Oznámení

5.října : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

5.října : Bleskový koláč jako od babičky. Jednoduchý recept, který se nedá pokazit!

10.července : Potřebujete pomoc, nebo pomoci někomu v nouzi chcete? Dejte o sobě vědět na Pomahejtesi.cz!

#1 15. 2. 2006 15:45

ádat také o radu.Zuzinka
Host

Pro ABC-Prosím poraďte

Dobrý den, jelikož jsem zde četla mnoho odkazů a názorů na různé problémy a pochopila jsem, že Vaše odpovědi jsou velmi profesionální, dovoluji si Vás pož

#2 15. 2. 2006 15:59

zuzinka1
Host

Re: Pro ABC-Prosím poraďte

Jelikož jsem zde četla mnoho Vašich názorů a přišly mi velmi profesionální, dovoliji se na Vás obrátit také s prosbou o radu.
Kdysi jsem napsala dopis, kde jsem se uvedla jako uživatel vozidla a dále popsala situaci, která se týkala autonehody do pojistitelské kanceláře. Tento dopis jsem rukou podepsala. Autonehodu jsem ovšem nezpůsobila, V současné době kancelář vyplatila poškozenému nároky a chce po mně a po viníkovi, abychom podepsali přiznání dluhu. Viník i přes to, že nepodepsal, dluh splácí, takže zatím žádný problém. Ale mě tato kancelář pohrozila, že pokud uznání nepodepíšu, budou dluh vymáhat po mém otci, který byl v té době majitelem vozu. Auto jen vlastnil, jezdil s ním jen viník. Ale protože se kancelář chytila mého dopisu, kde jsem se uvedla jako uživatel, chce dluh vymáhat i po mě. tenkrát jsem tento dopis napsala bez porady s právníkem, ze zoufalství, aby se nic nestalo otci. Cítila jsem se zodpovědná, protože na vůz nebyla v době havárie zaplacena pojistka, kterou jsem měla platit já. A tak jsem to na sebe takhle hloupě hodila. Poradíte mi, má takovýto dopis tak velkou váhu, že opravdu jsem se upsala k užívání vozu a následnému splácení dluhů?
Pravda je, že otec byl vlastníkem, na voze byla vypovězena pojistka-ručení a vozem jezdil viník, který chce od pojišťovny ,aby veškeré souč. i budoucí dluhy uplatňovala jen po něm. Mám šanci se z toho vymotat?
Moc děkuji

#3 15. 2. 2006 22:16

ABC
♥♥♥♥---

Re: Pro ABC-Prosím poraďte

Asi byste se měla spojit s právníkem, je potřeba vědět, co jste přesně podepsala a zcela objasnit situaci, jak to celé bylo. Povinné ručení je zákonná podmínka provozu automobilu, bez tohoto pojištění auto nesmí vůbec vyjet na silnici. Povinné ručení je povinen sjednat majitel vozidla a také odpovídá za veškeré škody, které vzniknou provozem nepojištěného automobilu. I auto, které pouze stojí na krajnici, musí mít sjednané povinné ručení. Škodu ale způsobil někdo jiný než majitel - trestní odpovědnost má tedy on, je otázkou jakým způsobem k vozidlu vůbec přišel (půjčil si ho bez vědomí majitele? - měli jste nahlásit krádež, pokud si ho ale půjčil s vědomím majitele - majitel vůbec neměl dopustit, aby se s nepojištěným autem jelo - vůči pojišťovně je povinným majitel, jestliže tedy pojišťovna uhradila škodu, zcela oprávněně musí plnění požadovat i po majiteli, který porušil zákonné povinnosti - je pojištěno auto, nikoliv řidič). Takže trestní odpovědnost je na řidiči, hmotná odpovědnost za nepojištěné auto je na majiteli, neboť pojištovna hradila bez právního důvodu, auto pojištěno nebylo. Pokud je majitelem otec a vy jste se v pojišťovně přihlásila jako uživatel jeho vozidla, vstoupila jste do jeho povinností vůči pojišťovně (nevím jak je koncipován zmíněný dopis, ale jistě to má pojišťovna ošetřeno) a pojišťovna může požadovat plnění po vás. Jestliže všechno platí viník, je to sice v pořádku, škodu zavinil on, ale vůči pojišťovně plní vlastně pouze z dobré vůle.

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí