Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 14. 1. 2010 12:21

step
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 8. 9. 2006
Příspěvky: 1177

Podnikání při mateřské dovolené.

V současné době jsem na MD, která mi končí cca za rok. Zabývám se výrobou šperků a jejich prodejem. Chtěla jsem se zeptat, co je pro mě lepší, jestli se to tak dá říci:-)

1) zařídit si ŽL již teď, potom jaké budou platby soc. a zdrav.

2) zřídit si živnost až po ukončení MD

Zkoušela jsem hledat na netu, ale informací jsem se nedopátrala.....alespoň těch , co potřebuji, můžete mi prosím sdělit Vaše názory z praxe?

Děkuji

Upravil(a) step (14. 1. 2010 12:22)

Není tady

 

#2 14. 1. 2010 20:30

Veranna
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: ve stínu Plzeňské věže
Registrovaný: 31. 10. 2006
Příspěvky: 6474
Web

Re: Podnikání při mateřské dovolené.

Ahoj step,

předně myslím, že už na MD nejsi. To, čemu obecně říkáme MD je spíše už rodičovský příspěvek. Skutečnou mateřskou, resp. peněžitou pomoc v mateřství žena pobírá těsně před porodem a následně cca 6 měsíců po porodu (to je ta vyšší částka). Tato PPM se chápe jako nemocenská (taky se nárok na ni odvíjí od skutečnosti, zda jsi si v rámci sociálky platila i nemocenské nebo jen důchodko - pozor neplést se zdravotním pojhištěním, které odvádíš pojišovně). Čili, pokud sis platila (nebo zaměstnavatel ti v rámci plateb na sociálku platil) i nemocenskou, pak jsi měla nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), prostě na tu vyšší částku. Na této mateřské si nemůžeš myslím vyděklat nic, stejně jako během nemoci nic nevyděláváš, protože nepracuješ.

Kdežto na rodičováku si už jako OSVČ můžeš vydělat, kolik chceš a kolik zvládneš, jen odvádíš zdravotní pojištění své zdravotní pojišovně. Výše tohoto pojištění se odvíjí od zisku z loňského roku. Konkrétní částku ti nikdo neřekne sad
Sociálku neplatíš.

Předpokládám (v dobrém slova smyslu), že prodejem šperků vyloženě majlant netrhneš, takže to zdravotní pojištění nebude nijak vysoké, obzvl᚝ když do daní dᚠvše, co půjde smile

Já jsem od porodu rovnou na rodičováku (neplatila jsem si tu nemocenskou, takže jsem neměla nárok na mateřskou), ale zase jsem mohla hned po porodu začít pracovat, což s malým miminkem jde docela v pohodě. ŽL mám už deset let a nemůžu si dovolit přijít o klientelu, takže tak smile
Já osobně bych se toho nebála a šla do toho teď, vždy každá kačka navíc je dobrá wink Krom toho, živnost můžeš kdykoliv pozastavit nebo zcela zrušit smile

Tak, snad jsem to napsala srozumitelně...

Není tady

 

#3 30. 5. 2011 10:23

Sfe
♥------
Registrovaný: 30. 5. 2011
Příspěvky: 8

Re: Podnikání při mateřské dovolené.

Holky, nevíte, jak je to s přivýdělkem na MD? Hledala jsem něco na <a href="http://www.cssz.cz/cz/informace/zivotni-stuace/obcan/penezita-pomoc-v-materstvi.htm">čssz</a> i na ministerstvu financi, ale nikde nic konkrténí....

Není tady

 

#4 30. 5. 2011 18:15

mag
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 2. 12. 2006
Příspěvky: 7438

Re: Podnikání při mateřské dovolené.

Při MD nebo RD??
Pokud pobírᚠPPM, nemlžeš si vydělávat z toho pracovního poměru, ze kterého čerpᚠPPM, pokud pobírᚠRP, můžeš si přivydělat neomezeně, dítě jenom nesmí chodit celodenně do školky.

Upravil(a) mag (30. 5. 2011 18:15)

Není tady

 

#5 29. 7. 2011 11:14

Hanička08
♥------
Registrovaný: 21. 6. 2011
Příspěvky: 10

Re: Podnikání při mateřské dovolené.

Ahoj všem, proísm o radu. Jsem v 8měsíci těhotenství a jsme na úřadu práce a chci si zažít na ŽL, ale nevim jak je to pak s rodičovským příspěvkem a porodným. Td vim, že automaticky budu doma 4roky, jelikož jsme neměla nárok na PPM, ale abych díky živnosti neztratila rodičovský příspěvek? Máte někdo zkšenost? Vyznáte se v tom? Moc díky za info

Není tady

 

#6 31. 7. 2011 10:54

mag
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 2. 12. 2006
Příspěvky: 7438

Re: Podnikání při mateřské dovolené.

Na rodičovský příspěvek mᚠnárok vždy. Jediná podmínka je, že o dítě nebude celodenně pečováno v jeslích/školce.

Upravil(a) mag (31. 7. 2011 10:57)

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů