Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#501 24. 5. 2009 18:38

Fanny5
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 5. 10. 2006
Příspěvky: 1832

Re: Od chlapa

Rozvodu nelituju, myslím, že v tu danou chvíli to bylo správné. Jak se tady někdy píše, když dva spolu chtějí být, tak spolu budou, a už rozvod proběhne nebo ne. Já mám dokonce takový pocit, že tenhle stav má na nᚠvztah dobrý vliv.

Není tady

 

#502 24. 5. 2009 18:49

Fanny5
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 5. 10. 2006
Příspěvky: 1832

Re: Od chlapa

Dobrý vliv v tom, že se cítím volnější. Když to přestane fungovat, můžeme jít den ze dne po svých bez dalších dramat s alimenty (ty mi stále platí) a s rozvodem.

Není tady

 

#503 24. 5. 2009 19:07

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Od chlapa

Fanny5: "Dobrý vliv v tom, že se cítím volnější. "

Jojo, rozumím, chápu.... Někdo má zase v manželství pocit jakési jistoty, bezpečí... Každý je jiný. Ještě že jsou ty "možnosti", viď? tummenupp

Není tady

 

#504 24. 5. 2009 19:14

Fanny5
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 5. 10. 2006
Příspěvky: 1832

Re: Od chlapa

Jasně, každý to má jinak. smile Já jsem poznala, že žádná jistota není ani v manžesltví.

Není tady

 

#505 24. 5. 2009 23:40

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Od chlapa

Fanny5: "Jasně, každý to má jinak. smile Já jsem poznala, že žádná jistota není ani v manžesltví."

To jistě není, taky si to myslím. Ale v posledních letech pozoruji, že někteří lidé se k rozvedeným chovají hůř.... když mám za zády manžela, nedovolí si tolik, jako ke kamarádce, která je rozvedená... (Což tedy není důvod zůstávat v nefunkčním manželství) big_smile, ale .... postřehla jsem to.

Není tady

 

#506 25. 5. 2009 10:45

Zklamaná
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: u nás v Galaxii :-))
Registrovaný: 7. 12. 2007
Příspěvky: 8755
Web

Re: Od chlapa

javena napsal(a):

Kdyby byli lidi rozumní, nebyli by války, hlad a globální oteplování, Tercilo. big_smile Nemám ráda kdyby. Kdyby táta nepotkal mámu, tak bych se nenarodila, kdyby se rozešli, když jsem se narodila, neměla bych bráchu... vissla

Nemám ráda kdyby?? Proč? Slovo kdyby ti utváří tvůj život - je to slovo možností a tvého výběru. Můžeš si vybírat z variant - kdyby to, nebo kdyby tamto....
Já slovo kdyby ráda mám - dává mi tu možnost výběru a rozhodování a dívání se do budoucnosti.
příklad - kdyby mi můj muž znova byl nevěrný, tak od něj odejdu. Je to moje rozhodnutí. A dál se na to vztahuje to polemizované - být rozumná/ý nebo blbá/ý. Jelikož jsme rozumná, nenechám si drásat nervy nevěrníkem . když budu blbá, tak budu brečet v koutě - ne do konce života, ale snad do té doby, co jemu bude fungovat "nářadí" - pak teprve bych mohla být spokojená. Je to hezká představa pro život? Není. Pro mě není - pro někoho to je naděje, že jim konečně bude ten chlap doma sedět na (_!_).
Slovo kdyby lze aplikovat všude, kde hledᚠvýběr. Kdyby jsem seděla doma na zadku a nehla prstem, umřu hlady. Kdyby jsem šla pracovat do fabriky, k pásu, do pokladny do Tesca, hlady neumřu, kdyby jsem přemýšlela a uměla přemýšlet do budoucna, vymyslím to, že můžiu sedět doma na zadku a přesto hlady neumřu a ještě navíc nehnu prstem tongue Slovo kdyby miluju tummenupp

Vy totiž stále to kdyby spojujete s minulostí - ale zkuste ho spojovat s budoucností - pak např. můžete mít i dobrou přítomnost. Kdyby totiž ukazuje směr. To vaše kdyby spojené s minulostí ukazuje buď na dobré směry, nebo špatné, protože jste nevybírali - nechali jste právě plynout tu přítomnost v tom okamžiku. (poslední odstavec hlavně pro majku - na to její nechat plynout... i když i mnozí se tím řídí...)

Upravil(a) Zklamaná (25. 5. 2009 10:52)


IDIOT SE UČÍ VLASTNÍMI CHYBAMI, MAGOR SE UČÍ DEBILITĚ OD IDIOTA…….JÁ SE UČÍM CIZÍMI CHYBAMI lol
Kdybych to, co mi tu někteří říkáte, proměnila na stravu, nežral by to ani můj pes!
Svět nekonečných možností - ten tvoří F+F+F+F+F+F {přesně v tomto pořadí}.
http://www.youtube.com/watch?v=uVR-jLWz_7A

Není tady

 

#507 25. 5. 2009 11:13

majkafa
Host

Re: Od chlapa

Ale "kdyby" do budoucna, ale ne do minula. Protože minulost už nijak nezměníme.
A do budoucna se používá - když. Když udělám tohle, tak ... Když udělám tohle, tak.
Kdyby chyby.

Upravil(a) majkafa (25. 5. 2009 11:14)

 

#508 25. 5. 2009 11:17

Zklamaná
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: u nás v Galaxii :-))
Registrovaný: 7. 12. 2007
Příspěvky: 8755
Web

Re: Od chlapa

majkafa napsal(a):

Ale "kdyby" do budoucna, ale ne do minula. Protože minulost už nijak nezměníme.
A do budoucna se používá - když. Když udělám tohle, tak ... Když udělám tohle, tak.
Kdyby chyby.

Já vím majko, že se ti to nelíbí, tak alespoň na mě s pravidly, či njak se co píše - jistě, můžeš napsat kdyby, můžeš napsat když, můžeš napsat kdybych.

ale správně říkáš, kdyby - chyby - spojené s minulustí....těch tam nasekaných asi je, viď? Kdybych přemýšlela do budoucna a nenenchala přítomnost plynout bez toho, abych ji utvářela - mohla si být (nebo kdokoliv) úplně někde jinde wink


IDIOT SE UČÍ VLASTNÍMI CHYBAMI, MAGOR SE UČÍ DEBILITĚ OD IDIOTA…….JÁ SE UČÍM CIZÍMI CHYBAMI lol
Kdybych to, co mi tu někteří říkáte, proměnila na stravu, nežral by to ani můj pes!
Svět nekonečných možností - ten tvoří F+F+F+F+F+F {přesně v tomto pořadí}.
http://www.youtube.com/watch?v=uVR-jLWz_7A

Není tady

 

#509 25. 5. 2009 11:53

dixina
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 18. 3. 2008
Příspěvky: 2750

Re: Od chlapa

Zklamčo, v Tvém rozboru slovíčka KDYBY vidím logiku. V podstatě s Tebou souhlasím a sympatizuji s Tvým názorem.
Přestože jsi zde známá jako "velká rebelka", tak v poslední době zjišuji, že tě ráda čtu. Tvé psaní má hlavu a patu a upřímně: líbí se mi, že se jen tak nedᚠwink
Jen tak dál stolt Já Ti fandím stolt


Jsem něžný, jsem krutý, ale jsem ŽIVOT. Pláčeš? I v slzách je síla, tak jdi a žij....!

Není tady

 

#510 25. 5. 2009 12:22

javena
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 27. 8. 2008
Příspěvky: 4274

Re: Od chlapa

Hm, já ve spojitosti s budoucnem volím spíš slova KDYŽ , JESTLI...
Ono, říct :"kdyby udělám k tomu masu knedlík, nebude to vadit?" mi nějak nejde "do pusy".

Kdyby jsem seděla doma na zadku a nehla prstem, umřu hlady.

Já bych použila :"Když budu sedět...."  nebo "Kdybych seděla..."  nebo "Jestli budu..."
Používej co chceš a já budu taky používat co chci. Pro mě jsou kdyby - sliby a chyby...

Není tady

 

#511 25. 5. 2009 12:26

javena
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 27. 8. 2008
Příspěvky: 4274

Re: Od chlapa

Jelikož jsme rozumná, nenechám si drásat nervy nevěrníkem . když budu blbá, tak budu brečet v koutě

Jistě, zklamčo, každej to udělá, jak to cítí. Pokud by ti to mělo ubližovat a měla bys nervy v (_._) tak to fakt nemá smysl. Mě to nervy nedrásalo, tak jsem schopná pochopit i ty, co to prostě ustojí.

Není tady

 

#512 25. 5. 2009 13:03

Zklamaná
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: u nás v Galaxii :-))
Registrovaný: 7. 12. 2007
Příspěvky: 8755
Web

Re: Od chlapa

javena napsal(a):

Jelikož jsme rozumná, nenechám si drásat nervy nevěrníkem . když budu blbá, tak budu brečet v koutě

Jistě, zklamčo, každej to udělá, jak to cítí. Pokud by ti to mělo ubližovat a měla bys nervy v (_._) tak to fakt nemá smysl. Mě to nervy nedrásalo, tak jsem schopná pochopit i ty, co to prostě ustojí.

Jistě, že si to každý udělá, tak jak uzná za vhodné - proti tomu absolutně nic nemám - ale už jsem i tady mnohokrát četla postesk nad tím...kdybych něco udělala - týká se nevěry (cokoliv - promluvila s nevěrníkem, chtěla znát stanovisko, dala pomyslný nůž na krk, udělala vlastní rebelii) nemusela jsem se s tím pocitem bezmocnosti trápit i několik let...postesk nad tím, proč jsem to s ním neskončila hned, proč jsem (tajně) doufala, že se tomu chlapovi v hlavě rozsvítí a začne si mě hledět víc, než milenky. Jestliže nechám přítomnost plout, nemůžui se pak divit, že mě to převálcuje tak, jak jsme nechtěla. Jestliže něco nechci, jdu proti tomu, bojuju. Moc mě mrzí, že tu kolikrát se říká, nech to být, ono to nějak dopadne - jo, ono to dopadne vždycky nějak, ale bez tvé angažovanosti to většinou dopadne tak, jak sis nepřála. To není o tom, přikazovat někomu smíš, nesmíš - je to o tom, že ty tomu druhému říkáš, můžeš, ale nepočítej s tím, že to budu tolerovat. (toto se stále váže k té nevěře). Všimni si, kolik holek tolerovalo nevěru a přebíhání nevěrníka (osla) od jedné k druhé....do té doby, než jedna z nich, nebo obě současně konečně začaly něco konat. Jinak by si ten nevěrník v tom liboval dál - on to cítí, že je to asi v pořádku, když proti tomu neřekneš ani popel. Já chápu, někdo to tak má, nebo to tak nechá plynout, žije přítomností a bezmezně se možná raduje, že ten nevěrník se občas věnuje i jí...ale většinou to má své meze, které jednou dřív, nebo později stejně přijdou - pohár trpělivosti přeteče. Já jsem  a můj názor to je a nemusíte s tím souhlasit - vyříkat si to na rovinu, nastavit hranice - to není o zákazu - nesmíš se válet s milenkama - je to o tom, že já nejsem ten člověk, co to bude tolerovat. Jestliže ten nevěrník se chce válet s milenkama a tahat se s nima a občas pobýt doma, abych mohla zajásat radostí - jéé, zase se mi chvilku věnuje - tak na to já nemám žaludek. Může se s nima válet a dělat psí kusy - ale bez mé asistence. Ten nevěrník má stejnou možnost volby, jak já. Vybere si milenky - nemůže mít mě. Vybere si mě, nemůže mít milenky. Jestliže by chtěl mít mě i milenky, musela bych mít kachní povahu a žaludek - a to nemám. Musí si tedy najít tolerantnější ženskou. Kolik jich na světě běhá, která toleruje milenku(y)? Některá to toleruje jen určitý čas, než se ji to samotné v hlavě srovná, že tohle není ten život, ve kterém by chtěla dál setrvat - a pak začne konat a pak začne říkat to pomyslné kdyby - kdybych mu řekla hned, mohla jsem si ušetřit tolik trrápení, mohla jsem už to mít vše za sebou (v případě, že se stejně s ním rozejde), nebo mohlo to být už dávno v pořádku, kdybych neseděla sklíčeně v koutě a nečekala, jak se pán rozhodne, nebo až se vyblbne - a zjistí, že všude chleba o dvou kůrkách - otrlejší dokonce říkají - každá ... po tmě černá big_smile


IDIOT SE UČÍ VLASTNÍMI CHYBAMI, MAGOR SE UČÍ DEBILITĚ OD IDIOTA…….JÁ SE UČÍM CIZÍMI CHYBAMI lol
Kdybych to, co mi tu někteří říkáte, proměnila na stravu, nežral by to ani můj pes!
Svět nekonečných možností - ten tvoří F+F+F+F+F+F {přesně v tomto pořadí}.
http://www.youtube.com/watch?v=uVR-jLWz_7A

Není tady

 

#513 25. 5. 2009 13:03

Zklamaná
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: u nás v Galaxii :-))
Registrovaný: 7. 12. 2007
Příspěvky: 8755
Web

Re: Od chlapa

dixina napsal(a):

Zklamčo, v Tvém rozboru slovíčka KDYBY vidím logiku. V podstatě s Tebou souhlasím a sympatizuji s Tvým názorem.
Přestože jsi zde známá jako "velká rebelka", tak v poslední době zjišuji, že tě ráda čtu. Tvé psaní má hlavu a patu a upřímně: líbí se mi, že se jen tak nedᚠwink
Jen tak dál stolt Já Ti fandím stolt

Díky smile


IDIOT SE UČÍ VLASTNÍMI CHYBAMI, MAGOR SE UČÍ DEBILITĚ OD IDIOTA…….JÁ SE UČÍM CIZÍMI CHYBAMI lol
Kdybych to, co mi tu někteří říkáte, proměnila na stravu, nežral by to ani můj pes!
Svět nekonečných možností - ten tvoří F+F+F+F+F+F {přesně v tomto pořadí}.
http://www.youtube.com/watch?v=uVR-jLWz_7A

Není tady

 

#514 25. 5. 2009 13:14

Zklamaná
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: u nás v Galaxii :-))
Registrovaný: 7. 12. 2007
Příspěvky: 8755
Web

Re: Od chlapa

javena napsal(a):

Hm, já ve spojitosti s budoucnem volím spíš slova KDYŽ , JESTLI...
Ono, říct :"kdyby udělám k tomu masu knedlík, nebude to vadit?" mi nějak nejde "do pusy".

Kdyby jsem seděla doma na zadku a nehla prstem, umřu hlady.

Já bych použila :"Když budu sedět...."  nebo "Kdybych seděla..."  nebo "Jestli budu..."
Používej co chceš a já budu taky používat co chci. Pro mě jsou kdyby - sliby a chyby...

javeno - ono to už je uplně o slovíčkaření - v tvé větě kdyby udělám knedlík....? bych raději tedy volila kdybych udělala knedlík....?nebo když udělám knedlík...? Kdyby jsem je snad správně češtinářsky kdybych...ale tady snad nerozebíráme slovní větu, nebo ano? smile
ale zase můžu říct že to kdyby - sliby - chyby...se naprosto dobře váže právě s tou minulostí, protože tam už můžeš říct - byla to chyba - neměla jsem to udělat tak, měla jsem to udělat jinak. K nevěře - neměla jsme mu ji tak dlouho trpět a tolerovat, stejně jsme se za 2 roky rozešli - nešlo to. A když už tedy tu chybu s tím kdyby jsem v minulosti udělal - budeš z toho poučená a při další nevěře - třeba s jiným (nevím, zda s tím svým si zůstala) zase budeš 2 roky čekat a pak se rozejdete, nebo to raději utněš, poučena minulostí hned?
Já poučena minulostí (nedala jsem vědět, že nehodlám tolerovat nevěru) jsem se jí dočkala, protože on to nevěděl, že jsem proti nevěře. Teď to ví - a je čistě už jen v jeho kompetenci, jak s tím faktem naloží. Zatím s tím nakládá dobře. Máme oba jasno v tom, co by - kdyby v budoucnosti. smile


IDIOT SE UČÍ VLASTNÍMI CHYBAMI, MAGOR SE UČÍ DEBILITĚ OD IDIOTA…….JÁ SE UČÍM CIZÍMI CHYBAMI lol
Kdybych to, co mi tu někteří říkáte, proměnila na stravu, nežral by to ani můj pes!
Svět nekonečných možností - ten tvoří F+F+F+F+F+F {přesně v tomto pořadí}.
http://www.youtube.com/watch?v=uVR-jLWz_7A

Není tady

 

#515 25. 5. 2009 13:20

javena
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 27. 8. 2008
Příspěvky: 4274

Re: Od chlapa

To není o tom, přikazovat někomu smíš, nesmíš - je to o tom, že ty tomu druhému říkáš, můžeš, ale nepočítej s tím, že to budu tolerovat. (toto se stále váže k té nevěře). Všimni si, kolik holek tolerovalo nevěru a přebíhání nevěrníka (osla) od jedné k druhé....do té doby, než jedna z nich, nebo obě současně konečně začaly něco konat.

Jo, tak s tímhle naprosto souhlasím. stolt
Já prostě nějak nepochopila ten slovní rozbor. Už chápu. Tys myslela něco v tom smyslu - kdybych ho bejvala vyrazila hned a nečekala pět let, jestli to skončí... lollol To jo. Ale třeba KDYBYCH si já ubohá vzala Pištu Hufnágla... to mě bere amok.
A myslím, že proto ho nemám ráda a nepoužívám. Je dost lidí, co si za to kdyby schová svoje chyby ve smyslu - já za to nemůžu. Těžko se to vysvětluje. Já to mám tak, že tak to bylo a hotovo, můžu se z toho poučit, ale fňukat nad tím, z toho mi je usch.

Není tady

 

#516 25. 5. 2009 13:35

Zklamaná
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: u nás v Galaxii :-))
Registrovaný: 7. 12. 2007
Příspěvky: 8755
Web

Re: Od chlapa

javena napsal(a):

To není o tom, přikazovat někomu smíš, nesmíš - je to o tom, že ty tomu druhému říkáš, můžeš, ale nepočítej s tím, že to budu tolerovat. (toto se stále váže k té nevěře). Všimni si, kolik holek tolerovalo nevěru a přebíhání nevěrníka (osla) od jedné k druhé....do té doby, než jedna z nich, nebo obě současně konečně začaly něco konat.

Jo, tak s tímhle naprosto souhlasím. stolt
Já prostě nějak nepochopila ten slovní rozbor. Už chápu. Tys myslela něco v tom smyslu - kdybych ho bejvala vyrazila hned a nečekala pět let, jestli to skončí... lollol To jo. Ale třeba KDYBYCH si já ubohá vzala Pištu Hufnágla... to mě bere amok.
A myslím, že proto ho nemám ráda a nepoužívám. Je dost lidí, co si za to kdyby schová svoje chyby ve smyslu - já za to nemůžu. Těžko se to vysvětluje. Já to mám tak, že tak to bylo a hotovo, můžu se z toho poučit, ale fňukat nad tím, z toho mi je usch.

5 let - to už je vlastní sebevražda. Pochopím tu, která dá nějakou lhůtu - i s tím, že ještě v té lhůtě ten dotyčný běhá sem a tam a neví a sám kalkuluje, možná si i sám říká - no když ona mi to ještě toleruje a přitom o tom ví, tak ono to nějak dopadne, ono to asi není zas tak horké..... ale jestliže někomu tzv. "teče do bot" a má začít jednat - tak jsou určité situace, kdy není dobré dávat velkou benevolnci v rozhodování. Tak, jako se člověk dokáže rozhodnout v minutě při stresové situaci a cit a intuice mu napoví správně, i tady lze to rozhodnutí nevěrníka docílit poměrně včas - však ono mu také tím "dáním nože na krk" začne téct do bot a je nucen se rozhodnout. Pro někoho je tento pomyslný nůž osvobozením - třeba sám neměl odvahu odejít a teď se mu naskytla příležitost to udělat. Jiného ten pomyslný nůž vrátí nohama na zem a začne zase normálně přemýšlet.


IDIOT SE UČÍ VLASTNÍMI CHYBAMI, MAGOR SE UČÍ DEBILITĚ OD IDIOTA…….JÁ SE UČÍM CIZÍMI CHYBAMI lol
Kdybych to, co mi tu někteří říkáte, proměnila na stravu, nežral by to ani můj pes!
Svět nekonečných možností - ten tvoří F+F+F+F+F+F {přesně v tomto pořadí}.
http://www.youtube.com/watch?v=uVR-jLWz_7A

Není tady

 

#517 26. 5. 2009 20:36

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Od chlapa

majkafa: "A do budoucna se používá - když. "

To není tak úplně jednoznačné, Maji.

Není tady

 

#518 26. 5. 2009 21:24

majkafa
Host

Re: Od chlapa

Zklamaná napsal(a):

Já chápu, někdo to tak má, nebo to tak nechá plynout, žije přítomností a bezmezně se možná raduje, že ten nevěrník se občas věnuje i jí...ale většinou to má své meze, které jednou dřív, nebo později stejně přijdou - pohár trpělivosti přeteče. Já jsem  a můj názor to je a nemusíte s tím souhlasit - vyříkat si to na rovinu, nastavit hranice - to není o zákazu - nesmíš se válet s milenkama - je to o tom, že já nejsem ten člověk, co to bude tolerovat big_smile

Víš, zklamaná, někdy je daleko těžší žít přítomností, nedělat nic,  než všechno zničit a rozkopat, jen aby člověk NĚCO udělal. smile I nedělat nic - je dělat něco - právě to nic.
S vyříkáním na rovinu souhlasím, ale - na to jeden nestačí. Co uděláš, když ten druhý nechce? Přinutíš ho k tomu? Jak?

S mnoha tvými názory souhlasím. Ale ty se často vyjadřuješ tak hrubě a nelidsky. I ten nevěřník, i ty milenky, se kterými se "válí", jsou lidé. I ta nevěřnice, i ti milenci, se kterými se "válí", jsou lidé.
Jsi tvrdá jako kámen. Cos tam v sobě uvnitř uschovala do zdí z kamene? Nenávist? K sobě?

Upravil(a) majkafa (26. 5. 2009 21:32)

 

#519 26. 5. 2009 22:26

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 21400
Web

Re: Od chlapa

Tercila napsal(a):

majkafa: "A do budoucna se používá - když. "

To není tak úplně jednoznačné, Maji.

Je to naprosto jednoznačné, čeština zná pouze kondicionál minulý a kondicionál přítomný. Budoucí kondicionál v našem jazyce zcela logicky neexistuje.


Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Pomluvy vymýšlejí závistivci, šíří je blbci a věří jim jen idioti.

Není tady

 

#520 27. 5. 2009 6:59

Vanda
Host

Re: Od chlapa

Já si myslím, že v minulosti jsme dělali rozhodnutí, jak nejlépe jsme uměli, a naše dnešní "kdyby" s pohledem do minula se může týkat leda poučení, které si z toho můžeme vzít. Stejně tak naše dnešní konání a rozhodování nám zakládá na budoucí "kdyby", až se ohlédneme. Říká se tomu zkušenost.

Upravil(a) Vanda (27. 5. 2009 7:01)

 

#521 27. 5. 2009 7:49

majkafa
Host

Re: Od chlapa

Zklamaná, včera po tom, co jsem ti napsala, jsem měla pocit, že si mám vzít Osho zen tarot. Do ruky mi padla tato karta.
TRPĚLIVOST
ZAPOMNĚLI JSME, JAK ČEKAT; čekání je téměř opuštěný prostor. Přitom je to nᚠnejvzácnější poklad - umět počkat na správný okamžik. Celá existence čeká na pravou chvíli. I stromy to vědí - kdy je čas vykvést a kdy je čas vzdát se všeho listí a stát nahý proti obloze. Ve své nahotě jsou stále krásné a s bezmeznou důvěrou, že staré odešlo a nové brzy přijde, čekají, až jim naroste nové listoví. Zapomněli jsme čekat, všechno chceme hned, ve spěchu. To je pro lidstvo velká ztráta. V tichosti a očekávání uvnitř tebe cosi vyrůstá - tvoje ryzí bytost. A jednoho dne vyskočí a vzplane, otřese celou tvou osobností; staneš se novým člověkem. Novým člověkem, který ví, co je to obřad, novým člověkem, který zná věčné životní šávy.

Někdy nám nezbývá nic jiného, než čekat. Semeno bylo zasazeno do země, dítě roste v lůně, ústřice obaluje zrno písku a přeměňuje ho v perlu. Tato karta nám připomíná, že máme být bdělí, trpěliví a vyčkávat. Přesně to také dělá žena na obrázku. Spokojeně, bez jediného náznaku úzkosti, jednoduše čeká. Zůstává trpělivá v průběhu všech fází měsíce, měnících se jí nad hlavou, je tak sladěna s rytmy měsíce, že se téměř staly jedním. Ví, že nyní je čas být pasívní a nechat přírodu vykonat svoje dílo. Není však ospalá ani netečná; ví, že je čas připravit se na něco důležitého. Je to období, plné tajemna, podobně jako hodiny těsně před úsvitem. Doba, kdy jediné, co můžeme dělat je čekat.

 

#522 27. 5. 2009 10:15

Ronja
Moderátor(ka)
Místo: Chaloupka pod lesem
Registrovaný: 9. 5. 2007
Příspěvky: 15644
Web

Re: Od chlapa

Pandorraa napsal(a):

Tercila napsal(a):

majkafa: "A do budoucna se používá - když. "

To není tak úplně jednoznačné, Maji.

Je to naprosto jednoznačné, čeština zná pouze kondicionál minulý a kondicionál přítomný. Budoucí kondicionál v našem jazyce zcela logicky neexistuje.

Není to Pokud? "Pokud budu zdravá, půjdu nakoupit"? offtopic jen mě zajímá jazyk smile


M+B, 06/2011
A+R 05/2014
F 01/16

Není tady

 

#523 27. 5. 2009 10:17

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava
Registrovaný: 27. 4. 2006
Příspěvky: 40307

Re: Od chlapa

U nás sa tomu hovorí podmienková veta, ale nie je to kondicionál. wink Hoci - čeština to môže ma inak.


Vesmír vám nie je nič dlžný, ak nie ste spokojný so svojím životom, zmeňte ho. Arpád Soltész, slovenský novinár, čo práve odchádza natrvalo z vlasti, o svojom rozhodnutí.
Brita

Není tady

 

#524 27. 5. 2009 10:18

majkafa
Host

Re: Od chlapa

Já teda česky neumím, nechodila jsem do českých škol, ale myslím, že odkud - pokud je "měření" a nemůže nahradit KDYŽ.

 

#525 27. 5. 2009 10:47

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 21400
Web

Re: Od chlapa

Ronja napsal(a):

Pandorraa napsal(a):

Tercila napsal(a):

majkafa: "A do budoucna se používá - když. "

To není tak úplně jednoznačné, Maji.

Je to naprosto jednoznačné, čeština zná pouze kondicionál minulý a kondicionál přítomný. Budoucí kondicionál v našem jazyce zcela logicky neexistuje.

Není to Pokud? "Pokud budu zdravá, půjdu nakoupit"? offtopic jen mě zajímá jazyk smile

Ronjo,
tady se jedná o podmínkovou vedlejší větu - za té podmínky KDYŽ budu zdravá - ale slovesný způsob není podmiňovací, není to kondicionál, nýbrž sloveso je v budoucím čase - BUDU zdravá a slovesný způsob je oznamovací.
"Bycha" lze "honiti" jen v minulosti a nebo v přítomnosti, v budoucnosti ještě děj jako takový můžeš uskutečnit smile
Ty jistě víš, jak vypadá podmínka v angličtině - uskutečnitelná x neuskutečnitelná - tohle je totéž.

Takže z hlediska jazyka a logiky použiti kondicionálu je v budoucím čase nesmyslem. Ani ty jsi ho nepoužila, ale použila jsi POKUD (budu) či adekvátně KDYŽ (budu) smile

Je to jak píše vanda o zkušenosti:
KDYBYCH BYLA BÝVALA (minulost), tak BYCH teď (přítomnost) a příště KDYŽ (POKUD) budu (budoucnost)
Do tohoto vzorce si můžeš dosadit cokoliv, jakýkoliv text. Pochopitelně s tím, že hovorová čeština složitý kondicionál (kbych byl býval...) nepoužívá, často ho nahrazuje například infinitivem: Být tenkrát chytřejší, tak bych dnes.... bla bla... a příště budu..bla bla smile


Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Pomluvy vymýšlejí závistivci, šíří je blbci a věří jim jen idioti.

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů