí péče - tu vykonávají kvalifikované zdravotní sestry a v podstatě to, co by dělaly v nemocnici, to dělají u klienta doma. Tzn. odběry krve,, převazování ran, píchání injekcí, nějaké formy rehabilitace, edukace, .... atd.. Na rozdíl od nemocnic větinou třeba nestelou postele a pod. (to by neměly ani v těch nemocnicích nakonec, e?). Pokud tuhle péči indikuje lékař (formou výkonů, které se mají provádět), je hrazena pojiovnou (nevím, zda vemi, VZP hradí max. 3 hodiny denně, ale myslím, e je to zcela dostatečné). Jinak si to můe člověk sám zaplatit.
2) Pečovatelská sluba větinou uvaří, uklidí, vypere, nakrmí, umyje. Obvykle se platí hodinově, v Praze teď cca 100 Kč/hod.
3) Osobní asistence pomáhá klientovi v denním ivotě, záleí na důvodu potřeby (dovede, doprovodí, podá, nakrmí, ohřeje, umyje, utře, .....), můe se prolínat s pečovatelskou slubou, někdy i s homecarem (tady závisí hlavně na erudici asistence). V Praze teď od 100 Kč/hod..
Nevím, jak je to s ochotou babiččina lékaře/lékařky homecare indikovat, je nutné se domluvit, případně najít jiného/jinou, pokud bude potřebovat. To, e se dají předepsat různé pomůcky (podloky, pleny, záchodové prkýnko, boty, polohovací postel a já nevím, co jetě), to asi ví.
Posuzování hodně věcí se odvíjí od příspěvku na péči, případně i jeho výe. Jestli je babička svéprávná, ádá ona.
Není tady
mnohokrát vem děkuji!!! mám dojem e u jsem asi blázen z toho veho tady doma a jsem ráda e si o tom můu s někým popovídat a nalézt řeení.
Chtěla jsem poéfovat tu pečovatelskou slubu, ale babička o ni nechce ani slyet.
Není tady
Najdi si stránky www.pecující.cz, jsou právě o tom. A dr se, vím jak je to těké.
Není tady
Jetě také existují tzv. respitní pobyty (nevím, kde bydlí, zkus se po tom podívat). Slouí lidem, kteří se doma starají a pak chtějí jet na dovolenou, mají něco neodkladného (třeba operaci, přestavbu domova) nebo si prostě potřebují odfrknout). Tak toho člověka, kterého mají na starost, dají na ten respitní pobyt.
Není tady