Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 13. 10. 2008 8:05

vikinka1
♥♥-----

bydlení

Ahoj babitanky, chodim sem velice casto ale neprispivam. Ale mam jednu otazku na kterou si nedokazu racionalne odpovedet.  Tak snad mi trochu pomuzete. Je mi 25, ziju 3 roky s manzelem v dome jeho rodiců, jeho rodice bydli cca 40 km od nas. Dole v domku jsou 2 mistnosti, ktery se pronajimaj jako obchody (ty uz byly zařízene) A my jsme si dodelali vrsek (tzn. nejaka okna, dvere, podlahy, pricky, vodu, topeni,veskerej nabytek - neco pred svatbou, neco po svatbe).  Víte, stale casteji uvazuji o tom, co by bylo, kdybychom se rozvedli...mam  vlastne narok tedy jen na polovinu nabytku a to co jsme vrazili do predelani bytu...tak na to vlaste narok nemam? nebo ano? ale tezko je to asi dokazatelny, ze. Takhle otazka zni: kdyz jste se vdaly nebo nastehovaly k priteli, zádaly jste přepis polovinu bytu na vas? Nebo proste doufate, ze vas nevyhodi. Víte, vzdy jsem chtela svůj byt, ktery by se potom dal treba pronajimat...ale v 21 letech jsem na nej opravdu nemela. Takze ja bych vlastne v pripade rozvodu mohla jit jedine k rodicům (snad), kde je jeste sestra- ktera tam pravdepodobne zustane. Ano vim, ze co se vrazi do bydleni, tak ty naklady jsou napůl, ale nedokazu si predstavit, ze bych po manzovi pak chtela, půlku částky za okna. Nechci abyste si myslely, že jsem vypočítavá, jen prostě nechci třeba ve 40 být vyhnána s igelitkou yikes . Jak jste to řešily vy nebo jak to máte zařížené? Já pochybuji, že to rodiče budou převádět na manžela- je to totiž jedináček. Víte, tyto obavy jsem měla i před svatbou, ale nemohla jsem mu říct...,,ano, budu tu bydlet, ale musi byt část, polovina moje" - to proste neslo a jeho to vlastne taky neni. moc by mi pomohlo, kdybyste mi napsali, jak to mate zarízeneé vy. Pokud jste v podobné situaci... předem dekuji moc

Není tady

#2 13. 10. 2008 9:35

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha

Re: bydlení

vikinka1 napsal(a):

Ahoj babitanky, chodim sem velice casto ale neprispivam. Ale mam jednu otazku na kterou si nedokazu racionalne odpovedet.  Tak snad mi trochu pomuzete. Je mi 25, ziju 3 roky s manzelem v dome jeho rodiců, jeho rodice bydli cca 40 km od nas. Dole v domku jsou 2 mistnosti, ktery se pronajimaj jako obchody (ty uz byly zařízene) A my jsme si dodelali vrsek (tzn. nejaka okna, dvere, podlahy, pricky, vodu, topeni,veskerej nabytek - neco pred svatbou, neco po svatbe).  Víte, stale casteji uvazuji o tom, co by bylo, kdybychom se rozvedli...mam  vlastne narok tedy jen na polovinu nabytku a to co jsme vrazili do predelani bytu...tak na to vlaste narok nemam? nebo ano? ale tezko je to asi dokazatelny, ze. Takhle otazka zni: kdyz jste se vdaly nebo nastehovaly k priteli, zádaly jste přepis polovinu bytu na vas? Nebo proste doufate, ze vas nevyhodi. Víte, vzdy jsem chtela svůj byt, ktery by se potom dal treba pronajimat...ale v 21 letech jsem na nej opravdu nemela. Takze ja bych vlastne v pripade rozvodu mohla jit jedine k rodicům (snad), kde je jeste sestra- ktera tam pravdepodobne zustane. Ano vim, ze co se vrazi do bydleni, tak ty naklady jsou napůl, ale nedokazu si predstavit, ze bych po manzovi pak chtela, půlku částky za okna. Nechci abyste si myslely, že jsem vypočítavá, jen prostě nechci třeba ve 40 být vyhnána s igelitkou yikes . Jak jste to řešily vy nebo jak to máte zařížené? Já pochybuji, že to rodiče budou převádět na manžela- je to totiž jedináček. Víte, tyto obavy jsem měla i před svatbou, ale nemohla jsem mu říct...,,ano, budu tu bydlet, ale musi byt část, polovina moje" - to proste neslo a jeho to vlastne taky neni. moc by mi pomohlo, kdybyste mi napsali, jak to mate zarízeneé vy. Pokud jste v podobné situaci... předem dekuji moc

Podobný dotaz tu byl nedávno.
Řešení - pořiď si svůj byt a pronajímej ho. Kdybyste se náhodou rozvedli, budeš mít kam jít. Záleží to samozřejmě na výši příjmu, abys měla na akontaci/zařízení bytu a takovou výši příjmu, aby Ti dali hypotéku. Splátky hypotéky pak budeš umořovat z nájmu.
Nepřijde mi fér, že když se nastěhuješ do domu, který navíc ani není manželův - je jeho rodičů, abys při rozvodu chtěla půlku toho domu. To je kravina, to snad vidíš sama.
Podle mě, mᚠnárok na půlku toho, co jste si pořídili za trvání manželství. Nic víc.
Vezmi si to opačně - jako příklad: měla bys svůj dům/byt, vdala se, rozvedla - a manžel by chtěl půlku Tvého domu/bytu. Pak by ses třeba vdala a rozvedla podruhé... manžel by zase chtěl půlku Tvého domu/bytu... Po dvou rozvodech bys měla jenom čtvrtinu majetku, který původně byl Tvůj a za Tvoje peníze?

A odpověď na otázku:
Před 2 měsíci jsem se přestěhovala k příteli. Ne, nežádala jsem žádný přepis. Je to jeho byt, dokud budeme spolu, on platí hypotéku a já s ním bydlím a podílím se na polovině nákladů (bez hypotéky). Předtím jsme bydleli v mojí garsonce, hypotéku jsem si platila já, přítel přispíval na provoz. Teď je pronajatá. Mám kam jít, kdyby něco (samozřejmě s ohledem na nájemní smlouvu).

Jiná situace by zřejmě byla, kdybyste měli děti a rozváděli se - to si dovedu představit, že manžel by nechtěl aby děti byly pod mostem, tak by (pokud by na to měl) na jejich bydlení přispěl. Ale to si troufám tvrdit, že by to bylo kvůli dětem a ne kvůli býv. ženě. Nebo by se o děti postaral sám.

Můj přítel je taky jedináček, ale fakt by mě nenapadlo chtít po jeho rodičích aby mi dali půlku svého majetku jen proto, že jsem manželka jeho syna :-) A tím víc si to nedovedu představit že by mi to dali po rozvodu.

Jinak mě to tedy vážně pobavilo. Představila jsem si, že se stěhuješ k manželovi/příteli s větou na rtech: "Miláčkum, pokud na mě nepřepíšeš polovinu nemovitosti, tak se k Tobě nepřestěhuju." :-) Troufám si tvrdit, že pak už by ses neměla kam stěhovat.

Není tady

#3 13. 10. 2008 9:59

vikinka1
♥♥-----

Martinka1 napsal(a):

vikinka1 napsal(a):

Podobný dotaz tu byl nedávno.
Řešení - pořiď si svůj byt a pronajímej ho. Kdybyste se náhodou rozvedli, budeš mít kam jít. Záleží to samozřejmě na výši příjmu, abys měla na akontaci/zařízení bytu a takovou výši příjmu, aby Ti dali hypotéku. Splátky hypotéky pak budeš umořovat z nájmu.
Nepřijde mi fér, že když se nastěhuješ do domu, který navíc ani není manželův - je jeho rodičů, abys při rozvodu chtěla půlku toho domu. To je kravina, to snad vidíš sama.
Podle mě, mᚠnárok na půlku toho, co jste si pořídili za trvání manželství. Nic víc.
Vezmi si to opačně - jako příklad: měla bys svůj dům/byt, vdala se, rozvedla - a manžel by chtěl půlku Tvého domu/bytu. Pak by ses třeba vdala a rozvedla podruhé... manžel by zase chtěl půlku Tvého domu/bytu... Po dvou rozvodech bys měla jenom čtvrtinu majetku, který původně byl Tvůj a za Tvoje peníze?

A odpověď na otázku:
Před 2 měsíci jsem se přestěhovala k příteli. Ne, nežádala jsem žádný přepis. Je to jeho byt, dokud budeme spolu, on platí hypotéku a já s ním bydlím a podílím se na polovině nákladů (bez hypotéky). Předtím jsme bydleli v mojí garsonce, hypotéku jsem si platila já, přítel přispíval na provoz. Teď je pronajatá. Mám kam jít, kdyby něco (samozřejmě s ohledem na nájemní smlouvu).

Jiná situace by zřejmě byla, kdybyste měli děti a rozváděli se - to si dovedu představit, že manžel by nechtěl aby děti byly pod mostem, tak by (pokud by na to měl) na jejich bydlení přispěl. Ale to si troufám tvrdit, že by to bylo kvůli dětem a ne kvůli býv. ženě. Nebo by se o děti postaral sám.

Můj přítel je taky jedináček, ale fakt by mě nenapadlo chtít po jeho rodičích aby mi dali půlku svého majetku jen proto, že jsem manželka jeho syna :-) A tím víc si to nedovedu představit že by mi to dali po rozvodu.

Jinak mě to tedy vážně pobavilo. Představila jsem si, že se stěhuješ k manželovi/příteli s větou na rtech: "Miláčkum, pokud na mě nepřepíšeš polovinu nemovitosti, tak se k Tobě nepřestěhuju." :-) Troufám si tvrdit, že pak už by ses neměla kam stěhovat.

ano, Martinko, tohle vsechno chapu. Ale za prvé, pořídit si vlastní byt opravdu nemuzu, mame spolecny prijmy s manzelem a kdybych mu rekla, ze si vezmu hypoteku na byt v pripade, ze by me vyhodil, tak si bude myslet, ze jsem se zblaznila. a ze mu neverim apod. A stejne, kdybych si poridila ted byt za trvani manzelstvi, tak ho mame ve SJM. Jiste, nikdy bych tuhle vetu nerekla....ale co takhle slycham od lidi,tak protoze manzelky do nemovitosti vkladali sve penize,tak na ne manzel nechal treba 1/3 prepsat. Protoze nevim jak to tedy funguje pri rozvodu,ale jak jim pak dokazovat, ze jste predelavali  2x okna, nebo ze jste predelavali v koupelne dlazbu a obklady...to je tezke. Trochu me mrzi, ze jsme vubec meli kam jit, radeji bych s manzou 30-40 let splacela hypoteku, ale dům bychom vlastnili spolecne. a i manzel mi jednou rekl, kdyz jsme se bavili o jeho strejdovi, ze by nikdy nevrazel penize do neceho co neni jeho- az po přepisu. (stejda prave opravuje s pritelkyni jeji barak) a manzel si vlastne asi ani neuvedomil, ze v teto situaci jsem i ja mad Takze jak byste to resili? nebo neresili? deti samozrejmne planujem- uz pristi rok. Jen mam trochu strach, ze kdyby se neco stalo treba v 50,tak nemam kam jit...a jak soudu dokazu, ze celych 30 let jsme vrazela penize do neceho co neni moje....

Není tady

#4 13. 10. 2008 10:52

Heřmanka
♥♥♥♥♥♥-

Martinka1 napsal(a):

no tebe to možná překvapilo,ale já to zažila v realu, když, dnes už bývalá švagrová, přišla 14 dní po svatbě za mými rodiči s tím, aby přepsali svůj dům na NI ...ne na ně oba...ale jen na ni big_smile dobrý ne ?big_smilebig_smilebig_smile s tím, že když to neudělají, nebude mít s bráchou děti...na to ji máma řekla, že to je jejich problém, zda budou nebo nebudou a skončila s ní big_smile a za necelý rok s ní skončil i brácha...wink

jinak nevím co je to za radu...pořid si vlastní byt...když je už vdaná a předpokládám, že mají SJM, tak ten byt bude vždy i manželův...ale jinak bych to opravdu viděla na pořízení si vlastní nemovitosti, at už chalupy nebo bytu..no a v případě rozvodu je se o co dělit.....

Není tady

#5 13. 10. 2008 11:12

Heřmanka
♥♥♥♥♥♥-

tak ono je to těžký a záleží na spoustě věcí...jestli jinak platíte nájem...nemluvím o spotřebovaných energiích...nebo neplatíte...jsem svého času svým rodičům řekla, že nic do jejich domu vrážet nebudu, pokud na mě nepřepíšou poměrnou část... tehdy jsem ještě nebyla vdaná... případně na nás oba...jako vdanou...no nechtěli...takže jsme tam nic nevráželi...ale to byla jiná situace, protože ten stávkující jsem byla já...M by tam klidně prašule vrážel... protože smýšlel tak, že jednou to stejně zdědím, tak co...ale to je právě ono a myslela jsem stejně jako ty ted...že  a) toho jednou se vůbec nemusím dožít....b) nevím jestli našim nezačně strašit na cimbuří a nakonec barák neprodají a co já(my) potom... c) jsem vždy chtěla něco vlastního a víceméně si tam dělat co chci...

pokud ti soužití u M rodičů nevadí, tak opravdu využijte ušetřených peněz k nákupu něčeho jiného společného...ale nemysli si, že dnes to doma předneseš a zítra M radostně poběží něco koupit smile tak to fakt nefunguje...musíš zlehka jak s dítětem... a systematicky ho zpracovávat v delším časovém horizontu...jo a jestli mi ted někdo napíše, že to je manipulace big_smilebig_smilebig_smile tak ten komentář si nechte od cesty...díky smile

Není tady

#6 13. 10. 2008 11:17

vikinka1
♥♥-----

Heřmanka napsal(a):

Martinka1 napsal(a):

no tebe to možná překvapilo,ale já to zažila v realu, když, dnes už bývalá švagrová, přišla 14 dní po svatbě za mými rodiči s tím, aby přepsali svůj dům na NI ...ne na ně oba...ale jen na ni big_smile dobrý ne ?big_smilebig_smilebig_smile s tím, že když to neudělají, nebude mít s bráchou děti...na to ji máma řekla, že to je jejich problém, zda budou nebo nebudou a skončila s ní big_smile a za necelý rok s ní skončil i brácha...wink

jinak nevím co je to za radu...pořid si vlastní byt...když je už vdaná a předpokládám, že mají SJM, tak ten byt bude vždy i manželův...ale jinak bych to opravdu viděla na pořízení si vlastní nemovitosti, at už chalupy nebo bytu..no a v případě rozvodu je se o co dělit.....

No tak to tvoje svagrova byla docela drsna. to si vubec nedokazu predstavit, ze se takhle nekdo muze chovat. jiste, to bych nechtela...ale jen kdybych treba vlastnila aspon minim. cast, aby se mi treba vratili finance, ktere jsem tam treba tech 30 let vrazela. vite jak to myslim. Jiste rozvadet se nikdy nechci,ale v dnesni dobe kdyz to vidim kolem sebe, clovek nikdy nevi, co ho potka.
Jinak abychom si poridili jeste byt nebo barak, bohuzel nepripada v uvahu. Jelikoz ani chatu nepotrebujem, protoze využívame chatu, kterou vlastni jeho babička s dedou. a on jako jedinacek pravdepodobne jednou zdedi 3-4 nemovitosti.takze proc by se mnou jeste kupoval dalsi? Takze jsem asi v bezvychodné situaci sad

Není tady

#7 13. 10. 2008 11:21

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥

vikinka1 napsal(a):

Jinak abychom si poridili jeste byt nebo barak, bohuzel nepripada v uvahu. Jelikoz ani chatu nepotrebujem, protoze využívame chatu, kterou vlastni jeho babička s dedou. a on jako jedinacek pravdepodobne jednou zdedi 3-4 nemovitosti.takze proc by se mnou jeste kupoval dalsi? Takze jsem asi v bezvychodné situaci sad

Ne on s Tebou - Ty sama. Jde to, můžeš tu nemovitost vyjmout ze SJM. To se snad dělá běžně ne?
Můžeš manželovi říct - miláčku, kdybychom se rozvedli, Ty jsi zajištěný (3-4 nemovitosti stejně zdědíš) a já nebudu mít kde bydlet.
Já se chci zajistit, proto si pořídím byt, nechám ho vyjmout ze SJM a budu ho mít jako investici (minimálně nájemník Ti pomůže splácet hypotéku).
A kdyby něco, nájemníka vystěhuješ a budeš tam bydlet sama.

No a když spolu zůstanete - můžeš svůj byt darovat svým dospělým dětem.

Upravil(a) Martinka1 (13. 10. 2008 11:21)

Není tady

#8 13. 10. 2008 11:24

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥

Já to mám tak, že jsem si pořídila na hypotéku garsonku, s přítelem jsme tam bydleli a když přítel pořídil svůj byt (taky na hypotéku), tak jsem se k němu přestěhovala a garsonku pronajala.
U mě to tak vzniklo historicky, garsonku jsem si pořizovala dřív než jsem přítele znala.
Ale musím říct, že je to fajn, mít jistotu, že když bude potřeba, mám kde bydlet.

Není tady

#9 13. 10. 2008 11:37

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥

A ještě mě napadlo...
Vy bydlíte (Ty a manžel) v domě, který je jeho rodičů.
Máte nájemní smlouvu? Nebo tam bydlíte "jen tak".
Máte s nima nějakou smlouvu o tom, že to tam zrenovujete?
Protože mi připadá, že vylepšujete majetek jeho rodičů.
Tudíž, pokud se budete rozvádět, on Ti ani nic dát nemůže. Protože ty peníze jsi nedávala do jeho majetku, ani do vašeho majetku, ale v podstatě do cizího majetku. I když se jedná o jeho rodiče.
Já vím, že v případě rodiny je "blbý" dělat nějaké smlouvy.
No ale pak, když k něčemu dojde, se ničeho nedomůžeš.
Možná, že rodiče to berou tak, jako že vás tam nechají "zadarmo" (jenom za služby) bydlet, tak vy jim to opravíte.
Nebo jak to máte upravený?
Pokud by to nebyl dům jeho rodičů, měli byste nájemní smlouvu, platili byste (a asi ne malý) nájemný (nevím, jestli jim něco platíte) - a pokud byste byt/dům renovovali, taky byste měli smlouvu o tom, že si to "odbydlíte" nebo jak jinak se vyrovnáte.

Není tady

#10 13. 10. 2008 12:05

vikinka1
♥♥-----

Martinka1 napsal(a):

A ještě mě napadlo...
Vy bydlíte (Ty a manžel) v domě, který je jeho rodičů.
Máte nájemní smlouvu? Nebo tam bydlíte "jen tak".
Máte s nima nějakou smlouvu o tom, že to tam zrenovujete?
Protože mi připadá, že vylepšujete majetek jeho rodičů.
Tudíž, pokud se budete rozvádět, on Ti ani nic dát nemůže. Protože ty peníze jsi nedávala do jeho majetku, ani do vašeho majetku, ale v podstatě do cizího majetku. I když se jedná o jeho rodiče.
Já vím, že v případě rodiny je "blbý" dělat nějaké smlouvy.
No ale pak, když k něčemu dojde, se ničeho nedomůžeš.
Možná, že rodiče to berou tak, jako že vás tam nechají "zadarmo" (jenom za služby) bydlet, tak vy jim to opravíte.
Nebo jak to máte upravený?
Pokud by to nebyl dům jeho rodičů, měli byste nájemní smlouvu, platili byste (a asi ne malý) nájemný (nevím, jestli jim něco platíte) - a pokud byste byt/dům renovovali, taky byste měli smlouvu o tom, že si to "odbydlíte" nebo jak jinak se vyrovnáte.

no bydlíme tam ,,jen tak,, samozrejmne po vlastním synovi nebudou chtit najem, takze tak, a toho si prave jsem vedoma, ze vlasne bych nemela narok na nic, kdyz bychom se rozvedli, protoze neinvestuju do jeho majetku ale jeho rodicu. Tohle je fakt tezky. Ale tak nejak doufam, ze by jednali ferove - jsou to hodni lidé. Ale nemuzu za nim prijit a rict, at to jeho rodice nejak prevedou - na to se jich uz jednou ptal  a oni odmitly - maj tam totiz ty 2 mistnosti ,ktere pronajimaj. a prevod stoji penize a v pripade 1 dedice je to vlastne zbytecny.

no jinak vim, ze by to opravdu nepochopil, kdybych si chtela koupit byt a vyjmout ho ze SJM, a splacet ho vlasne ze spolecnych penez (mame sspolecny ucet) a docela ho chapu - me by se to také nelibilo. A hlavne také mam i daleko mensi plat nez on

Není tady

#11 13. 10. 2008 12:19

vikinka1
♥♥-----

jeste Martinko, ano, kdybych byla sama nebo mela pritele,tak to neresim a ihnes si byt koupim, to jsem ja bohuzel nestihla, vysla jsem ze skoly, rovnou planovala spol. bydleni s pritelem (ted uz s manzelem)  v tom baracku a za nedlouho svatba. takze tak

Není tady

#12 13. 10. 2008 12:30

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥

V tom případě žádné řešení nevidím. Budeš doufat, že se nerozvedete, a pokud ano - budeš to řešit až to nastane. Manžel Ti nic dát nemůže (protože nic nemá) a jeho rodiče Ti nic dávat nemusejí (nejsou povinni).
Předpokládám, že manžel domy zdědí - tj. dostane je až po smrti jeho rodičů (obou), a protože jste oba mladí, předpokládám že i jeho rodiče jsou mladí a budou ještě dlouho žít.
Tj. až Ti bude 40, Tvůj manžel pořád nebude nic mít a v případě rozvodu Ti ani nebude moct nic dát.

Není tady

#13 13. 10. 2008 12:33

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥

viki, a když máte bydlení zadarmo a manžel má "daleko větší plat než Ty" - vy nespoříte, neinvestujete? To všechno utratíte?
Vždy koupě bytu, i na hypotéku, je investice do budoucna, třeba pro děti - na to manžel nemyslí?

A kdybyste na investici koupili byty dva, hned se máte o co podělit :-) A to by bylo vaše, ze společných peněz.

Upravil(a) Martinka1 (13. 10. 2008 12:34)

Není tady

#14 13. 10. 2008 12:40

vikinka1
♥♥-----

no prave, také to tak vidim sad ale myslim, ze by se to dalo dokladama dokazat...co bylo do jejich domu investovano, jinak nevim,treba i pomoci pravnika, také asi spoléham na to, ze to jsou slusni lidé.
Jinak je nekdo v podobné situaci a neřeší to ? nebo jsem opravdu sama.  Nebo opravdu se to zádné z vás nestalo, ze byste bydleli treba u jeho rodicu v baraku a nebo ze by vam rodice nedali byt...a jak to tedy mate smluvne upravene? Kdyz treba bydlite spolecne s rodicema, patří vam alespon cast domu nebo proste také spoléhate na to, ze se nerozvedete? Za kazdy prispevek budu fakt vdecna.

Opravdu nevim, co a jak zmenit. Ale rict manzelovi treba at to prepisi na nej uz ted...tak to neklapne, oni nechtej, protoze je to zbytecny. No docela nerešitelny:(

Není tady

#15 13. 10. 2008 12:48

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥

vikinka1 napsal(a):

no prave, také to tak vidim sad ale myslim, ze by se to dalo dokladama dokazat...co bylo do jejich domu investovano, jinak nevim,treba i pomoci pravnika, také asi spoléham na to, ze to jsou slusni lidé.
Jinak je nekdo v podobné situaci a neřeší to ? nebo jsem opravdu sama.  Nebo opravdu se to zádné z vás nestalo, ze byste bydleli treba u jeho rodicu v baraku a nebo ze by vam rodice nedali byt...a jak to tedy mate smluvne upravene? Kdyz treba bydlite spolecne s rodicema, patří vam alespon cast domu nebo proste také spoléhate na to, ze se nerozvedete? Za kazdy prispevek budu fakt vdecna.

Opravdu nevim, co a jak zmenit. Ale rict manzelovi treba at to prepisi na nej uz ted...tak to neklapne, oni nechtej, protoze je to zbytecny. No docela nerešitelny:(

Hm... právník... oni by mohli - právem - argumentovat tím, že vás nechali ve svém domě zadarmo bydlet - a ještě by třeba mohli dodatečně chtít tržní nájem... fakt bych od nich nic nechtěla!!!
Zjisti si jaký je tržní nájemní podobného bytu a pak si uvědom, kolik jste ušetřili a ještě ušetříte na nájemném, kdybyste bydleli v cizím. Nebo na hypotéce.

Oni taky asi spoléhají na to, že jsi slušný člověk, a že po nich nebudeš chtít peníze, když Tě nechali zadarmo bydlet.

Není tady

#16 13. 10. 2008 12:50

vikinka1
♥♥-----

Martinka1 napsal(a):

viki, a když máte bydlení zadarmo a manžel má "daleko větší plat než Ty" - vy nespoříte, neinvestujete? To všechno utratíte?
Vždy koupě bytu, i na hypotéku, je investice do budoucna, třeba pro děti - na to manžel nemyslí?

A kdybyste na investici koupili byty dva, hned se máte o co podělit :-) A to by bylo vaše, ze společných peněz.

No ma vetsi plat nez ja - ale je to 17 000,-  a ja 8 000 čistého.coz zrovna neni astronomicka castka a jeste zarizujem vybaveni do bytu. A pozdeji s detma vyzijem jen tak tak. Takze nejaké investice do bytů asi nebude mozna sad a hlavne kdyz jednou manzel bude mit 3- 4 nemovitosti - můzou se pak prodat a koupit byt pro deti, ale ted škudlit na byty pro deti by pro nej bylo asi nesmyslny.
Ale moc dekuju za snahu, vazim si toho,ale tahle situace je asi bezvýchodna:( Možnáa asi jen chci od holek slyset, zda jim to přijde normálni, takhle žit a nic nežádat, ani o upravení majetkových vztahu rodice - syn. Zda to maj doma stejny. A nebo ze zda se nejak pojistily? Nebo zda jejich manžel čast automaticky na ně přepsal, když do toho třeba celý život budou dávat společně peníze. Nebo si myslíte, že je to drzost něco žádat? Já to zatím neřeším, netlačím, ale kdyby NAHODOU to jeho rodice chteli prepsat na nej, moc by me zajimalo, jak on by se zachoval?????

Není tady

#17 13. 10. 2008 12:51

Sára6
♥♥♥♥---

ahojte, mám podobný příběh, bydlím u přítele v domě, oni dole, my navrhchu - 2 generace. Barák je psaný na rodiče, dohromady mají 2 syny a každý syn má 2 děti. Vybavení je celé moje, kromě linky a židlí se stolem v kuchyni. Nájem-energie platím půlku , na jídlo dávám kolik cca sníme se synem, když byl doplatek 12tis. za energie, tak jsem platila 1/4, druhou přítel a zbytek rodiče, přesně rovným dílem. Investovat se mi nechce, proč, není to moje a nikdy nebude, můj syn z toho nikdy mít nic nebude. Je to strašná situace. Byt mám a pronajímám ho.

Není tady

#18 13. 10. 2008 12:55

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥

Jinak myslím, že by ses měla hlavně dohodnout s manželem. Rodiče nejsou povinni - ani jemu ani Tobě - cokoli dávat. Oni můžou klidně svoje nemovitosti prodat, peníze utratit a žádné dědění nebude.
Manžel má slušný plat - tak se třeba dohodněte, že u rodičů bydlet nebudete, a vezměte si hypotéku na VLASTNÍ byt. A nebude z tohohle hlediska problém. Kromě toho, že budete mít daleko míň peněz na utrácení, protože hypotéka každý měsíc něco stojí.

Proč mám pocit, že lidi, kteří dostanou něco zadarmo (např. bydlení), mají největší "problém"? Kdybys bydlela po podnájmech a ubytovnách do 30-ti jako já, možná bys byla ráda, že mᚠZADARMO kde bydlet a neřešila bys, jak přijít bez práce k majetku. :-)

Tím Tě nechci urazit, ale přijde mi, že nejdřív se o Tebe starali rodiče, a teď chceš aby se o Tebe postaral manžel/jeho rodiče. Asi by nebylo na škodu, dřív než ses vdala, aby sis zařídila svoje bydlení, abys věděla jak to chodí. (Neříkám rovnou svůj byt, ale podnájem atd).

Manžel to řešit nebude,  ten je za vodou. Tohle řešení je jenom na Tobě. Pokud se chceš zajistit - budeš muset sama. Budeš to muset manželovi vysvětlit a budeš muset jednat. Ne ukecat manžela, aby Ti dal barák - nebo je ho část - to nemůže, není to jeho. Ale spíš, že ze svojí výplaty můžeš investovat do bytu. Třeba.

Ale pokud si myslíš že TO NEJDE tak to prostě nejde (pro Tebe) a budeš celý život žít s hrozbou, že nemůžeš od manžela odejít, protože nemᚠkam jít.

Není tady

#19 13. 10. 2008 12:57

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥

Sára6 napsal(a):

ahojte, mám podobný příběh, bydlím u přítele v domě, oni dole, my navrhchu - 2 generace. Barák je psaný na rodiče, dohromady mají 2 syny a každý syn má 2 děti. Vybavení je celé moje, kromě linky a židlí se stolem v kuchyni. Nájem-energie platím půlku , na jídlo dávám kolik cca sníme se synem, když byl doplatek 12tis. za energie, tak jsem platila 1/4, druhou přítel a zbytek rodiče, přesně rovným dílem. Investovat se mi nechce, proč, není to moje a nikdy nebude, můj syn z toho nikdy mít nic nebude. Je to strašná situace. Byt mám a pronajímám ho.

To je ta důležitá věta. Kdyby něco, mᚠkam jít. A kdyby to bylo ok, má kam jít bydlet syn, až bude dospělý.

Není tady

#20 13. 10. 2008 12:59

vikinka1
♥♥-----

Sára6 napsal(a):

tak to chapu, ze do toho neinvestujes, kdyz nejste ani manzele a hlavne Tvůj pritel ma jeste sourozence. Tak to je pochopitelne. A proc treba nebydlite u Tebe v bytě? Sáro to mᚠdocela výhodu, že maš vlastní byt a pronajímᚠho. A jak by ses zachovala ty, kdybys ten byt neměla a byli jste manželé?

Není tady

#21 13. 10. 2008 13:02

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥

vikinka1 napsal(a):

No ma vetsi plat nez ja - ale je to 17 000,-  a ja 8 000 čistého.coz zrovna neni astronomicka castka a jeste zarizujem vybaveni do bytu. A pozdeji s detma vyzijem jen tak tak. Takze nejaké investice do bytů asi nebude mozna sad a hlavne kdyz jednou manzel bude mit 3- 4 nemovitosti - můzou se pak prodat a koupit byt pro deti, ale ted škudlit na byty pro deti by pro nej bylo asi nesmyslny.
Ale moc dekuju za snahu, vazim si toho,ale tahle situace je asi bezvýchodna:( Možnáa asi jen chci od holek slyset, zda jim to přijde normálni, takhle žit a nic nežádat, ani o upravení majetkových vztahu rodice - syn. Zda to maj doma stejny. A nebo ze zda se nejak pojistily? Nebo zda jejich manžel čast automaticky na ně přepsal, když do toho třeba celý život budou dávat společně peníze. Nebo si myslíte, že je to drzost něco žádat? Já to zatím neřeším, netlačím, ale kdyby NAHODOU to jeho rodice chteli prepsat na nej, moc by me zajimalo, jak on by se zachoval?????

Upravení majetkových vztahů syn - rodiče - ale do toho Ti nic není! To je jenom rodičů dobrá vůle, jestli synovi - podotýkám že synovi a ne Tobě - dary nejsou zahrnuty do SJM dají.
Pokud manželovi něco dají, stejně Ti z toho nic dát nemusí.

Ne, není to drzost - požádat manžela, jestli by se nepodělil O SVOJE nemovitosti. Ale manžel žádné nemá. A žádat jeho rodiče - ano, to jako drzost vidím.

Jak on by se zachoval - to se zeptej jeho ne? :-)

A něco jinýho je, co Ti řekne teď, když jste spolu zadobře, a něco jinýho bude, když se budeš chtít rozvýst a třeba mu odvést děti a odejít za milence. Divila bych se, kdyby Ti dobrovolně dal věci - nemovitosti, peníze - které ze zákona nemusí. Možná tak kvůli dětem.

Dostala bys alimenty a šmytec...

Hele můj přítel taky jednou zdědí 2 domy... no a co? Nenapadlo by mě říct "miláčku, Ty budeš dědit, já z toho chci mít taky něco".

Majetek mezi manžely můžeš začít řešit až ve chvíli, kdy nějaký majetek máte, a ne když jsme v podstatě v "podnájmu" u rodičů. Tam žádný majetek nemáte.

Není tady

#22 13. 10. 2008 13:09

vikinka1
♥♥-----

Martinka1 napsal(a):

Jinak myslím, že by ses měla hlavně dohodnout s manželem. Rodiče nejsou povinni - ani jemu ani Tobě - cokoli dávat. Oni můžou klidně svoje nemovitosti prodat, peníze utratit a žádné dědění nebude.
Manžel má slušný plat - tak se třeba dohodněte, že u rodičů bydlet nebudete, a vezměte si hypotéku na VLASTNÍ byt. A nebude z tohohle hlediska problém. Kromě toho, že budete mít daleko míň peněz na utrácení, protože hypotéka každý měsíc něco stojí.

Proč mám pocit, že lidi, kteří dostanou něco zadarmo (např. bydlení), mají největší "problém"? Kdybys bydlela po podnájmech a ubytovnách do 30-ti jako já, možná bys byla ráda, že mᚠZADARMO kde bydlet a neřešila bys, jak přijít bez práce k majetku. :-)

Tím Tě nechci urazit, ale přijde mi, že nejdřív se o Tebe starali rodiče, a teď chceš aby se o Tebe postaral manžel/jeho rodiče. Asi by nebylo na škodu, dřív než ses vdala, aby sis zařídila svoje bydlení, abys věděla jak to chodí. (Neříkám rovnou svůj byt, ale podnájem atd).

Manžel to řešit nebude,  ten je za vodou. Tohle řešení je jenom na Tobě. Pokud se chceš zajistit - budeš muset sama. Budeš to muset manželovi vysvětlit a budeš muset jednat. Ne ukecat manžela, aby Ti dal barák - nebo je ho část - to nemůže, není to jeho. Ale spíš, že ze svojí výplaty můžeš investovat do bytu. Třeba.

Ale pokud si myslíš že TO NEJDE tak to prostě nejde (pro Tebe) a budeš celý život žít s hrozbou, že nemůžeš od manžela odejít, protože nemᚠkam jít.

ano, kdybych jeho potkala o par let déle, tak je to bez problému, jelikož po škole jsem si hned chtela hledat vlastni bydleni- proste se postavit na vl. nohy a ne žít u rodiců. Ale nemohla jsem mu rict, lásko, ted ne,odejdi, ja se potrebuju sama zaridit a pak muzem zit u vas. to by me poslal asi ke vsem certum. proste ten cas tak bezel a mi se po roce brali - z lásky. A tak to stale trva. Ale ten strach tam byl vzdy. A Martinko ver mi, ze zavidim lidem, kterí splací hypoteku a maj vse na půl. Jinak manzel by si hypoteku jiste nebral- nema proc- byl by blbej kdyz mu bydleni zajistili rodice. A ja si ji vzit sama nemuzu- jak uz jsem psala nemame své peníze - mame spolecne. A me by se taky nelíbilo, kdyby si on koupil treba restauraci a splacel by ji z nasich uspor- Marti v normálním manželství to proste nejde sad

Není tady

#23 13. 10. 2008 13:14

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥

vikinka1 napsal(a):

ano, kdybych jeho potkala o par let déle, tak je to bez problému, jelikož po škole jsem si hned chtela hledat vlastni bydleni- proste se postavit na vl. nohy a ne žít u rodiců. Ale nemohla jsem mu rict, lásko, ted ne,odejdi, ja se potrebuju sama zaridit a pak muzem zit u vas. to by me poslal asi ke vsem certum. proste ten cas tak bezel a mi se po roce brali - z lásky. A tak to stale trva. Ale ten strach tam byl vzdy. A Martinko ver mi, ze zavidim lidem, kterí splací hypoteku a maj vse na půl. Jinak manzel by si hypoteku jiste nebral- nema proc- byl by blbej kdyz mu bydleni zajistili rodice. A ja si ji vzit sama nemuzu- jak uz jsem psala nemame své peníze - mame spolecne. A me by se taky nelíbilo, kdyby si on koupil treba restauraci a splacel by ji z nasich uspor- Marti v normálním manželství to proste nejde sad

Ale nemohla jsem mu rict, lásko, ted ne,odejdi, ja se potrebuju sama zaridit a pak muzem zit u vas.

Mohla.

to by me poslal asi ke vsem certum.

Pokud by to udělal, aspoň bys hned zpočátku poznala, že to NENÍ TEN PRAVÝ.

proste ten cas tak bezel a mi se po roce brali - z lásky.

To jste docela hodně rychlí - svatba po roce? :-)
Pokud z lásky - a tak to stále trvá - tak proč přemýšlíš už teď o rozvodu a majetku? :-)

A Martinko ver mi, ze zavidim lidem, kterí splací hypoteku a maj vse na půl.

Já splácím svoji hypotéku, přítel svoji hypotéku, a všechno napůl nemáme. To je možná lepší než splácet oba jednu hypotéku a vše mít napůl... Protože, přestože s přítelem chci být napořád... nikdy nevíš. A Ty taky ne.

Jinak manzel by si hypoteku jiste nebral- nema proc- byl by blbej kdyz mu bydleni zajistili rodice.

A mluvili jste o tom spolu? Nemyslím si, že by byl blbej. Možná - že by byl větší chlap - chlap s velkým CH L A P - protože by nenechal rodiče, aby se o něj postarali, ale O SVOJI RODINU BY SE POSTARAL SÁM.

Nevím co v "normálním" manželství jde nebo nejde :-) Všechno je to o tom, co chceš a jak se dokážeš s manželem domluvit.

Není tady

#24 13. 10. 2008 13:16

vikinka1
♥♥-----

Martinka1 napsal(a):

vikinka1 napsal(a):

Upravení majetkových vztahů syn - rodiče - ale do toho Ti nic není! To je jenom rodičů dobrá vůle, jestli synovi - podotýkám že synovi a ne Tobě - dary nejsou zahrnuty do SJM dají.
Pokud manželovi něco dají, stejně Ti z toho nic dát nemusí.

Ne, není to drzost - požádat manžela, jestli by se nepodělil O SVOJE nemovitosti. Ale manžel žádné nemá. A žádat jeho rodiče - ano, to jako drzost vidím.

Jak on by se zachoval - to se zeptej jeho ne? :-)

A něco jinýho je, co Ti řekne teď, když jste spolu zadobře, a něco jinýho bude, když se budeš chtít rozvýst a třeba mu odvést děti a odejít za milence. Divila bych se, kdyby Ti dobrovolně dal věci - nemovitosti, peníze - které ze zákona nemusí. Možná tak kvůli dětem.

Dostala bys alimenty a šmytec...

Hele můj přítel taky jednou zdědí 2 domy... no a co? Nenapadlo by mě říct "miláčku, Ty budeš dědit, já z toho chci mít taky něco".

Majetek mezi manžely můžeš začít řešit až ve chvíli, kdy nějaký majetek máte, a ne když jsme v podstatě v "podnájmu" u rodičů. Tam žádný majetek nemáte.

Asi jsi me spatne pochopila!!! nejde mi vůbec (v budoucnu o jeho) baraky...To ani nahodou!!! Jde mi o to, ze budu treba x let investovat do neceho a pak odejdu s igelitkou. Proste mi jde o to, zda existuje potom nejaka spravedlnost abych si polovinu ze spolecně nabytých věci mohla odnést. Horší je to ovšem, kdyz se prachy vráží do nemovitosti a tim se zhodnocuje. Zda se to da nejak dokazat? Takze tak nejde mi o jeho baraky, ano!

Není tady

#25 13. 10. 2008 13:20

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥

Ale mᚠpravdu, dokud budeš trvat na tom že něco "v normálním manželství prostě nejde" tak to pro Tebe nepůjde :-)

Ze všeho nejdřív si o tom s manželem promluv, řekni mu něco jako: miláčku, přemýšlela jsem o tom, že kdyby se s Tebou něco stalo (nikdy nevíš, může ho zítra srazit auto), že bych neměla kam jít... mohli bychom o tom popřemýšlet, přece jenom, Ty budeš od rodičů zajištěný a já se necítím dobře, když bych měla jít pod most.
Co bys říkal na nějakou investici... (doplň co by sis představovala)...

V komunikaci je základ, nemusí souhlasit, ale může o tom začít přemýšlet a to taky není málo.

Každopádně aspoň poznáš, jak bude reagovat... jestli řekne něco jako: ne, nebudu o tom přemýšlet, já mám kam jít a je mi jedno, kam půjdeš Ty...
nebo: ano, no vidíš, bylo by fajn abys byla zajištěná kdyby se se mnou něco stalo... budu o tom přemýšlet...

:-)

Není tady

NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí