Oznámení

5.října : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

5.října : Bleskový koláč jako od babičky. Jednoduchý recept, který se nedá pokazit!

10.července : Potřebujete pomoc, nebo pomoci někomu v nouzi chcete? Dejte o sobě vědět na Pomahejtesi.cz!

• Diskuse
  •  » Právní
  •  » Nárok na dovolenou nebo pracovní volno v době porodu

#1 20. 2. 2006 13:52

Dana Svobodová
Host

Nárok na dovolenou nebo pracovní volno v době porodu

Dobrý den, moc prosím o radu. 21.června mám předpokládaný termín porodu. Moc ráda bych, aby byl manžel u porodu a nejraději bych byla, kdyby si vzal 14 dní dovolené kolem toho předpokládaného termínu, aby byl se mnou doma, kdyby to na mě přišlo. Hned by mohl vzít auto a odvézt mě do porodnice. Ráda bych se zeptala, jestli mu v práci můžou zakázat vzít si dovolenou a jestli třeba ze zákona nemá nárok, aby si mohl třeba na ten den porodu vzít nějaké to volno. Máme problém v tom, že paní ředitelka nechce vůbec dávat dovolené, jen když se to hodí jí, tak si zaměstnanec může dovolenou vybrat. Mám strach, že manželovi nedovolí vzít si volno ani na můj porod sad
Tak bych se chtěla zeptat, jestli na volno nemáme nárok. Paní ředitelka manžela nechtěla pustit ani na odběr krve k doktorce a hned mu vyhrožovala výpovědí. Moc děkuji za jakoukoli radu. S přáním pěkného dne Dana

#2 22. 2. 2006 8:00

Frigo
♥♥♥♥♥♥♥

Re: Nárok na dovolenou nebo pracovní volno v době porodu

Na nezbytnou dobu - odvoz manželky do porodnice bývalo v zákoníku práce možné. Koukněte, jak to je
nyní po schválení nového. Každý zaměstnavatel (a měla by jste to mít v pracovní smlouvě výslovně uvedeno) má mít k dispozici zákoník práce volně k nahlédnutí pro každého zaměstnance.
Mně za to dokonce zjebal úřad práce a každému zaměstnanci jsem musela napsat dodatek, kde bylo uvedeno,
že zákoník práce je k nahlédnutí v té a té kanceláři  "ve třetím šuplíku vlevo". dumbom

Motto ženy :  :-)  :-)
Všichni si myslí, že největším snem každé ženy je mít dokonalého muže...
Zbláznili jste se..?!     Největším snem ženy je žrát a nepřibrat!  :-)

Není tady

#3 24. 2. 2006 11:05

kido
Host

Re: Nárok na dovolenou nebo pracovní volno v době porodu

1. Zaměstnavatel má právo zaměstnanci určit dovolenou. (vyjma případu, kdy např. zaměstnankyně požádá
o bezprostřední návaznost dovolené po mateřské dovolené, pak je zaměstnavatel povinnen vyhovět)
2. V případě bezplatného dárcovství krve je zaměstnavatel povinnen zaměstnance uvolnit a uvedenou dobu
i proplatit.
3. V případě, že chcete, aby byl manžel s Vámi v době kolem porodu a nebude Vám vyhověno s dovolenou,
můžete požádat svého lékaře, aby manželovi vystavil ošetřovák.

• Diskuse
  •  » Právní
  •  » Nárok na dovolenou nebo pracovní volno v době porodu
NÁŠ TIP:

Zápatí