Oznámení

9.srpna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

9.srpna : Bleskový koláč jako od babičky. Jednoduchý recept, který se nedá pokazit!

10.července : Potřebujete pomoc, nebo pomoci někomu v nouzi chcete? Dejte o sobě vědět na Pomahejtesi.cz!

#1 21. 6. 2010 18:01

Simon
♥♥♥♥---

vymáhání pohledávky - náklady na řízení

V roce 2008 manžel rušil službu u telekomunikační společnost a zapomněl zaplatit jednu fakturu. V té době bydlel již na jiné adrese, než kam mu chodila pošta od společnosti, nicméně noví nájemníci mu vždy volali, když mu nějaká pošta přišla.

Dnes dostal manžel dopis od vymahatelské společnosti, která ho vyzvala k uhrazení dlužné částky - cca 1500 Kč, úroku - cca 300 Kč a nákladů na řízení - cca 2000 Kč. Tyto 2 tisíce Kč by měl zaplatit vymahatelské společnosti. Manžel se hodinu dohadoval s nějakou paní na zákaznické lince telekom. společnosti, nakonec jí řekl, že samozřejmě zaplatí dlužnou částku (již tak učinil), ale odmítl zaplatit náklady na řízení (ono "řízení" zahrnuje zaslání jednoho dopisu).

Mimo jiné se od té paní dozvěděl, že v březnu roku 2009 mu telekom. společnost zasílala upomínku k zaplacení, ale od nových nájemníků jsme žádné avízo o dopise neměli. Manžel tedy žil v dobré víře, že má všechny závazky splněné.

Na internetu jsme onu vymahatelskou firmu hledali a našli jsme rozsáhlou diskuzi podobných případů - lidé, které tato společnost oslovila s tím, že jí mají platit nějaké peníze, se vesměs na placení nákladů na řízení vyprdli, dokonce jsme četli dost příspěvků od lidí, kteří na společnost podali trestní oznámení pro zastrašování a vydírání.

Jak se máme zachovat? Opravdu se nám nechce platit 2 tisíce korun. My nejsme s vymahatelskou firmou nijak smluvně vázáni. Chápu, že máme zaplatit dlužnou částku za telekom. služby a úrok, ale společnosti nic platit nebudeme. Může na nás třeba přijít exekutor? :-)

Není tady

#2 21. 6. 2010 21:33

Aneri
♥♥♥♥♥♥-

Re: vymáhání pohledávky - náklady na řízení

Je důležité, jak se k pohledávce vymahatelská firma dostala. Pokud ji koupila, tak je smlouva mezi telecomem a firmou. To je účelem firmy - vymáhat nezaplacené pohledávky ! Jistěže nemůžeš mít s vymahatellskou  firmou smlouvy ,jako zákazník- dlužník ! 
Já myslí, že budeš platit jak nezaplacenou fakturu, úrok i vymáhání ! Ani se nedivím, jestli firmy používají zastrašovací taktiky, když tobě se také nechce platit nic navíc od dlužné částky. A nikoho nezajímá, že jste si poštu nebyli schopni zajistit na další adresu.
Pokud firma pohledávku nekoupila a jen se snaží  telecomu něco vymoci a nepovede se jí to, vrátí pohledávku zpět telecomu, navýšenou o svoji provizi. Telecom může postoupit pohledávku exekutorovi , vsadím se,  tomu jistě zaplatíš úplně všechno / i další  náklady exekutora /. No a v závěru může být částka úplně jiná a stejně ji zaplatíš! Ösobně dluhy nemám, ale kdyby se mi to přece jen stalo, rychle zaplatím, abych měla klid. Ale každý jsme jiný......

Není tady

#3 22. 6. 2010 10:21

Simon
♥♥♥♥---

Aneri, my normálně dluhy nemáme - kromě hypotéky. Prostě se stane, že člověk něco nezaplatí, dřív, než se naděješ.

Já jen nechápu tu logiku věci - nějaká třetí strana si za jeden dopis - nedoporučený - naúčtuje 2 tisíce korun a já je mám zaplatit bez mrknutí oka? Kdyby si naúčtovala 20 tisíc, musela bych je zaplatit? Co kdyby si naúčtovala milion? Kdo určuje výši těch nákladů na vyřízení pohledávky a proč je já musím akceptovat?

Chápu, že mám zaplatit dluh plus úrok z prodlení. To mi přijde správné. Za svou chybu platím úrok. Ale náklady na řízení? Proč je nezaplatí telekom. firma?

Krom toho firma dle justice.cz nemá ani živnost na vymáhání pohledávek. Má jen:
-   pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor (bez poskytování jiných, než základních služeb)
-  výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona

Pokud by firma měla živnost na vymáhání pohledávek, musela by mít napsáno toto:
-   služby v oblasti administrativní správy a služby organizačně hospodářské povahy

To tam sice měla, ale v červenci 2009 byl tento předmět podnikání vymazán?

Má tedy firma právo vymáhat? Musíme jí skutečně ty 2000 platit?

PS: ještě bych ráda doplnila, že manžel je zákazníkem té telekom. firmy už dobrých deset let, na fakturách platí měsíčně částky v řádu tisíců (ne tisíce), ta služba, kterou ukončil, byl mobilní internet, ale smlouva na telefon. služby zůstala. Telekom. firma měla jeho telefon, měla šanci celou věc řešit s ním. Žádné upomínky nám nedošli, nikdo jej nekontaktoval, mně se to jednání zdá silně nesolidní.

Upravil(a) Simon (22. 6. 2010 10:40)

Není tady

#4 22. 6. 2010 10:22

Simon
♥♥♥♥---

Aneri napsal(a):

Ösobně dluhy nemám, ale kdyby se mi to přece jen stalo, rychle zaplatím, abych měla klid. Ale každý jsme jiný......

Neříkej mi, že kdyby ti přišla složenka na dlužnou částku 1500 korun a složenka na poplatek 2000 korun, že ty 2000 bez mrknutí oka zaplatíš jen proto, že ti to nějaká pochybná firma napíše. Co kdyby ten poplatek byl deset tisíc? Také bys zaplatila?

Není tady

#5 22. 6. 2010 11:17

helena
♥♥♥♥♥♥♥

Simon, když pominu poněkud nezodpovědné spoléhání se na nájemníky ohledně pošty a z toho vyplývající potíže, pak musíte
- zaplatit dluh včetně úroků
- požádat onu firmu doporučeným dopisem, aby vám ony náklady detailně vyčíslili s tím, že
  budete akceptovat pouze přiměřenou/obvyklou částku - a uvidíte, jak zareagujou

http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

#6 22. 6. 2010 11:59

mag
♥♥♥♥♥♥♥

Simon, už je jenom jedna živnost volná, takže pokud má některý z oborů živnosti volné, může teoreticky dělat všechny obory.
Jinak se na ně obraťte doporučeným dopisem, uhradte dluh a úrok a napište, kolik jste ochotni zaplatit na nákladech vymáhání. Oni nemůžou nic jiného než napsat takový dopis (10,- Kč?), pak to musí jít přes soud nebo exekutora (telekomunikační úřad má asi právo si exekuovat sám podle správního řádu, musela bych ale prostudovat zákon, takže to zřejmě  může předat rovnou exekutorovi).

Není tady

#7 22. 6. 2010 12:04

mag
♥♥♥♥♥♥♥

Ještě poznámečka, mohlo se stát, že by to dali rovnou exekutorovi, pak by ty náklady byly mnohem větší. Tam bys neměla žádnou šanci se bránit.

Není tady

#8 22. 6. 2010 13:26

Frigo
♥♥♥♥♥♥♥

Nejsem si jistá, ale nemá být dlužník informován, že jeho dluh byl někomu postoupen ?
Simon, chtěla bych od telekomunikační společnosti doložit, že vám před xx lety posílali upomínku a že jste ji převzali a nereagovali na ni. Jistě nebyla obyčejnou poštou, ale doporučeně,  aby bylo průkazné doručení.

Motto ženy :  :-)  :-)
Všichni si myslí, že největším snem každé ženy je mít dokonalého muže...
Zbláznili jste se..?!     Největším snem ženy je žrát a nepřibrat!  :-)

Není tady

#9 22. 6. 2010 13:38

mag
♥♥♥♥♥♥♥

Frigo a z čeho usuzuješ, že musela být poslána upomínka?
Muselo být vydáno rozhodnutí, to mohlo být doručeno na předchozí adresu (měli jste tam tou dobou trvalé bydliště?), doporučuju zajít na telekomunikační úřad a nahlédnout do spisu.

Není tady

#10 22. 6. 2010 14:49

Simon
♥♥♥♥---

takže...

dluh manžel uhradil včera, okamžitě po telefonátu s paní z O2 (to je ona teleokom. firma). Zaplatil samozřejmě i úrok.

Vymahatelská firma - m.b.a. finance - poslala dopis formátu A4. Je tam jednací číslo, je tam napsáno, že převzali závazek číslo ****** na základě plné moci od O2 ČR, který vznikl neplněním podepsané smlouvy o poskytování telekom. služeb.

Dále je uvedeno, že závazek ke dni **.**.**** činí cca 3700 Kč a je tvořen:
- Základem pohledávky cca 1500 Kč (již jsme uhradili)
- Úroky z prodlení - cca 200 Kč (prozatím - již jsme uhradili
- Náklady řízení - 1990 Kč (prozatím) - neuhradili jsme.

Podrobný rozpis nezaplacených faktur je tam také uveden - je to tabulka o dvou řádcích a pěti sloupcích, řádky tvoří dvě faktury, které manžel nezaplatil, datum splatností, částka, úroky a náklady řízení. Náklady řízení jsou ovšem sesumírovány jen v položce "Celkem - 1990", nejsou rozpočítané dle jednotlivých faktur.

Na konci dopisu se ještě píše, že musíme částku uhradit do 5ti dnů, pokud nezaplatíme, zveřejní manželovo jméno v registru dlužníků.
Nakonec je tam uvedeno, že pokud nebude pohledávka uhrazena v termínu a pokud nebudeme firmu kontaktovat, bude to považováno za odsouhlasení závazku.

Podpis (okopírovaný) a datum.

Dopis byl zaslaný obyčejně.

Manžel volal nejdříve této firmě, ta ho odkázala na O2 s tím, že s ním nebude nic řešit. Operátorka na O2 s manželem hovořila asi půl hodiny, kdy se s ní manžel dohadoval
- aby ho přepojila na nadřízeného
- aby zařídili, aby manžel neplatil ony 2 tisíce korun
- aby mu řekli, zda a jak mu posílali upomínku
Neúspěšně, operátorka v O2 ho neustále odkazovala na firmu m.b.a. finance.

Začarovaný kruh.

Nějaký nápad co s tím? Manžel tam chce zavolat, informovat je, že zaplatil dlužnou částku a úrok a informovat je, že nebude platit ony 2 tisíce korun. Z toho, co jsem si tu přečetla, by tedy měl následující:
- písemně vyzvat firmu m.b.a. finance, aby mu přesně rozfakturovali, za co má ty 2 tisíce zaplatit
- informovat je o uhrazení dluhu
- navrhnout částku, která podle nás odpovídá nákladům na řízení
?

(mimochodem - pátrala jsem po internetu a našla jsem spoustu zajímavostí o firmě m.b.a. finance, například tiskové prohlášení Asociace inkasních firem, které se distancují od praktik firmy m.b.a. finance, dále spoustu diskuzí, kam chodí lidé, kterým tato firma vyhrožovala a vymáhala neexistující a navíc jakoby dávno promlčené pohledávky, také pár případů podobných tomu našemu).

Všem moc díky za reakce.

Není tady

#11 22. 6. 2010 15:04

kores
♥------

Já jsem ten manžel smile
Dluh vznikl na IČO, nikoli na soukromou osobu - a já jako firma nemůžu platit každýmu nazdárkovi na základě nějakého pofidérního dopisu, kde je napsáno zaplať mi 2.000,- Kč, nebo na tebe pošlu exekutora. Já můžu platit jedině na základě faktury, jinak si ani tu platbu nemůžu dát do účta. Takže na takovéto dopisy opravdu nehodlám reagovat. Dluh vůči O2 jsem okamžitě uhradil včetně úroku z prodlení.
Exekutora na mne může poslat jedině soud, ne nějaký soukromý subjekt. A pokud se moje domněnky nezakládají na pravdě, začnu se věnovat vymáhání dluhů - a pak se těšte... smile

Není tady

#12 22. 6. 2010 15:11

mag
♥♥♥♥♥♥♥

Tady to neřeší soud, ale telekomunikační úřad, já myslela, že už je na světě jeho rozhodnutí, na základě kterého je pohledávka vymáhána. V tomto případě bych taky nezaplatila a počkala bych, až se o tuto částku budou soudit. To už by samozřejmě musel řešit občanskoprávní soud.

Není tady

#13 22. 6. 2010 15:12

Simon
♥♥♥♥---

Podej manželovi prst... a on se okamžitě zaregistruje, to jsem nečekala big_smile

No však rozepsaná faktura je to, co tady holky - vesměs - radí.

Akorát si nejsem jistá, že exekutora může poslat jedině soud. Neví někdo?

Není tady

#14 22. 6. 2010 15:13

mag
♥♥♥♥♥♥♥

A pokud budou vyhrožovat podala bych trestní oznámení pro vydírání.

Není tady

#15 22. 6. 2010 15:14

Simon
♥♥♥♥---

mag napsal(a):

Tady to neřeší soud, ale telekomunikační úřad, já myslela, že už je na světě jeho rozhodnutí, na základě kterého je pohledávka vymáhána. V tomto případě bych taky nezaplatila a počkala bych, až se o tuto částku budou soudit. To už by samozřejmě musel řešit občanskoprávní soud.

Mag, a kdyby došlo na soud, manžel to nemůže prohrát?

Není tady

#16 22. 6. 2010 15:14

mag
♥♥♥♥♥♥♥

Vykonatelným rozhodnutím je i třeba správní rozhodnutí nebo např. převzatý nezaplacený blok od policie.

Není tady

#17 22. 6. 2010 15:15

Simon
♥♥♥♥---

mag napsal(a):

A pokud budou vyhrožovat podala bych trestní oznámení pro vydírání.

Přesně to jsem našla v těch diskuzích o této firmě... dokonce existuje i nějaká hromadná žaloba na tuto firmu, právě pro zastrašování a vydírání...

Není tady

#18 22. 6. 2010 15:16

kores
♥------

Ale já už vůči telekominukační společnosti žádný dluh nemám, de facto mám dluh (resp. po mně chce zaplatit nějakou částku) soukromý subjekt (s.r.o.). Takže tady asi už nic telekomunikační úřad řešit nebude, je to mezi mnou a M.B.A. Finance. A s nimi já žádný smluvní vztah nemám. Oni po mně chtějí zaplatit nějakou částku jako svoje náklady, já tam už dvakrát volal, strávil jsem na řešením tohoto problému nějaký čas, takže jim asi vystavím fakturu já za svoje náklady (cca ve stejné výši jako jejich náklady) a začnu po nich tuhle částku vymáhat taky. Firma proti firmě.

Není tady

#19 22. 6. 2010 15:17

mag
♥♥♥♥♥♥♥

Simon napsal(a):

mag napsal(a):

Mag, a kdyby došlo na soud, manžel to nemůže prohrát?

Tady už si bohužel nejsem jistá, zda-li by jim něco mohlo být přiznáno, dle mě ne, mají nárok pouze na to, co původní věřitel. Ale doporučuji se spojit s někým, kdo s nima má zkušenost. Psala si, že příběhů jsi našla dost.

Není tady

#20 22. 6. 2010 15:25

Simon
♥♥♥♥---

mag napsal(a):

Ale doporučuji se spojit s někým, kdo s nima má zkušenost. Psala si, že příběhů jsi našla dost.

Vesměs šlo o ty neexistující pohledávky, které byly 10 let staré. Tam chápu, že je nejrozumnější se na celou věc vykašlat. Ale tady u těch nákladů si jistá nejsem. Ti lidé, o kterých jsem četla, se buď připojili k té hromadné žalobě nebo se dohodli s tou původní společností.

Dluh existoval, o tom není pochyb. Že může mít ta firma s vymáháním spojené nějaké náklady, to taky beru. Bavili jsme se s manželem o tom, že bychom pochopili, kdyby to byla cena dopisu plus 20 minut práce nějaké úřednice za sepsání dopisu. Chápala bych položku stokorunovou. Kdysi mi přišel taky takový dopis od vymahatelské firmy (jiné), na doplacení faktury za noviny. Stala se ale chyba na straně vydavatele, ne na mé. O to ale nejde - jde o to, že faktura zhruba na 1300 korun a ta firma si naúčtovala náklady na řízení asi 150 korun. To mi připadá přiměřené.

Není tady

#21 22. 6. 2010 15:35

kores
♥------

Ještě jedna podstatná věc - příloho toho dopisu od M.B.A. byly i dvě složenky - jedna s částkou 1649,- Kč s číslem účtu O2 a druhá s částkou 1.990,- Kč s číslem účtu M.B.A. Finance. A zaplatit to mám prý tak, že O2 pošlu na účet O2 tu uvedenou částku (dluh + úroky z prodlení), což jsem učinil a M.B.A. Finance na jejich účet pošlu těch 1.990,- Kč jako jejich náklady, což jsem samozřejmě neučinil - a taky neučiním.
Dluh včetně úroků je zaplacen přesně podle instrukcí věřiteli (zcela zjevně je stále věřitel O2) a MBA mě tím pádem přestalo zajímat, protože jim nic nedlužím, jejich z prstu vycucané nároky, navíc bez faktury, prostě platit nebudu.

Není tady

#22 22. 6. 2010 15:37

mag
♥♥♥♥♥♥♥

Já teď nemám čas, ale tady je rozsudek, který to přímo řeší.

http://www.nssoud.cz/main.aspx?cls=anon … p;id=21901

Není tady

#23 22. 6. 2010 15:40

mag
♥♥♥♥♥♥♥

No tak od MBA zjisti, zda byla pohledávka postoupena, O2 o tom muselo informovat, pokud ne, máš právo si jí nechat předložit. Tak jako tak mají nárok pouze na to co původní věřitel.

Není tady

#24 22. 6. 2010 18:09

kores
♥------

mag napsal(a):

No tak od MBA zjisti, zda byla pohledávka postoupena, O2 o tom muselo informovat, pokud ne, máš právo si jí nechat předložit. Tak jako tak mají nárok pouze na to co původní věřitel.

Ale já přece nejsem povinen nic takového zjišťovat. Oni jsou ti, kteří po mně něco chtějí, oni mi to musí doložit, jinak se s nimi vůbec bavit nebudu. Podle mě :

1. Měli by mi poslat doporučený dopis a ne jakýsi cár papíru
2. Měli by mi poslat plnou moc od O2
3. Měli by mi poslat fakturu, kde buou vyčísleny jejich náklady - na základě jakéhosi nepodepsaného dopisu přece nic platit nemůžu, to mi žádný finanční úřad neuzná

A co mi mají poslat jim přece já nebudu radit - ať si to nejdříve ujasní a dají do štábní kultury oni sami, pak jsem ochoten jednat. Jednat, ne platit smile

Není tady

#25 22. 6. 2010 18:37

mag
♥♥♥♥♥♥♥

No tak nic nezjišťuj. Já už taky nebudu.

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí