Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#51 13. 10. 2008 14:19

vikinka1
♥♥-----

Re: bydlení

Atevi napsal(a):

A co říct manželovi o Tvých obavách, aby se na to podíval tvýma očima? A co třeba dům jeho rodičů od nich odkoupit (vzít si hypotéku) a tím by byl Vᚠ(vás obou)? Když už tam rekonstruujete, zvykla sis tam? Ono řeči "naši by Tě nevyhodili" se hezky poslouchají, ale za 10 let to může být "táhni, nic Ti tu nepatří". Já se Ti nedivím, zažila jsem to a už bych nikdy nebydlela v cizím. Psala jsem Ti na Tvůj mail.

Prijde mi, ze muzi nejsou tak empaticky a manza me  nepochopi :(  a hlavne proc by zbytecne vyhazoval penize, kdyz on nemusi :( moc dekuju za reseni,ale tahle situace ho asi nema :( moc dekuju za Mailiky, prectu si ho ale asi az pozde vecer, ted musim mazat do prace.

A jeste jsem asi zde hledala to, ze mi nekteří z vas napisi, ze jsou v podobny situaci a neresi to (asi proto, ze by me to uklidnilo), ze jim to nevadi a ze si s manžou veri.A ze by prepsani bytu, domu po manzovi nechteli. Ale asi jsme byla trosku naivni. A moje obavy se spise trochu prohloubili :( ale za to vy samozrejmne nemuzete :) tak ja se ozvu jeste dnes v noci nebo zitra rano.

Není tady

#52 13. 10. 2008 14:19

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha

A k těm investicím do baráku - je dobře, že si schováváte účty... v podstatě to lze brát tak, že co jste do domu zainvestovali za doby manželství, tak polovinu jsi tam investovala Ty. A v případě odchodu bys to mohla chtít - po jeho rodičích. Jenže je otázka, jestli by oni neargumentovali tím, že jste jim neplatili nájem a že oni to brali jako protihodnotu. Slovo proti slovu, pokud nemáte žádnou písemnou smlouvu... Zkusit to můžeš, ale dobré vztahy s rodiči se tím určitě nepodpoří. (I když v době rozvodu Ti možná nějaké vztahy s býv. tchánovci můžou být jedno).

Není tady

#53 13. 10. 2008 14:21

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥

vikinka1 napsal(a):

Prijde mi, ze muzi nejsou tak empaticky a manza me  nepochopi sad  a hlavne proc by zbytecne vyhazoval penize, kdyz on nemusi sad moc dekuju za reseni,ale tahle situace ho asi nema sad moc dekuju za Mailiky, prectu si ho ale asi az pozde vecer, ted musim mazat do prace.

A jeste jsem asi zde hledala to, ze mi nekteří z vas napisi, ze jsou v podobny situaci a neresi to (asi proto, ze by me to uklidnilo), ze jim to nevadi a ze si s manžou veri.A ze by prepsani bytu, domu po manzovi nechteli. Ale asi jsme byla trosku naivni. A moje obavy se spise trochu prohloubili sad ale za to vy samozrejmne nemuzete smile tak ja se ozvu jeste dnes v noci nebo zitra rano.

Muži nejsou empatičí - jak kteří. Neházela bych všechny do jednoho pytle a hlavně ne dřív, než si s manželem o tom promluvíš a přesvědčíš se, že to tak je!!!

Prostě si s ním o tom promluv. Mᚠto jako domácí úkol :-) Když spolu nedokážete komunikovat v 25-ti letech, jak s ním pak chceš komunikovat až budete mít děti atd.? Komunikace je základ. I kdyby se tím nic nevyřešilo, Tebe to trápí, týká se to manželství, tak by to manžel MĚL VĚDĚT.

Fakticky je to tak, že opravdu nemůžeš vědět, jestli s manželem zůstaneš do konce života nebo ne... ani nemůžeš vědět, jestli manžela zítra nepřejede auto a jeho rodiče Tě z bytu nevyhodí. Vždycky je dobrý, umět se o sebe postarat sama, kdyby něco. Ne že to musíš dělat celý život (starat se o sebe sama), ale UMĚT se o sebe postarat je dobrá věc. Abys nemusela být závislá na druhých lidech a nemusela se rozhodovat s tím, že když odejdu - tak pod most.

Upravil(a) Martinka1 (13. 10. 2008 14:23)

Není tady

#54 13. 10. 2008 14:33

Kuty
♥♥♥♥♥♥-

Atevi napsal(a):

Že by to přepsali rodiče na syna jí bude prd platné....Zase to bude jen jeho dům a pak se eventuelně dělit jen o starší použitý nábytek, lednici a ojeté auto není nic moc....

Chyba lávky - při darování se také musí udělat odhad stávajícího stavu nemovitosti.jdou léta,manželé investují dodomu,čímž ho zhodnocují.Dojde pak k rozvodu a také k dělení majetku -a opět se musí nechat udělat odhad nemovitosti a určitě  zde dojde k mnohastatisícovému rozdílu - a manželka má v tuchvíli právo na výplatu právě té poloviny rozdílu,o kterou byl dům zhodnocen.

Rodiče mu nemusí darovat hned celý dům,ale mohou do darovací smlouvy dát jako věcné břemeno právě ty 2 obchody.A bude hodně zajímavá situace až se bude muset dělat omítka nebo nová střecha,což je záležitost celého domu a nejen vrchního patra,že ano.

Mě otec taky daroval RD,do kterého jsme se nastěhovali a on tam má věcné břemeno na dožití.Když mi dům daroval,byla to ruina za 400tisíc dle odhadu,dnes má hodnotu minim.3milionů při dnešních cenách nemovitostí.A proč? Protože jsme sem kromě mnoha stovek tisíc nainvestovali také nekonečně moc svého času a práce.na to nezapomínej a je dobře,že to nechceš nechat,svou stávající situaci jen tak osudu.

Není tady

#55 13. 10. 2008 15:06

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava

Martinka1 napsal(a):

vikinka1 napsal(a):

Ahoj babitanky, chodim sem velice casto ale neprispivam. Ale mam jednu otazku na kterou si nedokazu racionalne odpovedet.  Tak snad mi trochu pomuzete. Je mi 25, ziju 3 roky s manzelem v dome jeho rodiců, jeho rodice bydli cca 40 km od nas. Dole v domku jsou 2 mistnosti, ktery se pronajimaj jako obchody (ty uz byly zařízene) A my jsme si dodelali vrsek (tzn. nejaka okna, dvere, podlahy, pricky, vodu, topeni,veskerej nabytek - neco pred svatbou, neco po svatbe).  Víte, stale casteji uvazuji o tom, co by bylo, kdybychom se rozvedli...mam  vlastne narok tedy jen na polovinu nabytku a to co jsme vrazili do predelani bytu...tak na to vlaste narok nemam? nebo ano? ale tezko je to asi dokazatelny, ze. Takhle otazka zni: kdyz jste se vdaly nebo nastehovaly k priteli, zádaly jste přepis polovinu bytu na vas? Nebo proste doufate, ze vas nevyhodi. Víte, vzdy jsem chtela svůj byt, ktery by se potom dal treba pronajimat...ale v 21 letech jsem na nej opravdu nemela. Takze ja bych vlastne v pripade rozvodu mohla jit jedine k rodicům (snad), kde je jeste sestra- ktera tam pravdepodobne zustane. Ano vim, ze co se vrazi do bydleni, tak ty naklady jsou napůl, ale nedokazu si predstavit, ze bych po manzovi pak chtela, půlku částky za okna. Nechci abyste si myslely, že jsem vypočítavá, jen prostě nechci třeba ve 40 být vyhnána s igelitkou yikes . Jak jste to řešily vy nebo jak to máte zařížené? Já pochybuji, že to rodiče budou převádět na manžela- je to totiž jedináček. Víte, tyto obavy jsem měla i před svatbou, ale nemohla jsem mu říct...,,ano, budu tu bydlet, ale musi byt část, polovina moje" - to proste neslo a jeho to vlastne taky neni. moc by mi pomohlo, kdybyste mi napsali, jak to mate zarízeneé vy. Pokud jste v podobné situaci... předem dekuji moc

Podobný dotaz tu byl nedávno.
Řešení - pořiď si svůj byt a pronajímej ho. Kdybyste se náhodou rozvedli, budeš mít kam jít. Záleží to samozřejmě na výši příjmu, abys měla na akontaci/zařízení bytu a takovou výši příjmu, aby Ti dali hypotéku. Splátky hypotéky pak budeš umořovat z nájmu.
Nepřijde mi fér, že když se nastěhuješ do domu, který navíc ani není manželův - je jeho rodičů, abys při rozvodu chtěla půlku toho domu. To je kravina, to snad vidíš sama.
Podle mě, mᚠnárok na půlku toho, co jste si pořídili za trvání manželství. Nic víc.
Vezmi si to opačně - jako příklad: měla bys svůj dům/byt, vdala se, rozvedla - a manžel by chtěl půlku Tvého domu/bytu. Pak by ses třeba vdala a rozvedla podruhé... manžel by zase chtěl půlku Tvého domu/bytu... Po dvou rozvodech bys měla jenom čtvrtinu majetku, který původně byl Tvůj a za Tvoje peníze?

A odpověď na otázku:
Před 2 měsíci jsem se přestěhovala k příteli. Ne, nežádala jsem žádný přepis. Je to jeho byt, dokud budeme spolu, on platí hypotéku a já s ním bydlím a podílím se na polovině nákladů (bez hypotéky). Předtím jsme bydleli v mojí garsonce, hypotéku jsem si platila já, přítel přispíval na provoz. Teď je pronajatá. Mám kam jít, kdyby něco (samozřejmě s ohledem na nájemní smlouvu).

Jiná situace by zřejmě byla, kdybyste měli děti a rozváděli se - to si dovedu představit, že manžel by nechtěl aby děti byly pod mostem, tak by (pokud by na to měl) na jejich bydlení přispěl. Ale to si troufám tvrdit, že by to bylo kvůli dětem a ne kvůli býv. ženě. Nebo by se o děti postaral sám.

Můj přítel je taky jedináček, ale fakt by mě nenapadlo chtít po jeho rodičích aby mi dali půlku svého majetku jen proto, že jsem manželka jeho syna :-) A tím víc si to nedovedu představit že by mi to dali po rozvodu.

Jinak mě to tedy vážně pobavilo. Představila jsem si, že se stěhuješ k manželovi/příteli s větou na rtech: "Miláčkum, pokud na mě nepřepíšeš polovinu nemovitosti, tak se k Tobě nepřestěhuju." :-) Troufám si tvrdit, že pak už by ses neměla kam stěhovat.

Mne to tiež pripadalo zábavné, až do chvíle, keď som sa v 30 po rozchode - po 9 rokoch vzahu, hoci bezpapierového, ale inak normálka manželského so všetkým, čo k tomu patrí - sahovala spä k rodičom s igelitkou. Podotýkam, že to bolo niekožko rokov pred AKÝMIKOźVEK hypotékami a len pár rokov po fungovaní pôžičiek zo stavebného sporenia(a po vzahu, do ktorého som dávala doslova všetko, vrátane peňazí, som mala cca 30,000, o ktoré ma pri rozchode bývalý pripravil... sad ). Asi rok predtým odkúpil byt do svojho osobného vlastníctva a keďže ho mal pred naším vzahom, pripadalo mi to spravodlivé, ale... potom tie igelitky. Človek ako ja nemyslí na zadné vrátka(ale už budem, sžubujem) a človek ako on na ne myslí vždy, viac ako na spoločný vzah. roll

Vesmír vám nie je nič dlžný, ak nie ste spokojný so svojím životom, zmeňte ho. Arpád Soltész, slovenský novinár, čo práve odchádza natrvalo z vlasti, o svojom rozhodnutí.
Brita

Není tady

#56 13. 10. 2008 15:14

pencila
♥♥♥----

vikinko, nekaž si nejlepší léta malováním čertů na zeď, užívej si to, že se mᚠdobře, bydlení máte skoro zadarmo, vždycky nějak bylo a nějak bude..

Není tady

#57 13. 10. 2008 15:17

pencila
♥♥♥----

Selimo, a děti jste měli?

Není tady

#58 13. 10. 2008 15:27

Selima
♥♥♥♥♥♥♥

Martinka1 napsal(a):

Jinak myslím, že by ses měla hlavně dohodnout s manželem. Rodiče nejsou povinni - ani jemu ani Tobě - cokoli dávat. Oni můžou klidně svoje nemovitosti prodat, peníze utratit a žádné dědění nebude.
Manžel má slušný plat - tak se třeba dohodněte, že u rodičů bydlet nebudete, a vezměte si hypotéku na VLASTNÍ byt. A nebude z tohohle hlediska problém. Kromě toho, že budete mít daleko míň peněz na utrácení, protože hypotéka každý měsíc něco stojí.

Proč mám pocit, že lidi, kteří dostanou něco zadarmo (např. bydlení), mají největší "problém"? Kdybys bydlela po podnájmech a ubytovnách do 30-ti jako já, možná bys byla ráda, že mᚠZADARMO kde bydlet a neřešila bys, jak přijít bez práce k majetku. :-)

Tím Tě nechci urazit, ale přijde mi, že nejdřív se o Tebe starali rodiče, a teď chceš aby se o Tebe postaral manžel/jeho rodiče. Asi by nebylo na škodu, dřív než ses vdala, aby sis zařídila svoje bydlení, abys věděla jak to chodí. (Neříkám rovnou svůj byt, ale podnájem atd).

Manžel to řešit nebude,  ten je za vodou. Tohle řešení je jenom na Tobě. Pokud se chceš zajistit - budeš muset sama. Budeš to muset manželovi vysvětlit a budeš muset jednat. Ne ukecat manžela, aby Ti dal barák - nebo je ho část - to nemůže, není to jeho. Ale spíš, že ze svojí výplaty můžeš investovat do bytu. Třeba.

Ale pokud si myslíš že TO NEJDE tak to prostě nejde (pro Tebe) a budeš celý život žít s hrozbou, že nemůžeš od manžela odejít, protože nemᚠkam jít.

Martinka, nevieš, o čom píšeš... opä raz, s citlivosou sebe vlastnou. PRÍS ZADARMO K BÝVANIU - no, povedzme, ale ja som potom doň automaticky a bez rozmýšžania investovala, aj financie, ale hlavne energiu a prácu - a po 9 rokoch som fakt odchádzala s igelitkami. Za ďalších 9 rokov bývania - väčšinou u rodičov, to je fakt, ale nie LEN - som mala našetrených 150,000 na stavebnom sporení. Pri ňom som fakt ušetrila len tých 30,000, ktoré sa aj tak presunuli k nemu. Netreba priveža kalkulova, ale podža mňa treba myslie na zadné vrátka, na tom nemyslím nič zlé. Vzahy sú bez záruky (aj manželský, bohužiaž) a na veci ako život a zdravie aj tak žiadna záruka neexistuje. A začína nanovo od nuly v 50 či 60 sa mi nechce... stolt

Vesmír vám nie je nič dlžný, ak nie ste spokojný so svojím životom, zmeňte ho. Arpád Soltész, slovenský novinár, čo práve odchádza natrvalo z vlasti, o svojom rozhodnutí.
Brita

Není tady

#59 13. 10. 2008 15:39

Selima
♥♥♥♥♥♥♥

pencila napsal(a):

Selimo, a děti jste měli?

Nie spoločné.

Brita

Není tady

#60 13. 10. 2008 16:42

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥

Já jsem pro nechat si zadní vrátka, to je v pořádku.
Vikinka je v jiné situaci, její manžel nic nemá, všechno je jeho rodičů, těžko od něj může něco chtít, navíc když rodiče ani jemu nic dát nechtějí (zatím).
Podle mě můžou chtít max. vrátit vynaložené prostředky do domu - a to bych ještě očekávala, že pokud to udělají, tak rodiče budou chtít na oplátku platit nájem. Takže to taky jako reálné moc nevidím.

Není tady

#61 13. 10. 2008 18:28

Májajája
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Morava

Trochu žasnu nad celou touhle diskuzí. Přece tohle neřeší jen VIki, ale spousta dalších.......
Já jsem v situaci trochu lepší - manželky muže s domem. Dům je celý jeho, já mám auto v aktuální hodnotě 40tisíc...........
Protože dům byl manžela , investovali jsem do něj jako do společného bydlení všechny mé úspory   a veškeré naše příjmy. Naše manželství je zatím v pohodě, ale vzhledem ke krizi u kamarádky, která je ve stejném majetkovém vztahu jako já teď mluvíme o tom, co kdyby................. , přece jen se rozvádí polovina párů.
A musím říct, že jsem se ještě nikde nedočetla, jeslti mám na něco právo. Jeslti mám právo na polovinu investic, nebo polovinu vybavení, jeslti když se spotřebiče splácí na jeho jméno, měla bych já právo na jejich podíl při vyrovnání. Taky si nedokážu představit že sbalím veškeré vybavení a dám ho.............? do úschovny, nebo kam?  A i když ho prodám, bude snad na pár nájmů. Špatně se odnáší taktéž kuchyňská linka , sprchový kout či vestavná šatna. Ani s krbem to moc nejde, kruci, proč jsem se tak shlédla v tomhle vestavném stylu?? . smile dumbom
Moje jistota je jedna, k rodičům bych se vrátit nemohla a ani nechtěla. A rada - pořiďte si dva byty........ myslím, že nikdy, a ani když budeme spolu nebudeme mít na dva byty, natož kdybych byla sama.
Nechci tě tímto napadat, jen uvažuju z pohledu kdy trošinku chápu Viki. Možná to není dobře, ale stále ještě většina nevstupuje do vztahu s tím že ho plánuje ukončit, a taky , což mně opravdu mrzí, nevstupujeme do vztahu s  balíkem peněz.
Komunikace po x letech manželství na toto téma skončila zcela fiaskem, muž mi koupil prstýnek, a nechápe proč jsem si zřídila svůj účet a jak jsem to vlastně myslela, on slyšel, že po tolika letech manželství mám právo na polovinu a tak to bere. Bere se mu to tak ale lehčej, když on má a já ne. Fakt je, že jsme dům zhodnotili asi o dva miliony, ale jestli bych z nich něco viděla, těžko říct.

K viki: No, ale jiná věc je, že pokud jako manželé žijete v domě rodičů, bude asi rozumné přistupovat k bydlení tak, že s mužem budete investovat do vybavení, a ne do nemovitosti. Nemyslím, že je reálné že na Vás rodiče převedou podnikatelský dům, který je živí, a taky to i chápu. Dost možná že jako rodič bych se tomu taky bránila.Znám taky řešení , kdy rodiče nechtěli dům dát synovi ani snaše, přepsali jej přímo na nejstaršího vnuka.

Upravil(a) Májajája (13. 10. 2008 18:47)

Mája

Není tady

#62 13. 10. 2008 18:44

mag
♥♥♥♥♥♥♥

Kuty napsal(a):

Atevi napsal(a):

Že by to přepsali rodiče na syna jí bude prd platné....Zase to bude jen jeho dům a pak se eventuelně dělit jen o starší použitý nábytek, lednici a ojeté auto není nic moc....

Chyba lávky - při darování se také musí udělat odhad stávajícího stavu nemovitosti.jdou léta,manželé investují dodomu,čímž ho zhodnocují.Dojde pak k rozvodu a také k dělení majetku -a opět se musí nechat udělat odhad nemovitosti a určitě  zde dojde k mnohastatisícovému rozdílu - a manželka má v tuchvíli právo na výplatu právě té poloviny rozdílu,o kterou byl dům zhodnocen.

Rodiče mu nemusí darovat hned celý dům,ale mohou do darovací smlouvy dát jako věcné břemeno právě ty 2 obchody.A bude hodně zajímavá situace až se bude muset dělat omítka nebo nová střecha,což je záležitost celého domu a nejen vrchního patra,že ano.

Mě otec taky daroval RD,do kterého jsme se nastěhovali a on tam má věcné břemeno na dožití.Když mi dům daroval,byla to ruina za 400tisíc dle odhadu,dnes má hodnotu minim.3milionů při dnešních cenách nemovitostí.A proč? Protože jsme sem kromě mnoha stovek tisíc nainvestovali také nekonečně moc svého času a práce.na to nezapomínej a je dobře,že to nechceš nechat,svou stávající situaci jen tak osudu.

To je chyba lávky, při darování mezi příbuznými se již neplatí daň a proto není nutné dělat odhad.

Není tady

#63 13. 10. 2008 22:17

Kuty
♥♥♥♥♥♥-

Mag,ale ten odhad je pak dobrý právě proto,že jasně určí,kolik stojí nemovitost,když ji zdědíš a po letech,kdy do ní společně s manželem investuješ,dojde k rozvodu a dělení majetku,tak je dobré odhad opět udělat a máme rozdíl.RD se třeba zhodnotí za tu dobu o 2 miliony,to máme na každého jeden,dům je třeba manželův a tento si samozřejmě ponechá,ovšem je povinen vyplatit své býv.manželce milion a není víc o čem diskutovat.

Není tady

#64 13. 10. 2008 23:12

holka
♥♥♥♥---

Taky jsem se o tohle téma zajímala, protože jsem ještě před svatbou vrazila do přítelova bytu veškeré mé úspory, dělali jsme za to podlahy, kuchyň, vestvěné skříně, takže nic, co bych si v přpadě rozchodu odnesla. A pozor, před svatbou, pokud nemáte sepsanou nějakou smlouvu (o tom, že ti v případu rozchodu ty investice vyplatí) tak PO 2 LETECH JSOU TY INVESTICE PROMLČENÉ !!
Po svatbě už je to pak snad jasný - co nabydete po svatbě, je napůl, pokud není sepsáno jinak.
To, že investuješ své peníze i po svatbě do baráku manželových rodičů, bych si rozhodně nechala ošetřit nějakou smlouvou, poraď se s právníkem, jinak je opravdu dost pravděpodobný, že bys jednou odešla s igelitkou. Rozhodně bych nespoléhala na to, že byste se pak dohodli, nebo že by  ti snad manžel pro dobro dětí koupil byt. CHA CHA! To se nestává ani v pohádkách. A nemyslím si, že by to byla vypočítavost nebo touha oškubat jeho rodinu apod. Naopak, v dnešní době je to zdravý pud sebezáchovy takhle přemýšlet. Když taková smlouva nebude nikdy potřeba, jedině dobře a můžete ji spolu v 90ti u kafíčka roztrhat a když by byla potřeba, pak bude k nezaplacení. A když o svých obavách teď řekneš manželovi, myslím si že by to měl pochopit a nějak tyhle záležitosti s tebou a rodiči ošetřit.

Není tady

#65 14. 10. 2008 0:09

Heřmanka
♥♥♥♥♥♥-

Martinka1 napsal(a):

Já to mám tak, že jsem si pořídila na hypotéku garsonku, s přítelem jsme tam bydleli a když přítel pořídil svůj byt (taky na hypotéku), tak jsem se k němu přestěhovala a garsonku pronajala.
U mě to tak vzniklo historicky, garsonku jsem si pořizovala dřív než jsem přítele znala.
Ale musím říct, že je to fajn, mít jistotu, že když bude potřeba, mám kde bydlet.

nj, ale to jsou jablka s hruškama...když nejsi vdaná a viki ano....

Není tady

#66 16. 10. 2008 7:20

vikinka1
♥♥-----

Atevi napsal(a):

ano presne tak, kdybychom nemeli kde bydlet, tak si vezmem hypo a je to vse na půl.takhle jsem prevažně investovala vsechny své uspory do majetku, který za 20 let nebude mit žádnou hodnotu:( a nejlépe uložené peníze jsou přeci v nemovitosti...která nám ale nepatří pussa

Není tady

#67 16. 10. 2008 7:26

vikinka1
♥♥-----

Májajája napsal(a):

Trochu žasnu nad celou touhle diskuzí. Přece tohle neřeší jen VIki, ale spousta dalších.......
Já jsem v situaci trochu lepší - manželky muže s domem. Dům je celý jeho, já mám auto v aktuální hodnotě 40tisíc...........
Protože dům byl manžela , investovali jsem do něj jako do společného bydlení všechny mé úspory   a veškeré naše příjmy. Naše manželství je zatím v pohodě, ale vzhledem ke krizi u kamarádky, která je ve stejném majetkovém vztahu jako já teď mluvíme o tom, co kdyby................. , přece jen se rozvádí polovina párů.
A musím říct, že jsem se ještě nikde nedočetla, jeslti mám na něco právo. Jeslti mám právo na polovinu investic, nebo polovinu vybavení, jeslti když se spotřebiče splácí na jeho jméno, měla bych já právo na jejich podíl při vyrovnání. Taky si nedokážu představit že sbalím veškeré vybavení a dám ho.............? do úschovny, nebo kam?  A i když ho prodám, bude snad na pár nájmů. Špatně se odnáší taktéž kuchyňská linka , sprchový kout či vestavná šatna. Ani s krbem to moc nejde, kruci, proč jsem se tak shlédla v tomhle vestavném stylu?? . smile dumbom
Moje jistota je jedna, k rodičům bych se vrátit nemohla a ani nechtěla. A rada - pořiďte si dva byty........ myslím, že nikdy, a ani když budeme spolu nebudeme mít na dva byty, natož kdybych byla sama.
Nechci tě tímto napadat, jen uvažuju z pohledu kdy trošinku chápu Viki. Možná to není dobře, ale stále ještě většina nevstupuje do vztahu s tím že ho plánuje ukončit, a taky , což mně opravdu mrzí, nevstupujeme do vztahu s  balíkem peněz.
Komunikace po x letech manželství na toto téma skončila zcela fiaskem, muž mi koupil prstýnek, a nechápe proč jsem si zřídila svůj účet a jak jsem to vlastně myslela, on slyšel, že po tolika letech manželství mám právo na polovinu a tak to bere. Bere se mu to tak ale lehčej, když on má a já ne. Fakt je, že jsme dům zhodnotili asi o dva miliony, ale jestli bych z nich něco viděla, těžko říct.

K viki: No, ale jiná věc je, že pokud jako manželé žijete v domě rodičů, bude asi rozumné přistupovat k bydlení tak, že s mužem budete investovat do vybavení, a ne do nemovitosti. Nemyslím, že je reálné že na Vás rodiče převedou podnikatelský dům, který je živí, a taky to i chápu. Dost možná že jako rodič bych se tomu taky bránila.Znám taky řešení , kdy rodiče nechtěli dům dát synovi ani snaše, přepsali jej přímo na nejstaršího vnuka.

děkuji ti moc, že me chapes. pravě to je ono...nedokažu si ani představit, že bych na manžu nejak tlačila. On to neřeší, jeho by rodiče nevyhodili, kdybychom se rozvedli. Takze on je z obliga.Takže nemá potřebu řečit nějaký majetkový vztahy. Ano jedná se o podnikatelský dům, ale myslela jsem, že by se třeba mohla manželovi/nam jen 1/2 domu. Nebo to vyřešit věcným břemenem, ne? Jinak ty jsi si v průběhu manželství založila vlastní účet nebo jsem to špatně pochopila ?

Není tady

#68 16. 10. 2008 7:28

vikinka1
♥♥-----

holka napsal(a):

Taky jsem se o tohle téma zajímala, protože jsem ještě před svatbou vrazila do přítelova bytu veškeré mé úspory, dělali jsme za to podlahy, kuchyň, vestvěné skříně, takže nic, co bych si v přpadě rozchodu odnesla. A pozor, před svatbou, pokud nemáte sepsanou nějakou smlouvu (o tom, že ti v případu rozchodu ty investice vyplatí) tak PO 2 LETECH JSOU TY INVESTICE PROMLČENÉ !!
Po svatbě už je to pak snad jasný - co nabydete po svatbě, je napůl, pokud není sepsáno jinak.
To, že investuješ své peníze i po svatbě do baráku manželových rodičů, bych si rozhodně nechala ošetřit nějakou smlouvou, poraď se s právníkem, jinak je opravdu dost pravděpodobný, že bys jednou odešla s igelitkou. Rozhodně bych nespoléhala na to, že byste se pak dohodli, nebo že by  ti snad manžel pro dobro dětí koupil byt. CHA CHA! To se nestává ani v pohádkách. A nemyslím si, že by to byla vypočítavost nebo touha oškubat jeho rodinu apod. Naopak, v dnešní době je to zdravý pud sebezáchovy takhle přemýšlet. Když taková smlouva nebude nikdy potřeba, jedině dobře a můžete ji spolu v 90ti u kafíčka roztrhat a když by byla potřeba, pak bude k nezaplacení. A když o svých obavách teď řekneš manželovi, myslím si že by to měl pochopit a nějak tyhle záležitosti s tebou a rodiči ošetřit.

A pozor, před svatbou, pokud nemáte sepsanou nějakou smlouvu (o tom, že ti v případu rozchodu ty investice vyplatí) tak PO 2 LETECH JSOU TY INVESTICE PROMLČENÉ !!

To snad ne! O tom jsem pravě nic neslyšela. Promlčené to snad ne- maximálně se to bere napůl,ne?

Není tady

#69 16. 10. 2008 7:29

Pisatel
♥♥♥♥♥♥♥

vikinka1 napsal(a):

Atevi napsal(a):

ano presne tak, kdybychom nemeli kde bydlet, tak si vezmem hypo a je to vse na půl.takhle jsem prevažně investovala vsechny své uspory do majetku, který za 20 let nebude mit žádnou hodnotu:( a nejlépe uložené peníze jsou přeci v nemovitosti...která nám ale nepatří pussa

No Vikinko, ono za 20 let pokud se o tu nemovitost nebudeš starat, tak taky nebude mít hodnotu. Nebo příjde černý pátek na New Yorkské burze a budeš mít nemovitosti jen hlavu v pejru. A jen dovětek. Dnes vám ten barák nepatří, ale pokud se vy dva nerozejdete, tak jednou patřit bude.
Víš pokud budou ty "modré papírky" tak vždy budeněco  hodnotnější a něco méněně a bude se to různě vyvýjet.
Jen pro zajímavost ti sdělím, že třeba taková barevná televize kdysi (80 léta) stála i 15 000 a platy byly do 5 000,- Dnes barevnou bednu seženeš i za  5 000 a platy jsou do 20 000.

Nejsem Bohem, abych změnil svět, ale jsem božský, abych změnil sám sebe.

Není tady

#70 16. 10. 2008 7:54

vikinka1
♥♥-----

Víte, moc by mě zajímalo, zda v takovéto situaci jsem jen já nebo je nás více. Do dnes jsem si myslela, že je nás opavdu víc. Ale nyní už nevím sad
Nepřišlo mi to právě z počátku tak tragické. Opravdu tu není pár holčim, který se třeba přestěhovali k tchánovcům do 2-generačního domu za manželem, kde ted bydlí, ale celý dům patří jeho rodičům?
A nebo v jaké době ten dům nebo jeho část přepsali na vás oba nebo jen na manžela? Chtěla bych si udělat obrázek jak to chodí jinde. Děkuji

Není tady

#71 16. 10. 2008 8:01

vikinka1
♥♥-----

Pro Holka,
vis, ja si prave nedokazu predstavit, ze půjdu za jeho rodičema a budu chtít po nich podepsat nejakou smlouvu, myslím ze by byli v soku sad hlavně nevim, jak by na me koukali, kdyz bych to praktikovala pokaždé, když bychom tam třeba udělali novou dlažbu nebo vyměnili par oken...asi by na mě koukali, jako na tu, která s rozvodem jednou do budoucna počítá.
A ještě mám tedy otázku, vᚠbyt, barák je napsaný na oba dva?

Není tady

#72 16. 10. 2008 8:05

vikinka1
♥♥-----

Pisatel napsal(a):

vikinka1 napsal(a):

Atevi napsal(a):

No Vikinko, ono za 20 let pokud se o tu nemovitost nebudeš starat, tak taky nebude mít hodnotu. Nebo příjde černý pátek na New Yorkské burze a budeš mít nemovitosti jen hlavu v pejru. A jen dovětek. Dnes vám ten barák nepatří, ale pokud se vy dva nerozejdete, tak jednou patřit bude.
Víš pokud budou ty "modré papírky" tak vždy budeněco  hodnotnější a něco méněně a bude se to různě vyvýjet.
Jen pro zajímavost ti sdělím, že třeba taková barevná televize kdysi (80 léta) stála i 15 000 a platy byly do 5 000,- Dnes barevnou bednu seženeš i za  5 000 a platy jsou do 20 000.

Ano s tím souhlasím, ale asi bych ted do 30 let řešila hlavně nejaku jistotu -jako střechu nad hlavou a dívala se třeba radši na černobílou TV a tu bych si koupila třeba až mnohem dýl. Prostě mě štve, že v případě problému budu mít tu krásnou plazmu, ale budu se na ni koukat pod mostem:)

Není tady

#73 16. 10. 2008 9:12

kosatka
♥♥♥----

vikinko,nečetla jsem všechny příspěvky, takže kdyby se něco opakovalo, omlouvám se. Ptᚠse na podobnost tvé věci - nemám to úplně stejné, ale taky jsem se přistěhovala před 20 lety do domu manželových rodičů -hned po svatbě jsme začali stavět horní patro - takže máme dvougenerační dům, pouze hlavní vchod je společný. Nevím, jak je to teď, ale tenkrát - abychom mohli začít stavět a bylo nám vydáno stavební povolení - přepsali rodiče spodek na manžela - vrch mám napůl s manželem. Bylo to jednodušší kvůli vyřizování na úřadech, a i později, když tchán zemřel atd. A to jsem se tě právě chtěla zeptat - když jste stavěli, nebo rekonsruovali - nepotřebovali jste stavební povolení - a na koho případně bylo vydáno a ještě jeden dotaz - pochopila jsem správně, že ten dům není ani z poloviny manžela a jestli mu to nevadí investovat vlastně taky do cizího, protože neví, zda to na něho jednou rodiče přepíší. Nebo jo?

Není tady

#74 16. 10. 2008 10:04

BB
♥♥♥♥♥♥-

vikinko, taky jsem bydlela v domě tchánovců ... a protože se mi doneslo, že tchýně nechtěla přepsat domek na manžu .... co kdybychom se rozvedli .... tak zase já jsem do toho domku nevrazila ani korunku ..... normálně jsme ho udržovali, to jo, ale nějaké  investice .... ne ...   a si o mě říkal kdo chtěl co chtěl .... hodně mě pomlouvali, že nebudujeme ..... ale co budovat, když to nebylo naše? A navíc je moje tchýně děsná intrikánka .......

Znám jedny manžele, kterým rodiče přepsali dům ... napůl ..... paní se v tom domě narodila a vyrůstala ..... pak se rozvedli a  museli  dům prodat, protože on chtěl půlku ( neinvestoval ani halíř) .... ještě ke všemu si do toho domu nastěhoval milenku a bývalou manželku málem dohnal do blázince .... Lidé jsou různé ....

Ale to věcné břemeno bys možná mohla s manžou prodiskutovat .... nevím, kolik jsi do toho domu investovala, ( já si tedy absolutně neumím představit to , co radí Martinka : miláčku, koupím si byt, co kdybychom se rozvedli .... to kdybych řekla, tak je vymalováno .... ), záleží na povaze všech zůčastněných , jak vycházíš s tchánovci ... a tak  všelijak podobně ... můžeš  v tom domě s manžou v pohodě zestárnout ale  taky nemusíš.  Možná , že bys to mohla zkusit probrat přímo s tchánovci ....  můžeš  zavést řeč, bude-li vhodná chvíle,  na rozvodovost vůbec a tvoje případné obavy ....    Pokud jste si to nepořešili hned na začátku, tak teď je to va vyšší diplomacii ... přímo nejvyšší ..... aby zůčastnění nenabyli dojmu, že mᚠzaječí úmysly ty a nechceš týt z jejich majetku ..... nezávidím ti ....   přeju hodně sil a pevné nervy pokerového hráče .... styrka

BB

Není tady

#75 16. 10. 2008 10:52

holka
♥♥♥♥---

vikinka1 napsal(a):

Pro Holka,
vis, ja si prave nedokazu predstavit, ze půjdu za jeho rodičema a budu chtít po nich podepsat nejakou smlouvu, myslím ze by byli v soku sad hlavně nevim, jak by na me koukali, kdyz bych to praktikovala pokaždé, když bychom tam třeba udělali novou dlažbu nebo vyměnili par oken...asi by na mě koukali, jako na tu, která s rozvodem jednou do budoucna počítá.
A ještě mám tedy otázku, vᚠbyt, barák je napsaný na oba dva?

To, že investice jsou po 2 letech promlčené říkali v Sama doma, psala jsem tam i dotaz. Možná to bude ještě někde v archivu ČT. Zajmala jsem se o to, protože jeden příbuzný zrekonstruoval na své náklady celé patro v domě rodičů své přítelkyně, pak se různě rozcházeli a scházeli několik let, až odešel s taškou oblečení a neměl nárok na nic. A já investovala své celoživotní úspory do bytu mého manžela, který nabyl před svatbou, je tedy jeho. Více napíšu soukromě.

Není tady

NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí