Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 22. 6. 2010 9:12

Minonky12345
♥------
Registrovaný: 22. 6. 2010
Příspěvky: 4

Bezdůvodné obohacení - alimenty

Zdravím pěkně wink, mám dva dotazy...
Byla jsem půl roku registrovaná na úřadě práce, přičemž jsem hradila vyměřenou částku výživného na mé dítě (které vychovává bývalý manžel) v plné výši z dávek podpory v nezaměstnanosti. Po půl roce jsem přestala pobírat podporu, což vedlo k tomu, že jsem výživné 4 měsíce neměla z čeho uhradit (vychovávám další dvě děti a naše finanční situace se stala neúnosná).
Bývalý manžel ihned podal trestní oznámení. V obžalobě jsem se dočetla, že bylo výživné strháváno přímo z mých sociálních dávek, které mi byly vypláceny v nezaměstnanosti (o srážkách mě nevyrozuměl ani úřad práce, ani bývalý manžel, který tím pádem pobíral výživné dvojmo). Zajímalo by mě, jestli se v tomto případě jedná o bezdůvodné obohacení bývalého manžela (podle občanského zákoníku) a jestli ano, tak jakým způsobem mám postupovat ve vymáhání částky zpět (vzhledem k mé životní situaci se jedná o poměrně vysokou částku).
Předem mockrát děkuji za Vaše názory a odpovědi.
Lenka

Není tady

 

#2 22. 6. 2010 11:12

tanitaa
♥♥-----
Registrovaný: 20. 4. 2010
Příspěvky: 50

Re: Bezdůvodné obohacení - alimenty

A vy jste si nevsimla ze Vám chybí peníze?Nebo to nějak nechápu...

Není tady

 

#3 22. 6. 2010 13:43

Minonky12345
♥------
Registrovaný: 22. 6. 2010
Příspěvky: 4

Re: Bezdůvodné obohacení - alimenty

Kdybych si všimla, řešila bych to hned a výživné bych okamžitě přestala platit dabl. Neměla bych pak tolik starostí s tím, jak přežijeme, než seženu práci.Nikdy jsem do té doby na úřadě práce registrovaná nebyla a předpokládala jsem, že je podpora vyměřená tak jak má a že by mě o srážkách někdo vyrozuměl.
Takže abyste to pochopila wink:
Zajímalo by mě, jestli se v uvedeném případě jedná o bezdůvodné obohacení bývalého manžela (podle občanského zákoníku) a jestli ano, tak jakým způsobem mám postupovat ve vymáhání částky zpět (vzhledem k mé životní situaci se jedná o poměrně vysokou částku).
Předem mockrát děkuji za Vaše názory a odpovědi.
Lenka

Upravil(a) Minonky12345 (22. 6. 2010 13:44)

Není tady

 

#4 22. 6. 2010 14:09

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Bezdůvodné obohacení - alimenty

Minonky12345 napsal(a):

Zdravím pěkně wink, mám dva dotazy...
Byla jsem půl roku registrovaná na úřadě práce, přičemž jsem hradila vyměřenou částku výživného na mé dítě (které vychovává bývalý manžel) v plné výši z dávek podpory v nezaměstnanosti. Po půl roce jsem přestala pobírat podporu, což vedlo k tomu, že jsem výživné 4 měsíce neměla z čeho uhradit (vychovávám další dvě děti a naše finanční situace se stala neúnosná).
Bývalý manžel ihned podal trestní oznámení. V obžalobě jsem se dočetla, že bylo výživné strháváno přímo z mých sociálních dávek, které mi byly vypláceny v nezaměstnanosti (o srážkách mě nevyrozuměl ani úřad práce, ani bývalý manžel, který tím pádem pobíral výživné dvojmo). Zajímalo by mě, jestli se v tomto případě jedná o bezdůvodné obohacení bývalého manžela (podle občanského zákoníku) a jestli ano, tak jakým způsobem mám postupovat ve vymáhání částky zpět (vzhledem k mé životní situaci se jedná o poměrně vysokou částku).
Předem mockrát děkuji za Vaše názory a odpovědi.
Lenka

Možná by jenom stačilo přebírat poštu vissla .

Není tady

 

#5 22. 6. 2010 20:30

martina33
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Kladno
Registrovaný: 10. 8. 2008
Příspěvky: 3026
Web

Re: Bezdůvodné obohacení - alimenty

Ze sociálních dávek není přímo strháváno výživné, jedině v tom případně, že by jste s tím souhlasila a sama si to takto zařídila. Jen mě udivuje, že pokud zde píšete, že vám penízky chyběly (komu ne??), tak z úřadu práce je přesně daná výše podpory na každý měsíc po dobu 1/2 roku, a písemně jste to také převzala, stačilo se jen kouknout kolik mám dostat a kolik jsem dostala.
O vrácení výživného bych se nesnažila, protože já osobně bych to brala jako "přilepšení" dítku.  Případně by bylo dobré se domluvit s tatínkem, jestli je ochoten toto výživné navíc brát jako předplacení dopředu, což ale pochybuju. A mít to samo písemně, jinak nebrat.


http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0MjaztFSyBlwwFZgC2w,,26.png


18.3.2009 v 14:05 h 3540g a 50cm, 18.3.2010 váha 9.5kg a 75 cm, 18.3.2011 váha 12kg a 87cm

Není tady

 

#6 22. 6. 2010 20:48

Hnevka
♥♥-----
Registrovaný: 27. 2. 2010
Příspěvky: 36

Re: Bezdůvodné obohacení - alimenty

Minonky12345 napsal(a):

Zdravím pěkně wink,
Bývalý manžel ihned podal trestní oznámení. V obžalobě jsem se dočetla, že bylo výživné strháváno přímo z mých sociálních dávek, které mi byly vypláceny v nezaměstnanosti (o srážkách mě nevyrozuměl ani úřad práce, ani bývalý manžel, který tím pádem pobíral výživné dvojmo).

Nechci být - i když asi už jsem, zbytečně šouravá, ale i když to není předmětem řešení, není mi jasné, jak ÚP věděl, že a komu má strhávat výživné. A kam ho posílat. Tedy - pokud jste na výživné neměla "exekuci"  už v i v bývalém zaměstnání. kapitulation

Není tady

 

#7 23. 6. 2010 8:51

Minonky12345
♥------
Registrovaný: 22. 6. 2010
Příspěvky: 4

Re: Bezdůvodné obohacení - alimenty

Děkuji za Vaše reakce, i když jsem se nedozvěděla, co jsem potřebovala... Zkusím jinou poradnu a kdyžtak dám vědět (pro ostatní), jak v takovém případě postupovat.

Sice nepotřebuji obhajovat co jsem napsala, ale když Vám odveze manžel dítě nejprve ke svým rodičům a pak neznámo kam a vezme s sebou jeho rodný list, vy lítáte od čerta k ďáblu, abyste dostali dítě zpátky a od soudu Vám přijde jednoho krásného dne: svěřen do výchovy otce + doplate výživné za rok a půl zpětně.. Ano, exekuce na plat byla...
Dnes už je syn "naočkovaný" a už k nám ani nechce (manžel nelenil a snaží se o zrušení mé rodičovské odpovědnosti).
Když má známého právníka, věci se mají hned jinak a přestože bych tomu nevěřila, byrokracie je neúprosná...
Velmi ráda bych se k tomu stavěla tak, že přilepším dítku, ani nevíte jak ráda bych se s tatínkem domluvila (jakkoli, nejen v případě výživného)..
Ještě že mám další dvě děti, alespoň mám důvod "fungovat normálně".
Ještě jednou díky.
Lenka

Není tady

 

#8 23. 6. 2010 9:38

helena
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 12. 1. 2006
Příspěvky: 31213

Re: Bezdůvodné obohacení - alimenty

o srážkách mě nevyrozuměl ani úřad práce, ani bývalý manžel, který tím pádem pobíral výživné dvojmo
Předpokládám, že ÚP postupuje stejně, jako zaměstnavatel = obdrží rozhodnutí o srážkách a provádí je. Dlužníka nijak zvl᚝ informovat nemusí.
Mimo to se mýlíš v tom, že manžel pobíral výživné - to pobírá dítě a těžko budeš prokazovat, že jsi a) o strhávané částce nevěděla, b) že se jednalo o výživné a ne příspěvek pro dítě na, dejme tomu, mimořádné výdaje.


http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

 

#9 23. 6. 2010 11:02

javena
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 27. 8. 2008
Příspěvky: 4274

Re: Bezdůvodné obohacení - alimenty

Minonky12345 napsal(a):

Děkuji za Vaše reakce, i když jsem se nedozvěděla, co jsem potřebovala... Zkusím jinou poradnu a kdyžtak dám vědět (pro ostatní), jak v takovém případě postupovat.

Sice nepotřebuji obhajovat co jsem napsala, ale když Vám odveze manžel dítě nejprve ke svým rodičům a pak neznámo kam a vezme s sebou jeho rodný list, vy lítáte od čerta k ďáblu, abyste dostali dítě zpátky a od soudu Vám přijde jednoho krásného dne: svěřen do výchovy otce + doplate výživné za rok a půl zpětně.. Ano, exekuce na plat byla...
Dnes už je syn "naočkovaný" a už k nám ani nechce (manžel nelenil a snaží se o zrušení mé rodičovské odpovědnosti).
Když má známého právníka, věci se mají hned jinak a přestože bych tomu nevěřila, byrokracie je neúprosná...
Velmi ráda bych se k tomu stavěla tak, že přilepším dítku, ani nevíte jak ráda bych se s tatínkem domluvila (jakkoli, nejen v případě výživného)..
Ještě že mám další dvě děti, alespoň mám důvod "fungovat normálně".
Ještě jednou díky.
Lenka

Leni, držím ti palce... kamarádka podobně přišla o dva kluky. S asistencí instituce, která má děti chránit, na straně tatínka (dobrej sponzorskej dar dělá divy...), který děti okamžitě po "výhře" nad BM odložil děti k prarodičům. :Roky je neviděla. sad Myslím, že na právní by osobní věci neměly hrát roli. Člověk potřebuje poradit, ne být souzen, vysvětlovat... Ale i já občas sklouzávám... hmm

Není tady

 

#10 23. 6. 2010 17:32

eremuruss
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 6. 3. 2007
Příspěvky: 12363

Re: Bezdůvodné obohacení - alimenty

No nechapu jak s podpory zivila 2 deti+ platila 2x alimenty aniz by na to prisla.To mozna jde jen v tom pripade,ze ma bohateho pritele a ten sponzoruje vsechno a ona se nemusela starat o to co ma na uctu jinak si to nedovedu vysvetlit.


Za jednu minutu člověk pozná, zda se mu někdo líbí, za hodinu pozná, zda by jej dokázal mít rád či milovat, za jeden den zjistí, jestli by s tou osobou dokázal strávit celý život...ale poté trvá celý život než na tu osobu zapomene.

Není tady

 

#11 30. 6. 2010 11:43

Minonky12345
♥------
Registrovaný: 22. 6. 2010
Příspěvky: 4

Re: Bezdůvodné obohacení - alimenty

eremuruss napsal(a):

No nechapu jak s podpory zivila 2 deti+ platila 2x alimenty aniz by na to prisla.To mozna jde jen v tom pripade,ze ma bohateho pritele a ten sponzoruje vsechno a ona se nemusela starat o to co ma na uctu jinak si to nedovedu vysvetlit.

Tak si to prosím jinak nevysvětlujte.

Není tady

 

#12 30. 6. 2010 13:19

Kiara
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha - východ
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 9643

Re: Bezdůvodné obohacení - alimenty

Minonky12345 napsal(a):

Zdravím pěkně wink, mám dva dotazy...
Byla jsem půl roku registrovaná na úřadě práce, přičemž jsem hradila vyměřenou částku výživného na mé dítě (které vychovává bývalý manžel) v plné výši z dávek podpory v nezaměstnanosti. Po půl roce jsem přestala pobírat podporu, což vedlo k tomu, že jsem výživné 4 měsíce neměla z čeho uhradit (vychovávám další dvě děti a naše finanční situace se stala neúnosná).
Bývalý manžel ihned podal trestní oznámení. V obžalobě jsem se dočetla, že bylo výživné strháváno přímo z mých sociálních dávek, které mi byly vypláceny v nezaměstnanosti (o srážkách mě nevyrozuměl ani úřad práce, ani bývalý manžel, který tím pádem pobíral výživné dvojmo). Zajímalo by mě, jestli se v tomto případě jedná o bezdůvodné obohacení bývalého manžela (podle občanského zákoníku) a jestli ano, tak jakým způsobem mám postupovat ve vymáhání částky zpět (vzhledem k mé životní situaci se jedná o poměrně vysokou částku).
Předem mockrát děkuji za Vaše názory a odpovědi.
Lenka

Podle mě - tak, jak to píšeš - jsi v podstatě platila výživné v dvojnásobné výši (1x strháváno z podpory ve formě exekuce, 1x posíláno dobrovolně z tvého účtu či jinou formou). Potom jsi přestala pobírat podporu (čili exekuce se zastavila-nebylo z čeho strhávat) a přestaly Ti odcházet peníze z Tvého účtu (nedostatek financí) a to po dobu čtyř měsíců. Následně - když Tvůj BM po dobu čtyř měsíců neobdržel na dítě ani korunu - na Tebe podal trestní oznámení, pokud tomu dobře rozumím.
Moc Tě nepotěším - jestliže jsi půl roku posílala každý měsíc "dvojnásobné výživné", obecně se má za to, že jsi takhle nad rámec přispívala dobrovolně z vlastní vůle a nemůžeš to po otci vymáhat nazpět. To nejsou peníze pro otce dítěte a Tvého BM, to jsou peníze na výživu vašeho dítěte, sloužící k pravidelnému měsíčnímu pokrývání jeho potřeb. Výživné není spoření, nemůžeš to brát, jakože někam půl roku posílᚠomylem dvojnásobnou částku, potom čtyři měsíce nic a potom být nesmírně překvapena, že kvůli takovému galimatyáši ve splátkách jsi nakonec policejně popotahována.
Výživné totiž funguje tak, že jsi povinna každý měsíc zajišovat výživné svého potomka pravidelně jako hodinky, nejde to tak, že mu budeš půl roku posílat dvojnásobnou částku a potom čtyři měsíce nic. Já Ti nechci nadávat nebo se do Tebe navážet, já se Ti jenom snažím vysvětlit, jak princip výživného funguje, abys pochopila, že nemᚠnárok od otce dítěte požadovat "vrácení přeplatku", nebo chtít od něj nějakou benevolenci s tím, že mᚠv podstatě na půl roku "předplaceno". Možná kdyby se jednalo o člověka, se kterým dá domluvit, tak ještě možná. Ale v případě, kdy Tě BM o dítě v podstatě "připravil" se dá předpokládat, že takový člověk bude jenom číhat na možnost, jak Tě kvůli sebemenšímu výkyvu v placení výživného "potopit". Skutečně nemᚠšanci od něj nějakým způsobem duplicitně zasílané výživné vymoci nazpět, nebo v tomhle případě se skutečně nejedná o bezdůvodné obohacení: jedná se o výživné na dítě a pokud jsi mu půl roku posílala dvakrát takové peníze, předpokládal, že se Ti daří natolik dobře, že chceš vašemu dítěti nadstandardně přilepšit. BM nebyl povinen zkoumat, jestli se nejedná o nějaký omyl, to sis při vší úctě měla ohlídat sama. Už jednou Ti byla nařízena exekuce na plat, věděla jsi o tom, věděla jsi, že soudní exekuce se potáhne za všemi tvými příjmy až do té doby, dokud nebude Tvoje dítě schopno se samo živit, tak mᚠpropána snad trochu soudnosti, aby sis uměla všechny odchozí platby ošetřit tak, abys nevynechala jeden jediný měsíc, protože už mᚠsnad se soudy v tomto směru svoje zkušenosti hmm
Jediné, co Ti můžu poradit - urychleně doplatit dlužné výživné za ty čtyři měsíce. S témhle skutečně nejsou žádné žerty, protože Tvůj BM na Tebe může podat návrh na exekuci na majetek a protože se jedná o VݎIVNÉ, exekutoři v tomhle případě bývají rychlí jako čerti. Bohužel. A nikoho nebude zajímat, že jsi půl roku platila výživné navíc, pro každého je rozhodující, že jsi čtyři měsíce neplatila výživné vůbec. Já Ti sem nebudu psát, že sis měla odchozí platby lépe ohlídat tak, abys v tom neměla takovejhle guláš, kterej skončil podáním trestního oznámení na Tvoji osobu smile panč to už sem přede mnou napsali jiní. Já Ti chci hlavně vysvětlit, jak vůbec funguje princip výživného, protože - jak se mi zdá - jeho princip jsi dodneška nepochopila a Tvůj průšvih, ve kterém se teď nacházíš pramení právě z neznalosti tohoto principu.
Držím palce, a ten průšvih vyřešíš beze ztráty kytičky a přeji Ti pohodový, ničím nerušený den smile


"Náhody neexistují - to jen Bůh chce zůstat inkognito ..."

Není tady

 

#13 30. 6. 2010 15:31

Nuni
♥♥♥----
Registrovaný: 17. 11. 2008
Příspěvky: 162

Re: Bezdůvodné obohacení - alimenty

Omlouvám se za offtopic to Kiara - pochopila jsem to správně, že není možné výživné zaslat na čtvrt roku předem??


Život je boj, tak se klidně pozabíjejte a já bych s dovolením prošla ..........

Není tady

 

#14 1. 7. 2010 9:47

sahleb
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: MIMO CESKO
Registrovaný: 14. 5. 2008
Příspěvky: 5109

Re: Bezdůvodné obohacení - alimenty

Nuni napsal(a):

Omlouvám se za offtopic to Kiara - pochopila jsem to správně, že není možné výživné zaslat na čtvrt roku předem??

Myslim, ze Kiara to napsala velmi dobre.  Rodic je proste povinnen platit pravidelne kazdy mesic nebo jak je dohodnuto. 

Zda platit smluvenou castku 4x za rok nebo 2x je teoreticky mozne, ale ta druha strana to musi uznat jako palceni alimentu. Ony jsou nekdy naklady vetsi nez ty alimenty. Mam ten pocit, ze ani zaplaceni prazdnin neni brano jako "predplatne alimentu".

Ja se v tom nevyznam. Patrim k tem, co na deti nedostavaji nic.


Kultura je založena na tom, co se od lidí vyžaduje, ne na tom, co se jim poskytuje.

ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY

Není tady

 

#15 1. 7. 2010 20:44

Kiara
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha - východ
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 9643

Re: Bezdůvodné obohacení - alimenty

Nuni napsal(a):

Omlouvám se za offtopic to Kiara - pochopila jsem to správně, že není možné výživné zaslat na čtvrt roku předem??

Teoreticky to možné je - ale sahleb napsala správně, že s takovým postupem musí souhlasit obě dvě strany, čili jak plátce výživného, tak jeho příjemce a mělo by to být ošetřeno písemně. Dám příklad: plátce výživného dopředu ví, že po tři měsíce z nějakého důvodu nebude moci hradit výživné, takže se může dohodnout s příjemcem výživného, že mu výživné za tyto měsíce uhradí "dopředu a najednou". Když s tímto postupem obě dvě strany souhlasí a ošetří si to pro pořádek ještě písemně,  t.j. v písemném vyjádření bude jasně zakotveno, že se jedná o VݎIVNÉ ZA TŘI MĚSÍCE, není co řešit.
Ovšem každá taková dohoda může být uzavřena pouze mezi těmi lidmi, kteří se mezi sebou dokážou rozumně dohodnout. Jakmile je jeden z nich potížista, naschválista a rozumné dohody neschopen, nedá se bohužel nic dělat ...

Upravil(a) Kiara (1. 7. 2010 20:52)


"Náhody neexistují - to jen Bůh chce zůstat inkognito ..."

Není tady

 

#16 8. 7. 2010 19:16

Heřmanka
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 17. 8. 2008
Příspěvky: 2535

Re: Bezdůvodné obohacení - alimenty

tak pokud nejsi znovu vdaná,zažádej si jako nezaměstnaná o výživné na rozvedenou manželku, pokud má BM problém...

a pokud není poplatek u soudu za vymáhání výživného zpět, s tím, žes mu ho vyplatila, bo tě ÚP neinformoval o srážkách...a v dobré víře jsi o tom neměla tušení...tak bych to podala taky, jen pro znepříjemnění, i když bych třeba věděla, že neuspěju...na druhou stranu, pokud jsi měla nařízené doplacení výživného za nějakou dobu zpětně, u soudu bych prohlásila, že to bylo právě kvůli urychlení doplatku atd.... neříkej, že není právníka na světě, který by ti neřekl co říkat... zvlášt, když jsi mu ty peníze dávala... jo a pamatuj, dámy na socialce ti nikdy nic samy neřeknou od sebe, naopak, jejich úkolem je pokud možno ti nevyplácet vůbec nic a ne ti pomoci.... takže se zakousni do vyhlášek a zákonů a studuj... když mᚠchvilku a zrovna nehledᚠpráci

jinak většina tady jsou příjemné jak osina v zadku grater jak zjišuju

Upravil(a) Heřmanka (8. 7. 2010 19:18)

Není tady

 

#17 9. 7. 2010 14:00

judynka
♥♥♥♥---
Registrovaný: 1. 3. 2008
Příspěvky: 330

Re: Bezdůvodné obohacení - alimenty

tak exekuce byla přece za výživné dlužné - z předchozího období a mimo to mělo být placeno výživné - běžné, tedy si myslím, že "dvakrát" placeno nebylo..pokud byla špatná situace, měl se požádat soud o snížení částky výživného a ne přestat platit, takhle hrozí po 4měsících i trestní stíhání a nejen tedy další exekuce

Není tady

 

#18 14. 7. 2010 16:54

Kiara
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha - východ
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 9643

Re: Bezdůvodné obohacení - alimenty

tak pokud nejsi znovu vdaná,zažádej si jako nezaměstnaná o výživné na rozvedenou manželku, pokud má BM problém...
Heřmanko, rozvedená manželka má proti svému BM nárok na výživné pouze do tří let po rozvodu (což nevíme,  jak je dlouho rozvedená) a za předpokladu, že nežije ve společné domácnosti s přítelem (což taky nevíme, jak to Miňonka přesně má). V tomhle případě je Tvoje rada trošku kontraproduktivní, protože BM navíc vychovává jejich společné dítě, na které je Miňonka povinna platit výživné (což nečiní - vzhledem  k již dříve nařízené exekuci na plat a následně na podporu od ÚP a novou prodlevu s placením výživného).
Já se obávám, že konkrétně v tomhle případě absolutně nejde napasovat na BM ještě povinnost platit výživné na Miňonku. Jediné, co bych viděla jako reálné je, aby si Miňonka zažádala soudně o snížení výživného na dítě, které je v péči BM a v této žádosti zohlednila svou nezaměstnanost a péči o svoje další dvě děti.


"Náhody neexistují - to jen Bůh chce zůstat inkognito ..."

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů