Oznámení

21. října : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

21. října : Strašidelné čokoládové muffiny pro odvážné děti. Zabaví i zasytí!

21. října : Jak využít skořápky z vlašských ořechů? Odvar z nich dodá chybějící jód a pomůže i s kašlem

#126 8. 2. 2009 8:18

Nela
♥♥♥♥♥♥-

Re: Poruchy pozornosti a Ritalin

Ulriko,plně tě chápu, protože to mám doma stejné a taky mne rozčílí názory, že jsme jako rodiče selhali a cpeme do chudáčka nějaké drijáky.  Kdo nezačil, nepochopí.

"Člověk si uvědomí, že byl šastný, až už je to pryč."

Není tady

#127 8. 2. 2009 11:23

Ulrika
♥♥-----

Jo jo je to tat, Damilo abych ti odpověděla, ano myslím, že je mu opravdu lépe. Má radost ze školních výsledků, staví úžasné stavby s lega(Což je podle mě naprosto dokonala hračka pro děti s ADHD) a z každého vlastního úzpěchu má radost. Chtěla bych se Vás dámy zeptat. Ze začátku nám lékař říkal, že máme ritalin na víkend vysazovat, teď ale to prý dělat nemáme, aby si ten mozek naviknul. Pauzu máme dělat pouze o větších prázdninách, ale nevím měla jsem  pocit, že by se ten organizmus měl přes víkend odpočinout, ale teď to tak zase není. Tak se chci zeptat jakou máte zkušenost. Děkuji.

Není tady

#128 9. 2. 2009 20:21

Nharte
♥♥♥♥♥♥-

Promiňte,
nestíhám přečíst vše, ale přelouskla jsem první dvě stránky. Jaké terapie vaše dítko navštěvuje? Pan doktor sem vlítnul a řekl půl pravdy a zmizel. Ritalin je nejznámnějším farmaceutikem používáným pro léčbu ADHD, přesto je prokázáno, že POKUD NENÍ KOMBINOVÁN S TERAPEUTICKOU PÉČI, jsou jeho výsledky z dlouhodobého hlediska zanedbatelné (jakmile se vysadí- bývá stav, kde byl). Jeho použití před sedmým rokem života bych velmi zvažovala. Mozek se vyvíjí pravděpodobně celý život a u dětí je extrémně plastický a učení ho ovlivňuje zcela zásadně.

To nejdůležitější při práci s ADHD je naučit děti strategie, které jim dopomohou se soustředit- odclonit rušivé elementy, přemýšlet a zvládat své chování. K tomu slouží psychologické a hlavně speciálně- pedagogické metody zaměřené na rozvoj poznávacích schopností. Jsou opravdu dobré! Vyžadují ovšem trpělivost, pravidelnost- ano, není to řešení na hned teď, ale možná na léta práce- je ale jediné učinné. Ritalin se medikuje pouze jako podpůrný prostředek pro lepší možnost práce při terapii a já myslím, že je potřeba pouze v extrémních případech- a to není ani jeden, který je tu popsaný. Pokud dítěti dělá dobře a vy ho chcete, pak dobrá- ale bez speciálnách vzdělávacích metod je to jen droga, která neřeší podstatu potíží. Je to sice delší cesta, ale vyplatí se.

Najděte si dobrého speciálního pedagoga, či dětského psychologa zaměřeného na vzdělávání a poraďte se. Mohu i doporučit, kam se obrátit. Hodně trpělivosti a nenechte si od nikoho nutit, že vy jste selhali. Tak to v žádném případě není, děti s ADHD potřebují jen trochu jinou metodiku "jak se učit".

Fly or Die. Punk je od punkevních jeskyní? smile

Není tady

#129 9. 2. 2009 21:03

Ulrika
♥♥-----

Po poradě ze školou a psychiatrem, máme specílní hodiny s paní učitelkou která vyučuje speciální pedagogiku, což si myslím, že je dobře. Sice se tím od spolužákú odlišuje, že zůstává déle ve škole, ale myslím, že to není problém. podstupujeme pravidelné návštěvy, kde jsme vždycky ze synem oba rodiče a radíme se jak zvládat určitě situace apod. A potom taky když nastane problém, vždycky můžeme volat a zeptat se nebo požádat oradu. Spolupráce jak s doktorem, tak se školou funguje, to si myslím je v takových případe velmi důležité.

Není tady

#130 9. 2. 2009 21:28

Nharte
♥♥♥♥♥♥-

Tak to je výborné. Podle jakého programu pracujete? Ideální je- práce s spec. ped jednou- dvakrát týdně, a pak denně doma- třeba i jen deset minut (vím, jak moc je to náročné pro rodiče, ale pravidelnost hodně pomáhá..). Jenom ještě pár mých zkušeností- obecně se tvrdí, že hyperaktivní děti (tady je další důležitá věc- každě dítě s ADHD má jinou skladbu symptomů a snad nedůležitější je udělat diagnostiku na deficity dílčích funkcí- někdy je problém v příjmu informace, někdy ve zpracování, či ve výstupu a v rámci toho je ještě spousta možností) se neumí dlouhodobě soustředit, ale třeba já mám i zkušenost, že než se dítě usoustředí, tak už se skáče na jiný úkol (to jsou takové ty programy, kdy se vyhovuje rychlému střídání úkolů). Je to individuální a musí se podle potřeb konkrétního prouse (nebo mladého pána, či panísmile).

Co bych si i dovolila poradit obecně je- oční kontakt (soustředit se na něj), a přestože je to neuvěřitelný zápřah na rodiče- vᚠklid a vᚠoptimismus je zásadní (a není neodůvodněný- ADHD se dá zvládnout), chválit-chváli-chválit: vždy je za co a tyhle děti zažívají neúspěchu a negací desetinásobně více než běžné děti, vždy hodnotit pouze k němu samému- oceňovat každý krůček. Ideální je, když se na tomhle shodnout všichni- rodiče, učitelé a další zúčastnění. A vůbec nic si nedělejte z toho, že vaše dítě má speciální hodiny a jak se na vás dívá okolí apod. Okolí ví s prominutím prd a to důležité je, aby se dítko rozvíjelo- ono to může jít pár let pomalu, ale systematickou péči se to zvládne.

Upravil(a) Nharte (9. 2. 2009 21:28)

Není tady

#131 9. 2. 2009 21:52

Nharte
♥♥♥♥♥♥-

Tak mi to nedalo a našla jsem, co by mohlo být k tomuto tématu- alternativní léčby v Čechách zajímavé. Sice s paní doktorkou nesouhlasím v několika bodech- určitě nejde o to, aby "děti hezky hačaly" a také nesouhlasím s viktimizací rodiče a to ani v této malé míře, ale s čím souhlasím jsou fakta kolem Ritalinu. Také pro ty, které zajímájí alternativní cesty- je tu podrobný článek o homeopatickém přístupu k ADHD (velmi se líbí, že je tu skutěčně dbáno na různou symptomatologii). Já nemá s homeopatickou léčbou ADHD zatím zkušenosti.

http://www.katerinalucka.cz/ (články o ADHD jsou na první stránce dole)

A co můžu ohledně těhle trablů doporučit- čtěte to, co se vám nelíbí, máme vždy snahu si vyhledávat informace, které nᚠpřístup potvrzují a vyhýbáme se těm pro nás nepříjemným. Ale jen pokud vezmeme v úvahu i ty, které se nám nelíbí, můžeme se skutečně poučeně rozhodnout.

Upravil(a) Nharte (9. 2. 2009 21:54)

Není tady

#132 13. 3. 2009 22:05

Ulrika
♥♥-----

Tak se jak koukám už dlouho nic nevého nepíše, tak já začnu. Máme u nás dneska poprvé na noc mou 7-mi letou sestru, která je tak stará jako nᚠsyn. Co jsem čekala? Že by to mohlo být všechno v pohodě, večeře pohádka popkorn, pohoda spaní na podlaze jako ve stanu apod. A jak to zatím vypadá? Děti stále nespí, jsem s nervava v....víte kde a už jsem musela nesčetrněkrát zasahovat. Honí holku po pokoji, polévá jí čajem a podobně. Budeme my normální matky dětí s ADHD moct dělat alespoň něco jako ostatní matky? A:dumbom:ch jo tak jsem se tady vyplakala  a jdu je zase klidnit, mám pocit že jako matka a výchovný element jsem naprosto sklamala. Jo a ještě se vám musím s něčím svěřit. Máme jednu sousedku která má syny a já mám pocit že nᚠkluk je klidný a zvládnutelný pouze do doby kdy se u nás objeví tahle sousedka a schválně před ní se chová jako nejhorší dítě na světě, ale opravdu to vypadá že to dělá zcela cíleně a já jsem zoufala, asi jí k nám přestanu zvát, protože vždycky odchází znechucená. Myslíte že je možné, že to dělká schválně? Moc se omlouvám za chyby ale píšu rychle, musím zase do pokoje. Tak dobrou.

Není tady

#133 16. 3. 2009 16:50

lina.m
♥♥♥----

Jsem dospela, ale mam ADHD. Moc mi to v zivote vadi. Bohuzel, kdyz jsem ja byla mala, tak to skolni psycho poradenstvi atd. neexistovalo. Zavidim vasim detem, ze maji moznost s tim bojovat. Jen tam me ale napadlo, co treba sporty? Zkousely jste dat sve deti zapojit do sportovni cinnosti?
Tenis je podle me vyborna hra, podporujici soustredeni a koordinaci pohybu.

Není tady

#134 16. 3. 2009 19:26

Damila
♥♥♥♥♥♥-

NᚠADHD synek dělal fotbal (1 rok), judo (2,5 roku), karate(nyní rok). Ve všem byl docela dobrý. Teď to karate mu jde ale nejlíp a sbírá jednu medaili za druhou. To je ohromné plus pro jeho sebevědomí. Ale už mu je deset, tak je schopen i jakési  vytrvalosti, které je při sportu potřeba. V pěti o tom moc páru neměl.

Není tady

#135 16. 3. 2009 19:41

lina.m
♥♥♥----

Mne jen tak mimochodem napadlo, nemyslite si, ze ty poruchy, kterymi vase deti trpi, mate zcasti i vy? Samozrejme muze to mit hodne faktoru, ale myslim si, ze predevsim je to zalezitost genetickeho puvodu. Napriklad moje matka taky jako ja ma ADHD (teda spis mame variantu ADD). Driv se to vubec nezkoumalo, deti s ADHD mely jen nalepku "ty, co moc zlobi". Jen tak me napadlo, jestli jste nektera zkousela taky testy na ADHD.

Není tady

#136 17. 3. 2009 7:26

Damila
♥♥♥♥♥♥-

Já mám jedno dítě s ADD a druhé s ADHD.
Jediný, kdo by takové znaky v rodině mohl v dětství vykazovat, je můj otec (tedy děda mých dětí).
A to je jen můj dojem, podle toho, co o svém dětství vyprávěl. Špatné známky ve škole, přestože je úžasně chytrý a má rozhled, dvojky z chování, apod. Jeden z největších "lumpů" na škole. Tvrdí, že k tomu vždycky ale přišel jak slepý k houslím, že viníci (rozbité okno ředitelny) utekli a zbylo vše na něj, protože byl s nimi...

Není tady

#137 17. 3. 2009 7:42

lina.m
♥♥♥----

Chapu. Jako holka mam spis ADD cili bez te hyperaktivity. Jsem neskutecne nepozorna, jsem takovy dozivotni "popleta", neco snadno prehlednu a vubec nemam skoro zadny cit pro detaily. A jak si nevsimam detailu, tak mi spousta veci unika. Totez se tyka i logickych souvislosti, neumim je dat dohromady.  Psycholozka rekla, ze to je pro ADD dost typicke. Mam taky docela velke rozpeti mezi inteligencnimi schopnostmi, v necem jsem nadprumer a v necem tezky podprumer. Absolutne mi treba nejde rotace geometrickych utvaru...no to je holt tezky se narodit s timhle...

Není tady

#138 17. 3. 2009 10:07

Damila
♥♥♥♥♥♥-

lina.m,
rotace geometrických útvarů...jsi mě rozesmála, matně si můžu představit, co tím možná myslíš, ale posuzovat tím inteligenci? Snad ne. Každý má vypíchnuté jiné části inteligence. Mně třeba vůbec nejde orientace v prostoru. Pokud zapojím mozek, snadno zabloudím. Pokud se nechám vést intuitivně, vždy najdu cestu.
Baví mě matematické hříčky, ale třeba šachy mi přijdou příliš složité na to, abych myslela několik tahů dopředu, takže v nich moc dobrá nejsem.

Je hodně těžké určit hranici normálu. Ale pokud se cítíš jako ADD, je dost možné, že ji "máš", proč ne.

Není tady

#139 17. 3. 2009 10:25

lina.m
♥♥♥----

Mne teda tu ADD urcila klinicka psycholozka, ja jsem si ji sama nevymyslela, ac jsem jiz davno tusila, ze neco neni v poradku (orientaci v prostoru mam taky pramizernou).  Ja mam VS a ta psycholozka mi rekla, ze na VS uroven ty hodnoty (rotace utvaru, orientaci v prostoru) mam hodne podprumerne. Takze ADD to urcite z psychologickeho hlediska bude.
S tim, ze kazde ma vypichnute jine casti inteligence muzu souhlasit jen castecne. Psycholozka mi rekla, ze u VS lidi takove rozpeti mezi hodnotami jake mam ja neni vubec normalni. Takze ja jsem bohuzel timto hodne postizena a ted hledam zpusoby, jak se muzu nauucit rototovat ty geometricke utvary a ucim se orientovat v prostoru, protoze to ADD mi hrozne vadi. Pripadam si menecenna.

Není tady

#140 17. 3. 2009 11:57

Damila
♥♥♥♥♥♥-

lina.m napsal(a):

Mne teda tu ADD urcila klinicka psycholozka, ja jsem si ji sama nevymyslela, ac jsem jiz davno tusila, ze neco neni v poradku (orientaci v prostoru mam taky pramizernou).  Ja mam VS a ta psycholozka mi rekla, ze na VS uroven ty hodnoty (rotace utvaru, orientaci v prostoru) mam hodne podprumerne. Takze ADD to urcite z psychologickeho hlediska bude.
S tim, ze kazde ma vypichnute jine casti inteligence muzu souhlasit jen castecne. Psycholozka mi rekla, ze u VS lidi takove rozpeti mezi hodnotami jake mam ja neni vubec normalni. Takze ja jsem bohuzel timto hodne postizena a ted hledam zpusoby, jak se muzu nauucit rototovat ty geometricke utvary a ucim se orientovat v prostoru, protoze to ADD mi hrozne vadi. Pripadam si menecenna.

Neblázni, člověče, jak méněcenná?
Mᚠjistě schopnosti, pro které jsi jedinečná. Nikdo nemůže umět všechno. VŠ nebo neVŠ.
Myslím, že to ani změnit nemůžeš, tak se tím netrap.
Zdá se, že Ti psycholožka spíš způsobila potíže, tím, jak Ti nasadila brouka do hlavy, než aby Ti pomohla.

Šastní lidé jsou jen ti, co se přijmou takoví jací jsou.
Nejsi méněcenná, stejně jako nejsou méněcenné naše děti s ADD a ADHD.
Zapomeň na to.
Pracuj s tím co je, a nepřemýšlej nad tím co by mohlo být. To je pasé.
Fakt se Ti divím. Když Ti to nevadilo dosud, a dokonce jsi s tím vystudovala, asi to nebude neslučitelné ze životem. Psychologové jsou taky jenom lidi. A řeší stejné potíže jako my.

Není tady

#141 17. 3. 2009 12:09

lina.m
♥♥♥----

Damilo, s tim jsem vystudovala. Ale zacala jsem mit obrovske potize v prave v praci. Ve skole to bylo takove lazoplazo, na vsechno jsem mela cas, mohla jsem nad vecmi popremyslet. Ale nastoupila jsem do nadnarodni spolecnosti, kde je nade vse ocenovan vykon. Rychly, dynamicky, pohotovy. A tam jsem zacala selhavat. V tom je ten pruser. v praci zaostavam, jsem ten slabsi clanek. A tak muj nadrizeny mi doporucil vyhledat odbornou pomoc, coz jsem udelala. Praci menit nehodlam, protoze urcite chci mit plat nad 35.000. Splacim hypoteku a ty penize potrebuju.
Zaroven ale potrebuju vyresit moje nedostatecne stavy, protoze bez toho se moje kariera nepohne. To, ze jsem jak rikas vyjimecna je mi hodne na houby. Radeji bych byla vic normalni a nemela tyhle zbytecne problemy.

Upravil(a) lina.m (17. 3. 2009 12:11)

Není tady

#142 17. 3. 2009 15:28

spunt
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha
Web

Lino.m , já musím přiznat, že sama osobně mám určité znaky ADHD.
Jako malá jsem byla velice živá....
A s učením se a soustředěním a pamětí mám potíže dodnes. A to i na věci které mě zajímají, ne že se je musím kvůli něčemu naučit.
To co si jiní spolužáci pamatovali ze školy, já se vždy musela doma učit.

I teď zjišuji že čtu knížku ( když už tedy k něčemu takovému jednou za čas dojde...) a čtu a čtu a najednou se přistihnu že vůbec nevím co čtu....

Můžeš mi prosím říci, co Ti ta psycholožka poradila?
Já jen jestli třeba má smysl ji i ve "vyšším" věku navštívit. Protože to že mi někdo jen řekne že mám poruchu pozornosti mi v ničem nepomůže.....

http://www.ticker.7910.org/as1cxJr0g411110MTAyZHwwMDAyMjNkfExlbmljY2UgamU.gif
http://www.ticker.7910.org/as1csEk0g410010MjkyZHwwMDAyNTdkfEppdHVzY2UgamU.gif

Stránky na téma: Poruchy pozornosti, hyperaktivita, hypoaktivita  http://www.adhd.denicek.eu/

Není tady

#143 17. 3. 2009 15:33

spunt
♥♥♥♥♥♥♥
Web

A naprosto souhlasím s Damilou,
šastný je jen ten, kdo si uvědomí že má to co potřebuje a kdo se přijme takový jaký je.

Jsou šastní lidé co se mají dobře, ačkoliv jejich plat je 10tisíc a jsou lidé nešastní co se stále honí za něčím, protože přeci s 50ti tisíci měsíčně nevyjdou....

Stránky na téma: Poruchy pozornosti, hyperaktivita, hypoaktivita  http://www.adhd.denicek.eu/

Není tady

#144 17. 3. 2009 16:02

lina.m
♥♥♥----

Spunt

Testy na ADHD jeste nejsou u konce, prozatim mi poradila si tu pozornost cvicit. Ale zaverecne hodnoceni mi jeste nerekla.
Nepotrebuju 50 tisic, potrebuju si zit normalne a citit se jako plnohodnotny clen spolecnosti. Jinak se citim jako menecenny (doslova mene cenny, protoze mi v praci nepridali kvuli mym problemum) odpad.

Není tady

#145 17. 3. 2009 16:31

lina.m
♥♥♥----

No a ja si uvedmuju, ze nemam to co potrebuju. Ja chci byt v praci uspesna, chci vydelavat penize a chci aby si me lidi za to vazili. Holt nejsem takovy typ, co se spokoji s platem 10 tisic. Proste nejsem dobra v tom, v cem dobra byt chci. A to je to, co mi vadi. Takze urcite s tou ADHD budu bojovat. Akorat je mi lito, ze jsem uz prosvihla tolik casu.

Není tady

#146 17. 3. 2009 17:55

Damila
♥♥♥♥♥♥-

lina.m,
obávám se, že budeš hodně zklamaná. Jak chceš bojovat s ADD?
Kdyby to bylo možné, už dávno bychom to i u dětí "zlikvidovali". Beznohému noha nedoroste, a člověku s ADD a ADHD nedorostou neurotransmitery.
Jediné co můžeš udělat, je smířit se s tím a využít svých možností. Chtít to co mít nemůžu přináší jen bolest.

Mluvíš o ztraceném času, a přitom se právě chystᚠskutečně ztrácet čas bojem s větrnými mlýny. Stejně nakonec budeš nucena pochopit, že nemůžeme mít vše, a že štěstí není o výši platu.
Ale některé zkušenosti jsou nepřenosné. Takže přeji hodně sil a a ten pád na zem není moc bolestný.

Není tady

#147 17. 3. 2009 17:59

spunt
♥♥♥♥♥♥♥
Web

lino.m ,
no nevím nevím, jestli se díky Tvému příspěvku teď necítím jako méněcenný odpad sad

Mᚠvysokou školu. Tudíž jsi inteligentní. Tu každý nevystuduje.

Nepodceňuj se, ale také si uvědom, že jsou lidé kterým nezbývá nic jiného než se svým vzděláním, ve své profesi pracovat pod 20tisíc čistého a musí být vděční že vůbec práci mají. A žijí normálně. A nejsou méněcenní.

Doufám že jde o špatné vyjádření slov a že nemyslíš vážně  že výše platu určuje jestli je člověk plnohodnotný člen společnosti či nikoliv.

Není tady

#148 17. 3. 2009 18:01

lina.m
♥♥♥----

Damilo, jasne, ze to pujde. Soustavnou kontrolou a praci na sobe.
Jeste potrebuju s psycholozkou dojednat strategii. A rikala mi neco o cvicenich na mozek. Koneckoncu mozek je sval a u lidi, co ho cvici pocet transmiteru je vyssi.

Není tady

#149 17. 3. 2009 18:18

Damila
♥♥♥♥♥♥-

lina.m
cvičit se dá pouze příčně pruhované svalstvo.
Mozek jistě taky, ale ne v tom smyslu jako ruce, nohy, břicho, zadek...
Můžeš si v mozku vytvořit něco jako by-pass, tedy vytvořit novou dráhu, jinou, okliku.
Je to ale vždycky už jizva, náhražka. Jako by sis dala umělou nohu. Budeš chodit, ale nevyhraješ maratón.

Není tady

#150 17. 3. 2009 18:22

lina.m
♥♥♥----

Ale mnohem lepsi, nez si rict "no co uz, kdyz jsem se takova (blba) narodila".  To je samozrejme nejjednodussi zpusob. Takove reci jsou pro slabouchy, co se ihned vzdaji. Dulezite je prekazky prekonavat.

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí