Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#51 22. 3. 2010 9:59

Šumle
♥♥-----
Registrovaný: 16. 3. 2010
Příspěvky: 82

Re: TAT (TO)

Kaštanka napsal(a):

Pověz,  Šumle smile   všechny tyto otázky o Prapodstatě vedou k tomu jedinému...dovést člověka k hledání a k  poznání, pochopení Všehomíra... a nejsou- li odpovědi na ně  podmíněny tím poznáním?? A člověk jako já proto nemůže pochopit, a nemůže najít  odpověd bez tohoto prozření.  dudlik

Hledání i nacházení jdou ruku v ruce Kaštanko. A otázka někdy bývá náznakem odpovědi. Ono to hledení je převážně o dotazování, a že ty "nejlepší otázky" pokládá každý uvnitř sám sobě, to je jasná věc. Ty nejlepší odpovědi přicházejí také zevnitř. Tady se holt diskutje (v lepším případě), lidé se ptají, odpovídají, konstatují, produkují své názory, testují se... A když je dobrá vůle mohou si ti, kteří se shledají na stejné vlně, povyměňovat zkušenosti, aby se pak třeba dařilo těm správným vnitřním otázkám - odpovědím, které jediné mají moc v člověku něco řešit, proměnit správným směrem. To je podle mě smysl diskuzního fóra a defakto i všech těch spolků a nauk o prapodstatě.
smile
To že to u tušení velkého zázraku a touhy poznat jej začíná, a přes všechna ta kvanta informací a mouder to u Zázraku končí, o tom je holt ta životní cesta. Ani to semínko hned nevyroste, vše má svůj čas, však víš.
smile

Upravil(a) Šumle (22. 3. 2010 10:03)

Není tady

 

#52 22. 3. 2010 15:30

Kaštanka
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 30. 12. 2009
Příspěvky: 869

Re: TAT (TO)

Šumle napsal(a):

Kaštanka napsal(a):

Pověz,  Šumle smile   všechny tyto otázky o Prapodstatě vedou k tomu jedinému...dovést člověka k hledání a k  poznání, pochopení Všehomíra... a nejsou- li odpovědi na ně  podmíněny tím poznáním?? A člověk jako já proto nemůže pochopit, a nemůže najít  odpověd bez tohoto prozření.  dudlik

Hledání i nacházení jdou ruku v ruce Kaštanko. A otázka někdy bývá náznakem odpovědi. Ono to hledení je převážně o dotazování, a že ty "nejlepší otázky" pokládá každý uvnitř sám sobě, to je jasná věc. Ty nejlepší odpovědi přicházejí také zevnitř. Tady se holt diskutje (v lepším případě), lidé se ptají, odpovídají, konstatují, produkují své názory, testují se... A když je dobrá vůle mohou si ti, kteří se shledají na stejné vlně, povyměňovat zkušenosti, aby se pak třeba dařilo těm správným vnitřním otázkám - odpovědím, které jediné mají moc v člověku něco řešit, proměnit správným směrem. To je podle mě smysl diskuzního fóra a defakto i všech těch spolků a nauk o prapodstatě.
smile
To že to u tušení velkého zázraku a touhy poznat jej začíná, a přes všechna ta kvanta informací a mouder to u Zázraku končí, o tom je holt ta životní cesta. Ani to semínko hned nevyroste, vše má svůj čas, však víš.
smile

S těmi otázkami a odpovědmi je to tak a výborně jsi to popsal. smile  Otázka bývá náznakem odpovědi(možná pokaždé), ale někdy zůstává jen u otázky...jenže to už je o tom semínku. Připomněl jsi mi, co už jsem někdy takto vnímala. Pokud se však tázající  přestane ptát, co to může znamenat? (možná jen si chvíli odpočinout..) smile

Není tady

 

#53 22. 3. 2010 22:04

Šumle
♥♥-----
Registrovaný: 16. 3. 2010
Příspěvky: 82

Re: TAT (TO)

V jednom z příspěvků jsi Kaštanko mluvila o prozření, a že bez něj je těžké porozumět... Dle mě je takovým základním prozřením právě jakési tušení, že je tu něco většího než, co běžně vnímáme. Bývá to provázeno velikou čistou touhou dotknout se toho, poznat to (semínko právě začíná klíčit)... smile Ten okamžik by si měl člověk uchovat v živé paměti a opatrovat ho jako oko v hlavě. Vždy dokáže osvěžit, i když už si jeden myslí, kolik toho ví, nebo naopak, když si neví rady a bloudí, tak tohle je jako ta živá voda, odplavící z člověka prach jako nic... Někdy pod svým zaujetím studiem či praktikováním nějaké metody zapomeneme a než se rozpomeneme, je to jako ve snu. A pak se nás z ničeho nic dotkne ta živá vzpomínka a ten čistý okamžik se v nás znovu probudí (květina roste a vše je jak má být). smile

Není tady

 

#54 23. 3. 2010 8:43

Andromeda
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Brno
Registrovaný: 19. 11. 2006
Příspěvky: 2245
Web

Re: TAT (TO)

Mě jen tak napadlo, někde jsem přečetla, zaslechla, nevím, tak trochu mi to zapadá do stávajícího kontextu smile

"Mám tělo, takže nejsem tělo. Takže co tedy vlastně já jsem?" wink


Plýžením v plyš! tongue

Není tady

 

#55 23. 3. 2010 9:16

Šumle
♥♥-----
Registrovaný: 16. 3. 2010
Příspěvky: 82

Re: TAT (TO)

Andromeda napsal(a):

"Mám tělo, takže nejsem tělo. Takže co tedy vlastně já jsem?" wink

Ahoj Andromedo wink
Co kdo může být kromě toho "JÁ JSEM", existuje něco mimo? smile

Není tady

 

#56 23. 3. 2010 10:37

Kaštanka
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 30. 12. 2009
Příspěvky: 869

Re: TAT (TO)

Šumle napsal(a):

V jednom z příspěvků jsi Kaštanko mluvila o prozření, a že bez něj je těžké porozumět... Dle mě je takovým základním prozřením právě jakési tušení, že je tu něco většího než, co běžně vnímáme. Bývá to provázeno velikou čistou touhou dotknout se toho, poznat to (semínko právě začíná klíčit)... smile Ten okamžik by si měl člověk uchovat v živé paměti a opatrovat ho jako oko v hlavě. Vždy dokáže osvěžit, i když už si jeden myslí, kolik toho ví, nebo naopak, když si neví rady a bloudí, tak tohle je jako ta živá voda, odplavící z člověka prach jako nic... Někdy pod svým zaujetím studiem či praktikováním nějaké metody zapomeneme a než se rozpomeneme, je to jako ve snu. A pak se nás z ničeho nic dotkne ta živá vzpomínka a ten čistý okamžik se v nás znovu probudí (květina roste a vše je jak má být). smile

jóó jo, to by mohlo být big_smile

Není tady

 

#57 23. 3. 2010 11:08

Wiki
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 5. 2006
Příspěvky: 3988

Re: TAT (TO)

Andromeda napsal(a):

Mě jen tak napadlo, někde jsem přečetla, zaslechla, nevím, tak trochu mi to zapadá do stávajícího kontextu smile

"Mám tělo, takže nejsem tělo. Takže co tedy vlastně já jsem?" wink

Asi já kontra JÁ
já jsem tělo, ale Já nejsem tělo. Tak to vnímám ..

Není tady

 

#58 23. 3. 2010 11:10

Wiki
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 5. 2006
Příspěvky: 3988

Re: TAT (TO)

K otázkám..
Myslím, že osvícený člověk - realizovaný - již otázky nemá. Nepotřebuje je. Skončily mu touhy a frustrace.
Musí to být zvláštní pocit....asi krásný..smile

Není tady

 

#59 23. 3. 2010 12:34

Šumle
♥♥-----
Registrovaný: 16. 3. 2010
Příspěvky: 82

Re: TAT (TO)

Listuju v zápisníku a vidím tuhle pěknou citaci, hodící se myslím k tématu:

Ve svém dokonalém stavu úplného uvědomění
si TO svého uvědomění není vědomo;
poté se vědomí pohne v zavzdechnutí ÓM
a započne snové tvoření.
TO si je vědomo svého bytí,
TO se nad svým bytím raduje.
Pohrouženo v lásce Já jsem,
se TO projeví v dualitě.

-Maharaj-

Není tady

 

#60 23. 3. 2010 12:43

Kaštanka
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 30. 12. 2009
Příspěvky: 869

Re: TAT (TO)

Šumle napsal(a):

Andromeda napsal(a):

"Mám tělo, takže nejsem tělo. Takže co tedy vlastně já jsem?" wink

Ahoj Andromedo wink
Co kdo může být kromě toho "JÁ JSEM", existuje něco mimo? smile

budu se opakovat, jak psal Šumle s tím papírem, ale napíšu to. Dvě slova, a tolik řečí kolem wink  až z toho člověk přestane myslet, aby si na chvíli odpočinul  big_smile

Není tady

 

#61 23. 3. 2010 12:49

Kaštanka
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 30. 12. 2009
Příspěvky: 869

Re: TAT (TO)

Andromeda napsal(a):

Mě jen tak napadlo, někde jsem přečetla, zaslechla, nevím, tak trochu mi to zapadá do stávajícího kontextu smile

"Mám tělo, takže nejsem tělo. Takže co tedy vlastně já jsem?" wink

To "Já jsem" neobsahuje tvar ani čas, ale přitom je vytváří (??) smile

Není tady

 

#62 23. 3. 2010 12:53

Kaštanka
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 30. 12. 2009
Příspěvky: 869

Re: TAT (TO)

Šumle napsal(a):

Listuju v zápisníku a vidím tuhle pěknou citaci, hodící se myslím k tématu:

Ve svém dokonalém stavu úplného uvědomění
si TO svého uvědomění není vědomo;
poté se vědomí pohne v zavzdechnutí ÓM
a započne snové tvoření.
TO si je vědomo svého bytí,
TO se nad svým bytím raduje.
Pohrouženo v lásce Já jsem,
se TO projeví v dualitě.

-Maharaj-

Šumle, nemᚠv tom zápisníku něco jednoduššího ? dudlik  Mně se to točí v  hlavě, a nevím, kde je konec a kde začátek big_smile
Jinak mne to jasně že zaujalo !! smile

Není tady

 

#63 23. 3. 2010 12:57

Kaštanka
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 30. 12. 2009
Příspěvky: 869

Re: TAT (TO)

Wiki napsal(a):

K otázkám..
Myslím, že osvícený člověk - realizovaný - již otázky nemá. Nepotřebuje je. Skončily mu touhy a frustrace.
Musí to být zvláštní pocit....asi krásný..smile

Wiki, taky si to tak představuju, ale tuším, že to bude ještě jinak. smile

Není tady

 

#64 23. 3. 2010 13:53

Šumle
♥♥-----
Registrovaný: 16. 3. 2010
Příspěvky: 82

Re: TAT (TO)

Pro tebe tu mám Kaštanko jednu květinovou:

Jsou jadérka,
která ani v zubech nepovolí,
tak pevná je jejich skořepina.

Odhozena na zem tiše čekají

a zem je přijme.

Zázrak začíná
s pár kapkami vláhy;
jak jemný a slabý je klíček
pod tuhou slupkou...

A přece něco tak niterného
zlehka proniká tvrdou stěnou
a roste vstříc svému majestátu.

Není tady

 

#65 23. 3. 2010 22:13

Kaštanka
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 30. 12. 2009
Příspěvky: 869

Re: TAT (TO)

smile Děkuju Ti za inspiraci

Není tady

 

#66 24. 3. 2010 8:28

Šumle
♥♥-----
Registrovaný: 16. 3. 2010
Příspěvky: 82

Re: TAT (TO)

Kaštanka napsal(a):

Andromeda napsal(a):

Mě jen tak napadlo, někde jsem přečetla, zaslechla, nevím, tak trochu mi to zapadá do stávajícího kontextu smile

"Mám tělo, takže nejsem tělo. Takže co tedy vlastně já jsem?" wink

To "Já jsem" neobsahuje tvar ani čas, ale přitom je vytváří (??) smile

Ta slůvka "Já jsem" se například v józe používají jako velmi silná mantra. Samozřejmě u toho nesmí chybět pozornost obrácená k tomuto vědomí "Já jsem"... Jednodušeji řečeno jde o to, sledovat uvnitř sebe myšlenku - pocit - vědomí "Já jsem"... A pak se dějou věci... stolt
Je to vlastně základ meditační praxe vedoucí přímo k jádru věci. Kdy si člověk v duchu pokládá tu otázku, "kdo jsem já", nechá se tím nést, tiše naslouchá...
smile

Není tady

 

#67 24. 3. 2010 10:21

Andromeda
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Brno
Registrovaný: 19. 11. 2006
Příspěvky: 2245
Web

Re: TAT (TO)

Šumle napsal(a):

Andromeda napsal(a):

"Mám tělo, takže nejsem tělo. Takže co tedy vlastně já jsem?" wink

Ahoj Andromedo wink
Co kdo může být kromě toho "JÁ JSEM", existuje něco mimo? smile

No podle toho, jak jsem to napsala, tak to skoro vypadá, že "něco" někde (nevím jestli mimo nebo kde přesně) existuje smile A nejspíš to nebude to moje tělo wink Asi v tuhle chvíli bych to nazvala vědomí (sebe sama, toho že mám tělo, atd.) smile


Plýžením v plyš! tongue

Není tady

 

#68 24. 3. 2010 10:23

Andromeda
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Brno
Registrovaný: 19. 11. 2006
Příspěvky: 2245
Web

Re: TAT (TO)

Kaštanka napsal(a):

budu se opakovat, jak psal Šumle s tím papírem, ale napíšu to. Dvě slova, a tolik řečí kolem wink  až z toho člověk přestane myslet, aby si na chvíli odpočinul  big_smile

No, já si u toho zase naopak odpočinu, chvíli alespoň přestanu myslet na práci tongue


Plýžením v plyš! tongue

Není tady

 

#69 24. 3. 2010 10:28

Andromeda
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Brno
Registrovaný: 19. 11. 2006
Příspěvky: 2245
Web

Re: TAT (TO)

Kaštanka napsal(a):

Andromeda napsal(a):

Mě jen tak napadlo, někde jsem přečetla, zaslechla, nevím, tak trochu mi to zapadá do stávajícího kontextu smile

"Mám tělo, takže nejsem tělo. Takže co tedy vlastně já jsem?" wink

To "Já jsem" neobsahuje tvar ani čas, ale přitom je vytváří (??) smile

Troufám si říct, že nevím big_smile Třeba tvar a čas jsou jen aspektem (součastí) toho "já jsem" - třeba je nepotřebují vytvářet. smile


Plýžením v plyš! tongue

Není tady

 

#70 24. 3. 2010 11:01

Šumle
♥♥-----
Registrovaný: 16. 3. 2010
Příspěvky: 82

Re: TAT (TO)

Andromeda napsal(a):

Šumle napsal(a):

Andromeda napsal(a):

"Mám tělo, takže nejsem tělo. Takže co tedy vlastně já jsem?" wink

Ahoj Andromedo wink
Co kdo může být kromě toho "JÁ JSEM", existuje něco mimo? smile

No podle toho, jak jsem to napsala, tak to skoro vypadá, že "něco" někde (nevím jestli mimo nebo kde přesně) existuje smile A nejspíš to nebude to moje tělo wink Asi v tuhle chvíli bych to nazvala vědomí (sebe sama, toho že mám tělo, atd.) smile

No to mě napadlo, ale necítil jsem kompetenci k vysvětlování, proto ta otázka k zamyšlení a něco k inspiraci. smile
Tělo osoby je věc proměnlivá, napřed tu není, pak má tvar dítěte, po nějákém čase nabude podoby dospěláka, pak starce, no pak tu zase není... Jinak, co je, z čeho se skládá a jak funguje toto tělo, je už dnes poměrně dobře vědou zodpovězeno.
No a pak je tu to ego, žejo, coby centrum osobnosti, které vzniká ruku v ruce s tím rozvojem tělesným, stručně řečeno, bez konkrétního těla by nebylo ani konkrétní osobnosti - osobního já.
Takže když sledujeme otázku "kdo jsem já", či se zaměříme se na vědomí "já jsem", ono nás to dříve či později dovede k horizontu té naší osobnosti - do stavu kde tato teprve vzniká, a s ní i to tělo... Do hluboké PŘÍTOMNOSTI.
smile

Není tady

 

#71 24. 3. 2010 13:30

Kaštanka
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 30. 12. 2009
Příspěvky: 869

Re: TAT (TO)

Šumle napsal(a):

.........Takže když sledujeme otázku "kdo jsem já", či se zaměříme se na vědomí "já jsem", ono nás to dříve či později dovede k horizontu té naší osobnosti - do stavu kde tato teprve vzniká, a s ní i to tělo... Do hluboké PŘÍTOMNOSTI.
smile

...do hluboké přítomnosti..  a setrvávat smile (??)

Není tady

 

#72 24. 3. 2010 20:26

Šumle
♥♥-----
Registrovaný: 16. 3. 2010
Příspěvky: 82

Re: TAT (TO)

Tu cestu vlastně podniká naše pozornost. Například já - osoba Šumle - si uvědomí, že má k dispozici něco jako pozornost, kterou může namířit tam či onam. A tak ji odebere svým včerejším zážitkúm a zítřejším plánům, atp, a věnuje ji přítomnému okamžiku, aby mohla sledovat své čisté Já (vědomí Já jsem)... To je hlubší stav meditace a je to spíš taková večerní a ranní koupel, než stav vhodný pro běžný provoz. Pro běžný provoz (pracovní a rodinné povinnosti), kde je plno pohybu, je vhodnější dynamická forma meditace, kdy pozornost zůstává bdělá, ale není zcela usazena v podstatě, dovolí zkrátka tělu dělat, co je třeba. Nicméně ta vnitřní zkušenost Já "prosakuje" na povrch i tak (květina se rozvíjí a voní).
smile

Není tady

 

#73 24. 3. 2010 23:23

Kaštanka
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 30. 12. 2009
Příspěvky: 869

Re: TAT (TO)

Šumle napsal(a):

Tu cestu vlastně podniká naše pozornost. Například já - osoba Šumle - si uvědomí, že má k dispozici něco jako pozornost, kterou může namířit tam či onam. A tak ji odebere svým včerejším zážitkúm a zítřejším plánům, atp, a věnuje ji přítomnému okamžiku, aby mohla sledovat své čisté Já (vědomí Já jsem)... To je hlubší stav meditace a je to spíš taková večerní a ranní koupel, než stav vhodný pro běžný provoz. Pro běžný provoz (pracovní a rodinné povinnosti), kde je plno pohybu, je vhodnější dynamická forma meditace, kdy pozornost zůstává bdělá, ale není zcela usazena v podstatě, dovolí zkrátka tělu dělat, co je třeba. Nicméně ta vnitřní zkušenost Já "prosakuje" na povrch i tak (květina se rozvíjí a voní).
smile

Teda Šumle, vzácné počteníčko tummenupp odpověd'  k věci (ve srovnámí s knihami smile)

Mohu tuto   pozornost nahradit  slovem bdělost (odstup, nadhled nad svým cítěním, svými úsudky a konáním) ?
A mohu se zeptat, toto činění zřejmě  přinese člověku jistou spokojenost, pozná sám, jak si počínat s těmito změnami v sobě ? Předpokládám, že ano.
Souvisí naše poznávání s určitou kvalitou spokojenosti ? Předpokládám, že ano. smile

Není tady

 

#74 25. 3. 2010 6:13

pomněnka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Ústecký kraj
Registrovaný: 1. 2. 2008
Příspěvky: 2557

Re: TAT (TO)

To je hlubší stav meditace
... takže je to hloubš jak hladina alfa, Šumle?


Jsme slepí a hluší k tomu nejkrásnějšímu co je ukryto v nás samých.

Není tady

 

#75 25. 3. 2010 7:49

Šumle
♥♥-----
Registrovaný: 16. 3. 2010
Příspěvky: 82

Re: TAT (TO)

Kaštanka napsal(a):

Šumle napsal(a):

Tu cestu vlastně podniká naše pozornost. Například já - osoba Šumle - si uvědomí, že má k dispozici něco jako pozornost, kterou může namířit tam či onam. A tak ji odebere svým včerejším zážitkúm a zítřejším plánům, atp, a věnuje ji přítomnému okamžiku, aby mohla sledovat své čisté Já (vědomí Já jsem)... To je hlubší stav meditace a je to spíš taková večerní a ranní koupel, než stav vhodný pro běžný provoz. Pro běžný provoz (pracovní a rodinné povinnosti), kde je plno pohybu, je vhodnější dynamická forma meditace, kdy pozornost zůstává bdělá, ale není zcela usazena v podstatě, dovolí zkrátka tělu dělat, co je třeba. Nicméně ta vnitřní zkušenost Já "prosakuje" na povrch i tak (květina se rozvíjí a voní).
smile

Teda Šumle, vzácné počteníčko tummenupp odpověd'  k věci (ve srovnámí s knihami smile)

Mohu tuto   pozornost nahradit  slovem bdělost (odstup, nadhled nad svým cítěním, svými úsudky a konáním) ?
A mohu se zeptat, toto činění zřejmě  přinese člověku jistou spokojenost, pozná sám, jak si počínat s těmito změnami v sobě ? Předpokládám, že ano.
Souvisí naše poznávání s určitou kvalitou spokojenosti ? Předpokládám, že ano. smile

No já mám slovo "pozornost" zavedené jako samostatný pojem, což ovšem neznamená, že jeho význam se nedá přiřadit slůvku jinému... smile Tahle ta "pozornost" v mě známé pojmologii souvisí se slovy "pozorovatel", "pozorování" a "pozorované". Ohledně třeba introspekce nebo meditace jde vlastně o vnitřní "dívání se", například na určitou duchovní kvalitu, nebo i jen prosté pozorování svých myšlenek, pocitů, tělesných vjemů... Bdělou pozornost je určitě možné nazvat bdělostí a kvality nadhledu, odpoutanosti a řada dalších jí (nám) nejsou cizí. Což bezpochyby přináší spokojenost. :-)

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů