1. prosince : Váení uivatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to poruení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení! 1. prosince : Maraton pečení cukroví začíná. Finty, jak jednodue upéct to nejlahodnějí cukroví! 1. prosince : Začínají adventní svátky. Připomeňme si je vechny a také tradice s nimi spojené. |
|
|
proč se při uívání valfarinu nesmí jíst některé druhy zeleniny??
Není tady
Má na mysli http://www.lekarna.cz/warfarin-orion-5mg-tbl-100x5mg/ na ředění krve,tak hlavně kvůli Káčku, ale určitě příbalový leták je součástí léků ! Nebo jde o jiný lék ?
Není tady
http://redukcnidiety.memorystickproduo. … arin-diety ale stránky moc nefungují.....
Upravil(a) Aneri (13. 1. 2010 1:22)
Není tady
anaj napsal(a):
proč se při uívání valfarinu nesmí jíst některé druhy zeleniny??
Warfarin je na ředění krve a nemělo by se jíst jídlo a ost.,kde je vitamín D.Syn ho teď na půl roku má předepsaný,protoe v souvislosti s úrazem kolene dost ilní trombozu a pravidelně mu krev kontrolují.Nesmí jíst nebo jen velice málo třeba taky brokolici,ne velké porce kurecího masa najednou,listová zelenina...Tohle snad je lék jen na předpis,tak doktor by měl podat informace+leták,co je vhodné a co ne.
Není tady
Kuty, nejsem sice lékař, ale Déčko syn zcela jistě ted, po úraze potřebuje, aby nevznikla poúrazová osteoporoza ! Káčko má právě zabránit tromboze-sraenině, proto se nesmí potraviny s Káčkem /bych řekla já/.
Není tady
anaj napsal(a):
proč se při uívání valfarinu nesmí jíst některé druhy zeleniny??
je to kvůli vitamínu K
http://www.warfarin.wz.cz/wf.php :
* ÚVOD
* WARFARIN A VY
* PRANÝŘ
* ČESTNÉ výjimky
* ODKAZY A MATERIÁLY
* POTOVNA
* Vitamin K
* Test angličtiny
* Korespondence
* Jinde v Evropě
Warfarin a vy
Warfarin je starý a osvědčený lék, který pomáhá lidem více ne půlstoletí. Četí vědci ani nemusí objevovat Ameriku a piplat se s vymýlením pokynů pro pacienty, nebo by úplně stačilo opsat leták americké Cleveland Clinic (drobně upraveno):
CO MÁTE VĚDĚT O SVÉM LÉKU
Lékař vám předepsal WARFARIN jako antikoagulační prostředek. Antikoagulační znamená protisrálivý, tzn. účinkující proti nadměrnému sráení krve ve vaem těle.
Krevní zkouky
Dokud budete brát warfarin, bude nutné provádět krevní testy. Ověří se tak, zda je dávkování léku správně nastaveno (ani málo, ani mnoho). Tento krevní test je známý pod zkratkou INR. Jeho výsledek číselně vyjadřuje délku prothrombinového času ve srovnání s lidmi, kteří antikoagulační léky neuívají. Prothrombinový čas ukazuje, jak rychle se sráí vae krev. Čím vyí je hodnota INR, tím větí je protisrálivý účinek. ádoucí úroveň se lií podle toho, proč byl warfarin předepsán, ale nejčastěji se pohybuje mezi 2,0 3,0.
Tato krevní zkouka se provádí odběrem krevního vzorku obvykle v rozpětí jednoho týdne a jednoho měsíce. Lékař stanoví, v jakém intervalu je třeba ve vaem případě testy provádět. Nejlépe je provést odběr ráno, aby výsledek byl známý tého dne. Jestlie vám oetřující lékař změní dávkování, dobře si to poznamenejte.
Jak brát warfarin
Lék uívejte jednou denně v předepsané dávce, nejradi vdy ve stejnou dobu. Doporučuje se, abyste si warfarin vzali večer. Pokud náhodou zapomenete, nesnate se to přítí den dvojnásobnou dávkou dohnat.
Strava a pohyb
* Jezte rozumně a dbejte na rozmanitost stravy.
* Pamatujte si, e potraviny s vysokým obsahem vitamínu K (např. brokolice či penát) mohou mít vliv na účinek warfarinu. Neznamená to, e se takovým potravinám musíte vyhýbat. Pouze si hlídejte, aby konzumace byla pravidelná a bez výkyvů (rozhodně se vyvarujte nárazového přejídání např. při sezónní úrodě).
* Alkohol raději nepijte, protoe můe zvýit účinek léku, co zase vede k vyímu nebezpečí krvácení.
* Je pravděpodobné, e vám lékař zakáe provozovat sporty nebo aktivity, při nich hrozí zvýené nebezpečí úrazu.
Pokud uíváte jiné léky
Mnoho léků i doplňků stravy ovlivňuje způsob, jakým warfarin účinkuje. Mohou to být jednak léky na předpis, jednak běně dostupné tabletky jako acylpyrin, ibalgin apod.; toté se týká bylinných (přírodních) léčebných prostředků a doplňků stravy. Je proto důleité, abyste se vdy předem informovali u svého lékaře, zda smíte nový lék/prostředek/doplněk stravy pouít bez rizika. Upozorněte i zubaře, e jste na warfarinu. Okamitě zavolejte doktorovi, jestlie se u vás objeví tyto příznaky:
* neobvyklý pocit únavy či slabosti, bledost (příznaky anemie)
* krvácení po úrazu přes oetření nepřestává ani po 10 minutách
* kalete anebo zvracíte krev (můe to vypadat jako kávová sedlina)
* teče vám krev z nosu, dásní či uí
* moč nebo stolice má neobvyklou barvu
* bezdůvodné modřiny
* mimořádně těká menstruace
* horečka nebo nemoc, která se zhoruje
* bolestivý pád či úder do hlavy
* neobvyklé bolesti nebo otoky
* potíe s dechem
Doporučení Cleveland Clinic pro pacienty jsou tak dobrá, e je těké k nim něco dodat. Snad jen zdůraznit, e komplikace mohou vzniknout jak nadměrným, tak i nedostatečným účinkem warfarinu.
Komplikace ze zvýeného účinku warfarinu (způsobeného větinou interakcí s jinými léky nebo alkoholem) jsou podstatně častějí. Protoe mohou vést ke krvácení, jsou ivotu více nebezpečné ne komplikace z poklesu jeho účinku (způsobené větinou interakcí s jinými léky nebo nepravidelným uíváním warfarinu). Případy, kdy pokles antikoagulačního účinku V DŮSLEDKU ZMĚNY VE STRAVĚ způsobil trombotickou příhodu (trombózu hlubokých il, plicní embolii, mozkovou mrtvici, periferní embolii ap.), jsou velmi vzácné.
V anglosaském světě není zvykem omezovat, a tedy u vůbec ne vylučovat jakoukoli součást stravy pacientů léčených warfarinem. Pacient je běně informován o monosti interakce warfarinu s jinými léky a poučen, aby upozornil lékaře, e uívá warfarin, před předepsáním nového léku. Výsledek INR a dávka warfarinu se zapisuje do antikoagulačního průkazu pokadé, kdy pacient přijde do ordinace na krevní test.
Nedávná britská studie dola k závěru, e pacienti, u nich silně kolísá INR a u nich je tedy obtíné určit optimální dávku warfarinu, mají nízký obsah vitamínu K ve stravě. Dokonce se v ní navrhuje podávání vitamínu K ke stabilizaci warfarinové antikoagulace.
POZOR: Rozhodnete-li se skoncovat s warfarinovou dietou a začít jíst běnou, smíenou stravu, na jakou jste byli zvyklí v minulosti, oznamte to nejdříve vaemu lékaři. Trvejte na tom, aby se úroveň antikoagulace měřila v krátkých intervalech pro případ, e by bylo zapotřebí upravit dávku warfarinu v souladu s přechodem na normální stravu. Návod ke správnému sloení stravy poskytuje PYRAMIDA ZDRAVÉ VÝIVY (viz např. http://aerobicmania.tripod.com/home.html; pamatujte, e nejdůleitějí je základna!). Doporučujeme, abyste se vyvarovali náhlých, extrémních změn v mnoství poívané zeleniny.
Není tady
stručně řečeno-warfarin pokozuje enzymový systém, který v játrech umonuje přechod inaktivní formy vit.K a na aktivní formu. aktivní forma vit. K je potřebná k tomu, aby se aktivovali některé faktory pro sráení krve. při pouití warfarinu teda blokujete káčko a v krvi je víc neaktivních faktorů pro sráení(z toho vychází i diagnostika).
čili vit. K je opak warfarinu, pokud někdo bude jít hodně jídel, kde se nachází, bude si tim naruovat účinek warfarinu.
káčko je taky léčivo při otravách warfarinem(to u ale nepatří k lidem:-)
Není tady