Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#951 24. 7. 2009 15:51

Rosamunda
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 3. 7. 2009
Příspěvky: 2369

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

Díky moc!!!pussapussahjartahjarta Dovolená snad bude (dá-li můj zástup) od 1.8., takže ještě týden tu budu strašit. On Munďák je asi taky smutný a zdecimovaný, protože teď má za sebou 1. týden na terapiích od rána do večera, tak jsem zvědavá, co mi v neděli poví. Jinak telefon jim pořád nejde, tak nevím, co potřebuje za věci, když budu pryč. Budu mu to tam muset zavézt přes týden, protože v sobotu chci odjet!cool A jestli mi začne vysvětlovat, že to tam nevydrží a že s tím sekne, tak mu dám co proto (ne teda úplně, jen tak trochu). A na dovolené se na to vykašlu, pěkně kopejtka nahoru, opalovačka, koupání a žádné splíny-tedy aspoň doufám...big_smile


Out from the dark into the light !

Není tady

 

#952 25. 7. 2009 20:43

Rosamunda
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 3. 7. 2009
Příspěvky: 2369

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

Tak jsem jela pro děti na chalupu na Chodsko, dokonce se mi včera podařilo se mu dovolat, protože konečně v půl osmé večer jim ten telefon opravili  tummenupp. Popili jsme dobrého vínka, opekli kuřecí steaky na ohni, bylo krásné teplo, prostě fajn večer. Dneska jsme poobědvali dědečkovu výbornou svíčkovou, pak jsme šli do lesa na houby. Našli jsme košík a tašku hub a tak jsme celý večer čistili a mrazili houby. Pak jsem mu znovu volala, řekl mi ,že ho někdo okradl o 200 Kč, sad prý se to vyšetřovalo, víc se dovím zítra. Takže se cítím o moc lépe, ale nevím, jak dlouho mi to vydrží, až mi zítra vyklopí to svoje story. Tak mi držte palce.
P.S. V pondělí se dovím, jestli mám zástup na dovolenou nebo ne a pak začnu pakovat....

Upravil(a) Rosamunda (25. 7. 2009 20:46)


Out from the dark into the light !

Není tady

 

#953 27. 7. 2009 9:27

Rosamunda
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 3. 7. 2009
Příspěvky: 2369

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

Zpravodajství z léčebny - týden 3. : Sláva, žádný revers nebude, smile vůbec ani náznakem o tom neuvažuje. To zaváhání minulý týden byla jen dočasná slabost, když si uvědomil, že je tam 3 týdny a ještě ho 10 týdnů čeká, musí být sám bez nás, žádná dovolená u moře nebude a navíc musí obhájit vlastní životopis, který napsal a odevzdal minulý týden. Je to prý traktát na 11 stran A4, tak nevím jak si to může pamatovat, protože to bude obhajovat z hlavy. To bych teda nezvládla, mám děsnou sklerózu a trému, když mám mluvit před více než třemi lidmi. Prý mu spolupacienti říkali, že ta obhajoba je ze všech věcí nejt잚í, tak jsem zvědavá jak to zvládne. Já se pořád necítím úplně v pořádku, pořád někde vzadu v hlavě a na duši mám takové prázdné bolavé místo... chybí mi on, chybí mi ty roky, kdy jsme mohli dělat něco užitečnějšího než ho hlídat. Jsem do něj ,teď když je normální, úplně blázen dumbom  jak za mlada a zdá se mi , že on do mě taky. Kdyby tam měli nějakou šmajchlcimru, tak se zcela jistě neudržíme big_smilebig_smile


Out from the dark into the light !

Není tady

 

#954 27. 7. 2009 9:39

Blossom
Host

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

Rosamunda napsal(a):

Zpravodajství z léčebny - týden 3. : Sláva, žádný revers nebude, smile vůbec ani náznakem o tom neuvažuje. To zaváhání minulý týden byla jen dočasná slabost, když si uvědomil, že je tam 3 týdny a ještě ho 10 týdnů čeká, musí být sám bez nás, žádná dovolená u moře nebude a navíc musí obhájit vlastní životopis, který napsal a odevzdal minulý týden. Je to prý traktát na 11 stran A4, tak nevím jak si to může pamatovat, protože to bude obhajovat z hlavy. To bych teda nezvládla, mám děsnou sklerózu a trému, když mám mluvit před více než třemi lidmi. Prý mu spolupacienti říkali, že ta obhajoba je ze všech věcí nejt잚í, tak jsem zvědavá jak to zvládne. Já se pořád necítím úplně v pořádku, pořád někde vzadu v hlavě a na duši mám takové prázdné bolavé místo... chybí mi on, chybí mi ty roky, kdy jsme mohli dělat něco užitečnějšího než ho hlídat. Jsem do něj ,teď když je normální, úplně blázen dumbom  jak za mlada a zdá se mi , že on do mě taky. Kdyby tam měli nějakou šmajchlcimru, tak se zcela jistě neudržíme big_smilebig_smile

Rosamundo, to je skvělé, že to je na dobré cestě, a navíc - to je skvělé, že k sobě oba cítíte to co cítíte a taky že to dovedete dát najevo. hjarta

A jinak - nevím jak jě to teď, ale před těmi 10 lety byly i opušáky, první tuším tak po 6 - 8 týdnech, jen přes den, ale pak čím blíž ke konci léčby, byly dokonce i nějaké opušáky přes celý víkend. Takže se dočkáš, uvidíš... wink stolt

 

#955 27. 7. 2009 12:37

Rosamunda
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 3. 7. 2009
Příspěvky: 2369

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

Teď jsou dovolenky taky, při postupu do 3. stupně, ale to bude, pokud se vše zdaří, až za měsíc grater! Příští týden bude žádat o vycházky a mobil v případě, že postoupí do 2. stupně a současně s tím i o ten postup. Nejdřív ale musí obhájit životopis a pak teprv může žádat. Doufám,že se mu to podaří, prý jich tam je s životopisem hodně, tak aby se na něj včas dostalo, jinak se mu pobyt prodlouží a já to bez něj nemůžu vydržet už teď! Co budu dělat za měsíc nebo dva to nevím.reta


Out from the dark into the light !

Není tady

 

#956 27. 7. 2009 17:02

Rosamunda
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 3. 7. 2009
Příspěvky: 2369

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

Ještě k dovolenkám, tedy pokud jsem to dobře pochopila, tady je pustí hned na poprvé na celý víkend. Dostanou antabus a musí předem napsat elaborát o tom, kde budou, co budou dělat atd. INTIMNOSTI SAMOZŘEJMĚ NE! Po návratu musejí zase podat elaborát o tom co dělali, kde byli atd. Pokud nedodrží plán, dostanou "trestné body", aby se naučili, že slíbené  a řád léčení se musí dodržet A navíc partneři tam musejí zavolat a ohlásit jak to probíhalo, tedy jestli v pořádku za naprosté abstinence, nebo ne. Ta písemná hlášení se týkají pouze 1. dovolenky, pak už se prý nic psát a obhajovat nemusí. Takže to bude perně zasloužená dovolenka, ale jen a si mákne stolt


Out from the dark into the light !

Není tady

 

#957 27. 7. 2009 17:17

agewa
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 27. 2. 2008
Příspěvky: 4341

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

Rosamundo..
prosím neber to ve zlém, ale ty píšeš pořád jen co on, jak se tam má on.to ale není tvůj život.
Co kdyby ses soustředila na sebe a psala nám o sobě. nějak mi z tvého psaní uniká tvoje osoba , ty přece taky žiješ a mᚠproblémy)ted třeba s tím, že to musíš zvládnout sama) a musíš na sobě makat.

Není tady

 

#958 27. 7. 2009 20:07

mona1
♥♥♥♥---
Registrovaný: 16. 1. 2008
Příspěvky: 260

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

ano přesně tak ,to je celej ten smile alkoholismus.
pořád se soustředíme na alkoholika, jak mu pomoct až to sežere veškerý nᚠčas i život, a svůj vlastní život potlačíme do pozadí.
Alkoholik je vlastne velkej sobec a tyran,který nezvládá svoji závislost a tak svým problémem zaměstná celou rodinu kolem sebe, vše se najednou točí jen kolem chlastu.
Ros. přeji ti aby vám to vyšlo, a všem tady přeji aby to všechno zvládly.
Já jdu ve čtvretek do poradny, protože sama už to nezvládám, ikdyž jsem "jen" spoluzávislá, potřebuju se léčit z chlastu taky a budu doufat, že se vyléčím.
Protože o víkendu jsem byla na návštěvě a oni tam rozdělali pivo a víno a já chytila nerva, úplně se mi to všechno vrátilo a musela jsem odejít, omluvila jsem se a raději šla domů, fakt blázen, žejo.
No snad mě to jednou přejde.

Není tady

 

#959 27. 7. 2009 21:10

Rosamunda
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 3. 7. 2009
Příspěvky: 2369

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

Ahoj holky, díky za zájem, jste hodné, že se staráte. Já sem o sobě nepíšu, protože mám pocit, že tady lidi, jako jsem já hledají spíš zkušenosti z toho, jak ten problém řešit, kam s tím zajít, jak to vypadá v jiných rodinách, co se děje v léčebně. Asi jsem to sem nenapsala, ale já na sobě makám docela fest, protože je mi jasné, že on není středobodem všeho. Naštěstí ta strašná beznaděj a strach ze všeho, co bude, a opuštěnost a samota už odeznívá díky mojí psycholožcehjarta, která je naprosto bezvadná a ukázala mi cestu, jak z toho ven a díky mojí psychiatričce, která mi poradila, jak se dívat beze strachu do budoucnosti: vybrat si nějakou by malou radost, na kterou se můžu těšit, i kdyby to byla sebemenší pitomost, hlavně,abych byla schopna toho , na co se těším ,dosáhnout. A takhle pokračovat k větším věcem, až se zase dokážu radovat normálně ze života. A je zajímavé, že ono to funguje. Na začátku Munďákovy léčby jsem měla strach z každé pitomosti, pořád jsem se bála jestli to dokáže, jestli mě pak neopustí, jestli bude stát o to, abych s ním byla, no vždy to znáte. Ale za tu dobu, co jsme se viděli jen o víkendech jsme toho spolu stihli probrat víc než za poslední 4 roky. Zjistili jsme, že naše společné problémy vznikly hlavně z toho, že jsme spolu vůbec pořádně nemluvili i když jsme byli pořád spolu i v práci. A teď jsme to ya dva víkendy stihli pořešit. A mě to odloučení jen pomohlo, zezačátku jsem si myslela, že to sama nepřežiju, ale není to pravda. V práci mi jeho nepřítomnost žádné větší problémy nedělala, jen jsem si musela zvyknout, že musím zajistit vše sama, hlavně dojet do banky ap., on totiž dělal hlavně ekonomiku a styk s bankami. Jinak jsem v práci majitelem firmy já, takže jsem to musela vždy zvládnout hlavně já, beze mne by to nefungovalo.
Jinak, tvrdit, že on není můj život, je nesmysl, protože on je zásadní součástí mého života a pro mě on JE můj život a byl i před tím, než propadl pití. Sice to zní jako fráze, ale díky němu jsem dnes tam kde jsem (majitelka firmy, nebojím se lidí a jednání s nimi atd.). A o tom, že díky němu mám dva fantastické kluky, kteří už tu jsou zase se mnou, se ani snad nemusím šířit.


Out from the dark into the light !

Není tady

 

#960 27. 7. 2009 21:28

Rosamunda
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 3. 7. 2009
Příspěvky: 2369

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

Mono, co jsi myslela tím "spoluzávislá", jako že taky piješ, nebo jinou závislost (na něm ap.)? Já jsem tenhle problém vyřešila tím, že hned od začátku jsme oba chodili ke stejné psychiatričce (já ho tam dovedla,abych ho přesvědčila, že se musí léčit) a já u ní zůstala. Ona mi ohromně pomohla tu situaci zvládnout.
To , že jsi chytla nerva z otevřeného piva není div, pokud jsi měla doma problémy s tím "hnusným chlastem" dnes a denně, tak to vůbec není divu. Mě pití nevadí, sama piju konzumačně vlastně celý život, jen v období jeho 1. pití před 11 lety jsem pila víc až jsem si uvědomila, že takhle to nejde a nechala jsem toho sama. Jak by k tomu ty děti přišly, aby měly tátu i mámu ožraly!
A navíc nᚠpříběh není tak dramatický jako většina ostatních tady, on byl většinu času normální, jen jednou za týden či 14 dní se nalil, až bůh bránil, a pak se mu buď něco stalo nebo něco rozbil, nebo se vyboural v autě. Je fakt, že se to taky nedalo, ale rozhodně mě nikdo nevyháněl z domu, nebil atd., takže ostatní to mají podstatně t잚í než já. Držím Ti pěsti, abys vše zvládla, neboj určitě se z toho dostaneš.


Out from the dark into the light !

Není tady

 

#961 27. 7. 2009 22:07

mona1
♥♥♥♥---
Registrovaný: 16. 1. 2008
Příspěvky: 260

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

spoluzávislý - znamená, že ač nepiješ, tak ti alkohol zasahuje do života. Pokaždé uvěříš slibům alkoholika, že už přestane pít, že to bude jíné, atd. a pak následuje co? opět se ožere a bije a vyhrožuje a atd.
Takže jsi v tom začarovaném kruhu s ním. Už jen při pomyšlení na to, že pije se ti udělá zle, je ti prosstě na blití, je to šílený pocit, nedá se popsat, už jen když to tady píšu, je mi z toho všeho zle, protože se mi vrací vzpomínky.
U vás to bude asi jiné, to bud ráda. Držím pěstičky. Vždycky je tam nějaké procento "vyléčení", nebo spíše doživotní abstinence, ale je tam, tak snad se vám to podaří.

Není tady

 

#962 28. 7. 2009 8:06

Rosamunda
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 3. 7. 2009
Příspěvky: 2369

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

Je faktem, že já jsem tedy spoluzávislá asi nikdy nebyla, protože občas jsem i pila s ním (konzumačně) zpočátku, když jsem si myslela, že to je jen takový páteční nebo sobotní výstřelek. Pak, když už mi to začínalo lézt na nervy, tak se mi nedělalo zle, ale byla jsem hrozně naštvaná hlavně proto, že nikdy nic nedodržel a že ze sebe udělal úplnou onuci závislou na mě a mém rozhodnutí. To mi vadilo ze všeho nejvíc, ty věčné sliby, následně pak lži, že nepil atd. atd. Jinak jsem dnes měla hrozný sen, že je zavřený ve vězení a že ho tam spoluvězni mlátí jako žito a že tam bude 12 let grater no hrůza! Jak jsem byla ráda, když jsem se probudila a uvědomila si,  že je "jen" v léčebně, UFF godlike I když mi někdy ty 4 měsíce připadají jak 12 let big_smilebig_smile


Out from the dark into the light !

Není tady

 

#963 28. 7. 2009 15:19

Kiara
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha - východ
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 9643

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

Ros, to jsi udělala velmi dobře že ses nedala na pití společně s manželem stolt je hodně ženských, které začnou popíjet zpočátku s partnerem, pak už je to kvůli partnerovi - poněvadž neunesou ten stres a příšerný psychický tlak, který s sebou život s alkoholikem nese. Nu - a potom do toho spadnou taky usch nebo začnou zneužívat i léky a to je ještě větší průšvih. Pak už jde velice rychle všechno do kopru hmm


"Náhody neexistují - to jen Bůh chce zůstat inkognito ..."

Není tady

 

#964 28. 7. 2009 16:11

agewa
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 27. 2. 2008
Příspěvky: 4341

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

mona1 napsal(a):

spoluzávislý - znamená, že ač nepiješ, tak ti alkohol zasahuje do života. Pokaždé uvěříš slibům alkoholika, že už přestane pít, že to bude jíné, atd. a pak následuje co? opět se ožere a bije a vyhrožuje a atd.
Takže jsi v tom začarovaném kruhu s ním. Už jen při pomyšlení na to, že pije se ti udělá zle, je ti prosstě na blití, je to šílený pocit, nedá se popsat, už jen když to tady píšu, je mi z toho všeho zle, protože se mi vrací vzpomínky.

to je spoluzávislá, né , že s ním popíjí .a řekla bych , že ty jsi a to hodně.

Není tady

 

#965 28. 7. 2009 16:37

Blossom
Host

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

spoluzávislý - znamená, že ač nepiješ, tak ti alkohol zasahuje do života


Pokud by se pojem "spoluzávislá" bral tak, že spoluzávislým je ten, kdo alkoholikovou závislostí trpí, komu jeho závislost otravuje život, komu to způsobuje  problémy, jemuž - ač sám nepije, tak alkohol zasahuje do života, tak do důsledku vzato - spoluzávislým je VŽDY manželka (partnerka), děti, rodiče,sourozenci,  i celá širší rodina, dále kolegové v práci, také sousedé, prostě všichni z alkoholikova okolí.
A dotaženo do absurdna - v tomto smyslu by byl spoluzávislým i ten, koho třeba opilý alkoholik srazí autem (= taky mu alkohol zasáhl do života, a fest sad  ).

Ale to už je opravdu trochu přitažené za vlasy.

Asi jste tu myslely spoluzávislostí to, když se celý život těch alkoholikových blízkých začne točit podle otázky - Pil dneska? Jak to s ním je? Jak dlouho to tentokrát vydrží? V jakém stavu se dnes vrátí domů? - prostě když se alkoholikovo pití stane hlavním bodem jejich myšlenek

Jenže tomu se dá dost těžce zabránit, takovému druhu  spoluzávislosti.
Stačí když například budete mít souseda - agresivního alkoholika, který po večerech denně dělá binec, pozvrací pravidelně celou chodbu, případně ho obden budete přeskakovat ležícího cestou do práce, tak to se pak lehce stane tzv. spoluzávislým celý barák. Prostě - zasahuje vám to do života, a chcete nebo nechcete a v některých případech se s tím dá dost těžko něco dělat (třeba např.když je to právě vᚠsoused - nejrychlejší řešení je když se vy sami odstěhujete  sad  ).

Upravil(a) Blossom (28. 7. 2009 16:48)

 

#966 28. 7. 2009 16:43

agewa
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 27. 2. 2008
Příspěvky: 4341

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

najdi si o tom něco na netu, o spoluzávislosti se mluví u partnera a dětí, tedy o lidech, kteří s alkoholikem sdílí domácnost a intimní sferu.

Není tady

 

#967 28. 7. 2009 16:54

Blossom
Host

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

agewa napsal(a):

najdi si o tom něco na netu, o spoluzávislosti se mluví u partnera a dětí, tedy o lidech, kteří s alkoholikem sdílí domácnost a intimní sferu.

Teorie jsem načetla hory, a praxi - tu mám bohužel taky za sebou. sad

Ano, závislost zasahuje do života celému alkoholikovu okolí (včetně třeba i těch sousedů) . To je neoddiskutovatelná pravda.

Ale jaksi nerozumím tomu, co tedy podle vás s tím?? Proč to tu vlastně rozebíráme?

 

#968 28. 7. 2009 17:02

mona1
♥♥♥♥---
Registrovaný: 16. 1. 2008
Příspěvky: 260

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

rozebíráme to, protože Ros. chtěla vědět co to znamená - spoluzávislý :-(

Není tady

 

#969 28. 7. 2009 17:34

Nefrit
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 30. 8. 2007
Příspěvky: 501

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

Toto jsem našla na stránkách Moniky Plocové :

Spoluzávislost :
Fenomén, který nebývá brán příliš vážně: dlouholetá laskavá péče životního partnera o alkoholika (alkoholičku) je (paradoxně) zároveň významným momentem, který neuspokojivý stav udržuje!


Spoluzávislost představuje určitý typický vzorec chování rodinných příslušníků alkoholika; právě tak jako nemocný sám jsou i oni „chyceni v pasti“, v uzavřeném systému.


Spoluzávislost rodinných příslušníků:

--

1. fáze: utajování

- rodinný příslušník udělá všechno pro to, aby alkoholismus partnera neproniknul na veřejnost; odstraňování lahví, popř. sám obstarává další alkohol

- při návštěvách ho omlouvá – „není mu dobře“, „má moc práce“ apod.

- nátlak na děti - nesmějí si domů vodit kamarády, ze strachu, že by mohli vidět opilého partnera

- rodina se uzavírá, ubývají přátelé, ztrácejí se kontakty apod.

--

2. fáze: kontrola

- partner se snaží dostat pití druhého pod kontrolu - prozkoumávání, hlídání, kontrolování veškerých aktivit druhého

- konkrétně hledání lahví s alkoholem a jejich ničení

- v této fázi je velmi těžké se (za těchto podmínek) s partnerem rozejít

- pocity viny - opustit nemocného, „léta jsme budovali,“ „kvůli dětem“ apod.

- nebezpečí  v této fázi je, že může partner začít pít s postiženým

--

3. fáze: odmítání

- většinou po mnoha letech, rodinný příslušník již není schopen udrovat všechny mechanismy kontroly (resp. ještě utajování)

- následuje fáze odmítání („já už takhle dál nemůžu“)

- tato fáze je (opět paradoxně) pro závislého partnera nejpříznivější (samozřejmě ne subjektivně příjemná)

- rodina vyvíjí nátlak na změnu (léčení) = v počáteční fázi rozhodování je pro závislého silným motivačním faktorem = „buď alkohol nebo rodina“

Není tady

 

#970 28. 7. 2009 23:35

Rosamunda
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 3. 7. 2009
Příspěvky: 2369

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

No tak beru zpět, tak to jsem spoluzávislá taky sad , ale peru se s tím seč můžu a NEDÁM SE styrka !!To bychom pak v tom blázinci taky mohli skončit všichni. Proto mám všechny ty stavy, když tu není: strach , opuštěnost, obavy co bude. Prostě se nemám o koho starat. Jenže já se už o nikoho starat takhle intenzivně nechci a už nebudu. Normálně, jako uvařit, pomazlit atd. to klidně, ale dál už jeho problémy řešit nechci, jen ty normální, rozhodně ne ty závislácké.
2.8. odjíždím na asi 14 dní na dovolenou s kamarády, tak to za ním nebudu moct vůbec a teď večer si myslím, že mi to určitě jen pomůže. Co si budu myslet ráno, je ve hvězdách, protože vždy jsem myslela, že ráno je moudřejší večera, ale u mě je to teď naopak, největší hrůzy mám ráno, než si vezmu prášek. dumbom
Jinak díky za vysvětlení smile


Out from the dark into the light !

Není tady

 

#971 29. 7. 2009 7:54

Blossom
Host

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

Dík Nefrit za srozumitelnou citaci odborníků.

Já informace tohoto vlákna vždy porovnávám se svou životní zkušeností, snad to porovnání teorie s prožitou realitou možná vám, co to řešíte teď, k něčemu i může být: Takže jak probíhaly jednotlivé fáze u nás:

fáze utajování:
Ano před manželovou matkou- invalidní, téměř nepohyblivou důchodkyní. Neměla šanci s tím něco dělat, jen by se velmi trápila. (To se sice bohužel po provalení stalo, ale snad jsem jí utajováním ušetřila cca 3 roky spokojenějšího života)

Ne před manželovými 2 sourozenci. Za těmi jsem zajela dost krátce po zjištění problému, seznámila je se stavem věcí a požádala je o pomoc a spolupráci. Problém byl v tom, že mi nevěřili, přišlo jim to absurdní, měli pocit že na ně šiju nějakou boudu. Pochopili až v dalších letech, kdy se to vyostřilo, pak se snažili i pomoct, ale to už nebylo moc jak...   
A někteří manželovi vzdálenější příbuzní  pochopili natrvrdo, že manžel měl tento problém až teprv když v jeho důsledku předčasně zemřel.

Ano před dětmi - dost dlouho jsem se snažila je toho problému ušetřit a na jejich dotazy kde je táta jsem odpovídala šel si lehnout, není mu dobře. Dál se neptávaly, vzaly to jako fakt.
Až později mě psycholožka varovala, a to před dětmi nezakrývám a řeknu jim šetrně pravdu. Tak jsem to udělala.

Ne před přáteli - těm jsem to po nějakém čase řekla. Většinou zareagovali skvěle - Co pro vás můžeme udělat? Tak se budeme scházet dál, ale prostě budem všichni pít nealko, nám to nevadí, rádi to pro vás uděláme.
Teprve dodatečně mě skoro všichni přátelé přiznali, že si také mysleli, že to zveličuju, že ten problém nafukuju.

Ano před obchodními partnery - jít s takovou informací dobrovolně na trh je ekonmická sebevražda.

Co se týká obstarávání pití pro manžela - nedělala jsem nikdy.

fáze kontrolování

Ano, byla jsem stále na pozoru, tím víc jak manžel selhával,  mé myšlenky se točily kolem manželova pití,snažila jsem se odstranit alkohol z domácnosti a celkově z dosahu, opravdu jsem ještě nechtěla manžela opustit - věřila jsem že to zvládneme a nechtěla jsem utíkat zbaběle hned bez boje.
Pít jsem nezačala, a i když nejsem úplný abstinent, piju i dnes jen svátečně a velmi opatrně.

fáze odmítání

U nás nastala vlastně hned po zjištění problému, probíhala  souběžně s fází utajování a kontrolování. Po celou dobu jsem naléhala na řešení, na jeho léčení, a sama mezitím vyhledávala informace a odborníky.
Problém byl v tom, že manžel to dlouho sám za problém nepovažoval (což je typické - já žádný problém nemám, a v další fázi - já to přeci zvládnu sám). Ono u nás to opravdu bylo trochu netypické, plíživé, nenápadné (viz informace ve všech mých předchozích vláknech), fakt to dost dlouho vypadalo zvladatelně, po první roky bývaly týdny a měsíce bez zjevných příznaků, jen občas selhání. Jenže se to postupem zhoršovalo, tak jsem pak přitvrdila, pohrozila rozvodem, a  zorganizovala takřka únos do léčebny (viz má předchozí vlákna).

Podle mě ve výčtu chybí ještě fáze poslední - smíření se smutnou realitou, s tím, jak to dopadlo, a najetí opět do normálního, spokojeného života.
Ta fáze u mě proběhla akutně asi během 1 roku, s pomocí výborné psycholožky. Věřím, že kdyby tehdy existovalo tohle babinetí vlákno, také by mi to pomáhalo.
Postupně se jizvy zacelují, vše v duši se hojí, jen občas ještě vzpomínka zabolí. Ale je zřetelný posun s časem k lepšímu.
Ve výběru partnera zůstává požadavek nepít nebo pít jen velmi s mírou první a nejdůležitější podmínkou - zopakovat si to nechci už nikdy. Ale víceméně žiju už zas dost let spokojený a plnohodnotný život.

U dcery trvala fáze smiřování i s pomocí odborníků mnohem déle, několik let - vlastně donedávna, syn odbornou pomoc  nevyhledával ačkoli jsem mu ji nabídla, nějak to zvládl sám, zdá se, že z nás 3 nejlíp, ale do hlavy mu nevidím. On má asi štěstí, že je od přírody pohodářská až těžce flegmatická povaha, snad ho to ochránilo.

Tož takto o fázích u nás... kapitulation

Upravil(a) Blossom (29. 7. 2009 8:00)

 

#972 29. 7. 2009 9:35

Rosamunda
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 3. 7. 2009
Příspěvky: 2369

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

Já taky moc děkuju za informace, u nás probíhaly všechny fáze úplně stejně, jenže to nebylo po sobě, ale vše najednou, všechno se to prolínalo. Utajovala jsem jeho stav hlavně před okolím, protože žijeme na malé vesnici, lékárnu máme na malém městě a asi by k nám těžko do lékárny někdo přišel, kdybych rozhlásila, že Munďák pije a nadužívá prášky. sad  To by byla ta ekonomická sebevražda. Dále jsem se to snažila utajit před obojími rodiči, byli už ve věku, kdy by je to mohlo i zabít. Jeho rodiče se to do smrti nedozvěděli, i když děda to asi tušil. Před dětmi jsem to taky chtěla utajit, ale když jim táta před očima padal ze schodů nebo rozbíjel zařízení bytu, když zavrávoral a nechytil balanc, tak se to utajit nedalo. Současně s tím jsem se ho snažila dotlačit k nějakému řešení, ale on to za problém nepovažoval, ostatně jako všichni závislí. Současně s tím vším jsem se snažila ho kontrolovat, aby nepil, ke konci jsem mu dokonce sebrala platební karty, ale stejně to nebylo k ničemu. Pití jsem mu nikdy domů nekupovala, občas jsme spolu šli do hospody a když jsem mu opět uvěřila, že pít nebude, dali jsme si střik a pak se opět rozpil, takže nakonec už jsem s ním nikam ani nešla. Jeho závislost jsem odmítala hned od počátku, stále jsem se snažila ho přemluvit na léčbu, ale do doby, než jsem mu strčila pod nos návrh na rozvod, moje prosby ani výhrůžky nebral vážně. Asi pak někdy došel díky téhle mé akci a i sám k názoru, že problém má a pak už to šlo celkem lehce, jenže to trvalo 4 roky, než k tomu došel. butter
Teď mám ale problém já, že s ním nemůžu mluvit, kdy chci, že máme denně jen 3 minuty na telefon a než on mi řekne ,co chce vědět, tak jsou 3 minuty pryč a já se ke svému sdělení ani nedostanu. Prostě si to musíme nějak rozdělit, ten čas.
A fáze najetí do normálního života u mě právě probíhá a je to dost těžké, protože moje psycholožka je na dovolené a já jedu na dovolenou teď, tak se k psychiatričce dostanu až za 14 dní. Ae pevně doufám, že mi ta dovolená s kamarády taky pomůže, smile trochu se od něj odtrhnu i kyž je to pro mě dost bolestivé, ale vím, že takhle k němu připoutaná už být nechci. To bych zblbla taky. Ještě před odjezdem na dovolenou ho navštívím, abych měla pocit, že jsem od něj neutekla a abych si nezoufala že ho 3 víkendy neuvidím. Určitě se mi pak bude odjíždět lépe. big_smile


Out from the dark into the light !

Není tady

 

#973 29. 7. 2009 13:16

Kiara
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha - východ
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 9643

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

Ros, zabývej se už konečně sama sebou ... to, že s Munďákem nemůžeš mluvit déle než tři minuty nebo že ho tři víkendy po sobě neuvidíš je sice "hrozné", ale Tobě to jen pomůže.
MMCH k té spoluzávislosti - na Tobě se manželovo pití taky dost podepsalo. Dostalo Tě až tam, že jsi v dlouhotrvající péči psychiatričky a psycholožky - kdybys tak dlouho nesnášela manželovy excesy, sotva by ses k nim dostala do péče.  Bereš zřejmě anitidepresiva (?) takže si troufám říci, že manželovo pití natolik vážně zhoršilo Tvůj zdravotní stav, že se neobejdeš bez soustavné odborné péče a dlouhotrvající medikace. Ty jaksi řešíš jenom Munďáka, jak se mu daří v léčbě, že se buď uvidíte nebo neuvidíte a na jak dlouho ... jestlipak má Tvůj manžel motivaci se zamyslet nad tím, že kdyby nebylo jeho pití, manželka by nechodila po psychiatrech a nepotřebovala psychologa, tzn. jaký závažný dopad mělo jeho popíjení na manželčino celkové zdraví???


"Náhody neexistují - to jen Bůh chce zůstat inkognito ..."

Není tady

 

#974 29. 7. 2009 13:24

agewa
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 27. 2. 2008
Příspěvky: 4341

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

Kiara napsal(a):

Ros, zabývej se už konečně sama sebou ... to, že s Munďákem nemůžeš mluvit déle než tři minuty nebo že ho tři víkendy po sobě neuvidíš je sice "hrozné", ale Tobě to jen pomůže.
MMCH k té spoluzávislosti - na Tobě se manželovo pití taky dost podepsalo. Dostalo Tě až tam, že jsi v dlouhotrvající péči psychiatričky a psycholožky - kdybys tak dlouho nesnášela manželovy excesy, sotva by ses k nim dostala do péče.  Bereš zřejmě anitidepresiva (?) takže si troufám říci, že manželovo pití natolik vážně zhoršilo Tvůj zdravotní stav, že se neobejdeš bez soustavné odborné péče a dlouhotrvající medikace. Ty jaksi řešíš jenom Munďáka, jak se mu daří v léčbě, že se buď uvidíte nebo neuvidíte a na jak dlouho ... jestlipak má Tvůj manžel motivaci se zamyslet nad tím, že kdyby nebylo jeho pití, manželka by nechodila po psychiatrech a nepotřebovala psychologa, tzn. jaký závažný dopad mělo jeho popíjení na manželčino celkové zdraví???

přesně tak, víme , jak se Mundákovi daří, co tam dělá, možná o čem mluví , ale CO TY?napiš o sobě.

Není tady

 

#975 29. 7. 2009 14:54

Rosamunda
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 3. 7. 2009
Příspěvky: 2369

Re: Alkoholizmus - alkoholici a ich partneri...

O sobě jsem už psala o trochu níž (příspěvek 959), je to v podstatě pořád totéž,  :dum.bom: ale pomalounku se to lepší. To s tou psychologickou a psychiatrickou péčí je pravda jen částečně. Já jsem tam Munďáka dovedla, abych ho přesvědčila, že má problém. No a když už jsme tam byli, tak jsem si řekla, že by nebylo na škodu to s tou doktorkou probrat, protože jsem už z něj měla nervy na pochodu. A tak jsme se do toho spolu daly (s tou doktorkou), dala mi nějaké léky na deprese, které pramenily nejen Munďáka (i když především), ale i z podnikání (dluhy, všechny rodinné peníze ve firmě, protože jsem fyzická osoba atd.). Docházím k ní už asi 2 roky, ona nás nasměrovala k psycholožce, kde jsem zatím byla jen 2x, jednou s Munďákem, jednou sama. Jenže ona má teď dovolenou, takže místo toho, abych to probírala s ní, tak to ventiluju tady. Po prázdninách jsem s ní domluvená na terapeutické skupině, tak uvidím jestli mi to pomůže. va
A to že pořád píšu o něm je proto, že si v podstatě doma nemám s kým popovídat a předtím jsme toho spolu už taky moc nenamluvii, tak mi to chybí. Cítím se jako by mě bylo jen půl. Ale po těch všech stresech a peripetiích- nejdřív umírání jeho maminky u nás doma, pak smrt jeho otce rok na to (byli mi oba velice blízcí a drazí), pak komplot dodavatele s konkurencí, pak rozkopané celé město, z čehož vyplynuly finanční obtíže, protože lidi vůbec nechodili- ani se sama obě nedivím, že takhle blbnu usch Vím, že to takhle dál nejde, ale když tedĄ jedu na dovolenou, tak vím, že tam chci jet a těším se, že přijdu na jiné myšlenky, což je od 9.7. obrovský pokrok, protože jsem o té dovolené tehdy i pochybovala smile Mě už ty věčné utkvělé myšlenky na něj taky lezou na nervy, ale abych se jich zbavila, to nejde za týden jako s chřipkou, prostě to trvá. Teď už mám ty blbé stavy jen po ránu, když se vzbudím, než si vezmu prášek a pak večer, když přijdu do ložnice a jsem tam sama. Asi bych měla spát někde jinde, ale gauč v obýváku je rozbitý, tak se těším do stanu. smile

Upravil(a) Rosamunda (29. 7. 2009 14:56)


Out from the dark into the light !

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů