Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 22. 9. 2008 21:44

Blossom
Host

Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Dcera mi nastoupila na VŠ a já nevím, kolik peněz dávat na živobytí. Ráda bych, aby dcera nestrádala, ovšem také nechci dávat tolik, aby žila "nad poměry".Pomohly by mě vaše zkušenosti, abych měla srovnání. Dcera bude bydlet na koleji, každý víkend dojíždět domů, má to cca 100 km. Jak jste to vyřešili u vás doma?
Možná se zdá, že to nepatří na psychologickou, já ale myslím že ano, už proto, že momentálně  bych mohla dávat dceři poměrně dost peněz (a ona to víceméně ví). ale nechci ji zkazit, chci aby se naučila s penězi hospodařit.

 

#2 22. 9. 2008 22:08

Kuty
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 11. 2. 2007
Příspěvky: 2773

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Toto přesně je nyní i nᚠpřípad a máme ty samé obavy a naši kluci ví,že jak my budem nakládat se svými penězi je jen a jen naše věc a i to,že je jim houby potom jestli jich máme hodně nebo ještě víc.Staršího syna máme 2.rok na VŠ a s tou vzdáleností je to taky asi tak stejné jako u Tebe.Platíme mu koleje,stravu a jízdu domů+ zpět do školy.MHD nepotřebuje,bydlí blízko školy,v případě by chtěl síovou jízdenku,platí si ze svých zdrojů.V obchodě si kupuje snídani a večeři,celkem dostává na měsíc na výše jmenované 4300,-Kč.Vč.kapesného 120,- Kč,což jsem psala nedávno na rod.financích.Moc na vyskakování to nemá,ale bídou netrpí a na různé pitky apod.musí použít jen a jen svoje prostředky z brigád,to už doma neřešíme.

Není tady

 

#3 22. 9. 2008 22:28

Verunka a Vanesska
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 22. 6. 2007
Příspěvky: 848
Web

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Já jsem dostávala 5 000,- měsíčně a v tom bylo ubytování, strava, lítačka a jízdné domů. Asi jako kapesné mi zbyli 300,- nebylo to moc, ale k tomu brigáda a docela jsem si žila dobře.


http://lilypie.com/pic/2009/07/09/3q8X.jpghttp://lb1f.lilypie.com/ZG3Ep2.png


http://lilypie.com/pic/2009/07/09/86Hw.jpghttp://lb3f.lilypie.com/V8Slp2.png

Není tady

 

#4 22. 9. 2008 22:33

majkafa
Host

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Teď mi nastupuje na vejšku do Prahy syn, bude na koleji. Dcerka byla v Brně, dávala jsem jí měsíčně cca 7 tisíc, stejně dostane i syn. Udělala jsem si nějakou kalkulaci, snad by to mělo být tak akorát, myslím, na to, kolik ho bude stát kolej, jídlo, tramvajenka a kapesné.

 

#5 22. 9. 2008 22:34

Blossom
Host

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Verunka a Vanesska napsal(a):

Já jsem dostávala 5 000,- měsíčně a v tom bylo ubytování, strava, lítačka a jízdné domů. Asi jako kapesné mi zbyli 300,- nebylo to moc, ale k tomu brigáda a docela jsem si žila dobře.

Veru, prosím, napiš, zda v těch 5000 bylo zahrnuté i oblečení, učebnice, nebo ti na to vaši dávali peníze zvl᚝ ? A co takové výdaje jako mobil, antikoncepce, kadeřnice? To bylo taky v tom, nebo zvl᚝ nad těch 5000?

 

#6 22. 9. 2008 22:35

Jdhehajnx
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 21. 3. 2007
Příspěvky: 1772

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Já dostávám od rodičů 3000,- Bydlím sice v Praze, ale s přítelem, takže to mám na živobytí a lítačku na MHD mi taky platí rodiče. Jinak většinu ostatních věcí (oblečení, boty, batoh) si platim sama. Peru si sama, k našim jezdím tak jednou týdně na návštěvu.
Na učebnice dostanu, kadeřnici a jiné "nedůležité věci" si platím sama. Antikoncepci mi většinou taky platí rodiče, na telfon jsem doteď dostávala 300,- a zbytek si doplácela, teď už ho platím celý sama.
Ale mám dobrou práci.

Upravil(a) Luizi (22. 9. 2008 22:37)

Není tady

 

#7 22. 9. 2008 22:36

majkafa
Host

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Já v tom mám i mobil. Oblečení v tom není, ale nějak zvl᚝ už na oblečení nepřispěju, myslím, že v Praze je dost možností na brigádu, a se taky trošku snaží.

 

#8 22. 9. 2008 22:42

Verunka a Vanesska
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 22. 6. 2007
Příspěvky: 848
Web

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Oblečení mi mamka koupila zvl᚝, ale jen nejnutnější, když jsem chtěla parádu, tak ze svýho. Byly jsme dvě holky na studiích a s příjmem střední vrstva, takže to nebylo moc na velké vyskakování. Skripta a školní pomůcky jsem kupovala, až když jsem věděla, kam co budu potřebovat a na to jsem dostala také peníze. Mobil, antikoncepce, kadeřnice jsem si od 15 platila vždy sama. Teda antikoncepci až dýl, ale nevím, prostě ta se netýkala rodičů, ale mě a mého partnera.


http://lilypie.com/pic/2009/07/09/3q8X.jpghttp://lb1f.lilypie.com/ZG3Ep2.png


http://lilypie.com/pic/2009/07/09/86Hw.jpghttp://lb3f.lilypie.com/V8Slp2.png

Není tady

 

#9 22. 9. 2008 22:43

pajaja
♥♥♥♥♥--
Místo: Praha
Registrovaný: 31. 10. 2007
Příspěvky: 568
Web

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Dcera dostává 5000kč.Z toho si platí jízdné,obědy,ošacení,zábavu.Jinak bydlí s námi,asi je to moc,že?Bojím se aby se, až  se jednou  bude živit sama nedivila,co je to za práci vydělat tolik peněz.

Není tady

 

#10 22. 9. 2008 22:44

Verunka a Vanesska
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 22. 6. 2007
Příspěvky: 848
Web

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Jo studovala jsem v Praze a to oblečení se tam dá sehnat za pár šupů a lehce si taky na něj vydělat


http://lilypie.com/pic/2009/07/09/3q8X.jpghttp://lb1f.lilypie.com/ZG3Ep2.png


http://lilypie.com/pic/2009/07/09/86Hw.jpghttp://lb3f.lilypie.com/V8Slp2.png

Není tady

 

#11 22. 9. 2008 22:45

pajaja
♥♥♥♥♥--
Místo: Praha
Registrovaný: 31. 10. 2007
Příspěvky: 568
Web

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Na mobil bych zapomněla.Ono když se to sečte....Stačí mobil a jízdné a moc toho nezbyde.

Není tady

 

#12 23. 9. 2008 0:01

Definitiv
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha
Registrovaný: 1. 2. 2008
Příspěvky: 19475
Web

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Tak já jsem asi byla brutálně rozmalzlená lol lol od prváku na vysoký jsem dostávala 10 000Kč, komplet na všechno, bydlení (tehdy 3 400,-), jízdné (2 000,-), jídlo (ani nevím kolik), učebnice, oblečení, veterina pro psa, antikoncepce, telefon a cokoliv jiného. U nás se to osvedčilo, jelikož jsem neměla potřebu mít práci na úkor školy (zož jsem zas měla na střední a vypadalo to, že na školu se vykašlu wink ). Hlavně to byl pro mě pevný rozpočet, taková malá nauka jak vyjít s penězi. Možná se vám to zdá hodně, ale mně ti přijde téměř jako minimum. Chápu, když odpadnou největší položky (nájem, jídné, MHD) ale např Kuty - dávat dětem 120 Kč kapesného? Já ti nevím, to mi přijde extra málo (já když jdu do obchodu pro chleba, šunku a máslo, tak tam nechám stovku dumbom )


MATYLDA
http://www.tickerclub.com/cache/0f00e26f70.png 22.10.2009 - 3389 g, 51 cm hjarta
ALŽBĚTA
http://www.tickerclub.com/cache/f19c85ecc3.png 22.6.2012 3 3780 G, 51 cm hjarta

Není tady

 

#13 23. 9. 2008 0:24

Lucie_82
♥♥♥----
Místo: Berlin, berlin ... :-)
Registrovaný: 18. 4. 2008
Příspěvky: 249
Web

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

ja nedostavala nic, jen pridavky (tenkrat cca 600), ale to je asi extrem. S odstupem mi jako nejrozumnejsi prije hradit zakladni zivotni naklady, na nadstandard aby si deti vydelaly samy. nemyslim si, ze by to bylo na ukor skoly. lidi na vysoke skole by uz meli byt dospeli a meli by si sami uvedomit, nakolik je nebo neni vzdelani dulezite.

Upravil(a) Lucie_82 (23. 9. 2008 7:46)


To see a World in a Grain of Sand ... W. Blake

Není tady

 

#14 23. 9. 2008 0:49

Definitiv
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha
Registrovaný: 1. 2. 2008
Příspěvky: 19475
Web

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Lucko - nic proti, nevím co považuješ za nastadart, ale já ten rok bývala ve škole zhruba 36 hodin týdně, pokud bych zvládala nějkou brigádu, která by pro mě byla skutečně finančně přínosná, tak bych se na školu zcela jistě vykašlala, takhle jsem di přivydělala nějaký mrňky na zábavu a bylo. Ale zase neexistovalo abych přišla domu s tím, že potřebuju na nový boty/šaty/učebnice/sešity/telefon/nebo cokoliv podobného wink Prostě všechno v mojí režii (z peněz od rodičů teda rodna )


MATYLDA
http://www.tickerclub.com/cache/0f00e26f70.png 22.10.2009 - 3389 g, 51 cm hjarta
ALŽBĚTA
http://www.tickerclub.com/cache/f19c85ecc3.png 22.6.2012 3 3780 G, 51 cm hjarta

Není tady

 

#15 23. 9. 2008 0:51

pencila
♥♥♥----
Registrovaný: 22. 9. 2008
Příspěvky: 210

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Já dostávala před cca 6-ti lety kolem 4tis (tenkrát sirotčí důchod + přídavky), což bylo pro mě na ubytování a na jízdné, jelikož jsem dělala uměleckou školu a potřebovala jsem měsíčně hodně pomůcek, chodila jsem pravidelně na brigády.. Na oblečení mi často vůbec nezbylo, ale to jsem nebrala jako podstatné, hlavně že jsem mohla tvořit, chi :-)))) Taky ídleníček byl složený z těch nejlevnějších věcí, např. těstoviny s kečupem a se sojou, což dnes díky tomu už nemůžu ani vidět :-P

Není tady

 

#16 23. 9. 2008 0:55

Lucie_82
♥♥♥----
Místo: Berlin, berlin ... :-)
Registrovaný: 18. 4. 2008
Příspěvky: 249
Web

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

jasne, zalezi i na tom, o jakou skolu se jedna. ja tenkrat studovala FF na MU a FSS na Mu (tu druhou dalkove). a uzivit jsem se stihala (ne poskytovanim erotickych sluzeb lol ) za standard povazuju ubytovani, jidlo a ucebnice, popripade sem tam nejaky kousek obleceni. mobil, kadernici ani antikoncepci urcite ne. ale tohle je fakt obor od oboru rozdilny, dokazu si predstavit, ze jine je to na napr. medicine, kde je fakt potreba se ucit smile naopak, u humanitnich oboru je jen dobre, kdyz si clovek uz na skole zajisti nejakou praxi. mluvim ze zkusenosti, jen diky praxi pri skole v cechach jsem ted ziskala velmi slusnou praci na pul uvazku i v nemecku, kde studuju ted.


To see a World in a Grain of Sand ... W. Blake

Není tady

 

#17 23. 9. 2008 0:56

Lucie_82
♥♥♥----
Místo: Berlin, berlin ... :-)
Registrovaný: 18. 4. 2008
Příspěvky: 249
Web

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

jojo, testoviny lol taky se jich casem rada vzdam smile


To see a World in a Grain of Sand ... W. Blake

Není tady

 

#18 23. 9. 2008 5:14

eremuruss
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 6. 3. 2007
Příspěvky: 12363

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Teda,kdyz to tak ctu tak samozivitelka s prumernym platem 18.000 hrubeho nemuze vlastne ani dat dite vystudovat.No jeste,ze nemam deti chytry,ze nemem vycitky.


Za jednu minutu člověk pozná, zda se mu někdo líbí, za hodinu pozná, zda by jej dokázal mít rád či milovat, za jeden den zjistí, jestli by s tou osobou dokázal strávit celý život...ale poté trvá celý život než na tu osobu zapomene.

Není tady

 

#19 23. 9. 2008 7:12

HB
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 9. 6. 2007
Příspěvky: 532

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

ja jsem asi taky rozmazlena...rodice mi plati kolej, jidlo, cast obleceni (urcite by mi platitli vic, ale je mi trapne si rikat o penize), na telefon a antikoncepci jsem schopna si usetrit z penez co od nich dostavam...uz asi dva roky jsem nebyla na brigade, jsem ve skole zhruba 40hodin tydne, takze nemam cas ani silu, ale zase mi cas od casu prijde nejake to stipendium, ktere zalepi diry v rozpoctu...
kdyz to tak spocitam, dohromady je mesicne prijdu tak na 6000Kc...


The worse is yet to come...
http://2.bp.blogspot.com/_G1vFx7mb8XA/SJ9omrz2tZI/AAAAAAAAAPI/ZOvV2pRwP4E/S187/support+Israel.jpg

Není tady

 

#20 23. 9. 2008 7:49

Klubko
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 18. 9. 2007
Příspěvky: 7441

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Já obdivuji svou kamarádku, která má roztroušenou sklerozu, k tomu anorexii a rodiče jí na VŠ dali jen přídavky. Ostatní si vydělávala sama. Na všechno. Na knihy, kolej, jídlo, pomůcky, zábavu,hadry. Znamenalo to v čase "prázdnin" každý rok odjet do zahraničí, tam tvrdě makat a celý rok za to žít a studovat tady. Klaním se jí, před tím, že vystudovala práva. Znamenalo to být fakt mezi nejlepšími,aby mohla dostat stýpko. A dokonce byla rok ve Francii ,kde studovala,za stipendium.


"Osud zkouší nejvíce ty, které má nejvíce rád, aby z nich něco bylo."

Není tady

 

#21 23. 9. 2008 7:50

Lucie_82
♥♥♥----
Místo: Berlin, berlin ... :-)
Registrovaný: 18. 4. 2008
Příspěvky: 249
Web

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

eremuruss napsal(a):

Teda,kdyz to tak ctu tak samozivitelka s prumernym platem 18.000 hrubeho nemuze vlastne ani dat dite vystudovat.No jeste,ze nemam deti chytry,ze nemem vycitky.

nu, tvoje deti, kdyby chtely studovat, by si holt musely vzit pujcku nebo se na skole zivit samy. oboji neni uplne nejjednodussi, ale jde to. Mi rodice maji na vysoke v soucasnosti vsechny 3 deti a vsechny by taky uzivit nemohli. proto se pri studiu zivim sama. nu, ale uz na to mam taky vek smile

Tim jsem rozhodne nechtela zlehcovat tvou nelehkou financni situaci.


To see a World in a Grain of Sand ... W. Blake

Není tady

 

#22 23. 9. 2008 8:03

Ivana
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 1. 2006
Příspěvky: 3806

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Moje děti studují v místě bydliště a dávám jim každému kapesné 2000,- na školu, jízdné, mobil, nějaké to oblečení apod. a 2000,- na jídlo, protože společné jídlo máme jen o víkendu, jinak se živí samy. Dceři přispívám 500,- Kč měsíčně na antikoncepci a přispěju jim na dražší kusy oblečení, holiče a neplánované výdaje např. zubaře a pod.

Není tady

 

#23 23. 9. 2008 8:30

Blossom
Host

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Děkuji všem za příspěvky, dává mi to určité srovnání. Vidím, že rozpětí je docela velké- od "nic" po 10.000,- Kč.

V noci jsem nemohla spát, tak jsem si ty náklady zkusila letmo spočítat a docela mě to zarazilo:

výdaje:
kolej ...............3000
jízdné a MHD....1000
jídlo cca...........3000
antikoncepce......600
kontaktní čočky..500
šaty, boty.........1000
kadeřnice...........800
------------------------
celkem .............9.900,-

v tom není mobil (ten má dcera placený zvl᚝).

A vlastně tam nejsou zahrnuté učebnice (pokud vím, to je taky fůra peněz, ale nedovedu odhadnout) a nejsou  v tom zahrnuto náklady na nějakou kulturu, na dárky blízkým (Vánoce, narozeniny) , na nějakou malou drobnost pro radost.

Nechci, aby dcera musela šetřit třeba na jídle, aby byla celé studium o těstovinách, jak zde bylo psáno. Nechci taky aby šetřila na zdraví (třeba aby přešla na nějakou levnou, nebo nedej bože - vůbec žádnou! - antikoncepci atd.

Už jsem jí taky říkala, že si časem bude muset najít nějakou brigádu, ale pochopitelně to až se tam na škole rozkouká, ne hned teď první měsíc. Rozhodně bych nechtěla, aby kvůli brigádám musela šidit studium. Ona s těmi brigádami souhlasí a počítá.

Ono je to asi jiné tam, kde opravdu ti rodiče na to nemají, tam je asi i určité šizení studia z důvodu častých brigád nezbytnost, životní ntnost..
Já mám to štěstí, že (zatím) rodinná finanční situace "vydržování jednoho vysokoškoláka" snese, my ostatní se nebudeme muset nějak výrazně omezovat.

Asi mě napadá, že tedy dceři budu dávat 10.000,- teď po první semestr, a až se rozkouká a najde si nějakou brigádu, tak potom míň. Doufám, že jí tím snad nerozmazlím. Nechci aby strádala, ale chci, aby se postupně učila hospodařit s limitovaným přísunem peněz.

Prosím pište svoje poznatky dál, moc mě to zajímá a pomáhá mi to v orientaci. Díky.

 

#24 23. 9. 2008 8:43

Lucie_82
♥♥♥----
Místo: Berlin, berlin ... :-)
Registrovaný: 18. 4. 2008
Příspěvky: 249
Web

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Na ten prvni semestr to neni spatny napad, nez se rozkouka. Potom dal opravdu zalezi i na tom, jakou skolu studuje. Jak zde jiz bylo psano: napr. v pripade mediciny nebo biochemie moc casu na brigady nezbyva, ale u humanitnich oboru si myslim, ze neni problem. I vzhledem k tomu, kolik lidi je v soucasnosti studuje, praxe opravdu velkym plusem do budoucna, u pohovoru se na to docela hledi.

Drzim palce pri rozhodovani, asi to neni lehke smile

Upravil(a) Lucie_82 (23. 9. 2008 8:44)


To see a World in a Grain of Sand ... W. Blake

Není tady

 

#25 23. 9. 2008 9:41

Santala
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 18. 7. 2006
Příspěvky: 3234

Re: Kolik peněz dávat svému dítěti- vysokoškolákovi?

Blossom napsal(a):

Děkuji všem za příspěvky, dává mi to určité srovnání. Vidím, že rozpětí je docela velké- od "nic" po 10.000,- Kč.

V noci jsem nemohla spát, tak jsem si ty náklady zkusila letmo spočítat a docela mě to zarazilo:

výdaje:
kolej ...............3000
jízdné a MHD....1000
jídlo cca...........3000
antikoncepce......600
kontaktní čočky..500
šaty, boty.........1000
kadeřnice...........800
------------------------
celkem .............9.900,-

v tom není mobil (ten má dcera placený zvl᚝).

A vlastně tam nejsou zahrnuté učebnice (pokud vím, to je taky fůra peněz, ale nedovedu odhadnout) a nejsou  v tom zahrnuto náklady na nějakou kulturu, na dárky blízkým (Vánoce, narozeniny) , na nějakou malou drobnost pro radost.

Nechci, aby dcera musela šetřit třeba na jídle, aby byla celé studium o těstovinách, jak zde bylo psáno. Nechci taky aby šetřila na zdraví (třeba aby přešla na nějakou levnou, nebo nedej bože - vůbec žádnou! - antikoncepci atd.

Už jsem jí taky říkala, že si časem bude muset najít nějakou brigádu, ale pochopitelně to až se tam na škole rozkouká, ne hned teď první měsíc. Rozhodně bych nechtěla, aby kvůli brigádám musela šidit studium. Ona s těmi brigádami souhlasí a počítá.

Ono je to asi jiné tam, kde opravdu ti rodiče na to nemají, tam je asi i určité šizení studia z důvodu častých brigád nezbytnost, životní ntnost..
Já mám to štěstí, že (zatím) rodinná finanční situace "vydržování jednoho vysokoškoláka" snese, my ostatní se nebudeme muset nějak výrazně omezovat.

Asi mě napadá, že tedy dceři budu dávat 10.000,- teď po první semestr, a až se rozkouká a najde si nějakou brigádu, tak potom míň. Doufám, že jí tím snad nerozmazlím. Nechci aby strádala, ale chci, aby se postupně učila hospodařit s limitovaným přísunem peněz.

Prosím pište svoje poznatky dál, moc mě to zajímá a pomáhá mi to v orientaci. Díky.

Na kadeřnici a botičky by si vysokoškolačka fakt mohla vydělávat sama.tongue

Mě se to celé zdá jako sen smile

Já odešla od našich v 17ti a měla jsem 90kč na týden + 3 zaměstnání vissla
Byla to ta nejlepší škola, co jsem mohla mít.Škola života lol tummenupp

Upravil(a) Santala (23. 9. 2008 9:42)


Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz yikes)

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů