Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 24. 8. 2009 23:06

jaspinn
♥♥♥♥---
Místo: Ostrava
Registrovaný: 8. 8. 2008
Příspěvky: 401

Hrubky v příspěvcích :-)

Nevím jak to vnímají návštěvníci Babinetu, ale jsem "starší ročník" (1968) a pokud mi pamě sahá, vzpomínám na naši češtinářku, jak nám do hlavy vtloukala českou gramatiku..... že i kdyby nás probudila o půlnoci, měli bychom odříkat vyjmenovaná slova  jako když bičem mrská, to samé měkké a tvrdé "i", "y"...... ženský, mužský rod...
Opravdu mně rozčiluje, jak dnešní mladí sice "válí" několika jazyky, ale ten jejich mateřský jim nějak uniká.......
Já sama za sebe můžu říct, že díky automatickým opravám chyb v PC apod. sem tam sáhnu po knize Českého pravopisu - i z toho důvodu, že se neustále mění a doplňuje, ale aspoň se snažím. Z některých přispívajících zde mám dojem, že se snad ani v Čechách nenarodili - a opravdu pomíjím všechny dys - lektiky, grafiky, ortografiky, kalkuliky apod. :-D
Jak to vnímáte Vy? Vadí Vám pravopisné chyby - myslím opravdové hrubky - v příspěvcích?


Člověk přišel na svět proto, aby tady byl, pracoval a žil. Jen moudrý se snaží nᚠsvět postrčit dál, posunout výš. A jen vůl mu v tom brání.
Jan Werich

Není tady

 

#2 24. 8. 2009 23:31

ViktorkaLove
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Brno
Registrovaný: 8. 9. 2007
Příspěvky: 5741

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Nevadí. Ani překlepy, či zpřeházená písmena. Mnohé s-z má původ v česko-slovenském osazenstvu... a hlavně, nejsme spisovatelé, ani češtináři, ale pouze diskutující...
A mimochodem, někdy z těch omylů vylezou docela legrační fórečky a dvojsmysly... reta

Není tady

 

#3 25. 8. 2009 0:28

Britana
♥♥♥♥---
Místo: Praha
Registrovaný: 18. 1. 2006
Příspěvky: 268

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

né,také nevadí.Já sama nemám české školy a český pravopis mi dělá velké problémy.Píši podle citu a jesli mi to, nebo to tam prostě pasuje.Škoda,že se tady nedá kontrolovat pravopis než něco pošlu.Jak třeba na icq.

Není tady

 

#4 25. 8. 2009 6:20

jaspinn
♥♥♥♥---
Místo: Ostrava
Registrovaný: 8. 8. 2008
Příspěvky: 401

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Viktorka - jasně, ale tady nejde o "spisovatelství (koneckonců i těm spisovatelům se dělají korektury), ale pro mně spíše o "úctu" nebo jak to nazvat k mateřštině.....ono "myluji Tě" mi opravdu připadá strašné big_smile Vím, že je Babinet hlavně o diskusi a probírání problémů, ale přesto mně každá hrubka praští do očí - a asi nejen mně, podle reakcí na některé diskutující smile - sama mívám problémy s "mě" "mně", čárkami v souvětích a tak, ale psát "oblýbený" nebo "divyla jsem se" mi prostě přijde jako neznalost základů ..... kapitulation

Britana - pokud nemᚠčeské školy, tak je to jasné,  a řídit se citem a ne příručkami a pravidly taky není k zahození...... švagr, ač původem z Čech, taky chodil celou základku do slovenské školy a česká gramatika je pro něj  naprostá neznámá, u něj mi to nevadí, prostě se to neučil. smile

Upravil(a) jaspinn (25. 8. 2009 6:24)


Člověk přišel na svět proto, aby tady byl, pracoval a žil. Jen moudrý se snaží nᚠsvět postrčit dál, posunout výš. A jen vůl mu v tom brání.
Jan Werich

Není tady

 

#5 25. 8. 2009 7:08

javena
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 27. 8. 2008
Příspěvky: 4274

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Mě to taky nevadí, maximálně se usměju, když to bije do očí. Pravda je, že mě leccos taky ujede smile. Někdo nemá v malíčku češtinu, někdo nedá dohromady dějiny... Kdyby to měli všichni stejně, nemuselo by se ve škole známkovat. wink

Není tady

 

#6 25. 8. 2009 7:14

Barborka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Karlovy Vary
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 1143

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Sice mě občas nějaká ta hrubka zarazí, ale nevadí mi, protože vím, že i já často nějakou napíšu rodna. Ale není to tím, že bych měla tak velké mezery v čj, ale je to hlavně tím, že píšu dost rychle všema deseti a kolikrát v tom fofru prostě vyberu jiné i/y... pak když si to po sobě přečtu, tak hrubku jasně vidím, ale v tom fofru a bez přemýšlení jí napíšu...

Není tady

 

#7 25. 8. 2009 7:30

KALIK
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Město piva
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 18071

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Hrubky mi nevadí, když jich není přespříliš a neovlivňuje to srozumitelnost textu. Na fóru jsou různí lidé z různých zemí a s různým vzděláním. To, o co tu jde v první řadě, je pomoc přicházejícím lidem. Není mým cílem posuzovat jak kdo píše, ale co píše.


Neni nic horšího, než když hlupák dostane myšlenku o které nepochybuje.

Bída a hlad na světě není proto, že nedokážeme nasytit chudé, ale proto, že nedokážeme nasytit bohaté. — Matka Tereza.

Není tady

 

#8 25. 8. 2009 7:34

keny
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 1. 8. 2006
Příspěvky: 882

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Taky mi to nevadí co já dokážu spáchat:usch:
beru to tak že se píše hlavně momentální myšlenka a nějaká hrubka sem nebo tam.....tongue


i když mi manžel před lety napsal jak mě myluje to mě rozesmálo ,ale prý to myslel jako že mě fakt natvrdo miluje:lol:


http://www.etickr.com/ticker.php?img=9,99,122,0,CD,MjAwNy8xMS8wNg==,QW5kZWxrYQ==http://www.etickr.com/ticker.php?img=9,111,130,0,CD,MjAwNC8wOC8yMQ==,TWlrdWzhcw==

Není tady

 

#9 25. 8. 2009 8:22

selaviii
♥♥♥----
Registrovaný: 27. 6. 2007
Příspěvky: 217

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Nevadí mi překlepy, to se při rychlém psaní stává, vadí mi vysloveně do očí bijící hrubé chyby a že jich někdy je.
Sama taky udělám chybu, hlavně mně a mě mi dělá problémy, ale vždy se snažím po sobě text přečíst a zkontrolovat.
Moje děti se podivují, že i SMS zprávy a na ICQ píši spisovně a přijde jim to k smíchu. Jenže já jsem tak naučená ještě ze školy a starého psa novým kouskům holt už nenaučíš big_smile

Není tady

 

#10 25. 8. 2009 8:51

sugar
♥♥♥♥---
Registrovaný: 21. 1. 2009
Příspěvky: 457

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Vadí mi to hodně a vždy se musím velmi držet, abych na to diskutujícího neupozornila. Asi taky ta stará škola ... smile

Není tady

 

#11 25. 8. 2009 9:20

Anda
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 21. 9. 2006
Příspěvky: 1630

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Občas to tu bije do očí poměrně dost. Ve své době mě dostávalo do kolen "te", teď už je mi to celkem fuk. Nějak jsem otupěla. Přijde mi, že se jedná o nějaký druh sportu nebo co..

Není tady

 

#12 25. 8. 2009 9:52

mala.popelka
Moderátor(ka)
Místo: krásné Podbeskydí
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 9473

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

jaspinn, nemůžu říct, že by mi to vyloženě vadilo, ale musím souhlasit, někdy je to opravdu náročné, takový text přečíst a nic k němu nedodat. Bohužel ale musím říct, že mi to připadá jako nějaký "mor" doby, když mrknu přítelovi přes rameno na jeho specializované fórum o sítích (internetu), nestačím zírat, co všechno je možné pustit do světa... hmm (sama bych se za takové hrůzy fakt styděla)
Jako kdyby "čím větší profík, tím méně ostřílený v mateřském jazyce" ... Nikdo nejsme dokonalý a věřím, že absolutní většina někdy udělá hrubec, ovšem někdy je to opravdu silné kafe dumbom


"Proti bolestem duše jsou jen dva léky: naděje a trpělivost" - Pythagoras

http://www.ticker.7910.org/as1cMbUuM2B0010MjAzZHwwMDAwMjY2N2R8TmFzIHphenJhayBLcnlzdHVmZWsgbWE.gif

Není tady

 

#13 25. 8. 2009 10:59

jaspinn
♥♥♥♥---
Místo: Ostrava
Registrovaný: 8. 8. 2008
Příspěvky: 401

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

smile - tak to jsem ráda, že nejsem sama, co se nad tím pozastavuje, už jsem si myslela, že jsem jediná divně "potrefená" big_smile

Nejsem žádný kazatel správného pravopisu, taky mi to někdy ujede, nemám patent na českou gramatiku (vlastně nemám patent na nic big_smile ). Jenom se mi poslední dobou zdá, že si lidi lámou hlavu s češtinou čím dál tím míň a píšou slova tak jak je slyší nebo běžně používají v hovoru a nepřijde jim to divné.  I kdyžv  dnešním světě sms zpráv a svérázné komunikace přes internetová média to vlastně asi tak divné není. Taky se mi mé děti smály, že na ICQ nebo SKYPE píšu spisovně, bez zkratek a s interpunkcí - no už jsem se polepšila big_smile

Možná víc než že mi to vadí by bylo lepší napsat, že je mi to líto. Čeština je krásná řeč, je škoda ji nějak prznit, stačí kolik se do ní vloudilo slovíček z jiných jazyků. smile

Jenom jsem chtěla znát názor více lidí smile


Člověk přišel na svět proto, aby tady byl, pracoval a žil. Jen moudrý se snaží nᚠsvět postrčit dál, posunout výš. A jen vůl mu v tom brání.
Jan Werich

Není tady

 

#14 25. 8. 2009 11:00

Vějířovka
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 8. 2009
Příspěvky: 2490

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Chtěla jsem dát odkaz na "Devypatlátor", kterým se překládají soudobé texty, ale není to zabezpečené - a možná se ani nemohou dávat odkazy, tak jsem to zrušila.

Upravil(a) Vějířovka (25. 8. 2009 11:03)


... pomalu se přesunul do světa nočních můr, kde si hodní a zlí hoši, bez nejmenšího varování, tak často vyměňují klobouky ...   Terry Pratchett

Není tady

 

#15 25. 8. 2009 14:28

sugar
♥♥♥♥---
Registrovaný: 21. 1. 2009
Příspěvky: 457

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Pomoc, trpím!!! Moje skoročtvračka napsala víčko, svisle, svíčka všechno s y. grater

Není tady

 

#16 25. 8. 2009 15:07

Tiina
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 3170
Web

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Mě spíš než hrubky nebo překlepy vadí, když někdo zcela pomine podstatu a myšlenku toho kterého příspěvku a začne autorovi ( no tady spíš autorce ) otloukat o hlavy právě ty chyby, aniž by měl cokoliv dalšího do diskuse. Za to bych dávala ban.

Není tady

 

#17 25. 8. 2009 15:18

Modroočka
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 31. 10. 2006
Příspěvky: 11401

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Tak já píšu rychle, takže překlepů mám dost, sle to tady má kdekdo, nevypadá to sice moc hezky, ale pokud je to k přečtení, tak mi to neva, i když to trochu bije do očí. Hrubky, špatně napsaný s z, me, mne, y i, to sice bije do očí hóóóóódně, ale i manželka od BM napíše občas chybně y a i, přitom je VŠ a není méně inteligentní, naopak, ale ona má buňky víc na matematiku než na jazyk. Ale taky jde snad o podstatu příspěvku, ne pravopis. Nemůžou být všichni dokonalí. Tak buďme tolerantní, co vy na to?
A jinak, někdo tady psal o starším ročníku 1968, já jsem 1969 a rozhodně si nepřipadám jako starší ročník lollollol tak bacha, holky, jo godlike


Dokud dýchám, žiju....aspoň to tak zatím vypadá

Není tady

 

#18 25. 8. 2009 17:28

majkafa
Host

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Mě některé hrubky do očí přímo praští. Ale když jich není moc, dá se to. Jen Pysatele prostě už nečtu, to není česky, to je hebrejsky a tento jazyk neumím. dumbom
Taky nemám českou školu, tak snad mi má spletená s-z, mě - mně - mne čtenáři prominou.

a bisu dade, jsem ročník 1963 a rozhodně nemám pocit, že jsem starší. Jsem jaká jsem. Nač to posuzovat. big_smile

 

#19 25. 8. 2009 20:00

Laskonka
♥♥♥----
Registrovaný: 21. 8. 2007
Příspěvky: 174

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Mě ty chyby deptaj šíleně. Teda když opomenu jasný překlepy, ty se stávají, ale jinak i-y a další gramatický chyby mě prostě strašně rozčilujou. Asi jsem taky ujetá, no nevím...ale nikdy bych dotyčnýho na to neupozornila, aby si o mně kdekdo nepomyslel, jak šíleně jsem chytrá nebo že prudímwink

Není tady

 

#20 25. 8. 2009 20:22

vendulinda
♥♥♥----
Místo: ta naše Morava :-)
Registrovaný: 6. 2. 2009
Příspěvky: 164

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

mě to vadí, ale chápu, že někdo opravdu může trpět nějakou tou poruchou...

laskonko, možná kdybychom se upozorňovali na chyby, tak bychom se při tom razení i zdokonalili v češtině dumbom

tolerantní buďme, ale aby to platilo i obráceně tongue

mmch, já taky dělám chyby, ale snažím se...

Není tady

 

#21 25. 8. 2009 20:26

vendulinda
♥♥♥----
Místo: ta naše Morava :-)
Registrovaný: 6. 2. 2009
Příspěvky: 164

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

jo a o ročníku to není, já jsem ročník 81 a taky mě to sejří, o to víc u sebe

Není tady

 

#22 25. 8. 2009 21:14

jaspinn
♥♥♥♥---
Místo: Ostrava
Registrovaný: 8. 8. 2008
Příspěvky: 401

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Modroočka napsal(a):

Tak já píšu rychle, takže překlepů mám dost, sle to tady má kdekdo, nevypadá to sice moc hezky, ale pokud je to k přečtení, tak mi to neva, i když to trochu bije do očí. Hrubky, špatně napsaný s z, me, mne, y i, to sice bije do očí hóóóóódně, ale i manželka od BM napíše občas chybně y a i, přitom je VŠ a není méně inteligentní, naopak, ale ona má buňky víc na matematiku než na jazyk. Ale taky jde snad o podstatu příspěvku, ne pravopis. Nemůžou být všichni dokonalí. Tak buďme tolerantní, co vy na to?
A jinak, někdo tady psal o starším ročníku 1968, já jsem 1969 a rozhodně si nepřipadám jako starší ročník lollollol tak bacha, holky, jo godlike

To jsem psala já - ale to byl vtip big_smile (proto ty uvozovky) - a o překlepy mi opravdu nejde, těch nadělám spousty, ani ty hrubky se mi nevyhýbají smile, ale prostě mi to přijde hrozné. Jak psala Laskonka - rozčiluje mně to. A rozhodně pomíjím, jak už jsem psala, všechny dys - prostě za to nemůžou, a o ně mi nešlo......třeba to je i manželka Tvého BM od Modroočky, to nemá s VŠ nic společného.......

Přemýšlela jsem  o tom, že je to i vizitka člověka - když jako např. personalista dostanu žádost o místo s hrubkami a základní neznalostí jazyka, a pokud si ověřím že dotyčný není "dys...", zrovna dobře se u mně neuvede..... smile

Upravil(a) jaspinn (25. 8. 2009 21:15)


Člověk přišel na svět proto, aby tady byl, pracoval a žil. Jen moudrý se snaží nᚠsvět postrčit dál, posunout výš. A jen vůl mu v tom brání.
Jan Werich

Není tady

 

#23 25. 8. 2009 21:27

Modroočka
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 31. 10. 2006
Příspěvky: 11401

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Nám poslali kdysi z mateřské školy vyrozumění, že kluka přijali, adresa byla Rodičům Petra Večeřy. Tak jsem šla do kolen.
A znám spoustu inteligentních lidí, s titulem, opravdu chytrých, ale klidně napíšou místo y i. Jako kdysi současná žena BM, když byla jeho milenkou, seznámil nás a ona mu poslal sms, že simpatickou manželku. To se prostě může stát. Taky mně to bije do očí, ale co už, no. Třeba m,i napal údržbář na vyúčování - vysací zámek, vyngl. No jo, je to složitý, no.


Dokud dýchám, žiju....aspoň to tak zatím vypadá

Není tady

 

#24 25. 8. 2009 21:32

Fidorka
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: mater urbium
Registrovaný: 4. 8. 2007
Příspěvky: 8271
Web

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Mě to taky drtí, jsem ráda, že nejsem sama!

Někdy vidím, že dotyčný má opravdu problémy vážnějšího charakteru (dys-), ale většinou jsou to prostě hrubice z nepozornosti, možná roztěkanosti, lenosti přemýšlet, nevím. Vidím tu hrubice i lidí, kteří se jazykem dokonce živí, což mi prostě hlava nebere, taková neprofesionalita.

Dál mi ještě vadí, když někdo napíše sáhodlouhý příspěvek, aniž by ho nějak členil do odstavců, příspěvky á la jedno dlouhé souvětí, kterým se člověk musí pracně prokousávat, prostě nečtu. A potom extrémní množství překlepů, jsou tady IDčka, který si snad i zakládají na tom, že píšou jak tataři.

Někdo tady psal že jde o podstatu příspěvku, nikoli pravopis, což je určitě pravda, ale já si nemůžu pomoct, mě to přijde i trošku jako projev neúcty k těm, kterým svůj příspěvek adresuju, když si to po sobě nepřečtu a odešlu do fóra nějakej šílenej paskvil.

A co mě tady konkrétně drtí?
psichicky, OTÍKÁNÍ kotníků (panebože! jak můžou kotníky otíkat???), doktoři kteří vyšetřily, s manželem jsme koukaly na TV, jedli jsme brozkve, akorád, odjed, přivést (autem), předvézt (někomu něco), zdraví dítě, plastové okna, internetové média.

Není tady

 

#25 25. 8. 2009 21:59

Modroočka
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 31. 10. 2006
Příspěvky: 11401

Re: Hrubky v příspěvcích :-)

Fidorko, ale u nás se třeba říká odtíká, otíká, není to nespisovně.
Pak si myslím, že pokud někdo opravdu neovldá dobře pravopis a píše sem, tak to není jeho projev neúcty, já to tak necítím, to mi přijde malicherný, brát něčí pravopisný chyby jako neúctu k mojí osobě. Nejsem dokonalá, tak nečekám dokonalost od druhým. někdo prostě neovládá pravopis, ale je dobrý v něčem jiném. Já píšu nespisovně, hovorově, nemám s tím problém a kdo ho má, a mě nečte. Jasně, ž firemní korespondenci píšu spisovně, ale tady ne. hrubyk se mi sice nelíbí, ale neuráží mě, ře tak někdo píše. Jak píšu, holt nejsem dokonalá.


Dokud dýchám, žiju....aspoň to tak zatím vypadá

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů