Oznámení

5.října : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

5.října : Bleskový koláč jako od babičky. Jednoduchý recept, který se nedá pokazit!

10.července : Potřebujete pomoc, nebo pomoci někomu v nouzi chcete? Dejte o sobě vědět na Pomahejtesi.cz!

#1 1. 2. 2006 22:57

manželé J+M
Host

Prosím o radu

Před 20 lety jsem zdědila pozemek od své matky.K pozemku je jediná příjezdová cesta,po které chodíme přes 50let.Rozhodli jsme se z manželem postavit na pozemku  malou chatku.Ke stavebnímu povolení nám scházi jen souhlas a podpis majitelů pozemku přes který vede cesta k naší parcele.Před náma je 5 parcel.Sepsali jsme smlouvu o věcném břemeni za ůplatu.3 majitelé před náma ji bez problému podepsali až na 2 poslední.
U těch dvou posledních je evidentní záměr nám škodit.Přitom oni dva majitelé mají ty pozemky 4 a3 roky a já po té cestě chodím přes 50 let!Kdybychom nestavěli chatku, tak chodíme dál a nic se neděje.Oni chtějí za podepsáni věcného břemene každý 10 000 tisíc a ještě každý rok aspoň1 000kč. na opravu cesty.Přitom tyto pozemky jsou již zatíženy věcným břemenem.Paradox je ,že tito majitelé již podepsali věcné břemeno před třemi a čtřmi léty majitelům pozemku,kteří bydlí za náma za tu samou úplatu kterou jsem požadovala já.Přitom všichni kteří po té cestě jezdí tam mají trvalé bydliště,tudíš tam jezdí každý den, jen já tam jezdím jen sezonně.Byli jsme nuceni to dát k soudu.Jejich jednáni je podle mne nelidské a nemorálni.Podle nich si máme koupit vrtulník,abychom se dostali na svůj pozemek.Prosím Vás poraďte nám co máme dělat,myslíte,že máme nějakou šanci uspět u soudu?

 

#2 2. 2. 2006 9:09

ABC
♥♥♥♥---
Registrovaný: 30. 1. 2006
Příspěvky: 338

Re: Prosím o radu

Pokud chodíte po cestě tolik let, máte už právo průchodu a průjezdu dávno vydržené. U nemovitostí se předpokládá užívání po dobu 10 let, vy jste tedy nabyli právo odpovídající věcnému břemenu výkonem práva (vydržením).

Není tady

 

#3 2. 2. 2006 15:01

simply.net
♥♥♥♥---
Registrovaný: 30. 1. 2006
Příspěvky: 487

Re: Prosím o radu

ABC: těžko vydržené, když zjevně nebyli v dobré víře.

Není tady

 

#4 2. 2. 2006 17:43

ABC
♥♥♥♥---
Registrovaný: 30. 1. 2006
Příspěvky: 338

Re: Prosím o radu

Simply, kdo nebyl v dobré víře? 50 let?
§151o (1) obč. zák. Věcná břemena vznikají písemnou smlouvou, na základě závěti ve spojení s výsledky řízení o dědictví, schválenou dohodou dědiců, rozhodnutím příslušného orgánu nebo ze zákona. Právo odpovídající věcnému břemenu lze nabýt také výkonem práva (vydržením); ustanovení §134 zde platí obdobně. K nabytí práva odpovídajícího věcným břemenům je nutný vklad do katastru nemovitostí.

Není tady

 

#5 7. 2. 2006 11:34

manželé J+M
Host

Re: Prosím o radu

Prosím Vás,poraďte nám jak máme ziskat a co proto máme udělat abychom získali právo vydržením ke svému pozemku?Co všechno k tomu potřebujem a kde stím zajít.Předem děkujem za radu Marie+Jiří

 

#6 10. 2. 2006 18:42

Pavlik
Host

Re: Prosím o radu

manželé J+M napsal(a):

Prosím Vás,poraďte nám jak máme ziskat a co proto máme udělat abychom získali právo vydržením ke svému pozemku?Co všechno k tomu potřebujem a kde stím zajít.Předem děkujem za radu Marie+Jiří

Právo vydržení lze aplikovat pouze v dobré víře, že jsem přesvědčen, že obhospodařuji a užívám cizí majetek jako vlastní, ale nesmím vědět, že není můj. Což v tomto případě nelze aplikovat, protože uživatelé cesty vědí, že to není jejich majetek.

 

#7 10. 2. 2006 22:30

anela
♥♥♥♥---
Registrovaný: 20. 1. 2006
Příspěvky: 397

Re: Prosím o radu

no tedy Pavlíku nevím. V tom paragrafu se píše "právo odpovídající věcnému břemenu lze nabýt také vydržením". Věcné břemeno není žádné vlastnické právo, aby si uživatelé museli myslet že cesta je jejich majetek. Věcné břemeno je naopak právo užívat něco, co nemá oprávněný z věcného břemene ve vlastnictví. Chápeš? To znamená, že pokud budu mít na pozemku, který je v majetku souseda, svoje vodovodní trubky a budu je tam mít víc jak 10 let, je to stejné právo (právo vydržení) jako bych měla smlouvu o věcném břemeni zapsanou v katastru nemovitostí. Takže vím, že trubky jsou na cizím pozemku, vím, že já nejsem vlastník a přesto mám vydržené právo tam ty trubky mít.

Není tady

 

#8 20. 2. 2006 17:21

se sousedBlankaJelínková
Host

Re: Prosím o radu

Kdo mi poradí?
Prosím o fundovanou radu co se sousedem,který se ohání právem vydržení části mého pozemku včetně části budov, protože splnil podmínku 10 let beze změny.
V roce 2004 jsem zakoupila bývalý statek JZD, který byl vrácen v restituci bývalým majitelům. Ti však hleděli jak by se zdevastované nemovitosti zbavili aniž by do ní dali korunu a mohli se podělit o výnos z prodeje.
Nastala tak situace, kdy podle výpisu z listu vlastnictví vlastním i platím daně za celý pozemek včetně budov na něm postavených, ale můj soused s odchodem JZD podnikl několik menších úprav na úkor mé nemovitosti (zabral kus zahrady, takže nemám přístup k opravení střech a drenáží na dešťovou vodu, dále si svévolně zazdil kus dřevníku, takže nelze tuto část nejen užívat, ale ani likvidovat škody po potkanech a vody, která sem vtéká při oblevě a průtržích mračen, nakonec si upravil ve svůj prospěch i vchod na svůj dvorek tak, že mi zabral cíp dalšího pozemku...) celkově se jedná cca o 20 m2 plochy, ale to není podstatné jako to, že odmítá argumenty o nabytí mého práva kupní smlouvou k nemovitostem. Prostě se nechce hnout, přestože zde nebydlí, ale dojíždí občas z Vídně zkontrolovat kamery a čidla, zda někdo neoporávněně nevnikl na jeho pozemek. Jako bonbónek navíc nám zazdil ze své strany okna, takže není možno ani řádně větrat o tmě ani nemluvím. Mám za to, že pokud i dle plánku z katastru nemovitostí je zjevné, že pozemek patří mě a nezměnil majitelea ani za JZD ani po restituentech, je zcela lhostejné, že soused okupuje mé nemovitosti v tzv. dobré víře, že už je to cca 20 let. Těžko si totiž mohl myslet, že jde o automatické nabytí majetku. Mýlím se nebo ne?! Prosím poraďte  BJ

 
NÁŠ TIP:

    Zápatí

    Powered by PunBB 1.2.24c
    © Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
    Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
    Ochrana osobních údajů