Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#26 15. 6. 2009 11:58

Račice dračice
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 16. 8. 2007
Příspěvky: 3800

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Def, jojo, je to divné, jenže, na druhou stranu, když to třeba u nás dělá v celém okrese (vlastně kraji) jen jedna ordinace, tak si holt na tom někdo namastí kapsu. Je to nadstandard a ceny za nadstandardní služby si určují lékaři sami. Aspoň, co já vím. Třeba, když si vzpomenu já nevím na jednorázová zrcadla...tak třeba na Ostravsku tě vyjdou u gyn. na 50 Kč, tam je asi poptávka vyšší..., na Vsetínsku, kam jsem se přestěhovala, byl dr. mým požadavkem tak překvapen, že říkal, že pokud bude tedy zájem, tak je objedná. Asi to nikdo přede mnou nechtěl smile  Jo a řekl mi, že to bude stát 100.- Kč.
Víš, já myslím, že to je o konkurenci a poptávce, kde je holt konkurence vyšší, tam jdou ceny dolů. A když je stejně poptávka, jako že u nás na NT screening určitě je, tak oni ví, že to holt zaplatíš, když je jen jedno místo, kde to dělají.
Je to myslím, normální obchod "v nadstandardu". Si vzpomínám, že i např. obvoďáci mají jiné ceny za potvrzení třeba formulářů pro pojišovny nebo obecně za služby nad jejich rámec (resp. myslím na rámec, kt. je hrazen pojišovnami).  Prostě je to obchod určený nabídkou a poptávkou, zas tak moc o zdravotnictví tady myslím nejde... smile

Upravil(a) Račice dračice (15. 6. 2009 12:10)


18.12.2009 přišel na svět nᚠOndrášek dudlik hjarta

"Chcete-li být šastny s mužem, musíte mít pro něho spoustu pochopení a trošku lásky,
  chcete-li být šastni s ženou, musíte ji zahrnout spoustou lásky a vůbec se nesnažit
  o pochopení"   MAUROIS

Není tady

 

#27 15. 6. 2009 12:02

KatjaCat
♥♥♥♥♥♥-
Místo: nad Brniskem
Registrovaný: 21. 3. 2008
Příspěvky: 2653
Web

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Přidám svoji trošku do mlýna wink ...

Mě dělala moje Mudra NT screening pouze z UZ, je fakt že má lepší UZ než v Prenatalu v Brně nebo kdekoliv v porodnici. Má v razítku - gynekolog, UZ prenatální diagnostika, ... a bylo to zadarmo - teda v rámci pojištění ...
Kdybych chtěla kompletní screening i z krve, tak bych musela do toho Prenatalu za 1400 CZK ...
V 16 TT jsem měla tripply, který nevyšly nijak katastrofálně, ale byla mi doporučena amniocentéza, i tu jsem podstoupila i kdybych nemusela, riziko Downa bylo 1:320.....

Za tu jistotu to prostě stojí, nemám pocit, že bych byla tak silná osobnost a dokázala se starat o jakkoliv postižené dítě (i když to není bohužel vyloučeno nikdy - každé vyšetření má svoji statistickou chybu) ...

... takže asi tak..... souhlasím s holkama ... je to o stanovení priorit, ale píšeš, že stហvychází mezi 12 - 16 tt, takže na NT můžeš jít klidně v 11+3tt třeba, ne??????


hjarta
http://lb3f.lilypie.com/TikiPic.php/iyACml8.jpghttp://lb3f.lilypie.com/iyACp2.png

Není tady

 

#28 15. 6. 2009 12:14

Račice dračice
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 16. 8. 2007
Příspěvky: 3800

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

A souhlasím s KatjouCat, na kombinovaný test můžeš už mezi 10.-13. týdnem. Krev ti může vzít i tvůj gyn. a objednání je na domluvu. Já byla hned za týden, co mi tu krev brali. Je to vše o domluvě. 
Spíš mám pocit, že mᚠnějaké zábrany jít/nejít, že se to těhotenství příliš sleduje. Když to vnímᚠtakhle, pak je to jen na tobě, nikdo tě nutit nemůže. Je to tvé rozhodnutí a tvá volba.


18.12.2009 přišel na svět nᚠOndrášek dudlik hjarta

"Chcete-li být šastny s mužem, musíte mít pro něho spoustu pochopení a trošku lásky,
  chcete-li být šastni s ženou, musíte ji zahrnout spoustou lásky a vůbec se nesnažit
  o pochopení"   MAUROIS

Není tady

 

#29 15. 6. 2009 12:36

Dajaja
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 14. 7. 2008
Příspěvky: 1944
Web

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

No já jsem na tom asi podobně jako Petra. O žádných testech nevím. Za týden jdu poprvé za celé těhotenství na krev a to prý budou testy na vývojové vady, takže předpokládám, že to je to samé smile V tu dobu budu 16+2. Pořád jsem se nervovala, protože nemám za sebou žádné testy. Při každé kontrole mi dělá ult a říká, že je vše v pořádku. Tak nevim va


http://premamy.sk/images/ticker/narodeniny/24121.png

19.11.2009 v 5:48, 2370g, 7.12. váha 2680g, 22.12. 3180g, 17.1. 3930 g, 3.2. 4270g 54 cm, 3M 4650g 57cm, 4M 5170g, 6M 6230g, 10M 6980g 68 cm

Není tady

 

#30 15. 6. 2009 12:47

Definitiv
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha
Registrovaný: 1. 2. 2008
Příspěvky: 19475
Web

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Daji - no za týden? ntak to jdeš spš na Riply, teda nejspíš určitě, I.trimestrální screening se dělá do 13tt wink a mimochodem, neříkej že už jsi tak strašně daleko va to to letí lol lol


MATYLDA
http://www.tickerclub.com/cache/0f00e26f70.png 22.10.2009 - 3389 g, 51 cm hjarta
ALŽBĚTA
http://www.tickerclub.com/cache/f19c85ecc3.png 22.6.2012 3 3780 G, 51 cm hjarta

Není tady

 

#31 15. 6. 2009 12:51

vladimira
♥♥♥----
Místo: Praha
Registrovaný: 11. 1. 2006
Příspěvky: 103

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Na testech jsem byla, nikdo se mnou o tom nediskutoval (věk), moje dr. je taky takový bubák :-( Jsem poprvé těhotná a dítě určitě chci a celý ten začátek byl pro mě to takovy psychický stres, že jsem první trimestr "prošílela" po čekárnách, místo abych se na miminko těšila. Z toho jsem teď zpětně dost smutná. Na druhou stranu, když mi výsledky vyšly "dobré", trochu jsem se uklidnila. Ale samozřejmě to nic neznamená, dokud se dítě nenarodí (za měsíc :-)) Bohužel až později jsem našla mj.  i tento zajímavý článek http://www.evalabusova.cz/clanky/metody.php
Kdybych se měla rozhodovat nyní, již nikoli pod takovým tlakem okolí a času a své nevědomosti, asi bych na ty testy nešla. Nejsem žádný vyznavač alternativního způsobu života či "přirozených" cest, dám si poradit od lékařů, ale jako samostatně myslící bytost se ráda rozhoduji sama...

Není tady

 

#32 15. 6. 2009 12:56

Dajaja
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 14. 7. 2008
Příspěvky: 1944
Web

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Def jj letí to smile Taky už se konečně cítím trochu těhotně smile Tak to asi budou triply, co taky jiného. Já se nějak moc neptám, nezajímám a prostě důvěřuju, že mě gyndař navede. I když tu krev jsem řešila. Pokud mám dobré info, tak bych minimálně měla mít za sebou testy na HIV, žloutenku a tak. Si říkám jestli mi to všechno nedělali už v tom lednu, jak jsem ležela v podolí a třeba to má dávno dr. ve zprávě a nebo se to prostě každýmu nedělá. No jo kdybych nečetla tolik net, tak mám míň starostí smile


http://premamy.sk/images/ticker/narodeniny/24121.png

19.11.2009 v 5:48, 2370g, 7.12. váha 2680g, 22.12. 3180g, 17.1. 3930 g, 3.2. 4270g 54 cm, 3M 4650g 57cm, 4M 5170g, 6M 6230g, 10M 6980g 68 cm

Není tady

 

#33 15. 6. 2009 13:13

Definitiv
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha
Registrovaný: 1. 2. 2008
Příspěvky: 19475
Web

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Daji - výsledky HIV a žloutenky bys měla mít v těhu průkajdě wink já je tam teda mám stolt Jinak já triply chtěla odmítnout, kvůli častým chybným výsledkům, ale po hovoru s genetičkou jsem svolila, páč mi vysvětlila, že sice ano, falešný výsledek je možný, ale že je prostě "špatné" a špatné..... a nvíc dobrý výsledky NT mě natolik uklidnily, že jsem triply ani nebrala v potaz wink Jinak net nečtu vůbec, na co se nervit? wink

vladimira - přiznávám že článek jsem nečetla neb ted nemám čas wink ale spíš než odmítání vyšetření bych ti poradila výměnu doktora wink Jak už psala Jana, kvůli skvělé prenatální diagnostice máme jednu z nejnižších mortalit a mobridit novorozenců na světě - což za to podle mě stojí wink i třebas když vezmu toho Downa, nedokážu teď říct, jestli bych byla schopná se o takovýho prcíka řádně postarat, ale rozhodně bych uvítala, že se o tom budu rozhodovat sama, s dostatkem času a ne že to na mě vybalí nějaká nerudná sestra po 24hodinovým porodu a já s laktační psychozou budu ještě řešit Downův syndrom naprosto nepřipravená va


MATYLDA
http://www.tickerclub.com/cache/0f00e26f70.png 22.10.2009 - 3389 g, 51 cm hjarta
ALŽBĚTA
http://www.tickerclub.com/cache/f19c85ecc3.png 22.6.2012 3 3780 G, 51 cm hjarta

Není tady

 

#34 15. 6. 2009 13:25

vladimira
♥♥♥----
Místo: Praha
Registrovaný: 11. 1. 2006
Příspěvky: 103

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Def - ano, o výměně doktora jsem teď zcela jasně přesvědčená, o tom žádná. 
K tomu druhému - nejde mi o nějaké apriorní odmítání vyšetření, taky jsem to psala v rovině "kdyby - asi", ale mrzí mě, že o tak závažných věcech se člověk většinou nemá šanci ani pořádně zamyslet. V reálu té zdravotnické mašinérie. Protože, ruku na srdce - kdo, pokud není postaven před pozitivní těhotenský test, je natolik odpovědný, aby měl do té doby doopravdy vyřešenou otázku postiženého dítěte... A mrzí mě, že jsem těmito okolnostmi vůbec kdy o svém dítěti byla nucena přemýšlet - ále, když se nepovede, tak pude pryč... No to jsou pak skvělé statistiky, že?

Není tady

 

#35 15. 6. 2009 13:25

Dajaja
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 14. 7. 2008
Příspěvky: 1944
Web

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Hm mám v průkazce jen razítko, kde je HIV, další zkratky. Tím, že mi dosud nikdo krev nebral, tak to beru jakože ty testy za sebou nemám, ale kdo ví, třeba mi to vážně dělali tenkrát v podolí. A tím, že rozdíl mezi těhotenstvím byl jen dva měsíce, tak to nebylo třeba. Asi nemá cenu spekulovat,příště se na to radši zeptám.


http://premamy.sk/images/ticker/narodeniny/24121.png

19.11.2009 v 5:48, 2370g, 7.12. váha 2680g, 22.12. 3180g, 17.1. 3930 g, 3.2. 4270g 54 cm, 3M 4650g 57cm, 4M 5170g, 6M 6230g, 10M 6980g 68 cm

Není tady

 

#36 15. 6. 2009 20:24

Viktorka
♥------
Registrovaný: 12. 6. 2009
Příspěvky: 24

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Všem děkuji za rady. Dnes jsem mluvila s kámoškou a ta říkala, že její setře na testech řekli, že dítě má Downův syndrom a a jde na potrat. Nevím, co to bylo za testy a ani nevím, jak tomu mohu věřit, ale toho, že mi vyjdou ty testy blbě a já pak nechám zabít zdravé dítě, se skutečně bojím. Sestra kamarádky na potrat nešla, protože je katolička, a narodilo se jí zdravé dítě. Abych řekla pravdu, tak mě všechna ta vyštěření jen děsí. Myslela jsem, jak si to budu užívat a pořád myslím jenom na to, jestli to dítě není postižený, jestli v děloze neumře, jestli nepotratím a tak. Vždy už to vůbec není přirozený.

Není tady

 

#37 15. 6. 2009 21:26

PetraP
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Jižní Čechy
Registrovaný: 18. 9. 2007
Příspěvky: 4763

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Dajaja napsal(a):

Hm mám v průkazce jen razítko, kde je HIV, další zkratky. Tím, že mi dosud nikdo krev nebral, tak to beru jakože ty testy za sebou nemám, ale kdo ví, třeba mi to vážně dělali tenkrát v podolí. A tím, že rozdíl mezi těhotenstvím byl jen dva měsíce, tak to nebylo třeba. Asi nemá cenu spekulovat,příště se na to radši zeptám.

Daji , mě sice krve brali, ale jak už jsem tu psala, žádný NT screening neproběhl.Taky se na to chci zeptat


http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/l/lf3dz62ty.png

http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/r/rhmcv1xd8.png

Není tady

 

#38 16. 6. 2009 9:00

Veranna
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: ve stínu Plzeňské věže
Registrovaný: 31. 10. 2006
Příspěvky: 6474
Web

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Viktorka napsal(a):

Všem děkuji za rady. Dnes jsem mluvila s kámoškou a ta říkala, že její setře na testech řekli, že dítě má Downův syndrom a a jde na potrat. Nevím, co to bylo za testy a ani nevím, jak tomu mohu věřit, ale toho, že mi vyjdou ty testy blbě a já pak nechám zabít zdravé dítě, se skutečně bojím. Sestra kamarádky na potrat nešla, protože je katolička, a narodilo se jí zdravé dítě. Abych řekla pravdu, tak mě všechna ta vyštěření jen děsí. Myslela jsem, jak si to budu užívat a pořád myslím jenom na to, jestli to dítě není postižený, jestli v děloze neumře, jestli nepotratím a tak. Vždy už to vůbec není přirozený.

Viktorko, zdá se mi to jako pěkná blbost, co řekli sestře tvé kamarádky. Žádný doktor si nelajzne provést jen jediný test a na jeho základě někoho "poslat na potrat". A rozhodně ne když je dítě stále živé!!! To je pitomost. Oni jsou povinni provést vícero vyšetření a testů a pokud vznikne nějaké podezření na genetickou poruchu či cokoliv, pak dopoučí amniocentézu (odběr plodové vody). Tam se zkoumají zbytečky kůže a jiných tkání miminka, které plavou v odebraném vzorku plodovky. V podstatě získají přesnou genetickou informaci. Ačkoliv ze statistického hlediska nic není 100 %, tak AMC prokáže nebo vyloučí přítomnost podobných vad na 99,9 % (abych tedy byla statisticky korektní). A i kdybys absolvovala AMC a nějaká podobná vada byla potvrzena, ale miminko by stále žilo, tak žádný (opakuji ŽÁDNÝ) doktor neřekne, že "mᚠjít na potrat"!!! Pouze ti vyjmenuje možné varianty a rizika s nimi spojená.

Takže tomu, co ti vyprávěla nějaká kamarádka nevěř!
Tvé obavy sice chápu, ale věř, že takový soud doktoři vynést nemohou. A i kdyby se nějaký takový řezník našel, tak mᚠvždycky právo jet si nechat jeho výrok ověřit jinam na jiné testy.

Neblázni, mysli trochu, nežijeme v 19. století... pussa

Není tady

 

#39 16. 6. 2009 9:15

gall
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Most
Registrovaný: 14. 12. 2008
Příspěvky: 2510

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Viktorko,
jen tady nevěřícně kroutím hlavou a naprosto souhlasím s Verannou. Jen totální pitomost aby na základě jednoho testu udělali takový závěr. A i kdyby, tak mᚠpořád možnost si to nechat potvrdit u jiného doktora, požadovat více vyšetření.... a hlavně nikdo ti žádný zákrok nemůže udělat bez tvého souhlasu.
Patřím k těm co jsou rádi za každé vyšetření, které ukáže zda je moje miminko v pořádku nebo ne. Ale to je moje volba.
Jak psala Veru nežijeme v 19. století a ty mᚠmožnost se ROZHODNOUT a zvolit jaký postup je pro tebe nejlepší. U obou variant jsou pro a proti a je jen na tobě nést to riziko.
Ale a se rozhodneš podstoupit vyšetření či ne, snaž se být v klidu protože stres miminku rozhodně nepřidá, a je zdravé nebo není.
Držím ti palce a ti všechno dobře dopadne.


Vojtík
http://www.tickerclub.com/cache/75eb15045f.png
Johanka
http://www.tickerclub.com/cache/22660ba17f.png

Není tady

 

#40 16. 6. 2009 9:59

Definitiv
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha
Registrovaný: 1. 2. 2008
Příspěvky: 19475
Web

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Viktorko, přidámám se k Verann a Gall - to co ti věší kamarádka na nos je nesmysl va mě samotný kdysi vyšlo riziko downa 1:25 va a nikdo mě do potratu nenutil, bylo mi to nabídnuto jako jedno z řešení - spolu s dalším možným postupem
Jinak má Veran pravdu o odběru plodovkt, nidko tě po jednom ultrazvuku neřekne, že tvoje dítě je postižené va je to hovadina, kamarádka si to maličko přibarvila wink

Vladimiro - no, nemluvíme jen o Downovi, že? ale třebas i o vadách neslučitelných se životem. Promiň, ale tvoje věta "A mrzí mě, že jsem těmito okolnostmi vůbec kdy o svém dítěti byla nucena přemýšlet - ále, když se nepovede, tak pude pryč... No to jsou pak skvělé statistiky, že?" Je opravdu zcestná usch promiň, ale podle mě si nevidíš do pusy, chceš možná argumentovat, ale nejde ti to, tak to zkoušíš stylem dítěte. Bohužel, z tohohle přístupu se mi dělá zle hmm Nikdo tady neřekl, že by si dítě s Downovým syndromem nenechal, dokonce jsem přesvědčená, že většina holek by si prcíka nechala i přes toho postižení. Jen mu přijde fér, mít čas nad tím zauvažovt, připravit se, rozmyslet co a jak va No, tys mi svůj přístup sdělila jasně hmm


MATYLDA
http://www.tickerclub.com/cache/0f00e26f70.png 22.10.2009 - 3389 g, 51 cm hjarta
ALŽBĚTA
http://www.tickerclub.com/cache/f19c85ecc3.png 22.6.2012 3 3780 G, 51 cm hjarta

Není tady

 

#41 16. 6. 2009 10:06

Veranna
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: ve stínu Plzeňské věže
Registrovaný: 31. 10. 2006
Příspěvky: 6474
Web

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Te´d jsem teprve dočetla, co psala Vladimíra sad

U minulého těhotenství bylo zjištěno úmrtí naší holčičky z důvodu Turnerova syndromu. Tehdy jsme si s manželem říkali, kéž by neumřela...

Není tady

 

#42 16. 6. 2009 12:36

vladimira
♥♥♥----
Místo: Praha
Registrovaný: 11. 1. 2006
Příspěvky: 103

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Mám dojem silného nedorozumění.

Od začátku neříkám nic jiného, než že:
1/ ty testy byly (spoň pro mně) hrozně stresující,
2/ bych na ně (pokud bych věděla, to, co jsem se dozvěděla až v průběhu - tj. že stejně nenajdou všechny vady, , a jaké jsou další invazivní metody vyšetření do kterého mě budou nutit, a že pokud něco nebude podle tabulek, tak mi budou říkat  "potrat" jako by se nechumelilo), asi podruhé nešla - on by mě na ně také nikdo neposílal, být o rok mladší...,
3/ že se mi celkově nelíbilo, že jsem neměla dost času nad tím vůbec přemýšlet, a to kvůli přístupu doktorů - mazej na testy a nekecej, pak ti řeknem, co udělᚠdál,
4/ že tudíž hlavním faktorem, proč jsem to podstoupila byl hlavně strach, a nikoli rozum - vše pod tlakem a bez vysvětlování předem,
5/ a že statistiky po narození logicky vycházejí dobře, když se selekce provede předem.  Co je na tom tvrzení pohoršujícího?

Takže asi jsem zapomněla dodat, zejm. pro Viktorku, aby si všechno nechala od doktorů (kteří všechno berou jako rutinu) hned zkraje pořádně vysvětlit, právě proto, aby měla možnost nad věcí přemýšlet alespoň trochu v klidu (i když to je složité) a pak nemusela mít stresy a blbé pocity. Přeju hodně štěstí, a hlavně a je všechno OK!

Není tady

 

#43 16. 6. 2009 12:51

Definitiv
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha
Registrovaný: 1. 2. 2008
Příspěvky: 19475
Web

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Vladimíro - zaprvé to, že selekce se neprovádí wink to už tu bylo řečeno stokrát, ale nikdo tě neodnutí dítě potretit pokud nechceš, to znamená, že je to jen a jen na jedinci, ne na nějakém výboru, tabulkách a podobně. Druhá věc - doktor tě k ničemu nutit nemůže, to bys měla vědět, mᚠprávo odmítnout jakékoliv vyšetření. Nevím co je v tom za problém říct svojí dr, že si to rozmyslím, zeptat se dokdy mám čas a pak si doma potřebné zjistit wink V tom opravdu nevidím háček. Neřekla bych, když mi bylo patnáct a byla jsem vyjukaný kuře a na první gynekologický prohlídce že jsem se bála říct si o jednorázový zrcadla lol ale ve svým věku? va


MATYLDA
http://www.tickerclub.com/cache/0f00e26f70.png 22.10.2009 - 3389 g, 51 cm hjarta
ALŽBĚTA
http://www.tickerclub.com/cache/f19c85ecc3.png 22.6.2012 3 3780 G, 51 cm hjarta

Není tady

 

#44 16. 6. 2009 12:56

Veranna
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: ve stínu Plzeňské věže
Registrovaný: 31. 10. 2006
Příspěvky: 6474
Web

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

vladimíro - ok, to asi bylo nedorozumění smile

nicméně, to o čem píšeš, je přeci jen něco trochu jiného. Zmiňuješ, že bys na ty testy asi znovu nešla kvůli stresu. To je o osobním přístupu těhotné. pro mne to naopak bylo stylem: trochu se te´d budu bát, jak to dopadne, ale pak budu mít klid. On totiž např. NT screening dokáže vyloučit až 70 % hlavních vývojových vad a to pro mne osobn bylo už dost vysoký numero, abych to jen tak s klidem řpešla, že takvý vyšetření nepotřebuji.

A dále zmiňuješ přístup lékařů - bohužel asi jsi měla tedy špatnou zkušenost, já naopak měla v tomhle směru skvělou. všechno mi bylo dopředu vysvětleno. jistě dostali jsme doporučení, ale byla to jen doporučení.

Takže souhlasím s tvým posledním odstavcem smile Nenechat se odbýt, vše si nechat pořádně vysvětlit a pak se rozhodnout.

Není tady

 

#45 16. 6. 2009 13:11

vladimira
♥♥♥----
Místo: Praha
Registrovaný: 11. 1. 2006
Příspěvky: 103

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Def: Lidé jsou různé, že? Takže proto se docela důsledně vyhýbám metodě "podle sebe soudím tebe"...  ;-)

Ver: No, to právě je ta podstata věci. O těch vyšetřeních jsem si všechno musela zjistit sama, a to samozřejmě laik nikdy tak "nedá", jako kdyby mu to vysvětlil rozumnej doktor. Těžko se budu vyptávat na něco, o čem nemám ani páru.
Vcelku dost dobře celý ten problém i s tou praktickou stránkou, se kterou jsem se setkala, pro mně vystihuje právě ten článek, který jsem zmiňovala výše (vybírám):

...

Cílem prenatální diagnostiky je poskytnout nastávajícím rodičům informace o zdravotním stavu jejich nenarozeného dítěte. Problém spočívá v tom, že žádná z metod nenabízí 100% záruku zdraví plodu a některé z metod mohou přinést falešně pozitivní nebo negativní výsledky. Není proto divu, že názory na prenatální diagnostiku se různí.

Podle provedených průzkumů více než 90% lidí její možnosti vítá a v případě zjištění, že dítě v lůně není v pořádku, upřednostní umělé přerušení těhotenství. Ozývají se však také hlasy, které podobné rozhodování o životě a smrti "nedokonalých" dětí považují za hazard s humánními principy chránícími slabé a bezmocné. Psychologové zase varují před podmínečnou láskou, kterou matky v začátcích těhotenství mohou vůči nenarozenému dítěti pociovat s tím, že ho opravdu přijmou teprve poté, co projde testy.

"Dosavadní poznatky prenatální psychologie vedou k závěru, že nenarozené dítě potřebuje lásku svých rodičů od samého začátku své existence. Ambivalentní pocity matky nebo její dočasné odmítání nenarozené dítě vnímá a může být takovými postoji do budoucna negativně poznamenáno," domnívá se v knize Tajemný život dítěte před narozením kanadský psycholog slovenského původu Tomas Verny.

Pochybnosti mají i někteří lékaři, kteří prenatální diagnostiku provádějí. Zůstává otázkou, nakolik mají české matky možnost rozhodnout o tom, zda testy prenatální diagnostiky vůbec chtějí podstupovat. V České republice se screening vývojových vad provádí automaticky a lékaři jako by někdy ani nepočítali s možností, že někteří rodiče z důvodu svědomí možnost usmrtit postižené dítě nepřipouštějí. Přesto i v naší zemi platí, že veškerá vyšetření jsou postavena na vzájemné důvěře a spolupráci mezi lékaři a rodiči. Základním principem je dobrovolnost. Pokud rodiče jakékoliv důvody vedou k odmítnutí některých vyšetření, jsou zdravotníci povinni jejich rozhodnutí respektovat.

Diskuse nad tématy spojenými s prenatální diagnostikou vede k přemýšlení a sebereflexi všech zúčastněných. Rodičům by měly být dostupné všechny potřebné informace, aby se mohli rozhodnout, kterých možností prenatální diagnostiky chtějí využít. Zásadou ze strany zdravotníků by pak měla být citlivost a neutralita.

Prenatální diagnostika by nám měla sloužit jen do té míry, jakou sami připustíme. Pokud jsou někteří rodiče na základě získaných výsledků postaveni před těžká rozhodnutí, měli by tato rozhodnutí učinit v doprovodu odborníka, ale samostatně. Jsou to totiž především oni sami, kdo s důsledky takových rozhodnutí budou žít až do konce svého života.
...

Není tady

 

#46 16. 6. 2009 13:35

Ališa
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Rokycany
Registrovaný: 3. 4. 2009
Příspěvky: 3464
Web

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Takže můj názor: Já jsem na prvotrimestrální screening šla po doporučení mé gynekoložky. Nikam mě netlačila, ale doporučila, podrobně vysvětlila postup i následky. Poté jsem šla na genetiku, kde mi ten screening dělali, dostatečně mi vysvětlili situaci a Veranna má naprostou pravdu. Žádný lékař Ti po jednom testu neřekne, že má Downa nebo něco jiného a nepošle Tě na potrat. To si buď kamarádka vymyslela, nebo ten doktor musel být idiot a měli by mu vzít licenci. Bylo mi řečeno, že pokud by se ta možnost objevila, dělalo by se spousta dalších testů, která by to buď potvrzovala nebo vyvracela s tím, že Ti výsledky sdělí a na Tobě bude pak jak s nimi naložíš. Ono totiž i když Ti ty screeningy udělají, tak na konci je napsáno, že ani tyto nejsou 100% a není možné vyloučit odchylky. A to by ta kamarádka šla na potrat třeba po tomto závěru, co kdyby náhodou nebylo zdravé, doktoři to nepoznali? No to je přece blbost.

Já jsem tam šla z důvodu, že je to opravdu podrobný UTZ a nezlob se na mně, ale po dvou potratech už jsem fakt šastná za každé vyšetření a mám radost z každé pozitivní zprávy.


http://premamy.sk/images/ticker/narodeniny/28719.png

19.10. v 13:45hod., 3050g, 50cm, po propuštění z porodnice 3100g, 6 neděl - 4100g, 2M - 5410g 55cm, 3M 6400g 62cm, 4M 7020g 65cm, 5,5M 7720g 66cm, 6,5M 8340g 68cm, 7M 8600g, 8M 9010g 70cm, 10M 9600g 72cm, 11M 9760g, 12M 10020g, 74cm, 18M 11850g, 81cm

Není tady

 

#47 16. 6. 2009 20:07

Viktorka
♥------
Registrovaný: 12. 6. 2009
Příspěvky: 24

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Ahoj holky,
tak se z toho nakonec vyvinula docela zajímavá diskuse. Ještě jsem se stále nerozhodla, jestli na NT screening půjdu. Není to kvůli té stáži, ale přijde mi to jako dost nepříjemná morální otázka. Píšete, že žádný doktor nikoho na potrat nepošle (oukej, to je pravda, možná to tak u té kámošky nebylo a blbě jsem to napsala), to jistě ne, ale řekne to jako možnost. To znamená, že matka má právo rozhodnout se o odstranění "geneticky závadného dítěte". Nemůžu si pomoci, ale mně to připomíná eugeniku. NT screenjng má odhalit 70 procent vývojových vad, tzn. když je odhalí, je ženě nabídnuta možnost jít na potrat, no není to dost drsná morální volba? A jistěže tam žena jít nemusí, to netvrdím. A druhá věc, co mě děsí, že v tom vyšetření mohou udělat chybu (i když je těch vyšetření víc). A naposledy - děsí mě, že se pouze stanovuje pravděpodobnost genetické vady, tzn. ženě je řečeno, že je např. velmi pravděpodobné, že dítě bude mít tu a tu vadu. A co pak s takovou informací? Buď jít na potrat nebo se celou dobu stresovat.
Na druhou stranu bych samozřejmě chtěla udělat to, co může být pro dítě to nejlepší, a kdyby ten screening odhalil něco, co se dá vylepšit, tak je škoda to propásnout.
Mně prostě někdy připadá, že se to přehání. Docela mě i mrzí, že jsem si začala číst těhotenský knížky apod. Teď když jdu na záchod, tak vždycky koukám na kalhotky, jestli nekrvácím, není mi moc špatně, tak si říkám, jestli to nebyl zamlklý potrat atd. Někdy si říkám, jestli to nebylo lepší dřív, kdy člověk prostě otěhotněl a za devět měsíců porodil. I se všemi ztrátami a genetickými vadami apod. Prostě mi přijde škoda, že se prakticky nenabízí žádná alternativa a že když na to jde matka trochu přirozeně, tak se na ní kouká, že ohrožuje dítě a tak. Mně tedy gynekoložka žádnou alternativu nenabídla - ve 12. týdnu je NT sreening a hotovo.
Ještě popřemýšlím a děkuji za zajímavou diskusi.

Není tady

 

#48 16. 6. 2009 20:22

gall
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Most
Registrovaný: 14. 12. 2008
Příspěvky: 2510

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Viktorko,
jak už jsem psala rozhodnutí je jenom na tobě. Ale na základě špatných výsledků NT screeningu se žádné závěry nedělají, opravdu. Následují další vyšetření, které jsou schopné skoro se 100% jistotou říct jak na tom miminko je. A pak se zase můžeš rozhodnout.
Tak ti přeju a to všechno dobře dopadne a a žádného rozhodnutí nelituješ.


Vojtík
http://www.tickerclub.com/cache/75eb15045f.png
Johanka
http://www.tickerclub.com/cache/22660ba17f.png

Není tady

 

#49 16. 6. 2009 21:18

PetraP
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Jižní Čechy
Registrovaný: 18. 9. 2007
Příspěvky: 4763

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Viktorko já už tady taky psala, že můj odktor mě na žádný NT screening ani neposlal, ani se o něm nezmínil. A popravdě, kdybych si tady tu diskuzi nečetla, neměla bych ani ponětí, že se na něco takového má chodit.

A stejně jak to psala Dajaja, akorát mě to vynervilo a nutilo přemýšlet, jestli ten můj doktor je OK a jestli dělá všechno dobře. A přitom mu plně důvěřuju. A o to víc,když vím , že mám triple testy na jedničku, bez sebemenšího problémku.
A tím , že on je v pohodě a nikam mě pořád neposílá, tak i já jsem v pohodě a to těhotenství prostě beru jako součást života a ne jako diagnozu¨¨

Na druhou stranu je tu ale spousta holek, které si prošli hromadou problému a bolestí a takováto vyšetření jsou pro ně naopak velmi důležitá pro jejich vlastní klid a jistotu, že tentokrát to bude dobré.

Víc asi není co psát.
A nic nečti. Já taky nečtu, protože nestíhám, a aspoň nepřemýšlím nad hloupostma a zbytečně se nestresuju.


http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/l/lf3dz62ty.png

http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/r/rhmcv1xd8.png

Není tady

 

#50 17. 6. 2009 5:52

PetaZ
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 3668

Re: Genetické testy - vy zkušené i nezkušené prosím poraďte

Viktorka napsal(a):

Ahoj holky,
tak se z toho nakonec vyvinula docela zajímavá diskuse. Ještě jsem se stále nerozhodla, jestli na NT screening půjdu. Není to kvůli té stáži, ale přijde mi to jako dost nepříjemná morální otázka. Píšete, že žádný doktor nikoho na potrat nepošle (oukej, to je pravda, možná to tak u té kámošky nebylo a blbě jsem to napsala), to jistě ne, ale řekne to jako možnost. To znamená, že matka má právo rozhodnout se o odstranění "geneticky závadného dítěte". Nemůžu si pomoci, ale mně to připomíná eugeniku. NT screenjng má odhalit 70 procent vývojových vad, tzn. když je odhalí, je ženě nabídnuta možnost jít na potrat, no není to dost drsná morální volba? A jistěže tam žena jít nemusí, to netvrdím. A druhá věc, co mě děsí, že v tom vyšetření mohou udělat chybu (i když je těch vyšetření víc). A naposledy - děsí mě, že se pouze stanovuje pravděpodobnost genetické vady, tzn. ženě je řečeno, že je např. velmi pravděpodobné, že dítě bude mít tu a tu vadu. A co pak s takovou informací? Buď jít na potrat nebo se celou dobu stresovat.
Na druhou stranu bych samozřejmě chtěla udělat to, co může být pro dítě to nejlepší, a kdyby ten screening odhalil něco, co se dá vylepšit, tak je škoda to propásnout.
Mně prostě někdy připadá, že se to přehání. Docela mě i mrzí, že jsem si začala číst těhotenský knížky apod. Teď když jdu na záchod, tak vždycky koukám na kalhotky, jestli nekrvácím, není mi moc špatně, tak si říkám, jestli to nebyl zamlklý potrat atd. Někdy si říkám, jestli to nebylo lepší dřív, kdy člověk prostě otěhotněl a za devět měsíců porodil. I se všemi ztrátami a genetickými vadami apod. Prostě mi přijde škoda, že se prakticky nenabízí žádná alternativa a že když na to jde matka trochu přirozeně, tak se na ní kouká, že ohrožuje dítě a tak. Mně tedy gynekoložka žádnou alternativu nenabídla - ve 12. týdnu je NT sreening a hotovo.
Ještě popřemýšlím a děkuji za zajímavou diskusi.

Viktorko, ale oni na 100% zjistí VV! Odběrem chóriových klků! Je to stejný genetický základ jako u plodu! A pak je sezení s genetikem/genetičkou, kteří ti vysvětlí co obnáší ta či ona VV.. A upřímně bychom na to neměli mít dítě s DS.. Jinak mᚠpravdu, že moc čtení dělá vrásky navíc..

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů