Oznámení

3. července : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

3. července : Praktické grilovací desatero pro úspěšný start letních grilovaček!

3. července : Prázdniny jsou tady a s nimi i doba dovolených a výletů. Kam vyrazit? Mrkněte na naše tipy!

#1 7. 10. 2008 10:30

Jitka8
♥♥♥♥---
Místo: okolí Zlína

poruchy učení

Mám dceru v 9.třídě.Je dyslektik,dysortografik a má krátkodobou pamě.Chodíme do pedag.psych.poradny.Má úlevy v jazyku českém a právo prodloužit o 25% čas na písemky,testy atd.
I nyní v 9.tř.se s ní učím-denně.Jenže se oproti loňsku prospěchově zhoršila.Mají hodně učení a ona nestíhá se vše naučit.
Např.chemie-na hodiny se připravuje a její známky jsou 4,5,5,5.Přitom v 8.tř. měla 2,3.
Dějepis-dostanou se naučit 4listy A4,učí se,uměla to a dostala 4.Učitel totiž otázky položil otázky úplně jinak než na papíře,z kterého se učila.
Nechci dceru nějak zvýhodňovat,ale říkala mi,že na co by se učila,když stejně dostane špatnou známku,i když se učí.
Přece se nemůže učit do školy sotva příjde ve 14h ze školy až třeba do 20h+sobota,neděle.
Jsme z toho obě špatné,ona snaží,učí se,je ctižádostivá(nejen ve škole)a stejně je to na prd.Mám strach,aby to nevzdala.
Chci volat jejich tř.učiteli a poradit se s ním.
Je pomalejší a potřebuje více času.Má výhodu,že se neučí ve všem nazpamě,používá hodně logiku.Nejprve si řekneme o co jde,souvislosti-prostě,aby učivo pochopila(ve škole jí výklad učiva nestačí),pak se učí sama a já ji zkouším.
Nevím,do jaké míry je ve škole individuální přístup.Mají na to učitelé vůbec čas nebo se jim nechce?
Jaké máte vy zkušenosti s poruchami učení x škola?

Na světě je krásně.

Není tady

#2 7. 10. 2008 10:44

Nela
♥♥♥♥♥♥-

Re: poruchy učení

Jitko, jak tě chápu, mám prakticky to samé doma, akorát ještě horší v tom, že syn není ctižádostivý.  Teď nastoupil do prváku a já se s ním zase učím denně.  Předčítám mu učivo, vysvětluju a on se snaží zapamatovat to, co mu přečtu.

V nové škole jsme ještě neměli třídní schůzky, takže nevím, co mi řeknou, známky má spíše  od 3  nahoru, jedničky a dvojky prakticky ne.

Na základce jsem se domluvila s učiteli úplně v pohodě. Vyšli nám maximálně vstříct.  Někteří zkoušeli syna i v kabinetu, protože  on je navíc hyperkativní, takže  ve třídě  ho prostě všechno rušilo a nesoustředil se, a to zase rušil on všechny ostatní.   Písemky napsal prakticky vždycky špatně, protože než dočetl  zadání, už nevěděl, o čem je, pokud mu učitel položil otázku jinak, než se to naučil doma, tak nedokázal odpovědět. No prostě začarovaný kruh. Teď mám strach, aby i na střední škole  ho učitelé vzali takového jaký je, ale tuším, že to bude asi horší.

Je to fakt síla pro všechny, já někdy zuřím, protože toho mám plné zuby, on zuří, protože jenom  představa, že si má zase sednout k učení, je pro něho utrpením a tak je to pořád dokola.

"Člověk si uvědomí, že byl šastný, až už je to pryč."

Není tady

#3 7. 10. 2008 10:49

Damila
♥♥♥♥♥♥-

Mám to podobné. Dvě děti se SPU. Oba mají v doporučení z PPP, jak s nimi mají učitelé zacházet.
Starší syn měl úlevy na 1. stupni, teď už ne.
Mladšímu synovi (9 let, 4. tř.) učitelka netoleruje nic. Nečeká, opravuje obrácená písmenka, za chybějící háčky a čárky nad písmenem...
Mnohokrát jsem se s ní o tom bavila, vždy všechno slíbila, jak bude brát ohled, a nebude kluka vyvolávat na čtení před třídou, když je dyslektik...a prd. Další týden donesl čtyřku ze čtení.
Spojila jsem se znovu s PPP, tam znovu radili promluvit s učitelkou, ale je to furt dokola. Vše odkývá a pak si dělá co chce. Prý bych měla zajít za výchovnou poradkyní a napráskat paní učitelku...
Je to komplikované, nechci nakonec tím uškodit klukovi. On nic řešit nechce, radši bude mít trojky už teď na 1. stupni.
Starší syn už nemá úlevy taky žádné, ikdyž i na 2. stupni by to měli respektovat, snaží se údajně děti zapojit, integrovat, nerozdělovat. Záleží jen a pouze na učiteli.
Kluk mi letos donesl jedinou jedničku. Jinak je to hrůza trojky, čtyřky. LMD, dyslexie, TS, to nikoho nezajímá. Je na normální škole, tak se musí normálně učit. na střední se s nimi taky párat nebudou.

Není tady

#4 7. 10. 2008 10:57

Jitka8
♥♥♥♥---

Damila napsal(a):

Mám to podobné. Dvě děti se SPU. Oba mají v doporučení z PPP, jak s nimi mají učitelé zacházet.
Starší syn měl úlevy na 1. stupni, teď už ne.
Mladšímu synovi (9 let, 4. tř.) učitelka netoleruje nic. Nečeká, opravuje obrácená písmenka, za chybějící háčky a čárky nad písmenem...
Mnohokrát jsem se s ní o tom bavila, vždy všechno slíbila, jak bude brát ohled, a nebude kluka vyvolávat na čtení před třídou, když je dyslektik...a prd. Další týden donesl čtyřku ze čtení.
Spojila jsem se znovu s PPP, tam znovu radili promluvit s učitelkou, ale je to furt dokola. Vše odkývá a pak si dělá co chce. Prý bych měla zajít za výchovnou poradkyní a napráskat paní učitelku...
Je to komplikované, nechci nakonec tím uškodit klukovi. On nic řešit nechce, radši bude mít trojky už teď na 1. stupni.
Starší syn už nemá úlevy taky žádné, ikdyž i na 2. stupni by to měli respektovat, snaží se údajně děti zapojit, integrovat, nerozdělovat. Záleží jen a pouze na učiteli.
Kluk mi letos donesl jedinou jedničku. Jinak je to hrůza trojky, čtyřky. LMD, dyslexie, TS, to nikoho nezajímá. Je na normální škole, tak se musí normálně učit. na střední se s nimi taky párat nebudou.

Damilo,to že mu opravuje chyby je dobře,ale nemělo by se to odrazit na známce.

Na světě je krásně.

Není tady

#5 7. 10. 2008 11:56

miiina
♥♥♥----
Místo: Praha

Jitko8  mám syna v bledě modrém, měl odklad a teď je v sedmé třídě. je také dysortograf a pamě má hodně krátkou smile také se s ním učím téměř denně. v první a ve druhé třídě se mu paní učitelka hodně věnovala a radila také mě jak na to. za to ve třetí dostal novou paní učitelku a to byl konec. po pul roce mi řekla, že vůbec o jeho dys neví a že ani nebude brát nějaké ohledy. bylo to příšerné, ale to je na dlouhé povídání, taky mu dávala třeba čtyři úkoly, taky se učil celé odpoledne a nosil 4 a5.  vydrželi jsme to do pulky čtvrté třídy a pak přešel do školy, kde se těmto žákům fakt věnují a úplně rozkvetl. nejenže se mu zvedlo sebevědomí, ale učení ho začalo bavit, všichni učitelé jsou vstřícní a komunikativní.škoda, že si dcera pohoršila zrovna v 9 třídě, kdy se rozhoduje kam pujde dál. od naší psycholožky, ale vim, že jsou i střední školy, kde se těmto žákům věnují jakoby víc a třeba nepíšou dvě písemky denně a já nevim co ještě, tak to bude zřejmě nᚠpřípad. nedej se a jdi za učitelem, třeba to ti ostatní učitelé ani nevědí...., jde o její budoucnost. držím palce   jo a s pamětí: prý se jim to do té dlouhodobé ukládá až po třech měsích opakování. takže my jsme třeba takhle dřeli matematiku a ostatní už byli dávno jinde a my pořád u 2 + 2..... smile

Není tady

#6 7. 10. 2008 14:02

Jitka8
♥♥♥♥---

Volala jsem tř.učiteli,byl moc rád,že jsem se ozvala.
Zajde za všemi učiteli(Ma,Jč,Aj,Ze,Př,Dě,Che,Fy) a dá jim přečíst říkání s pedag.psych.poradny i za p.učitelkou,která má na starosti výběr škol(před 3byla jsem za ní taky) a uvidí se,jaké to přinese výsledky.Samozřejmě,že učivo zvládnout musí.
Říkal,že dcera je jinak v pohodě,že má ve třídě daleko horší problémy s dětma(chování,poruchy učení,šikana) a rodiče to nezajímá.

Miiina,taky vám držím palce a hlavně vydržet.

Na světě je krásně.

Není tady

#7 7. 10. 2008 16:54

miiina
♥♥♥----
Místo: Praha

tummenupp

Není tady

#8 17. 6. 2011 23:42

Romy11
♥------

Mám 12-ti letou dceru. Do teď jsem si myslela, že dcera nepatří mezi ty nejchytřejší. Učení s ní je něco strašného. Třeba matematika, vysvětlím jí to , pochopí , spočítá příklady a druhý den jdeme na to znovu a ona neví naprosto nic, jako kdyby se resetoval počítač. Je hyperaktivní, neposedí na místě. A má problémy s pozorností. Protože mladší syn dostal doporučení na vyšetření, zda není dyslektik, napadlo mě vzít sebou i dceru. Z hrůzou jsem zjistila, že dcera je nadprůměrně inteligentní ( ve škole mi vždy tvrdili no musíte se smířit s tím , že žádný lumen není) a teď vyvstává problém co s ní. Už když měla jít do první třídy, tak jsem navštívila poradnu jestli ano či ne. Nezdálo se mi to. Pani psycholožka mi řekla, no sedí tady , plní úkoly , pro odklad není důvod. Po roce jsem ji navštívila znovu. Výsledek, víte ona má takovou povahu, tomu by rok nepomohl.
Ten rok ji strašně chybí. Teď jsem požádala o změnu psychologa a nestačila jsem se divit. Do školy by ji neposlal ani omylem. Vzhledem k tomu, že se nedokáže soustředit delší dobu, předmět jako psaní na počítači je pro ni naprosto nepřekonatelnou překážkou. Chtějí ji nechat propadnout, dnes ji to před celou třídou řekla pani učitelka i když mi slíbila, že ji propadnout nenechá. Nevím zda nakonec toto nebude pro dceru přínosem. Na nové škole by si šestku zopakovala a dohnala by ten rok. Zase mám strach, aby ji to nějak psychicky neublížilo.

Není tady

#9 18. 6. 2011 15:58

PavlaH
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: MB

TOhle prober. Záleží hodně na povaze dcery. Někdo to přivítá zároveň se změnou školy. Nenese s sebou svoji historii a nemá před očima úspěšnější spolužáky. Rok jí může pomoci dopilovat znalosti a pak zvládat.  Na druhou stranu, pokud je od přírody úzkostná  a špatně se vyrovnává s chybami a elhním, pak je to krok velmi rizikový. Zvaž spíš poradu s psychologem, který by ji mohl lépe znát.

Život je nejkrásnější odpověď na všechny otázky.

Není tady

#10 1. 11. 2011 13:49

Pavel10
♥------

Podle mě by žáci měli učitelům ukázat, jak se učí. Mnoho žáků se totiž učí špatně a příliš zdlouhavě. I učitelé byli kdysi žáci, a proto by měli vědět, jak se dobře naučit, kromě toho, že mají pedagogické vzdělání. Ve školách se totiž příliš nezaobírají tím, jak se něco naučit. Prostě řeknou naučte se to. Podle mě by každý učitel měl vysvětlit svoji techniku učení. A možná se vyplatí navštívit i speciální centra s opravdovými odborníky, kde techniku učení vyučují (třeba o prázdninách) a klidně rodič s dítětem.

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí