|
9.dubna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení! 9.dubna : Vaření na chatě či chalupě bez stresu: Tipy na vaření z jedné pánve nebo hrnce. 1.dubna : Jak vznikla záhada ďáblova trojúhelníku: Odhalil ji už Kolumbus? |
|
|
Dobrý večer, potřebovala bych poradit. Od března jsem rozvedená a ještě 2 roky budu na RD.
BM si děti bere docela pravidelně na víkendy a teď si je občas vzal i mimo rozhodnutí. Jenže teď po mě chce, abych mu vracela poměrnou část výživného na děti (tj. 200,- Kč/den) v době, kdy jsou mimo dohody u něj. Moc se se mi to nelíbí, protože veškeré mé příjmy jsou RD 3.800,-, výživné 6.000,- a z OSVČ cca 3-5.000,- Kč za měsíc. Když poplatím nájem, energie, školku a jídlo jsem většinou 2 tisíce za měsíc v mínusu.
Navíc jsem celý tento rok kromě péče o děti a domácnost a podnikání, rekonstruovala a zařizovala byt, který jsem si musela po rozvodu sehnat pro sebe a děti sehnat. Takže přiznávám, že jsem moc ráda, když si od dětí mohu odpočinout, ale abych za to BM platila?!? Většinou přijde s návrhem na návštěvu on, já jsem ho o to požádala asi 2x.
Ještě musím napsat, že veškeré vybavení bytu musím nakoupit, jelikož s BM jsme za naše soužití nic nepořídili, ani dětem postele... žádné majetkové vyrovnání nebylo.
BM mi trvdí, že má 15. tis čistého, ale je také OSVČ, stále se vymlouvá že je v práci na 12 hod., tak se mi to moc nezdá. Od září je znovu ženatý a musí se prý postarat o novou rodinu - manželka + její 2 děti 11 a 13 let.
Myslíte, že bych mohla mít nárok na zvýšení výživného nebo nějaký příspěvek na sebe?
Na sociální dávky kvůli přiznání za rok 2008 nárok nemám.
Budu ráda za jakýkoliv názor, už jsem unavená z věčného dohadování s ním, které končí tím, že mi řekne, že jestli na děti nestačím, tak si je vezme do péče on....
Upravil(a) Reny (23. 11. 2009 19:08)
Není tady
Reny napsal(a):
Dobrý večer, potřebovala bych poradit. Od března jsem rozvedená a ještě 2 roky budu na RD.
BM si děti bere docela pravidelně na víkendy a teď si je občas vzal i mimo rozhodnutí. Jenže teď po mě chce, abych mu vracela poměrnou část výživného na děti (tj. 200,- Kč/den) v době, kdy jsou mimo dohody u něj. Moc se se mi to nelíbí, protože veškeré mé příjmy jsou RD 3.800,-, výživné 6.000,- a z OSVČ cca 3-5.000,- Kč za měsíc. Když poplatím nájem, energie, školku a jídlo jsem většinou 2 tisíce za měsíc v mínusu.
Navíc jsem celý tento rok kromě péče o děti a domácnost a podnikání, rekonstruovala a zařizovala byt, který jsem si musela po rozvodu sehnat pro sebe a děti sehnat.
Ještě musím napsat, že veškeré vybavení bytu musím nakoupit, jelikož s BM jsme za naše soužití nic nepořídili, ani dětem postele... žádné majetkové vyrovnání nebylo.
BM mi trvdí, že má 15. tis čistého, ale je také OSVČ, stále se vymlouvá že je v práci na 12 hod., tak se mi to moc nezdá. Od září je znovu ženatý a musí se prý postarat o novou rodinu - manželka + její 2 děti 11 a 13 let.
Myslíte, že bych mohla mít nárok na zvýšení výživného nebo nějaký příspěvek na sebe?
Na sociální dávky kvůli přiznání za rok 2008 nárok nemám.
Budu ráda za jakýkoliv názor, už jsem unavená z věčného dohadování s ním, které končí tím, že mi řekne, že jestli na děti nestačím, tak si je vezme do péče on....
Nenechej se ukecat a nic nevracej, nemá na to nárok.
Není tady
VÝŽIVNÉ ROZVEDENÉHO MANŽELA
§ 92
(1) Rozvedený manžel, který není schopen sám se uživit, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Nedohodnou-li se, rozhodne soud o výživném na návrh některého z nich.
(2) Tato povinnost předchází vyživovací povinnosti dětí vůči rodičům.
§ 93
(1) Soud může rozvedenému manželovi, který se porušením manželských povinností na rozvratu manželství převážně nepodílel a kterému byla rozvodem způsobena závažná újma, přiznat proti jeho bývalému manželovi výživné ve stejném rozsahu, jako je vyživovací povinnost mezi manžely podle § 91 odst. 2.
(2) Výživné podle odstavce 1 lze přiznat nejdéle na dobu tří let od rozvodu.
§ 94
(1) Právo na výživné zanikne, jestliže oprávněný manžel uzavře nové manželství nebo povinný manžel zemře.
(2) Právo na výživné zanikne též poskytnutím jednorázové částky na základě písemné smlouvy.
Není tady
Jestli tomu rorumím dobře, tak i když se BM oženil, nazanikla tím povinnost vyživného na mě? Myslím, že to byl hlavní důvod jeho nového sňatku.
Aprill moc děkuji za rady!
Není tady
Reny napsal(a):
Jestli tomu rorumím dobře, tak i když se BM oženil, nazanikla tím povinnost vyživného na mě? Myslím, že to byl hlavní důvod jeho nového sňatku.
Aprill moc děkuji za rady!
ne, nezanikla
.
Není tady

Mě by zase zajímalo komu se alimenty vyplácí v případě zletilosti dítěte. Matce nebo dítěti? Máte s tím Vy někdo nějaké konkrétní zkušenosti? Za odpovědi děkuji:-)
Není tady
Spotřebované výdaje se nevrací. Navíc ty nežiješ z částky na den platíš věci také mimořádně. Zimní oblečení také nosí i o víkendu, kdy jsou u něj. A pokoj se jim musí vytápět i v době kdy v něm nejsou. Na býživné máš také stále nárok.
Zletilé dítě si žádá o upravení alimentů samo, tedy logicky bych řekla, že se výživné platí dítěti. Ovšem není to kapesné dítěte, měl by z něj pomoci rodiči se kterým žije uhradit například náklady spojené s užíváním bytu...
Není tady
Ano, výživné pro zletilé dítě se platí přímo jemu :-(
Jinak díky za informace!
Není tady
Nabytím zletilosti dítěte má být výživné poukazováno k jeho rukám. Zda bydlí u matky/otce.....milence/přítelkyně, je jeho věc. Z výživného by mělo "dítě" hradit svoje potřeby na domácnost, studium, stravu, ošacení...kulturu. Dítě zletilé může žalovat rodiče o zvýšení výživného, a to oba. Absurdní situace z mého okolí: matka dvou nezletilých dětí na MD se soudí s dcerou o výživné /resp. dcera ji zažalovala jako zletilá o zvýšení výživného/, nabytím zletilosti se odstěhovala od matky a vyžaduje, aby jí oba rodiče hradili vše od A do Z. Brigáda, přivydělávka ji nezajímá.
Teda my jsme úplná rodina již 17 let, na 1. místě jsou děti /škola, koníčky včetně/, ale představa, že se s nimi budu soudit o prachy na živobytí je dost děsná. Starší kluk chodí na brigádu po sobotách a nedělích, aby měl na "svoje nadstandarty".
Já jsem v 16.-ti chodila ožínat stromky do lesa nebo na podzim a v zimě pálit klest. Byly to těžce vydělané peníze, ale o to víc jsem si jich vážila.
Není tady
no já žasnu co ti chlapi nevymyslí!!
jedna známá, když své děti dá na víkend tátovi, tak on jí vystavil fakturu za energie...mám dojem, že ho poslala.....do..
no a ten můj, když si vzal děti na dovlenou na chatu=14 dní , tak chtěl té svojí snížit alimenty o polovinu za ten měsíc, když byli s ním.......já jsem na něho zírala s otevřenou pusou ať se hodí do klidu.... toto by mě fakt vůbec nenapadlo
ale on na to nárok v žádném případě nemá, soud schválil, že dítě je svěřeno do péče matky a otec přispívá nějakou částkou.......pokud nechce a finančně mu to dělá problémy, tak ať si je nebere.....nenech se od něj deptat a hlavně podle mě na to není žádný paragraf, kdyby byl, tak pár sobců by už tímto paragraferm argumentovali
a co se týká výživného manžela či manželky...není to tak jednoduché.....já se o to soudila a na to máš nárok 3 roky po rozvodu....a to jsem měla fakt dost dobrého právníka a taky jsem si to zaplatila...prostě tuto variantu neřeš
Není tady

... no to je maso. Nárok na to nemá a myslím, že jak s tím půjde k soudu, tak s ním pěkně vyběhnou.
Jinak, tím, že se oženil se mu nejen zvýšili náklady na výživu nové manželky a jejích dětí, ale také se mu zvýšila životní úroveň o její výplatu
.... takže si zase až tak vyskakovat nemůže.
Není tady
Kuřátko napsal(a):
... no to je maso. Nárok na to nemá a myslím, že jak s tím půjde k soudu, tak s ním pěkně vyběhnou.
Jinak, tím, že se oženil se mu nejen zvýšili náklady na výživu nové manželky a jejích dětí, ale také se mu zvýšila životní úroveň o její výplatu.... takže si zase až tak vyskakovat nemůže.
no ale já si myslím, že má jen vyživovací povinnost vůči nové manželce dle zákona o rodině, ale povinnost vůči jejich dětem nemám, tu má matka=manželka a jejich otec. A to že žije v domácnosti s dětmi své nové manželky není argument ke snížení alimentů, pokud se o ně finančně stará....to je pěkně, ale hlavně by neměl zapomínat na své vlastní děti.
Není tady
Nevím, jak to máte upravené zda Dohodou schválenou soudem nebo Rozsudkem. Tak nějak je to svým způsobem jedno. V každém případě má otec smůlu neboť snížit výživné nebo jinak upravit je možné jen na základě schválení soudu na návrh. U dohody je to jasnější a jednoduší u Rozsudku jen návrh a soud musí zkoumat. A vzhledem k tomu že to není pravidelné myslím, že by to soud zamítl.
A pokud se týká výživného na rozvedeného manžela pak Aprtill pravdu můžeš požádat o to aby ti něčím přispěl.
Není tady
Reny, určitě máš nárok na výživné od svého BM.
Děti mého přítele u nás jsou klidně i celé prázdniny, ale výživné musí poslat jejich matce v plné výši. Určitě nemá tvůj BM "na vratku" výživného nárok.
Není tady
Reny- vůbec nic nevracej,nemá na to nárok, jedině pokud by jste měli střídavou péči o děti, a tam je stanoveno výživné pro oba (většinou stejně), pěkně s ním vyběhni a být tebou , tak mu předložím co jsem kupovala dětem na zimu, do školy, pěkně to sečti a chtěj po něm polovinu, uvidíš, že se bude cukat a budeš mít pokoj.
Není tady
RENATKO,
ségra je na tom uplně stejně , tak jsem se ji ptala 
Nic nevracíš, soud rozhodl o částce a pokud si děti bere dobrovolně, je to na něm, jiné by prý bylo, kdyby si ho požádala třeba o hlídání na celý měsíc, to už by mohl zažádat o něco on, ale je to na dohodě hodně mezi váma.
To že se oženil, je sice hezký, ale na její děti neplatí ze zákona nic! Platit musí na SVOJE děti, no a co se týče tebe, raději zažádej na sociálce o všechny možný podpory, od něj toho moc nečekej, zaplatila by si víc za soud
Můžeš žádat jednou za tři měsíce o sociálné příspěvek i zpětně! Já budu žádat taky 
Tak držím palečky a nakoukni častěji

Není tady
Blanka LBC napsal(a):
RENATKO,
ségra je na tom uplně stejně , tak jsem se ji ptala
Nic nevracíš, soud rozhodl o částce a pokud si děti bere dobrovolně, je to na něm, jiné by prý bylo, kdyby si ho požádala třeba o hlídání na celý měsíc, to už by mohl zažádat o něco on, ale je to na dohodě hodně mezi váma.
To že se oženil, je sice hezký, ale na její děti neplatí ze zákona nic! Platit musí na SVOJE děti, no a co se týče tebe, raději zažádej na sociálce o všechny možný podpory, od něj toho moc nečekej, zaplatila by si víc za soud![]()
Můžeš žádat jednou za tři měsíce o sociálné příspěvek i zpětně! Já budu žádat taky
Tak držím palečky a nakoukni častěji![]()
Já se obávám, že nárok na ty dávky blokuje právě ten živnostenský list. Normálně se uvádí 3 něsíční příjem, ale když máš ŽL, tak je to jinak. Zeptej se na to na sociálce.
Není tady
Nárok na dávky nemám, počítají se z přiznání za rok 2008 a to jsem měla příjem vyšší. Teď musím počkat až na nové přiznání a požádat pak.
Není tady
Prosím poraďte!!!
Jak se stále s BM dohaduji, že chce vrátit peníze za dny, které u něj děti byli, tak mi dluží alimenty za 2 měsíce, teď v půlce prosince už to bude za tři měsíce. Navíc mi dnes oznámil, že jeho nová je těhotná a tak bude žádat o snížení výživného.
Když půjdu v pondělí za právníkem kvůli těm alimentům, co bude následovat? nemáte někdo zkušenost? Jinak jsem zjistila, že do práce skoro nechodí, asi aby neměl velké příjmy...
Není tady
Reny napsal(a):
Prosím poraďte!!!
Jak se stále s BM dohaduji, že chce vrátit peníze za dny, které u něj děti byli, tak mi dluží alimenty za 2 měsíce, teď v půlce prosince už to bude za tři měsíce. Navíc mi dnes oznámil, že jeho nová je těhotná a tak bude žádat o snížení výživného.
Když půjdu v pondělí za právníkem kvůli těm alimentům, co bude následovat? nemáte někdo zkušenost? Jinak jsem zjistila, že do práce skoro nechodí, asi aby neměl velké příjmy...
Pokud ti dluží výživné, tak si podej návrh na výkon rozhodnutí.
Není tady
No, jak nechodí do práce....co to je ? Vychází se z možností a schopností....a pokud by přestával pracovat, aby neměl velké výdělky, stejně by mu je měli vypočítat, /pokud jich někdy dobré měl/ protože já bych trvala na tom, že je to pouze účelové, aby nemusel moc platit !!!
Není tady
Souhlasím s aprill, podej návrh na výkon rozhodnutí.
Výživné 6000 je relativně dost, pokud zažádá o snížení a nemá velký příjem, může se stát, že mu soud dá za pravdu. Měla by jsi navštívit vaší sociální pracovnici a poptat se co a jak. Pokud dojde k soudu, většinou se soudce přikloní k jejímu názoru.
Není tady
Aneri napsal(a):
No, jak nechodí do práce....co to je ? Vychází se z možností a schopností....a pokud by přestával pracovat, aby neměl velké výdělky, stejně by mu je měli vypočítat, /pokud jich někdy dobré měl/ protože já bych trvala na tom, že je to pouze účelové, aby nemusel moc platit !!!
Momentálně je krize....bohužel
Není tady
Káčo, on práci má a může do ní chodit, dokonce tam chybí, ale nechodí podle mě z tohoto důvodu. Ostatní kolegové vydělávají 2x více.
Jinak žalovala jsem u tchánů a polovina výživného je doma!!! Každopádně moc děkuji za informace a asi musím začít být vůči němu tvrdší!
Není tady