Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#101 16. 5. 2009 1:27

PetrHl
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 1. 12. 2006
Příspěvky: 3175

Re: Od chlapa

Tercila napsal(a):

Petr: "To že máma je máma tedy znamená jako, že děti mají automaticky být s matkou i když ona o ně nejeví extra zájem, vychovával více on, ona má více zájem na pobíhání si po diskotékách?"

Víš, ale ono to tak vůbec být nemusí. Je to jen jeho pohled.
Když jsem do noci kvákala s kámoškou, můj muž mi ještě připravil věci do práce, abych ráno stíhala... Když mám před zkouškami, nesáhnu doma na nic... taky by mohl říct, že....
Ono je to vždycky o spolupráci a vzájemné pomoci. A svatí taky nejsme. Ani jeden. 

"To žes to tak se vztahy s rodiči měla ty neznamená že to tak má každý."

Ale to jsem přece nikde nepsala, že to tak má každý.smile
Jen jsem přidala zrovna svůj náhled na takovou situaci, víš.

"Ideální by samozřejmě bylo, kdyby zašli do poradny, zklidnili se, vydrželi spolu a našlik sobě opět důvěru. Vše ostatní už je jen hledání menšího zla."

Naprosto hezky napsáno.

Tercilo ke ztučněnému asi toliko, že se zde nebudu vydávat ani za soudce ani za cajta hledajícího lež v příspěvcích autora. To už bych ti potom klidně mohl říkat, že to co zde píšeš o sobě a svém životě je jen tvuj pohled a být to tak vubec nemusí.  wink

dobrou noc

Není tady

 

#102 16. 5. 2009 9:02

PPavlaa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 1. 3. 2007
Příspěvky: 28044

Re: Od chlapa

dixina napsal(a):

Mulz: možná trošku off topic... ale přijde mi divný, když máte dvě děti, a většímu už je 6 let... to jste se jaksi "nestihli" vzít?

A to je tak důležité, že se nevzali?
K čemu konkretně?

Tak já si myslím, že by se lidi taky měli vzít, pokud už přijdou děti. ale každej to máme nastavený jinak, když to vyhovuje jim dvěma, proč to řešit ...


Umění žít není umění hrát s dobrou kartou, ale umění sehrát se špatnou kartou dobrou hru.

Není tady

 

#103 16. 5. 2009 9:08

PPavlaa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 1. 3. 2007
Příspěvky: 28044

Re: Od chlapa

Martinka1 napsal(a):

dixina napsal(a):

Mulz: možná trošku off topic... ale přijde mi divný, když máte dvě děti, a většímu už je 6 let... to jste se jaksi "nestihli" vzít?

A to je tak důležité, že se nevzali?
K čemu konkretně?

Jasně že je to důležité. Svatbou dávají lidi najevo, že to spolu myslí vážně, i před světem. Jak se musí cítit děti v rodině, když se jejich rodiče nevzali? Mají jiné jméno? :-)

Přestože je hodně párů, které mají děti a nejsou svoji, mně by tam něco chybělo.

A z praktického hlediska - když jsou svoji, je problematičtější rozchod - což je v některých případech dobře, protože se ti dva můžou víc zamyslet nad tím, jestli ten vztah ještě nezachránit!

"Jenom" rozchod je mnohem jednodušší, když nejsou svoji... i když mají děti.

Je mi jasný, že velká část osazenstva Babinetu bude tvrdit, že když se mají rádi, tak je jedno, jestli jsou svoji nebo ne... ale s tím já nesouhlasím. Svatba znamená pro toho druhého jakýsi "závazek" - hlavně po psychické stránce... který tam necítím, pokud spolu "jenom" žijí... a mít děti, to přece nenahrazuje funkci svatby...

martinko a proč by to podle tebe neměli myslet vážně ? já tě sice s tou svatbou chápu, ale ... dneska je tolik rozvodů, že se nedivím, že se lidi neberou. ta svatba není zárukou ničeho, to, že mᚠna vᚠvztah razítko ti přece nedá záruku, že ten vztah vydrží. a říkáš, že rozchod je jednodušší. to asi ano, nemusíš lítat po soudech atd. nadruhou stranu, pokud se někdo chce rozvést, tak ho to lítání po soudech nezastaví. ono je to stejně vždycky bolestivé, at je to rozchod, nebo rozvod. vůbec, když jsou tam už děti.


Umění žít není umění hrát s dobrou kartou, ale umění sehrát se špatnou kartou dobrou hru.

Není tady

 

#104 16. 5. 2009 9:14

PPavlaa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 1. 3. 2007
Příspěvky: 28044

Re: Od chlapa

Mulz napsal(a):

Zklamaná napsal(a):

Co na to říct - napsat, je........

Budeme se snažit domluvit, bez štemplu, pak bych měl asi smůlu..... Budu se to snažit táhnout takhle co nejdéle, protože kdyby k něčemu takovému mělo později dojít, věřím že by přihlédli k tomu, kdo s nimi zůstal. V tomhle to mají muži holt težké (i to chápu proč....)
Domluva prostě musí být, bohužel chápu, že je máma našich dětí...

Jinak proč jsme se nevzali..... Asi jsme se nikdy neměli natolik rádi, nechtěla ani ona, ani já. Já i z toho důvodu, že v "úřad" manželství nevěřím.... Že spolu nezůstaneme do smrti jsem čekal, ale že bude tohle dělat. to ne.
Spíš by mě zajímalo, opravdu existují i další takovéhle ženy? Já žádnou jinou takovouhle neznám.... Kdyby se někde opila a podvedla mě nárazově, tak to pochopím. Ale že už jde z domova s tím, že se opije a s někým se vyspí, to ne....

hele a když jsi teda tak něják čekal, že spolu nezůstanete až do smrti, proč sis s ní pořízoval dvě děti ?
já tomuhle moc nerozumím ... ještě třeba dejme tomu chápu, že s někým jsem, ale uvnitř cítím, že je to jen na dobu určitou a vím, že s ním na celý život být nechci ... ale právě proto, si s ním nepořizuju děti, ne ?
pokud bych se rozhodla si s někým pořídit (hroznej výraz) děti, tak s člověkem, se kterým bych to viděla tak něják nafurt ...
jinak - něják z tebe necítím smutek, zklamání, bolest, jakokouliv emoci ... ani to rád směrem k ní ... trošinku mám pocit, že je to jen o zraněném egouškovi, nic víc. ale - třeba se pletu ...


Umění žít není umění hrát s dobrou kartou, ale umění sehrát se špatnou kartou dobrou hru.

Není tady

 

#105 16. 5. 2009 9:29

PPavlaa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 1. 3. 2007
Příspěvky: 28044

Re: Od chlapa

Zklamaná napsal(a):

dixina napsal(a):

tudíž chyba ve výběru


A je to tady zas usch

jasně lol já se z toho picnu, takže zase je to Mulzova vina - špatně si vybral. No hlavně, že jsme dospěli k prvotní příčině toho celého karambolu. A vůbec nebudeme koukat na to, že paní je asi veselá v rozkroku..

ano, špatně si vybral. i kdyby byla jak říkᚠveselá v rozkroku - pokud to věděl a ví, že nemá na to, tohle tolerovat, tak s ní neměl bejt, ne ? co ti na tom vadí ?
to je to samý, jakobych si nabrnkla alokoholika, pak se divila, že chlastá a když mi někdo řekl, že jsem si špatně vybrala, tak jsem se ještě vztekala ... dy by měl pravdu, ne ?


Umění žít není umění hrát s dobrou kartou, ale umění sehrát se špatnou kartou dobrou hru.

Není tady

 

#106 16. 5. 2009 9:32

PPavlaa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 1. 3. 2007
Příspěvky: 28044

Re: Od chlapa

Selima napsal(a):

Mulz napsal(a):

Selima napsal(a):

No ale my predsa nevieme, či sa "maminka nepovedla". A tomu konkrétnemu chlapcovi, ktorého som vyc......... Čo takto striedavá starostlivos?

Ano, ono to tak dopadne, ale s tim ze vetsinu zazemi budou mit u me. Alespo doufam.
Druzka ted opravdu nema kam jit, bude hledat pronajem nekde blizko, aby byla u deti co nejbliz.
Ano vesela v rozkroku byvala za mlada, bohuzel ji to zustalo... Myslim a pevne tomu verim, ze doma ji ten sex opravdu neschazel.
Ano chyba ve vyberu.... To hlavne. Ale samozrejme ji mam rad a mrzi me to, byl jsem schopnej ten vyber prekousnout, ale tohle co delala to ne.... Vysypala to na sebe ani nevim proc...
Prede mnou nemela pevny vztah, jen tyhle sve akcicky (kdyz jsme se seznamili bylo ji 26...)

Ako "překousnout"? Však ten výber si urobil TY, nie? A ak si si ju neplánoval vzia, ale napriek tomu ste mali najprv jedno a potom dve deti, tak možno si bol veselý v rozkroku aj ty, nie? Keď ti nevadilo súloži s takou... a ma s ňou deti. Proste ona asi nie je výkvet cností a ty si ju ale takú poznal a žil s ňou. Netvár sa, že vás niekto tretí, nejaký reverend Moon alebo kto, donútil spolu ži. Ja som si tiež kedysi zle vybrala, respektíve výborného, ale so mnou nekompatibilného chlapa, ale aspoň to poviem rovno: Zamilovala som sa a ignorovala niektoré veci... a naopak dúfala v iné... Moja chyba. Ale nežutujem to a asi by som na tom nemenila ani čiarku. wink

smilestolt


Umění žít není umění hrát s dobrou kartou, ale umění sehrát se špatnou kartou dobrou hru.

Není tady

 

#107 16. 5. 2009 9:39

PPavlaa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 1. 3. 2007
Příspěvky: 28044

Re: Od chlapa

majkafa napsal(a):

Na světě je jenom jediný chlap. Axi. smile

lol


Umění žít není umění hrát s dobrou kartou, ale umění sehrát se špatnou kartou dobrou hru.

Není tady

 

#108 16. 5. 2009 9:43

PPavlaa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 1. 3. 2007
Příspěvky: 28044

Re: Od chlapa

Terci, "solidní" partner jak říkᚠ- mě nenakazí. Pokud má totiž mozek v hlavě a je opravdu solidní, tak když už ulítne, tak nebude riskovat chorobu ...


Umění žít není umění hrát s dobrou kartou, ale umění sehrát se špatnou kartou dobrou hru.

Není tady

 

#109 16. 5. 2009 9:59

Mikeš
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 23. 10. 2007
Příspěvky: 8369

Re: Od chlapa

Tercila napsal(a):

Ohledně názorů na nevěru náhodnou nebo plánovanou - mně na rozdíl od Tebe a Mikeše  připadne právě divné, když bych šla na nějakou akci a tam "náhodně" manžela podvedla. To mi připadá daleko hloupější, než když k někomu známému mám jakýsi obdiv....

Přesně naopak, Terci...
To bych fakt dokázal spíš překousnout (se skřípěním zubů) skutečnost, že moje žena vyrazila s kámoškama na diskotéku, a tam, ve víru "hříšného tance" podlehla svodům nějakého seladona a při cestě domů se od něj nechala opřít o strom... než skutečnost, že už tam šla s jasným záměrem v hlavě, zašukat si...


Too old to Rock'n'roll, too young to die (Ian Anderson)

Není tady

 

#110 16. 5. 2009 11:28

PetrHl
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 1. 12. 2006
Příspěvky: 3175

Re: Od chlapa

Mikeš napsal(a):

Tercila napsal(a):

Ohledně názorů na nevěru náhodnou nebo plánovanou - mně na rozdíl od Tebe a Mikeše  připadne právě divné, když bych šla na nějakou akci a tam "náhodně" manžela podvedla. To mi připadá daleko hloupější, než když k někomu známému mám jakýsi obdiv....

Přesně naopak, Terci...
To bych fakt dokázal spíš překousnout (se skřípěním zubů) skutečnost, že moje žena vyrazila s kámoškama na diskotéku, a tam, ve víru "hříšného tance" podlehla svodům nějakého seladona a při cestě domů se od něj nechala opřít o strom... než skutečnost, že už tam šla s jasným záměrem v hlavě, zašukat si...

godlikegodlike

Není tady

 

#111 16. 5. 2009 11:34

majkafa
Host

Re: Od chlapa

Opřít o strom? To jsou výrazy. sad Co když se pomilovali. smile

 

#112 16. 5. 2009 11:44

Mikeš
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 23. 10. 2007
Příspěvky: 8369

Re: Od chlapa

majkafa napsal(a):

Opřít o strom? To jsou výrazy. sad Co když se pomilovali. smile

Dobrá, a je tedy po Tvém:
Pomilovali se spolu (opřeni o strom) lol


Too old to Rock'n'roll, too young to die (Ian Anderson)

Není tady

 

#113 16. 5. 2009 12:53

Neudatelný
♥♥-----
Místo: Jagerndorf
Registrovaný: 20. 4. 2009
Příspěvky: 92

Re: Od chlapa

PPavlaa napsal(a):

dixina napsal(a):

Mulz: možná trošku off topic... ale přijde mi divný, když máte dvě děti, a většímu už je 6 let... to jste se jaksi "nestihli" vzít?

A to je tak důležité, že se nevzali?
K čemu konkretně?

Tak já si myslím, že by se lidi taky měli vzít, pokud už přijdou děti. ale každej to máme nastavený jinak, když to vyhovuje jim dvěma, proč to řešit ...

To by bylo logické, ale voni se pak někteří i rozvedou, když už mají děti! dumbom


Pozor: Velmi zlý člověk!

Není tady

 

#114 16. 5. 2009 12:55

Heřmanka
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 17. 8. 2008
Příspěvky: 2535

Re: Od chlapa

Mulz napsal(a):

Rodinu by prý zachránit chtěla, ale bohužel bych jí již nikdy nevěřil.
Rád si přečtu Vaše připomínky a rady.

nikdy neříkej nikdy.... jdu číst dál...btw ona by rodinu zachránit chtěla a ty ?

Není tady

 

#115 16. 5. 2009 12:55

Neudatelný
♥♥-----
Místo: Jagerndorf
Registrovaný: 20. 4. 2009
Příspěvky: 92

Re: Od chlapa

majkafa napsal(a):

Opřít o strom? To jsou výrazy. sad Co když se pomilovali. smile

To jsou jen eufemismy, ale typicky je používají tací, co už toho stihly hodně ošustit hmm


Pozor: Velmi zlý člověk!

Není tady

 

#116 16. 5. 2009 13:14

Heřmanka
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 17. 8. 2008
Příspěvky: 2535

Re: Od chlapa

Mulz napsal(a):

A drzhý jsem chtěl já a nevim však proč ona, předpokládám, že doufala, že ji to zklidní.... První je 100% moje, druhé nevím a ani vědět nechci, prostě JE MOJE a hotovo... nikdy bych cerku za nic nedal....

pussa

Není tady

 

#117 16. 5. 2009 13:33

Heřmanka
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 17. 8. 2008
Příspěvky: 2535

Re: Od chlapa

PetrHl napsal(a):

Děti mají rádi i tatínka přesto že je alkoholik wink - je to zvláštní, ale děti mají nejraději svoje rodiče wink

omyl...děti mají nejraději ty, kteří se o ně starají...tím není myšleno co jíst a mít kde spát... děti vůbec nezajímá biologický rodič, ale faktický rodič...viz adoptované děti wink

Není tady

 

#118 16. 5. 2009 14:51

PPavlaa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 1. 3. 2007
Příspěvky: 28044

Re: Od chlapa

majkafa napsal(a):

Opřít o strom? To jsou výrazy. sad Co když se pomilovali. smile

milovat se a stejně tak pomilovat jde snad jen s někým, ke komu něco cítím, ne s úletem na jednu noc tak, jak ho popisuje kocour.


Umění žít není umění hrát s dobrou kartou, ale umění sehrát se špatnou kartou dobrou hru.

Není tady

 

#119 16. 5. 2009 15:01

PPavlaa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 1. 3. 2007
Příspěvky: 28044

Re: Od chlapa

Heřmanka napsal(a):

PetrHl napsal(a):

Děti mají rádi i tatínka přesto že je alkoholik wink - je to zvláštní, ale děti mají nejraději svoje rodiče wink

omyl...děti mají nejraději ty, kteří se o ně starají...tím není myšleno co jíst a mít kde spát... děti vůbec nezajímá biologický rodič, ale faktický rodič...viz adoptované děti wink

ale to víš, že děti zajímá jejich biologický rodič ... proč by jinak děti, které spokojeně vyrůstají u adoptivních rodičů toužilo najít a poznat ty, kteří jsou těmi biologickými bez ohledu na to, že se o ně nikdy nejen nestarali, ale ani o ně nikdy nejevili jakýkoliv zájem.
a petr má pravdu, děti milují své rodiče, i kdyby to byli alkáči a absolutně se o ně nestarali, u kterých by strádali. divila by ses, kolik dětí, když má být odebráno z rodiny, která nesplňuje svou funkci, kde děti hladoví, jsou bity a žijí v příšerných podmínkách vyvádí, když má jít od "mámy" pryč. spousta jich je schopná, když jim dᚠjídlo schovat ho té, která dítě porodila a kterou by většina lidí matkou rozhodně nenazvala.
ty snad nesleduješ heřmi televizi, nečeteš a tak ? nebo jen růžovou knihovnu a realita ti uniká ? wink


Umění žít není umění hrát s dobrou kartou, ale umění sehrát se špatnou kartou dobrou hru.

Není tady

 

#120 16. 5. 2009 15:02

PPavlaa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 1. 3. 2007
Příspěvky: 28044

Re: Od chlapa

Neudatelný napsal(a):

PPavlaa napsal(a):

dixina napsal(a):

Mulz: možná trošku off topic... ale přijde mi divný, když máte dvě děti, a většímu už je 6 let... to jste se jaksi "nestihli" vzít?

A to je tak důležité, že se nevzali?
K čemu konkretně?

Tak já si myslím, že by se lidi taky měli vzít, pokud už přijdou děti. ale každej to máme nastavený jinak, když to vyhovuje jim dvěma, proč to řešit ...

To by bylo logické, ale voni se pak někteří i rozvedou, když už mají děti! dumbom

a co s tím mám dělat já ?


Umění žít není umění hrát s dobrou kartou, ale umění sehrát se špatnou kartou dobrou hru.

Není tady

 

#121 16. 5. 2009 15:17

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Od chlapa

PetrH: " To už bych ti potom klidně mohl říkat, že to co zde píšeš o sobě a svém životě je jen tvuj pohled a být to tak vubec nemusí.  wink

Jéžišmarja, Petře, ale vždy přece tak to JE. smile
Všichni tady píšeme především SVOJE náhledy na život. smile

Není tady

 

#122 16. 5. 2009 15:22

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Od chlapa

Pavla: "ale to víš, že děti zajímá jejich biologický rodič ... proč by jinak děti, které spokojeně vyrůstají u adoptivních rodičů toužilo najít a poznat ty, kteří jsou těmi biologickými bez ohledu na to, že se o ně nikdy nejen nestarali, ale ani o ně nikdy nejevili jakýkoliv zájem."

Pavli, to mᚠteda, člověče, pravdu. Bývá to tak.

A jak Petr píše, že děti milují svoje RODIČE, předpokládám, že reagoval na moje psaní, kde jsem zmiňovala, že já kdybych se v dětství měla a mohla vybrat, s kterým rodičem chci zůstat, byla by to máma, přestože mi táta nic zlého neudělal. A dnes ho navštěvuji častěji než mámu.
Petr chtěl zřejmě zdůraznit, že děti mají rádi OBA rodiče. Což má jistě pravdu, "za normálních okolností". Ale jsem přesvědčená, že v době rozvodu děcko přece jen jednoho z rodičů preferuje. Pak pro něj musí být šílené, když soud určí, že musí denně bydlet jenom s tím "druhým".

Není tady

 

#123 16. 5. 2009 15:22

PPavlaa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 1. 3. 2007
Příspěvky: 28044

Re: Od chlapa

Tercila napsal(a):

PetrH: " To už bych ti potom klidně mohl říkat, že to co zde píšeš o sobě a svém životě je jen tvuj pohled a být to tak vubec nemusí.  wink

Jéžišmarja, Petře, ale vždy přece tak to JE. smile
Všichni tady píšeme především SVOJE náhledy na život. smile

terci, kouzlo na tomhle virtuálním světě je to, že každej tu může být tím, čím chce.
120 kg neupravená matrona může tvrdit, že je vysoká, dlouhovlasá blondýna 90-60-90, realita a život u tebe může být taky jinde než to, co tady píšeš, stejně jako u mě a kohokoliv jiného tady ...
jestli jsem pochopila Petra, tak to myslel takhle, nikoliv jako náhled na život ...


Umění žít není umění hrát s dobrou kartou, ale umění sehrát se špatnou kartou dobrou hru.

Není tady

 

#124 16. 5. 2009 15:26

PPavlaa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 1. 3. 2007
Příspěvky: 28044

Re: Od chlapa

Tercila napsal(a):

Pavla: "ale to víš, že děti zajímá jejich biologický rodič ... proč by jinak děti, které spokojeně vyrůstají u adoptivních rodičů toužilo najít a poznat ty, kteří jsou těmi biologickými bez ohledu na to, že se o ně nikdy nejen nestarali, ale ani o ně nikdy nejevili jakýkoliv zájem."

Pavli, to mᚠteda, člověče, pravdu. Bývá to tak.

A jak Petr píše, že děti milují svoje RODIČE, předpokládám, že reagoval na moje psaní, kde jsem zmiňovala, že já kdybych se v dětství měla a mohla vybrat, s kterým rodičem chci zůstat, byla by to máma, přestože mi táta nic zlého neudělal. A dnes ho navštěvuji častěji než mámu.
Petr chtěl zřejmě zdůraznit, že děti mají rádi OBA rodiče. Což má jistě pravdu, "za normálních okolností". Ale jsem přesvědčená, že v době rozvodu děcko přece jen jednoho z rodičů preferuje. Pak pro něj musí být šílené, když soud určí, že musí denně bydlet jenom s tím "druhým".

mně se tohle rozebírat nechce. rozvod je pro dítě vždycky rána, vždycky se to na něm podepíše.


Umění žít není umění hrát s dobrou kartou, ale umění sehrát se špatnou kartou dobrou hru.

Není tady

 

#125 16. 5. 2009 15:29

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Od chlapa

Pavla: "jestli jsem pochopila Petra, tak to myslel takhle, nikoliv jako náhled na život ..."

Já jsem Petra pochopila jinak, a sice tak, že to, co já vidím u partnera např. jako nezodpovědnost, za to by mu druhá líbala nohy. Takhle jsem to pochopila. Že každý můžeme jednu barvu vidět jinak.

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů