Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 4. 7. 2009 19:39

Zlatynka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Plzeň
Registrovaný: 18. 8. 2006
Příspěvky: 1042
Web

jak moc je výhodné pronajímat byty?

Dobrý den, potřebuji poradit.....s manželem jsme si vzali společně hypotéku (1300 000) na stavbu domu, každý z nás vlastní jeden byt a naspořeno jsme měli taky přibližně stejně...každý cca 250 000. Manžel barák staví sám, každý den po práci...díky tomu jsme dost ušetřili..oficiální rozpočet byl cca 3 100 000....ted už se to chýlí ke konci a v době, kdy se nastěhujeme, bude vevnitř téměř vše hotové...ale my taky, protože budeme na nule s penězma.
A ted hlavní problém....moje představa je, že prodáme jeden byt, umoříme část hypotéky...po 3letém fixu a ten zbytek ještě investujeme...chybí nám fasáda, veškeré upravy zahrady, chodníky, plot a pod......prostě okolí domu je díra po granátu......jenže manžel tvrdošíjně odmítá cokoliv prodat.....z jeho bytu ted máme cca 5 000 měsíčně a samé starosti (má tam príbuzeného, který tam pěstuje trávu)...a dalších 5000,- chce mít z tohoto mého bytu, kde ted ještě bydlíme......tudíž 10 000 pokryje přesně naši  měsíční splátku......No a tím se totálně rozplývá moje idylka o krásném domečku s rozkvetlou zahradou a kočkou na zápraží...... grater manželův plat je asi 15 000 a já jsem na mateřské...ušetřit z toho nějakou korunu a udělat si to krásné prostředí  bude tím pádem záležitost několika dalších let....což je přesně přestava mého manžela.....a já jsem ta špatná, že chci všechno hned....... dumbom no, prostě mi jen přijde hloupý vlastnit 3 nemovitosti a přitom mít hovna od psů za dveřmi...a bance platit úroky, když vlastně nemusím.....takže jak je to s tím pronajímáním???? ted bychom ten byt mohli prodat cca za 1 600 000, ale co za 15 let, až doplatíme hypo????? bude mít panelákový byt stejnou hodnotu???? Nebo mám manžel pravdu a je ted tohle ten "nejlepší" tah, co můžeme udělat???? díky za vaše názory


http://premamy.sk/images/ticker/narodeniny/16533.png

Není tady

 

#2 4. 7. 2009 22:12

Tulipánka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Turnov
Registrovaný: 30. 11. 2006
Příspěvky: 4741
Web

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Zlatynko,
já můžu poradit jen tak, že máte sakra výhodnou hypotéku. My tedy máme půjčeno také 1,3 mil. a platíme měsíčně 13.000 Kč.


Žiju svůj život naplno bez strachů.

Není tady

 

#3 5. 7. 2009 10:10

Fidorka
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: mater urbium
Registrovaný: 4. 8. 2007
Příspěvky: 8271
Web

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Tulipánko, záleží na fixaci přece, na jak dlouho máte tu vaší hypotéku? Někdo třeba má 1 550 000 a platí 9200 (po zdražení úroků, začínali na 8500), ale má to na 25 let....


Zlatynko, úplně tě chápu a podporuju! Jeden byt bych střelila určitě a umořila kus hypotéky. Tím se vám i sníží splátky. Barák a vše kolem něj bych rozhodně dokončila, za prvé bych chtěla bydlet hezky, za druhé dělat všechno po troškách několik let vás zdecimuje psychicky a vᚠbarák bude vypadat asi tak jako dům mého strýce - stojí téměř 30 let a doposud nemá hotové zábradlí na terase v prvním patře, protože prostě už nemají chu šáhnout na cokoli, co není nezbytně nutné. (mmch. osobně tedy raději preferuji bydlet v pěkném hotovém bytě, než v nedodělaném baráku).

Navíc nájemní byty vás taky budou stát peníze a spoustu starostí. Je to údržba, pojistky, problémy s nájemníky apod.

Určitě bych zkusila manžela zpracovat a aspoň jeden byt prodat, za cenu že bych šla do práce a nosila další příjem, aby bylo na splátky.

Držím palce.

Upravil(a) Fidorka (5. 7. 2009 10:17)

Není tady

 

#4 5. 7. 2009 10:20

Fidorka
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: mater urbium
Registrovaný: 4. 8. 2007
Příspěvky: 8271
Web

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Zlatynko a jestli dokážete hospodařit s jeho platem a tvojí mateřskou, tak klobouk dolů... asi musíš obracet každou kačku, co?

Není tady

 

#5 5. 7. 2009 10:37

Zlatynka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Plzeň
Registrovaný: 18. 8. 2006
Příspěvky: 1042
Web

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Přesně tak, stavíme 3 roky a pořád jen sháníme vše co nejlevnější a manžel dělá všechno sám.....zedníky vyhodil po třech dnech jejich práce, protože to, co odvedli byla čilá hrůza a manžel vyzdil  celý barák sám jako profík.....a oni si řekli za ty 3 dny asi 8000,-...no od té doby odmítáme dávat někomu peníze za práci....  naše hypotéka je výhodná, ale fix máme na 3 roky s urokem 3,95...příští rok čekám, že banka pošle dopis a pěkně si na nás smlsne...očekávám tak 5,5-6%


http://premamy.sk/images/ticker/narodeniny/16533.png

Není tady

 

#6 5. 7. 2009 10:45

Zlatynka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Plzeň
Registrovaný: 18. 8. 2006
Příspěvky: 1042
Web

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

já chodím do práce už ted na dvě odpoledne..jsou z toho cca 4000 za měsíce.....jenže bych chtěla ještě jedno dítě, hned po Fildovi, abych mohla co nejdřív do práce, manžel nechce, on je mladší než já a má prostě na všechno dost času.......no ale to je na dlouhý povídání....


http://premamy.sk/images/ticker/narodeniny/16533.png

Není tady

 

#7 5. 7. 2009 10:47

Fidorka
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: mater urbium
Registrovaný: 4. 8. 2007
Příspěvky: 8271
Web

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

neboj, ono to zase tak strašný není. My si taky brali hypotéku (ČS) před třemi lety, nedávno nám doběhla fixace a zvedli nám to o 700 kč, čekali jsme tak 1500-2000. Oni ví, že se taky můžete sebrat a jít jinam, takže nejsou zas tak drzí.

A se zedníkama mi ani nemluv, dělali jsme kompletní rekonstrukci bytu, naprosto komplet včetně omítek, bourání jedné zdi, nové veškeré rozvody, okna a nevím co všechno, mělo to trvat dva měsíce (přes léto), ale firma nás vypekla těsně před zahájením prací, takže jsme následně zrušili veškeré navazující řemeslníky a práce a pustili se do toho sami (jak sama víš, sehnat řemeslníky jen tak na hned v květnu, kdy se staví v plném proudu, je nereálné). Trvalo nám to třičtvrtě roku smile

No vy už toho máte hodně za sebou a blížíte se do finále. Manžela musíš zpracovat, moc ti tu rozketlou zahrádku a kočku na zápraží přeju hjarta

Není tady

 

#8 5. 7. 2009 10:54

Zlatynka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Plzeň
Registrovaný: 18. 8. 2006
Příspěvky: 1042
Web

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Fidorko děkuju. Zatím na něj útočím tím, že si na hypotečních kalkulačkách zadávám naše parametry a ono pak vyjede kolik zaplatíme bance navíc a ty sumy mu pak říkám jen tak mezi řečí....snad mu to dojde....má na to necelý rok... smile


http://premamy.sk/images/ticker/narodeniny/16533.png

Není tady

 

#9 5. 7. 2009 11:08

Bety
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 9003

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

My jsme nestavěli, ale koupili a přestavovali jsme starý barák a potřebovali jsme se už opravdu nutně nastěhovat, ale jakmile jsme se nastěhovali, tak už to s opravami, úklidem a vůbec budováním nebylo tak horké... manžel taky dělal skoro všechno sám a po práci, a když už se jednou bydlí... kdyby se jednalo o mě, možná bych taky preferovala jeden byt prodat a dokončit co se dá. Vždy pokud poroste cena bytu, tak poroste i cena vašeho domku...


Strach je malá smrt...

Není tady

 

#10 5. 7. 2009 11:16

Fidorka
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: mater urbium
Registrovaný: 4. 8. 2007
Příspěvky: 8271
Web

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Zlatynka napsal(a):

Fidorko děkuju. Zatím na něj útočím tím, že si na hypotečních kalkulačkách zadávám naše parametry a ono pak vyjede kolik zaplatíme bance navíc a ty sumy mu pak říkám jen tak mezi řečí....snad mu to dojde....má na to necelý rok... smile

Jj, tak například my dáme bance navíc 900 tisíc vissla
Teda nedáme, protože to umoříme dřív, ale i tak to bude pěkných pár set tisíc vyhozených oknem.

Není tady

 

#11 5. 7. 2009 13:29

Tulipánka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Turnov
Registrovaný: 30. 11. 2006
Příspěvky: 4741
Web

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Máme také fix 3 roky, Česká spořitelna, 6,5%. Máme ji od května 2008.
Já osobně bych také prodala nemovitost, ty úroky z hypotéky jsou myslím větší než dá nájem.


Žiju svůj život naplno bez strachů.

Není tady

 

#12 5. 7. 2009 21:07

Fidorka
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: mater urbium
Registrovaný: 4. 8. 2007
Příspěvky: 8271
Web

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Tuli, a na jak dlouho máte ten hyp. úvěr?

Není tady

 

#13 7. 7. 2009 16:40

Veranna
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: ve stínu Plzeňské věže
Registrovaný: 31. 10. 2006
Příspěvky: 6474
Web

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Osobně bych jednu nemovitost prodala a druhou pronajímala. Přesně z toho důvodu, jaký uvádíš - nesnáším bydlet v nedodělaném. sami jsme se stěhovali, až když domek stál komplet s fasádou a přístavkem pro auto. zahrada sice nebyla hotová (a není ani teď), ale alespoň byla zaorvnaná, bordel odvezený, stačilo jen vysít trávu a vysázet stromky a keře. ještě nám chybí přední záhonek a stepy (místo chodníčků), ale jinak je hotovo. Ale jen s blbým plotem se s prominutím s.e.r.e.m.e už 2 měsíce. Kolem nás je spousta lidí, co se stěhovali do domků bez fasád, bez vjezdů, bez garáží... a vidím, jak chudinky majminy v tom s kočárama škobrtají, přeskakují lešení apod. A blahořečím si, že jsme to alespoň dotáhli tak daleko.
Na druhou stranu oba byty bych neprodávala. jen jeden a druhý bych pronajímala. Jistota je jistota... a Náhoda je blbec smile
Jsi z Plzně (já původem taky), myslím, že pronájem bytů se ještě nějaký ten rok určitě vyplatí. Jinak 5.000,- za pronájem bytu (pravda, nevím, jak je velký a kde je situovaný) mi přijde zatraceně málo. Ale to záoleží na víc faktorech smile

Jinak jeden nápad: Existuje možnost přefinancování hypotéky na cosi, co je společné s investováním. Tj. normálně splácíš jistinu a úroky. Po uběhnutí fixace to můžeš ale přefinancovat tak, že jistina jde na jakýsi zajištěný investiční mix, kde právě díky těm investicím něco vydělává. No a za pár let pak lze tuhle celou částku plus výdělek na investicích převést (opět po uplynutí fixace) na hypotéku a tím ji značně umořit (v příznivých podmínkách na trhu to může být i o několik let splácení). nevím, zda to poskytují všechny banky, ale minimálně byste si to třeba mohli ověřit.

Není tady

 

#14 7. 7. 2009 18:46

Blossom
Host

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Budu se držet základní otázky- jak moc je výhodné pronajímat byty.

Odpovím ti takhle: Pokud budeš mít dobře právníkem napsanou smlouvu, pokud budeš pečlivě, véééélmi pečlivě vybírat nájemníky a pokud k tomu budeš mít i trošku štěstí, tak pronajímat byty je dost výhodné. Může to člověku dát pár tisíc měsíčně a v ideálním případě vlastně jakoby bez práce (v tomto momentu totiž opomíjím práci, kterou jsi vložila dávno předtím do získání toho bytu).

Pokud ale budeš mít pech, a natrefíš na problémové nájemníky, pak to moc výhodné není, pak je to o nervy.
Ale naštěstí to můžeš do velké míry ovlivnit.

Avšak když to půjde dobře, mᚠkaždý měsíc dobrý příjem nebo aspoň přilepšení, navíc - byt je stále tvůj a kromě výjimečné situaci teď v krizi se bude dál zhodnocovat, a jednou bude mít vaše dítě kde začínat. A nebo (nedej bože) kdybyste se rozváděli, každý z vás bude mít aspoň dál kde bydlet.

 

#15 7. 7. 2009 21:36

Aneri
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 4. 2006
Příspěvky: 4438

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

..a co finanční úřad ????

Není tady

 

#16 7. 7. 2009 21:44

Blossom
Host

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Aneri napsal(a):

..a co finanční úřad ????

Myslíš v souvislosti s pronajímáním bytu? To je v pohodě, tedy aspoň já to mám normálně legálně a platím z toho daně (ono to je celkem zanedbatelná částka). Ale vím o pár známých, kteří to zkoušeli načerno, právě aby těch pár korun daní ušetřili. A v jednom z případů, když se s nájemníky rozkmotřili, jim tito řekli, že oni sami je udají na berňák. To mi za ty potíže nestojí, raděj jsem krytá.

 

#17 12. 7. 2009 10:30

bedrich
♥------
Registrovaný: 12. 7. 2009
Příspěvky: 4

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Dobry den,
neda mi to nereagovat.

Podle toho co pisete: rozhodne prodat; jestlize jste schopni jej prodat za 1 600 000 a na najmu ziskavate jen 5 000, pak pronajimate budto prilis levne, nebo je ve Vasem okoli obrovska cenova bublina. Tak jako tak je ekonomicky nesmysl si byt drzet, nemluve o dvou najednou.

Pocitejte se mnou: pokud se rozhodnete byt prodat a vsechny ziskane penize date na terminovany vklad (napriklad od MPU, penize ze zakona pojisteny stejne jako v bance) s 12mesicni vypovedni lhutou, dostanete se na urok 5.1 % ze svych penez, coz cini rocne 81 600, coz je samo o sobe vice, nez kolik ziskate na najemnem. Krome toho si usetrite starosti s pronajimanim, coz by alespon pro me bylo vyrazne plus. Tento vypocet je samozrejme zjednoduseny, nepocita s danemi a take tim, ze kvuli maximalni vysi pojistenych vkladu (50 000 EUR) by bylo rozumne vklad rozdelit mezi dva ustavy. Lepsi varianta by zrejme byla napriklad 1 200 000 na 5.1 % s 12mesicni vypovedni lhutou a 400 000 na "vysoce" uroceny sporici ucet, kde jsou penize dostupne ihned, pokud by se neco stalo - napriklad eMax+ od mBank s 2.8 % a nulovymi poplatky. V tomto pripade by byl cisty rocni vynos o neco nizsi: 61 200+11 200=72 400, nicmene stale je to vice, nez ziskate na najemnem, stale mate o spoustu starosti mene a krome toho mate solidni financni rezervu kdykoliv k dispozici (komu se v zime rozbil plynovy kotel jiz po zaruce, vi o cem mluvim). Az se Vam zvysi urokova sazba u hypoteky (a ona se zvysi, na to si bohuzel muzete vsadit), predcasnym splacenim usetrite jeste vice.

Argument pro uchovani bytu je v takove situaci pouze ten, ze cena bytu bude nadale znacne stoupat, coz se v soucasnosti zda byt jiz pouze zboznym pranim realitnich makleru, viz informace IRI (ktere ovsem take nejsou vrcholem presnosti).

Kdybych byl je ve Vasi situaci, prodal bych byty oba, protoze se domnivam, ze ceny bytu budou nekolik nasledujicich let jenom klesat a to dost vyrazne, tudiz za penize utrzene dnes bych pripadne za par let koupil stejny byt a jeste bych desitky procent vydelal, nicmene to je podle vseho ve Vasem pripade uplne neschudna varianta.

Zlatynka napsal(a):

Dobrý den, potřebuji poradit.....s manželem jsme si vzali společně hypotéku (1300 000) na stavbu domu, každý z nás vlastní jeden byt a naspořeno jsme měli taky přibližně stejně...každý cca 250 000. Manžel barák staví sám, každý den po práci...díky tomu jsme dost ušetřili..oficiální rozpočet byl cca 3 100 000....ted už se to chýlí ke konci a v době, kdy se nastěhujeme, bude vevnitř téměř vše hotové...ale my taky, protože budeme na nule s penězma.
A ted hlavní problém....moje představa je, že prodáme jeden byt, umoříme část hypotéky...po 3letém fixu a ten zbytek ještě investujeme...chybí nám fasáda, veškeré upravy zahrady, chodníky, plot a pod......prostě okolí domu je díra po granátu......jenže manžel tvrdošíjně odmítá cokoliv prodat.....z jeho bytu ted máme cca 5 000 měsíčně a samé starosti (má tam príbuzeného, který tam pěstuje trávu)...a dalších 5000,- chce mít z tohoto mého bytu, kde ted ještě bydlíme......tudíž 10 000 pokryje přesně naši  měsíční splátku......No a tím se totálně rozplývá moje idylka o krásném domečku s rozkvetlou zahradou a kočkou na zápraží...... grater manželův plat je asi 15 000 a já jsem na mateřské...ušetřit z toho nějakou korunu a udělat si to krásné prostředí  bude tím pádem záležitost několika dalších let....což je přesně přestava mého manžela.....a já jsem ta špatná, že chci všechno hned....... dumbom no, prostě mi jen přijde hloupý vlastnit 3 nemovitosti a přitom mít hovna od psů za dveřmi...a bance platit úroky, když vlastně nemusím.....takže jak je to s tím pronajímáním???? ted bychom ten byt mohli prodat cca za 1 600 000, ale co za 15 let, až doplatíme hypo????? bude mít panelákový byt stejnou hodnotu???? Nebo mám manžel pravdu a je ted tohle ten "nejlepší" tah, co můžeme udělat???? díky za vaše názory

Není tady

 

#18 12. 7. 2009 11:52

Zlatynka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Plzeň
Registrovaný: 18. 8. 2006
Příspěvky: 1042
Web

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

bedrich..díky moc....dám to přečíst manželovi.......v současné době mám  spořící účet u mBanky, ale pokukuji právě ještě po nějakém výhodnějším úroku.....o MPU jsem už taky něco zaslechla, mrknu na jejich stránky.....taky jsem trochu rozhodila sítě do realitek, všichni tam tedy hrozně brečí, takže už si tak nejsem jistá, zda je ten byt za 1 600 000 ještě prodejný.....


http://premamy.sk/images/ticker/narodeniny/16533.png

Není tady

 

#19 12. 7. 2009 23:03

Blossom
Host

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Musím říct, cestou Bedřichovou bych nešla. Vysvětlím proč.
Nyní jsou a ještě tak min.rok budou ceny nemovitostí na minimu díky krizi. Nejblbější doba na prodej, prodělali byste.
Dál mě zarazil Bedřichem psaný úrok 5%. Sice je fakt, že to nějak extra nestuduju, ale tento finanční produkt neznám, zdá se mi až podezřele nečekaně výhodný (pokud vím, jiné produkty mají úroky dnes tak 2,5 %).

A jedna veledůležitá věc: Pokud byt prodáte a budete z uložených peněz brát ty úroky, tak mi to nepřijde jako výhodnější. Protože sice máte úroky, ale už nemáte byt.
Já jsem přesvědčená, že z uložených peněz bude užírat inflace, ale byt po krizi značně poroste na hodnotě. Kdyby tedy už prodat, tak já bych určitě neprodávala hned.
Já bych se pokusila na vašem místě jít nejprve cestou zachovat oba byty a pronajímat je. Pokud by toto nešlo a vy potřebovali hotovost, tak pak prodat jeden  byt a druhý pronajímat.

Nevm taky, jestli máte děti. Pokud ano, o důvod pro mě navíc, byty neprodávat. Jednou jak když to děti najdou. když budou mít kde začínat (a nebo se to může prodat pak a a si oni koupí něco co se jim bude hodit.)
Takhle bych na vašem místě uvažovala já.

 

#20 13. 7. 2009 7:11

Blossom
Host

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Ještě jednou se vracím k této diskusi. Znovu jsem si přečetla Bedřichův názor, a musím říct, že mi některé věci přijdou mírně řečeno nelogické - např. věty Kdybych byl je ve Vasi situaci, prodal bych byty oba, protoze se domnivam, ze ceny bytu budou nekolik nasledujicich let jenom klesat a to dost vyrazne, tudiz za penize utrzene dnes bych pripadne za par let koupil stejny byt a jeste bych desitky procent vydelal, nicmene to je podle vseho ve Vasem pripade uplne neschudna varianta.

Toto by platilo pouze v případě, že by ceny nemovitostí klesaly stabilně po více let (třeba 10 let, takže kdybyste teď byty prodali, tak třeba za 8 let koupíte srovnatelné byty levněji).
Můj soukromý odhad je, že krize potrvá ještě tak rok, dva, a pak zas budou ceny nemovitostí růst. 

Dál je potřeba počítat s inflací. Ono Bedřichem spočítané úroky vypadají lákavě, ale pokud vím,tak v posledních cca 2 letech byla inflace zhruba srovnatelná s úroky v bankách (zjednodušeně řečeno), takže teoreticky - papírově - byste na úrocích vydělali, ale prakticky by to bylo zhruba nula od nuly pojde.

Navíc je potřeba počítat s jedním rizikem: Teď, v krizi, se může stát i to, že některé banky můžou zkrachovat. Nechci strašit, pravděpodobnost sice není vysoká, ale prostě tu to určité riziko je. A pak byste neměli nic - ani uložené peníze, ani úroky. V tomto bacha právě na instituce, nabízející neobvykle vysoký úrok. Obecně vzato - to bývá buď vykoupeno většinou vyšším rizikem, a nebo to někdy bývá i kulišárna typu "letadlo". Nakonec - vzpomeňte si třeba na pověstné kampeličky v devadesátých letech, slibovaly extrémně vysoké úroky, a nakonec lidem zbyly jen oči pro pláč...

Právě v krizi mi přijde rozumné nemovitost udržet, je to mnohem větší jistota než třeba peníze v bance. Ano, i o byt můžete přijít (vyhoří, nebo tak něco), ale tato rizika lze zmírnit nebo vyloučit dobrým pojištěním majetku.

Upravil(a) Blossom (13. 7. 2009 8:44)

 

#21 13. 7. 2009 10:46

bedrich
♥------
Registrovaný: 12. 7. 2009
Příspěvky: 4

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Dobry den,

dovolim si s Blossom nesouhlasit, prominte mi proto tento pomerne dlouhy prispevek.

Nyní jsou a ještě tak min.rok budou ceny nemovitostí na minimu díky krizi. Nejblbější doba na prodej, prodělali byste.

Ceny nemovitosti nekopiruji ceny akcii, proto ceny nemovitosti neklesaji ani v krizi tak rychle, jak byste mozna cekala. Krome toho realna krize (nikoliv financni!) v CR zacala teprve relativne nedavno (ano, ceny akcii vyrazne poklesly jiz 'davno', ale realna mzda nikoliv) - jedinym soucasnym projevem je tedy zvysovani nezamestnanosti a pokles prumyslove vyroby; to jsou samozrejme velmi spatne zpravy, ale nez se projevi na celkove ekonomice a realitnim trhu, chvili to potrva. Cena nemovitosti je urcovana nekolika faktory, temi jsou zejmena cena penez (tzn. uroceni hypotek, ktere stoupa) a pomer cen najmu k porizovaci cene nemovitosti. V pripade Zlatynky hovorime o 3.75% rocne (predpokladam, ze tech 5000 je zisk po odecteni vsech dalsich nakladu - udrzba bytu, prispevky do fondu oprav a tak dale), coz je skutecne enormne malo. Jak zhruba vypada realitni bublina muzete videt napriklad na prikladu Velke Britanie, kde cenova bublina vrcholila v roce 1990 a ceny klesaly zhruba sedm let od vrcholu nebo Japonska, kde klesaji uz temer 20 let v kuse.
Samozrejme je mozne, ze mate pravdu a ja se mylim, pravdepodobnejsi se mi ale zda dlouhotrvajici pokles nemovitosti, ktery je/bude hnan:
1/ deregulaci v roce 2012 (obecne se ocekava pokles cen najmu a ergo i nemovitosti)
2/ soucasny nesmyslny pomer cen nemovitosti k najmu, kdy je ekonomicka sebevrazda kupovat byt za ucelem pronajmu

Dál mě zarazil Bedřichem psaný úrok 5%. Sice je fakt, že to nějak extra nestuduju, ale tento finanční produkt neznám, zdá se mi až podezřele nečekaně výhodný (pokud vím, jiné produkty mají úroky dnes tak 2,5 %).

Web MPU

A jedna veledůležitá věc: Pokud byt prodáte a budete z uložených peněz brát ty úroky, tak mi to nepřijde jako výhodnější. Protože sice máte úroky, ale už nemáte byt.

Ale mate penize - a pokud mate penize za byt, ktery jste prodali "draze" (protoze ceny dale klesaji), tak mate vic penez, nez kolik je hodnota bytu v tom case. Jinymi slovy, penize muzete smenit opet za byt se ziskem, opacne, tedy byt za penize, jiz pouze se ztratou.

Já jsem přesvědčená, že z uložených peněz bude užírat inflace, ale byt po krizi značně poroste na hodnotě. Kdyby tedy už prodat, tak já bych určitě neprodávala hned.

To same jako predtim, domnivam se, ze tady se mylite.

Dál je potřeba počítat s inflací. Ono Bedřichem spočítané úroky vypadají lákavě, ale pokud vím,tak v posledních cca 2 letech byla inflace zhruba srovnatelná s úroky v bankách (zjednodušeně řečeno), takže teoreticky - papírově - byste na úrocích vydělali, ale prakticky by to bylo zhruba nula od nuly pojde.

V dobe krizi obycejne dochazi k dezinflaci (=snizovani inflace) az deflaci (=zvysovani hodnoty penez). Zda se, ze neco podobneho probiha v soucasnosti i v CR, viz web CSU. Soucasna mira inflace je lehce nad 1 %, mesic po mesici budto lehounce klesa, nebo se drzi na svem. Zasadne stoupat pravdepodobne dost dlouho nebude (pokud se vlada nerozhodne tisknout penize a financovat tak statni dluh, zatim to tak ale nevypada), zda bude klesat a kam - to si odhadnout netroufnu.

A pak byste neměli nic - ani uložené peníze, ani úroky. V tomto bacha právě na instituce, nabízející neobvykle vysoký úrok.

Tady se jednoduse mylite, obe instituce, ktere jsem uvedl (a stejne jako vsechny banky pod dohledem CNB) jsou ze zakona pojisteny, jinak by nemohly v CR vubec operovat. Takze i kdyby banka zkrachovala, neprijdete o nic (za predpokladu, ze u ni nemate vice nez 50 000 EUR).


Právě v krizi mi přijde rozumné nemovitost udržet, je to mnohem větší jistota než třeba peníze v bance.

Toto skutecne plati, ale v hyperinflacnim prostredi (napriklad nedavno Islandane kupovali houfne Rolexky), v CR to zatim na bankrot a hyperinflaci vazne nevypada.

Ano, i o byt můžete přijít (vyhoří, nebo tak něco), ale tato rizika lze zmírnit nebo vyloučit dobrým pojištěním majetku.

Pak musite odecist od mesicniho vynosu z pronajmu bytu jeste naklady na dobre pojisteni: celkova ekonomicka nerozvaznost drzeni si bytu se jeste zvyrazni.

Mimochodem, Blossom, zvazte toto: median (median je takove cislo, ktere deli populaci na dve stejne velke pulky - polovina lidi v Plzni a okoli ma mene a druha polovina vice) hrubeho prijmu v Plzenskem kraji (nikoliv primo Plzni-mesto, k tomu data bohuzel nejsou), je za rok 2008 24328 KC pro muze a 19586 KC pro zeny (vzhledem k tomu, ze mzdy za 2009 zrejme nijak zasadne neporostou, berme to jako verny odraz soucasneho stavu). To znamena cisteho (predpokladejme bezdetny 'medianovy' par): 18831+15555 KC cisteho prijmu pro takovy par. Skutecne mi neni jasne, jak by za teto situace ceny bytu mohly jeste nejak zasadne stoupat - kdo by to zaplatil? Vzdyt na to nikdo nema! Hypoteka na 20 let by v takovem pripade vysla (pokud by meli stesti a dostali by 100% hypoteku, coz by nedostali, ale berme to tak) na nejakych 11000+ mesicne. Nas hypoteticky par by tedy musel zit za 23000 cisteho po dobu 20 let, coz jeste tak hrozne neni - ale predstavte si situaci, kdy by chteli mit dite! Takova situace je proste dlouhodobe neudrzitelna.

Upravil(a) bedrich (13. 7. 2009 11:03)

Není tady

 

#22 13. 7. 2009 18:04

Blossom
Host

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Nerada bych působila jako věčný rebel, ale s Bedřichem v mnoha věcech i po jeho vysvětlení nesouhlasím. Asi je to zbytečné rozpitvávat detailně, jako příklad uvedu aspoň jeho poslední část příspěvku o medianu apod. On předpokládá, že platy zůstanou 20 let stejné. Já si myslím, že s výjimkou současné krizové situace, která je dočasná, po krizi zas i mzdy porostou, podobně jako rostly do krize. Takže uvažovat o tom, že budou 20 let platit hypotéku ze stále (20 let)  stejných platů myslím není správné.

Také bylo zmíněno, že nyní je ekonomická sebevražda kupovat byt za účelem pronájmu. Možná NYNÍ ano. Ale jinak musím říct, že já koupila malý byt před asi 7 lety, končilo tehdy mě i dětem stavební spoření. Trefila jsem se na začátek velkého růstu cen nemovistostí. Takže cena bytu se za těch 7 let zhruba zdvojnásobila, a navíc z toho máme nájemné. A až budou děti potřebovat zanedlouho bydlet, mají kde.
Pro mě byla koupě tohoto bytu nejlepší životní finanční investicí.

Ale k jednotlivým názorům, různícím se u mě a u Bedřicha: Myslím, že vývoj dál nelze odhadnout přesně, to nevědí ani odborníci (např. jak přesně dlouho bude trvat krize, jak budou stoupat či klesat ceny nemovitostí apod. Ve hře je hodně neznámých a ani největší odborníci to nevědí přesně. Vždycky jsou to, co se budoucnosti týče, jen víc či míň pravděpodobné hypotézy. Takže stoprocentně platná rada bohužel neexistuje.

Ale je asi dobře, že tu zazněly názory z více stran, a se autorka vlákna může rozhodnout s větším nadhledem.
Přeju, a se rozhodnete pro vás co nejlíp a a jste spokojení. smile

 

#23 14. 7. 2009 8:52

Kuty
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 11. 2. 2007
Příspěvky: 2773

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Taky nejsem zastáncem názoru,že koupě bytu v dnešní době je ekonom.sebevraždou.Než se takový byt koupí,tak pokud je za účelem investice,je nutno si vše před tím dobře spočítat,jestli mi to přinese zisk.
My jsme letos koupili malý byt za krásnou cenu a podnájemník nám tak pomůže s financováním 2.syna na VŠ.Výnosnost cca 6% po započtení všech nákladů a spotřeb.

Mimochodem státem slibovaných 50000Euro co by pojistka vkladů občanů je velmi líbivých,ale to jetak vše.V  reálu neproveditelné.

Není tady

 

#24 15. 7. 2009 9:17

amely
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 11. 1. 2009
Příspěvky: 907

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

Téma je zajímavé, taky bych přidala pár faktů.

před 15 lety jsem kupovala byt 3+1, letos jsem ho prodávala. Dostala jsem za něj necelý čtyřnásobek. Zkoušela jsem porovnat minimální mzdy, když jsem byt kupovala, minimální mzda byla 2000, když jsem ho prodávala, tak 8000. Ale kdybych si ty peníze tehdy uložila, tak bych teď měla tak maximálně polovinu toho, co jsem získala za prodej.
Letos jsem se přestěhovala do novostavby, ale zaujalo mne,že nejméně čtvrtinu bytů tu lidi kupovali k vůli uložení peněz - jako investici. Dokonce majitel firmy si některé byty nechal - asi se mu to jeví jako lepší řešení, než mít hotovost. Bavila jsem se o tom i s jedním stavbyvedoucím, ten říkal, že u nich ve firmě si majitelé nechávají v každém postaveném bytovém domě 1 až 2 nejlepší byty. Jen tak prázdné.

Ono asi taky záleží na tom, Zlatynko, kde ty byty máte. Jak atraktivní je to lokalita i poloha bytu. Jestli jsou na velkém panelovém sídlišti, v přízemí, v problémové lokalitě, tak bych je asi prodala, případně bych z utržených peněz pořídila byt, který bude atraktivní i za těch 20 let a pronajímala ten,

Jestli máte byty v atraktivní lokalitě i v zajímavých domech, myslím z ekonomického hlediska, tak bych je asi zatím neprodávala, myslím, že jakmile ty peníze jednou utratíte, tak už byste se na stejnou částku nezmohli.

Ale taky jsem četla jednu studii, kde psali, že za 20 let se očekává velký nadbytek bytů k vůli ubývání populace, už teď je 1 byt asi na 3 obyvatele. Prý bude bytů nadbytek a skoro nikdo je nebude chtít kupovat. Dokonce nebude ani komu je pronajmout, ti, co je chtěli pronajímat manažerům, je prý budou muset pronajímat Asiatům a podobným skupinám.

Není to snadné rozhodnutí. Já bych asi vsadila na to mií nějaký atraktivní byt v tichém domě u centra a ten pronajímat, než peníze na účtu. Ale je to jen osobní názor.

Není tady

 

#25 15. 7. 2009 9:49

Blossom
Host

Re: jak moc je výhodné pronajímat byty?

To je fakt hodně zajímavé téma, zajímavá diskuse.
Dovolím si tedy reagovat na příspěvek Amely. V posledních desetiletích, troufám si tvrdit, byla investice do bytu či domu opravdu jednou z nejvýnosnějších a nejjistějších. To je n.e.s.p.o.r.n.ý (ach jo, musela jsem to upravit a vytečkovat, jinak mi to zdejší nastavení znetvoří) , ověřený fakt.
Jak to bude dál, těžko odhadovat, ale můj soukromý odhad je ten, že tento trend zůstane, by už se byty nebudou zhodnocovat tak úžasně jako dosud, bude to pomalejší. Ale pořád se podle mě budou zhodnocovat vždy víc než peníze uložené v bance a s menším rizikem, než peníze uložené v bance. To myslím obecně, konkrétně to samozřejmě závisí na mnoha faktorech konkrétního bytu(poloha bytu atd.), jak psala Amely.

Co se týče studie ohledně předpokládaného nadbytku bytů za cca 20 let: Nemyslím, že to bude reálný trend. Ono je potřeba také brát v úvahu, že stále lidi chtějí bydlet lépe a pokud možno jedna generace odděleně od druhé. Dříve bylo běžné, že mnoho rodin bydlelo nuceně pohromadě (rodina + babička s dědou) a než tedy bude dost bytů pro všechny zájemce, jistě to ještě nějaké desetiletí potrvá.
Navíc - momentálně je porodní boom už pár let a možnáještě tak rok dva bude - a všichni tito nyní miminka budou za cca 20 - 25 let také chtít bydlet. Takže nemyslím, že by pak byty zely prázdnotou, já myslím, že to bude spíš naopak.

A co se týká struktury bytů např. podle velikosti - já osobně vidím jako nejperspektivnější investici (a nebo držet stávající byt) velikosti 1 + 1 až 2 + 1. Bohužel, lidé budou stále víc žít single, takže tyto byty budou dále v kursu, ale velké byty (např. 4 + 1) podle mě na ceně budou klesat, velkých a zároveň dostatečně movitých rodin podle mě bude spíš ubývat.

A ještě poslední dodatek, který trochu vysvětlí moji důvěru v investice do nemovitostí a mou nedůvěru v cokoli jiného: Z majetkového vyrovnání rozvodu jsem měla nějaké peníze, které jsem chtěla uložit na budoucí studia dětí. Zvažovala jsem možnost koupě malinké garsonky ve větším městě (na to by to tehdy vydalo)  a investice do akcií - tedy do akciových fondů. Nechala jsem si poradit několika poradci a také to studovala v knihách o investicích. Poradci i knihy o investování se shodly v jednom: Pro dlouhodobé investice je nejvýnosnější a nejméně rizikový akciový fond. Tak jsem se rozhodla pro něj. Jak na potvoru, měla jsem smůlu. Od okamžiku vložení peněz fond padal dolů, pak se chvíli mírně vzpamatovával, a teď ho srazila krize sotva  na polovinu vložené hodnoty. Tedy naprosto jinak, než radila teorie. Kdybych tehdy koupila tu pidigarsonku, měla bych asi 4* tolik, než dnes. měla bych dvojnásobek vloženého, nyní mám slabou polovinu vloženého. :-((

Ale tak tov životě chodí, nic není v budoucnu jisté, ani po poradě s odborníky. Někdy vyděláte, někdy proděláte, co se dá dělat. Cest la vie :-)

Upravil(a) Blossom (15. 7. 2009 10:06)

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů