Oznámení

19. dubna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

19. dubna : Obyčejný citrón a jeho netradiční využití beze zbytku. V kuchyni i v domácnosti je skvělý pomocník!

19. dubna : Rodičovství podle zvěrokruhu: Štíři jsou přísní, Panny umí ustoupit.

#926 4. 5. 2022 14:14

Palomita
♥♥♥♥♥♥-

Re: CHAT: myšlenky a citáty

Serigala napsal(a):

lol
Promiň ,ale na takovou diskuzi nejsem zvyklá. To se jakože “ učím “ až tady.

Inu, jeden nikdy neví, čeho se dočká big_smile

Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Není tady

#927 4. 5. 2022 14:15

Palomita
♥♥♥♥♥♥-

Xsara1 napsal(a):

Palomita napsal(a):

Protože diskuze? rodna

Tak dost Palo! Vyzývám tě! lol

dudlik lol

Není tady

#928 4. 5. 2022 14:18

Palomita
♥♥♥♥♥♥-

Xsara1 napsal(a):

Číst jsem ve slovenštině nezkoušela, ale poslouchám ji moc ráda. A slovenské kapely, na těch jsem vyrostla a miluju je pořád. hjarta

Poslech taky nevnímám jako "cizí" řeč. Jediné, co jsem opravdu nezvládla, byl slovenský dabing seriálu Přátelé. Ne pro ten jazyk, ale pro ty hlasy. Najednou z toho byly úplně jiné charaktery dumbom

Není tady

#929 4. 5. 2022 14:19

Serigala
♥♥♥♥---

Palomita napsal(a):

Serigala napsal(a):

lol

To je svatá pravda. big_smile

Není tady

#930 4. 5. 2022 14:20

Serigala
♥♥♥♥---

Palo
Jake knihy čteš?

Není tady

#931 4. 5. 2022 14:28

rina
♥♥♥♥♥♥♥

Petr100 napsal(a):

Rýno kde seš zde není bez tebe žádná zábava.

Tak něco zábavného udělej ty 🥰

Klid v duši přeji všem.

Není tady

#932 4. 5. 2022 14:43

Xsara1
♥♥♥----

Palomita napsal(a):

Poslech taky nevnímám jako "cizí" řeč. Jediné, co jsem opravdu nezvládla, byl slovenský dabing seriálu Přátelé. Ne pro ten jazyk, ale pro ty hlasy. Najednou z toho byly úplně jiné charaktery dumbom

Dabing, to je kapitola sama pro sebe. Já zase nedávám, když mi znovu nadabují film, který jsem už viděla. Většinou ho s novým dabingem nemůžu dokoukat a pustím si ho raději v originále nebo hledám tu původní verzi. Snad jen jednou se mi stalo, že původní dabing byl tak otřesný, že jsem novou verzi uvítala.
Ale ještě k té slovenštině, snad žádná řeč mi nepřipadá tak něžná a měkoučká. Jinak to popsat neumím.

"Každý chce jít do nebe, ale nikdo nechce zemřít." Peter Tosh

Není tady

#933 4. 5. 2022 15:00

Palomita
♥♥♥♥♥♥-

Serigala napsal(a):

Palo
Jake knihy čteš?

Tak složitější otázku sis vymyslet nemohla big_smile Teď už hlavně ty "brakové" stolt Mám ráda ty, kde nemusím už nad vším 3x přemýšlet, toho mám dost v práci. Něco ve stylu přišel, pobil, ani se nezapotil, postřílel, všude krev a odešel lol Žamboch, Kotleta, Fabian.. žánrově sci-fi (ne fantasy wink ) Jako děcko jsem ujížděla na Čapkovi, Shakespearovi, Hugovi.. teď se ještě občas vracím k Remarqueovi. Lustig také nebyl špatný.. ale odešla doba temna a opustila mě i potřeba temné literatury, nebo možná spíš ponuré smile Z moderní literatury Karin Lednická - Šikmý kostel a Patrik Hartl. Žánrově nemají vůbec nic společného, ale líbí se mi styl spaní, který není roztáhlý a třeskutě popisný. Koho už číst nechci, to je Mornštajnová, kterou ostatní velebí. A co čteš ráda ty? smile

Není tady

#934 4. 5. 2022 15:10

Palomita
♥♥♥♥♥♥-

Xsara1 napsal(a):

Dabing, to je kapitola sama pro sebe. Já zase nedávám, když mi znovu nadabují film, který jsem už viděla. Většinou ho s novým dabingem nemůžu dokoukat a pustím si ho raději v originále nebo hledám tu původní verzi. Snad jen jednou se mi stalo, že původní dabing byl tak otřesný, že jsem novou verzi uvítala.
Ale ještě k té slovenštině, snad žádná řeč mi nepřipadá tak něžná a měkoučká. Jinak to popsat neumím.

Jo, teď byla nějaká "aféra" s předabováním slovenské verze Dempsey a Makepeacova na českou a prý to též nedopadlo big_smile Hodně lidí říká a asi to i cítí, že slovenština je něžná, sexy, úžasná. Osobně mě nikdy nenapadlo takto smýšlet o jazyku, ale uznávám, že kdybych si měla vybrat mezi ich liebe dich a l´ubim a.. tak jdu do slovenštiny tillfreds
Viděla jsem kdysi rozhovor s Adélou Banášovou (Vinczeovou), která zase naopak říkala, že se jí víc líbí čeština, že pro mnoho věcí máme jemnější názvosloví. Říkala více příměrů, ale vzpomínám hlavně na podpaž(d)í a slovensky je to tuším podpazušie? Asi je to hlavně o tónu, protože v jejím podání podpazušie opravdu neznělo kdoví jak skvěle, ale když to člověk napíše, tak to zas taková hrůza není big_smile

Není tady

#935 4. 5. 2022 15:53

Serigala
♥♥♥♥---

Palomita napsal(a):

Serigala napsal(a):

Palo
Jake knihy čteš?

Něco ve stylu přišel, pobil, ani se nezapotil, postřílel, všude krev a odešel lol

Tos mě rozesmála tummenupp

Díky za odpověd. wink Tipla jsem si že budeš asi číst romány ,ale sci-fi ne.
Je fakt ,že mnoho těch co v práci musí dost přemýšlet , ti vyberou k odpočinku a na relax takové knihy. 
Před lety jsem si na dovolené přečetla některé knihy od Paulo Coelho ( romány s filozofickou tendencí a spirituality ).
Čtu hodné knihy naučené- spirituální ,filozofické,psychologické. Východní nauky a tajemno.
Moje mysl se z nějakého důvodu nedokáže udržet soustředěná u knih jiného druhu. Prostě to nedám.  styrka

A odkud ovládat angličtinu? Žila si v anglicky mluvící zemi že mluvíš anglicky nebo jsi to studovala?
Myslím že jsi docela hlavička. big_smile

Není tady

#936 4. 5. 2022 16:52

Palomita
♥♥♥♥♥♥-

Serigala napsal(a):

Tipla jsem si že budeš asi číst romány ,ale sci-fi ne.
Je fakt ,že mnoho těch co v práci musí dost přemýšlet , ti vyberou k odpočinku a na relax takové knihy. 
Před lety jsem si na dovolené přečetla některé knihy od Paulo Coelho ( romány s filozofickou tendencí a spirituality ).
Čtu hodné knihy naučené- spirituální ,filozofické,psychologické. Východní nauky a tajemno.
Moje mysl se z nějakého důvodu nedokáže udržet soustředěná u knih jiného druhu. Prostě to nedám.  styrka

A odkud ovládat angličtinu? Žila si v anglicky mluvící zemi že mluvíš anglicky nebo jsi to studovala?
Myslím že jsi docela hlavička. big_smile

Při troše pevně zavřených obou víček to lze nazvat romány také rodna Vzpomínám, jak jsem jednu takovou knížku půjčila kámošce, že super. Ještě zhluboka pohoršeně oddechovala, když mi ji vracela, že tohle opravdu ne big_smile
Coelho znám z doslechu, něco jsem poslouchala jako audioknihy, ale nijak mě to neoslovilo, tak na toho mám asi ještě čas smile Jo, napadlo mě, že když ráda rozjímáš, budeš se orientovat tímto směrem. A jestli u toho dokážeš odpočívat, dobře pro tebe tummenupp Osobně to vnímám tak, že abych vyhledávala tento typ literatury, musela bych v sobě něco řešit, hledat. Pro zábavu či ponaučení mě to neláká. Ale to jsem tady docela výjimka, jak jsem tak vypozorovala. Máte můj respekt a obdiv. Já max přijdu, všechny okomentuju, ani se u toho nezapotím a odejdu lol
Pár let jsem žila v zahraničí a tam jsem i studovala angličtinu. A jestli jsem to dobře pochopila, jsi teď v zahraničí? Natrvalo? smile

Není tady

#937 4. 5. 2022 20:57

vrabčák
♥♥♥♥♥♥♥

Soleil napsal(a):

Palomita napsal(a):

Selima napsal(a):

Prelistujem, podelím sa - ak nevadí slovenčina...

Slovenčina určitě nevadí smile Věřím, že každý střípek díla tvého tatínka bude osvěžující, a už úsměvem či myšlenkou. Slovenštinu vnímám jako češtinu a i když třeba nerozumím významu jednotlivých slov, v kontextu to dává smysl vždy wink Zrovna včera mi přišel mail ve slovenštině a tam se na mě mj. smálo slovíčko "upovedomený" tillfreds

Slovenština vůbec nevadí, Selimo, naopak, je to určité obohacení a sexy jazyk! Myslím, že i ty mᚠtatínkovy geny - dovedeš trefně a vtipně pojmenovat věci a události! Moc ráda tě čtu smile

Má to šávu, co? big_smile

Je zcela zbytečné se ptát, jaký má život smysl.
Má takový smysl, jaký mu dáme.
                                                           Seneca

Není tady

#938 4. 5. 2022 21:15

vrabčák
♥♥♥♥♥♥♥

Palomita napsal(a):

vrabčák napsal(a):

Proč by měla slovenština vadit? va
V dětství a v mládí jsme ji slyšeli či v ní četli denně a bylo to pro nás úplně normální. Kolikrát jsem četla knížku ve slovenštině a téměř jsem nevnímala, že nečtu ve své mateřštině. tummenupp A tak se mi občas stávalo, že jsem si pak nemohla vybavit, v jakém jazyce z těch dvou byla knížka napsána. wink

Tak to jsi hodně dobrá tummenupp Mně dělá problém číst knihy ve slovenštině, právě proto, že je to tak podobné. Mám tendenci si předčítat dopředu a ruší mě to.. Pak si víc všímám rozdílů než obsahu. Muž s tím taky nemá problém, ale abych si knihu mohla vychutnat, potřebuji češtinu a nebo jazyk úplně odlišný, ne podobný smile I když dočtu knížku v angličtině a mám zase začít číst další v češtině.. automaticky se mi i změní v "aj", také na "tejk".. a pod. lol ale s tím se mi pracuje líp a hlavně rychleji jak při přehazování čeština x slovenština smile

Nejsem hodně dobrá. Máma pocházela ze Slovenska, jezdili jsme tam o prázdninách. Doma ale mluvila skoro česky wink, protože v Čechách žila od mládí. Na základce jsme měli v čítankách články a básničky české i slovenské, učili jsme se některé slovenské básně zpaměti. Slovenštinu jsme slyšeli z rádia i z televize. Na gymplu jsme probírali i slovenskou literaturu, na vejšce taky. Šla jsem si do knihovny půjčit třeba něco od Zoly a bylo mi úplně jedno, že je to ve slovenštině. Navíc slovenština je krásně melodická, místy působí až půvabně gloria, má šmrnc, že Selimko? stolt

Seneca

Není tady

#939 4. 5. 2022 21:19

vrabčák
♥♥♥♥♥♥♥

Palomita napsal(a):

Serigala napsal(a):

lol

To mi připomnělo mlynáře z Babičky. big_smile

Seneca

Není tady

#940 4. 5. 2022 21:24

vrabčák
♥♥♥♥♥♥♥

Palomita napsal(a):

Serigala napsal(a):

Palo
Jake knihy čteš?

Tak složitější otázku sis vymyslet nemohla big_smile Teď už hlavně ty "brakové" stolt Mám ráda ty, kde nemusím už nad vším 3x přemýšlet, toho mám dost v práci. Něco ve stylu přišel, pobil, ani se nezapotil, postřílel, všude krev a odešel lol Žamboch, Kotleta, Fabian.. žánrově sci-fi (ne fantasy wink ) Jako děcko jsem ujížděla na Čapkovi, Shakespearovi, Hugovi.. teď se ještě občas vracím k Remarqueovi. Lustig také nebyl špatný.. ale odešla doba temna a opustila mě i potřeba temné literatury, nebo možná spíš ponuré smile Z moderní literatury Karin Lednická - Šikmý kostel a Patrik Hartl. Žánrově nemají vůbec nic společného, ale líbí se mi styl spaní, který není roztáhlý a třeskutě popisný. Koho už číst nechci, to je Mornštajnová, kterou ostatní velebí. A co čteš ráda ty? smile

Palomito, přečti si poslední dva řádky. Zajímavá představa! wink

Seneca

Není tady

#941 5. 5. 2022 7:50

Palomita
♥♥♥♥♥♥-

vrabčák napsal(a):

Palomita napsal(a):

Z moderní literatury Karin Lednická - Šikmý kostel a Patrik Hartl. Žánrově nemají vůbec nic společného, ale líbí se mi styl spaní, který není roztáhlý a třeskutě popisný. Koho už číst nechci, to je Mornštajnová, kterou ostatní velebí. A co čteš ráda ty? smile

Fakt? Co tě na tom zaujalo? smile

Není tady

#942 5. 5. 2022 9:45

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava

Palomita napsal(a):

Selima napsal(a):

Ja tiež big_smile . Maďarsky viem zo tri nadávky, ráta do 4, potom Otvorené-zatvorené, muži-ženy, a šlus lol

Zajímal by mě ten "šlus".. to musí být překladatelský oříšek lol

Schluss= Ende, end, finito. kanéc fižma...

Boh nás má rád, keď pracujeme, ale miluje nás, keď tancujeme
Brita

Není tady

#943 5. 5. 2022 10:09

Serigala
♥♥♥♥---

Palomita napsal(a):

Při troše pevně zavřených obou víček to lze nazvat romány také :rodna: Vzpomínám, jak jsem jednu takovou knížku půjčila kámošce, že super. Ještě zhluboka pohoršeně oddechovala, když mi ji vracela, že tohle opravdu ne :D
Coelho znám z doslechu, něco jsem poslouchala jako audioknihy, ale nijak mě to neoslovilo, tak na toho mám asi ještě čas :) Jo, napadlo mě, že když ráda rozjímáš, budeš se orientovat tímto směrem. A jestli u toho dokážeš odpočívat, dobře pro tebe :supr: Osobně to vnímám tak, že abych vyhledávala tento typ literatury, musela bych v sobě něco řešit, hledat. Pro zábavu či ponaučení mě to neláká. Ale to jsem tady docela výjimka, jak jsem tak vypozorovala. Máte můj respekt a obdiv. Já max přijdu, všechny okomentuju, ani se u toho nezapotím a odejdu :lol:
Pár let jsem žila v zahraničí a tam jsem i studovala angličtinu. A jestli jsem to dobře pochopila, jsi teď v zahraničí? Natrvalo? :)

:D no to jak jsi půjčila tu knihu kamarádce, tak to si dovedu představit. Já jsem jednou taky podala do ruky knihu mé sestře a se do ní podívá a ta zakoulela očima. :lol:  Prý néé nezlob se ale tohle čist nebudu. Na tohle jsem byla ale tak nějak připravená. :)

Jak píšeš a já souhlasím, tento typ literatury někteří čtou až když jim to má co dát v nějaké životní etapě- když něco hledají a řeší.
A možná že někteří takovou literaturu nebudou vyhledávat nikdy.
Jiní už od základu míří k tomuhle druhu ,protože to s nimi jak už píšu od základu rezonuje.

Při čtení spirituální literatury to jednoho doslova unáší do vnitřního klidu. 

To tučným písmem , to je vtipný. :supr: To já někdy někam vlezu,okomentuju cosi dost výrazně , někoho třeba i sejmu když chce a jdu dál. :lol: ;)

No tak přeci jsi žila venku. Zkoušela jsem svou intuici. Díky za zpětnou vazbu. ;)
Ano já jsem pryč ze své vlasti už 20. let  a zatím se nechystám zpět. Spíš bychom jen pendlovali ,protože manžel není stejné národnosti a zaujímáme kompromisy..

A co to bylo za knihu cos půjčila té kamarádce ? :-)

Není tady

#944 5. 5. 2022 10:11

Serigala
♥♥♥♥---

vrabčák napsal(a):

big_smile

Není tady

#945 5. 5. 2022 10:16

Serigala
♥♥♥♥---

vrabčák napsal(a):

Nejsem hodně dobrá. Máma pocházela ze Slovenska, jezdili jsme tam o prázdninách.

Tak to mi u tebe dává dost smysl, že ke slovenštině přirozeně tíhneš a jde ti to jak po másle. smile

Není tady

#946 5. 5. 2022 10:40

Selima
♥♥♥♥♥♥♥

Serigala napsal(a):

Selimo
jen pro mou zvědavost. Ty umíš česky?

Umím, skôr písomne ako ústne... Jednak som polovičná Češka, druhak čeština v TV, knihách, apod... sprevádzala som kedysi dokonca po Prahe - teda, skôr cudzincov, ale neboli jazykové problémy ani s českou "matkou" cestovky, a tak...  Ale nepoužívaním reč okorala, zrezla a musela by som oprašova.

Brita

Není tady

#947 5. 5. 2022 10:47

Selima
♥♥♥♥♥♥♥

vrabčák napsal(a):

Palomita napsal(a):

vrabčák napsal(a):

Proč by měla slovenština vadit? va
V dětství a v mládí jsme ji slyšeli či v ní četli denně a bylo to pro nás úplně normální. Kolikrát jsem četla knížku ve slovenštině a téměř jsem nevnímala, že nečtu ve své mateřštině. tummenupp A tak se mi občas stávalo, že jsem si pak nemohla vybavit, v jakém jazyce z těch dvou byla knížka napsána. wink

Tak to jsi hodně dobrá tummenupp Mně dělá problém číst knihy ve slovenštině, právě proto, že je to tak podobné. Mám tendenci si předčítat dopředu a ruší mě to.. Pak si víc všímám rozdílů než obsahu. Muž s tím taky nemá problém, ale abych si knihu mohla vychutnat, potřebuji češtinu a nebo jazyk úplně odlišný, ne podobný smile I když dočtu knížku v angličtině a mám zase začít číst další v češtině.. automaticky se mi i změní v "aj", také na "tejk".. a pod. lol ale s tím se mi pracuje líp a hlavně rychleji jak při přehazování čeština x slovenština smile

Nejsem hodně dobrá. Máma pocházela ze Slovenska, jezdili jsme tam o prázdninách. Doma ale mluvila skoro česky wink, protože v Čechách žila od mládí. Na základce jsme měli v čítankách články a básničky české i slovenské, učili jsme se některé slovenské básně zpaměti. Slovenštinu jsme slyšeli z rádia i z televize. Na gymplu jsme probírali i slovenskou literaturu, na vejšce taky. Šla jsem si do knihovny půjčit třeba něco od Zoly a bylo mi úplně jedno, že je to ve slovenštině. Navíc slovenština je krásně melodická, místy působí až půvabně gloria, má šmrnc, že Selimko? stolt

Tak ja mám zasa strašnú slabos pre češtinu! big_smile Asi to práve súvisí aj s génmi a s tým, že ju teraz počúvam menej. Minule - dávnejšie - som sa vracala domov (ešte z minulej roboty) už pred polnocou a keď sa ku mne, osamelej na zastávke nočáku, blížil nejaký telefonujúci chlapík, úplne som sa orosila, ale keď som počula, že telefonuje po česky - normálne sa mi užavilo, ba sa mi až normálne začal páči. tongue Proste čeština je nezaslúžená výhoda v mojich očiach!

Brita

Není tady

#948 5. 5. 2022 10:48

Selima
♥♥♥♥♥♥♥

Palomita napsal(a):

vrabčák napsal(a):

Palomita napsal(a):

Z moderní literatury Karin Lednická - Šikmý kostel a Patrik Hartl. Žánrově nemají vůbec nic společného, ale líbí se mi styl spaní, který není roztáhlý a třeskutě popisný. Koho už číst nechci, to je Mornštajnová, kterou ostatní velebí. A co čteš ráda ty? smile

Fakt? Co tě na tom zaujalo? smile

sova Spaní misto psaní!

Brita

Není tady

#949 5. 5. 2022 10:59

Serigala
♥♥♥♥---

Selima napsal(a):

Serigala napsal(a):

Selimo
jen pro mou zvědavost. Ty umíš česky?

Umím, skôr písomne ako ústne... Jednak som polovičná Češka, druhak čeština v TV, knihách, apod... sprevádzala som kedysi dokonca po Prahe - teda, skôr cudzincov, ale neboli jazykové problémy ani s českou "matkou" cestovky, a tak...  Ale nepoužívaním reč okorala, zrezla a musela by som oprašova.

Jo rozumím. Ono jak se to nepoužívá ,tak to zrezne. To znám.  A když člověk mluví tou nepoužívanou řečí má tendence vkládat tam slova té druhé řeči.
Při psaní se člověk může na psanou řec vic soustředit . Nebo jak to mᚠty?

Já jsem právě četla že na Slovensku máte v TV češtinu  ( mel ta informace překvapila ) a to přirozené znamená, že Slováci nemají s češtinou takový problém jako hlavně dnešní generace se slovenštinou.

Není tady

#950 5. 5. 2022 11:36

Palomita
♥♥♥♥♥♥-

Selima napsal(a):

sova Spaní misto psaní!

ahaaa dumbom díky pussa big_smile

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí