Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 18. 11. 2008 12:15

D.elli
♥♥-----
Registrovaný: 12. 5. 2007
Příspěvky: 98

Kolejnice

Holky, nemáte někdo recept na toto cukroví? Chutnalo mi a tak bych vyzkoušela, jen si zaboha nemůžu vzpomenout u koho jsem jej jedla... Ani nevím, zda se to tak jmenuje, ale myslím že jo, bylo to těsto s marmeládou a nějaká ořechová hmota, takové pásky naskládané na sebe a nakrájené...  vissla

Není tady

 

#2 18. 11. 2008 15:46

ita
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 31. 8. 2006
Příspěvky: 2003

Re: Kolejnice

Název kolejnice jsem neslyšela, ale maminka dělávala proužky z tenkého lineckého a na to ořechový sníh, peklo se to pomalu v troubě.

Není tady

 

#3 20. 11. 2008 17:27

elaina
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Novojičínsko
Registrovaný: 7. 7. 2008
Příspěvky: 2075

Re: Kolejnice

Zkusím zaslat pár receptů, snad si vybereš.
Ten je rodinný - starý asi 70 let.

Linecké řezy:
20 dkg hl. mouky, 14 dkg másla(tuku), 7 dke cukru, 3 žloutky se zpracují na těsto. Rozdělí se na 2 díly a každý se vyválí - rozdělíme na pásy a dáme na plech.
Pak potřeme marmeládou (ne džem) a potřeme ořechovou nádivkou, posypeme krájenými ořechy.
Nádivka: 3 bílky smícháme se 14 dkg mletých ořechů a 5 dkg krájených na posypání.


Recept je ze sešitu "Vánoční pečivo" r. 1986

Pařížské tyčinky:
15 dkg mletých ořechů, 40 dkg práškového cukru, 2 bílky.
Ořechy, 15 dkg cukru a jeden bílek smícháme v tuhé těsto. Druhý bílek a 1 lžíci vody s 25 dkg cukru utřeme na hustou polevu.
Ořechové těsto rozválíme a potřeme polevou. Nožem namočeným ve vodě krájíme tyčinky 1x3cm a v mírné troubě je spíš sušíme než pečeme.

Recept ze sešitu "Vánoce" r. 1991

Oříškové řezy:
30 dkg hl. mouky, 15 dkg másla, 8 dkg mouč.cukru, 2 žloutky, 1 lžička prášku do pečiva, rybízová marmeláda, 4 bílky, 15 dkg krupicového cukru, 10 dkg oříšku.
Mouku, máslo, cukr, žloutky a prášek do peč. zpracujeme v hladké těsto. Plech s vyšším okrajem vymažeme tukem a vysypeme moukou. Těsto pomoci válečku přeneseme na plech a upečeme do světležluta.
Mezitím ušleháme sníh z bílků, lehce do něj zamícháme cukr a ořechy. Mírně vychladlé těsto potřeme marmeládou a na ni navrstvíme sníh s oříšky.
Dáme do trouby a necháme lehce zrůžovět. Vychladlý krájíme.
Toto je spíš moučník než cukroví. Ten peču nejvíc.

Recept z "Česká kuchařka" r. 1970

Oříškové tyčinky:
28 dkg hl. mouky, 14 dkg másla, 7 dkg cukru, 2 žloutky, vanilk. cukr
Poleva: 3 bílky, 20 dkg moučk. cukru, 14 dkg oříšku, 1 lžíce citr.šávy, marmeláda
Z prvých přísad uděláme linecké těsto, vyválíme asi 6mm silný plát, válečkem jej přeneseme na plech. Upečeme na středně silném ohni na světlý odstín. Potřeme marmeládou, na ni rozetřeme vrstvu sněhu smícháné s cukrem a oříšky. Dáme do trouby, necháme lehce zrůžovět.
Ještě teplý plát rozkrájíme na tyčinky.

Vím, že je tady dost cukrářek a kuchařek, tak budu ráda, když přidají svůj názor  smile hjarta


http://foto.dama.cz/img/486/486319.gif

Posuzuj svůj úspěch podle toho, čeho ses musel vzdát, abys ho dosáhl

Není tady

 

#4 21. 11. 2008 8:56

D.elli
♥♥-----
Registrovaný: 12. 5. 2007
Příspěvky: 98

Re: Kolejnice

elaino, myslím,že ten první recept bude on, ten, co mi tak zachutnal.Byly to takové pasy a nakrájené na proužky.Na řezu možná připomínají kolejnice....Pustím se do něj, akorát ta nádivka- bílky se jen smíchají s ořechy nebo se udělá sníh?

Upravil(a) D.elli (21. 11. 2008 8:58)

Není tady

 

#5 21. 11. 2008 17:43

elaina
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Novojičínsko
Registrovaný: 7. 7. 2008
Příspěvky: 2075

Re: Kolejnice

Jóóó- to kdybych já si pamatovala. Dlouho jsem ho už nedělala, ale zdá se mi.¨, že na 3 líky, pokud se ušlehají je 14 dkg ořechů málo. Tak se to spíš asi zamíchá - prošlehá napůl.

Poprosíme cukrářky, které tady chodí a prosím poradí !!!godlike


http://foto.dama.cz/img/486/486319.gif

Posuzuj svůj úspěch podle toho, čeho ses musel vzdát, abys ho dosáhl

Není tady

 

#6 22. 11. 2008 8:07

babijana
♥♥-----
Registrovaný: 19. 2. 2008
Příspěvky: 27

Re: Kolejnice

Myslím, že se těm kolejnicím říká také Cikánské řezy. Podle mojí sousedky, která je pekla, se nemá dělat sníh (na internetu jsou všechny předpisy se sněhem) - v tom je právě ten rozdíl od běžného pečiva.
Našla jsem, po dlouhém hledání, předpis, který by mohl odpovídat tomu, co říkala moje sousedka (škoda, že jsem si to nezapsala).

Cikánské řezy

200 g hladké mouky,
50 g moučkového cukru,
150 g tuku,
3 žloutky,
na špičku nože soli.

Vypracujeme těsto, vyválíme plát a položíme na vymazaný plech s okrajem. Zapečeme napůl, když těsto dělá bubliny, propícháme je vidličkou.

Vyjmeme, potřeme pikantní marmeládou a rozetřeme ořechovou směs.

Dáme do kastrůlku 160g hrubě nasekaných vlašských ořechů,
200 g moučkového cukru,
40 g kakaa,
3 bílky,
trochu mleté skořice.

Zahříváme, mícháme, až se vše spojí a prohřeje. Moučník potřeme směsí a dopečeme. Teplé krájíme na čtverečky 2x2cm.

Není tady

 

#7 22. 11. 2008 10:10

elaina
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Novojičínsko
Registrovaný: 7. 7. 2008
Příspěvky: 2075

Re: Kolejnice

Tak myslím, že ten základ je stejný - akorát u těch "cig.řezů" je k ořechům kakao.
Tak ten sníh se asi opravdu nebude dělat - v sešitě je napsáno "smíchat bílky". Počkáme ještě na nazor dalších cukrářek a kuchařek.  dumbom


http://foto.dama.cz/img/486/486319.gif

Posuzuj svůj úspěch podle toho, čeho ses musel vzdát, abys ho dosáhl

Není tady

 

#8 22. 11. 2008 10:22

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Kolejnice

elaina napsal(a):

Tak myslím, že ten základ je stejný - akorát u těch "cig.řezů" je k ořechům kakao.
Tak ten sníh se asi opravdu nebude dělat - v sešitě je napsáno "smíchat bílky". Počkáme ještě na nazor dalších cukrářek a kuchařek.  dumbom

Já dělám tuhý sníh, který šlehám v páře a pak přidám ořechy a potírám těsto stolt .

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů