Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 7. 10. 2010 18:19

Innka
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 23. 5. 2007
Příspěvky: 1101

zaměstnání + rodičovská dovolená

Dobrý den,
měla bych následující dotaz. U manžela v práci propouštějí, zatím se nás to nedotklo, ale každý den to může být jinak a v jeho oboru je těžké teď  na zimu sehnat nové zaměstnání. Já jsem na rodičovské dovolené, tedy budu ještě pár měsíců. Pokud by nastala tato situace bylo by možné toto: abych se vrátila dříve do původního zaměstnání + současně pobírala mateřskou a manžel by byl doma na podpoře (jen do vypršení mateřské a mezitím hledal novou práci) a hlídal syna.
1/ někde jsem vyčetla, že bych se do práce vrátit mohla, ale v jiném pracovně-právním vztahu, co to znamená?
2/ kdybych musela tedy uzavřít nějakou novou smlouvu, platila by ta předchozí po skončení mateřské? smlouvu mám na dobu neurčitou

Děkuji moc.

Není tady

 

#2 7. 10. 2010 19:50

PavlaH
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: MB
Registrovaný: 9. 4. 2006
Příspěvky: 5296

Re: zaměstnání + rodičovská dovolená

Mohla bys ít třeba na dohodu o provedení práce. A pozor mateřská a rodičovská není totéž. Nakonec by mohl jít manžel na rodičák a ty by ses vrátila do práce. Možností je více. Možná ti pomůže portál ministerstva. www.mpsv.cz


Život je nejkrásnější odpověď na všechny otázky.

Není tady

 

#3 7. 10. 2010 20:40

janička25
♥♥♥♥---
Registrovaný: 26. 4. 2006
Příspěvky: 258

Re: zaměstnání + rodičovská dovolená

Pokud jsi na mateřské dovolené a pobírᚠpeněžitou pomoc v mateřství (tj cca do půl roku věku dítěte) můžeš pracovat, ale v jiném zaměstnání, než ze kterého pobírᚠtu mateřskou (obchází se to tou dohodou o pracovní činnosti s jinou náplní práce apod.) Pokud jsi už na rodičovské dovolené a pobírᚠrodičovský příspěvek (7600) tak můžeš dělat cokoliv kdekoliv. Můžeš se vrátit do práce, pokud chceš, a brát zároveň plat i rodičovský příspěvek. Jediná je podmínka, že dítě nesmí být umístěno ve státní školce na více jak 5 dní v měsíci, po dovršení 3 let na více jak 4 hodiny denně. Je zbytečné přepisovat rodičovský příspěvek na manžela, jedině, že by on nastoupil ve svém zaměstnání na rodičovskou dovolenou (max do 3 let dítěte) a oni by ho proto nemohli vyhodit. Pokud bude na podpoře, můžeš mít rodičák stále na sebe, je to jedno.

Není tady

 

#4 7. 10. 2010 20:42

janička25
♥♥♥♥---
Registrovaný: 26. 4. 2006
Příspěvky: 258

Re: zaměstnání + rodičovská dovolená

K druhému dotazu, můžeš mít teoreticky 2 smlouvy s jedním zaměstnavatelem, takže ta první by pořád platila (ale pokud už jsi na tom rodičáku, není třeba žádné další smlouvy uzavírat)

Není tady

 

#5 7. 10. 2010 20:45

PavlaH
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: MB
Registrovaný: 9. 4. 2006
Příspěvky: 5296

Re: zaměstnání + rodičovská dovolená

janničko, pokud je to její první dítko a uvažuje o druhém, vím že jsem si musela dát pozor na dohodu, aby se mi nesnížil průměr na druhou mateřskou. Nevím jak je to ted, po všech těch změnách....


Život je nejkrásnější odpověď na všechny otázky.

Není tady

 

#6 7. 10. 2010 20:50

janička25
♥♥♥♥---
Registrovaný: 26. 4. 2006
Příspěvky: 258

Re: zaměstnání + rodičovská dovolená

ano, to je pravda, pokud během pracovního volna tj. mateřská+rodičovská dovolená vznikne jiný (další) pracovní poměr, který je sjednán na dobu tohoto prac volna z prvního zaměstnání, počítá se mateřská u druhého dítěte jen z tohoto druhého prac. poměru.

Teď jsem to zrovna hodně řešila.... nakonec mi přiznali mateřskou z obou poměrů (nebyl to přesně tento případ), ale byla to fuška...až na odvolání.

Není tady

 

#7 7. 10. 2010 20:51

mag
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 2. 12. 2006
Příspěvky: 7438

Re: zaměstnání + rodičovská dovolená

Já jsem ukončila rodičovskou dovolenou a nastoupila na zkrácený úvazek (10 hod. týdně), pracuju na základě původní smlouvy, mám upravený platový výměr. Pokud nastoupím další mateřskou do 3 let dítěte, bude se mi vypočítávát z platu před nástupem na první MD, takže mi jí zkrácený úvazek nesníží wink

Není tady

 

#8 7. 10. 2010 20:56

janička25
♥♥♥♥---
Registrovaný: 26. 4. 2006
Příspěvky: 258

Re: zaměstnání + rodičovská dovolená

ano mag to je jiná situace, dokonce to platí tuším do 4 let prvního dítětě, je to pořád jeden zaměstnavatel a jeden pracovní poměr (nejsou dva současně, už jsi nebyla na RD) mateřská se počítá dle toho, co je pro ženu výhodnější (původní nebo nová)

Není tady

 

#9 7. 10. 2010 20:58

mag
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 2. 12. 2006
Příspěvky: 7438

Re: zaměstnání + rodičovská dovolená

jj, přesně tak, do 4 let wink Chtěla jsem popsat další možnou situaci.

Upravil(a) mag (7. 10. 2010 20:59)

Není tady

 

#10 7. 10. 2010 22:16

Innka
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 23. 5. 2007
Příspěvky: 1101

Re: zaměstnání + rodičovská dovolená

janička25 napsal(a):

Pokud jsi na mateřské dovolené a pobírᚠpeněžitou pomoc v mateřství (tj cca do půl roku věku dítěte) můžeš pracovat, ale v jiném zaměstnání, než ze kterého pobírᚠtu mateřskou (obchází se to tou dohodou o pracovní činnosti s jinou náplní práce apod.) Pokud jsi už na rodičovské dovolené a pobírᚠrodičovský příspěvek (7600) tak můžeš dělat cokoliv kdekoliv. Můžeš se vrátit do práce, pokud chceš, a brát zároveň plat i rodičovský příspěvek. Jediná je podmínka, že dítě nesmí být umístěno ve státní školce na více jak 5 dní v měsíci, po dovršení 3 let na více jak 4 hodiny denně. Je zbytečné přepisovat rodičovský příspěvek na manžela, jedině, že by on nastoupil ve svém zaměstnání na rodičovskou dovolenou (max do 3 let dítěte) a oni by ho proto nemohli vyhodit. Pokud bude na podpoře, můžeš mít rodičák stále na sebe, je to jedno.

Jsem na rodičovské dovolené, synovi budou 3 v lednu a pak bych se původně měla vrátit do práce. Také bych nerada převáděla mateřskou na manžela, a už s finančních důvodů, pokud to jde tedy udělat takto.
A opravdu bych tedy nemusela mít další smlouvu a mohla nastoupit dle původní. Kdo by pak platil zdr. a soc., zaměstnavatel nebo teď jak to je z mateřské.

Není tady

 

#11 7. 10. 2010 22:17

Innka
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 23. 5. 2007
Příspěvky: 1101

Re: zaměstnání + rodičovská dovolená

Jinak další dítě dřív jak za 2-3 roky neplánujeme.

Není tady

 

#12 8. 10. 2010 7:24

mag
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 2. 12. 2006
Příspěvky: 7438

Re: zaměstnání + rodičovská dovolená

Innka napsal(a):

janička25 napsal(a):

Pokud jsi na mateřské dovolené a pobírᚠpeněžitou pomoc v mateřství (tj cca do půl roku věku dítěte) můžeš pracovat, ale v jiném zaměstnání, než ze kterého pobírᚠtu mateřskou (obchází se to tou dohodou o pracovní činnosti s jinou náplní práce apod.) Pokud jsi už na rodičovské dovolené a pobírᚠrodičovský příspěvek (7600) tak můžeš dělat cokoliv kdekoliv. Můžeš se vrátit do práce, pokud chceš, a brát zároveň plat i rodičovský příspěvek. Jediná je podmínka, že dítě nesmí být umístěno ve státní školce na více jak 5 dní v měsíci, po dovršení 3 let na více jak 4 hodiny denně. Je zbytečné přepisovat rodičovský příspěvek na manžela, jedině, že by on nastoupil ve svém zaměstnání na rodičovskou dovolenou (max do 3 let dítěte) a oni by ho proto nemohli vyhodit. Pokud bude na podpoře, můžeš mít rodičák stále na sebe, je to jedno.

Jsem na rodičovské dovolené, synovi budou 3 v lednu a pak bych se původně měla vrátit do práce. Také bych nerada převáděla mateřskou na manžela, a už s finančních důvodů, pokud to jde tedy udělat takto.
A opravdu bych tedy nemusela mít další smlouvu a mohla nastoupit dle původní. Kdo by pak platil zdr. a soc., zaměstnavatel nebo teď jak to je z mateřské.

Pokud nastoupíš podle původní smlouvy, ukončíš rodičovskou dovolenou (na kterou se můžeš kdykoliv vrátit), budeš nadále pobírat rodičovský příspěvek (splníš-li podmíny a dítě nebude chodit do školky či jeslí), zdravotní, sociální a nemocenskou bude odvádět zaměstnavatel a ty z platu.

Není tady

 

#13 12. 10. 2010 8:43

janička25
♥♥♥♥---
Registrovaný: 26. 4. 2006
Příspěvky: 258

Re: zaměstnání + rodičovská dovolená

Ono je možná trochu matoucí, že rodičovský příspěvek nijak nesouvisí s rodičovskou dovolenou.
Rodičovský příspěvek bere každý, kdo se stará o dítě do 2,3,4 let (podle toho, kterou variantu si zvolí), pokud toto dítě nenavštěvuje celodenně státní školku či jesle. Peníze vyplácí pracovní úřad, nemocenskské a sociální pojištění hradí stát. RP tedy pobírá skutečně každý bez ohledu na to, zda je zrovna na rodičovské dovolené, nezaměstnaný či zda pracuje. Jen je výjimka, pokud už by byla žena na mateřské s dalším dítkem, tak pobírá pouze peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek na to druhé dítě a nikoliv už rodičovský příspěvek na starší dítě, by mu ještě nebyly 3 roky - peníze se berou vždy jen na nejmaldší dítě v rodině.
Rodičovskou dovolenou poskytuje (má povinnost) zaměstnavatel a to max. do 3 let dítěte. Pokud žena chce, může se samozřejmě vrátit kdykoliv pře vypršením této dovolené. Po tomto období se lze dohodnout na neplaceném volnu např. do 4 let dítěte, ale to už zaměstnavatel nemusí poskytnout a nemusí držet původní pracovní pozici.
Mezi rodičovskou dovolenou a rodičovským příspěvkem není žádná přímá souvislost.

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů