Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#51 21. 5. 2010 7:53

anais.de
♥♥♥♥♥--
Místo: Deutschland
Registrovaný: 23. 7. 2008
Příspěvky: 503

Re: Páry které nemůžou mít děti -proč?

clanek o gorile Kambe. Nevim zda se mnou budete souhlasit, ale ja myslim, ze to neni uplne off topic smile.

http://hobby.idnes.cz/gorila-kamba-stra … -v-zoo_bma


Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it. (Richard P. Feynman)

Není tady

 

#52 21. 5. 2010 9:51

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Páry které nemůžou mít děti -proč?

anais.de: Neni tez tak docela pravda, ze kazda kultura vzdy podporovala porodnost, co treba Cina se svoji politikou jednoho ditete?

Jejda, anais, patříš mezi moje oblíbené pisatelky smile, ale tady musím trošku "zaodporovat" - v Číně se přece v tomto případě nejedná o kulturu, nýbrž o setsakryš "ekonomickou politiku".... va neutral

Není tady

 

#53 21. 5. 2010 10:21

anais.de
♥♥♥♥♥--
Místo: Deutschland
Registrovaný: 23. 7. 2008
Příspěvky: 503

Re: Páry které nemůžou mít děti -proč?

Tercila napsal(a):

anais.de: Neni tez tak docela pravda, ze kazda kultura vzdy podporovala porodnost, co treba Cina se svoji politikou jednoho ditete?
Jejda, anais, patříš mezi moje oblíbené pisatelky smile, ale tady musím trošku "zaodporovat" - v Číně se přece v tomto případě nejedná o kulturu, nýbrž o setsakryš "ekonomickou politiku".... va neutral

Terci mas pravdu, tady jsem se sekla.

Tak premyslim, zda opravdu existuje nejaka kultura, ktera neglorifikuje plodnost a zadna me nenapada. Na druhou stranu se mi zda, ze v dnesni dobe je ta glorifikace uz neumerna a bezdetnost a sterilita se naopak prehnane demonizuje. Bezdetna zena je vnimana jako monstrum, i kdyz je treba uspesna v jinem oboru, viz treba reakce pod rozhovorem s bezdetnou spisovatelkou Ivou Pekarkovou zde http://ona.idnes.cz/spolecnost.asp?c=A1 … na_ony_abr

A kazda mama - celebrita ma temer moralni povinnost rikat do medii, ze jeji deti jsou tim nejvetsim uspechem v jejim zivote. Je asi prirozene, ze vetsina maminek to tak citi (i kdyz - koho to zajima smile ). Je bezesporu, ze kazdy rodic, kteremu se podari vychovat z deti slusne lidi si za to zaslouzi respekt. Nicmene prece jenom - zplodit a vychovat deti tak, aby se ve zdravi dozily dospelosti zvladne v dnesni dobe vetsina "normalnich" lidi, neni na to potreba IQ 150 ani vyjimecny talent. S tim, ze nekdo napise knihu, kterou si treba jeste za 100 let nekdo rad precte nebo objevi neco, co vyznamne prispeje k nasemu poznani o fungovani sveta, nebo zachranuje dennodenne lidske zivoty, se to pri vsi ucte neda srovnat.

Takova medialni masaz pomaha vytvaret to silene trauma z neplodnosti.


Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it. (Richard P. Feynman)

Není tady

 

#54 21. 5. 2010 12:38

jilinda
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 12. 10. 2007
Příspěvky: 1467

Re: Páry které nemůžou mít děti -proč?

Annais, jasně že vždycky existovali lidi, kteří neměli vlastní děti a často si to kompenzovali péčí o další příbuzné. A byli třeba spokojení, když jim holt nic jiného nezbylo. Ale to je přece zpravidla náhradní řešení, většina by si vlastní děti určitě přála, jenže to holt z nějakého důvodu nešlo. Pak tady existovali ti, co nemohli mít vlastní děti a zbláznili se z toho, nebo minimálně se z nich stali podivíni...
A s těma kulturama, Čína je kapitola sama pro sebe, ale je fakt, že i v tradičních společnostech se porodnost často omezovala, z ekonomických nebo ekologických důvodů - ono není vždy nejvýhodnější mít maximální počet dětí, které pak neuživím. Třeba v Tibetu se rozmnožovali prakticky vždy jen jedna dcera a jeden syn z rodiny, ostatní pro ně celý život pracovali. A taky to nějak zvládali. Ale zajímavý je, že potom, co to tam Číňani "zcivilizovali", tak začli zakládat rodiny všichni, i druhorození a víc. Navzdory tradici.
Ve středověku bylo zase moderní posílat neprvorozené syny, pro které už nebylo výhodné zakládat vlastní rodinu (teda hlavně z pohledu rodičů to nebylo výhodné) do války a dcery do kláštera. Ovšem jakmile syn přijel zpátky s kořistí, šel se ženit nebo se pro dceru našla výhodná partie, hned šupajdila z kláštera do chomoutu.
Ale samozřejmě byli vždycky i ti, co neměli děti, a to zcela dobrovolně, místo toho si budovali kariéru a věhlas. Ona z toho měla nakonec vždycky největší prospěch zase jejich rodina, ale to je jedno. Ale že má někdo větší zásluhu, když napíše knížku, co si i po sto letech někdo přečte, než někdo jiný, komu se podaří vychovat spokojenou a slušnu dceru nebo syna, to je akorát tvůj názor, který já třeba nesdílím gloria

Upravil(a) jilinda (21. 5. 2010 12:55)


http://lilypie.com/pic/2010/01/11/iyfw.jpghttp://lb2m.lilypie.com/wbrlp1.png http://lb1m.lilypie.com/TikiPic.php/LDyh.jpghttp://lb1m.lilypie.com/LDyhp2.png

Není tady

 

#55 21. 5. 2010 14:25

anais.de
♥♥♥♥♥--
Místo: Deutschland
Registrovaný: 23. 7. 2008
Příspěvky: 503

Re: Páry které nemůžou mít děti -proč?

To Jilinda: ja nemluvim o zasluze - myslim, ze matky nevychovavaji sve deti kvuli dobru lidstva a podobne spisovatele pisi pro penize a proto, ze je to bavi, takze take predevsim pro sebe. Chtela jsem poukazat na neco jineho.

Asi se shodneme (alespon doufam), ze je normalni, ze v kazde spolecnosti jsou jedinci, kteri deti maji, taci kteri je chteji, ale nemaji a jini, kteri je nemaji a ani nechteji (nejhorsi varianta jsou ti, kteri je nechteji, ale stejne maji, ale to tu nebudu rozebirat). Kdyz uz nekdo deti ma, mel by se o ne starat jak nejlepe muze. Dobre rodicovstvi je samozrejme hodno respektu, jako kterakoli jina dobre odvedena prace, ale nevim, jestli je hodno obdivu (ja tedy urcite rodice za to, ze se staraji o sve vlastni deti, ktere privedli na svet, neobdivuji, pokladam to za normu). Naopak citim urcity obdiv k jedincum, kteri maji vyjimecne intelektualni schopnosti anebo talent (a umi ho zurocit a neco vytvorit). Alespon z meho pohledu mi pripada zajimavejsi ze Mozart psal hudbu nez to, ze plodil deti, pokud tedy Mozart deti mel - mam dojem, ze jo (neco podobneho jsem tu uz psala na jinem tematu, tak se omlouvam, ze se opakuji). 

Navic i kdyz nekdo treba nema talent na to, aby se stal druhym Mozartem, muze svemu zivotu dat smysl jinak, treba tim, ze da nejakemu cizimu diteti domov anebo bude pomahat druhym (to mi take pripadne jako obdivuhodne). Proste pro nej zivot nachystal jinou ulohu a je jen na nem, jak se ji ujme. A neni nikde psano, ze nakonec nebude stastnejsi nez kdyby byval deti mel. Rodicovstvi ma i sve stinne stranky a ne ze vsech "uzasnych deti" (to je zajimave, ze "uzasne deti" ma dnes skoro kazdy, aspon pokud mame verit rozhovorum v mediich smile ) vyrostou nakonec uzasni lide (a nekdy to neni vubec vina rodicu).

Takove ty reci, ze bez vlastnich biologickych deti zivot nema smysl (anebo jen jakysi podradny, nahradni smysl) me desne irituji. Nehlede k tomu, ze to je velmi necitlive k tem, kteri deti mit chteji, ale nemohou.

Upravil(a) anais.de (21. 5. 2010 14:29)


Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it. (Richard P. Feynman)

Není tady

 

#56 21. 5. 2010 15:59

jilinda
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 12. 10. 2007
Příspěvky: 1467

Re: Páry které nemůžou mít děti -proč?

Já zase obdivuju bezmezně všechny matky, nebo rodiče, i když vychovat dítě je pokládáno za normu. Teda samozřejmě ty, co to berou zodpovědně. Asi proto, že s tím mám začínající zkušenosti a do práce si chodím zásadně odpočinout big_smile přestože předtím mi připadala děsně náročná dumbom
Ale původně jsme se nebavily o tom, jestli může být někdo bez dětí šastný, to je jasný, že může. Já jsem taky radši, když jsou lidi šastní a pokud nemůžou mít dítě, tak se třeba starají o cizí a najdou se v tom. Ani o tom, že jsou lidi, kteří mají děti a šastní nejsou. Ale o tom, jestli je přirozený, aby člověk cítil silnou touhu po dítěti a pokládal to za tragedii, když ho nemůže mít. Mně zase připadá necitlivé vůči těm lidem, co děti nemůžou mít, když jim tohle právo na to, být z toho nešastní, upíráš.


http://lilypie.com/pic/2010/01/11/iyfw.jpghttp://lb2m.lilypie.com/wbrlp1.png http://lb1m.lilypie.com/TikiPic.php/LDyh.jpghttp://lb1m.lilypie.com/LDyhp2.png

Není tady

 

#57 21. 5. 2010 17:20

anais.de
♥♥♥♥♥--
Místo: Deutschland
Registrovaný: 23. 7. 2008
Příspěvky: 503

Re: Páry které nemůžou mít děti -proč?

Jilindo, to me mrzi, ze to tak vyznelo, ja rozhodne nikomu neupiram pravo na bolest a nerikam nikde, ze ta bolest neni realna. Ale udelat si z "tragedie neplodnosti" zivotni program mi uz pripada patologicke. Na rozdil od rakoviny ma totiz bezdetnost nektere ne-s-p-o-r-n-e vyhody (vic penez a casu, vetsi svoboda). Ale pokud to tak nekdo nechce videt, jeho vec. Ja osobne, kdyz se o neco opakovane snazim a opakovane se to nedari presto, ze jsem proto udelala vse co bylo v mych silach, tak se na to vykaslu a delam neco jineho. A nikdy nesazim vse na jednu kartu (myslim tim pristup "pokud tohle co si tak hrozne moc preju nevyjde, muj zivot nema zadny smysl").


Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it. (Richard P. Feynman)

Není tady

 

#58 21. 5. 2010 19:40

eva4444
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Česko
Registrovaný: 23. 11. 2006
Příspěvky: 3571

Re: Páry které nemůžou mít děti -proč?

Zajímavě se teď ubírá diskuze ohledně kultur.

Včera jsem viděla na youtube dokument o Rusku a plánovaném rodičovství tam. (Snad jsem to ani vidět neměla, dostala jsem se k tomu při hledání pod heslem porod.)
Jejich nejčastěji používaná metoda je zřejmě potrat a nemají s tím nějaký morální problém. 8 žen z 10 někdy potrat mělo a vychází to většinou na ženu 2-10 potratů za život (tedy ne jeden úlet, jak by se ještě snad dalo vysvětlit nějakou nehodou).
Co je dost hrozné, udělají tam potrat i ve vysokém stupni těhotenství, byly tam rozhovory s mladičkýma holkama z nemocnice, které na potrat šly v 6. měsíci, některé tvrdily, že otěhotněly po znásilnění.
Mluvila tam i doktorka, že je to legalizovaná vražda, ale menší zlo než když by děti skončily v dětském domově, které jsou v Rusku přeplněné a nikdo o ty děti nestojí.
-------------
Když jsem byla v Rusku jedna kamarádka (taky cizinka) v tom městě založila charitu a byl taky večer s dětmi z dětských domovů před Vánoci, něco jsem jim taky přispěla pod stromeček společně s mnoha jinými lidmi (hlavně cizinci). Děti pro nás udělali moc hezkou besídku a byly to krásné děti slovanského typu, které by si u nás jistě někdo adoptoval, ale v Rusku o ně nikdo nestojí. Kamarádka se snaží v tom Rusku o lepší vzdělání těch dětí i podporovat mezinárodní adopci těch dětí, Rusové s tím v zákonech nedělají problémy (jsou rádi, když se těch hladových krků zbaví). Ona sama se na tuto charitu vrhla, protože se svým manželem dítě mít nemůže a našla smysl v pomoci těmto dětem a chce si nějaké adoptovat, jen musí přemluvit manžela. Ty děti žijí v dětském domově docela dobře do 18 let, pak je vykopnou na ulici... a končí většinou špatně.

Někdo třeba sám dítě mít nemůže, jak už tu zaznělo a je mnohem lidstvu užitečnější, než kdyby děti měl.

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů