6. prosince : Váení uivatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to poruení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení! 6. prosince : Objevte kouzlo brambor po římsku. Jednoduchý recept, kdy vás tlačí čas i finance! 6. prosince : Je vám čtyřicet a u řeíte menopauzu? Co je příčinou předčasného nástupu, vysvětluje gynekolog |
|
|
Myslím, e by bylo fajn podělit se o náměty na výlety, na místa, která jste navtívili a líbilo se vám tam.
Tak já začnu:
Cyklovýlet po trase Roudnice nad Labem - podél levého břehu Labe do Terezína, odtud víceméně podél Ohře na Brozany, Doksany a zpět Roudnice. Celkem asi 42 km, my to projeli v pohodě se zastávkami za 4 hodiny. Rovinka, polní cesty nebo málo frekventované asfaltky.
Pro tento výlet bych jako pomyslnou doprovodnou hudbu zvolila píseň Baroko, tuím e od Horáčka (mimochodem, on je právě z Roudnice ).
Protoe pasáe
"My dole, vy zase vysoko, proudem se rozlévá baroko"
jsou pro tuhle krajinu víc ne výstiné:
Začíná to hned v Roudnici - nádherný zámek (bohuel nepřístupný), a dál ve městě několik dalích skvělých barokních staveb. Pak pár km za Roudnicí krásný osaměle stojící kostel svaté Kateřiny na břehu Labe.
Po pár km, opět na břehu Labe kostel svatého Vojtěcha, myslím, e v Počáplích, od Diezenhoffera. Na místě dávného brodu přes Labe, na obchodní stezce, na místě po věky osídleném, poblí kostela se prý naly nějaké hroby z velmi dávných dob. Do kostela jsem vela, nádherný interiér, ta pravá kostelní vůně, nikdo nikde, a k mému údivu byl kostel celý přístupný (nikoli jen zamříované zádvěří, jak to obvykle bývá). To místo má svou mystiku.
Venku na informační ceduli s hrůzou sledujeme letecký snímek kostela z povodně 2002, sousední dům byl pod vodou a k prvnímu patru...
Dál - samotná cesta po břehu Labe je úchvatná, za doiroka rozlitým Labem se na druhém břehu rýsuje České středohoří.
Pak Terezín - město - pevnost z jozefínské doby, na novodobou historii se raděj snaím nemyslet, údaj, e popel 25 tisíc uren lidí zde zemřelých vyspali nacisté před koncem války do Ohře, na mě působí dostatečně depresivně...
Dál Brozany, se sgrafitovým renezančním mlýnem na Ohři. Hledáme avízovanou tvrz, ale ta je tak novodobě přestavěná, e nás to zklamalo.
Z Brozan odbočujeme za 3 věemi, které vyčnívají na obzoru, ke kláteru v Doksanech. Z jedné strany od silnice fotíme aspoň přes vysokou zeď. Avak nečekaně ze strany z vesnice nalézáme vstup do areálu klátera. Jeho rozsah a nádhera nás ohromuje. Je větinou opravený, obývaný řádovými sestrami, jen hospodářské budovy po obvodu areálu některé chátrají. Nakukujeme do románské krypty, dále do barokního chrámu s nádhernou výzdobou. Kláter vznikl kolem roku 1144. Má úasnou atmosféru, s několika sousoími a mnoha krásnými zákoutími. Opravdu nečekaně silný záitek.
Dál pak ujídíme zpět směrem k Roudnici, napravo zapadá slunce u pičatého kopce s hradem Hazmburk (Klapý), nalevo v začínajícím soumraku pravěce rozkročený Říp.
Krásný výlet, doporučuju, milovníci hezké krajiny a barokní architektury si přijdou na své.
A kde se líbilo vám? Doporučte...
Tedy, ádná reakce? Nikdo nebyl nikde na pěkném výletě, aby dal ostatním tip?
Dobrá tedy, zaloila jsem si tenhle chlíveček a budu si do něj psát aspoň sama :
PÍSECKO A STRAKONICKO - KRAJ STŘEDOVĚKÝCH TVRZÍ
Kdybyste se někdy octli na jih od Písku, a pokud vám něco říká gotická architektura, navtivte ves Kestřany. Najdete tam hned dvě, vlastně dá se říct tři středověké tvrze skoro vedle sebe. Tedy ta jedna z nich je dávno přestavěná na zámek (bohuel dost zchátralý).
Ale ty dvě tvrze stojí za to: Do Horní tvrze lo vejít, ochotného průvodce nám dělal starí pán z rodiny současného majitele, která se tvrz snaí zachránit a také pak nějak smysluplně vyuít. Před takovými lidmi hluboce smekám , místo, aby své peníze vesele rozfofrovali, dávají je jak do bezedné díry - na záchranu nádherné , stralivě zchátralé památky.
Dělají tak něco pro sebe, pro dalí generace, ale vlastně i pro ty dávné generace předků...
Ta tvrz má úasnou atmosféru. Travnatý dvorec. Klenuté místnosti. V rohu polozbořená vě.
V bývalé kapli neobyčejně krásná sklípková klenba, zčernalá od kouře, a s proraeným otvorem pro komín - před lety se toti kdosi rozhodl vyuít bývalou kapli jako kuchyň
Snad se jednou podaří současný majitelům tvrzi vdechnout nový ivot: Zamýlejí tu konat různé kulturní akce apod.
Kousek od Kestřan najdete jetě jednu pozoruhodnost - bojitě husitské bitvy u Sudoměře. ika se tu opevnil na strategickém místě, krytém zčásti rybníky a bainami, nastavěl z pár vozů vozovou hradbu, a ubránil svou hrstku lidí, včetně en a dětí, proti mnohonásobné přesile dobře ozbrojeného vojska.
Na památku této bitvy zde na malém návrí stojí ikova mohyla: Vysoká socha zasmuilého husitského bojovníka v rukou svírá palcát. Působí monumentálně, temně, hrozivě. Člověk tam tu bitvu, tu dobu, i teď nějak vnitřně cítí...
Pak se vracíte po hrázi rybníka a silueta sochy se pomalu vzdaluje, a vracíte se tedy opět zpátky do 21.století...
Dalí tvrz v tomto kraji je tvrz Klokočín se sgrafity nedaleko říčky Blanice. Proslavila se mimo jiné tím, e zde byl natáčen film Markéta Lazarová. V současné době je tvrz v soukromých rukou a pozvolna se vylupuje z kopřiv a ruin opět do krásy.
Ale mnoho tvrzí je skryto i v krajině Strakonicka. Svůj kamenný základ v bývalé tvrzi má i Hoslovický mlýn. Je to nejstarí dochovaný středověký vodní mlýn u nás, první doloená písemná zpráva o něm je z roku 1352. Dřevěná část mlýna je podle dendrochronologického průzkumu postavena ze stromů skácených v roce 1568.
Kromě historie středověké skrývá tento mlýn velmi silný příběh i z doby nedávné: Posledními majiteli mlýna byli sourozenci Harantovi - 2 bratři a sestra. Po roce 1948 ustáli velké snahy ze strany komunistů je o jejich rodinný mlýn připravit a nahnat je do drustva. Harantovi se nedali. Vydreli krutý nátlak i vpády STB v padesátých letech a jeden bratr byl dokonce nějaký čas vězněn. Přesto rodový majetek nedali a ve třech zde dál sami hospodařili a tak trochu se od ostatního, k nim nepřátelského okolního světa, uzavřeli. Vlastně byli a do své smrti naprosto soběstační, nepobírali ani ádný důchod, ve si vypěstovali nebo vyrobili. Jediné, co získávali směnným obchodem z okolního světa, byla sůl a trocha petroleje na svícení.
Dovedli si mlýn i opravit a u ve velmi pokročilém věku byli schopní pokácet ve svém lese velký strom a ten pak dopravit a do mlýna, kde jeho opracovaný kmen usadili do mlýnského zařízení. Jak to mohli 3 staří lidé vůbec sami zvládnout, je dodnes velkou záhadou.
Takto si tu ili svůj poklidný ivot, jedn po druhém nakonec umírali, a zůstal poslední z nich - Frantiek Harant. Několik let tu il sám, a jednoho dne poznal, e přichází jeho poslední hodina: Oblékl si sváteční oděv, nasadil černý klobouk a ulehl na postel. Takto ho tam nalezli sousedi mrtvého.
Přběh sourozenců Harantových nás velmi vnitřně zasáhl. Ta tichá odhodlanost, nedat se zlomit a ít si po svém.
Myslím, e jejich ivot by si zaslouil zfilmování, dalo by se to natočit ve v autentickém prostředí Hoslovického mlýna a stačilo by jen vzít jejich příběh tak jak je, není třeba nic dodávat ani ubírat.
Po smrti Frantika Haranta byl mlýn zakoupen státem, v roce 2007 rekonstruován. Nyní je pobočkou muzea, otevřen a průvodce Vám o vem, co jsem tu psala, podá mnohem obírnějí, nesmírně zajímalvý výklad.
Poslední námi navtívenou tvrzí na Strakonicku byla tvrz, nebo spí tvrze, ve vísce Smiradice. Nejeli jsme tam naslepo, jeden ná kamarád - výtvarník tu buduje z jedné usedlosti svůj ateliér a letní sídlo.
Bylo krásné sedět na venkovském travnatém dvoře, z jedné strany ohraničeném rozpadající se bývalou tvrzí a přes kamennou zídku nakukovat k sousedům, kde stojí dalí celkem zachovalá tvrz.
Na vech stavbách okolo je znatelný neúprosný zub času, ale u je zde vytvořen krásný ateliér a v bývalé matali se rýsuje budoucí kreativní dílna pro majitele i jeho návtěvníky.
Je dobře, e se jetě najdou nadenci, kteří páchají svou ekonomickou sebevradu a zarostlé ruiny dávných staveb klopotně opět probouzejí k ivotu.
Odměnou za tuto nikdy nekončící dřinu jim vak bude místo s obrovskou pozitivní energií na jedinečném historickém prostoru, jak já to nazývám - místo s duí.
FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Kest … _Smiradice
Upravil(a) Blossom (20. 8. 2011 15:32)
Jen k té Sudoměři - i na mě mohyla iky zapůsobila tak vehementně, e jsme tam jeli na výlet jetě jednou. Je to dva roky, tehdy měly v palcátu hnízdo vosy. V sousední vesnici jménem Raice se dají u místního řezníka koupit vynikající domácí klobásy a točený salám. Pár kilometrů odsud směrem na Písek je Putim, moc pěkná vesnička s označeným domem, kde se nátáčel film o vejkovi. No a z Raic na druhou stranu, směr na Bavorov, se dostanete na Helfenburk, velkou zříceninu hradu s nádhernou atmosférou http://www.helfenburk.estranky.cz/
Není tady
Já mám hrozně ráda mimo jiné Brdy.........je to blízko , jsou tam listnatý i jehličnatý .......dá se tam toulat celý hodiny.........kdy chce být člověk sám, tak jde mimo značky a kdy se bojí ..........na značkách potkává lidi..........začínám například Skalkou u Mníku, kde je silná pozitivní léčivá energie .........kostel sv. Maří Magdaleny navrhl Krytof Dientzenhofer a kláter a pustevnu také ......do rekonstruovaného rekolekčního domu se navrátila Brokoffova Pieta na své původní místo a zdobí letní sídlo kardinála Vlka, který na Skalku ve svém volném čase zajídí..............je tam kříová cesta ......miluju kříový cesty ........kdy je zima a bílo, tak je to velice poetický ..........
Je tam i posezení pro turisty ...............tak si dáme v létě pivo ........v zimě groček a pak se dá jít asi 6 různými cestami a procházet ty lesy..........uívat si vůni jehličí a vlhkýho listí.........někdo prozaicky sbírá borůvky nebo ostruiny .......
A pak seběhneme nebo sjedeme dolů do některýho z městysů , kde si dáme dobrý oběd a vláčkem se vracíme domů.......
Není tady
Beskyde,Beskyde.. Městečko Ronov pod Radhotěm-Valaské muzem (skanzen),Pustevny-Radho,socha Radegastu. Frgály jsou taky moc dobré,ochutnejte. Kopřivnice -Tatra-muzeum. tramberk-starobylé městečko- památková rezervace-dřevěnky,Trúba-rozhledna,jeskyně ipka, tramberské ui se prodávají vude,pivovar.. Hukvaldy-zřícenina hradu. A troku dál, Ostravice-Lysá hora,nejvyí hora v Beskydech,cca 1232 m,pěkný výlap,má dcera tam vylezla v necelých 5 letech,tak to taky zvládnete. A co vím dalo se tam i s koly. No a kdo by měl málo,tak vrchol- Javorový,směr Třinec,z Oldřichovic vede lanovka, Morávka-Praivá,to,u je brnkačka. No a jetě víc na východě,kde,u dávají liky dobrou noc, v Mostech u Jablunkova-bobová dráha pro tatínky a dětičky a komu by to nestačilo,tak si můe dát malý výlap na horu Gírovou cca 800m nebo o trochu více náročnějí na vrchol-Skalka. Prostě těch vrcholů je v Beskydech spousta i na lyování (Frentát pod Radhotěm).
Upravil(a) REŇAS (16. 9. 2009 23:11)
Také se mi líbilo v Luhačovicích, oplatky o x-chutích na kadém rohu,pak ve Zlíně,v ZOO Lená. Ono vůbec Hostýnsko-Vizovické vrchy mají něco do sebe. Určitě by stálo za shlédnutí Vizovice (slivovička, zámek),Rusava,Vemina-rekreační oblasti,Bojkovice-zámek a také Bystřice pod Hostýnem a návtěva staroslavného sv. Hostýna.
No a pak taky není na kodu návtěva Olomouce- Sv.kopeček,pro děti zoo (ta se nám líbila) a pak si udělat zastávku na hradě ternberk a určitě bych nevynechala pohádkový Bouzov(O princezně Jasněnce a létajícím evci,tam bylo natočeno.)
No jinak se přiznám,e na některých místech co jsem tady vypsala jsem s rodinkou byla,o některých vím od svých známých,tak doporučuji.
Upravil(a) REŇAS (17. 9. 2009 8:53)
No a jetě jednoznačně,tipy z poslední dovolené (i kdy to téma tu,u je) Třeboň,nejen ráj pro rybáře,houbaře,ale i cyklisty. Starobylé náměstí se zámkem,rybník Svět k rekreaci,největí rybník Roumberk a zajděte se podívat na Schwarzenberskou hrobku. Návtěva Tábora-vě hradu Kotnov,podzemní katakomby,náměstí,Husitské muzeum, dále určitě stojí zato návtěva Jindřichova Hradce umné to město-ten se mi líbil moc,je tam zámek,starobylé náměstí,rybník,kolem nádherný lesnatý kraj-Jindřiské údolí a určitě stojí zato projíďka parním vláčkem po úzkokolejce. Nevynechejte zámek Červená Lhota(točila se tam Zlatovláska). Dále Český Krumlov-památka UNESCO,městská památková rezervace,ten je nádherný,ale hodně obléhaný českými a zahraničními turisty,také se není co divit. Také ráj vodáků. No a určitě za návtěvu stojí velkolepý zámek Hluboká,ale hned tam někde je i prý myslivecký zámek a ten tam má různé trofeje a prý stojí za podívanou. V těch J.Čechách by toho bylo..
Reňas, díky za tipy, pravda je, e právě tebou zmiňovaný tramberk a okolí mám u déle vyhlídnuté, tam to jetě neznám.
Blíí se dalí prodlouený víkend, tak moná e díky tvému tipu zamířím právě tímto směrem... Mimochodem, nemáte tam někde vyzkouené dobré a cenově přijatelné ubytování? (S WC a sprchou na pokoji, do 400 Kč/osoba)
Blossom napsal(a):
Reňas, díky za tipy, pravda je, e právě tebou zmiňovaný tramberk a okolí mám u déle vyhlídnuté, tam to jetě neznám.
Blíí se dalí prodlouený víkend, tak moná e díky tvému tipu zamířím právě tímto směrem... Mimochodem, nemáte tam někde vyzkouené dobré a cenově přijatelné ubytování? (S WC a sprchou na pokoji, do 400 Kč/osoba)
A tento víkend,tedy určitě alespoň tuto sobotu bude ve tramberku burčákové slavnosti,take my tam v so odpoledne pojedem.
Není tady
Blossom napsal(a):
Reňas, díky za tipy, pravda je, e právě tebou zmiňovaný tramberk a okolí mám u déle vyhlídnuté, tam to jetě neznám.
Blíí se dalí prodlouený víkend, tak moná e díky tvému tipu zamířím právě tímto směrem... Mimochodem, nemáte tam někde vyzkouené dobré a cenově přijatelné ubytování? (S WC a sprchou na pokoji, do 400 Kč/osoba)
No tak bohuel s ubytováním neporadím,vím,e je tam hotel ipka. My to máme celkem blízko,take i vlaky to zvládnem v pohodě tam i zpět.
No a burčákové slavnosti ,tak to by váně chtělo i s tím ubytováním..
Reńas musím s Tebou souhlasit ohledně tramberka,já jezdím za dcerou do Nového Jičína,proto jsme tam byli
ji několikrát.Je to moc hezké městečko,krásný výhled je z Trůby(vě s rozhlednou)krásné náměstí ,i kdy do
kopečka.Nezapomeń si koupit tramberské ui(místní cukrářská specialita)památka podle pověsti na tatary.
Jinak přeji krástný výkend.
Není tady
Blossom má SZ.
Reňas mi připomněla letoní dovolenou.
Není tady
REŇAS napsal(a):
Blossom napsal(a):
Reňas, díky za tipy, pravda je, e právě tebou zmiňovaný tramberk a okolí mám u déle vyhlídnuté, tam to jetě neznám.
Blíí se dalí prodlouený víkend, tak moná e díky tvému tipu zamířím právě tímto směrem... Mimochodem, nemáte tam někde vyzkouené dobré a cenově přijatelné ubytování? (S WC a sprchou na pokoji, do 400 Kč/osoba)No tak bohuel s ubytováním neporadím,vím,e je tam hotel ipka. My to máme celkem blízko,take i vlaky to zvládnem v pohodě tam i zpět.
No a burčákové slavnosti ,tak to by váně chtělo i s tím ubytováním..
myslím,e hotel ipka bude kvalitní,je přímo na náměstí ve tramberku,je tam i hotel Gong,nebo e by jen restaurace?Má Bloosom nejlepí mrknout na net,protoe je fakt,e my téměř místní ubytovací sluby naí oblasti nevyuíváme.
Není tady
A jinak je přes tento víkend obrovská akce na letiti v Monově-čeká se účast a 100 tisíc lidí.
Není tady
naprostý souhlas tramberk je opravdu krásné městečko
BOBOZH - u jste byl v NJ po rekonstrukci náměstí ? Případně, co na něj říkáte ?
jinak vřele doporučuju České výcarsko, Hřensko, soutěsky, Pravčickou bránu, Labské pískovce, tam je opravdu náááádherně.... Nadchly mě i Adrpasko-teplické skály
Není tady
Kuty napsal(a):
A jinak je přes tento víkend obrovská akce na letiti v Monově-čeká se účast a 100 tisíc lidí.
Děkuji i za tento tip, aspoň vím, kam o víkendu určitě NEjet! (hromadným akcím se raděj vyhýbám).
Tak zalovím zas ve svých letoních záitcích... : Krásné je Českosaské výcarsko.
Jeden víkend jsme byli ubytováni ve Vemilech, co je taková milá klidná ves vedle Jetřichovic. Nali jsme si tam penzion v dřevěné chalupě, interiér byl sice trochu selý, ale jeliko jsme ten víkend byli jedinými hosty,měli jsme úplně celou chalupu jen pro sebe.Za asi 200 na osobu.
Večery a rána jsme trávili na zahradě, stolek na kterém jsme stolovali, byl zvlátní:lehce staroitný, nízký, úzký a nápadně dlouhý...vrtal mi ten jeho zvlátní tvar hlavou, a pak jsem na to asi přila - určitě to asi byly staré máry! Zkusila jsem si na ně lehnout - padly mi jak ulité . Tak jsem na nich aspoň vyfocená...
A těch Vemilech je nádherná kaple, vytesaná celá do skály, vlastně do obrovského balvanu. A nejen v této vesnici, ale po celém okolí krásná lidová architektura. Třeba ty zdobené pískovcové portály - paráda.
A celé okolí úasné, Mariina vyhlídka ční vysoko nad Jetřichovicemi, v tom malém domku posazeném vysoko na skále bych chtěla jednou přespat, zaít tam stmívání a ráno rozednívání....
Pak jsme jeli kolem myslím Skalního mlýna (nyní penzion) podél písčité říčky Jetřichovické Bělé plné vodních rostlin a k Dolskému mlýnu: To byl záitek: Torzo starého mlýna, na stěnách z pískovcových kvádrů jetě zbytky mlýnských zařízení, a obnovené mlýnské kolo... Nesmírně krásné, romantické místo ve skalnatém údolí.. Vak taky se zde prý natáčela Pyná princezna.
Kousek od mlýna jsme míjeli kří s nápisem. Sem si přál dát se pohřbít nějaký 23letý hoch, měl to tu rád...ani se mu nedivím, nádherné údolíčko, jen koda, e ho u nemůe navtěvovat ivý...
FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Cs.S … olsky_mlyn
Upravil(a) Blossom (22. 8. 2011 22:19)
A jetě jeden tip z pokraje Českosasého výcarska:
Vesnička Líska u České Kamenice je vlastně na rozhraní tří různých krajin: ČS výcarsko na západ, Luické hory na východ, České středohoří na jih.
Mám ráda staré domy, mají dui, take dávám přednost starým chalupám před sádrokartonovými unifikovanými penziony- no a v té Lísce jsem přes internet objevila přes 200 let starou dřevěnou chalupu - penzion. Zvlátní tím, e majitelé kolem chalupy chovají alpaky. To jsou jihoamerická zvířata, něco jako lamy (do té doby jsem znala jen alpakové ličky )
Přijeli jsme tam, paní domu s kamarádkou seděly v odpoledním sluníčku před chalupou a obě s kolovrátkem předly alpačí vlnu. Idylka. Ochotně vyprávěly, jak je to baví, jak se předením báječně uklidňují.
Pán domu nám pak vyprávěl o alpakách, i o jejich způsobu ivota. Bylo vidět, e jsou tam spokojení. Trochu jsem je jen politovala, e díky péči o alpaky nemůou vlastně vůbec cestovat. Ale oni nám vysvětlili, e tady jsou rádi, e takto to chtěli, tenhle ivot si vybrali a takto je to baví.
Moc milé pobytí v nádherném kraji...
Zdravím malá popelko,na náměstí jsme byli i s vnoučatama moc se nám líbílo hlavně podloubí a krásně opravené domy(můj zet´ák pracuje u firmy která se na obnově podílí.Podobné náměstí s podloubím máme také blízko nás
v Telči (30km.)Jinak pro upřesnění jezdíme do Mořkova u Nového Jičína(7km.)jestly Vám to něco říka.Zdar.
Upravil(a) BOBOZH (18. 9. 2009 16:04)
Není tady
Tip na příjemný výlet na kole: Okoř (hrad - zřícenina), Malé Čícovice (nad nimi krásná barokní kaple), Číčovský Kamýk (nenápadný vrek vystupující ze středočeské krajiny, ale je tam nádherná lesokřovinatá dungle a na vrku základy větrného mlýna, a prý tu kdysi bývala tvrz), kostel sv.Vavřince pod Číčovským Kamýkem, Středokluky, Makotřasy, Lidice (pietní místo, ze kterého mrazí...)Butěhrad (nečekaná procházka městečkem, kde býval středověký hrad, dále je tu Muzeum Oty Pavla a domek, kde strávil s maminkou válku a dějitě mnoha příběhů z jeho povídek.), zpět na Okoř.
Je to nenáročný výlet na kole, i se zajíďkami asi 28 km. Včera tam bylo nádherně .
Tak si sem tedy budu psát sama, kdy nikdo jiný nepíete...
PRAVČICKÁ BRÁNA
Skvělý výlet pro listopad - Pravčická brána. Není asi lepí čas pro výlet k této perle Českosaského výcarska. Proč? Protoe přes holé větve vidíte skalní údolí i vyhlídky do kraje (po větinu roku, kdy vám listí na stromech brání ve výhledu, toho uvidíte míň ne polovinu).
Budete se brouzdat spadaným listím, jako my, třeba vám přes cestu přeběhne muflon (jako nám), a po cestě z Mezní louky potkáte jen pár lidí.
Pravda, těsně pod Pravčickou bránou lidí trochu přibylo, ale pořád snesitelně. Kdy jsme si pak dávali kafe v Sokolím hnízdě (dřevěná výletní restaurace z 19. století vedle brány), dali jsme se do hovoru se servírkou. Říkala, e v létě tudy denně projde a 2000 (!!!) lidí. To musí být děs, tlačit se v takovém průvodu...
Proto jsem moc ráda, e jsme si to tam proli v pozdním podzimu. e jsme na úasné skalní vyhlídce, odkud jsme viděli bránu i shora, stáli a kochali se sami. To stálo i za těch 75 Kč vstupu, co se platí těsně u brány a platí to pro vyhlídkový okruh nedaleko brány.
Auto je dobré nechat na Mezní louce a k Pravčické bráně jít po červené, a nazpět to můete vzít dolů ke Třem pramenům a odtud po luté do vesničky Mezná a pak javorovou alejí s výhledy zpět na Mezní louku. To celé je asi 15 km, nenáročný polodenní, a nebo kdy se pořád kocháte a fotíte jako my , tak celodenní výlet.
Jinak - restaurace Sokolí hnízdo (skrz kterou se chodí k nejkrásnějím partiím a vyhlídkám) má prý letos poprvé otevřeno i přes zimu, a to denně od 10 - 16 hodin.
Sakra, koda e to mám tak daleko, protoe třeba takový pohled na Pravčickou bránu, lehce popráenou prvním sněhem, to musí být něco....
FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Pravcicka_brana
Upravil(a) Blossom (20. 8. 2011 15:47)
Mám pro vás tip na adventní či vánoční výlet, který by se mohl jmenovat "BETLÉMY V LIBERECKÉM KRAJI":
V Krytofově Údolí u Liberce u řadu let pořádají v prvním patře místní hospody výstavu historických betlémů, předevím jsou to betlémy papírové. Navíc - na louce před hospodou mají také nádherný velký venkovní dřevěný betlém od ji zemřelého maloskalského umělce Josefa Jíry.
Takového meního bratříčka tohoto betlému Josefa Jíry najdete na Malé Skále, za roubeným Boučkovým statkem.
Oba Jírovy betlémy doporučuji navtívit v pozdním odpoledni a vychutnat si je za denního světla, za stmínání a pak v nočním nasvícení.
A dále krásnou výstavu betlémů, tentokrát skleněných, můete obdivovat v nedalekém elezném Brodě v městské galerii (v přízemí radnice na náměstí). Těch nádherných skleněných betlémů tam mají plné 3 místnosti. Stojí to za vidění!
Tak já sem taky napíu
Pravčická brána je krásná, díky za připomenutí.
Nám se moc líbilo u Třeboně, výborná dovolená na kola, ale asi i na pěí turistiku.
Moje nej místo je mezi Teplicema a Ústím, je to Komáří Hůrka v Horní Krupce. Buď tam můete jet z Dolní Krupky lanovkou (myslím, e nejdelí lanovka v ČR, aspoň před lety byla) nebo vyjet nahoru autem, parkovitě je tam docela velké. A dá se tam pak celý den prochodit, jsou tam krásné pláně, jedním směrem je stará zřízenina a na čaj nebo grog nabo něco k jídlu si pak můete zajít na Komárku, kde je pěkná restaurace, kdy není zima, můete sedět i venku, je tam krásný výhled. A pod rastaurací je malý bufet, který má česko-německý manelský pár a paní dělá domácí koláče. Dá se tam jet i na sjezdovky, ale já tam byla vdycky jen na procházce, tak nevím jak jsou drahé, jak jsou dlouhé, nic..
Není tady
Tak jsem jako dárek k vánocům koupila svému příteli perfektní kníku.
Jsou to tipy na výlety a záitky po Čechách, fakt hezky napsané a udělané, jmenuje se to Kudy z nudy.
Doufám, e to nesmáznou jako reklamu, ale já jsem z té kníky nadená, na přítí rok máme fůru tipů na nae společné výlety...
Někdy v zimě si chci udělat jeden nebo více prodlouených víkendů, patrně v Krkonoích. Máte někdo nějaký osvědčený tip dobrého a nepředraeného ubytování, kde v okolí by byly prima terény na běky? Předem dík.