Oznámení

19. dubna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

19. dubna : Obyčejný citrón a jeho netradiční využití beze zbytku. V kuchyni i v domácnosti je skvělý pomocník!

19. dubna : Rodičovství podle zvěrokruhu: Štíři jsou přísní, Panny umí ustoupit.

#1 21. 2. 2010 9:50

prema
♥------
Registrovaný: 21. 2. 2010
Příspěvky: 4

Rozhozená hladina cukru

Dobrý den. moje manželka má od 4 let cukrovku 1.typu. Dnes je jí 28 a plánujem mimčo. Bohužel a se snaží jakkoliv, nedokáže si srovnat glikemku na správnou hladinu a hlavně si ji udržet. Každé sousto jídla má přesně zvážené, každou dávku inzulínu přesně vypočítanou a glukometr střílí v jednom kuse, ale přesto vše se pomali každé druhé ráno probouzí někdy s 2.5 a nekdy s 15ti. Jezdíme do fakultní nemocnice v Brně na diabetologii, ale doktorka jí na tenhle problém odpoví vždy stejně-musíte se snažit, druzí to dokážou. Jestli měl někdo z vás někdy podobný problém, budu hrozně rád za každou rady. Je to hrůza, dívat se na manželku, jak se trápí a nemoct jí nějakým způsobem pomoci. Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den. Přemek

Upravil(a) prema (21. 2. 2010 9:51)

Není tady

 

#2 21. 2. 2010 10:09

AndreaP.
Administrátor
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 12251

Re: Rozhozená hladina cukru

Zkušeností mám ažaž, prošla jsem tím dvakrát...a rovnou říkám, je to sakra sakra těžký, vůbec celé těhoteství diabetičky, kolikrát jsem si sáhla až na samé dno svých sil....ale výsledek stojí za to hjarta Pokud chcete, můžeme to klidně probrat....nicméně základ, strašně hodně dělá psychika !!!  A pokud jí to takhle lítá, má špatně nastavený inzulín, takové rozpětí prostě být nemůže, takže přístup doktorky je sice správný, že ostatní to zvládli taky, ale špatný v tom, že to neřeší a nepomůže. Já měla (mám) doktora, který v případě probémů mi sám volal i v deset večer, nikdy mu za to nepřestanu být vděčná, vžy říkám, že to, že mám dvě děti, je jeho velká zásluha.

Další věc - 2,5 je hypo jak blázen, 15 pak zase hyper....zkoušeli jste zkontrolovat glukometr, má ho dobře zkalibrovaný? A co dlouhodobý odběr, ten jí vychází jak?

Není tady

 

#3 21. 2. 2010 20:37

prema
♥------
Registrovaný: 21. 2. 2010
Příspěvky: 4

Re: Rozhozená hladina cukru

Mockrát díky za odpověď paní Andreo. No glukometr má 3 roky a o žádné kalibraci ani nevíme, že by se měla dělat a ani nevíme kde. S tou psychikou si to také myslím. Manželka je totiž živnostnice a s chodem firmy jsou to věčné nervy, takže málo kdy je prostě v "pohodě". Jinak dlouhodobý odběr má 8,0. Je mi prostě záhadou, že když se ráno probudí a má náááhodou 5, posnídá müsli s mlíkem, které má na gram zvážené a vypočítané na př.4 jednotky, tak si vezme 4 jednotky inzulínu a za 2 hodinky jde po městě a skočí na ni hypo jak blázen. Ještě bych chtěl podotknout, že má inzulínové pero,ale pumpu měla x let a bylo to to stejné. Můžu se vás ještě zeptat, odkud vᚠdoktor je? Předem díky za odpověď, jsem rád, že jste na můj dotaz zareagovala. Přemek

Není tady

 

#4 21. 2. 2010 21:36

AndreaP.
Administrátor
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 12251

Re: Rozhozená hladina cukru

Není zač, pokusím se odpovídat trošku v bodech, pokud chcete podrobněji, můžeme klidně pak i soukromě přes SZ tady nebo přes e-mail.
Nejprve k té kalibraci, nevím, jaký máte teda glukometr, ale u každých proužků je takový kalibrační proužek a při výměně krabičky se glukometr nejprve zkalibruje, aby seděl s proužky, ale to určitě děláte, teď už je to natolik "vymakané", že mám pocit, že sám glukometr rozpozná, když to není. Další věc, asi bych vzala glukometr k doktorovi, který ho určitě má taky, a tam provedla odběr, na jeho i na svém, výsledky porovnat. Prostě mít jistotu, že glukometr je v pořádku, co si budeme povídat, je to jen stroj.

K psychice - rovnou říkám, že těhotenství je pro diabetičku nápor, a to nejen zdravotní, ale hlavně psychický (ono furt myslet na to, jak udržet ty hladiny, a jak se daří mimču, je někdy hodně těžké). Takže to podnikání a věčný shon, to není zrovna dobrý odpich. Mimochodem, těhotenství diabetičky je vždy vedeno jako vysoce rizikové, a jako takové je ve většně případů vedeno v pracovní neschopnosti.

K dlouhodobému průměru, osm je prostě strašně moc !!! Já měla při prvním odběru u druhého těhu, kdy se prostě zadařilo a já zjistila až později, že jsem těhotná, tak jsem měla cca 6,2 a doktor nebyl spokojen, říkal, že to je tak na známku tři mínus. V těhotenství jsem pak měla hodnotu v průměru 4,0 - což je údajně dobré, "dovoleno" je maximálně tak do 5,0 - ale čím níž se žena dostane, tím líp. Prostě osm je opravdu hodně, todle musíte srazit, tudy cesta fakt nevede.

Ke glykémiím, podle toho, jak to tu popisujete, tak je tam fakt někde problém v inzulínu, v jeho nastavení. Od toho se člověk musí odrazit (v těhotenství se připravte na to, že se inzulín bude měnit pořád a pozor,do konce těhotenství se jeho dávky můžou i zdvojnásobit, tak aby vás to nepřekvapilo, je to normální). Netuším, jak je na tom vaše žena s dodržováním diety, jestli nedělá dietní chyby...bylo by dobré i vypozorovat, které potraviny jí nedělaj dobře, a těch se vyvarovat, myšleno, které ji zvedají glykemický profil....u mě to kupodivu bylo třeba mlíko (já na hypo v nemocnici běžně žádala o hrnek mlíka, nechápali, leč fakt zabíralo líp než cukr), dále třeba co si vzpomínám, tak těstoviny v jakékoliv podobě, pochopitelně knedlíky a vůbec přílohy jako takové,pečivo a tak.  Vůbec celkově k těm glykemkám....doporučené hodnoty  (mluvím pořád o těhotenství, ale do tohoto stavu by bylo dobré se dostat už teď) - takže před jídlem 5-6, hodinu po jídle kolem 7, u mého lékaře je 9 už moc !!! A hodnoty pd 4 jsou brány už jako hypo.....takže ideální dlouhodobá hladina (rozuměno po celé těhostenství  - já vím, říkáte si nemožné, no co naděláme, když chceme zdravé mimi) je 5-7....ano, vypadá to, že je to nastaveno hrozně nízko, ale má to svůj důvod. A právě, aby se člověk dopracoval do tohoto stabilního stavu, musí se upravovat inzulín a s ním i jídelníček.....upřímně říkám, že jsem měla kolikrát pocit, že snad umřu hladem, viz půl rohlíku na snídani a víc ani uk (malá finta, celé těhotenství jsem se utěšovala tím, že až porodím, vyloupím první cukrárnu, co mi příjde do cesty lol) - no nestalo se, člověk si zvykne.

Takže já bych s vzala sešit, glukometr  a měřila, a k tomu psát, co jedla, ale fakt všechno....dělat to tak týden, pak si nad to sednout a rozebrat....leccos se dá z toho pak vyčíst, a v těhotenství to tak stejně bude dělat, tak má trénink.

Jinak, já jsem z Ostravy, takže můj lékař je rovněž odsud. A držím palce, a klidně se ptejte...já byla u pvního těhu tak vyklepaná, informace nebyly.

Není tady

 

#5 21. 2. 2010 22:53

prema
♥------
Registrovaný: 21. 2. 2010
Příspěvky: 4

Re: Rozhozená hladina cukru

Díky za rychlou a podrobnou odpověď. Určo to s tím sešitem vyzkoušíme.Teď jsem se díval na seznam diabetologů v našem(hodonínském) kraji a vyhlídli jsme si jednoho 20 km od Hodonína, je sám diabetik 1.tipu a manželka se s ním zkontaktuje a zváží přestup k němu. Brno je zbytečně daleko a prostě s paní doktorkou asi nic kloudného už do budoucna nevyřešíme. Kdyby něco, určo se na vás zase obrátím. Zatím ještě jednou děkuju, moc jste nám pomohla a přeji pevné zdraví Vám i vašim dvěma prckům:-). Nashledanou

Není tady

 

#6 21. 2. 2010 23:00

prema
♥------
Registrovaný: 21. 2. 2010
Příspěvky: 4

Re: Rozhozená hladina cukru

Ještě jsme se chtěli dodatečně zeptat, kolik si počítáte gramů sacharidu na 1 vj. Manželka totiž slyšela 2 verze, 12g a 10g. Řídí se podle 12ti. Taky se chtěla zeptat kolik vj si dáváte k snídani, obědu a k večeři a jaký inzulín máte. Manželka má na den apidru a na noc lantus. Pokud by vám to nevadilo, žena by vás kontaktovala v případě potřeby na e-mail. Děkuji, Přemek

Není tady

 

#7 21. 2. 2010 23:07

AndreaP.
Administrátor
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 12251

Re: Rozhozená hladina cukru

Jen narychlo k tomu přestupu, nevím, jak je to ve vašem kraji, ale tady u nás je zvykem, že žena po otěhotnění je přesměrována k diabetologovi-specialistovi na těhotné (většinou bývá při Fakultních nemocnicích), většina "obvodních" to totiž pak nedělá, tak to bylo i v mém případě, než jsem otěhotněla, měla jsem jiného, jen co to zjistil, šoupnul mě jinam a tam jsem už zůstala big_smile Stejně tak samotný porod, neměla jsem na výběr, diabetičky jedině ve Fakultce, prostě mi to bylo dané a hotovo.

K tomu výběru lékaře, nevím rovněž, jak je to nastaveno jinde, ale já v průběhu obou těhotenství  po celou dobu chodila na kontroly jednou týdně (jo jo, je to častější než gynda big_smile), takže pokud vybíráte, tak raději někde poblíž, ono pak dojíždět, když je ženě špatně nebo je ve vyšším stupni těhotenství není nic moc.

Není tady

 

#8 21. 2. 2010 23:23

AndreaP.
Administrátor
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 12251

Re: Rozhozená hladina cukru

prema napsal(a):

Ještě jsme se chtěli dodatečně zeptat, kolik si počítáte gramů sacharidu na 1 vj. Manželka totiž slyšela 2 verze, 12g a 10g. Řídí se podle 12ti. Taky se chtěla zeptat kolik vj si dáváte k snídani, obědu a k večeři a jaký inzulín máte. Manželka má na den apidru a na noc lantus. Pokud by vám to nevadilo, žena by vás kontaktovala v případě potřeby na e-mail. Děkuji, Přemek

Upřímně, na výběrové jednotky jsem koukala jednou v ordinaci právě u mého lékaře, který měl snahu mě na ně převést...no pochopil, že neuspěje, takže to zase schoval a řekl dobře, pojedeme jak jste zvyklá. Abych pravdu řekla, já už to mám vše " v oku", já opravdu váhu na vážení a podobné věci v těhotenství nepoužívala, vše jsem řešila podle glykémky - hypo-hyper-málo inzulínu-moc inzulínu, to byla naše rovnice. Když to ve stejnou dobu vyjelo jednou, mohla to být náhoda, když dvakrát po sobě, už se to řešilo (pamatuju, jak jsem měla dokonce rozdělený oběd, který už tak byl malý, že jsem dojedla a měla hlad..a doktor mi řekl, je to blbý, máme to vysoký, vezmeme kompot a posuneme ho o hodinu dále....doslova ho cituju, já protestovala, že to nevydržím, že mám hlad, a on na mě...nemůžete mít hlad, glykémka je vysoká...teď se tomu směju, tenkrát jsem po něm chtěla něco hodit big_smile).
K inzulínu - mám Novorapid (ten mi byl dán chvilku před otěhotněním a byl to pro mě trest, neb to je inzulín, který fakt působí hned a krátkodobě, takže mi doktor odboural i svačiny), takže jsem měla jen snídani, oběd, večeři a něco malého před spaním. A dlouhodobý pak Levemir. No výsledek toho byl ten, že jsem s dcerou za celé těhu přibrala jen 4 kila lol

A jasně, že se na mě může kdykoliv obrátit, mejl vám písnu do soukromé zprávy tady.  A držím palce, je to těžké, ale stojí to za to, fakt jooo tummenupp Hodně štěstí a o té změně doktorky bych pouvažovala, nechat ženu, která plánuje těhu s dlouhodobým průměrem 8 je fakt na pováženou hmm

Není tady

 

#9 24. 2. 2010 15:40

dajda
♥------
Registrovaný: 10. 2. 2010
Příspěvky: 5

Re: Rozhozená hladina cukru

Já jsem taky diabetička( 3 roky), plánujeme mimčo, ale glykovaný hemoglobin ( dlouhý cukr) mám 4.6 už docela dlouho. Ale i tak když si moje Mudr.napíchla můj glukoment a viděla,jak mi to někdy vylítne, poslední dobou i často, tak mi vynadala, že to teda ne. Cukr mi skáče jako každému diabetikovi, ale v případě Tvé ženy by jsem taky viděla velkou chybu v nastavení inzulínu. Mě má mudr ihned upravila dávky, když viděla, že po obědě jdu vysoko a po večeři taky..Taky jedu na výměnné jednotky a to 1V= 12 g sacharidů.
Jednou jsem se ptala, proč se nedoporučuje otěhotnět s vyšším gylokovaným hem., jelikož má kamarádka dia.do toho šla s glykovaným 10 ( v průběhu těhu to sundala), a dětičky má zdraví. Mudr.mi řekla, že děti jsou sice zdravé, ale jí se to podstatně podepsalo na zdraví..výborný server pro diabetiky je : www.medatron.cz chodí na něj i velmi vstřícná doktorka, tak můžete zkusit zjistit více tam.. :-)

Není tady

 
NÁŠ TIP:

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů