Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 5. 11. 2008 19:47

nabi
♥♥-----
Registrovaný: 5. 11. 2008
Příspěvky: 35

Přítomný okamžik

Zdravím všechny, zatím jsem jen "špehovala" a četla. Teď jsem se ale rozhodla oslovit vás všechny hledající a požádat o radu - resp. diskuzi.
Přečetla jsem nespočet knih s duchovní tematikou, ale knihy, ke kterým se vracím, a podle kterých bych chtěla žít, jsou dvě. Moc přítomného okamžiku od Tolleho a Osvícení líné ženy od Golase.
Vím, že už jen to konstatování " chtěla bych žít" je špatně. Když chci, tak proč to tak nedělám, že?
Pro ty, kteří knihy nečetli - jde v podstatě o to, že bychom měli žít v přítomnosti ( jak logické) a milovat vše takové jaké to je. Ale to je to, co mi nejde - kontrola mysli je určitě běh na dlouhou tra, jenže já mám pocit, že nepostupuji vubec. Nějak mi nejde žít tady a teď když jsem zrovna v práci a řeším problémy( s příčinou v minulosti a důsledkem do budoucna ). Nebo milovat svůj současný život, když stále ještě pořád mám rozpor mezi tim co je a co bych chtěla. Mám už vsugerováno, že je to tak strašně těžký, že zkrátka asi nějakého záblesku osvícení nejsem ani hodna. Oba autoři říkají - přestaňte hledat, přestaňte číst další knihy, v nejdokonalejším stavu jste právě teď. No, ale kdyby to bylo tak jednoduché ...
Golas pše: až se naučíte milovat peklo, budete v nebi.
Tak se ptám - jak se naučit milovat peklo??

Není tady

 

#2 6. 11. 2008 11:26

hirondel
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 27. 12. 2006
Příspěvky: 7378

Re: Přítomný okamžik

nabi napsal(a):

Pro ty, kteří knihy nečetli - jde v podstatě o to, že bychom měli žít v přítomnosti ( jak logické) a milovat vše takové jaké to je. Ale to je to, co mi nejde - kontrola mysli je určitě běh na dlouhou tra, jenže já mám pocit, že nepostupuji vubec. Nějak mi nejde žít tady a teď když jsem zrovna v práci a řeším problémy( s příčinou v minulosti a důsledkem do budoucna ). Nebo milovat svůj současný život, když stále ještě pořád mám rozpor mezi tim co je a co bych chtěla. Mám už vsugerováno, že je to tak strašně těžký, že zkrátka asi nějakého záblesku osvícení nejsem ani hodna.

Ahoj Nabi,
Kdyz mas vsugerovano ze je to tezke a ze nejsi hodna neceho,pak zakonite se prave ona myslenka odrazi na deni.
Prijmout rozpor je prvni krok k tomu dokazat prijmout soucasnou situaci takovou jaka je. Je totiz jasne ze situace jsou promnenlivy a i tahle pomine.Zalezi prave na tom jak budes premyslet. Podle toho si budes utvaret svuj svet kolem sebe.
Kontrola mysli je beh na dlouhou trat to ano. Nicmene neni to pricina k tomu se tak snadno vzdat.Nebo naopak lpet na tom mit vsechno hned nacviceny.
Trpelivost je preci tim co prinasi rozkvet. Neni ani ji snadne udrzet. Nemusis cist a ni hledat nikde dalsi podpurne pomucky,pokud vnitrne citis ze jsi pripravena,nebo dostatecne teoreticky nastudovana (pomoci druhych,knih atd.) na to nejdulezitejsi. Prakticky hledat sebe. To je to co mozna mineji autori tim = v nejdokonalejsim stavu jste prave ted.  K takovemu postoji ale museli nejdrive dozrat i oni.  smile


  Zapomenout na svou pravou podstatu,je pricinou vseho utrpeni.
Uvedomit si ji ,prinasi svobodu.

Není tady

 

#3 6. 11. 2008 11:37

lupina montana
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Polabí
Registrovaný: 14. 2. 2007
Příspěvky: 17877

Re: Přítomný okamžik

nabi napsal(a):

Tak se ptám - jak se naučit milovat peklo??

Když se do něj narodíš lol


Hou, hou, vlci jdou, už jsou tady, už tu jsou......

Není tady

 

#4 6. 11. 2008 11:56

Míša Kulička
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 8. 9. 2006
Příspěvky: 16397
Web

Re: Přítomný okamžik

nabi napsal(a):

... Ale to je to, co mi nejde - kontrola mysli je určitě běh na dlouhou tra, jenže já mám pocit, že nepostupuji vubec.

A ta kontrola mysli je nutná? mě připadá, že je to přesně to, co ti tak nějak v životě překáží ... smile


"Každý něco miluje, třeba jenom chleba." Čögyam Trungpa rinpoče
"Je velký omyl domnívat se, že když lidé ztratí víru, nebudou věřit v nic. Budou věřit v cokoli!" Gilbert Keith Chesterton
“Vede-li tě skuhrající havran, dojdeš k mršině.“ Arabské přísloví

Není tady

 

#5 6. 11. 2008 11:58

lupina montana
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Polabí
Registrovaný: 14. 2. 2007
Příspěvky: 17877

Re: Přítomný okamžik

No...tak zase ale Míšo uznej, že NĚCO by se jaksi...kontrolovat mělo visslalol


Hou, hou, vlci jdou, už jsou tady, už tu jsou......

Není tady

 

#6 6. 11. 2008 12:03

Jája
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 10163

Re: Přítomný okamžik

i kontrola mysli je třeba - si jinak vytvářim krásný katastrofický scénáře ani v Holyvůdu takový neuměj lol

teda já když začnu něco plánovat a nebejt přítomná a uvědomim si to, tak se vědomně vracim do přítomnosti a dívám se okolo sebe a třeba si i komentuju co vidim. No a když si to neuvědomim, tak zakopnu lol - no a to se mi stává taky dost často lol


Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.

Jediné hranice, které nás mohou nějakým způsobem omezovat, jsou uvnitř nás, uvnitř naší mysli.

Není tady

 

#7 6. 11. 2008 13:16

Míša Kulička
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 8. 9. 2006
Příspěvky: 16397
Web

Re: Přítomný okamžik

lupina montana napsal(a):

No...tak zase ale Míšo uznej, že NĚCO by se jaksi...kontrolovat mělo visslalol

No dobrá, tak třeba svěrače jo ... ale mysl? Mám kontrolovat i to, co si myslím? A k čemu mi to je? Nestačí, když kontroluji, co říkám - aspoň občas teda ...? smile


"Každý něco miluje, třeba jenom chleba." Čögyam Trungpa rinpoče
"Je velký omyl domnívat se, že když lidé ztratí víru, nebudou věřit v nic. Budou věřit v cokoli!" Gilbert Keith Chesterton
“Vede-li tě skuhrající havran, dojdeš k mršině.“ Arabské přísloví

Není tady

 

#8 6. 11. 2008 14:02

hirondel
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 27. 12. 2006
Příspěvky: 7378

Re: Přítomný okamžik

Misaku Kulicko,
s tim sveracem to je teda husty  lol
A muzu se Te zeptat ciste ze zvedavosti na neco?


  Zapomenout na svou pravou podstatu,je pricinou vseho utrpeni.
Uvedomit si ji ,prinasi svobodu.

Není tady

 

#9 6. 11. 2008 19:32

Míša Kulička
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 8. 9. 2006
Příspěvky: 16397
Web

Re: Přítomný okamžik

na cokoli a já po vzoru nejmenovaného herce na cokoli odpovím, ju?


"Každý něco miluje, třeba jenom chleba." Čögyam Trungpa rinpoče
"Je velký omyl domnívat se, že když lidé ztratí víru, nebudou věřit v nic. Budou věřit v cokoli!" Gilbert Keith Chesterton
“Vede-li tě skuhrající havran, dojdeš k mršině.“ Arabské přísloví

Není tady

 

#10 6. 11. 2008 19:36

lupina montana
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Polabí
Registrovaný: 14. 2. 2007
Příspěvky: 17877

Re: Přítomný okamžik

Míša Kulička napsal(a):

lupina montana napsal(a):

No...tak zase ale Míšo uznej, že NĚCO by se jaksi...kontrolovat mělo visslalol

No dobrá, tak třeba svěrače jo ... ale mysl? Mám kontrolovat i to, co si myslím? A k čemu mi to je? Nestačí, když kontroluji, co říkám - aspoň občas teda ...? smile

Ale táák! Myslela jsem sem tam překontrolovat sklepy a skříně...třeba coollol Ale "mít to pod kontrolou" to se mně taky nezamlouvá - akorát to někde ještě trochu mám a potřebuju se to odnaučit butter


Hou, hou, vlci jdou, už jsou tady, už tu jsou......

Není tady

 

#11 6. 11. 2008 20:51

nabi
♥♥-----
Registrovaný: 5. 11. 2008
Příspěvky: 35

Re: Přítomný okamžik

Ahoj, všem děkuji za příspěvky. Hirondel, já vím, že když si sugeruju, jak strašně je ta duchovní cesta těžká a pro mě nemožná, tak to tak i bude v realitě. Ale to, že to teoreticky vím, mi nezabrání v tom, abychom v duchu negativním dál smýšlela. Přijdu si jako třeba vystudovaný lékař, který se nikdy nikoho neléčil. Všechno ví, všechno pochopil, ale praxi nemá. Já nevím, jestli za to u mě může lenost nebo co je to..
Přijmout přítomný okamžik - já opravdu věřím tomu, že je to ta nejchytřejší věc, co můžu udělat(z chvilkových záblesků vím jak to pomáhá), ale ono se to hezky řekne, jenže jak to realizovat? Jak mužu přijmout přítomný okamžik, když je to absolutní opak mého pojetí štěstí?
Míšo, pokud nemᚠpocit, že musíš svou mysl kontrolovat, tak ti v dobrém závidím.. Asi se ti tam nevaří takový gulᚠjako mně:-)

Není tady

 

#12 6. 11. 2008 20:52

nabi
♥♥-----
Registrovaný: 5. 11. 2008
Příspěvky: 35

Re: Přítomný okamžik

A ještě jsem se chtěla zeptat: Tolle píše o tom, že je potřeba vnímat své vnitřní tělo. Nemáte s nim nějaká zkušenosti?

Není tady

 

#13 6. 11. 2008 21:13

hirondel
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 27. 12. 2006
Příspěvky: 7378

Re: Přítomný okamžik

Míša Kulička napsal(a):

na cokoli a já po vzoru nejmenovaného herce na cokoli odpovím, ju?

Genialni odpoved. To co jsi rekla je me niterne blizky.  wink
Miso rekni me tedy prosiiiim,jak,jakym zpusobem jsi schopna kontrolovat sverace?  Odkud si vypozorovala signal?  cool
Jednou jsem to zkoumala na vlastni kuzi a doslo me o co jde. Zajima me jak to vnimas Ty.  smile


  Zapomenout na svou pravou podstatu,je pricinou vseho utrpeni.
Uvedomit si ji ,prinasi svobodu.

Není tady

 

#14 6. 11. 2008 21:36

hirondel
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 27. 12. 2006
Příspěvky: 7378

Re: Přítomný okamžik

nabi napsal(a):

Jak mužu přijmout přítomný okamžik, když je to absolutní opak mého pojetí štěstí?

Nabi,
Tve pojeti stesti je,muze byt, jen vyplodem,iluzi Tve predstavy o tomhle pojmu. Pokud je teda stesti to co si pod tim pojmem kazdy z nas predstavujem,pak je to o tom nezapomenout,mit na vedomi,ze kazda predstava je menitelna, jina a tudiz kazde pojeti stesti je menitelne.
Prijmout pritomny okamzik je otazkou hlubokeho pochopeni toho ,ze to co se nam deje(prave ted) ,je vyplodem naseho vlastniho jednani,cinem, myslenkou.
Je to tim co jsem si vytvorili. Tvorit preci ale muzem dal a do nekonecna.  To znamena- pochopeni nasi dosavadni schopnosti a dosahu.Pochopeni zda predstava stesti odpovida nas dusi nebo vic nasemu egu.  smile
Neumim to lip zkomolit. Snad si z toho neco poberes.  smile


  Zapomenout na svou pravou podstatu,je pricinou vseho utrpeni.
Uvedomit si ji ,prinasi svobodu.

Není tady

 

#15 6. 11. 2008 21:51

nabi
♥♥-----
Registrovaný: 5. 11. 2008
Příspěvky: 35

Re: Přítomný okamžik

Hirondel, ale já jsem přesvědčená, že jsem se do toho "hnoje" dostala vlastní vinou - neukázněnou myslí. Ale i tak mám prostě problém přijmout přítomný okamžik. Buď je to jednoduché tak, až je to pro mě nesmírně těžké, nebo nevím. Jako bych si potřebovala všechno zasloužit.. Jako bych nemohla aplikovat, to co je jednoduché..

Není tady

 

#16 6. 11. 2008 21:52

nabi
♥♥-----
Registrovaný: 5. 11. 2008
Příspěvky: 35

Re: Přítomný okamžik

Jo a to mé pojetí štěstí = vnitřní klid

Není tady

 

#17 6. 11. 2008 21:57

sunyata
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Mama Earth
Registrovaný: 7. 3. 2006
Příspěvky: 3745

Re: Přítomný okamžik

Nabi, psalas, ze jsi cetla a vracis se k Moci pritomneho okamziku. Pripadne mi, ze jsi necetla poradne. Tak mozna jeste jednou. wink

Není tady

 

#18 6. 11. 2008 22:01

nabi
♥♥-----
Registrovaný: 5. 11. 2008
Příspěvky: 35

Re: Přítomný okamžik

sunyato, četla hodněkrát opravdu:-) ale tak když poradíš k jaké pasáži se mám zase vrátit:-) ráda si nechám poradit

Není tady

 

#19 6. 11. 2008 22:08

sunyata
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Mama Earth
Registrovaný: 7. 3. 2006
Příspěvky: 3745

Re: Přítomný okamžik

a v tom obdobi kdy jsi ji cetla byla jsi schopna praktikovat co pise?

Není tady

 

#20 6. 11. 2008 22:13

hirondel
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 27. 12. 2006
Příspěvky: 7378

Re: Přítomný okamžik

nabi napsal(a):

Hirondel, ale já jsem přesvědčená, že jsem se do toho "hnoje" dostala vlastní vinou - neukázněnou myslí. Ale i tak mám prostě problém přijmout přítomný okamžik. Buď je to jednoduché tak, až je to pro mě nesmírně těžké, nebo nevím. Jako bych si potřebovala všechno zasloužit.. Jako bych nemohla aplikovat, to co je jednoduché..

Vis,taky jsem casto byla v takovem stavu. Postupem casu,jsem vic a vic vnimala ostre presne to co Ty ted naznacujes. =Bud je to tak jednoduche ,ze se to zda az tezke!
Pokus se vysledovat momenty -za pomoci vsimavosti- kdy,jak a co zpusobuje svetelny momenty vnitrniho klidu.
Nezapomela bych ani na to, ze to co se odehrava v Tve mysli, je i to, co je zakonem priciny a nasledku.
Dusledky za nase jednani je prave ted potreba vedomou cestou napravit,neopakovat. JE TO OTAZKOU CVICENI.
Neves hlavu a netlac na pilu. Ano mozna jsi lina jit cestou praxe a mozna ze potrabujes najit nekoho kdo Te doprovodi. Dnes zda se Ti to tezky,znam ten pocit.Presto vim ze prijde den kdy se na Tvoji situaci podivas uz jinak.

Jinak k tomu co pisu,neni to proto ze bych si myslela zes to ci ono nepochopila.Ber to jen jako muj projev a styl. Neco co Te nepodcenuje ale podava Ti pochopeni.  smile


  Zapomenout na svou pravou podstatu,je pricinou vseho utrpeni.
Uvedomit si ji ,prinasi svobodu.

Není tady

 

#21 6. 11. 2008 22:16

nabi
♥♥-----
Registrovaný: 5. 11. 2008
Příspěvky: 35

Re: Přítomný okamžik

Sunyato, ne - nikdy jsem toho nebyla vědomě dlouhodobě schopná.

Není tady

 

#22 6. 11. 2008 22:22

nabi
♥♥-----
Registrovaný: 5. 11. 2008
Příspěvky: 35

Re: Přítomný okamžik

Hirondel, vím kdy jsem nacházela vnitřní klid - v záblescích, kdy jsem se těšila nechala vše plynout, kdy jsem nic neočekávala, kdy jsem se radovala bez důvodu.. ale to mluvím opravdu jen o chvilkách .. a bylo to naprosto nevědomě, jako bych to ani nechtěla. Jenže teď si řeknu - no vždy je to jednoduché, stačí na sebe nechat působit svět bez posuzování a "budu tam".. a tak se snažím neposuzovat, ale právě z té zkušenosti, že vím, že by měl přijít ten klid a harmonie, to netrpělivě očekávám a vyhlížím a to je ten kámen úrazu. Je to jako bludný kruh. A přesně tak, je to tak jednoduché, až je to nesmírně těžké. Člověk už je nějak naučen, že uvěří spíš tomu, co lze složitě vysvětlit.

Není tady

 

#23 6. 11. 2008 22:31

hirondel
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 27. 12. 2006
Příspěvky: 7378

Re: Přítomný okamžik

nabi napsal(a):

.... ale právě z té zkušenosti, že vím, že by měl přijít ten klid a harmonie, to netrpělivě očekávám a vyhlížím a to je ten kámen úrazu.

Ano,to je ten hacek.  wink  V tom uz hraje roly,jisty zpusob podminky.Mysl pracuje aniz by mela-ocekava,chce.  Prirozeny beh bezne mysli,bez praxe.Mysl uchopuje a rozvetvuje. Mysl chce.


  Zapomenout na svou pravou podstatu,je pricinou vseho utrpeni.
Uvedomit si ji ,prinasi svobodu.

Není tady

 

#24 6. 11. 2008 22:34

Míša Kulička
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 8. 9. 2006
Příspěvky: 16397
Web

Re: Přítomný okamžik

hirondel napsal(a):

Míša Kulička napsal(a):

na cokoli a já po vzoru nejmenovaného herce na cokoli odpovím, ju?

Genialni odpoved. To co jsi rekla je me niterne blizky.  wink
Miso rekni me tedy prosiiiim,jak,jakym zpusobem jsi schopna kontrolovat sverace?  Odkud si vypozorovala signal?  cool
Jednou jsem to zkoumala na vlastni kuzi a doslo me o co jde. Zajima me jak to vnimas Ty.  smile

Důležité je nepovolit, Hiro, alespoň dokud nejsi tam, kde si to můžeš dovolit lol


"Každý něco miluje, třeba jenom chleba." Čögyam Trungpa rinpoče
"Je velký omyl domnívat se, že když lidé ztratí víru, nebudou věřit v nic. Budou věřit v cokoli!" Gilbert Keith Chesterton
“Vede-li tě skuhrající havran, dojdeš k mršině.“ Arabské přísloví

Není tady

 

#25 6. 11. 2008 22:34

nabi
♥♥-----
Registrovaný: 5. 11. 2008
Příspěvky: 35

Re: Přítomný okamžik

Jenze ja si proste nejak nemuzu pomoct, takze to vzdavam, ale druhy den si zase beru do ruky jednu z knih, souhlasne pokyvuji "ano, vsemu rozumim, vsemu verim" .. ale uvést do praxe?? Jak??

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů