Oznámení

3. července : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

3. července : Praktické grilovací desatero pro úspěšný start letních grilovaček!

3. července : Prázdniny jsou tady a s nimi i doba dovolených a výletů. Kam vyrazit? Mrkněte na naše tipy!

#1 16. 10. 2008 13:05

Žížalka8
♥------

nevím,co dělat

Dlouho jsem se rozhodovala,zda,o tom,co mě trápí,sem napsat.Spíše své problémy řeším sama.Alespoň se mi uleví.
Mám 17+15-leté dcery.Rozvedla jsem se,když jim bylo 10+7let.BM stačilo,že jsem doma a že holky a domácnost jsou OK.Pokud jsem s penězi vyšla,bylo mu jedno,za co utratím.O holky moc zájem neměl,měly z něho velký respekt,strach.Byl pracovně dost vytížený a když byl doma,měl jiné zájmy.
Teď má s holkama bezva vztah,dělá,co ony chtějí.Respekt vůči němu je stále stejný.
Já mám přítele(o 7let mlad.),má syna 16.Bydlí u maminky.My dva máme hezký vztah.Horší je to s holkama.Pokud něco neudělají,kritizuje,pokud udělají(cokoliv),nikdy je nepochválí i co týče školy.Hledá na nich chyby a dobré nevidí nebo nechce vidět.(mě chválí i já jeho).Když holky příjdou domů,pozdraví a on jim odpoví jako by byl naštvaný,že přišly.Včera večer dcera přijela s 3denního výletu,vzala si polévku do obyváku a místo přivítání,ji nadal,že nejí na stole.Bere je pouze jako mé dcery,nic víc.
A ještě něco.St.dcera chodí s klukem o 9let starším,je chytrý a nadaný.Ale chodí skoro denně na pivo,někdy i 2x.Je to jeho věc.Ale nelíbí se nám,že tam chodí i dcera.Hospoda se mi nelíbí i z důvodu,že bývalý tchán(budiž mu země lehká),jeho sestra a jejich otec(čili mých dcer praděda) byli alkoholici.Je jasné,že máme s BM strach.Ono se dědí po čem prd.Tak začala chodit tajně,oni se snad ani jinde nescházejí(až na vyjímky).Dcera nám už 2x zalhala,že byla na brigádě,ale provalilo se,že byla s kamoškou v hospůdce.Za dva dny šla za svým klukem,opět do hospody.Sama mi řekla,že na noc bude doma.Nepřišla.Druhý den jsem jela s ml.dcerou nakupovat.Dcera mi slíbila,že mi zavolá,když někam půjde.Místo toho jsem našla na stole vzkaz,že je u kamošky a na noc příjde domů.Byla v hospodě a její kluk mi napsal,že budou spát u nich.Přítel se nabídl,že pro ni zajde.Nejprve jsem se chtěla poradit s BM.BM souhlasil a chtěl vědět,jak to dopadlo.Samozřejmě dcera nedošla.Tak jí BM volal,neozvala se,tak se rozhodl přijet.Mezitím dcera došla.Nevím,co to do mě vjelo,ale řekla jsem,že dcera půjde na 14dní k BM.
Teď mám pocit,že jsem situaci nevyřešila dobře(volání BM,že pro dceru šel přítel,14dní u BM).
Máme doma určené,co se bude respektovat.
Jsem ze všeho nešastná,mám strach,že ztratím dcery i přítele.Mám je moc ráda.gratergratergrater

Není tady

#2 16. 10. 2008 13:23

Somaia
Host

Re: nevím,co dělat

Žížalko, a jaká jsi byla ty v 17 letech?? Taky poctivá, poslušná a poddajná dcera svých rodičů? Nebo sis dovolila trochu zarevoltovat při svých prvních láskách a občas byla nucená i zalhat před svými nechápajícími a přísnými rodiči?? Já ano, já se klidně přiznám, že jsem byla jimi občas vmanipulována do situace, že jsem musela zalhat. A přesto jsem vyrotla a dospěla v celkem odpovědnou bezproblémovou osobu. Myslím, že je tvá dcera vzhledem k věku naprosto v normě, z toho co popisuješ soudím, že jí  nic  nehrozí, jen tvá zbytečná úzkostlivost. Taky jsem vychovala dceru, dnes jí je 23 let, je to super šikovná holka, ale v období 17-18 let jsem si s ní taky užila ... není to puberta, ale z mého pohledu daleko horší období ...
Naše děti začnou myslet, že jsou dospělé, ale ještě s tím neumí naložit, tzn. chtějí výhody dospělosti bez odpovědnosti. Toto období lze jen přežít s vědomím, že cca do 2 let bude pravděpodobně vše v pohodě. Když budeš méně úzkostlivá, více tolerantní , zákazy a příkazy používat s rozumem a výjmečně, tak pomůžeš přetrpět toto složité období jak dceři tak sobě líp.
P.S. Zkus si s ní vyříkat nějaká oboustranně fungující pravidla a pak na nich trvat a mluv s ní když bude v pohodě o tom, co trápí tebe... že taky můžeš mít strach, když nebude pravidla respektovat a nechodit domů... že je to přirozené, ale na druhou stranu jí zase něco  na víc občas zkus tolerovat.

Upravil(a) Somaia (16. 10. 2008 13:32)

#3 16. 10. 2008 13:36

kalupinka
♥♥♥♥♥♥-

I když mᚠděti velké, nějaké hranice jim určit musíš. Ta situace, která u vás je, by byla stejná, i kdybys měla doma manžela a ne přítele. jediné správné, na čem nyní můžeš trvat je, dodržet, co jsi už řekla. Jinak s dcerou nezmůžeš už nic. Nepřeješ si, aby chodila po hospodách, je to v pořádku. Až si bude vydělávat sama, patně tam ráda zabrousí, ale teď prostě bydlí u tebe, živíš ji a měla by s tím rozhodně počkat. Bydlet u BM na střídačku, není špatný nápad. Možná to prospěje i jí i Tobě. Na druhou stranu zkus uznat, že dcera už je téměř hotový člověk. pokud nemá žádné lepší zájmy a koníčky...zákazy už nelze nic napravit! Budeš-li ji omezovat, sledovat a hádat se s ní, první, co udělá, až jí bude 18, odejde. Pak už nemůžeš počítat, že k sobě nějaký vztah najdete. Přítele bys měla požádat o to, aby nezasahoval do dění v Tvém domově. Jste-li zvyklé jíst v obýváku, on do toho nemá co mluvit. A se chová jako na návštěvě. U maminky bydlí tvůj přítel nebo jeho syn? Pokud přítel bydlí u vás, měl by si nechat od cesty svoje poznámky. Může se totiž brzy dočkat od dcer odpovědi - do toho Ti nic není a nech si svoji kritiku, když nic jiného od tebe neslyšíme. Nejsme na ní zvědavé, jsme tady doma a chceme tu mít pohodu. Dcery mají patrně z mužů respekt a k takovému kroku se dosud neuměly odhodlat. Zkrátka uměj si obhájit dcery, jsou ty slabší, nenech sebou manipulovat ani přítelem, ani jimi. Ty jsi ten stmelovací a sjednocující prvek v rodině. Mᚠprávo měnit názor...pokud dcerka pije nealko a chodí domů včas, proč si neposedět, na druhou stranu nedodrží-li slíbený čs návratu, řekni jí, že odpovědný dospělý člověk se tak nechová, tak se chová dítě, které na sebe za každou cenu musí upozorňovat. A dětem se pak musí stanovit, o mají dělat, protože to samy nezvládají. A si dcerka sama vybere, jakou roli chce doma hrát.

Není tady

#4 16. 10. 2008 14:07

Žížalka8
♥------

Somaia napsal(a):

Žížalko, a jaká jsi byla ty v 17 letech?? Taky poctivá, poslušná a poddajná dcera svých rodičů? Nebo sis dovolila trochu zarevoltovat při svých prvních láskách a občas byla nucená i zalhat před svými nechápajícími a přísnými rodiči?? Já ano, já se klidně přiznám, že jsem byla jimi občas vmanipulována do situace, že jsem musela zalhat. A přesto jsem vyrotla a dospěla v celkem odpovědnou bezproblémovou osobu. Myslím, že je tvá dcera vzhledem k věku naprosto v normě, z toho co popisuješ soudím, že jí  nic  nehrozí, jen tvá zbytečná úzkostlivost. Taky jsem vychovala dceru, dnes jí je 23 let, je to super šikovná holka, ale v období 17-18 let jsem si s ní taky užila ... není to puberta, ale z mého pohledu daleko horší období ...
Naše děti začnou myslet, že jsou dospělé, ale ještě s tím neumí naložit, tzn. chtějí výhody dospělosti bez odpovědnosti. Toto období lze jen přežít s vědomím, že cca do 2 let bude pravděpodobně vše v pohodě. Když budeš méně úzkostlivá, více tolerantní , zákazy a příkazy používat s rozumem a výjmečně, tak pomůžeš přetrpět toto složité období jak dceři tak sobě líp.
P.S. Zkus si s ní vyříkat nějaká oboustranně fungující pravidla a pak na nich trvat a mluv s ní když bude v pohodě o tom, co trápí tebe... že taky můžeš mít strach, když nebude pravidla respektovat a nechodit domů... že je to přirozené, ale na druhou stranu jí zase něco  na víc občas zkus tolerovat.

Jenže my už jsem si spolu několikrát povídaly,pravidla máme stanovené,ví,že když je bude dodržovat,bude vše OK.Mrzí mě lhaní.
Ptala jsem se jí,jestli jsem hrozná a přísná mamka a ona mi odpověděla,že jinou mamku by nechtěla.

Není tady

#5 16. 10. 2008 14:12

Somaia
Host

Jak říkám, Žížalko, až na malé vyjímky, jsme to asi zažily všechny.... komunikuj dál a obrň se trpělivostí, nic jiného ti nezbývá, věř mi. Prošla jsem si tím chvíli před tebou. Je to dočasné, ona to brzy pochopí, že jsi měla a mᚠpravdu, ale teď prostě ne, teď revoltuje za dospěláckou pseudosvobodu.
Kdybys viděla, kolikrát já byla na kolenou a plakala. Z mého medového koláčku, zlaté hodné  holčičky , byl najednou někdo jiný a já nechápala, co jsem udělala kde špatně. NIC!! Přešlo to samo... a máme zase suprový vztah.

Upravil(a) Somaia (16. 10. 2008 14:14)

#6 16. 10. 2008 14:15

Žížalka8
♥------

kalupinka napsal(a):

I když mᚠděti velké, nějaké hranice jim určit musíš. Ta situace, která u vás je, by byla stejná, i kdybys měla doma manžela a ne přítele. jediné správné, na čem nyní můžeš trvat je, dodržet, co jsi už řekla. Jinak s dcerou nezmůžeš už nic. Nepřeješ si, aby chodila po hospodách, je to v pořádku. Až si bude vydělávat sama, patně tam ráda zabrousí, ale teď prostě bydlí u tebe, živíš ji a měla by s tím rozhodně počkat. Bydlet u BM na střídačku, není špatný nápad. Možná to prospěje i jí i Tobě. Na druhou stranu zkus uznat, že dcera už je téměř hotový člověk. pokud nemá žádné lepší zájmy a koníčky...zákazy už nelze nic napravit! Budeš-li ji omezovat, sledovat a hádat se s ní, první, co udělá, až jí bude 18, odejde. Pak už nemůžeš počítat, že k sobě nějaký vztah najdete. Přítele bys měla požádat o to, aby nezasahoval do dění v Tvém domově. Jste-li zvyklé jíst v obýváku, on do toho nemá co mluvit. A se chová jako na návštěvě. U maminky bydlí tvůj přítel nebo jeho syn? Pokud přítel bydlí u vás, měl by si nechat od cesty svoje poznámky. Může se totiž brzy dočkat od dcer odpovědi - do toho Ti nic není a nech si svoji kritiku, když nic jiného od tebe neslyšíme. Nejsme na ní zvědavé, jsme tady doma a chceme tu mít pohodu. Dcery mají patrně z mužů respekt a k takovému kroku se dosud neuměly odhodlat. Zkrátka uměj si obhájit dcery, jsou ty slabší, nenech sebou manipulovat ani přítelem, ani jimi. Ty jsi ten stmelovací a sjednocující prvek v rodině. Mᚠprávo měnit názor...pokud dcerka pije nealko a chodí domů včas, proč si neposedět, na druhou stranu nedodrží-li slíbený čs návratu, řekni jí, že odpovědný dospělý člověk se tak nechová, tak se chová dítě, které na sebe za každou cenu musí upozorňovat. A dětem se pak musí stanovit, o mají dělat, protože to samy nezvládají. A si dcerka sama vybere, jakou roli chce doma hrát.

To my bydlíme u přítele.Dceru nesleduji.Bydlíme na vesnici a tady se někdy dozvíš oklikou věci aniž bys po nich pátrala.
Jsem ráda a cením si toho,že mi přítel nevyčítá společné peníze.My se dohadujeme jen kvůli holkám.Prostě jako muž a žena máme na určité věci jiné názory.
Kolikrát nevím,zda se rozhodnout dle přítele nebo sebe,co se týče holek.Kdyby měli spolu alespoň lepší vztah.

Není tady

#7 16. 10. 2008 14:19

Žížalka8
♥------

Co kdybych řekla dceři,že pokud nebude dodržovat naše dohodnutá pravidla,tak a nepočítá s mojí podporou,pomocí atd.?
Děkuji Kalupinko a Somaia za rady .

Není tady

#8 16. 10. 2008 14:38

Somaia
Host

Nemᚠzač.. big_smile držím ti palce, postupuj opatrně,důsledně a s láskou, tak aby dcera pořád věděla, že jí mᚠráda a jsi  tu pro ní. Je to pro holky těžký a složitý období. Věřím, že to zvládnete, už proto, žes to nehodila za hlavu, nejsi lhostejná a snažíš se najít řešení a radu. tummenupp

NÁŠ TIP:

Zápatí