Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 27. 7. 2008 22:36

kalupinka
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 28. 4. 2006
Příspěvky: 1367

Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Nás věkově již "za vodou" by docela zajímalo, samozřejmě zcela pravdivě a anonymně, jak se na bydlení s rodiči podílejí dnešní slečny. Mají jako "hlavní pracovní poměr" na starosti pouze své studium, nebo umějí uvařit, vyprat, vyžehlit, atd? A dělají to pravidelně pro všechny, nebo jen občas a jen pro sebe? Můžete psát nejen o sobě, ale i o svých kamarádkách. Berte to jako sociologický průzkum, prostě nás to jen zajímá.
P.S. Jednou budete mít doma taky na krku všechno jako my, taky se dočkáte...!

Není tady

 

#2 27. 7. 2008 22:59

x62358
Host

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Moje drahá náctiletá slečna umí všechno - vařit, péct, uklízet, prát, žehlit. Má to pouze jednu chybu - je líná jako veš. Takže všechny tyhle věci dělá jen, když se jí to řekne - pak řekne důrazně - pak opět připomene. Sama od sebe - jen někdy.
To názor matičky, nicméně ty jsi chtěla asi názor právě těch náctiletých lol

Upravil(a) ffly (27. 7. 2008 23:00)

 

#3 27. 7. 2008 23:04

leny.wood
♥♥♥♥♥♥-
Místo: kladensko
Registrovaný: 11. 5. 2007
Příspěvky: 1492
Web

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

pamatuju si docela živě, jaká jsem byla, když jsem měla ve věku přídomek -náct. letos to budou dva roky, co jsem tohle údobí opustila, i když si myslím, že holka v 18ti by měla mít rozum daleko jinde než např. 16ti letý, které si kolikrát hrají na rádoby slečinky. k vaření mě to nikdy netíhlo, raději peču nejrůznější moučníky (koneckonců mám bráchu kuchaře, tak ci u plotny big_smile ). pračka bohužel není můj kamarád, příliš se v ní nevyznám, ale když je mi řečeno, kam se příslušná "kolečka" točí, není pro mě problém - po vyprání prádlo pověsím, po uschnutí seberu. ačkoliv žehlení obstarává většinou máma, musím konstatovat, že u filmu je to celkem i konstruktivní činnost big_smile dokonce mám dny, kdy mě baví uklízet a jsem schopná uklidit celý barák sama - to se pak diví i naši lol ačkoliv celou dobu mluvím v přítomném čase, ztotožňuje se to i s nedávnou minulostí, kdy mi bylo -náct. musím ale ještě dodat, že mi přijde, že i už i já jsem jiná "generace". o pár let mladší holky se nad vším ofrňují... a co se týče mých vrstevnic, tak na střední škole jsme ve třídě měli holky, kt. se už při pomyšlení na domácí práce dělalo špatně... zastávám názor, že všechno je o výchově... když se dítě nevede k daným činnostem a všechno se dělá za něj, pak se nedá očekávat, že bude nejen v dospívání, ale také v samotné dospělosti, dodržovat jistá "pravidla".

jsem zvědavá, co napíšou současní náctiletí, to bude bezesporu aktuálnější stolt


Člověk míní, život mění.
Život je krásný, ale přesto končí smrtí.
http://leny-wood.wp.cz/wp-content/uploads/wp.cz/leny-wood/horse.jpg

Není tady

 

#4 27. 7. 2008 23:08

leny.wood
♥♥♥♥♥♥-
Místo: kladensko
Registrovaný: 11. 5. 2007
Příspěvky: 1492
Web

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

ffly napsal(a):

Moje drahá náctiletá slečna umí všechno - vařit, péct, uklízet, prát, žehlit. Má to pouze jednu chybu - je líná jako veš. Takže všechny tyhle věci dělá jen, když se jí to řekne - pak řekne důrazně - pak opět připomene. Sama od sebe - jen někdy.
To názor matičky, nicméně ty jsi chtěla asi názor právě těch náctiletých lol

pravda, to jsem zapomněla dodat. krom pečení, kt. fakt miluju, mi to kolikrát museli říkat několikrát. sama od sebe, to byly svátky. teď jsem se dost zlepšila, i když někdy mě chytne nicnedělání vissla abych se přiznala, tak neumím umýt okna - prostě tam mám vždycky šmouhy dumbom nedávno po mně máma chtěla, abych je umyla, tak jsem odvětila, že dokud přes okna vidim, tak je to zbytečný lol (njn, v některých věcech dospělá ještě nejsem reta )

Upravil(a) leny.wood (27. 7. 2008 23:10)


Člověk míní, život mění.
Život je krásný, ale přesto končí smrtí.
http://leny-wood.wp.cz/wp-content/uploads/wp.cz/leny-wood/horse.jpg

Není tady

 

#5 28. 7. 2008 11:43

eva4444
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Česko
Registrovaný: 23. 11. 2006
Příspěvky: 3571

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Už mi dávno není -náct, ale musím sebekriticky přiznat, že jsem měla studium jako hlavní pracovní poměr a co se uklízení, praní a žehlení týče - starala jsem se jen o svoje. Jediné co jsem dělala pro všechny i ráda bylo pečení a musela jsem - nerada, hrabat trávu na rozlehlé zahradě. Ale když jsem chtěla vymalovat svůj pokoj, tak jsem si vymalovala sama. Celkově jsem byla dost samostatná, ale když máma dělala všechnu práci tak nějak automaticky, tak samotnou mě ani nehlo jí pomáhat. Chudák máma, takhle daleko to u sebe doma zajít nenechám, abych všechno dělala.

Není tady

 

#6 28. 7. 2008 13:53

x256987
Host

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Kalupinko, možná by nebylo od věci požádat o vyjádření rovněž pokud jde o -náctileté mladíky. Doba se opravdu změnila wink

Z okolí znám různé modely (pravda, spíš v kategorii starší náctiletí), většinou to hodně souvisí s povahou dospívajícícho. Pro některé je nevyřčeným zaklínadlem ekonomičnost chování (zvenku to vypadá jako lenost) a v žádné oblasti života, kterou vnímají jako "prudu", nevydají jediný kilojoul energie "navíc" - tedy pokud se rozhodnou, že jim ve škole stačí trojky, v pohodě si je udrží, ale usilovat o vyšší mety jim připadá prostě zbytečně namáhavé. Podobně doma - dokud je nějaké čisté prádlo či nádobí, proč si lámat hlavu a ošoupávat ručičky s tím špinavým, dokud jsou pod vrstvou prachu vidět alespoň obrysy klávesnice, nač se znepokojovat.

Pak jsou mladí, kteří vykazují vysloveně spasitelské rysy, odečítají přání dřív, než byla vyslovena, a pro druhé by se rozkrájeli. Uštvané matce, která se dovalí domů kolem deváté, dají polštářek pod nateklá lýtka, naservírují teplou večeři a sprdnou otce, který by chtěl v této chvíli s maminkou něco řešit, zbláznil ses? Protipólem jsou děti uštvaných rodičů, kteří i ve své uštvanosti stráví klidně půl noci u žehlicího prkna a u sporáku, aby Madlička či Honzíček nic nemuseli. Madlička ani Honzíček tedy nic nedělají, nedostavše k tomu vlastně šanci, a vyšetřený čas věnují přemýšlení o nesmrtelnosti chrousta či snování představ, jak to večer roztočí.

Jinými slovy -náctiletí toho umí docela hodně, ačkoli prádlo zvládnou spíš posbírat a složit než roztřídit a vyprat a jejich kulinářské pokusy většinou operují s polotovary a téměř vždy se odvíjejí od přesných instrukcí a nákupního seznamu. Druhá věc je, co doma opravdu dělají - tady je nutno podotknout, že výkop mají v ruce vždy rodiče a jde o to, co všechno po potomkovi chtějí. Kolem třinácti patnácti let se to většinou neobejde bez držkové, v sedmnácti už je hodně z nich schopno přijmout jako fakt, že mají přidělený určitý úkol, třeba vynášet odpadky nebo dávat o víkendu po obědě nádobí do myčky.

 

#7 28. 7. 2008 14:10

amanda11
♥------
Registrovaný: 6. 5. 2008
Příspěvky: 21

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

No súhlasím s ffly, máme asi rovnaký klon, vie veža vecí, ale keď sa to prikáže raz, dva až šes krát, potom zvyšujem hlas - odpoveďou mi je poznámka, že čo furt kričím, však ona počuje, poprípade počkaj, za chvížu. Stáva sa, že keď sa nemôžem pozera na ten binec v izbe, upracem, ale príde chvíža, kedy nemám náladu upozorňova ani upratova a to už vie, že je zle :-D  Poprípade "vydieram", pokiaž neupraceš, nejdeš na žiadnu párty, ani von. Čítala som aj ten problém v diskusii - psychologické a je vlastne aj mojou odpoveďou na fakt, že deti sú v tomto veku asi na 95% lenivé, samozrejme náladové, ofučané a z podobných rozprávaní mojich známych, ktorí majú doma -násročných, je skôr raritou, ak diea niečo spraví samé od seba, čo sa týka poriadku. Ja napr. viem, že keď nájdem doma vyupratované, tak sa niečo chystá a v priebehu 1-2 dní príde s nejakou požiadavkou big_smile

Není tady

 

#8 28. 7. 2008 17:27

eremuruss
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 6. 3. 2007
Příspěvky: 12363

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Moje dcera 15 let.Dokaze uvarit,upect dokonce uklidit lip nez ja. :-) .Vymalovala koupelnu i po sobe uklidila-za financni odmenu.Vymeni zarovku.Syn 17 let-po sobe uklidit neumi vubec.Zvlada udelat jednodussi jidla jako langose,smazak,topinky.Jinak opravit neumi nic nemel nikoho,kdo by ho to naucil a ani o to nejevil nikdy zajem.


Za jednu minutu člověk pozná, zda se mu někdo líbí, za hodinu pozná, zda by jej dokázal mít rád či milovat, za jeden den zjistí, jestli by s tou osobou dokázal strávit celý život...ale poté trvá celý život než na tu osobu zapomene.

Není tady

 

#9 28. 7. 2008 17:30

eremuruss
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 6. 3. 2007
Příspěvky: 12363

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Ja jako nactileta jsem neumela uvarit vubec nic leda tak caj.Vse jsem se postupne naucila,az za manzelstvi.


Za jednu minutu člověk pozná, zda se mu někdo líbí, za hodinu pozná, zda by jej dokázal mít rád či milovat, za jeden den zjistí, jestli by s tou osobou dokázal strávit celý život...ale poté trvá celý život než na tu osobu zapomene.

Není tady

 

#10 28. 7. 2008 18:06

sharek
♥♥♥♥---
Místo: praha
Registrovaný: 22. 2. 2007
Příspěvky: 408
Web

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Já jsem se všechno musela naučit sama....dokonce mamka ted dostala iniciativní nápad že mě něco naučí vačit (je mi 22) a vytáhla na mě obalování řízku já myslela že mě jebne  lol takže se spoléhám na kuchařky.
Ale už od 15 jsem dělala snad všechno krom vaření,na to jsem se doma necejtila


nikdo se mě neptal jestli se chci narodit, tak mi nikdo nebude říkat jak mám žít

Není tady

 

#11 28. 7. 2008 18:59

Sirius
Host

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Moje 14 letá dcera pomáhá dost s domácností...nádobí, občas vaření, úklid, hlavně v dětském pokoji, občas se u mne staví a pomůže s žehlením. Doma ale jsou občas hádky...syn se nezapojuje do práce příliš dobrovolně a je na to poukazováno.

 

#12 28. 7. 2008 20:34

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Napíšu své zkušenosti, přestože nemám dceru, ale dva kluky. Já jsem od mala musela v domácnosti vypomáhat se vším a proto jsem si řekla, že moje děti budou mít jiný život. A to jsem taky splnila - mají dokonalý mamahotel. V případě nouze  zvládnou si uvařit, vyžehlit, poklidit, dát nádobí do myčky, nakoupit.

Není tady

 

#13 28. 7. 2008 21:07

Romča
♥♥♥♥♥♥-
Místo: ostravsko
Registrovaný: 5. 4. 2006
Příspěvky: 4803

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Holka šikovná , ale vysvětli jí , že tyhlety schopnosti neukazovat svému budoucímu partnerovi.

eremuruss napsal(a):

Moje dcera 15 let.Dokaze uvarit,upect dokonce uklidit lip nez ja. :-) .Vymalovala koupelnu i po sobe uklidila-za financni odmenu.Vymeni zarovku.Syn 17 let-po sobe uklidit neumi vubec.Zvlada udelat jednodussi jidla jako langose,smazak,topinky.Jinak opravit neumi nic nemel nikoho,kdo by ho to naucil a ani o to nejevil nikdy zajem.

Není tady

 

#14 28. 7. 2008 22:50

x62358
Host

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Jo ještě bych dodala, že smrdící nevynešený koš s odpadky odkládám do dětského pokoje.

 

#15 29. 7. 2008 9:14

Klubko
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 18. 9. 2007
Příspěvky: 7441

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Tak to já měla doma teda tyranii:))
Máma k nám prostě přistupovala jako k holkám, takže koš a stlaní, určitě tak v 10ti letech. Pak střídání každou sobotu prach a lux. Pokud něco nebylo v koši na prádlo, tak máma prostě nevyprala. Samozřejmě se to v pubertě neobešlo bez držkové. Hádky se sestrou, kdo toho udělal více.
A víkend pro mne znamenal dojet na chatu,obléknout od pracovního a pomáhat na zahradě. Ve 14ti jsem normálně natíraly se segrou plot, kadiboudu, vrata. U nás v rodině totiž manuálně pracují ženy.
Orba brambor pro 3 rodiny s koňmi na podzim nebyl vyjímkou a prázdniny na Moravě se taky neobešly bez pomoci pradědovi na vinohradě. Hnojit, vyvazovat, stříhat. Ale mě to nepřišlo jako mučení. Díky tomu, že nám to mamka dost zautomatizovala a povinnosti na nás přenášela postupně, tak jsme si zvykly.
Když jsem si půjčily od našich auto, tak to znamenalo jít tátovi pomoci jej umýt, napastovat, pomoci vystříkat podběhy atd.
Musím teda přiznat, že se mi otevírá kudla v kapse ,když přijedeme ke známým a jejich 19ti letá dcera sedí jako pecka a máma kolem ní lítá jako hadr na holi. Ale vždy si musím říci, že tam nebydlím.


"Osud zkouší nejvíce ty, které má nejvíce rád, aby z nich něco bylo."

Není tady

 

#16 29. 7. 2008 10:11

Nedoma
♥♥♥♥♥--
Místo: Brno
Registrovaný: 23. 4. 2008
Příspěvky: 940

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Lidem, kteří doma neumí nic udělat, není dle mého co závidět, ono jim to časem bude chybět, pokud si je nevezme nějaký Ewing, nebo Onassisová, že. Spíš mě doma matka vždycky štvala tím, že když jsem začal něco uklízet apod., tak to komentovala:  "No není možná, copak se nám to tady dějé" - čímž mi to naprosto dokonale znechucovala. Úplně stačilo říct: "Čau, to je fajn že to děláš."

Není tady

 

#17 29. 7. 2008 13:56

Daniela S.
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 26. 11. 2006
Příspěvky: 914

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Tak stlaní, vysávání a utírání prachu v dětském pokoji bylo bez diskuzí na nás dětech od začátku školní docházky. Ráda jsem to nedělala, ale divné mi to nepřišlo, byl to zvyk. Postupně pak jsme dostávali další úkoly přidělené - sobotní rána patřila úklidu, tj. pokoj nablýskat + co kdo dostal přiděleno (já pomoct s vařením, bratr vysát zbytek bytu apod.). Byl i pokus úkony ocenit a podle tarifů pak vyplácet kapesné, idea byla, že se o práci budeme prát - houby s octem, byli jsme spokojeně bez kapesného a uděláno nebylo nic.
Postupně tak od 15 jsem přebírala zašívání, žehlení, vaření, praní - tak nějak přirozeně, když nebyla doma máma, holt jsem se o večeři/nákup/čisté prádlo postarala sama. Bratr nepřebral automaticky nikdy nic, co si pamatuju, vždycky jen přísně na svém písečku. Ale když jsem byla na prázdninách u tety a ta si mi o nic neřekla, s největším klidem jsem ji, stařenku sedřenou, nechala mě obskakovat. Je pravda, že lenost vítězí.
Výsledek je, že zemědělské práce z duše nenávidím a víc než dvakrát za rok mě na rodinné latifundie nikdo nedostane. Uklízení na povel (protože je sobota) jsem nepřebrala a přesto, světe div se, nehniju doma ve špíně, jak mi má dobrá maminka prorokovala. Do vysávání se klidně dám v úterý ráno před odchodem a do utírání prachu ve čtvrtek o půlnoci u filmu. Na zašmouhaná okna jsem si koupila husté záclony...
Takže co se náctiletého přerodu z líné vši v kooperujícího člena domácnosti týká, rozdíl vidím ve svědomí - mně od jisté chvíle přišlo nadmíru blbé nechat všechno na mámě, bratrovi nikdy.

Není tady

 

#18 1. 8. 2008 16:52

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Když průzkum, tak průzkum. smile
Nikdy jsem doma jako náctiletá nevařila a dnes mě manžel i přátelé považují za vynikající kuchařku big_smile, ale moje bylo: klepání koberců, mytí oken, větrání peřin na balkóně, služba v paneláku na chodbě a ve sklepech, každou sobotu koupelna a leštění nábytku v obýváku plus pořádek ve svém pokoji samozřejmě (jsi přece holka!!). Mám o hodně mladší sourozence, takže jejich hlídání, chození s nimi na koupaliště, vyzvedávání ze školky atd. byla taky moje záležitost. Dost lidí mě v mých 17ti považovalo za matku smile.  Radostná záležitost to byla jak kdy, podle toho, co moje spolužačky měly v plánu big_smile, ale celkem si zvykly, že jsme chodily na fotbal fandit vysněným klukům s kočárem, ve kterém se marně pokoušel usnout můj sourozenec big_smile.
Já jsem o práce na zahradě prosila!!!! big_smile Ale naši mě vždycky odbyli: "my to uděláme rychleji, zabav zatím děcka" big_smile.
Moje dcera je na domácí práce velmi šikovná, když už "musí", uklidí fakt rychlostí blesku. Luxuje, myje nádobí, věší prádlo... Ale zatím je v období, kdy se jí o to musí říct. Občas v ní zvítězí soucit s ubohou pracující mámou big_smile a řekne: "kdybys něco potřebovala, tak mi řekni, jo?" a jde si lehnout k notebooku smile. Ale je fakt, že se občas vtírá, že chce něco dělat, nemůžu říct, že by jako puboš nějak odmítala nebo měla naši domácnost na háku. (a já mám někdy bohužel maminčiny sklony "udělám to sama rychleji").
Třeba okna ji umývat nenechávám, a protože absolutně vůbec nepeču (nikdy mě to nebavilo a nepotřebuju k životu koláče, jsem "masový" typ big_smile ), tak ode mě dostala příležitost si upéct akorát jakési keksy z krabice od Vitany big_smile.  Jinak je pro mě dcera obdivuhodná právě tím, že přestože nemá cvik, udělá určitou činnost vcelku kvalitně - třeba pomazánky a tak.
Když jsem doma chtěla vařit, moje mamka říkávala: děvče, ještě se kvůli své rodině u plotny naběháš... byla dost pinktlich, cibule musela být nakrájená na přesné kousky, což zvládla líp ona než já... wink, za nestejně nakrájené nudle se dokázala zlobit, takže těch kuchařských zkušeností jsem ve svých 20 letech neměla moc. Já dnes říkám, že mám štěstí, že mi osud dopřál trpělivého chlapa, který v počátcích manželství odevzdaně jedl moje nechutné polévky tummenupp. Jednu výhodu moje neumělost ale měla, občas vařil on, což se pak časem jaksi vytratilo, protože já přece vařím tak skvěle big_smile. Už se nedivím, že se o pilných chlapech říká, že mají neschopnou babu big_smile.
Jak tady samy mnohé píšete, já bych nucení holek do úklidu neřešila, protože je jim to určitě přirozenější než klukům. S nimi - nevím, co bych dělala big_smile. Vím od známé, že ani prosby ani rákoska na jejího syna nepomáhaly.
Moji mamču iritoval můj binec ve skříni a tehdy jsem ji nechápala. Dnes bych neuložila do skříně nic, co by mělo ohrnutý lem a komínky mi dělají na duši vysloveně dobře big_smile. Ovšem dcera je ve skříni samozřejmě nemá a mě to vůbec nevzrušuje, protože vím své wink. A jinak se vždycky dusím smíchem, když v době, kdy je na lince hromada nádobí a manžel odjíždí do firmy, od ní jako jediné možné adeptky na práci slyším: ježiš, mami, ty mᚠtak skvělou tu barvu vlasů, tobě to tak sluší, ty vypadᚠtak mladě..... big_smile big_smile

Není tady

 

#19 4. 8. 2008 19:53

monísek8
♥♥-----
Registrovaný: 8. 7. 2008
Příspěvky: 82

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Mě bude 17,doma mam na starost uklid svyho pokoje samozdřejmě,pak koupelnu,wc a chodbu-zametat a stírat atd...jo a uklidit čisté nádobí z myčky smile pak taky zahradu-hrabat atd...někdy uklízím kuchyn,jindy obývací pokoj,mamce pomaham s luxoáním pokojů,převlíkáním postelí nebo utírat prach...jindy stačí pohlídat sourozence když uklízí ona,prostě něco máme doma rozdělené,něco uklízíme náhodně...ale např moje 15-letá sestřenice nedělá vůbec nic,i v jejim pokoji je docela nepořádek...jinak péct a vařit umim taky,základní jídla a omáčky a polévky,většinou vařim jen když neni mamka doma a to pro tatku,mamku totiž vaření baví...jo ještě mam na starost rybičky,morče,kočku a králíka který patří bráchovi smile

Není tady

 

#20 7. 8. 2008 7:36

topazio
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 14. 6. 2008
Příspěvky: 21872
Web

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Jako náctiltá jsem doma musela vysávat, mýt a utírat nádobí, samozřejmě si uklízet pokojíček. Občas něco vyžehlit. Utřít prach. A s vařením jsem taky občas pomáhala.

Není tady

 

#21 9. 8. 2008 15:47

sandra
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 2784

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Tak moje zlatá sestřička, které bude brzy 18 umí udělat doma všechno,ale problém je ten, že se jí vůbec nechce.....takže ve finále nedělá skoro nic mad

Není tady

 

#22 12. 8. 2008 9:37

henrietta
♥♥♥♥---
Registrovaný: 25. 6. 2007
Příspěvky: 400

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

My doma od mala děláme nádobí, včetně celého úklidu kuchyně, dříve s bratrem dohromady, pak jsme se střídali. Co jsme odešli na vysokou, tak si nejmladší sestra vycvičila tatínka, tak to dělá už skoro jen on. Já tak od 13ti let žehlím všechno prádlo, 15 letá sestra ještě neumí vyžehlit ani kapesník. Vysáváme, stíráme, uklízíme. Vaříme jak kdo chce, většinou mamka, ale nás to baví taky. Co jsem ale na VŠ, tak už doma tolik nejsem, takže se domácím pracem už často vyhnu. Každopádně mi vždycky přišlo, že u ženských domácích prací strávím mnohem víc času (např. žehlení - jedno celé dopoledne, praní - celý víkend, ikdyž přerušovaně, než když bratr jde jednou za měsíc umýt auto, což je práce maximálně na hodinu.)

Není tady

 

#23 12. 8. 2008 20:48

muckin
♥------
Registrovaný: 6. 8. 2008
Příspěvky: 15

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Je mi 18 a doma delam da se rict vsechno...i kdyz ne dobrovolne big_smile uvarit jednodussi jidla, vyzehlit, uklidit...obcas i sama od sebe, ale to jen malokdy...muj kamarad ma pritelkyni, je ji patnact, a doma nedela nic, protoze nesmi....jeji rodice jsou toho nazoru, ze si ma mladi uzit, tak proc si kazit nejakymi povinnnostmi....


Noemovu archu postavili amateri...Tiitanic profesionalove...

Není tady

 

#24 16. 8. 2008 17:53

Jugulator
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Míškovice 191
Registrovaný: 4. 1. 2007
Příspěvky: 1144

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Sirius napsal(a):

Moje 14 letá dcera pomáhá dost s domácností...nádobí, občas vaření, úklid, hlavně v dětském pokoji, občas se u mne staví a pomůže s žehlením. Doma ale jsou občas hádky...syn se nezapojuje do práce příliš dobrovolně a je na to poukazováno.

no to je přece jasné.. žena je v domácnosti a muž je lovec který nosí maso z lovu lol né dělám si srandu wink lol

Není tady

 

#25 12. 7. 2009 21:59

adushe
♥------
Registrovaný: 21. 6. 2009
Příspěvky: 1

Re: Co umí doma udělat ...náctiletá slečna?

Mě je 20 let, od rodičů jsem se odstěhovala už v 18 za přítelem skoro přes celou republiku, ale zároveň ještě pořád studuju (a ještě dlouho budu). U rodičů jsem měla na starosti svůj pokoj, odpadky a sem tam nějaku práci, kterou mi rodiče zadali. Ale vesměs nic extra, spíš jsem mámě pomáhala s bratrem (je o 12 let mladší než já) do šklky a ze školky, občas pohlídat a tak. Uměla jsem uvařit nějaké těstoviny, možná vajíčka a nějaké mražené polotovary... A dnes? Mám na starosti třípokojový byt, přítele, kočku a ještě svoji školu. Ze začátku to bylo peklo, nic jsem neuměla ke všemu jsem přišla jak slepý k houslým. Taky jsme kvůli tomu měli ze začátku párkrát nějakou rozepři. Neuměla jsem pracovat, neuměla jsem si nic naplánovat, neuměla jsem hospodařit s penězi a ani vaření nebylo nic extra. Ale po těch pár měsících utrpení než se tohle člověk "naučí" a zvykne si na ten systém, už se starám v podstatě o vše. Nejhorší bylo snad to vaření, to mě máma nikdy ani neučila, já jsem od ní ani sem tam nic nepochytila, takže když jsem se stěhovala od rodičů, vyfasovala jsem rodinnou Praktickou kuchařku, snad ještě po mé prababičce. Tak jsem začínala. Prostě pokus - omyl...ale mohla jsem si to všechno ušetřit, kdybych byla víc co k čemu u našich.
Takže moje jednoznačná rada pro všechny slečny - nebojte se doma přiložit ruku k dílu (i když se klikrát nechce) a snažte se všemu přiučit, jednou se to fakt bude hodit. A rada pro maminky - nebojte se slečny do práce zapojit i když uvidíte ty otrávené výrazy. Ony vám za to jednou poděkují... big_smile

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů