Oznámení

3. července : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

3. července : Praktické grilovací desatero pro úspěšný start letních grilovaček!

3. července : Prázdniny jsou tady a s nimi i doba dovolených a výletů. Kam vyrazit? Mrkněte na naše tipy!

#1 13. 4. 2008 13:33

m.s.
♥♥♥----
Registrovaný: 2. 2. 2007
Příspěvky: 164

Hyeny v bielych lekárskych pl᚝och.

Začnem krátkym príbehom z reálneho života: Istý starší pán bol na základe svojich zdravotných problémov hospitalizovaný. Napriek liečbe a pobytu v nemocnici sa však jeho stav nijako výraznejšie nezlepšoval. Vždy, keď o svojich pretrvávajúcich problémoch informoval pána primára na vizite, ten mu stále opakoval, že bude nutné urobi konzultáciu. K spomínanej konzultácii však akosi nedochádzalo a pacient bol nakoniec presunutý do inej nemocnice, konkrétne do Bratislavy. Tam okamžite zistili, že ide o žahší, „prechodený“ infarkt a poskytli mu primeranú liečbu.

   Keď sa po určitom čase už omnoho lepšie sa cítiaci pán znovu stretol s pánom primárom, spýtal sa ho, ako je možné, že v okresnej nemocnici neboli schopní zisti, čo mu vlastne je. Pán primár to zdôvodňoval lepším prístrojovým vybavením, avšak bývalý pacient s týmto vysvetlením nemohol v nijakom prípade súhlasi, pretože si sám si vežmi dobre všimol, že prístroje boli navlas rovnaké.

   Všetko sa vysvetlilo až neskôr, keď sa nᚠbývalý pacient stretol so svojim bratrancom, ktorému rozpovedal o svojej skúsenosti. Ten sa iba zasmial nad jeho naivitou a vraví: „No a ty nevieš, čo znamená v T........ch, keď sa povie „konzultácia“? Je to signál, aby dotyčný dal do vrecka lekárovi aspoň 5000 korún. Po takomto vysvetlení zostal nᚠpán vežmi zarazený a iba bezmocne pokrčil ramenami.
 
   No a podobným spôsobom možno tisíce žudí v desiatkach slovenských okresných miest taktiež krčí ramenami a nechce zbytočne zabŕda do vecí, o ktorých sa síce všeobecne vie, ale o ktorých sa radšej mlčí.

   Vážený pán primár z mesta T....., mám sto chutí uvies Vaše plné meno, ale to by bola pravdepodobne príliš „silná káva“. To by ste možno nenechali len tak a prostredníctvom pozemského práva by ste sa hájili poškodenie svojho „dobrého mena“ na verejnosti. No a keby všetko dospelo až do podobnej krajnosti, ja by som nakoniec nemohol pravdepodobne ráta ani s podporu spomínaného pána, alebo iných, podobným spôsobom podlo okradnutých, ktorí, vnútorne zastrašení, radšej mlčia.

   Nie, nie som nijakým, ani vzdialeným príbuzným pána z nášho príbehu a ani osobne proti Vám nič nemám. Považujem však za nevyhnutné už raz konečne prelomi bariéru všeobecného mlčania a otvorene hovori o praktikách niektorých „lekárov“, ktorých konanie vrhá zlé svetlo na celé zdravotníctvo. Považujem za potrebné verejne odsúdi princíp, ktorému Vy a Vám podobní slúžite, pretože ide o zlý a o temný princíp chamtivej nenásytnosti, ktorá neváha bezohžadne profitova i z utrpenia blížneho.

   źudia by totiž mali vedie, že naozaj nemožno donekonečna iba ustrašene mlča a ustupova zlu, prenechávajúc mu tak vožné pole pôsobnosti, aby ono, ničím nehatené, nakoniec ako burina prerástlo celou spoločnosou a udusilo všetko dobré, čo v nej ešte zostalo. A že toho dobra je i medzi žuďmi, pracujúcimi v zdravotníctve ešte stále dos, svedčí i fakt, že dotyčný pán bol, hoci aj niekde inde, ale nakoniec predsa len ošetrený aj bez „konzultácie“.

   Medzi najzákladnejšie žudské vlastnosti patrí ochota pomáha blížnemu, ktorý sa ocitol v núdzi. Ak sa ale núdza a choroba stáva pre niekoho zdrojom, či dokonca vítaným prostriedkom pre osobné obohatenie, v takomto prípade už nemožno hovori ani o tej najzákladnejšej žudskosti.

   Čo však zostane z žudí, keď stratia svoju žudskos? Žiaž,  iba vonkajšia podoba s žudskou bytosou a v spomínanom, konkrétnom prípade „lekára“ iba biely pl᚝ a štúdiom nadobudnuté, rozumové vedomosti. Z hžadiska vnútorných hodnôt však možno podobných jedincov prirovna k bezcitným obludám, hžadiacim na všetko okolo seba, teda aj na žudské utrpenie, s chladnou a vypočítavou zištnosou.

   A prečo to všetko? Prečo sa dokáže človek až takto zníži a zapreda vlastnú žudskos? Odpoveď je jednoduchá: Pre peniaze! Súčasná spoločnos a tisíce jednotlivcov v nej žijúcich totiž stavajú peniaze na samý vrchol svojho hodnotového rebríčka. Áno, honba za peniazmi, ktoré sú dnes všeobecne považované za hlavný ciež životného snaženia, spravila z mnohých žudí dravcov. Dravcov, nebezpečne ohrozujúcich každého, kto za dostane do ich dosahu a bezprostrednej blízkosti.

   Vážený pán primár a všetci Vám podobní. Páčilo by sa Vám, ak by sa tak, ako ste sa Vy správali k svojmu pacientovi, choval niekto k Vám, alebo k Vašim najbližším? Celkom určite nie. No a prečo sa teda takto správate Vy k iným žuďom? Vari naozaj nedokážete pochopi prostú Pravdu, že to, čo nechceme, aby žudia robili nám, nemôžme predsa ani mi sami robi im?

   Miluj svojho blížneho, ako seba samého, alebo ešte inak povedané: Pomáhaj blížnemu! Ako len môžeš! Tieto slová sa stávajú doslova príkazom dnešnej doby, tak tragicky strácajúcej svoju žudskú tvár. Kto totiž takýmto spôsobom nemyslí a nekoná, kto už úplne prepadol súčasnému, celospoločenskému trendu získavania peňazí za akúkožvek cenu, toho už ažko vôbec možno nazýva človekom. Ten by mal by a musí by vypudený na okraj spoločnosti, ako nebezpečný škodca, pre ktorého niet viac miesta medzi žuďmi. Morálne a žudsky totiž tak hlboko zlyhal, tak mnohých urobil nešastnými a negatívne poznačil ich život, že s nim už jednoducho nemožno ma nijaký súcit.

   Iba ak ...  Iba ak v prípade jeho radikálnej zmeny, pochopenia vlastných chýb a obratu celého doterajšieho nesprávneho myslenia a jednania. Táto možnos návratu k žudskosti zostáva stále v platnosti. Kto ju však napriek všetkému tvrdošijne ignoruje, toho naozaj nemožno nazýva človekom a spoločnos má a musí voči nemu vyvodi tie najprísnejšie dôsledky, ak chce zosta zdravou. Lebo ak sa nebude efektívne bráni, podobný druh žudí ju morálne rozloží a sformuje podža svojho obrazu. Za čo by potom asi stál život v takejto spoločnosti? No a práve preto nesmieme za žiadnu cenu dopusti, aby to dospelo až takto ďaleko.

                                                                                                                                                   M. Š.
                                                                              Redakcia časopisu „Prebúdzajúce sa Slovensko“
                                                                                                               http://www.pre-slovensko.sk

Není tady

 

#2 3. 5. 2008 22:38

Amysterya
♥♥♥----
Registrovaný: 26. 4. 2008
Příspěvky: 248

Re: Hyeny v bielych lekárskych pl᚝och.

Samozřejmě nesouhlasím s uvedeným postupem lékaře ohledně "konzultací".Ale to,že někdo vystudoval vysokou školu,v tomto případě tedy lékařskou fakultu,z něj nedělá jen proto lepšího člověka.Bud člověk v sobě slušnost má anebo nemá.Není to o vzdělání.Je to ve všech oborech.Všude najde lidi,kteří úplatky vyžadují a i ty ,kteří je v tom podporují tím,že jim ho dají.Akorát v lékařství může mít ta "moc mocných" nad nemocnými fatální důsledky.

Není tady

 

#3 12. 5. 2008 23:47

trisestri
♥♥-----
Registrovaný: 4. 2. 2008
Příspěvky: 40

Re: Hyeny v bielych lekárskych pl᚝och.

Navrat k ludskosti je potrebny vo všeobecnosti,nielen v zdravotnictve,aj ked tam by to malo byt samozrejme vzhladom k humanitnemu poslaniu ktore by malo plnit toto profesionalne zameranie okrem iných funkcii

Není tady

 
NÁŠ TIP:

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů