Oznámení

19. dubna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

19. dubna : Obyčejný citrón a jeho netradiční využití beze zbytku. V kuchyni i v domácnosti je skvělý pomocník!

19. dubna : Rodičovství podle zvěrokruhu: Štíři jsou přísní, Panny umí ustoupit.

#1 19. 3. 2010 10:37

Aneri
♥♥♥♥♥♥-

Romštinu do škol !

Jaký je názor na návrh - romštinu do škol? Mě se to zdá jako zlý sen.

http://www.lidovky.cz/hledej.asp?search … +do+%9Akol

Upravil(a) Aneri (19. 3. 2010 10:47)

Není tady

#2 19. 3. 2010 10:48

misha88
♥♥♥♥♥♥♥

Re: Romštinu do škol !

.

Upravil(a) misha88 (30. 3. 2011 11:26)

http://lbyf.lilypie.com/jGYVp1.png

https://lb4f.lilypie.com/wxkxp2.png

https://lbdf.lilypie.com/V2Y7p2.png

Není tady

#3 19. 3. 2010 11:30

Verunka a Vanesska
♥♥♥♥♥--
Web

Fakt nechápu, nejsem žádný rasista, Romy toleruji, ale nevidím jeden jedinej důvod proč by se měly moje děti učit tento jazyk. Opravdu mi přijde, že už neví, co by vymysleli. Pro romské děti by to bylo asi přínosem, ale to za chvilku, aby na školách bylo x volitelnejch předmětů pro menšiny tady v Čechách. ..

http://lilypie.com/pic/2009/07/09/3q8X.jpghttp://lb1f.lilypie.com/ZG3Ep2.png

http://lilypie.com/pic/2009/07/09/86Hw.jpghttp://lb3f.lilypie.com/V8Slp2.png

Není tady

#4 19. 3. 2010 11:39

Definitiv
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha
Web

Jako volitelný předmět klidně. Tím je třeba i mandarínská čínština, nevidím důvod, proč by nemohla být volitelná romština. Jazyk, jako jazyk.
Ale asi bych to nenařizovala striktně, nechala bych to na rozhodnutí dané školy a na její schopnosti sehnat kvalifikované a vhodné vyučující. A už pro mandarínskou čínštinu, anrabštinu nebo romštinu wink

MATYLDA
http://www.tickerclub.com/cache/0f00e26f70.png 22.10.2009 - 3389 g, 51 cm hjarta
ALŽBĚTA
http://www.tickerclub.com/cache/f19c85ecc3.png 22.6.2012 3 3780 G, 51 cm hjarta

Není tady

#5 19. 3. 2010 12:09

Dita.L
♥♥♥♥♥♥♥

Boho jeho, koho zajima romska kultura? usch

Odpovídám za to co říkám. Ne za to, jak ty tomu rozumíš.

http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/7/71x35tm2w.pnghttp://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/d/dflqakn4e.png
http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/2/2cxnuzbkh.png

Není tady

#6 19. 3. 2010 12:16

Tiina
♥♥♥♥♥♥-
Web

Cikáni ten jazyk znají a nikdo jiný ho nepotřebuje.

Není tady

#7 19. 3. 2010 12:43

nasemami
♥♥-----

Proč ne, jako nepovinný předmět. Ale když mají romské děti potíže s češtinou, tak by snad bylo logičtější, aby měly možnost se doučovat český jazyk, ne? To by-aspoň pro některé-bylo možná přínosnější.

Není tady

#8 19. 3. 2010 13:10

Anda
♥♥♥♥♥♥-

Přiznávám, že můj vztah k této "národnostní menšině" není ani trochu kladný, takže pohled na věc nebude úplně nezaujatý..
Připadá mi, že při dnešní situaci ve školství (finanční) a vlastně ve všech resortech, je tento volitelný předmět, resp. plat vyučujícího, krapet luxus. Soudím, že málokterá učitelka hovoří rómsky, takže mi z toho prostě vyplývá, že další plat vyučujícího na tuto aktivitu logicky odsune aktivitu jinou. Takže v praxi mi z toho vychází, že místo výběru např. angličtina, pohybová výchova bude možno volit mezi angličtinou a rómštinou.
A navíc - v okamžiku, kdy se vážně mluví o tom, že i čeština bude za nějaký čas mrtvý jazyk, mi myšlenka na výuku rómštiny připadá fakt zcestná.

Není tady

#9 19. 3. 2010 13:14

amba001
♥♥♥----

Romštinu i jakýkoliv jazyk, o který bude dostatečný počet zájemců a kvalifikovaný učitel, ano.
Žák, který se na dobrovolný předmět přihlásí, by se musel účastnit výuky celý rok, stal by se z něho předmět povinný. Učitele musí někdo zaplatit, tak aby se nestalo, že za dva měsíce nebude mít koho učit.
Mně se ten nápad  hodně líbí, alespoň by se vidělo, jak se romové chtějí z vlastní vůle vzdělávat. No, museli by být pilnější a nemohli si stěžovat na diskriminaci. Bylo by jen na nich, jak tuto možnost využijí.

Není tady

#10 19. 3. 2010 13:47

misha88
♥♥♥♥♥♥♥

.

Upravil(a) misha88 (30. 3. 2011 11:27)

http://lbyf.lilypie.com/jGYVp1.png

https://lb4f.lilypie.com/wxkxp2.png

https://lbdf.lilypie.com/V2Y7p2.png

Není tady

#11 19. 3. 2010 14:31

eva4444
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Česko

Stejně neseženou učitele, takže jestli to bude jako volitelný předmět na 10 školách v republice, tak to mě vůbec netrápí.

Není tady

#12 21. 3. 2010 17:13

Májajája
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Morava

*

Upravil(a) Májajája (16. 8. 2010 22:20)

Mája

Není tady

#13 21. 3. 2010 18:22

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava

Dita.L napsal(a):

Boha jeho, mňa... a nie som sama. Boha jeho, koho zaujíma Dita L.?

Upravil(a) Selima (21. 3. 2010 18:52)

Boh nás má rád, keď pracujeme, ale miluje nás, keď tancujeme
Brita

Není tady

#14 21. 3. 2010 18:59

Selima
♥♥♥♥♥♥♥

Čo takého poznáte z r=ómskej kultúry? Viete menova aspoň jednu pesničku, jedného interpreta, jedného výtvarníka? Viete, kde sú múzeá rómskej kultúry? Viete, ako sa volajú rómske noviny? Neviete a vedie nechcete... OK, ale potom nevtrďte, že to ani NEEXISTUJE. To je dos detinský názor, že čo JA nepoznám, to neexistuje. No a ak si z celej kultúry vyberiete len to najokatejšie a najrpvokatívnejšie, tak to asi svedčí aj o vás a vašej úrovni. Potom by z môjho pohžadu česká kultúra mohla by tá nákupná, seriálová a prípadne ešte v jogurtoch... wink

Brita

Není tady

#15 21. 3. 2010 19:07

Teru99
♥♥♥----

Selima napsal(a):

Čo takého poznáte z r=ómskej kultúry? Viete menova aspoň jednu pesničku, jedného interpreta, jedného výtvarníka? Viete, kde sú múzeá rómskej kultúry? Viete, ako sa volajú rómske noviny? Neviete a vedie nechcete... OK, ale potom nevtrďte, že to ani NEEXISTUJE. To je dos detinský názor, že čo JA nepoznám, to neexistuje. No a ak si z celej kultúry vyberiete len to najokatejšie a najrpvokatívnejšie, tak to asi svedčí aj o vás a vašej úrovni. Potom by z môjho pohžadu česká kultúra mohla by tá nákupná, seriálová a prípadne ešte v jogurtoch... wink

tummenuppgodlike

Není tady

#16 21. 3. 2010 21:23

Definitiv
♥♥♥♥♥♥♥
Web

Selima napsal(a):

Dita.L napsal(a):

Boha jeho, mňa... a nie som sama. Boha jeho, koho zaujíma Dita L.?

godlike lol

Já chtěla napsat, jak je to tu xenofobní, ale poslední době jsem jak flus pro slepice, tak se radši krotím big_smile

MATYLDA
http://www.tickerclub.com/cache/0f00e26f70.png 22.10.2009 - 3389 g, 51 cm hjarta
ALŽBĚTA
http://www.tickerclub.com/cache/f19c85ecc3.png 22.6.2012 3 3780 G, 51 cm hjarta

Není tady

#17 21. 3. 2010 22:44

majkafa
Host

Mě romská kultura zajímá. Chtěla bych ji poznat a porozumět jim. Přesto, že mám s nimi v jistém svém životním období velmi špatné zkušenosti.
Líbí se mi romská skupina Gipsy.cz
Moc ráda zajdu na jejich koncert. Obdivuju je. Dokazují nám, že Cikáni můžou být i jiní, živit se prací. A líbí se mi, že se snaží být ostatním Cikánům vzorem.

#18 22. 3. 2010 7:29

KALIK
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Město piva

Protože se nepodařilo cikány integrovat do společnosti, integrují se Češi do státu cikánů smile

Neni nic horšího, než když hlupák dostane myšlenku o které nepochybuje.

Bída a hlad na světě není proto, že nedokážeme nasytit chudé, ale proto, že nedokážeme nasytit bohaté. — Matka Tereza.

Není tady

#19 22. 3. 2010 8:08

Aneri
♥♥♥♥♥♥-

Tak, jak píše Kalik. Z důvodů, že jsem s cigány spolupracovala a poznala je ,že z nich nikdy nebudou lidi na úrovni, jako jsou bílí, jen ten, kdo o nich nic neví, může napsat,že se budou vzdělávat. To, že by se vyučovala romština, by se nevzdělávali cigáni,  ti ji umí, ale bílí k obrazu jejich. Cigán zůstane vždycky cigánem, s odporem k práci, se zlodějnou v očích, s bystrýma rukama pro krádež, podvody, násilí, vychytralý, znalý práv, ne však povinností...........
A písně a tanec, i když krásné, nezachrání jejich povahy a pověst. Podej cigánovi ruku a on tě okrade, když ne hned, tak až získá tvoji důvěru. To, jak se na ně lidé dívají, si zavinili sami. Zjistili, že nemusí pracovat a budou mít všechno. Je mi líto, když tady píšou mámy, jak nemají dost pro děti, cigáni by vlítli na úřad, křičeli a napadali úřednice, až by peníze dostali hned a hotově! Cigánka, když není na jídlo a pítí denně ,z úřadu neodejde, nanejvýš si přizve celou rodinu, až peníze dostane. Úředníci i policie se jich bojí, vyhrožují zabitím a pod, nikdo si nedovolí to potvrdit, aby je soudili. Proto chodili i na město za představiteli, kteří jim dávali ze svého peníze, aby je cigáni volili. Máme  jich tu hodně.  Kdyby jsme věděli, kolik miliard a milionů jde na cigány, určitě by se to nikomu nelíbilo. Jenže tyto informace nejsou veřejné!
Mě se nikdy nepodařilo pochopit muže, kteří jsou stěžejní osobou v rodině a žena nic neznamená. Nepochopila jsem, jak můžou ráno vstát, jít do herny/hospody a přemýšlet o tom, koho by okradli, koho by přepadli, udělali na něho tunel,uvedli v omyl,udělali z něho koně, kde by co ukradli, aby měli peníze. O práci nebyla nikdy řeč. Nechápu cigánky, musí být doma, nesmí chodit do práce, nesmí se veřejně koupat, nesmí se s nikým jiným stýkat, nesmí mít přehled, musí vařit každý den čerstvé jídlo, pokud se nesní, vyhodí se! Nemají mražáky, mražené se nejí ! Žena se nesmí zajímat, co muž dělá, je k rodění dětí a starání se o ně. Žena nesmí jít vedle cigána, musí klopýtat za ním několik metrů, musí mu umývat nohy v lavoře,to je láska a pokora  a pod. A to i dnes ! Když přijde návštěva, jdou se půjčit peníze, nakoupí se, navaří, hodně alkoholu a hostí návštěvu i několik dní. Co jsem poznala bílé ženy, každá litovala, ale není návratu, cigáni se nerozvádějí! Cigáni nedovolí, any bílí vstoupili do jejich života! Pokud by hostili bílé lidi, tak se jich štítí, že talíř a příbor vyhodí ! Byla jsem na romských plesech, miss a pod a tolik krve a rozbitého skla jsem neviděla v životě, musela jsem utéct, abych si zachránila život, pak se nehledí. To oni nechtějí, aby bílí uměli cigánsky, to jistě vymyslel nějaký blb, co se chce zviditelnit. Jistě, že nejsou všichni stejní, ale většinou to tak funguje. Já jsem nakoukla pod pokličku - děkuji, již nikdy více ! Je pravdou, že napadnou jiného i proto, že se na ně špatně dívá! Kdo nezažije, neuvěří !
Ä tak i Afrika, Egypt, Jordánsko, Amerika, Asie  a jiné země mají svoje zvyky......

Není tady

#20 22. 3. 2010 8:15

javena
♥♥♥♥♥♥-

Romská kultura se ale vyučovat nebude. tongue Romský jazyk - to je to, oč tu běží. Na angličtině se děti učí slovíčka, gramatiku, připravují si rozhovory... o kultuře ani o dějinách Velké Británie či jiných, anglicky mluvících zemí se nedozvěděly za tři roky ani zbla... wink
Takže o kulturu zájem mít můžu, ale tím, že děti přihlásím na romštinu jim pomůžu maximálně k tomu, že budou rozumnět tlupičkám mladých romů u nás ve čtvrti. Ovšem, pokud se jedná o mé děti... mohly by rozumnět je přesnější výraz... tongue Takže za mě - zbytečné gesto. A že je to gesto, je jasné. Školy nemají peníze na počítače, odborné pracovníky, kroužky u nás zajišují učitelé/lky a o úrovni těch kroužků nemá smysl ani psát - školka toto zajišovala přes odborné lektory a nedá se to opravdu srovnat... jenže to bylo dražší a při situaci, kdy poměrně velké procento rodičů dluží i za stravné, školu naprosto chápu. hmm Dovolím si odhadnout, že naše škola nemá romsky hovořícího kantora a vidím to na další plat za odborníka, který našim dětem vysvětlí, co je to gadžo... což mým dětem může vysvětlit spolužák a zcela zdarma... Leda by to dělal nějaký Rom dobrovolně... třeba proto, že je na svůj původ hrdý (nejen na sociálce hmm) a chce prospět společnosti tím, že bílým dětem (romské děti romsky umí) ukáže krásu svojí řeči (i kultury), čímž třeba přispěje k lepšímu pochopení tohoto etnika...

Není tady

#21 22. 3. 2010 10:02

Anda
♥♥♥♥♥♥-

Nevím, jak jinde, ale co se našeho kraje týče, volnočasových aktivit zabývajících se romskou kulturou, jazykem atd. je tu opravdu víc než dost. Schválně jsem si teď vytáhla rozpočet loňského roku, ze kterého vyplývá, že na romské iniciativy bylo uvolněno 18,5 ml. Vzhledem k ostatním položkám (dotace Mateřským centrům, volnočasové aktivity postižených atd.) to rozhodně není málo - většina z nich dosahuje sotva poloviny uvedené částky. Takže možnosti pro ty, co mají zájem se o romech něco dozvědět, dozajista jsou a není jich málo. A nemyslím si, že by tomu v jiných krajích bylo výrazně jinak.
A ke zmiňované xenofobii - za obraz své společnosti si z 99% tahle menšina skutečně může sama. Už v patnáctém, šestnáctém století najdete v literatuře zmínky o kočovných cikánech,jací jsou to nuzní ubožáci, kteří jsou živi z toho, co dostanou, případně ukradnou, a je nutno jim pomáhat.. Proč se smýšlení o romech za (minimálně) čtyři století tak málo změnilo?
A jen tak mimochodem - v romské čtvrti jsem vyrostla. V 26. roce, kdy tam můj pradědeček postavil dům,  to byla čtvrt židovská. Po válce zůstala většina domů prázdných, pak byly obydleny romy. Dnes jsou ty původně honosné prvolrepublikové činžáky zdevastované tak, že by člověk zaplakal. S malými romy jsem chodila do školky, do školy (jednu dobu jich byla ve třídě i většina)  a dnes s nimi občas spolupracuji. Za celou tu dobu jsem poznala pouze 2 výjimky - kamarádka, s kterou se stýkám od školky a předseda jedné z jejich organizací. Naopak můžu z rukávu vesele tahat historky o kole ukradeném v podstatě zpod zadku (shodit, sebrat, ujet), o ukradených pouzdrech, zbitých učitelkách atd. ze zkušenosti vlastní a pak volně přejít k příhodám svých kamarádů a známých.  Mohla bych pokračovat zhruba půl hodiny.
Takže osobně se některým tady, potažmo jejich názoru, nedivím.

P.S. Na výše uvedený dotaz "koho zajímá Dita L.?" odpovídám, že mě nijak výrazně ne, ovšem narozdíl od romštiny není v plánu  o Ditě vyučovat ve školách..

Není tady

#22 22. 3. 2010 10:11

javena
♥♥♥♥♥♥-

P.S. Na výše uvedený dotaz "koho zajímá Dita L.?" Odpovídám, že mě nijak výrazně ne, ovšem narozdíl od romštiny není v plánu  o Ditě vyučovat ve školách..

big_smiletummenupptummenupp

Není tady

#23 22. 3. 2010 20:22

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥

"Obdivuji" lidi, kteří se za 40 let svého života v nějaké zemi nenaučí (nechtějí naučit) její jazyk a tvrdohlavě ho nechtějí učit ani svoje děti, přestože vědí, že jim to znemožní získat lepší práci. hmm (já vím - co je to práce?)
Zkusíme vyjet třeba do Indie, jestli se kvůli našim dětem a trvání na češtině přizpůsobí tamější školství...

Selimo, majkafo, co vám brání učit se po večerech romsky, případně si zaplatit "lektora"? Ostatně, jste Slovenky: učily jste se ve škole maďarsky? wink

Tedy zrovna já proti dalšímu jazyku nic nemám, víc problémů mi dělají integrály a derivace než slovíčka wink big_smile, ale co je moc, to je příliš...
Na dvě rodiny bych nedala dopustit, skoro se dá říct, že jsme kamarádi - jejich děti absolvovaly střední školy s vyznamenáním, holka má dokonce dvě zaměstnání, ale nedělá jim sebemenší potíž mluvit česky, takže o nějakém lepším "začlenění" do společnosti v souvislosti s potřebnou výukou romštiny ve školách se vůbec není třeba bavit. Kdo chce......
Aneri, javena, Anda...souhlas, je to tak.

Není tady

#24 23. 3. 2010 9:20

Selima
♥♥♥♥♥♥♥

Anda napsal(a):

Nevím, jak jinde, ale co se našeho kraje týče, volnočasových aktivit zabývajících se romskou kulturou, jazykem atd. je tu opravdu víc než dost. Schválně jsem si teď vytáhla rozpočet loňského roku, ze kterého vyplývá, že na romské iniciativy bylo uvolněno 18,5 ml. Vzhledem k ostatním položkám (dotace Mateřským centrům, volnočasové aktivity postižených atd.) to rozhodně není málo - většina z nich dosahuje sotva poloviny uvedené částky. Takže možnosti pro ty, co mají zájem se o romech něco dozvědět, dozajista jsou a není jich málo. A nemyslím si, že by tomu v jiných krajích bylo výrazně jinak.
A ke zmiňované xenofobii - za obraz své společnosti si z 99% tahle menšina skutečně může sama. Už v patnáctém, šestnáctém století najdete v literatuře zmínky o kočovných cikánech,jací jsou to nuzní ubožáci, kteří jsou živi z toho, co dostanou, případně ukradnou, a je nutno jim pomáhat.. Proč se smýšlení o romech za (minimálně) čtyři století tak málo změnilo?
A jen tak mimochodem - v romské čtvrti jsem vyrostla. V 26. roce, kdy tam můj pradědeček postavil dům,  to byla čtvrt židovská. Po válce zůstala většina domů prázdných, pak byly obydleny romy. Dnes jsou ty původně honosné prvolrepublikové činžáky zdevastované tak, že by člověk zaplakal. S malými romy jsem chodila do školky, do školy (jednu dobu jich byla ve třídě i většina)  a dnes s nimi občas spolupracuji. Za celou tu dobu jsem poznala pouze 2 výjimky - kamarádka, s kterou se stýkám od školky a předseda jedné z jejich organizací. Naopak můžu z rukávu vesele tahat historky o kole ukradeném v podstatě zpod zadku (shodit, sebrat, ujet), o ukradených pouzdrech, zbitých učitelkách atd. ze zkušenosti vlastní a pak volně přejít k příhodám svých kamarádů a známých.  Mohla bych pokračovat zhruba půl hodiny.
Takže osobně se některým tady, potažmo jejich názoru, nedivím.

P.S. Na výše uvedený dotaz "koho zajímá Dita L.?" odpovídám, že mě nijak výrazně ne, ovšem narozdíl od romštiny není v plánu  o Ditě vyučovat ve školách..

Väčšina Slovákov odjakživa o Čechoch hovorí, že sú to krčmoví Pepíci, múdri ako rádio, ktorí ale cúvnu, keď príde na to okrem rečí niečo aj robi... A kvôli korune si nechajú koleno vŕta až tak, že si nosia aj na dovolenku zavárané jedlo z domova, aby nemuseli zbytočne vyda ani halier... big_smile a namiesto kultúrnych pamiatok sa hrnú do nákupných centier a na najlacnejšie trhy. Môžu si za to sami... ????
Ja mám skúsenosti s Rómami vežmi zlé aj úžasné - tak ako s Čechmi, Nemcami, Arabmi, Juhoameričanmi. So what? 
Ja akurát nechápem vaše vzrušenie nad NEPOVINNOU výukou rómčiny na školách. U nás je nepovinná výuka náboženstva a aj keď si myslím, že deti by sa namiesto toho mohli radšej uči základy psychológie a zaobchádtzania s financiami, nerúcam sa z toho. Kto chce, nech sa učí pre mňa za mňa hoola-hoop alebo swahilčinu. Čím väčšia pestros, tým lepšie.

Brita

Není tady

#25 23. 3. 2010 9:35

Selima
♥♥♥♥♥♥♥

Terfci, nič mi nebráni a ako samouk sa trochu aj snažím uči rómsky. Nikomu to nevnucujem, ale ani nikoho neodradzujem... Po maďarsky som sa v škole neučila a dodnes to žutujem, ver mi, lebo ako dospelá sa tento jazyk už ažko naučím a niekedy by sa mi veru zišiel... hlavne v tomto mojom georgafickom kontexte. Každý jazyk navyše, ktorý človek pozná, je preňho plus... ide len o to, vybra si, ktorý je najväčšie plus. A opakujem- ide asi o dobrovožné učenie sa, nie? Takže to budú možno hlavne rómske deti, ktoré sa žahšie naučia číta  a písa vo svojom jazyku ako v podstgate "cudzom" (už vás vidím, šikulky, ako sa učíte gramotnosti v arabčine alebo fínčine yikes ) a potom sa môžu ďalej zdokonažova. Zavies rómčinu ako povinný jazyk, to si žiaden politik (ani len tí vaši tongue ) nelajsne.

Brita

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí